Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Vectra C
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
DragosV
Ce se mai aude cu masina? Trebuia deja sa te apropii de final de rodaj daca se respecta termenul! Mai suna-i pe aia de la Union si intreaba-i care e treaba ca dabea astept impresii depre motor biggrin.gif .
Vasile26083
He, he... Omu' are masina adevarata, nu mai are timp sa stea pe forumuri :punk:
DragosV
Pai inca nu i-a venit masina! Asta il intrebam - cand vine ca trebuia sa vina pe 22 biggrin.gif
DragosS
Pai astazi am vorbit cu ei ca sa imi dea datele masinii sa fac casco.Masina va venii saptamana viitoare.Pe de o parte e bine ca nu a venit inca daca ma uit la vremea din Bucuresti.Abia se topeste zapada pana vine ea.
DragosV
Dragos banuiesc ca de luni incolo trebuie sa vina masina. Care este termenul daca masina vine saptamana viitoare? Mi se pare ca e inspre 3 luni!

La ce ai facut Casco si cu cat?
DragosS
Pai masina trebuie sa vina cel tarziu miercuri.Daca vine miercuri sunt exact 3 luni de la data comenzii.Acum,ce sa zic,au trecut greu dar asta este.Eu zic ca a meritat asteptarea.Dar stati sa vina intai si va mai dau detalii.Si promit sa pun poze!Multe poze!

CASCO am facut la Generali dar nu stiu exact cat a fost.Stiu doar ca a iesit mai ieftin decat la Allianz.
DragosV
Dragos ce se mai intampla ca vad ca nu mai postezi?

Masina se pare ca nu a venit ca nu ai mai postat. S-au nu te-ai mai dat jos din ea. biggrin.gif
DragosS
Pai masina nu a venit inca dar maine ajunge in Bucuresti,undeva pe centura,unde au ei vama.O sa ma duc sa o vad asa si o sa va spun primele mele impresii.Probabil masina o voi ridica marti dimineata deoarece maine nu lucreaza service-ul,deci abia luni va fi pregatita pentru livrare si ii va fi montata alarma.Aici apare poate singura surpriza placuta si anume faptul ca oamenii si-au cerut scuze pentru intarziere si s-au oferit din proprie initiativa sa imi monteze gratis alarma.Deci am mai economisit cam 200E.

In rest m-am cam enervat saptamana asta deoarece astia de la dealer si firma de leasing nu pot sa comunice intre ei.Trebuie eu sa sun de fiecare data sa vad daca este vreo problema si sa o comunic in partea cealalta.Deh,asa e la noi!
DragosS
Deci in sfarsit am vazut masina azi pe la pranz!Era plina de ceara si murdara dar mi-a placut de ea! biggrin.gif Din pacate nu am avut aparatul foto la mine ca sa o vedeti si voi dar maine dupa ce o voi lua o sa fac si multe poze.
DragosV
Astept cu interes. Succes! biggrin.gif

I-a usor!! biggrin.gif
DragosS
Bun,deci azi am luat masina! beer.gif Deocamdata am facut doar 60km cu ea pentru ca am luat-o abia la 6 seara de la dealer.Poze am facut cateva dar fiind intuneric nu au iesit cine stie ce.O sa pun maine mai multe facute pe lumina.

Acum asa ca prime impresii:
1.Masina mi se pare imensa.Trebuie sa ma acomodez un pic cu dimensiunile ei.Aici apare si prima mica problema:vizibilitatea in partea din spate.Aceasta este cam slaba.Nu atat in timpul mersului,cat la parcari.Regret ca nu am comandat senzorii de parcare.O sa ma acomodez eu pana la urma dar pana atunci mai deschid usa sa ma uit in spate. biggrin.gif
2.(aici fii foarte atent Dragos39911!) Motorul este superb.In primul rand este foarte silentios.Nici nu zici ca este motorina.In afara de asta cuplul este extraordinar de mare si de liniar.Poate am fost eu obisnuit prea tare cu motorul pe benzina dar acum chiar m-a surprins faptul ca masina trage extraordinar de liniar.Are cam acelasi suflu' intre 1800 si 3000.Din pacate nu am condus decat in oras deci nu am folosit deloc vitezele 5 si 6.Oricum la o plecare mai in forta de la un semafor am ajuns la 120 km/h in vit a3a si asta doar pe la 3000 de ture.Si nici la 3000 motorul nu este zgomotos.
3.Un lucru ce m-a bucurat enorm:am facut plinul la OMV.1,5 mil.Pe computerul de bord imi arata ca mai am 1100 de km pana la urmatoarea alimentare.Si asta la un consum mediu de 8.De fapt masina avea consumul mediu cand am luat-o 11!Asta pe primii 20km facuti din vama pana la dealer.Banuiesc ca au dat un pic in ea. biggrin.gif Eu am folosit programul 2 de la comp de bord si in 60km mi-a iesit consum mediu de 7,8.Eu zic ca este bine pentru mers in oras mai ales ca am mai si dat un pic in ea de vreo 3-4 ori.
4.Farurile cu xenon merita banii.In primul rand pentru ca lumineaza excelent.Si in al doilea rand pentru ca am observat pe timp de noapte ca se cam dau la o parte in trafic ceilalti soferi din calea ta. blush.gif

