Help - Search - Members - Calendar
Full Version: A ramane in Romania sau nu
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Politica
Pages: 1, 2, 3
James Kilowatt
Din "a ramane sau nu in Romania" topicul a ajuns " a ramane sau nu pe Terra" biggrin.gif
James Kilowatt
QUOTE(HalbaSus)
acum zicea ca cerceteaza posibilitatea existentei unei viteze superioare vitezei luminii... el sustine ca exista doar ca nu o putem constientiza, pt ca nu avem chestii care sa perceapa ceva cu o viteza superioara luminii... so chiar daca exista... e pretty useless...



Electronii nu i-am vazut, si nu-i vom putea vedea vreodata, dupa cum spune Heisemberg. Ei nu "exista" decat probabilistic, nimenu nu va putea garanta vreodata ca ei sunt intr-un loc, si evolueaza intr-o directie.
Perceptia noastra e limitata la "concret", insa chiar si chestiile pe care nu le putem percepe precum electronii, pozitia si viteza lor, pot avea efecte perceptibile. Cu cat efectul unui electron este mai perceptibil, cu atat perceptia noastra directa asupra lui este mai putin exacta. Cauta cu google chestia cu "pisica lui Schrodinger", poate acolo se exprima mai elocvent smile.gif

Cu toate asta nimeni nu se indoieste ca electronii "exista" si numai useless nu sunt...
HalbaSus
QUOTE(MR28673)
Intr-o societate restransa, ca o colonie, super-informatizata, si super-educata, ce i-ar impiedica sa "experimenteze" o forma de guvernare bazata pe votul direct asupra legilor, si nu prin reprezentanti? Asta ar putea elibera una din marile frane ale civilizatiei noastre, si anume demagogia.
Poate ideea e stupida, insa vreau sa spun ca o colonie are sanse mai mari de progres decat un imperiu in toate domeniile, nu doar cel tehnologic.


Ti-ai raspuns singur... ideea este stupida... foarte stupida... nu imi pot imagina un haos mai mare decat o democratie "directa" in care cetateanul ar primi pe e-mail proiectele de legi la care ar da "YES/NO/CANCEL"...

De altfel exista democratie directa undeva in elvetia... ceva comunitate restransa... dar "legile" sunt defapt hotarari ale "consiliului local" consiliu local la care pot participa toti cetatenii acelui oras... oricum e mai mult o chestie simbolica.
Statistic vorbind "reprezentantii nostri" sunt mai inteligenti si mai educati decat poporul care i-a trimis... nu te gandi acum la tine sau la membrii acestui forum sau la persoanele cunoscute de tine cand te gandesti la "popor" gandeste-te ca din popor fac parte taranii fara 8 clase, homelesii, infractorii, gandeste-te la teribilistii care fac curse cu dacii tunate, la manelisti, la hoti de buzunare... parlamentul nostru nu e poate un exemplu foarte bun avand in vedere ca avem cantareti de muzica populara printre parlamentari... dar totusi sunt o groaza de juristi, economisti si in general oameni cu studii superioare si cu o oarecare experienta de viata... si care nu mai au alte "job"-uri decat acesta... gandeste-te cum ar fi ca bugetul sa fie votat de gospodine, someri, etc... probabil ca bugetul pt cercetare ar fi redus la 0, s-ar acorda subventii imense somerilor, impozitele ar fi eliminate, politia ar fi desfintata (oh well, maybe it's not such a bad ideea after all biggrin.gif ) etc...
Gandeste-te ca si daca populatia ar fi compusa exclusiv din oameni de stiinta si doar cu studii superioare, etc... acei oameni (eventual pe o colonie martiana) ar fi foarte ocupati cu distrugerea asteroizilor si experimente de teleportare a pisicilor... iar proiectele de legi le-ar considera un fel de "spam" si nu ar avea timp sa le citeasca, sa le inteleaga si sa voteze in cunostinta de cauza... pericolul mai mare ar fi ca cineva (spre exemplu guvernul) ar trimite si un rezumat al legii (mult mai usor de citit) care ar putea sugera raspunsul pt cei mai "comozi"... ori astfel democratia ar fi nimicita... si sa nu uitam ca pana la urma "democratia nu e un lucru bun, dar altceva mai bun inca nu s-a inventat"... eu sunt un adept tacut (adica nu am curajul sa imi exprim cu voce tare aceste opinii) al votului censitar, in care doar cei care au un anumit venit sau o anumita pregatire intelectuala au dreptul sa voteze... Si intr-un fel mi se pare corect ca opinia unuia care plateste mai mult impozit sau are o educatie mai buna sa aiba o relevanta mai mare decat a unui somer cu 8 clase... Desigur nu se poate pune in practica asa ceva... dar ar merita biggrin.gif
catalin51707
A ramane sau nu in Romania?
Am plecat poate ca multi altii in afara mai precis la mine a fost cazul in State in '98 in California - LA cu gandul sa raman....nu aveam drept de munca asa ca m am chinuit vreo luna de zile ...dar pana la urma incetul cu incetul am reusit sa mi gasesc un job si sa incep sa inteleg societatea si civilizatia americana...culmea este ca am reusit chiar sa mi fac prieteni acolo....americani, hispanici si romani stabiliti de ceva timp.....un lucru destul de greu de altfel...experienta a durat aproape 6 luni de zile....dupa care din cauza unei probleme personale ce tinea de familie a trebuit sa ma intorc in tara...de atunci si pana acum nu am reusit sa ma hotarasc daca sa plec din nou....sau sa sper ca voi putea sa ma realizez si aici la justa valoare....o dilema care ma facea in momentele grele sa spun gata maine imi iau biletul de avion....si sa mi treaca dupa ce trec peste probleme...E adevarat "in afara" mai precis poate peste ocean daca ai vointa si putere de munca reusesti....in timp cei drept dar reusesti ....si poti obtine o multime de satisfactii financiare si profesionale mult mai multe decat aici.....dar inca mai traiesc cu speranta ca lucrurile se vor schimba vrut - nevrut si aici.... :wave:
James Kilowatt
QUOTE(HalbaSus)
Ti-ai raspuns singur... ideea este stupida... foarte stupida... nu imi pot imagina un haos mai mare decat o democratie "directa" in care cetateanul ar primi pe e-mail proiectele de legi la care ar da "YES/NO/CANCEL"...


Exact aceeasi reactie au avut-o nobilii europeni auzind ca in America s-a introdus votul universal... au ras cu gura pana la urechi convinsi fiind ca "plebea" e prea idioata sa gandeasca singura. Pana la urma, istoria a demonstrat ca s-au inselat.
Dar intr-o comunitate unde plebea este educata TOATA la nivel minim de doctorat? Ma indoiesc ca reprezentantii sunt mai destepti decat ei. Sunt sanse mai mari ca o comunitate de savanti sa poata decide singura legile de care are nevoie, decat o adunare de politicieni marginiti care nu pricep nimic din realitatile SF din jurul lor si din necesitatile la fel de SF ale celor pe care ar trebui sa-i conduca. Cand discuti de o comunitate restransa, nu ai nevoie de miliarde de legi care mai de care mai complicata, asa cum exista in UE. O societate in care plebea nu mai intelege justitia sau dreptatea, are o problema dupa parerea mea.


In fine, nu asta e ideea, ci faptul progresul e mult mai usor de aplicat unei colonii izolate (si elitiste, daca se poate) decat unei civilizatii stagnante ca cea occidetala. Orice proiect aici are de infrant inertii enorme, indiferent ca e vorba de politica, economie, tehnologie, etc.
Iulian HondaFan
statistica respectiva cu universitatile efacuta de chinezi... de la Univ. Shanghai, care va vine sa credeti sau nu, pare sa fie recent una f. buna... raportul despre educatia superioara mondiala e facuta de englezii de la The Economist... si in general englezii inca ii considera pe americani rudele mai nespalate si ingrate.

avantajul univ. americane este in principal ca sunt private. nimeni nu sta sa se milogeasca la guvernul federal pentru fonduri... nu se promoveaza in functii universitare cu pile de la minister... profesorii universitari americani raspund in principal in fata celor care le dau granturile de cecetare. nevasta-mea care acu' face un doctorat aici in Indiana e intr-n grup de cercetare de 30-40 de persoane al unui profesor care are granturi de milioane de $ ( prob. mai mult decat au toate universitatile din Bucuresti) de la firme farmaceutice, Exxon, firme de mase plastice, etc... grup format din oameni din toata lumea. profesorul e sud-african ( dar a studiat la Cambridge) iar doctoranzii si post-docii sunt din China, India, Germania, UK, Romania, Polonia, Africa de Sud, Venezuela, s.a.m.d. americani sunt prob. mai putin de un sfert dintre ei...

parerea mea ar fi ca ideal este ca toata lumea sa se gandeasca sa mearga acolo unde isi poate realiza visurile si unde paote intra in contact intr-un mediu stimulant si deschis...

libertate este cata vrei si cata poti duce si in America, si in Irlanda, si in Australia, si chiar in Suedia ori Germania... e sigur mai putina in Romania unde sunt atatea lipsuri financiare, administrative... eu din acest punct de vedere sunt cumva marxist... economicul primeaza... nu poti fi liber social si cultural daca esti cu burta goala ( sau poti fi dar e mai putin probabil)... trebuie sa cauti libertatea economica in primul rand si de acolo cu grija si atentie vin si celalate libertati...

