Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Consumul real al Daciei Logan
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Dacia > Logan Berlina/MCV/Pick-up
Pages: 1, 2, 3
Serban33661
Am rugamintea la posesorii de Logan sa-mi spuna cu sinceritate cat le consuma in oras? Parerile sunt impartite si de aceea as vrea sa stiu care este adevarul de la posesorii de Logan care au calculat consumul. V-as ruga sa specificati la care dintre cele doua tipuri de motorizari va referiti.
mihai38772
am Logan 1.6
in oras are 9.3 - 9.4
in afara la 110 are 7.2 la 140 are 7.8
de mentionat ca este in rodaj ,se poate sa scada putin dupa rodaj
o sa te tin la curent
alin40520
Salutare.
Eu am luat la firma in luna decembrie varianta cea mai scumpa cea cu motor de 1.6 , 8 mii si ceva. Multi au zis ca sunt cu capu blink.gif ca am dat un Cielo Executiv din 2002 ca nu mai puteam (cea mai proasta masina posibila, numai probleme cu ea). sunt deocamdata foarte multumit de ea(mici exceptii) .am cca 5.000 km cu ea. Consumul dupa rodaj este cam in jur de 8-9 in oras (Bucuresti) iar autostrada sub 7. Eu zic ca merita incercat mai ales datorita costurilor scazute de intretinere si a reviziei la 15.000 km
jkno
Am Logan Laureate 1.6, consuma 9,9 in oras si 7,2 in afara
florin-391
din februarie sunt proprietar de logan,am efectuat pana la aceasta data 1800 km si sunt foarte multumit de consum si de masina in general.intradevar in primii 500 km am avut un consum cam mare zic eu (9.5/100km) mixt,dar acum are un consum de 8.5/100km (mixt)
florin-391
am uitat sa spun ca am un logan preferance 1.4.
Dan27
am avut solenza si imi lau cam 9 in oras(cluj)
mihai38772
revin cu consumul la Logan de 1,6

in afara la 110 are 6.0 l/100km
in oras 8,5 l/ 100km


asta in cazul in care nu conduci sportiv
am 2000 km cu Loganul meu si zic ca a iesit din rodaj
eddie
Am luat pulsul la un site cu Logan-isti si nu prea ai dreptate,nu am vrut sa te contrazic din prima,desi am avut si eu un Logan vreo 7-8 zile si stiu cat ia...Tu cu consumul tau te incadrezi sub media data in carte,ceea ce e greu de crezut ! :bicycle:Crezi ca ala e un motor performant ?Nu se mai pune pe Renault de mai multi ani,nici ala de 1,4 nici ala de 1,6.De exemplu,la 1,4 ai deja 98 C.P. !La fel ca 1,5 Dci 65 c.p.,care il asteapta toti cu limba scoasa la Logan,dar care a avut o gramada de probleme,de nici pe Symbol nu il mai pun pe ala...Symbol e Renault totusi...1,5 Dci are 80 c.p. si 100 c.p. motoare care sunt ALTCEVA !Motoarele generatie mai veche se pun pe hibrizi ca SuperNova,Solnita,Logan :puke: ....asta e politica. Motoarele au fost initial pentru Renaul Clio,dar daca acum vii cu o caroserie mult mai mare,credeti ca isi mai pastreaza fiabilitatea?Acum nu incercati voi sa le ridicati la nu stiu ce rang,ca nu tine....poate doar in fata pentru posesorii de berlina din anii '80 puteti prima... :bash:
ncristi
Eddie esti cel mai inflacarat dusman al loganului biggrin.gif

Chestia cu consumul loganului a fost umflata serios. Intr-adevar au fost masini care au avut nu stiu ce defect pe la calculator dar care s-a remediat intre timp.
Motoarele sunt mai vechiute dar ce vroiai sa-ti puna motorul V6 dCI de pe laguna si dupa aia s-ti vanda masina cu 5500E (recunosc ca ar fi fost bine sa se intample asa biggrin.gif) ?

Motoarele sunt OK nu sunt ultimul ragnet dar merg.
eddie
Nu este adevarat,doar am spus ceea ce stiu, mint cu ceva ?Logan-ul sta bine pe drumurile cu denivelari din Bucuresti,asta mi-a placut,esti ca intr-o masina solida,dar cam atat.Iar chestia cu calculatorul nu o cred,media o faci tu,cand faci plinul si vezi daca te mai poti lua dupa calculator la medie sau nu....Dar iti spun eu ca exista multi care nu stiu cum sa-si faca consumul.
Adi40842
Am o intrebare. Cate kg are Logan si cate Clio (Symbol) ?
mihai38772
Loganul are 1025 de kg