Sper ca nu v-am plictisit cu post-ul asta lung![/b]
Andrei Suzuki
Hehe,nu ne-ai plictisit.Pe mine cel putin in nici un caz.Am citit tot postu cu gandu la o masina noua... offf
Hai sa o stapanesti sanatos.
Andrei Suzuki
Hehe,nu ne-ai plictisit.Pe mine cel putin in nici un caz.Am citit tot postu cu gandu la o masina noua... offf
Hai sa o stapanesti sanatos.
DragosV
Eu nu m-am plictisit. Puteai sa scrii si 5 pagini ca tot citeam cu suspans biggrin.gif .

Toata lumea care a condus masina a zis ca e superb si ca trege bine si ca alea alea .... ceea ce ma face sa fiu si mai nerabdator. Cam nesimtiti baietii daca au adus-o cu consumul de 11, inseamna ca au tras si ei de ea un pic. Daca ai scos acuma consumul de 8 inseamna ca este excelent. Mai tine cont ca o sa mai scada consumul odata cu terminarea rodajului. Cat ai rezervorul de benzina? 1100 mi se pare uauu :coolspeak: .
Nonn
Felicitari pentru masina! Sa o stapanesti sanatos! beer.gif beer.gif

Asteptam poze cu ea. Vezi ca joi sau vineri pun poze si cu a mea, atunci putem sa ni le admiram reciproc. biggrin.gif Misto consumul ala comparativ cu cei 12 ai mei dar tot n-as renunta la benzina (decat pentru una si mai puternica biggrin.gif ). Oricum, m-ai facut tare curios sa stiu cam cum se conduce a ta. Senzorii aia de parcare o sa-i mai regreti inca multa vreme dar se poate remedia oricand. Nu cred ca vizibilitatea poate fi mai proasta ca la Astra, ai luneta mult mai mare.
Eu cred ca le ziceam ceva de consumul ala de 11 mai ales ca in afara ar trebui sa fie chiar mai mic decat in oras. Cred ca au turat-o serios si au bagat si viteza. Nu chiar ce se recomanda la primii km! Probabil ca nu s-a putut abtine dobitocul care ti-a condus-o. :bash:
DragosS
Mda,ce sa facem...asa e in Romania!Bine ca s-au miscat repede baietii si in 3 ore masina a fost gata de livrare.Probabil d'asta a si bagat ala care a adus-o piciorul in ea. biggrin.gif

Rezervorul il am de 61 de litri parca.Iar luneta este mai mare dar este si foarte inclinata deci pe undeva tot cam aceeasi vizibilitate cred ca este.

Am auzit ca se pot monta senzori de parcare dar nu am idee unde si nici care este metoda folosita.Aia originali implicau perforarea spoilerelor.Daca stie cineva sa imi spuna si mie ceva detalii va rog.

In alta ordine de idei,multumesc pentru urari!

Dragos...daca vrei sa vezi cum se misca motorul putem sa ne intalnim candva sa iti demonstrez.Oricum in weekend cred ca voi face un drum pana la munte sa vad cum se comporta si la drum lung masina.
DragosV
Mersi de invitatie!! O accept biggrin.gif ! Pai ramane pe saptamana viitoare ca sa mai vezi ce si cum si se vezi si la drum lung cum se comporta.

Cred ca va fi o placere sa conduci pe serpentine cu biju cel nou!! A inceput iara sa ma apuce palpitatiile cu gandul la noua masina blush.gif .

O sa-ti beer.gif cand ne vedem!
DragosV
Dragos pune si tu lista cu toate optiunile (mai importante) ca sa stiu ce te mai intreb.
Nonn
Farurile sunt bi-xenon? Vezi ca la Vectra exista un bec care in cazul in care o cotesti la 90 de grade lumineaza in directia aia (la 90 de grade, daca ai si farurile aprinse) si se stinge dupa ce indrepti volanul. Demonstratia poti sa o vezi pe site-ul Opel.de. Poate exista doar la farurile adaptative, tu cum ai?