cine are aceasta libertate in Romania e f. bine sa stea acolo... cine nu este poate mai bine sa plece, macar si temporar... chiar daca nu te intorci, tot mai trimiti bani sa iti ajuti familia, tot te duci in concediu acolo si mai cheltuiesti bani in economia romaneasca, eventual iti cumperi un apartament sau o casa de vacanta... apoi fiecare pe unde este mai face si ceva munca de "promotion" a Romaniei... cei cu care lucrezi mai afala una alta... cateodata se mai deschide o posibilitate de a aduce pe cineva strain sa faca o afacere cu parteneri romani, sa colaboreze cu cineva din Ro pe un anumit proiect si, de ce nu, sa mai aduca alti romani care taie frunza la caini in tara la munca/studii aici...

cum ziceam cred ca Romania beneficiaza mai mult daca oameni cu pregatire dobandita pana la un anumit nivel acolo vin si fac ceva demn de luat in seama in lumea dezvoltata decat daca stau si se rateaza/deprofesionalizeaza acolo... Ghandi nu era prost cand a spus asta...
HalbaSus
QUOTE
Dar intr-o comunitate unde plebea este educata TOATA la nivel minim de doctorat? Ma indoiesc ca reprezentantii sunt mai destepti decat ei. Sunt sanse mai mari ca o comunitate de savanti sa poata decide singura legile de care are nevoie, decat o adunare de politicieni marginiti care nu pricep nimic din realitatile SF din jurul lor si din necesitatile la fel de SF ale celor pe care ar trebui sa-i conduca. Cand discuti de o comunitate restransa, nu ai nevoie de miliarde de legi care mai de care mai complicata, asa cum exista in UE. O societate in care plebea nu mai intelege justitia sau dreptatea, are o problema dupa parerea mea.


O comunitate restransa educata la nivel de doctorat e extrem de usor de guvernat si sigur ca si-ar putea face legile singuri... probabil nici nu ar avea nevoie de foarte multe legi... S-ar intelege cat impozit trebuie platit, cui, ar aduce cu ei un cod penal pe care l-ar modifica dupa bunul plac... niste reguli de circulatie (a navetelor spatiale evident) si gata... u got everything...

Dar momentan Romania are vre-o 20 de milioane de locuitori... Si vorbim de o tara... nu de o planeta sau un continent... Presupunand ca toti cei 20 de milioane sunt educati la nivel de doctorat... oameni de stiinta, ingineri, filosofi, etc... Automat creste nevoia de norme (exponential cu numarul de meserii, ramuri ale industriei, economiei, etc...) ai nevoie de un numar imens de norme (momentan parlamentul Romaniei adopta un impresionant de legi dar sa zicem ca asta e o situatie temporara... un numar de 100-200 de acte normative pe an este cam tot ce putem spera in viitor (in 2004 s-au adoptat 7337 acte normative)... Deci sa zicem ca in acest viitor in care toata lumea are doctoratul luat va trebui sa se adopte doar 10 acte normative pe luna.. adica 2.5 pe saptamana... deci la 2-3 zile fiecare cetatean primeste un proiect de lege asupra caruia trebuie sa-si exprime opinia... In parlamentul nostru, fiecare lege este prima data examinata de o comisie de specialitate (formata in general din parlamentari care au meseria respectiva) exemplu: daca e o lege privind santatea publica se va trimite la comisia de sanatate formata din medici care o vor examina daca ea este buna/eficienta din punct de vedere medical, daca e buna o trimit mai departe la comisia juridica... comisie ce verifica daca legea e compatibila cu sistemul juridic actual, daca e in acord cu celelalte legi, etc... apoi este supusa plenului unde atat initatorul legii cat si cei care sunt impotriva ei isi expun motivele pt care ar trebui sau nu votata... apoi plenul o voteaza sau nu in functie de argumentele pro/contra respectiv in functie de rapoartele celor 2 comisii... sau cel putin acesta este principiul...
Acum... presupunand ca faci din popor parlament... sa zicem ca e vorba de o lege privind sanatatea... o trimiti la toti medicii... care se vor certa pe ea (probabil pe un forum sau un chat) si vor elabora un raport (cine cum ? din cei 200.000 de medici (sa zicem) cine si cum va elabora raportul si cand (in timpul consultatiilor ?) sa zicem ca pt a simplifica procedura se va salva log-ul chat-ului sau topicul forumului si se va trimite la toti juristii... care isi vor exprima parerea (alte log-uri de chat-uri sau topicuri de forum) proiectul de lege (de 20 de pagini sa zicem) impreuna cu topicurile de pe forumul medicilor si al juristilor (alte 20 de pagini) impreuna cu argumentarile pro/contra (ale initiatorului si ale opozantilor) alte 20 de pagini deci in total 60 de pagini vor ajunge in e-mailul restului de 19.600.000 de cetateni... care vor trebui sa-si exprime opinia despre lege... rezultatul ? imprevizibil...
Problemele sunt urmatoarele:
1. Cetatenii de rand (care ca tot omu' vor fi preocupati de fuziunea nucleara si alte lucruri importante) nu vor citi proiectele de legi pt ca au lucruri mai bune de facut (sau nu vor dori sa-si sacrifice timpul liber pe asa ceva)... Daca vor vota vor vota in necunostiinta de cauza ceea ce nu e bine.
2. Daca nu vor vota atunci reprezentativitatea votului va fi mica... practic poate din 20.000.000 vor vota doar 2 milioane de oameni care probabil nu au fost suficient de destepti sa cerceteze fuziunea nucleara asa ca si-au facut un hobby din votatul legilor.
3. Sa zicem ca cei care studiaza fuziunea nucleara vor fi oameni responsabili si vor citi proiectele de legi + argumentarea lor... si vor decide in consecinta de cauza (toti cei 20.000.000) in situatia asta timpul afectat cercetarii/productiei/dezvoltarii ar fi micsorat de politica... deci stiinta va inainta mai greu decat acum.
In aceste conditii nu cred ca mai putem vorbi de o democratie veridica... din contra... nu putem transforma votul legilor intr-un "hobby" pe care fiecare sa-l practice dupa orele de program... in plus intregul scenariu este utopic...

Cat despre "colonia de oameni intelingeti de pe marte"... Cine s-ar duce acolo in primul rand si de ce ? Sa te duci in SUA are sens... ca acolo ai la fel ca in europa lacuri, paduri, animale, ocean, etc... pe marte trebuie sa le creezi ? OK, sa zicem ca faci ce au facut spaniolii si pionierii americani... te duci, pui generatoare de atmosfera (sau cum se numeau ele in filmele sf), faci oceane, plantezi paduri, importi animale, o faci sa arate ca tera (nici nu vreau sa ma gandesc la costuri)... Avem o colonie de 1 milion de oameni care au transformat marte intr-o planeta placuta... de ce ne-am duce acolo ? just for fun ? ca sa nu ne oprim din cuceriri ? Nu mai bine ramai pe pamant unde ai deja orase frumoase ca Amsterdam, Londra, Paris, Praga, etc... ? In plus, acele generatoare de atmosfera si tot habitatul acela va avea nevoie de intretinere... intretinere care va fi platit din impozit... deci daca pe pamant inca nu avem impozit pe aer (care e gratuit deci inspirati adanc)... pe marte probabil vom avea impozit si pe asa ceva... stiti ceva... eu nu ma duc niciunde :harhar:

Hai ca am luat-o pe aratura rau de tot...
James Kilowatt
Pai nu te obliga nimeni sa fii pionier si sa risti, tocmai asta e avantajul libertatii. Stai unde-ti place:)

Cu ospitalitatea planetei Marte suntem de acord. Repet, America era mult mai ospitaliera. Doar forta de munca lipsea, si asta i-a impins pe americani sa dezvolte tehnologia mult mai repede decat restul lumii care prefera sa foloseasca tarani. Gandeste-te ce tehnologii vor dezvolta unii care nu numai ca nu au forta de munca, dar nu au nici apa, nici aer, nici soare, si pe deasupra ar fi si cele ai ascutile minti ale planetei noastre, scapate de grija scrierii rapoartelor interminabile pentru un politruc din guvern care oricum nu le citeste...

Si cu democratia suntem de acord.. n-am zis si io ca ideea de democratie directa nu poate fi testata pe Pamant? Tocmai de asta trebuie sa mergem pe Marte biggrin.gif.

Asta imi aduce aminte de bancul ala cu comunismul. Este sau nu stiinta? Raspunsul de la Radio Erevan: Nu, ca daca ar fi fost stiinta, ar fi fost intai testat pe soareci biggrin.gif
HalbaSus
QUOTE
, America era mult mai ospitaliera. Doar forta de munca lipsea, si asta i-a impins pe americani sa dezvolte tehnologia mult mai repede decat restul lumii care prefera sa foloseasca tarani.


Mi se pare mie sau revolutia industriala nu a inceput in America ? Iar prima forta de munca folosita cu succes in america au fost negrii adusi din africa... Chestia de care zici tu s-a intamplat relativ recent, si nu doar in america ci in toata lumea... poate in US mai pronuntat fiindca economia s-a dezvoltat foarte repede... dar nici in mercedesurile nu se mai fac manual... deci nici in germania sau in alte tari europene nu a fost suficienta forta de munca sa le faca pe toate...

