Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Toyota - stiri, noutati
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
guerilla
cinci
guerilla
sase
guerilla
ultima
vio
asta e LC 100.e urat , serios , "francejii astia e de vina " ei au fost cu ideea la corolla , vor sa ii in groape sa si vanda ei plasticele lor de mashini.mai este o zi parca maine incepe asa ca.... ceo fi o fi smile.gif nu o vand pe asta de o am o tunez si gata. hihihiii
vio
cica asa ar fi aratand sedanu ce zicetzi ?? nush daca asta european sau cel americano-japonez
Iulian HondaFan
designul sedanului este asemanator celui al noului Camry ( cum a fost si cel al Corollei actuale cu vechiul Camry).
Dan52141
QUOTE(vio70407)
cica asa ar fi aratand sedanu ce zicetzi ?? nush daca asta european sau cel americano-japonez

Daca va arata asa pe mine ma incanta si ma bate gandul la upgrade ... m-am linistit cu motorina smile.gif si am revenit la benzina ... pana la urma nu cred ca merita asa de mult efortul pentru motorina tinand cont de cresterea pretului la motorina si valoarea relativ mare la achizitie a modelelor pe motorina.
Daca va arata asa ca in poza si va avea acel bord hightech asa cum se aude + un motor benzina 1.8 ...... I will go for it smile.gif
garabet58197
Doar varianta HB isi schimba numele, sedan-ul se va numi in continuare Corolla.

QUOTE
The Auris concept is the successor to the Corolla hatchback. Details are sketchy, but it seemed likely that the Auris will be more upscale and will have styling similar to the Yaris small car.

With a fresh design and up-market features, Toyota aims to position the Auris at the higher end of the lower-medium segment to lure buyers from the Volkswagen Golf and the Alfa Romeo 147.

Despite being the world’s best-selling car, the Corolla has not been a top seller in Europe.

In the first six months, Toyota sold 90,453 units of the Corolla in Europe. The Golf was the segment’s best seller with a volume of 219,902 units. The production version of the Auris will be shown at the Bologna auto show in December. Sales start in early 2007. The Auris will replace the Corolla hatchback on the production line at Toyota’s plant in Burnaston, central England. A sedan version of the car will be built at Toyota’s plant in Turkey and will keep the Corolla name.

http://www.autoweek.com/apps/pbcs.dll/arti...041/PROMOBLOG01 (grep toyota)

Pozele cu Auris sunt cele postate anterior:
http://www.autoblog.com/2006/08/30/2008-to...images-surface/
zefir34016
QUOTE
LIFE BEGINS AT 40 FOR THE TOYOTA COROLLA

Cars come and go but the Toyota Corolla – much like Dr Who – has regularly regenerated to meet the demands of time and outlasted most rivals. This year the world’s biggest selling car is celebrating its 40th birthday – and it is not finished yet.

The first generation Corolla was introduced in Japan in October 1966. Now, 40 years on, the Corolla is built in 16 different countries, a barometer of the global expansion of Toyota as much as the popularity of the model itself.

In 2005 alone, 1.36 million Corollas were produced in 16 countries/regions* and by the end of June this year, cumulative worldwide production reached 31.60 million units. That represents more than 2,160 cars every day – 90.1 cars per hour, every hour – for 40 years.

Since its debut, the Corolla has been the number one seller in Japan in 36 out of the past 40 years. It not only helped establish Toyota in Japan, but the USA and UK, too, and in the 21st Century it continues its ‘missionary work’ with growing sales in developing markets such as China and South America. Another 40 years at the top seems very likely.

Over the years Corollas have won races and rallies, done innumerable school runs, helped millions learn to drive and, in the shape of the 1980s’ T Coupe (AE 86), even become a youth culture icon through the Initial D series of books, TV shows and movies.

Happy birthday Corolla!