In ceea ce priveste consumul , eu nu vorbesc pe langa ,am Logan 1,6 si atat a consumat la drum intins 6.0 cu rezervorul full la 100 de km cu viteza de 110 km/h
In oras ,dupa ce fac 100 de km are consum 8.5 si de aici nu mai creste

Conteaza enorm maniera de condus , eu conduc destul de lent , in nici un caz sportiv
Am condus si sportiv si este f adevarat ca mi-a dat consum mediu in Buc de 11,dar cum am inceput sa merg iar normal ,consumul a scazut drastic
eddie
Symbolul nu stiu cate kg. are, dar Clio-ul meu bicorp are 1055 kg.Si la 1,5 DCI 80 C.P. face PA unui Logan de 1,6 benzina !
mihai38772
Loganul are greutatea de 1025 kg ,cel de 1,6 cu 90 CP
Explica-mi si mie ce inseamna ca face ,,PA''
eddie
A face PA inseamna ca le-am condus pe amandoua si Clio Bicorp Extreme(1,5 DCI-80 c.p.) are demaraj mai mare decat Logan(1.6-90c.p.).Cam atat.....vrei sa continui ?In sfarsit greu de crezut daca nu le-ai condus pe amandoua.Motorul de la Renault e de ultima generatie,turbo diesel intercooler cu turbina cu geometrie variabila,iar motorul de pe Dacia e un motor de generatie mai veche ,la fel ca cel de 1,4 75c.p.8 v(la Symbol deja au 98 c.p. pe 1,4 16v).
Si probabil ca Loganul care l-am condus era mai greu decat al tau cu vreo 100 de kg,daca nu mai mult,ca era full options, a unui director de la Dacia-Renault.Uite asa ajung oamenii sa faca curse,ca nu cred ca altii sunt mai rapizi....Renault Clio 1,5 DCI 80 C.P.-12,2 sec/100km/h
Daci Logan 1,6 90 C.p.-.....?sec/100km/h
mihai38772
De la 0 - 100 km in 11,5 sec vezi - http://www.dacia.ro/fisa_logan.html - Ambition - este modelul

Si al meu tot full este cu greutatea asta
Si ma intereseaza pretul final pe care l-ai dat pe masina ta ,asta doar daca ai luat-o noua
eddie
Acum analizeaza ca un motor diesel la capacitatea aia cu timpul asta e superbun,pe cand un benzinar cu capacitatea aia nu e stralucit,mai ales ca motorul de 1,6/90c.p. nu a ajuns la teste nici la viteza maxima din carte.Cu dieselul de 1,5/80c.p. am depasit cu 15-20 km/h ce scria in carte.Dupa 100 km/h se simte dieselul cel mai bine...la 180km/h aveam 4000rpm.Si nu asta a fost viteza maxima,Loganul ce viteza maxima atinge?Da,masina am luat-o de noua,a fost 12.670 de euro la Mach1,ca sa faci si o diferenta la consum are 5,3%urban si 3,6%afara,ce zici?
mihai38772
bum ,motorul e bun si consumul e bun,cu toate ca nu prea cred ca ai doar atat ,dar intre 8200 si 12.670 e o mare diferenta
Daca bag si eu inca 4.470 euro in Logan o tunez de o ia mama naibii
Cu banii astia iti luai Megan II ,Octavia ,Sedan
In nici un caz nu dadeam atati bani pe un Clio
Apropo ,unde mergi tu cu 180 km / h in Romania si la viteza asta cat ai consumul?Sila viteza asta nu te ia vantul cu Clio?
G e o r g e
sigur ca da ... loganul is DA BEST . eddie sa-ti fie rusine ca nu ai stiut asta pana acum .
eddie
biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif Minge la fileu....
Pe caroseria asta de Clio s-a alergat la curse,macar e testata putin,nu o ia vantul.Autostrada Bucuresti-Lehliu si Ploiesti -Campina sunt tocmai bune sa vezi ce poate masina....Nu stiu de ce SuperNovele si Solenzele alearga mult mai bine decat Logan-urile,explicatia poate ne-o dai tu,ca eu o stiu...despre caroserie astept sa-mi spui cate ceva...
Andrei Suzuki
Ce sa tunezi frate la Logan?Pur si simplu nu ai ce.Si zi-mi si mie unde iti iei tu la 12k jumate MII sau Octavia.Eu personal as lua un Clio full (cum este al lui eddie) decat sa iau un MII chel,sau un Logan full si sa-l modific.
Si crede-ma ca se poate merge si in Romania cu 180.Nu pe distante f mari,da se poate merge.
mihai38772
QUOTE(Andrei Suzuki)
.Si zi-mi si mie unde iti iei tu la 12k jumate MII sau Octavia..