Si daca tot vorbim de robotizare si tehnica... let's forget about US si EU... "galbejitii cu ochii oblici" ne dau rusinica la toti...
Cred ca discutia a degenerat din "a ramane sau nu in romania" in... "a pleca dar unde ? Europa, America, Marte sau Asia ?" (ciudat ca ne-am gandit la marte inainte de Asia... biggrin.gif
James Kilowatt
Bune exemple smile.gif Sudul, cu economia bazata pe negri a pierdut razboiul de secesiune.
Revolutia industriala a inceput in Europa... Insa europa era deja imbatranita. Colonistii au dezvoltat-o mult mai repede, nu europenii. De ce tehnologia si economia bazata pe mecanizare a explodat in America, nu in Europa, de unde a inceput de fapt revolutia industriala? Pentru ca un lord englez prefera sa puna la treaba un taran decat sa cumpere o masina cu aburi. In America, taranii erau atat de putini incat mai bine cumparai masina....
Japonezii, cat timp au fost izolati, au trait la nivelul evului mediu. A venit Peary cu gasca lui si i-au pus cu botul pe labe pe marii samurai aproape fara sa i se opuna rezistenta. Cortez a facut acelasi lucru cu imperiul incas. E drept, l-a ajutat si guturaiul. Intotdeauna, aproape, civilizatiile care exploreaza si se extind le cuceresc invariabil pe cele izolate, cu tot dezechilibrul de resurse. Romanii si barbarii, incasii si conchistatorii, chinezii cu portughezii, japonezii cu americanii...
Cand japonezii au intrat in contact cu restul lumii, si apoi au avut posibilitatea, lipsa de resurse i-a impins sa dezvolte tehnologia si am vazut unde au ajuns.... De ce nu au devenit sauditii de exemplu o forta tehnologica? Bani au, cine i-a oprit sa investeasca in cercetare?

Cu globalizarea asta in curand n-o sa mai fie nici o diferenta intre America, Asia si Europa. biggrin.gif Deja unde te-ai duce tot peste McDonalds dai biggrin.gif

Astronomia de exemplu intotdeauna a parut sa fie un hobby fara prea mari aplicatii practice. Si totusi, in general majoritatea marilor descoperi stiintifice sunt legate de ea. Datorita ei s-a dezvoltat matematica, fizica, etc. De exemplu, Galilei a dat lovitura cu luneta lui descoperind satelitii lui Jupiter. El cauta raspunsul la alte intrebari, insa fara sa vrea a descoperit un ceas celest foarte exact care a permis navigatorilor sa-si calculeze longitudinea, sa faca harti foarte precise ale lumii, etc. Traficantii venetieni l-au rasplatit regeste pentru asta, chiar daca biserica l-a amenintat cu frigarea smile.gif
Ideea ca stiinta "fundamentala" e ceva abstract si fara prea mare tangenta cu realitatea este destul de gresita. Si cum nevoia este mama invataturii... iti dai seama cata stiinta ar fi necesara cresterii hameiului, orzoaicei si maltzului pe Marte ?biggrin.gif
Iulian HondaFan
sclavia a fost parte a economiei sudului USA ( de fapt a inceput inainte ca USA sa existe) tocmai pentru ca acolo erau conditii propice agriculturii si era nevoie de mana de lucru ieftina si necalificata. de fapt e ironic ca nevoia de sclavi a fost dictata chiar de cererea masiva care venea din Europa pentru bumbac si tutun...

coloniile din nord care nu puteau produce bumbac si tutun s-au axat de la inceput mai mult pe mestesuguri si industrie.

revolutia industriala a aparut simultan in Anglia, parti ale V Europei ( olanda, belgia, vestul germaniei, nordul frantei) si USA la inceputul secolului 19 odata cu motorul cu aburi si expansiunea pietei mondiale.

avantajul americanilor a fost ca au avut un sistem legislativ stabil si capitalist precum si faptul ca au avut o politica care a incurajat emigratia pana la criza economica din 1929-1933... europenii au adoptat legislatia capitalista treptat in dauna celei feudale, plus ca numarul razboaielor si fragmentarea pietei a incetinit dezvoltarea economica. America anglo-saxona practic nu a avut o economie de tip feudal niciodata, chiar si plantatiile cu sclavi erau unitati economice de tip capitalist. negrii erau la acelasi nivel cu caii si plugurile... adica unelte de productie.
Mircea53641
Eu unul am trecut de la o anumita forma de patriotism indealist prin 2000 (cand am fost ultima data in SUA si tocmai terminasem facultatea) la un realism crud. Credeam atunci ca avem si noi o sansa.

Dupa 6 ani de "tranzitie" m-am lamurit: am de ales intre o societate bazata pe nesimtire crasa in care legea este doar pe hartie, furt asezonat cu minciuni gaunoase si una civilizata unde respectul si civilizatia nu sunt vorbe goale de ametit electoratul tembel. Prefer sa traiesc intr-o tara in care munca nu se face doar sa fie, drumurile nu sunt doar pe harta si cretinismul n-a ajuns inca la rang de sport national.

M-am saturat de marlania, circul si dormitu'n parlament, "capra vecinului", stangu'n dreptu', nesimtirea, Guta, copilu' minune si alte "produse" ale democratiei tipic romanesti.

Ne indreptam cu succes spre o viata indobitocita, o democratie de circ si o clasa politica demna de Caragiale. Eu am ales sa nu mai ignor realitatea si sa plec fara sa ma mai uit vreodata in urma la ce a fost "episodul romanesc".

Cam toata familia mea a ales acelasi lucru si acum verisoara mea este profesor la Harvard in loc sa lucreze ca medic intr-un spital mizer din Romania, verisorii mei s-au realizat ca ingineri IT sau designeri de automobile in companii de succes in loc sa se imbete de frustrare si parintii lor nu s-ar mai intoarce aici nici macar la pensie. Singura data cand si-a mai facut concediu in tara verisoara mea s-a trezit la un hotel in constructie, cu bilet in regula rezervat cu mult timp inainte de la o agentie de turism respectabila de aici. De atunci prefera sa ne vedem in alta parte.

Pot sa spun acum ca am un job destul de bun in care fac ce imi place, colegii sunt extraordinari, am reusit sa-mi cumpar un apartament in Bucuresti si un Mercedes S Classe dar cum spunea cineva: "degeaba ai Ferrari daca te dai jos in rahat cand i-ai deschis usa" sau te intalnesti cu nea Vasile in parcare. Practic nu mai avem drumuri unde sa mergi fara sa ramai in 3 roti, civilizatia lasa de dorit pe toate planurile (de la vanzatorul din colt pana la soferii din trafic), esti inconjurat in permaneta de nesimtire, urlete, injuraturi si manele iar viitorul arata si mai... verde.

Mie imi ramane sa spun decat "adio" si ramaneti cu bine alaturi de Guta, Becali, si alti vajnici campioni ai cretinismului. Mi-e scarba de ce-a ajuns tara asta si deplang pe toti care s-au sacrificat pentru libertatea romaneasca. Singurul meu regret este ca n-am plecat mai devreme cu 11 ani cand am avut ocazia.
Iulian HondaFan
Mircea, esti suparat tare... nici aici nu e perfect, e o societate mai structurata, mai inchegata dar viata are si aici probleme - cateodata altele, cateodata aceleasi ca in Ro.
Bodi
@Mircea
Tocmai pentru ca sunt convins ca pot sa am o infima contributie la schimbarea lucrurilor de care spui tu, eu aleg sa raman in Ro.
James Kilowatt
Eu sunt curios... mai crede cineva in conceptul de "generatie de sacrificiu'?

@Bodi
Tu esti convins ca 51% Romania vrea sa se schimbe? Cine o impiedica?
Mie mi-a trecut idealismul cand am descoperit ca unii din generatia mea nu vor sa schimbe mai nimic... vor in cel mai bun caz sa schimbe pozitia lor in "sistem", si nu "sistemul" in sine. De ex. problema multora nu e spaga .. ci faptul a o dau si nu o iau... blush.gif

Eu cred ca "capsunarii" pot invata si-si schimba unele mentalitati mai eficient decat daca ar fi ramas in Ro, desi e doar o parere si nu am dovezi sa o sprijin.
Iulian HondaFan
capsunarii vor schimba ceva lucruri atat prin contactul direct cu vestul ( fie el si in forma lui italiana sau spaniola) cat mai ales prin efectele asupra pietei muncii... iata ca deja in Ro unii incep sa se planga de lipsuri pe piata fortei de munca. in parte asta se suplineste deja cu moldoveni de la est de Prut si chiar cu chinezi ori pakistanezi, dar cel putin pentru anumite calificari vor trebui sa se faca ajustari si din partea angajatorilor.
ozz86651
Nu-s de acord, capsunarii devcin romani a doua zi la revenire. Oamenii sint coruptibili. Sistemul trebuie sa-i opreasca. Si sint 100% d eacord cu MR: tara e plina de justitiari, i-ar omori miine pe aia care iau spaga. Dar toti aia care iau spaga provin dintre oamenii normali... concluzia e ca 90% din justititiari si cei care se pling ar lua spaga fara nici o problema intr-o situatie similiara.
Si nu vad de ce nu. Joci dupa regulile jocului local...daca spaga face parte din ele, cine sint eu sa ma impotrivesc? As fi handicapat din start, ca si cum mi s-ar cere sa joc baschet numai cu mina stinga. Oricit de incorect mi se pare mie sa folosesc dreapta, daca vreau sa am sanse sa cistig trebuie sa o folosesc macar din cind in cind. Cuiu nu i-ar place in USA sa dea 1-200$ la militian si sa scape de toate pacostele care vin cu o amenda de viteza? (asigurare crescuta, istoric, puncte pierdute la carnet, defensive driving school). Carui militian nu i-ar conveni sa-si suplimenteze salariul? Dar sistemul nu-i lasa... riscul e prea mare in comparatie cu recompensa. De fapt cu camere in masini e aproape imposibil sa furi.
Mircea53641
Crede-ma ca si eu am avut iluzii de schimbare dar proverbul "cu o floare nu se face primavara" este foarte adevarat pentru Romania... Tot respectul pentru cei care raman aici sa schimbe ceva, eu tocmai am realizat ca nu mai am 30 ani de sacrificat ca sa schimb o societate de lumea a III-a intr-una civilizata.