* 16 countries/regions include Japan, the United States, Canada, Brazil, Venezuela, the United Kingdom, Turkey, Thailand, Taiwan, Vietnam, Malaysia, the Philippines, Pakistan, India, China and South Africa.

sursa: Toyota UK Press release 51082/010906

Iulian HondaFan
La multi ani Corolla! :clapping:

Se pare deci ca sefilor Toyota le-a venit mintea la cap ( macar si partial).
Ioan76853
Asta am gasit pe situl din Marea Britanie: Hilux 3.0 D-4D - 171 Hp.


sursa: aici
vio
dap e cu motor de land cruiser biggrin.gif . e nou aparuta acum
Toyxen
Hilux "Vigo" 3.0 D-4D -se aduce si in Ro dar nu prin Toyota Romania. Un dealer Toyota din Odorheiul Secuiesc se descurca sa le aduca pe alta filiera. Pretul la versiunea cea mai dotata este pe masura, adica around 28K CIP.
vio
era vb de Hilux ul care de abia a iesit acum pe piatza sa lansat la salonu de la Paris e noutate .
vio
in fine site ul oficial toyota romania este ca si celelate din afara , dar lipsesc accesoriile sad.gif
guerilla
astazi s-a lansat noul sediu a lui Toyota din Bucuresti, cel 3S din Pipera.
mai multe veti afla maine, acum sunt prea obosit ca sa scriu.
pe scurt - sint mai confuz decat inainte sa ma duc la acest eveniment :angel:
pe larg - maine.
drabisan
Da, s-a deschis oficial cu mare tam-tam: artificii, lumini, puicute dansatoare, politie (ziceau ca vine Base) etc.
Una peste alta sediul e ok, practic si destul de aratos.
Dar, ramine accesul in zona aia nenorocita, ramine praful specific zonei "rezidentiale" Pipera, ramine mirosul puternic de zootehnie de cite ori e umiditate in aer...
AAAAAAAA, si nu mai e doar Toyoya, au si 2 sigle mari cu Lexus, poarta-n casa! Sper sa aduca la drive test si hibride...
vlademir68887
A vorbit marele sef inchkape sau cum s-o scri, Lecroix pre numele sau. Toyota Romania nu mai face distributie, ce stiam inainte ca e Toyota Romania acum se cheama Inchkape Motor Co..
Au dau cheile primului Prius din Romania, desi pot sa jur ca am mai vazut unul pe strada. Priusul respectiv avea motor de 1,5, bord super futurist, consuma 5% in oras si costa numa 31.000 euro banii jos.
In rest, palavrageala, cum se va orienta Toyota Romania spre clienti (sa speram cu fatza) satisfactia consumatorului pe primul plan si hai la mancare si bautura.
Noul sediu arata normal, nu m-a dat pe spate, exista in schimb seara un miros de lapte de la ferma de vaci vecina.... biggrin.gif
Probabil se pregatesc pentru super hibridele care vor merge cu balegar si cum pentru masinile normale aveau deja OMV ul alaturi... pentru hibride le dau proprietarilor cate o lopata si fuga la grajdopompa.
guerilla
antevorbitorii mei au prefatat articolul ce va apare astazi. le dau dreptate intru totul.
mie mi-a placut in mod special, de MC-ul petrecerii. tipul a cam chiulit de la orele de engleza reusind sa incurce tot ce spuneau Andre Lacroix (CEO Inchape) si cu Tadashi Arashima (CEO Toyota Motor Europe), miscare scenica lamentabila, aere mai multe decat de la pompa de fum scenic.
promisiuni multe, siguranta in noul 3S nebazata pe realitate (stim cu totii ca showroomul asta functioneaza deja de o bucata de vreme si tot trebuie sa stai minim o luna ca sa te programezi la o revizie).
dar sa nu va tai elanu. revin cu linkul spre articol astazi.
chipintaci.

