Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consumul real al Daciei Logan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Pages: 1, 2, 3
gabi4
subscriu la parerile lui eddie...

prea urat, prea gurmand, prea lenes loganul...
nu prea se merita cumparat

8000 si ceva de euro dati pe apa sambetei...

motor invechit...caroserie grea...

e de ajuns sa pui un logan langa un clio symbol si ai sa vezi diferenta. finisaje la caroserie+o linie mai eleganta pt clio...
a...plus bonus pneuri MONTANA :shock:
eddie
QUOTE(mihai38772)
Un lucru bun nu ai spus de Logan ,ai Clio deci concurenta
Ca ai mers tu o saptamana cu Logan si nu ai fost multumit -

Daca recitesti,am spus ca se prezinta bine pe drumurile noastre gaurite si nu iti cad ochii in gura,cam atat de bine....
mihai38772
Pneurile sunt cam de kkt ,abia astept sa le schimb
Nu contest finisajele de la Clio , cu toate ca exista o mare imbunatatire la Logan fata de Solenta, nu ajung inca la un nivel ridicat
DAR Clio este un model invechit si ,parerea mea , urat
In loc de Clio mi-as lua Pegeut 206
In schimb Logan 1.6 este mai usor si mai rapid decat Clio ,asta am mai discutat
eddie
Mai rapid pe hartie,cu 0,7 secunde/100km/h(11,5 vs,12,2sec/100km/h) ?Cand eu am un motor de 1,5 DCI/80 C.P. si tu ai 1,6 benzina/90 c.p.,crezi ca e relevant?Oricum cand vei merge tu cu Logan-ul tau cu 180 km/h cat am mers eu cu Clio,ma anunti ! band.gif
mihai38772
pasa la fileu biggrin.gif
Am mers cu 180 si merge bine , cu 160 merg mai des ,dar 180 nu prea am pe unde sa-i dau ,dar iti garantez ca merge
Oricum ,repet ,180 este o viteza prea mare pt drumurile noastre aglomerate
eddie
NU TE CRED !La teste in Turcia,nu s-a reusit cu motorul de 1,6 sa se ajunga la viteza maxima data in carte.....ala de 1,4 da,dar celalalt,nu.
mihai38772
Pariu ????
eddie
Cu viteza asta poti merge pe Ploiesti-Campina sau pe Bucuresti-Lehliu.Cand vrei....
mihai38772
Pai chiar pe Ploiesti - Campina am mers ,dar era destul de aglomerat si acolo
gabi4
QUOTE(mihai38772)
pasa la fileu biggrin.gif
Am mers cu 180 si merge bine , cu 160 merg mai des ,dar 180 nu prea am pe unde sa-i dau ,dar iti garantez ca merge
Oricum ,repet ,180 este o viteza prea mare pt drumurile noastre aglomerate


180 de km/h viteza mare??
ha
tu nu stii ce spui
patronul, parca de la timisoara, a fost prins pe RADAR cu 245km/h!!!!! blink.gif
si era noapte..acum ce mai zici?

daca ai o masina cat de cat puternica atingi lejer 180km/h

oricum cu loganul la 180km/h la ce forma aerodinamica are, la un vant lateral mai puternic cred ca te scoate de pe sosea direct in copac biggrin.gif
mihai38772
QUOTE(gabi4)
oricum cu loganul la 180km/h la ce forma aerodinamica are, la un vant lateral mai puternic cred ca te scoate de pe sosea direct in copac biggrin.gif


Asta ai vazut tu undeva , sau te-ai gandit intr-un ceas de seara ? Sau facem glumite ?
Nu contest faptul ca sunt masini care merg cu 300 km/h ,dar in Romania nu ai unde sa mergi cu viteza mai mare de 160 .Asta daca nu te-ai plictisit de viata.

O viteza buna este de 120- 130 km/h
Sa nu vorbim insa de viteza legala in Romania si de faptul ca daca politia te prinde cu 180 km/h o cam incurci rau.
gabi4
QUOTE(mihai38772)
Asta ai vazut tu undeva , sau te-ai gandit intr-un ceas de seara ? Sau facem glumite ?
Nu contest faptul ca sunt masini care merg cu 300 km/h ,dar in Romania nu ai unde sa mergi cu viteza mai mare de 160 .Asta daca nu te-ai plictisit de viata.

