Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consumul real al Daciei Logan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Pages: 1, 2, 3
mihai38772
QUOTE(eddie33)
Voi cu benzina sa va faceti griji ca ramaneti fara bani,ca eu de-aia am dat un ban in plus la diesel-uri,sa pot bea o bere de diferenta de bani....


Cu 4.000 de euro care este diferenta de pret intre Loganul meu si Clio al tau imi iau vreo 10.000 de beri bune . Cam greu recuperezi diferenta asta prin consum , nu ???
eddie
QUOTE(Andrei Suzuki)
Eddie,vezi ca la ultima afirmatie ataci cam 3 sferturi din forum.Asta pt ca ai zis "voi cu benzina..".Si majoritatea cam au benzina. wink.gif

Nu stiu de ce te simti tu cu musca pe caciula?Discutia de aici a fost o polemica.....a zis sa nu se puna panza de paianjen pe topic ! biggrin.gif
sorin50374
QUOTE(eddie33)
La mine in loc de 4,3-4,5l% la maxim 110-120 km/h,am consumat 7,8l% la 160-180 km/h pana la iesirea de pe autostrada,dupa care s-a redus media,reducand si viteza la normal.



:brilsmurf:
eu am un logan de 1.4 - full option - , cu care am facut doar 7500 de km . consumuri medii verificate si pe calculator si pe pompa :
- afara numia pe autostrada 7.6 l/100 km ;
- afara 6.6 l /100 km ;
- oras 9.3 l/100 km ;
Cat despre viteza mai mult de 155 pe ceas nu am mers cu ea !!!
sorin50374
Si asta inainte de a-mi schimba cauciucurile montana cu Pirelli.[/quote]

cu cauciucurile astea montana pe logan zgomotele sunt cam mari , dupa gustul meu , la viteze de peste 120 . spune-mi care e diferenta cu noile tale pirelli , ma intereseaza pentru ca as vrea sa le schimb si eu .

merci !!!


logan 1.4 - laureate
mihai38772
QUOTE(sorin50374)
Cat despre viteza mai mult de 155 pe ceas nu am mers cu ea !!!


Eu cu 155 km/h am mers cu Matizul .Deci cu siguranta se poate mai mult
jkno
[quote=sorin50374]Si asta inainte de a-mi schimba cauciucurile montana cu Pirelli.[/quote]

cu cauciucurile astea montana pe logan zgomotele sunt cam mari , dupa gustul meu , la viteze de peste 120 . spune-mi care e diferenta cu noile tale pirelli , ma intereseaza pentru ca as vrea sa le schimb si eu .

merci !!!


logan 1.4 - laureate[/quote]

Am luat Pirelli nu pentru zgomot, ci pentru calitate. Cu Montana derapezi de minune.
Dan27
voi ori sunteteti foarte curajosi,ori mai degraba pot sa zic ca nu sunteti normali.Nu neaprat in sensul rau al cuvantului ci doar niste oameni extraordinari cu o dorinta de adrenalina demna de invidiat..cu matizul la 155!
Maff
Haha, am mers si eu cu Matizul, acum vreo 2 ani cand avea maica-mea, cu vreo 130km/h.......... foarte periculos, poate pentru ca batea vantul din lateral, dar mi-a parut tare instabila....Nu am vrut sa risc sa mai accelerez....Si am condus de multe ori cu viteze de peste 180km/h....
Tudor72743
Matiz am dus eu pana in 160/h ... dar nu recomand nimanui ... si cred ca daca avea gogosaru' gura m-ar fi injurat de numa' :bandit:
La 120-140/h insa sedea bine pe drum.

In fine ... m-am cam saturat de discutii de genul "decat Logan mai bine iti luai clio, golf si nu mai stiu ce" !!! :boxing:

Treaba e FOARTE simpla :

Logan chel ... 6000 euro
Clio chel ... 8500 euro ( acelasi motor 1.4L / 75cp )
Polo chel ... 9900 euro ( motor benzina 1.2L / 55cp )
Golf chel ... 13400 euro( motor benzina 1.4L / 75cp )
Fabia cheala ... 8400 euro( motor ca la Polo )
206 chel ... 9600 euro( cu 5 usi )

DECI ... facand un SIMPLU calcul rezulta ca Loganul e MUUULT mai
ieftin decat orice alta masina NOUA de pe piatza, cam cu 1.5 -2x mai
ieftina !!!!!!!!!!!!!!
Preturile din lista le-am cautat pe net ptr modelul respectiv, varianta
"cheala" adica cea mai slab dotata si cea mai IEFTINA ce poate fi
cumparata.
Nu mai pun ca in cazul la VW parca erau modelele cu 3 usi !!!!!

Sooo ... de unde atunci discutii tampite cum ca mai bine imi luam
nush ce in loc de Logan ????

NORMAL ca imi luam ceva mai BUN ... dar si la un pretz de 1.5-2x
mai mare.

Daca ajung sa compar Loganul cu alte masini la aceiasi bani as putea
compara cu Matiz sau Fiat Seicento si aici NU ARE ROST !!!

Si ca sa nu fiu total off-topic ... consumul la Loganul meu 1.4 "chel",
condus economic ( vezi consum de ~3L cu skoda fabia record nush ce ) :
- medie 40% in oras, restul afara, drumuri scurte = 5.7 L
Condus FOARTE frumos ... 70-80km/h in afara.
miki64285
consum in oras motor 1 6 9.3 -10 in perioada friguroasa la 90 5.3litri,iar la 190 15l :puke:
Otto73
Vad ca sunt unii care nu cred chestia cu vintul lateral. Am mers cu un Lotus care e masina sport si uite ca la 100mile/h o rafala laterala puternica de vant m-a scos de pe traiectoria normala. Asa ca depinde si de viteza vantului nu de masina. Poti sa fi si intr-un bolid de formula unu si vine o rafala laterala cu o viteza mare te scoate de pe traiectoria normala.
florin55503
am vazut azi un logan cu numere de franta la targoviste. interesant. era tot un roman
Eduard RO
QUOTE
Vad ca sunt unii care nu cred chestia cu vintul lateral. Am mers cu un Lotus care e masina sport si uite ca la 100mile/h o rafala laterala puternica de vant m-a scos de pe traiectoria normala. Asa ca depinde si de viteza vantului nu de masina. Poti sa fi si intr-un bolid de formula unu si vine o rafala laterala cu o viteza mare te scoate de pe traiectoria normala.


Pai lotus e foarte usoara de asta e afectata de vant. blush.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.