LE. sint curios ce va scrie presa de specialitate. oare o fi tot in modul heirupisto-comunist si ne vor vorbi de marile realizari pe plan economic si de promisiunile de viitor roz, luate de-a valma din mapele de presa ?!? laugh.gif
Dan52141
guerilla ... se pare ca visul tau devine realitate smile.gif
http://www.toyota-europe.com/about/news_an.../auris_2006.asp
http://www.automarket.ro/stiri/auris-succe...rolla-1045.html
S-a lansta Aurisul ... au si poze cu el negru asa cum vrei tu smile.gif in plus va exista motorizarea 2.2 de 177CP, disponibil in europa in primavara lui 2007.
guerilla
da. am vazut. nu se zice nimic insa de noul motor 1.8 D-VVTi cutie de viteze cu 7 rapoarte, disponibil in Japonia.
vio
pai guerilla aia e japonia smile.gif biggrin.gif si cred ca se scrie VVT-i 4D nu ?
guerilla
nu, se scrie asa cum am zis eu: Dual Variable Valve Timing-intelligent
cutia e una CVT-i ( Super Continuously Variable Transmission-intelligent)- seven-speed Sports Sequential Shiftmatic transmission biggrin.gif
Bogdan67993
Va referiti cumva la VVTi-D-4? smile.gif
guerilla
asa cum v-am promis, aveti prezentarea lansarii noului showroom Toyota asa cum l-am perceput eu.

Fiti bineveniti sa criticati, combateti, aprobati articolul scris.
M A R I U S
Nici un cuvant insa despre varianta sedan!Se pare insa ca in Europa va ramane vechiul sedan produs in Turkey!!!Nasol!Se intampla la fel ca la Opel Astra...varianta sedan nu apare pe noua generatie( va apare la anu' dupa 3 ani de la lansare)!!!! :evil:
drabisan
QUOTE(guerilla)
asa cum v-am promis, aveti prezentarea lansarii noului showroom Toyota asa cum l-am perceput eu.

Fiti bineveniti sa criticati, combateti, aprobati articolul scris.


Vis-a-vis de limitarea intrarii: NESHTE (scuzati ortografia) colegi de-ai mei au onorat lansarea si s-au cinsitit in juma' de ora mai mult decit convenabil. Motivul: ei au masini frantuzesti si i-a pus naiba sa se uite, mai ales la Lexus. Si au avut nevoie de refulare...
Dragut articol! Nu am inteles partea cu daca ai fost sau nu pina la urma...
guerilla
da, am fost prezent aseara. si tot ce am scris in articol este experienta mea de la acea lansare.
cei de la masini.ro insa nu au fost invitati. si cand au ajuns acolo li s-a refuzat intrarea.
eu nu fac parte din firma ce detine masini.ro si am fost invitat la aceasta lansare ca posesor toyota. articolul este scris de mine pentru ca toti utilizatorii masini.ro sa fie la curent cu noutatile.
Adrian70064
QUOTE(guerilla)
asa cum v-am promis, aveti prezentarea lansarii noului showroom Toyota asa cum l-am perceput eu.

Fiti bineveniti sa criticati, combateti, aprobati articolul scris.