Iulian, stiu ce probleme sunt in State. De asta nici n-am ramas acolo pana acum. Dar, asa cum spuneai si tu, daca faci o cumparatie este clar unde ai mai multe sanse sa realizezi ceva.

Spunea cineva pe aici ca banul este motivul principal pentru care emigram. Poate. Dar la mine sigur e altceva. Pur si simplu m-am saturat de marlanie, mizerie, legi sucite si doi pasi inainte cu unul inapoi. Banii sunt dar decat sa ii dau pe spagi in .ro mai bine mor de foame in .Ca sau .us Si am un sentiment subtil ca o sa ma descurc acolo mai bine decat aici...
Bodi
@MR
QUOTE
u esti convins ca 51% Romania vrea sa se schimbe? Cine o impiedica?

Sunt convins ca in jur de 80-90% din Romania vrea sa se schimbe. Nu cred ca poate fi negat faptul ca asistam la un progres constant si din ce in ce mai evident in ultimii ani. Din pacate lucrurile se misca mai incet decat ar trebui.
Cine o impiedica? Greu de spus cu exactitate.
In primul rand mentalitatea. 50 de ani de comunism au distrus elitele si au pervertit modul de gandire al omului simplu. De asta sunt buni capsunarii, oamenii care "vad lumea" in general, pentru ca aduc inapoi cu ei lucruri pe care si noi le-am avut dar au fost distruse de comunism. Acum daca erau manelisti inainte de a pleca vor fi si la intoarcere dar majoritatea vor fii mai deschisi la minte ca inainte.

In al doilea rand conducatorii . In proportie de probabil 60-70% elita economica, politica si chiar culturala este compusa din fosti comunisti, informatori sau mai rau chiar fosti ofiteri de Securitate, organizati asemeni unui mare clan. Acestia sunt o frina in calea schimbarii. In primul rand pentru ca este contrar intereselor lor. Ar pierde puterea si banii deci tin cu dintii de actualul status quo. Solutia este curatirea clasei politice, dar din nou este o chestiune de timp pentru ca acesti oameni sunt inca prea puternici.

Eu vad 2 directii de schimbare:
1) cea mai eficienta ar putea veni de sus in jos - in definitiv "pestele de la cap se impute", dar din motivele enumerate mai sus sunt destul de sceptic ca vom vedea imbunatatiri semnificative pe termen scurt. Observ totusi in politica cativa oameni, majoritaea tineri inteligenti si mai ales capabili, dar din pacate prea multe lichele. Probabil ca multi isi vor lua suturi in fund odata cu intrarea in UE (cazul Vosganian nu este o intamplare, la fel ca si valurile pe care le face Turcu zilele astea) si asta este un lucru bun.
2) mai lenta dar de neoprit este schimbarea de jos in sus. Multi dintre noi au vazut Europa, nu au scuipat coji de seminte sau nu au aruncat chistoace pe jos in Paris sau Viena deci putem face asta si acasa. Sa nu neglijam puterea exemplului

@Mircea
QUOTE
Tot respectul pentru cei care raman aici sa schimbe ceva,


Tre sa ramana cineva sa traga apa si sa stinga lumina biggrin.gif

QUOTE
eu tocmai am realizat ca nu mai am 30 ani de sacrificat ca sa schimb o societate de lumea a III-a intr-una civilizata.

Am vazut lumea a III-a si crede-ma ca noi suntem undeva in lumea a II-a biggrin.gif poate chiar 1,5, pentru ca mergem in directia cea buna.
James Kilowatt
@Bodi
Eu sunt de acord cu tine... numai partial.
Sunt de acord ca nu suntem chiar capatul lumii, si ca mergem in directia buna spre deosebire de altii mai avansati care regreseaza din unele puncte de vedere. Macar la noi nu umbla fetele deghizate in ninja biggrin.gif

Insa nu sutn de acord cu procentele... daca 90% vrea ca romania sa se schimbe, de ce nu iau spaga doar 10% dintre functionari si autoritati? Cand dai spaga, nu ai de cele mai multe ori de ales.
Insa nu te obliga nimeni sa iei. Daca ar lua s-ar 1-2 spagi din 10 oferite atunci ti-as da dreptate deplina. Aia care in timpul zilei iau spaga si seara se plang de sistem la bere sunt ipocriti.
Bodi
@MR
QUOTE
Insa nu sunt de acord cu procentele... daca 90% vrea ca romania sa se schimbe, de ce nu iau spaga doar 10% dintre functionari si autoritati? Cand dai spaga, nu ai de cele mai multe ori de ales.

Vorbeam de 2 tipuri de schimbare, cea de "sus in jos" ar rezolva problema spagii in maxim un an...legi, regulamente + aplicarea lor. Citesc tot mai des despre politisti care sunt arestati cand iau mita, deci ceva se misca dar prea incet.
In cazul schimbarii de "jos in sus" lucrurile sunt mult mai lente. Eu personal prefer sa platesc amenda decat sa dau spaga, acum incerc sa-i conving si pe ceilalti 8 sa faca la fel biggrin.gif

Cred ca in Franta am vazut mai multe ninja de astea decat aici in Kosovo unde majoritatea este musulmana.
James Kilowatt
QUOTE(MR28673)
...si ca mergem in directia buna spre deosebire de altii mai avansati care regreseaza din unele puncte de vedere.


QUOTE(Bodi)
Cred ca in Franta am vazut mai multe ninja de astea decat aici in Kosovo unde majoritatea este musulmana.



Si eu ziceam la fel. Si in Franta desi sunt minoritari (INCA) au reusit sa "impuna" niste interdictii musulmane unei majoritati de pussies care din comoditate au renuntat de buna voie la un drept fundamental.... vezi cazul cu caricaturile.

Apropo, justitia daneza i-a achitat pe autori. In sfarsit, un semn tardiv de normalitate. Mie mi se pare aberant simplul fapt ca au ajuns inculpati intr-un asemenea proces....
N-am nimic impotriva musulmanilor, dimpotriva am cativa amici buni musulmani practicanti, insa legile si interdictiile lor ii privesc pe EI si nu pe NOI....
Baby Blues
QUOTE(MR28673)
@Bodi
Eu sunt de acord cu tine... numai partial.
Sunt de acord ca nu suntem chiar capatul lumii, si ca mergem in directia buna spre deosebire de altii mai avansati care regreseaza din unele puncte de vedere. Macar la noi nu umbla fetele deghizate in ninja biggrin.gif

Insa nu sutn de acord cu procentele... daca 90% vrea ca romania sa se schimbe, de ce nu iau spaga doar 10% dintre functionari si autoritati? Cand dai spaga, nu ai de cele mai multe ori de ales.
Insa nu te obliga nimeni sa iei. Daca ar lua s-ar 1-2 spagi din 10 oferite atunci ti-as da dreptate deplina. Aia care in timpul zilei iau spaga si seara se plang de sistem la bere sunt ipocriti.

Lucrez la stat si-mi permit sa te contrazic cu argumente biggrin.gif . Cum s-a mai scris pe aici de cineva- pentru tango e nevoie de doi. In ce conditii esti nevoit sa dai spaga ca om de rand? Sa nu stai la coada la buletine? Sa-ti iei permisul pe naspa, sau care este nevoia aia asa de mare? Daca romanii nu ar fi asa de preocupati de a da spaga poate nu ar avea cine primi.
Nu spun eu ca sunt cel mai cinstit dintre slujbasii la stat dar daca crezi, in sistemul romanesc daca nu esti cu ei esti impotriva lor. E de ajuns sa fii mai slab de inima si un sef "sa se dea" putin la tine si garantez ca vei da inapoi si-ti vei calca cinstea in picioare( mai ales daca esti angajat pe pile). Adevarat ca nu l-a pus nimeni sa se faca politist , vames, doctor etc, daca nu si-a asumat partea asta de "pericol" si nu vroia sa se " bata " cu sistemul. Trebuia sa se faca zidar si in acest caz cel mai mare pericol ii venea de la faptul ca putea sa- i intre var in ochi.
Am zis! biggrin.gif
James Kilowatt
Si tot nu inteleg de ce nu esti de acord cu mine... eu am spus efectul, tu ai explicat cauzele sau o parte a lor smile.gif Ce spui tu nu ma contrazice, ci doar deplaseaza problema. Adica, nu sunt 90% din functionari corupti.. ci 90% din sefi?