O viteza buna este de 120- 130 km/h
Sa nu vorbim insa de viteza legala in Romania si de faptul ca daca politia te prinde cu 180 km/h o cam incurci rau.


daca ma prinde biggrin.gif

kestia cu vant lateral am auzit de la cineva care a patit-o nu la 180 ci la 140 si era sa zboare de pe sosea cu logan cu tot asha ca ai grija de unde bate vantul....


acum hai sa fim seriosi
in romania sunt o sumendenie de drumuri pe care poti sa mergi cu cel putin 180km/h lejer. cel putin pe E-uri.
nu prea sunt drumuri de 250 dar daca te chinui gasesti

numai sa ai o masina potrivita nu o rasnita de logan care de abia se taraie

apropo voi ati vazut logan care sa mearga cu mai mult 100-110?eu unul nu!
cel putin pe mine nu m-a depasit nici unul biggrin.gif
le vezi acolo retrase pe banda 1 mergand cumintele nu cumva sa deranjeze traficul

uita-te la specificatiile tehnice la logan si ai sa vezi ca masina este mai mult inalta decat lata. ce inseamna asta? stabilitate f mica in curbe, rezistenta mare la vant lateral, instabilitate la viteze mari


cred ca am facut putin de offtopic dar asta e biggrin.gif
mihai38772
Eu merg frecent cu 140 - 160 dar sunt drumurile foarte aglomerate mai ales vineri si duminica atunci cand ies din Bucuresti

Iti spun de ce vezi multe Loganuri care merg incet: La viteza aia consumul este optim .Eu la 100-110 km /k scot 6 l/100km.Asta ca majoritatea au compiuter de bord unde vezi consumul instantaneu si consumul mediu la 100 km.Daca maresti viteza consumul creste .La 160 km/h am 10 l . E difernta cam mare .
Si iti spun ca la viteza asta masina sta bine pe strada

Eu unul nu prea am auzit de accidente care sa se intample din cauza vantului .Sunt niste calcule de aerodinamica la care masina este proietata unde viteza la care apar probleme aerodinamice este mult mai mare decat viteza maxima de rulare a masinii.
Andrei Suzuki
QUOTE(gabi4)
apropo voi ati vazut logan care sa mearga cu mai mult 100-110?eu unul nu!


Am vazut eu unu pe la Campina.A mea era pe banda 1(nu conduceam eu),soferul vb la tel,aveam vreo 160 si a trecut unu de 1.6 pe langa noi si se ducea destul de tare.Cred ca avea lejer 170,daca nu mai mult.
mihai38772
QUOTE(Andrei Suzuki)
QUOTE(gabi4)
apropo voi ati vazut logan care sa mearga cu mai mult 100-110?eu unul nu!


Am vazut eu unu pe la Campina.A mea era pe banda 1(nu conduceam eu),soferul vb la tel,aveam vreo 160 si a trecut unu de 1.6 pe langa noi si se ducea destul de tare.Cred ca avea lejer 170,daca nu mai mult.


Daca era unul alb ,eram eu biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
Zetics40545
Mihai, de curiozitate, pe unde mergi tu prin Bucuresti de scoti consumul de 8.5%, citi km pe zi si pe la ce ore...daca nu ai vreun motiv sa tii confidentiale aceste date, evident.

Pentru ca imi este foarte greu sa accept consum cu 1.5 litri SUB cel oficial!
Mai ales in Bucuresti! Nu atac pe nimeni, vreau doar sa ma lamuresc. Thx!
mihai38772
Zetics - acest consum il scot frecvent deoarece eu merg destul de lent in Bucuresti .Conteaza foarte mult lucrul asta .Cand merg sportiv consumul este mult mai mare 10 - 11
Dar de obicei am 8.4-8.6 si nu glumesc sau inventez - nu am motiv
Daca ma crezi e ok, daca nu tot ok este
ncristi
Taxi logan luat de la unirea pana la obor (resetat la plecare computeru) -->8.4% la ora 9.30 PM

Daca nu credeti incercati!