Stie cineva unde este localizat noul "show"-room ?
_Constantin_
Cultura japoneza se bazeaza pe modestie, munca cinstita si onoare. Din ce a vazut guerilla inteleg ca nici una din aceste calitati nu s-a regasit la evenimentul cu pricina. E rusinos ca membrii masini.ro nu au fost invitati sau ca presa "netiparita" nu a fost prezenta. PACAT.
guerilla
acum sa fim seriosi, la nici un show nu poti invita toti membrii unui forum. da, unii dintre noi am fost prezenti la acel eveniment. invitati pe diferite cai.
dar cei din presa "nescrisa", adica cea online, n-au fost. ceea ce denota mult "profesionalism", tinand cont ca online-ul are mai multi vizitatori lunar, decat cumparatori de presa auto autohtona la un loc.
vlademir68887
Eu am fost invitat ca posesor de toyota si pt activitatea mea de promovare (le-am adus 4 clienti in 5 luni de zile). Stiam la ce sa ma astept de la asa ceva, mai ales partea cu escaladarea bufetului, atac la chelneritele cu tavi de sandvisuri, s.a.m.d..
M-am dus pentru ca am fost invitat dar mi-ar fi placut sa fie mai putini fomishti si mai multi fo(ru)mishti. Si asa in presa scrisa abia razbate toyota de masinile germane, vezi top gear si altele. Stiu ca ma repet dar acest forum cred ca le-a adus mai multi vizitatori in show room decat toate reclamele, si vorbesc de vizitatori pe jumatate convinsi de ceea ce vor sa cumpere. Propun ca guerlla sa dea pur si simplu un print la tot ce s-a discutat despre avensis si despre service si sa le trimita staffului managerial, poate nu au timp sa se uite pe internet.
guerilla
n-a fost nevoie de print. am fost la ei. am discutat. unele lucruri s-au schimbat de ce sa mint (caz concret - pagina web), dar la unele se pare ca e mai greu de lucrat. nclusiv la capitolul - astia's romanii, ei sint angajati la noi.
eu sunt un pic dezamagit, nu trebuie insa sa va luati dupa mine biggrin.gif
oricum relatia mea cu toyota este una de tipul: eu ii injur, ei asculta linistiti laugh.gif
nu am de ce sa-i laud, pentru ca sint altii care se ocupa cu asa ceva. eu daca am ceva de spus, sigur e critica sau propuneri de imbunatatiri. nu-mi sta in fire sa trag limbi nemeritate si nici n-am sa incep acu sa o fac.
si daca cineva a adus clienti la toyota sa fie primit. n-am cerut si nici n-am primit vreodata ceva pentru ca direct/indirect am convins pe cineva sa-si cumpere o masina toyota.
Roxana90683
Guerilla spune in titlul articolului ca: "nu stim cum a fost . . . totusi, pentru dvs publicam o corespondenta speciala" HA ??? Ai fost sau nu ai fost? E simplu. Daca tot iti dai cu parerea cel putin fii coerent. Sa nu mai spunem ca la un moment dat spui ca "de ce ar veni cineva neinvitat pana la iesirea din oras" . . . ??? dar tu ai facut-o !!!

Sunt un mare fan Toyota - proprietar Corolla - si spre deosebire de d-lul guerilla eu am fost invitat la acest eveniment. Unde spre deosebire de cele declarate de guerilla am observat ca toata lumea a fost lasata sa intre (stateam chiar la una din mesele de la intrare). Altfel, cum ne explica guerilla ca desi "nu stie cum a fost" poate sa ne povesteasca in detaliu ce s-a intamplat acolo?

In ce priveste celelalte aiureli pe care le mentioneaza autorul articolului, le consider simple frustrari datorita faptului ca nu a fost invitat la acest eveniment. O parte din lucrurile scrise in articol sunt pure speculatii si rautati, are atitudinea unui copil razgaiat, care atunci cand nu poate critica ceva concret, se leaga de detalii de genul toalete (care fie vorba intre cunoscatori, nu erau "tinute de seara" - deoarece nu am vazut pe nimeni in rochie de seara cu paiete si starsuri, toata lumea era la costum ceea ce de fapt se numeste tinuta BUSINESS - oricum la astfel de evenimente nu vine nimeni in costum de baie sau in tinuta sport), de programul artistic, care a fost sustinut de o trupa profesionista de la Teatrul National (daca esti un ignorant, nu trebuie sa o arati, te culivi sau daca nu poti mai bine taci si nu-ti expui parearea - poate ca acele 3 pahare de alcool l-ar fi ajutat altfel deoarece cultura de orice fel nu gasesti in nici o sticla cu alcool din lume, dar ma rog, poate ca el stie mai bine ce i se potriveste) sau emotiile pe care orice om sensibil le are in astfel de momente. Doar incerc sa-mi imaginez cum ar fi sa vorbesc in fata sefilor mei mari si deja mi se inmoaie picioarele. Si nu de frica lor, ci din respect fata de ei si de teama de a nu gresi.