PS
Eu am schimbat pasaportul in 3 zile in Galati, fara spaga, anul trecut in mai. Deci se poate, chiar daca mai exista mici disfunctionalitati. De exemplu cecul mi-a luat banii pe taxa de urgenta desi nu mai exista, sau oamenii de la coada erau sa ma linseze ca aveam formularele scoase de pe internet iar ei la coada stateau de fapt la formulare, care se dadeau cate 20/ora in asa fel incat coada sa fie afara si nu inauntru... un sistem primitiv dar destul de functional al biletelor de ordine.
Totusi, politistilor nu am avut ce sa le reprosez.
Sunt convins totusi ca ceilalti vazandu-ma cu formularele in mana fara sa fi stat la coada cu ei si-au spus in gand "inca un spagar, tu-i...."
Bodi
@James KW
Cred ca unul dintre avantajele intrarii in UE va fi scaderea drastica a procentului de 90% de care vorbeai tu...
Nicolae30758
Eu cred ca lucrurile sunt mult mai complicate, iar comparatiile intre Romania si alte state sunt dupa parerea me a fortate. Uitam foarte usor ca tara asta a "beneficiat" de cea mai dura dictatura timp de aproape 50 de ani si care a facut praf economia si mentalitatile oamenilor. Cum putem astepta de la oameni sa se schimbe repede, cand in toti anii aceia trebuia sa mituiesti si vanzatoarea de la magazin ca sa obtii o ciosvarsta de carne, cand tot ce insemna ulei, zahar, in general alimente de baza erau pe cartela, cand stateai la cozi interminabile cate 12 ore ca sa "bage" ceva la magazinul alimentar, cand mi se innegrise un perete intreg din cauza igrasiei aparute din lipsa de caldura, si nu imi reveneam din frig niciodata fiindca si la servici era la fel de frig ca acasa. mentalitatea oamenilor era ca trebuiau sa supravietuiasca cu orice pret si erau in stare sa faca orice. nu mai vorbesc de programul tv de doua ore si de teroarea si suspiciunea generalizata. iti era frica sa vorbesti si cu propria familie. in nici o tara din jur nu a exustat asa ceva. tara era condusa de o mana de golani bezmetici adusi pe tancurile sovietice. dupa '89 Romania nu a beneficiat de ajutorul unui frate mai mare ca Germania de Est. Apropos de curand oficialitatile germane recunosteau ca au cheltuit cam 15.000 de miliarde de euro pentru schimbarea estului si tot nu au reusit. suma respectiva reprezinta aproape PIB-ul anual al CE. nu a beneficiat nici de scutirea a jumatate din datoria externa ca Polonia (a fost iertata de plata a 40 de mld. $ in anii 90, ca altfel intra in incapacitate de plata ca BUlgaria) si nici nu a beneficiat de forta si lobby-ul unei biserici puternice ca cea catolica. nu a beneficiat de un plan Marshall dupa razboi care au ajutat enorm tarile respective, dintre care unele erau mai rau ca noi in anii 50. Italia de ex. care acum este tara de imigrare, dar atunci emigrau pe capete catre SUA, in schimb se faleau enorm cu "la dolce vita" lor. Domnul Franco Frattini vine si ne trage de urechi privind criminalitatea organizata, dar in Italia anului 2006 ei isi gasesc bancherii omorati, taiati in bucati si aruncati sub poduri. in Romania nu s-a intamplat asa ceva in toti anii acestia. nu mai vorbesc de Greci, sau Portugalia. din toate aceste cauze nu putem compara Romania cu alte tari, chiar din jur. eu am mare simpatie pentru cei care au emigrat cautandu-si locul in alta parte (si eu am o sora care traieste de 17 ani in SUA), sunt curajosi, dar deosebirea este ca ei au trebuit sa se adapteze unui sistem aranjat si functional si care uneori chiar te ajuta sa te integrezi, pe cand aici SE SCHIMBA SISTEMUL. nu prea ai in ce sa te integrezi decat intr-o tranzitie care se prelungeste cam mult. nu vreau sa devin patetic, dar vreau sa scot in evidenta si altceva decat pesimismul dus la extrem. si anume ca lucrurile se schimba. Romania anului 2006 nu mai este cea a anului 2000, iar daca ne uitam la anii '90 nu exista comparatie. cu toate dificultatile, greselile enorme facute (mineriade, colapsuri bancare si financiare, etc.), Romania a reusit. Este membra NATO si de la anul membra UE. tara creste, Bucurestiul are cel mai mare ritm de crestere din toate orasele Europei. in Bucuresti sunt 1 mil. de automobile versus 2,2 mil. locuitori. Vom primi (daca ne vom face temele) din partea UE 32 mld. EURO intre 2007 si 2013 (fonduri structurale si de coeziune). Macar sa reusim sa-i cheltuim. Si cu folos. Din aceste motive eu cred ca tocmai acum nu trebuie plecat din Romania. Aici vor fi oportunitatile si nu in alta parte. sigur mai avem de lucrat la marlanie, lipsa de respect si consideratie pentru semenul tau, dar generatiile urmatoare si noul sistem implementat vor schimba si lucrurile astea. Sunt convins ca in 20 de ani va fi f. bine sa traiesti in Romania. biggrin.gif
booneK9
Imi permit sa mai adaug o privire oarecum romantata dupa Nicolae.
Cred ca situatia e cu putin, doar putin mai buna decat pare la prima vedere. Exempli gratia, recentul raport despre indexul coruptiei in varii tari de pe mapamond. Noi stateam extraordinar de prost. A iesit ceva oficial de-al lor cu o subliniere ca e vorba de indicele perceput, iar nu constatat/real. Uneori comunitatile oamenilor de afaceri au propriile instrumente de masurare a coruptiei, dar asta e alta mancare de peste.
Spaga nu mai este un fenomen de masa, ci poate doar prea raspandit.
Internal affairs din MAI se pare ca isi face treaba.
Parerea mea e ca lucrurile se schimba, chiar daca destul de incet.
Semne sunt, dar vreau sa prind lucrurile intr-adevar frumoase inainte de vremea pensiei.
Am zis.
Luka
Ei bine, in mod absolut optimist iti spun ca n-o sa prinzi acele vremuri, nici macar in timpul pensiei.
Bodi
@Nicolae,Boonek
Stii cum e vorba aia "daca toata lumea iti spune ca esti nebun atunci sunt sanse mari sa aiba dreptate". Ma bucur ca nu sunt singurul "nebun" din zona.
Nicolae30758
Luka mie unul nu imi place nici optimismul desantat si nici pesimismul cel mai negru in care toate se prabusesc si nu mai exista nici o solutie. cum nici patriotismul demagogic nu il gust. dar de exemplu asa cum f1natic este mandru de tara in care traieste asa si eu sunt mandru, nu de Romania in sine ci de faptul ca Romania a reusit. sigur impinsa, amenintata chiar de UE, dar a reusit si de asta eu chiar sunt mandru. sigur suntem cea mai saraca tara a UE, cu multe probleme unele dintre ele insurmontabile in momentul de fata, ne este inca rusine poate (unora dintre noi) sa spunem ca suntem romani cand calatorim in vest, dar cel putin de la anul in aeroporturi o sa trecem pe la ghiseele unde scrie "EU countries" si nu pe la "Non-EU countries" si pentru mine si asta va fi un motiv de mandrie. NU ma mai simt o entitate de mana a doua. si alte tari au fost la randul lor "cele mai sarace" cand au intrat in uniune. In primii ani dupa aderare 30% din forta de munca a Portugaliei muncea in afara tarii. Si uite-i acum. Banco Portugues de Investimento era sa ne cumpere BCR-ul, iar alti portughezi investesc in fabrici de biodiesel prin Baragan. Exemplul Irlandei este si mai concludent. Era una dintre cele mai sarace la momentul aderarii, este una dintre cele mai dinamice tari cu cea mai rapida crestere a PIB-ului per capita. Nu suntem nici mai prosti, nici mai tampiti decat ei, nici mai lenesi, sau mai harnici, doar mai saraci, mai neexperimentati in ale capitalismului si am suferit mai mult de-alungul istoriei. Dar invatam repede si suntem destul de adaptabili. Faptul ca eu nu voi apuca pe de-antrtegul binefacerile aderarii la UE este intr-adevar frustant, dar sunt bucuros ca fiul meu (care acum are 7 ani) va trai intr-o alta Romanie sigur mai buna. Faptul ca este multa marlanie, sigur asa este, dar fiecare tara are marlanii ei. La noi deocamdata sunt mai multi. Dar macar in Romania (spre deosebire de Italia) taximetristii cand te urci in masina pun aparatul pe zero, nu pleaca de la 7 euro ca acolo. si poate UE nu va plati de doua ori drumurile pe care le va finanta in Romania cum s-a intamplat in Grecia. asa ca fiecare cu smecherii lui noi sa fim sanatosi.
R a z v a n
eu vad lucrurile cam asa:

Daca iti doresti sa fii un pestisor auriu intr-un acvariu luminos, cu mancarica buna la ore fixe - go west - si pe bune, n-am nimic cu pestisorii aurii.