Eu cu meganu 1.6 16v am scos si 7.8 in B.
Depinde foarte mult cum mergi, aglomeratie, si pe unde mergi.
Zetics40545
Mda, eram si eu curios, ca am si eu tot 1.6 16V, dar merg ceva mai sportiv, plus ca merg pe un traseu foarte aglomerat dimineata, cca 5 km din care 50% in treapta 1, si scot intre 10-10.5
mihai38772
Este adevarat ca dimineata pana la 9 nu prea circul tocmai din cauza aglomeratiei ,dar tot adevarat este ca fac minim 50 km pe zi ,chiar si 120 km, numai in Bucuresti
Dan27
o unde nu te duci cu 200 in Ro..numai masina buna sa ai:))pt consumul la Logan vedeti www.autoindex.org
mihai38772
QUOTE(Dan27)
o unde nu te duci cu 200 in Ro..numai masina buna sa ai:))pt consumul la Logan vedeti www.autoindex.org



Consumul e pe acolo ,dar eu scot mai putin in oras

In Romania nu exista strazi pt 200 ,cele care sunt pe 4 benzi sunt extrem de aglomerate .Nu zic ca nu se poate sa mergi cu viteza aia ,eu am mers cu un Passat VR 6 pe Urziceni, dar este o inconstienta sa mergi cu viteza asta acolo unde iti apar caini pe sosea, carute ,tractoare etc.
Pe o autostrada e altceva
Dan27
eu nu am spus ca esti si om normal la cap:)),dar in general pe drumurile europene mai sunt portiuni drepte,dar intradevar nu7 poti merge cu 200 constant.
mihai38772
Si totusi ,120-130 de km/h este o viteza rezonabila si destul de periculoasa

Poate ca ar trebui sa nu ne mai credem zei pe sosea si nici la un joc pe calculator ,e vorba de viata si moarte aici si nu de un Game Over si iar de la capat

In orice masina esti ,la un impact frontal la 120 km la ora ,esti mort ,asta in cazul in care obiectul din fata nu e in miscare ,daca mai are si ala 80 e simplu = impact frontal la 200 km / h
Dan27
apropo de Logan,mi se pare mult mai nebunesc sa mergi cu solenza la 130 decat cu un bmw din 2000 incoace la 170!asa senzatii tari nu am trait niciodata ca si cu solenza la 140km/ora.Nu recomand nimanui.
jkno
Am prins cu Loganul meu de 1.6 pe drumul TM-AR cam 164 km/h fara probleme. In fata mea era o Dacia SuperNova care mergea cu 160 sigur. Si asta inainte de a-mi schimba cauciucurile montana cu Pirelli.
mihai38772
QUOTE(Dan27)
apropo de Logan,mi se pare mult mai nebunesc sa mergi cu solenza la 130 decat cu un bmw din 2000 incoace la 170!asa senzatii tari nu am trait niciodata ca si cu solenza la 140km/ora.Nu recomand nimanui.


Si apropo de Logan, ce ? Ce legatura are Solenta cu Logan
blink.gif
Luci47079
Hai mai baieti ca astea sunt rautati. Am prins eu la Drive test 140 km/h si asta destul de lejer. Daca nu i-am dat mai mult a fost pentru ca am ridicat piciorul de pe pedala. Se comporta super la 140 si sa spui ca te ia vantul... e pur si simplu aberatie. Urcati-va mai intai intr-un logan si dupa aia expuneti-va parerile. Mai sunt si persoane care au Tico sau Matiz.
eddie
Eu m-am urcat si stiu......nu o mai comparati cu masini straine !Atat si nimic mai mult...atat dai,atat face ! Am depasit sambata pe autostrada 20 de Loganuri,nici unul nu avea peste 140km.Am avut cu Extrem-ul 185 km/h,iar constant am mers cu 160-180km/h,viteza la care nici nu visati voi cu ligheanele voastre, care vi le laudati intre voi.Mai mergeti pe Dacia forum si vedeti ce nemultumiti si nedumeriti sunt loganistii.......se scrie mai de bine acolo de solenza si supernova !!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
mihai38772
poate ai mers la aspirati dupa un trabant , eu insa iti garantez ca Loganul 1.6 90 cp merge cu 160-180 km/h, plus ca eu nu te cred ca ai mers cu 185 , plus ca viteza maxima a masinii tale este de 175 km / h
eddie
190 KM/H pe ceas merge garantat.Dar de la 180km/h am oprit a/c si eram si incarcat,daca eram singur nu ar fi fost o problema....Probabil ca viteza reala e cu 10 km/h mai mica,dar nu sunt convins...Oricul la Logan,cei mai rapizi nu au depasit 160-170 km/din auzite...dar EU II CRED !!!
mihai38772
Deci eu am mers cu 180 pe unele portiuni si cu 170 pe toata autostrada .Ma crezi bine , nu ,iar bine