Nu pot insa sa inchei acest reply fara a-i da dreptate lui guerilla in ceea ce priveste calitatea serviciilor dupa vanzarea masinii. Este adevarat ca trebuie sa astepti sa te programezi destul de mult in service, sau sa astepti sa-ti vina piesele comandate cate 2-3 saptamani. Dar si la ceilalti dealeri de masini este la fel, am prieteni care au golf, skoda, vw si alte marci auto si au aceeasi problema. Nu sunt cu nimic mai buni, toti sunt la fel. Asta insa, nu este o scuza pentru nimeni. Pentru ca atunci cand dai mii de euro pe o masina te astepti sa primesti servicii de calitate. Eu nici nu ma cert si nici nu-i injur pe cei de la Toyota atunci cand merg cu masina in service. Castig mult mai mult vorbindu-le frumos si tratandu-i civilizat. Daca guerilla are o relatie cu ei de genul "eu ii injur, ei asculta linistiti" - pai la ce fel de servicii de calitate te astepti? Pe tine daca te-ar injura de fiecare data un client si tu nu ai putea sa-i raspunzi in aceeasi maniera (datorita politicii firmei) cum l-ai trata? Eu ti-as zambi, te-as asigura de tot sprijinul meu, as asculta linistit si NU te-as servi decat atunci cand vei invata sa ma tratezi cu respect. Singur te-ai supus unui tratament indiferent din partea lor prin faptul ca i-ai injurat. Nici eu n-as accepta sa fiu injurat, no matter what !!!

In concluzie nu pot spune decat atat: nu uita ca esti roman si ca probabil in domeniul in care lucrezi nu esti intotdeauna apreciat (imi este greu sa cred ca esti perfect), asa ca data viitoare cand mai arunci cu pietre asigura-te ca esti fara pata ( si iarasi imi este greu sa cred ca esti perfect atat timp cat iti permiti sa tratezi pe cineva prin injurii).
vio
SA INTZELEG CA ASTEA SUNT NOUTATZI TOYOTA ??? band.gif band.gif band.gif Eu unu nu sunt de aciord nici cu unu nici cu altul . Cei de la Service trebuie sa fie precum un caine ,, ii zici aport . ti a adus piesa nu ma intereseaza de unde eu am dat bani pe mashina si vreau sa o folosesc la maxim , se defecteaza din cauza lor or o repara imediat ori sa ti dea mashina la schimb, sau despagubiri . Asa e in afara mai ales la o astefel de firma ...
Aer Curat
Off T.
@ Roxana90683 : tu ce si cine esti de fapt ? femeie (conf. nick) sau barbat dupa unele acorduri din text ?
Oricum se vede asa o atitudine usor partinitoare, desi nu se dorea.
Nu am citit articolul, insa sunt destul de satul de atitudinea celor de la Toyota, mai exact a celor ce le reprezinta interesele prin Ro. Si spun asta dupa ce a mincercat in repetate randuri sa cumpar, in 2 ani diferiti, cate o masina de la ei, in final optand pt o alta masina decat Toyota. In ambele cazuri.
Prostii de genul " noi vindem masini nu discount-uri", slaba pregatire a mai multor angajati, lipsa crasa de profesionalism (lipsa masina drive test, las nr de tel si primesc toate asigurarile ca ma vor contacta ei pt a stabili drive test si ................. nimic), atitutdinea si politica in genere a managementului lor, care pare a nu vrea sa vanda, lipsa posibilitate accesorizare masini, lipsa flexibilitate in genere, lipsa unor modele si motorizari in oferta din Ro, etc.
Pacat de masini, nu ar merita o astfel de reprezentare.
Nu pot decat sa sper ca vor venii altii (decat grecul) care sa reprezinte corespunzator marca (in fapt marcile) si la noi.