Daca nu stii exact ce fel de balta iti place si te atrage neantul, nesiguranta, cunoasterea si dilemele vietii poti ramane aici pentru ca ai din plin. Asta e viata pentru aventurosi, peshtisori cu coaie, rapitori.
Iulian HondaFan
@Nicolae:

posturile tale sunt excelente... gandesc 99% la fel ca tine in aceasta problema. sunt de parere ca Ro este in situatia actuala ca urmare unei serii de circumstante nefericite legate atat de imprejurari istorice obiective cat si de neputinta noastra ca societate de a ne coagula asa cum se cuvine...

primo - dezastrul moral bizantino-fanariot indurat pana la 1821. in timp ce Euro de Vest se dezvolta, cucerea lumea, inventa capitalismul, democratia moderna si facea revolutia industriala clasa conducatoare a Ro se turna la sultan si se tradau si injunghiau miseleste unii pe altii... Otomanii nu ne-au transformat in pasalac pentru ca boierii ( romani si greci deopotriva) storceau mai multi bani din tara decat ar fi putut ei sa o faca si Istambulul primea mai multi bani de la fanarioti decat ar fi primit de la un pasa otoman care ar fi condus direct in numele lor.

secundo - reformele dupa 1821 s-au facut cu forta si este o mare rusina ca standardele inapoiatului imperiu rusesc privite in contextul epocii parea novatoare pentru tarile romane, desi comparativ cu procesele economice si politice din imperiul britanic, Franta, Olanda, tarile nordice, America si chiar imperiul habsburgic erau retrogade... ma rog, de bine de rau cu oameni educati pe la Paris ( pacat ca ai nostri nu s-au dus atunci si in Anglia ca ar fi avut mai multe de invatat) s-a creat o elita liberala care a facut cat de cat o revolutie la 1848, a impus o unire si niste reforme la 1859 si ulterior o monarhie constitutionala. cu toate acestea inainte de primul razboi tara avea 90% din populatie tot la nivel de ev mediu - tarani in mare part sumar educati, malnutriti, abrutizati si ignoranti.

tertio- cu putin noroc am reusit momentul 1918. Ferdinand si Ionel Bratianu nu numai ca au facut Romania mare dar au improprietarit taranii... de la Spiru Haret inca incepuse si un proces de educatie cat de cat al populatiei, universitatile noastre au inceput sa produca oameni educati... lucrurile erau pe fagasul cel bun. era inca multa coruptie, mitocanie, politicianism dar se forma o clasa de mijloc, a existat o explozie culturala, oameni de stiinta si arta romani au intrat in circuitul de valori universal. din pacate totul a degenerat si intern (tampeniile lui Carol al 2-lea cu dictatura personala, legionara si apoi militara) cat si extern - am fost prinsi intre cei 2 mari satrapi ai istoriei Hitler si Stalin si am fost neinspirati sa pariem pe cel care a pierdut.

quatro- in final comunistii sunt impusi cu forta intr-un moment in care societatea civila era inca subtire si confuza de socurile externe suferite. totusi insa o buna proprotie a populatiei era lipsita de educatie politica, de civism, de respect pentru lege si proprietate... asa se explica de ce comunismul dupa ce a eliminat sau alungat peste granita elitele de pana atunci a putut prinde asa de bine si a gasit atatia indivizi dispusi sa il slujeasca. Rusii au plecat in 1958. de atunci incolo ne-am distrus singuri.... cu exceptia URSS, Romania a fost cea mai convinsa de comunism tara. am avut minima rezistenta civica ( comparativ cu Polonia, Ungaria, Cehia) si ghinionul sa avem si niste un tampit de talia lui Ciuruitu' la conducere ( spre deosebire de Jivkov sau Tito care cat de cat au administrat tarile lor mai bine). de aceea la 1989 eram varza si de aceea pana in 1996 nu am avut un guvern macar cu ideologie decalrata liberala. si cand l-am avut a fost macinat de politicianism si naravuri fanariote...

cand am plecat in 1999 eram disperat, deprimat, dezgustat... am avut noroc si America mi-a dat o sansa si mi-a redat increderea de sine. nimic n-a venit pe gratis, am muncit din greu dar in cativa ani mi-am pus viata pe o linie normala...

e clar ca Ro s-a schimbat enorm in ultimii 7 ani chiar daca multe au ramas inca la fel, dar sunt de acord cu tine ca acum este un loc in care se poate merita sa fii... din pacate conditiile specifice din piata medicala sunt inca nefavorabile si am inca "unfinished business" aici, dar ma gandesc ca in 5-10 ani ne-am putea intoarce. desigur nu oricum... oricum intim asta e telul meu in viata. dupa ce obtin cetatenia americana sa fiu in stare sa ma reintorc in tara sa mai lucrez vreo 10-15 ani sa imi vad fetita mare si apoi D-zeu cu mila...

plecarea romanilor in ultimii 15 ani este cred pe ansamblu benefica pentru tara si economic si sper si social, moral si dpdv al civilizatiei.

Irlanda s-a ridicat si cu sprijinul decisiv al imensei sale comunitati americane ( in USA traiesc de 4-5 ori mai multi irlandezi decat pe insula lor)...

@Razvan- nu e chiar un acvariu luminos si nu e plin de pestisori aurii... si sunt si rapitori si mal... poate nu asa de multi si sunt cumva alte reguli ale jocului, dar trebuie sa fii pe faza si aici. problemele sunt cam aceleasi ca si acolo dar la un alt nivel.
ozz86651
QUOTE
Exemplul Irlandei este si mai concludent. Era una dintre cele mai sarace la momentul aderarii, este una dintre cele mai dinamice tari cu cea mai rapida crestere a PIB-ului per capita. Nu suntem nici mai prosti, nici mai tampiti decat ei, nici mai lenesi, sau mai harnici, doar mai saraci, mai neexperimentati in ale capitalismului si am suferit mai mult de-alungul istoriei.


Lucrurile merg in clar in bine, vad asta in fiecare an, dar pentru cine sta in tara se misca cu viteza melcului.
Cu toate astea eu nu sint asa optimist.
Una la mina nu impartasesc entuziasmul cu UE. Dupa parerea mea UE daca nu face ceva major si uimitor sa isi schimbe sistemul nu are absolut nici un viitor in lume. O sa ramina un continent de batrinei care inchiriaza camere la turistii chinezi. Chiar pe un site oficial UE am gasit o previziune de viitor in care se arata ca in ritmul actual, in 2050 intregul UE o sa fie responsabil pentru 10% din PIB-ul mondial...adica UE nu o sa mai fie pe harta. Doua cauze majore sint aici:
1. Ineficienta si sistemul politic greoi si de stinga.
2. Imbatrinirea popuatiei cu care se confrunta multe alte tari dezvoltate dar im masura diferita.

Atit Irlanda cit UK nu au "beneficiat" de punctul 1. Au economii dinamice si agresive, facute pe model american (ma rog, hibrid). Nu om fi noi mai prosti sau mai lenesi ca iralndezii dar asta pur si simplu nu conteaza... trebuie sa fim suficient de destepti sa votam ce trebuie. Numai ca la noi nu prea se intimpla asta. Daca nu exista vointa politica putem sa fim geniali, ca statul iti ia 50% din salariu si te incurajeaza sa nu muncesti. Politica UE la momentul asta mi se pare autodistructiva: pai in loc sa faci tot posibilul sa aduci afaceri in tara ta ii gonesti pe toti in China?

La punctul 2., eu nu m-as baza ca o sa-mi vina vreun ban de la UE daca as avea sub 30-40 de ani. Cind o sa am eu 60 de ani nu prea o sa mai fie multi tineri care sa munceasca pentru pensia mea.

In rest nu-mi place vaicareala romaneasca ca frate ce am suferit noi... alti au fost rasi complet de pe suprafata pamintului si s-au ridicat iar noi jinduim sa fim ca portughejii care-s vai de fundul lor.
Concluzia mea este ca Romania s-ar fi putut sa o duca mai bine fara UE pe termen lung. Oricum China/India ne va inghiti pe toti vrind nevrind biggrin.gif.
James Kilowatt
Eu sunt de acord si cu Iulian si cu Ozz... de fapt, ce spune Ozz cu UE este punctul 5 din insiruirea lui Iulian de conjuncturi pacatoase.... smile.gif

Desi aici totusi trebuie nuantat putin. Nu mi se pare un lucru negativ in sine faptul ca UE o sa mai reprezinte in 2050 decat 10% din PIB-ul mondial. La urma urmei, ca populatie va fi probabil sub 5%. Daca asta inseamna ca restul lumii isi ridica nivelul si se apropie de UE e ok. Daca inseamna ca UE da inapoi si se apropie de restul lumii, e naspa.... probabil va fi undeva intre cele doua. Sa speram ca va fi cat mai aproape de prima... desi am dubii ca gargaragii de stanga vor relansa economia europeana.

Apropo de gargaragii de stanga, se pare ca Varujan a fost refuzat sa fie comisar UE pentru ca e de dreapta si ar fi stricat majoritatea partidului socialist european, si nu pentru dezvaluirile marelui agent secret J. Bond alias Turcu. Un nene cu 3 facultati care vorbeste 6 limbi n-a fost bun de comisar, in timp ce cel are a fost acceptat vorbeste doar engleza si "italiana pasiva", comisar la multilingvism.... Se pare deci ca nici macar politicienii europeni la varf nu-s scutiti de apucaturile celor romani....
Bodi
@Ozz
QUOTE
Una la mina nu impartasesc entuziasmul cu UE.