Si tot legat de faruri, banuiesc ca ai senzor de lumina. Vezi ca daca e pus pe Auto e posibil ca in cazul in care farurile erau aprinse cand ai oprit motorul sa nu se stinga decat daca scoti cheia din contact. La mine asa este, dar sistemul se poate seta in mai multe moduri insa numai la service.

Ai grija sa nu o calci prea tare la drum! biggrin.gif Cred ca te va manca in talpa, mai ales pe serpentine sa-i testezi cuplul ala! biggrin.gif
DragosS
Pai eu am xenon simple si fara senzor de lumina.
Alte optiuni ar mai fi:
-ESP Plus
-Computer de bord
-Pack Clima Confort Plus
-Comenzi pe volan
-Scaune sport

Si mai este ceva dar imi scapa acum ca este prea dimineata.Oricum nu mi-am mai pus foarte multe obtiuni fata de ce avea masina standard pentru a ma incadra in buget.Am mai observat o chestie:oglinzile laterale sunt un pic sferice la o extremitate si astfel poti sa vezi si in campul mort.
DragosV
Nu ne pui si noua niste poze? Impresii noi?
Nonn
Unde sunt pozele Dragos? Hai ca eu le-am pus deja pe ale mele.
DragosS
Nu am apucat inca din pacate sa fac poze.Maine o sa incerc sa le fac!

Intre timp sa va mai zic niste impresii:
1.Astazi am mers mai mult cu masina.Cam 150km.Am iesit si din oras un pic.In continuare motorul imi da motive sa fiu foarte multumit.Vreau sa va spun ca pana la 160km/h masina nu isi pierde deloc suflu.Mai mult nu am avut unde sa ii dau.Dar pana la 160 trage foarte bine.
2.Farurile cu Xenon lumineaza excelent pe timp de noapte si isi merita toti banii.Singura optiune pe care o regret este park asist-ul.Dar ma voi obisnui si cu parcarea asta.
DragosV
Dragos sa zici si tu ce consum ai si cum ai mers (ca sa ajungi la consumul ala). Consumul este alta necunoscuta in ecuatia asta cu motorul.

Merge bine masinuta (retoric)? biggrin.gif
DragosV
Cred ca e tare misto masina de te plimbi cu ea si la ora asta biggrin.gif . Sau te-ai plimbat toata ziua si acuma esti obosit sa mai scrii biggrin.gif ?
DragosS
Da,pai abia acum am ajuns acasa!Consumul a crescut un pic pana la 8,2 dar in seara asta am alergat-o un pic.Si s-a comportat foarte bine!Sunt mandru de ea.A reusit sa ii ia fata unui Megane 2 2.0 16v de 2 ori.Este masina unui prieten si a dat si el cat a putut.Este foarte curios deoarece el are acceleratia mai buna in carte(9,2 fata de 9,8 eu).In primele 2 trepte eram oarecum egali dar incepand din a-3a(de la 80 in sus) eu ma detasam usor.
Andrei Suzuki
Pozele alea ce mai zic? laugh.gif
DragosV
Pai si cu rodajul cum e! Te-ai bagat deja la liniute? Renault cam umfla timpii la toate modelele. Eu cu nici unul nu am reusit sa ma apropii de cel dat in carte.

Mai las-o si tu fara talpa pana la 1000 k!
DragosS
Pai promit sa fac acum niste poze desi picura in Bucuresti si masina nu mai este tocmai curata.O sa o scuzati voi.

Nu am reusit sa ma abitin sa nu o incerc macar 1 data.Oricum practic motorul este rulat deja pe stand.O sa ma abtin cat mai mult inca vreo 700 km.Vroiam sa fac un drum pana la munte sa o vad cum se aseaza si cat consuma in afara orasului dar e vremea cam urata.
DragosS
Asa cum am promis!

DragosS
Nonn
O fi el rodat din fabrica un pic dar banuiesc ca ai vazut ce scrie in manual! E tare greu sa te abtii totusi sa nu o calci, nu-i asa? biggrin.gif Mi se pare normal ca l-ai luat de la 80 in sus, de la viteza aia conteaza mai mult cuplul si acolo n-ai rival.
DragosS

DragosS


Cam astea sunt.O sa mai pun dupa ce fac unele cand este soare puternic afara.Se schimba mult culoarea!
Nonn
Felicitari! Ai o bere din partea mea pentru culoarea aleasa! beer.gif Se potriveste foarte bine cu stopurile si farurile fumurii si arata mai sportiv decat cu alte culori. Sa o conduci sanatos! Si prudent (cel putin primele sute de km)! biggrin.gif
DragosV
Frumoasa masina, sa o stapanesti fara incidente!!
Andrei Suzuki
Si tie iti place Tarkan? Si mie.biggrin.gif Cum se aude?Esti multumit de calitatea sunetului?
Marfa culoarea.Am si eu o Vectra GTS la bloc,da pe aia chiar scrie GTS,e argintie si...e V6. smile.gif
DragosS
Multumesc pentru urari!