Octacia Tour pleaca de la 10.000 si ceva cip full benzina ,asa zic ei
Andrei Suzuki
Da,cu motorul de 1.6 care am auzit ca nu e tocmai stralucit.Si ala-i pret cip,deci mai pune ceva.Si ce ai pe ea? Aer,un cass,servo...si cam atat nu?
Oricum,suntem cam off topic..
mihai38772
QUOTE(G e o r g e)
sigur ca da ... loganul is DA BEST . eddie sa-ti fie rusine ca nu ai stiut asta pana acum .

Eu nu spun ca Loganul este cel mai bun, ma mira faptul ca multi care nici macar nu au mers vreodata cu el spun lucruri total aiurea de el.
Ne dam cu presupusul ca e o masina proasta ,ca o sa se strice ,ca nu fuge,doar ca am avut odata o dacia si era proasta
Majoritatea Loganurilor au compiuter de bord care iti arata consumul ,iar atunci cand vezi ca la 110 consumi 6 la suta ,nu iti mai vine sa ii dai viteza.Asta poate sa fie o explicatie de ce merg Loganurile cu o viteza mai mica ca alte masini
eddie
Eu am mers 1 saptamana cu masina directorului de la Dacia-Renault dintr-un oras din tara cand era la o intrunire in Cuba.Si era cea -mai -ce.Deci cine stie...cunoaste !Nici demaraj bun,nici consum bun,ma opresc aici....
mihai38772
biggrin.gif Tu esti o exceptie , dar cu pareri preconcepute band.gif
La demaraj ,iar te inseli :boxing:
eddie
Unde ai citit tu idei preconcepute,eu am mers cu amandoua,pot sa fac o comparatie,ti-am explicat,timp de desene si curse nu am....
mihai38772
Revenind la subiect : am facut consumul in oras si cu calculatorul resetat ,facut plin ,mers numai in Bucuresti cel putin 400 km , consumul il am 8,3-8,5 la 100 km este chiar real ,chiar daca unii nu vor sa creada
In afara depinde foarte mult de viteza cu care mergi , la 110 am 6 la 100 km ,daca merg mai incet de la 80 la 100 imi arata mai putin 5,5-5,9 ,iar daca merg peste 130 consumul urca la 7,2 - 7,5 la 140 am 7,8
In nici un caz nu am inregistrat consum de 14 -16 - 18 cum sustin altii
eddie
Consumul medie si consumul instantaneu e o jucarie pentru cei ce n-au avut jucarii cand au fost mici....Adevarata medie la consum o faci la pompa,intre plinuri. Cu explicatiile de mai sus,vinzi castraveti la gradinar!
mihai38772
Si ce te faci daca il fac asa cum vrei tu si iese la fel ?
Crezi tu ca francezii pun jucarii pe masina?
Ma gandesc ce jucarii ai tu pe Clio
eddie
Ai dreptate,stai linistit,tu sa fi sanatos !
madalina
Nu treceti la atacuri la persoana, ca stati pe tusa cateva zile sa va racoriti. se ataca ideea nu persoana.

Mihai, orice computer de bord indica si valori de 70-80-90 in anumite situatii, pentru cateva secunde. Daca tie nu iti indica la consumul instant mai mult 8, ai o problema la computerul de bord.
mihai38772
Stiu ca am dreptate
Dar tu sa fi sanatos
eddie
un spate invins la frumusete de Logan....
Andrei Suzuki
Oh,da! SI mai e si Sport. laugh.gif
mihai38772
baeti ,eu cred ca voi faceti misto
Voua chiar va place masina asta?
Hai sa vedem un Audi ,un Mercedes ,un BMW dar nu o ciudatenie de masina
In sfarsit , nu vad care e legatura intre poza asta si subiecul acestui topic
madalina
Mihai, consecventa in opinii este de admirat, dar cu moderatie. Exagerezi mult de tot. Nici macar Dacia sau Renault nu afirma ca Logan e o masina frumoasa, ci una cu portbagaj mare si ieftina.
mihai38772
Madalina poti sa-mi spui si mie cu ce am exagerat asa mult de tot ? blink.gif

Eu nu am spus ca Loganul este o masina deosebita ,am spus ca mie imi place ,spre deosebire de Clio care nu imi place deloc. arigato.gif
G e o r g e
sti care e chestia aici ? ca daca ai fi avut clio ai fi spus ca loganul e super naspa wink.gif