Corect, nici eu...multi cred ca gata intram in UE si putem sa ne culcam linistiti ca vor avea astia grija de noi. Total gresit.
Dar faptul ca intram in UE va avea avantaje certe din punct de vedere institutional...mai pe romaneste va lega de maini politicienii nostri prea grabiti sa-si indese in buzunare banii altora.
Si coruptia va "avea de suferit" tot din cauza asta.
Altfel, UK si Irlanda sunt membrii UE, daca ei au putut sa creasca economic, putem si noi, numai ca ar cam fii timpul sa stopam exodul de forta de munca si mai ales de inteligenta.
QUOTE
In rest nu-mi place vaicareala romaneasca ca frate ce am suferit noi... alti au fost rasi complet de pe suprafata pamintului si s-au ridicat

Nici mie nu-mi place, dar ai vreun exemplu de altii sa stiu la ce te referi?
Bodi
@James Kilowatt
QUOTE
Apropo de gargaragii de stanga, se pare ca Varujan a fost refuzat sa fie comisar UE pentru ca e de dreapta

Asta a fost un nou luft al lui Tariceanu care a fost din nou si Razgandeanu.
Orban va fi perceput tot ca un om de dreapta dar va trece fara probleme.
Vosganian este totusi un mare oportunist politic si asta l-a costat...
QUOTE
Un nene cu 3 facultati care vorbeste 6 limbi n-a fost bun de comisar, in timp ce cel are a fost acceptat vorbeste doar engleza si "italiana pasiva", comisar la multilingvism....

Petre Roman stie vreo 7-8 limbi straine, nu e esta un criteriu. Base are mai putina scoala decat Constantinescu dar este un presedinte mult mai bun.
James Kilowatt
N-a fost luftul lui Tariceanu, a fost manaria lui Base care printre altele face parte din socialistii europeni... se spune ca s-a negociat ca tariceanu trimite comisarul si base pune noul ministru ala apararii. Si in realitate, base sa le faca pe amandoua... Iar orban nu e de dreapta, teoretic e apolitic. In fine, e offtopic.

Europenii nu l-au refuzat din motive de CV ci de manarii interne. Asta era ideea principala... Putea sa fie si Einstein, tot nu era bun. Iar daca nu pare o amenintare pentru socialistii europeni, putea fi probabil si retardat. Poate o sa fie foarte bun, sa-i tinem pumnii.
Bodi
@James Kilowatt
Wrong answer: Base este membru asociat al Popularilor (cu UDMR si PNT) unde vor sa vina si liberalii ca e "trendy".
pentru documentare: http://www.evz.ro/article.php?artid=279750
(nu ma refeream la poza biggrin.gif )
PSD este cu Socialistii.
In rest, de acord a fost si o teapa data de Base si de aia imi place mie de el biggrin.gif
QUOTE
Putea sa fie si Einstein, tot nu era bun.

Sunt tentat sa am un anumit respect pentru oamenii inteligenti si Vosganian este unul din ei. Dar repet tipul este un oportunist lipit in momentul potrivit la PNL (ca si Melescanu si altii. Asta l-a costat si nu altceva.
Iulian HondaFan
relativ la intrarea in UE io cred ca suntem departe de a ne ingrijora de viitorul UE... adica suntem asa de in rahat incat sa ajungem la jumate din nivelul mediu al UE25 de acum tot e o realizare.

e din nou trist ("lame" e cuvantul potrivit dar nu-l avem in romaneste cu sensul asta) ca ne punem ca model Portugalia sau Grecia, dar adevarul ca daca am ajunge la nivelul lor in 5-10 ani io as fi ultra-multumit ( dat fiind istoricul nostru de realizari socio-economice de-a lungul istoriei "maretze").

io zic sa gandim in etape...

sunt de acord cu Ozz cu privire la problemele UE... acum sunt sigur ca europenii se pot schimba si inca vreo cativa ani de stagnare ii vor face sa uite de socialism... lumea va fi din ce in ce mai competitiva si cine nu se adapteaza va fi impins catre derizoriu. si cu cat vor amana revenirea la un capitalism competitiv cu atat "tranzitia" va fi mai dureroasa.

in 1980 Franta avea o economie cu 10% mai mare decat cea britanica ( englezii erau dupa 20 de ani de guvernare socialista, etatizari si puteri excesive date sindicatelor)... a urmat guvernarea Thatcher care a schimbat nu numai tara dar a transformat si partidul laburist( ca Tony Blair e mult mai apropiat de Clinton decat de socialistii europeni continentali). rezultatul: in 2005 economia britanica este cu 10% mai mare.
Nicolae30758
pai daca nu cu UE, atunci cu cine ? credeti ca ne putem descurca singuri? credeti ca putem ramane neutri ? ca doar nu suntem Elvetia. noroc ca exista Albania ca altfel am fi ultimii in toate privintele. cu doua sau trei exceptii nu exista capital romanesc care sa duca tara inainte in absenta UE. Uitati-va cat de competitivi suntem. Avem un deficit al contului curent (exporturi-importuri) de 9,5 mld. EURO, iar la sf. anului va ajunge la 12 mld. EURO. Enorm. Din punctul meu de vedere Grecia si Portugalia sunt inca modele chiar daca asta nu ne place. De Spania nu vorbesc ca deja sunt la ani buni inainte. ceea ce ma intriga este ca intram in UE in genunchi. In curand nu vom mai avea nici o banca cu capital romanesc. Cea mai mare banca si cea mai mare companie romaneasca (Petrom) am vandut-o unei tari (Austria) cu o populatie care reprezinta 30% din populatia Romaniei si pentru care la sfarsitul razboiului aliatii s-au luptat 8 ani sa o scoata din mainile rusilor. nu spun ca nu trebuia sa o facem (va avea cine sa ne judece pentru asta), dar ma bantuie asa o frustrare si o ciuda pe impotenta noastra funciara. nu avem o alternativa mai buna la UE. America e prea departe, iar opusul este Rusia care ne asteapta cu bratele deschise, dar cred ca nici un roman cu scaun la cap nu-si doreste in acest moment asta. altfel, asa cum spunea si Iulian nu o sa mor eu acum de grija UE. Avem Comisie Europeana si mai nou si un comisar roman (fie el si de multilingvism) care sa se ocupe de viitorul UE. Si hai sa fim seriosi batrana Europa a supravietuit ea si unor vremuri mai grele ca acestea si a renascut. Sunt convins ca o va face din nou. Noi sa fim sanatosi.
Mircea53641
Problema este unde ne plasam noi in toate ciorba asta... stam aici in mizerie si asteptam 50 ani (in varianta optimista) ca sa ducem o viata decenta, sau batranete daca o mai apucam in conditiile astea sau ne orientam spre o societate civilizata, bazata pe respect fata de munca, cel de langa tine si in care legile sunt bune si la altceva decat sa ofere putere nulitatilor.

Eu am decis ca n-are rost sa petrec urmatorii ani din viata asteptand o viata mai buna cand pot sa o gasesc acum. Poate presupune cateva eforturi suplimentare de adaptare dar nimic mai rau decat obtinerea unor acte intr-o primarie din Bucuresti, orele pierdute de dragul functionarului roman, sau o plimbare printre aurolacii capitalei.

In final nu stiu cum sunteti voi dar daca poti trai mai bine acum care ar fi rostul asteptarii, al sperantelor, nervilor si injuraturilor? Repet, nu ma refer numai la bani cand spun ca aici se traieste prost. Ma refer la respect, legi, calitatea serviciilor, oportunitati, filosifie de viata si civilizatie.

P.S. UE e o gluma proasta la care prefer sa rad decat sa plang.
Bodi
Eu nu prea inteleg...tu-ti faci curaj sa pleci sau vrei sa ne iei si pe noi sa nu te plictisesti singur acolo? biggrin.gif
Vorbim despre niste optiuni personale...ne-am spus punctele de vedere...
Nicolae30758
QUOTE(Mircea53641)
In final nu stiu cum sunteti voi dar daca poti trai mai bine acum care ar fi rostul asteptarii, al sperantelor, nervilor si injuraturilor? Repet, nu ma refer numai la bani cand spun ca aici se traieste prost. Ma refer la respect, legi, calitatea serviciilor, oportunitati, filosifie de viata si civilizatie.


Pentru ca ne place. biggrin.gif E challenging. biggrin.gif Simti ca traiesti. biggrin.gif Ai ce povesti nepotilor. biggrin.gif Nu te plictisesti niciodata. biggrin.gif Da' acum serios: de ce UE este o gluma proasta ? Argumenteaza te rog. Sunt chiar curios sa-ti vad opinia.
Mircea53641
Bodi, pentru ca n-as vrea ca altii sa faca aceeasi prostie ca si mine - sa astepte o fantomatica imbunatatire aici cand pot beneficia de ea in alta parte. De plictisit e mai greu pe acolo, am incercat deja smile.gif

Nicolae, daca-mi permiti o metafora auto UE este ca un motor in 6 cilindri care functioneaza in 4. Sunt cateva tari care duc greul si altele care se misca mai mult in virtutea inertiei. Si asa o sa fie intotdeauna pentru ca diferentele initiale (la pornire) sunt prea mari ca sa se mai poate sincroniza anytime soon.

US in schimb functioneaza ca un motor V12 supraalimentat. Nu numai ca "se descurca" destul de bine intern dar mai poate "trage" si alte state dupa ei sau determina politica mondiala la un moment dat.

Daca este ceva care, personal, m-a convins definitiv a fost modul in care s-au recuperat dupa evenimentele din 11 Sept. Orice alta tara ar fi ajuns in genunchi dupa asa ceva. Ei au luptat incepand cu pasagerii ultimului avion care nu si-a mai atins tinta pana la expeditiile din Afganistan. Este o lupta grea si cateodata prost inspirata (ca si cand ai vana un tantar cu o racheta balistica) dar atitudinea conteaza. Este aceeasi atitudine care a construit America.