Pai pe a mea nu scrie GTS pentru ca nu este GTS in adevaratul sens al cuvantului.Are doar caroserie de GTS dar nu are sasiul coborat.Este Design Edition in 5 usi.

Sunetul se aude bine.Eu sunt multumit.Are MP3-player si unul din albume l-am facut cu muzica turceasca pentru ca mi-au placut unele melodii de asta vara de cand am fost in vacanta la turci.

Si mie mi-a placut culoarea foarte mult.Mai sunt Vectra in bucuresti culoarea asta dar nu am mai vazut nici una cu caroserie de GTS ca a mea.Arata bine si argintie dar parca sunt prea multe masini argintii in Bucuresti.Gri Moonland iarasi arata foarte bine,este un gri foarte inchis!

P.S. Andrei,ti-am vazut masina parca vineri pe barbu vacarescu dar cand a ajuns langa mine si eram curios sa te vad am observat ca era o femeie la volan! :ban:
Andrei Suzuki
Era mama.
DragosS
Hopa!Cum asa?Pentru ce ti l-au luat?
Nonn
Dragos, masina ta are suporturi pentru doze in fata? A mea nu are. Nu ma refer la ala din torpedou.
DragosV
Mai spune-ne ce ai facut cu masina, ce consum ai, cati km ai facut si ce impresii mai ai!
DragosS
Am un loc ce puate fi folosit si pentru doze.Adica este un spatiu ce poate fi modelat dupa gustul tau.Eu il folosesc insa pt telefon si telecomanda de la garaj.O sa fac poze pentru ca nu cred ca va imaginati cum este. biggrin.gif

Acum am vreo 450km cu masina.Nu am apucat sa merg la munte in weekend deci toti km sunt facuti in oras.Consumul a scazut acum pana la 8l/100km.Deci am facut 450km cu mai putin de jumatate de rezervor.Eu zic ca este bine! blush.gif
Nonn
Ne pui si noua o poza cu spatiul ala de depozitare unde poti sa pui si o doza ca eu nu imi dau seama care este? Alte noutati ai? La tine exista tava aia sub covorul din portbagaj? Ai plase pentru bagaje? Unde tii extinctorul si triunghiul?
DragosS
Pai o sa fac maine o poza si o sa o pun.Eu oricum mai am suport de doze separat si pentru locurile din spate.Tava aia de sub pres nu am verificat daca am.Ma voi uita.Plasa pentru bagaje am iar pentru trusa si triunghi eu am 2 buzunare separate in lateralele portbagajului,intre tapiterie si aripa.
DragosV
Masina ce mai face? Cati km ai facut cu rezervorul ala daca l-ai terminat?

Poate reusesti sa mergi pana pe rosu cu rezervorul ala si faci si calculul pe foaie al consumului ca sa il compari cu ce afiseaza computerul de bord.

Cat e consumul acuma?
DragosS
Consumul este in continuare 7,9-8.Am facut 600 de km si imi arata ca mai am vreo 280.Deci probabil ca vreo 900 de km voi face cu un plin in oras. O sa incerc sa fac consumul si pe foaie.

In rest,masina se comporta bine.Am inceput sa ma mai obisnuiesc cu parcarile cu spatele dar inca nu pot sa zic ca simt exact unde se termina masina.Cand o parchez in garaj mi-am luat un reper ca sa stiu pana unde pot sa inaintez ca sa mai ramana in spate doar vreo 10cm si totusi daca ma uit in spate nu imi vine sa cred ca nu am lovit peretele garajului. biggrin.gif
DragosV
Cred ca ai terminat rodajul deja biggrin.gif . La drum lung ai iesit cu ea? Acolo cum sta cu consumul. Ai calcat-o mai tare "pe coada" daca ai trecut de 1k.

biggrin.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(DragosS)
Deci probabil ca vreo 900 de km voi face cu un plin in oras.


Aoleu..cum suna...900 km cu un plin... De curiozitate,cat ai rezervoru?
Eu cu 40 litri..mai multe de 2-300 km nu fac. biggrin.gif
eddie
QUOTE(Andrei Suzuki)
Eu cu 40 litri..mai multe de 2-300 km nu fac. biggrin.gif

Pai nu mai face oamenii sa se simta asa de bine,ca nu cred ca tu consumi cu motorul de 1,3 15-20 l % urban,ca nu cred....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.