End Off T.
vlademir68887
Mai, guerilla, spune, ai fost sau nu ai fost la deschidere? Ca nu mai conteaza ca tii forumul asta in picioare, nu mai conteaza nimic. BTW articolul a fost foarte normal, incisiv, asa cum trebuie sa fie un articol independent nu unul comandat, cum cred ca e replica de mai sus... Nu sariti la mine ca va spun sincer... nu imi pasa. biggrin.gif
_Constantin_
evident ca a fost . Guerilla a fost invitat dar nu in calitate de "presa" ci doar ca posesor. Restul forumistilor care au leg cu mirabilis.ro( cred) nu le-a fost permisa intrarea.
vio
nu cred . si daca ma invitau nu ma duceam .... mare branza ca si deschid un sediu nou si reprezentazntza oficiala in Romania .. vax albina smile.gif
drabisan
Ce sa zic: oricum in Ro ORICE, dar ORICE firma se adapteaza rapid conditiilor locale. Prin asta intelegind: clientii sint prosti si daca e reclama dau buzna; clientii sint invatati sa astepte (noi le povestim cita rabdare aveam la cozi la orice); toata lumea isi rezolva problemele cu spaga sau cu pile (trebuie sa recunosc ca o sa-mi sun prietenii daca ma programeaza la revizie in mai mult de 3 sapt, desi cred ca 2 deja e prea mult!). Si tot asa...

In aceiasi ordine de idei: acum citiva ani am facut o reclamatie la Sony RO - rezultat 0, zero, none, nada...Am facut aceiasi reclamatie la Sony EU si A DOUA ZI am fost sunat si seara problema era rezolvata.
Hai sa gasim un mail de la Toyota unde putem sa facem reclamatii. Nu de la noi, ci de la reprezentata din Europa! Un mail nu costa nimic (desi lu Bush ii venise idea) si cine capata un raspuns la o reclamatie sa puna mailul pe forum sa poata si ceilalti!

Sony nu e singurul meu exemplu, profitind de mailul meu e de firma cu .com am succes cu o astfel de atitudine, si chiar cred ca reclamatiile scurte si la obiect, redactate decent (pentru ca daca se injura cu ei 2-3 din Ro or sa aiba confirmarea ca sintem neam de 2 lei) pot sa aiba un rezultat.

Eu o sa dau telefon pentru revizie, in functie de raspuns o sa gasesc un mail la Toyota si daca nu am feedback, ca ultima solutie, o sa-mi sun prietenii.

Ce ziceti? Incercam? Si poate o sa avem stiri pentru topic cum ca "M-au programat la revizie saptamina viitoare!"
R_A_D_U
Roxana s-a atacat? sau a atacat-o cineva?...roxana o cheama parca...?
vio
am facut eu asta cu mail la uk si sa rez prb wink.gif biggrin.gif
virtualm67947
@guerilla
bravo pt articol si pt celelalte informatii pe care ni le oferi.

@roxana...
Adevarat nu conteaza dealeru si marca, in ro serviciile sunt de kkt, dar in cazul de fatza vorbeam de toyota si sloganul lor este calitatea, after sale sh!t etc... Eu am tras de dealer sa cumpar masina :bash: Eu am sunat dupa drive test, informatii etc... Dupa ce platit, nici nu mai raspundea la telefon. Un prieten a fazut tirul venind spre Braila si cand am sunat mi-a zis ca nu stie nimik :minigun: Evidend la o ora m-a sunat. Revenind la articol, este perfect scris si reflecta realitatea. Foarte mare tam-tam si apoi fasss... Ma bucur cand mai e cineva sa le dea cu cate un articol in cap.