Apropo de filosofie de viata: cea americana de "fight on" se apropie mult mai mult de cea personala decat cea mioritica de "resemnare crunta". Prima data cand am citit Miorita am ramas socat cum statea desteptul ciobanas roman in fata "sortii" in loc sa faca ceva. Avea "intel", avea timp, avea resurse sa faca ceva si totusi el isi scria linistit testamentul. Cred ca balada asta inca ne defineste prea bine ca popor ca sa mai vreau sa vad unde o sa ajungem.
Luka
Pana la urma, totul se rezuma la 2 posibilitati, de fapt 2 jumate:

1. Stai aici si te porti absolut civilizat, iti vezi de treaba ta, nu te comporti ca un gibon scapat in oras - rezultat: mai devreme sau mai tarziu fie mori de nervi, fie devii un frustrat fara nici o speranta

2. Pleci unde vezi cu ochii, te porti absolut civilizat, iti vezi de treaba ta si in ceva timp este foarte posibil sa duci o viata normala, linistita

3. (de fapt jumate) Stai aici si te porti ca restul lumii (un alt babuin in turma) - rezultat: ai sanse mari sa reusesti, dar nu stiu daca mi-ar placea acest mod

Pana una-alta, eu ma gasesc la punctul 1 (cu varianta 'mor de nervi' si nu-i mai suport).

Din pacate, pe masura ce trece timpul sansele mele scad.
James Kilowatt
QUOTE(Mircea53641)
Nicolae, daca-mi permiti o metafora auto UE este ca un motor in 6 cilindri care functioneaza in 4. Sunt cateva tari care duc greul si altele care se misca mai mult in virtutea inertiei. Si asa o sa fie intotdeauna pentru ca diferentele initiale (la pornire) sunt prea mari ca sa se mai poate sincroniza anytime soon.

.



Metafora e buna, insa explicatia mi se pare putin diferita. Exista cateva domenii sau industrii care merg si care trag toata economia dupa ele.... si nu cateva state.
Diferentele se amortizeaza. Tarile estice au o rata de crestere mai mult decat dubla decat cele vestice gen Franta, Germania, Italia, care in ultimii 5 ani au stat pe loc, iar unele tarisoare gen estonia au avut mai mult de 5% pe an crestere economica. Si sanse sa se schimbe ceva foarte curand sunt tare mici, UE 15 merge pe ideea socialismului care n-o sa faca nicicand economia sa duduie. Media aia de 2% crestere se datoreaza estului, nu vestului. Vestul e mai sus, insa sta pe loc sau merge foarte incet (poate cu exceptia Angliei si Irlandei)

Referitor la lipsa de oo europeana nu mai comentez ca iar ma enervez biggrin.gif
Bodi
@Mircea
V6 de care vorbesti tu este totusi Euro 4 in timp ce V12 e mare, scoate mult fum si consuma al dracu' de mult. Cam asa caracterizez eu metafora ta. Americanii au prea multe oo si prea putin brain in timp ce europenii stau si "cujeta" la toate timpeniile in loc sa faca ceva.
9/11 a distrus 2 cladiri intr-o economie de mii de miliarde de dolari...insignifiant. Noua Iliescu &Co ne-au distrus toate sansele la un (re)start cinstit in anii '90. Progresul din ultimii ani este mai laudabil decat faptul ca americanii au gasit un pretext sa mai invadeze 2 tari...

QUOTE
... pentru ca n-as vrea ca altii sa faca aceeasi prostie ca si mine - sa astepte o fantomatica imbunatatire aici cand pot beneficia de ea in alta parte. De plictisit e mai greu pe acolo, am incercat deja smile


Eu gasesc un farmec aparte in estul Europei, mai ales in Balcani si am observat ca majoritatea vesticilor care vin la noi si au stomacul sa treaca peste micile "mizerii" cotidiene se ataseaza de Romania...nu e o exagerare. Aceste mici "mizerii" pot fi corectate in timp si sunt convins ca vor fi.
Luka
Eu din contra spun ca aceste 'mici' mizerii sunt puternic inradacinate in comportamentul nostru si ca n-o sa iasa chiar asa usor.
Si poate ca o sa iasa in timp, dar eu sunt generatie de sacrificiu?

Farmec aparte pot gasi si in Africa, la stiu eu ce trib, asta nu inseamna ca imi doresc sa traiesc acolo.

Iar in legatura cu strainii, pot spune doar ca traind in jungla te mai strici si tu la cap smile.gif
Bodi
@Luka
QUOTE
Iar in legatura cu strainii, pot spune doar ca traind in jungla te mai strici si tu la cap

Romania are niste lucruri care nu mai sunt in vest de mult.
In primul rand inca avem "wild nature", n-am turnat asfalt si in padure, gasesti locuri care si-au pastrat farmecul lor. Daca am avea o tara urata crezi ca ar mai fi pline pensiunile din Apuseni, Maramures sau Bucovina de turisti straini?
In al doilea rand oamenii: deschisi, prietenosi, badarani de multe ori dar nu doar politicosi si atat precum altii.
Iar astea nu sunt concluziile mele ci ale unor oameni care au vizitat Romania sau au cunoscut romani.

Repet, asta nu inseamna ca suntem cei mai extraordinari din univers ci din contra inseamna ca trebuie sa terminam odata cu toate acele "mici mizerii".
eddie
Iata parerea unui milionar roman in euro despre problemele din Romania :

,,Dreptatea, în lanțuri


Sunt un tip care muncește minim 12 ore pe zi, care a creat un brand numit Euroest, al cărui proprietar sunt (chiar dacă alții cred că e firma lui Becali, deși eu nu l-am cunoscut niciodată personal). Din păcate, trăiesc într-o țară de rahat în care simt permanent că dreptatea este în lanțuri. Mircea Dinescu spunea într-o emisiune televizată că a întâlnit o bătrână dintr-un sat uitat de lume care a spus o frază ce caracterizează perfect situația actuală din România: "E vremea golanilor, maică!"; Câtă dreptate are femeia respectivă!... Aproape în fiecare zi mă minunez cum gunoaiele umane ies la suprafață în diverse ipostaze în politică, administrație etc. Am ajuns un popor în genunchi, atât în Spania, prin culegătorii de căpșuni, cât și în propria țară. Nu m-a mirat deloc când nici o firmă de publicitate nu s-a înscris la concursul organizat pentru brandul de țară. Nu au avut din ce să se inspire, cu ce să atragă atenția asupra unei națiuni în care cuvântul de ordine este nesimțirea. România nu are un brand, pentru că un brand înseamnă un nume, un simbol, are o semnificație, reprezintă o forță, ceva puternic, atractiv sau impunător. Nepăsarea poporului față de scursurile societății a dat ocazia multor indivizi care au un caracter infect să iasă în față și să se considere VIP-uli (nu e o greșeală de tipar, ați citit corect, e cu "l"!). Odată cu aderarea României la UE, lichelele patriei se vor înfrupta din fondurile alocate țării și vor poza în eroii zilelor noastre. E și normal... poporul doarme pe el, copleșit de grijile zilei de mâine, privind circul oferit de golanii patriei. În definitiv, sunt și ei români și trebuie și țara asta să fie administrată de cineva! Dreptatea e în lanțuri, pentru că nu poți să-ți explici altfel cum oamenii care au făcut atâta rău țării nefăcând nimic, furând, omorând speranțele oamenilor, mințind, promițând, înșelând, devalizând bănci sau fonduri de investiții nu au pățit nimic, și asta se întâmplă de 16 ani. Indivizii ăștia reprezintă statul, de departe cel mai mare escroc din România. Statul nu e reprezentat de nimeni. Nimeni nu poate fi tras la răspundere pentru greșelile făcute și proștii (adică noi, contribuabilii de rând) plătesc pentru ca ei să-și vadă nestingheriți de mârlăniile care-i caracterizează. Legile sunt de rahat, interpretabile, incomplete, se modifică permanent, se bat cap în cap, nu au repere în realitate, nu sunt făcute decât ca statul să "jupoaie" cetățeanul de rând sau firmele private. Cei care dau aceste legi sunt niște ratați care dorm în parlament și ridică mâna când se trezesc, votând fără să știe despre ce e vorba. Securiștii fac jocurile și refac permanent structurile informative de turnători și informatori ai patriei, pentru că au material genetic suficient provenit încă de pe vremea lui Ceaușescu. Ungurii au ieșit în stradă imediat ce au aflat că sunt mințiți. Românii au devenit un popor de resemnați, obișnuiți cu minciunile politicienilor și bătaia de joc din Administrația Publică. Pe nimeni nu mai interesează nimic, cu excepția intereselor personale de moment, ca și cum viitorul acestei țări ar aparține altcuiva. Poporul se scaldă într-o lașitate contagioasă, care oferă prilejul oricărui escroc să-și demonstreze calitățile versatile prin "ferestrele" legilor. Totul e pe față și tupeul acestor nemernici nu cunoaște limite. Îi înțeleg perfect pe toți cei care vor să emigreze (peste 90% din tinerii români, statistic vorbind) și nu e exclus să mă alătur și eu lor, fiindcă nu pot să accept la infinit să trăiesc o viață în mizeria umană care există în România. Nu mă îndoiesc că nedreptatea a fost și va exista peste tot în lume, dar nu la modul general. La noi, într-o perioadă de tranziție nesfârșită, dreptatea e în lanțuri în mod tradițional. ''
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.