Adevarat fara ac si cu benzina 98
eddie
Poti sa-mi spui consumul ?Si eu am ramas mirat ce inseamna o viteza asa mare pentru consum...
mihai38772
14 litri / 100 km

dar nu uita ca la 100 km/h consuma 6
eddie
La mine in loc de 4,3-4,5l% la maxim 110-120 km/h,am consumat 7,8l% la 160-180 km/h pana la iesirea de pe autostrada,dupa care s-a redus media,reducand si viteza la normal.
mihai38772
pai nu spuneai tu ca esti ala smecheru cu bani ? acum te calicesti la consum ???
eddie
Eu nu m-am laudat ca am bani,dar mi-am dorit altceva....Daca consuma atat de putin totusi ce sa fac,sa arunc la fiecare drum mai lung o canistra de benzina pe geam ca sa-i fac pe unii fericiti ?
Cand am luat masina am luat in seama si consumul,dar pretul masinii a fost mai mare.Daca luam una mai ieftina cu 900 de euro,cea de 1,4 98 c.p. ajungeam dupa cate va zeci de mii de km. tot acolo cu banii ! Dar macar acum nu ma mai streseaza consumul mare ! Dai unban si nu-l mai ai ! Sa vad ce veti face voi cu Dacia Logan,a fost ieftina,dar la consum nu mai e compatibila cu buzunarul romanului de rand !
mihai38772
Tu nu ai inteles inca ca eu nu sunt roman de rand ??? biggrin.gif
Tocmai am bagat 10.000 euro in renovarea unui apartament unde ma mut si mi-am facut super treaba cu Loganul la carat materiale
Nu stiu ce faceam cu o masina mai scumpa . Dar stai linistit ca in trei ani vand loganul si imi iau masina mai tare ca a ta . Si la anul ii iau prietenei mele un 206 - o masina chiar frumusica
eddie
BRAVO ! Tu crezi ca eu ma pensionez in 3 ani si raman la masinile astea? Dar incerc sa nu ma laud si sa fac o surpriza !
G e o r g e
SUBARU ? :angel: biggrin.gif
eddie
Surprise ! Why not ?
G e o r g e
u will be converted biggrin.gif uuuuu
eddie
QUOTE(mihai38772)
Tu nu ai inteles inca ca eu nu sunt roman de rand ??? biggrin.gif
Tocmai am bagat 10.000 euro in renovarea unui apartament unde ma mut si mi-am facut super treaba cu Loganul la carat materiale
Nu stiu ce faceam cu o masina mai scumpa . Dar stai linistit ca in trei ani vand loganul si imi iau masina mai tare ca a ta . Si la anul ii iau prietenei mele un 206 - o masina chiar frumusica

Dar apartamentul cine ti l-a dat? Cred ca 10.000 de euro renovarea e un mizilic pentru pretul unui apartament la ora asta.
Daca spui ca nu esti roman de rand inseamna ca te lauzi ! Faci parte in cel mai bun caz in clasa de mijloc ca si mine,clasa foarte mica in Romania...Dar dupa Logan,si dupa varsta s-ar putea sa nu faci parte nici din aia deocamdata,mai ales ales ca spui ca pui Logan-ul la carat.Peugeot 206 nu se va mai fabrica peste 3 ani.
mihai38772
Cred ca isi ia Logan si intra in fan club biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
adi45619
QUOTE(eddie33)
BRAVO ! Tu crezi ca eu ma pensionez in 3 ani si raman la masinile astea?


Discutia asta imi aminteste de o reclama nemteasca in care doi vechi prieteni se reintalnesc dupa mult timp si incep sa 'puna pe masa' realizarile de viata: "mein haus, mein frau, mein wagon!" biggrin.gif
Maff
Mein Logan, Mein Clio.........hai mey ca deja s-a ajuns la discutii penibile.....Linistiti-va.......Sau macar iesiti la o bere impreuna si ma luati moderator sa nu va luati de gat....Dar faceti cinste cu berea......Ca vad ca aveti cu ce! biggrin.gif
eddie
QUOTE(mihai38772)
14 litri / 100 km

dar nu uita ca la 100 km/h consuma 6

S-ar putea sa nu avem bani de bere daca mergem cu viteza mare !!!! biggrin.gif
Maff
Atunci sa stabilim cat mai curand intalnirea, sa nu ramaneti amandoi fara bani.........
eddie
Voi cu benzina sa va faceti griji ca ramaneti fara bani,ca eu de-aia am dat un ban in plus la diesel-uri,sa pot bea o bere de diferenta de bani....
Andrei Suzuki
Eddie,vezi ca la ultima afirmatie ataci cam 3 sferturi din forum.Asta pt ca ai zis "voi cu benzina..".Si majoritatea cam au benzina. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.