@all
Suntem luati de prosti din oficiu la orice service, faza cu scandal monstru in service chiar functioneaza. Ma enerveaza la culme ca nu-ti poti vedea masina in timp ce meseriasu' lu' peste da cu ciocanu in ea. Asa ca ripostati crancen la orice prostie a celor de la service sau dealerilor.

VM
_Constantin_
guerilla rulz. stiu ca nu sunt acceptate astefl de posturi deci o sa fiu on topic... de maine toate service-urile toyota vor avea ca angajati japonezi mici si jucausi dupa care tanjim de atata vreme.


PS: ma scuzati, credeam ca e topicul "Visurile..interpretate de vrajitoarea Rada".
Bogdan54824
@roxana
Dacă ai fi citit cu puțină atenție atât articolul, cât și acest thread, toate acuzațiile gratuite care le-ai făcut nu ar mai fi fost necesare. Guerilla a fost invitat la eveniment, ca simplu posesor Toyota. În schimb reprezentanții masini.ro nu au fost invitați și pentru că guerilla este un membru respectat al acestei comunități, au decis să publice impresiile lui despre eveniment.

PS: Dacă unei persoane nu îi place și nu o emoționează baletul asta nu înseamnă că este ignorantă și/sau insensibilă, ci mai degrabă aș putea spune că cine afirmă asta este o persoană intolerantă.
guerilla
QUOTE(Roxana90683)
Guerilla spune in titlul articolului ca: "nu stim cum a fost . . . totusi, pentru dvs publicam o corespondenta speciala" HA ??? Ai fost sau nu ai fost? E simplu. Daca tot iti dai cu parerea cel putin fii coerent. Sa nu mai spunem ca la un moment dat spui ca "de ce ar veni cineva neinvitat pana la iesirea din oras" . . . ??? dar tu ai facut-o !!!

Buna Roxana. Nu vreau sa comentez faptul ca atunci cand intri intr-o casa saluti adunarea si te prezinti asa ca voi trece direct la raspunsuri. Daca ai fi urmarit cu atentie forumul ai fi remarcat, ca nu o data am spus: NU SUNT ANGAJAT MIRABILIS MEDIA !!!! (mirabilis este firma ce detine site-ul masini.ro) deci nu eu am postat fizic articolul. Subtitlul apartine celor de la Mirabilis Media. Articolul e insa al meu si a fost postat ca si corespondenta (cu acordul meu bineinteles).


QUOTE(Roxana90683)
Sunt un mare fan Toyota - proprietar Corolla - si spre deosebire de d-lul guerilla eu am fost invitat la acest eveniment. Unde spre deosebire de cele declarate de guerilla am observat ca toata lumea a fost lasata sa intre (stateam chiar la una din mesele de la intrare). Altfel, cum ne explica guerilla ca desi "nu stie cum a fost" poate sa ne povesteasca in detaliu ce s-a intamplat acolo?


cei carora le-a fost refuzata intrarea au fost opriti la bariera de acces in curte, acolo unde erau fortele de ordine. explicatia la nedumerirea ta o gasesti sase posturi inainte de mesajul tau.

in ceea ce priveste celelalte critici la adresa articolului meu, cand ai timp uita-te in DEX la cuvantul Ironie te va ajuta sa intelegi mai bine ce am vrut sa spun cu "eu injur ei asculta". si apoi citeste pasajele referitoare la momentul artistic. daca tu ai inteles mesajul transmis de trupa de la Teatrul National, felicitari tie, poate ma lamuresti si pe mine, ca unui necultivat ce sint (si am recunoscut asta in articol), care a fost acel mesaj si care era legatura cu scopul adunarii. in plus, eu n-am afirmat niciodata ca motto-ul meu este " calitate pana la ultimul detaliu". toyota are insa asta litera de lege si o marketeaza ca atare. asa ca ma astept sa primesc ce garanteaza ei ca voi primi. calitate.
nu mai comentez aspectele legate de service. le gasesti si singur(a) in topicul deschis tocmai pentru aceste probleme.