gandeste-te la asta .
mihai38772
Cielo si Clio nu mi-au placut de cand le-am vazut prima data
Nu am zis ca sunt masini proaste ,chiar din contra ,Cielo chiar am vrut la un moment dat sa-mi cumpar, dar nu-mi plac
Dintre Cielo ,Clio,Accent si Logan am ales Logan deoarece are niste avantaje fata de celelalte ,avantaje necesare mie.
Lucas
Baieti hai ca deja ati dat-o pe design. Iar design-ul e un lucru subiectiv. Unora le place, altora nu. Ganditi-va bine la asta. Nu are sens sa mai discutati despre design.
eddie
Daca nu vorbim de design,e normal sa vorbim de Logan.....Daca nu vorbim de portbagaj urat si pret ieftin,vorbim de Logan !Vorbim numai ca sa nu aiba voie altii sa ne contrazica sau sa spuna ceva despre ce n-au mai vazut romanii pana acum..... blush.gif Logan design by Fram
pharao28200
Loganu are designu facut de Renault si despre masinile de la Renault se pot spune multe, dar frumoase nu e unul din ele, vezi Velsatis, Avantgarde, meganul nou hatch (sedanu e dragutzel da pana la frumos mai e) si altele. Si rog posesorii de Clio sa o lase moale ca si Symbolu e uratzel iar clio clasic e predecsorul ultimului megane. Singurul REanult frumos e ala de F1 wink.gif da ala nu conteaza.
jkno
Amin!
eddie
Daca ati inceput cu rugaciuni,eu unul ma retrag.....
Paul32054
Aceste discutii sunt off topic! La pretul si dotarile pe care le are, Logan este o masina buna! Iar discutiile despre design, sa fim sinceri, sunt subiective. Sa spui ca pana si Renault nu spune ca Logan este o masina frumoasa este exagerat si rautacios din partea unora.Fiecare cu gustul lui, dar fara sa cadem in extreme!
Este in primul rand vorba de PRET!!! LA 8000 de euro iti iei o masina noua cu dotari occidentale. Mai da-mi una si-o mananc! biggrin.gif
Sigur ca sunt si masini mult mai bune, dar si pretul...
Determinarea consumului oficial de combustibil se realizeaza conform ciclului NMVEG, in conditii standard impuse de regulamentele internationale pentru ciclul urban, extraurban si pentru ambele cicluri (mixt). Consumul de combustibil se determina pe baza analizei emisiilor poluante prin efectuarea unor testari minutioase in laboratoare sau in celule de incercare special amenajate, dotate cu standuri cu rulouri pentru rulajul vehiculului si cu instalatii de analiza a gazelor esapate. Rulajul vehiculului se realizeaza conform ciclului de rulare impus de regulamentele internationale, iar rezistentele la inaintare sunt cele specifice deplasarii autovehiculului pe sosea. Aceste rezultate privind consumul conform conditiilor prevazute de regulamentele internationale sunt intotdeauna reproductibile si sunt cele care exprima consumul real al masinii.

Valorile oficiale de consum pentru Dacia Logan au fost confirmate si de numeroasele drive-teste efectuate de jurnalisti specializati in domeniu si publicate in revistele : Auto Expert nr. 43 / noiembrie 2004, Auto Mondial nr. 92 / decembrie 2004, Auto Motor si Sport nr.1 / ianuarie 2005.
Computerul de bord afiseaza valori pentru consumul instantaneu dupa atingerea unei viteze de cel putin 30 km/h. Aceasta valoare are un caracter orientativ, de moment, si variaza in functie de mai multi factori: modul de conducere " sportiv " sau "economic ", viteza cu care se circula, suprasolicitarea turatiei motorului etc. Prin urmare, consumul de carburant si emisiile de CO2 ale unui autoturism depind nu doar de randamentul sau energetic, ci si de comportamentul la volan si de alti factori care nu sunt de natura tehnica.

Consumuri oficiale de carburant Dacia Logan (l/100 km)
1.4 MPI 1.6 MPI
Mixt 6,8 7,2
Urban 9,2 10
Extraurban 5,5 5,7 biggrin.gif
eddie
Consumul oficial...ce e ala.....daca va spun consumul la Clio bicorp Extreme,1,5 DCI /80 C.P.....5,3/3,6 ma credeti ?Deci mai taiati !!!!
mihai38772
QUOTE(eddie33)
Daca ati inceput cu rugaciuni,eu unul ma retrag.....


te rugam

Pana la urma nu stiu unde bati
Un lucru bun nu ai spus de Logan ,ai Clio deci concurenta
Ca ai mers tu o saptamana cu Logan si nu ai fost multumit - eu nu prea te cred .
Toti prietenii mei (posesori de Bora,Megan,Mondeo,Vectra,Golf)au mers cu Loganul meu 1.6 si au fost incantati.Unul nu mi-a spus ca nu-i place
La tine observ si rautate si o placere deosebita de a te contrazice
pharao28200
@Eddie,

Vento'ul meu din 94 cu motor de 1.9D face 700 de km cu 50 de litri(consum mixt, numai pe autostrada bate 800 si numai in oras fac cam 600 de km ) deci consumul oficial pt Clio nu mi se pare exagerat avand in vedere ca au trecut 10 ani, motorul e mai mic si masina e mai usoara. E un consum optimist pt Clio, poate, da daca nu abuzezi masina e perfect rezonabil
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.