PS. Nu vreau sa spun mai mult decat am spus mai sus. Eu din postura de client, voi face tot ce se poate ca sa fiu multumit de masina mea si in viitor. Iar daca asta inseamna sa ma duc la alt dealer, asta voi face. Deja consider ca m-am implicat prea mult si am asa un sentiment de greata. Da, stiu, se taie cu lamaie. Punct
Roxana90683
In primul rand articolul scris de mine nu este unul comandat, este doar parerea mea. Sau pe acest forum nu poti sa contrazici pe nimeni decat daca o faci la comanda cuiva? As putea spune ca guerilla este de fapt o persoana de la o firma concurenta Toyota si atunci am intra in tot felul de polemici inutile. Pur si simplu am citit articolul si nu am fost de acord cu cele scrise de autor, deoarece am fost si eu de fata, iar lucrurile au stat cu totul altfel - si ca sa fie clar pentru toata lumea, nu m-am scuzat!

Si uite inca o concluzie "partinitoare" pe care am tras-o in urma celor scrise de voi pe acest forum - aveti pretentia sa fiti tratati regeste in timp ce voi declarati ca relatia voastra cu Toyota este de genul: "ii injur", " sa fie precum un caine - zic aport si mi s-a adus piesa" samd. Probabil ca sunt o persoana mult prea educata si cu bun simt ca sa iau chestiile astea de bune. Am fost de multe ori in afara tarii si am vazut cum se comporta oamenii civilizati, in nici un caz nu injura sau zic aport. Si aici este vorba de atitudinea noastra in general, indiferent de ce servicii.


Oricum, ca si proprietar Toyota ma bucur ca incep sa se dezvolte, poate intr-un viitor nu foarte indepartat nu vom mai vedea atatea rable, precum dacia, pe strazile noastre.
Roxana90683
fac o mica rectificare - pentru ca ma astept sa sara foarte multi la gatul meu: cand am spus proprietar Toyota, am vrut sa spun de fapt proprietar de autoturism Toyota (Corolla).

pentru guerilla - nu trebuie sa te superi atat de tare ca ti-am atras atentia in privinta erorilor scrise de tine in articol. Nu ma deranjeaza faptul ca nu-i placi - nici nu-mi pasa - dar am sesizat modul in care ai prezentat lucrurile. Am fost si eu acolo si nu ai dreptate. Dar probabil ca tu esti mult prea pornit impotriva lor ca sa mai vezi si realitatea din jur. Si inca ceva, nu e nevoie sa caut in DEX cuvantul ironie. Ai scris foarte clar, negru pe alb, ca relatia ta cu ei este "eu ii injur, ai asculta linistiti". Nu este nici o ironie in fraza asta. Este exact ceea ce-ai spun.
guerilla
in primul rand tin sa-mi exprim uimirea ca ai intrat iar pe forum. e admirativ.
in al doilea rand, faptul ca ti-ai expus parerea si ca o sustii este iarasi de laudat.
chiar mi-as dori sa stiu cum a fost evenimentul in opinia ta. asa cum l-ai perceput tu. ca posesor de toyota.
guerilla
QUOTE(Roxana90683)
Si inca ceva, nu e nevoie sa caut in DEX cuvantul ironie. Ai scris foarte clar, negru pe alb, ca relatia ta cu ei este "eu ii injur, ai asculta linistiti". Nu este nici o ironie in fraza asta. Este exact ceea ce-ai spun.


ti-as spune eu cu cine sa vorbesti ca sa vezi natura relatiei dintre mine si toyota si sa iti dai seama cum si in ce mod vorbesc si ma comport.
chiar nu vreau sa spun mai multe in public. daca vrei, imi scrii mesaj privat.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.