Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Opel Vectra C
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Opel > Vectra / Insignia
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Andrei Suzuki
Eddie..crede-ma. biggrin.gif Am fost in week-end acum la tara,la bunica-mea,undeva pe langa Oltenita,in jud CL.Din fata blocului pana acolo sunt in jur de 100 km.Deci cam 200 dus-intors.Cand am plecat era rezerviru 3 sferturi plin.Azi s-a aprins becu. Deci..nu exagerez.
eddie
Trebuie sa-i faci un consum mediu la pompa cel mai bine....acele de la bord nu sunt semnificative.
DragosS
Am rezervorul de 61 de litri.I-am facut consumul si matematic si mi-a dat 7,87.Deci chiar mai bine decat cel aratat de computer(care oscileaza intre 7,9 si 8).In afara orasului chiar nu am apucat sa ies.Eu am avut Pastele weekendul asta asa ca nici nu am mers prea mult si inca sunt in rodaj.Mai am vreo 100km de rodaj.

@Andrei:Suzuki-ul tau consuma cam mult.Si Seatul meu consuma mult in oras dar parca nici chiar asa.Eu aveam undeva pe la 10-10,5 consumul.Si motorul era asemanator ca dimensiune.Oricum este mult mai relaxand acum pentru mine din punctul asta de vedere. beer.gif

P.S. Ma tot gandesc daca sa ii pun sau nu folie pe geamuri.Am un prieten care si-a montat pe un Renault folie si pe fata si pe spate cu 130E.Nu stiu exact cum se cheama firma unde si-a pus dar i-au dat si autorizatie pentru geamurile din spate si luneta.
Andrei Suzuki
Cu prima ocazie cand ii fac plinu o sa dau kilometraju pe TRIP A,si o sa-l dau la 0 sa vad cati km fac.
eddie
Chestia cu folia autorizata,am spus,arata-mi legea despre folie autorizata si o mananc pe paine.Din lege reiese ca ,,geamurile laterale si parbrizul sunt interzise sa fie fumurii".Deci daca legea suna asa,nu vad de ce luneta si geamurile laterale spate nu ar putea fi fumurii.Totul e spus asa pentru a exista vizibilitatea soferului.In primul rand trebuie o folie de bun simt de maxim 30%, sa nu bata la ochii tuturor care stau la agatat....Cititi cu atentie articolul de lege si reproduceti-l in caz ca nu reusiti sa o scoate-ti la capat.Aratati-i ca stiti legea si nu a-ti incalcat-o cu nimic,nici el nu stie exact legea sau daca o stie,o trage de partea lui....
DragosS
Am citit eu in legislatie si scrie acolo ca este interzis sa ai folie pe geamurile laterale fata si parbriz,iar pe geamurile spate si luneta numai cu autorizatie.

Eu ma gandeam sa imi pun 30% pe fata si 80% pe spate.30% pe fata aproape ca nu se sesizeaza dar o usoara tenta fumurie geamurilor ca sa nu para aiurea vazuta din lateral:un geam cu tenta verzuie si unul fumuriu.
DragosV
Si eu vreau sa imi pun geamuri fumurii cand vine masina. M-am gandit la varianta "lagala" - 30 fata cu 70 spate.

Nu am mai apucat sa te sun ca am o mie de probleme pe cap de nu mai am nici timp sa mananc :evil: . Te las sa termini rodajul ca sa vad cum e cu full trottle :angel: .

Cat de repede se incalzeste masina (cu motorul in cauza)? Nici nu mai tin minte daca ai prins friguri mai mari dar nu cred.
DragosS
Nu stiu exact in cat timp se incalzeste dar cred ca undeva intre 5 si 10 minute.
DragosS
Gata!Am terminat rodajul si pot sa o las sa alerge in voia ei!Am mai mers ieri un pic in afara orasului,pe drumul spre Targoviste daca stiti!Am stabilit si o noua viteza maxima! blush.gif Consumul a fost de 5,5 desi am mers foarte in forta! Deci sunt multumit!M-as fi plimbat mai mult dar incepea meciul! Dar la cat de prost a fost mai bine ma plimbam in continuare.
DragosV
Ai stabilit o noua viteza maxima si ne lasi in suspans - spune-ne si noua. Cu depasirile si reprize cum e? 5.5 mi se pare un consum foarte bun la drum lung si la mers mai in forta!

As fi curios sa fac o liniuta cu tina cu masina pe care o am acuma in dotare sa vad cum e!
Nonn
Pai, chiar asa! Vorbesti de viteze maxime si nu dai si tu niste cifre?! :evil: Ai depasit 200? Eu inca n-am depasit cu a mea 160.
eddie
Pe soseaua Bucuresti-Targoviste e mai greu sa prinzi 200km/h.....
DragosS
Soseaua Bucuresti-Targoviste este acum cu 2 benzi pe sens,iar sensurile sunt separate.Starea asfaltului este excelenta.Asta cam pana in com. Tartasesti.Si da,am depasit 200.Cu foarte putin pentru ca a trebuit sa reduc ca intram in localitate.

Dragos:cati cai are masina ta acum?
DragosV
Pai are 115 cai si 1115 kg, deci am raport de 10kg/cal, raport care este bunicel. Masina face 10.3 pana la suta. Cu I si a II-a (nu pana la capat) ma tin dupa tine ca sunt scurte la mine si m-am tinut dupa multe masini. Dar de la a treia nu mai tine treaba. Oricum a II-a la mine merge pana la 115 km/h fara sa intru pe rosu. La reprize nu am nici o sansa biggrin.gif !
DragosS
Pai daca vrei putem sa incercam!Raportul Kg/CP este bunicel la tine.Nu stiam ca Vectra A este asa usoara.Pai Seatul meu avea 1112 kg.Deci cu doar 3kg mai putin.Si avea si motor mult mai mic.Si 10.3 fata de 9.8 nu e mare diferenta.A mea nu stiu exact daca si-a dat drumul complet!
eddie
Daca e soseaua noua,e super,bravo !
DragosS
Pai au apucat sa asfalteze si sa modernizeze exact 30 si ceva de km pana sa se schimbe guvernarea.Ca tot erau cei 2 "presedinti" din PSD din Tartasesti! biggrin.gif
DragosV
Antiradar ai? La viteza dastea trebuie sa faci copi dupa permis! Merge si pe autostrada aia noua dar mai stau baietii la km 55! Vor si ei beer.gif
DragosS
Nu am antiradar dar stiu ca nu pun radar pe tronsonul ala.Fac drumul cel putin 1 data pe saptamana de cam 1 an si nu am vazut niciodata.

Cat despre cei de pe Autostrada:am vreo 2 cunoscuti care au cotizat pentru beer.gif
Andrei Suzuki
Dragos..te rog frumos..detector de radar,nu anti radar.biggrin.gif Sa fim cat se poate de legali. wink.gif
madalina
nu antiradar , ci poate detector biggrin.gif
eddie
Pai nici detectoarele nu s-au legalizat inca,pana nu vad in M.F.aparut articolul,nu il pun in geam !
Andrei Suzuki
Pai da,da daca e sa o luam asa,mai legal e detectoru decat antiradaru. biggrin.gif Dintre doua rele..alegi raul mai mic,nu? biggrin.gif
DragosS
Da,corect!Detector ii zice!Dar oricum nu am pentru ca nu imi place sa imi sune ceva in cap la fiecare linie de medie sau inalta tensiune sau benzinarie.Ma bazez pe intuitie!Si pana acum a mers pentru ca nu m-a prins niciodata radarul.

P.S. Am uitat sa va zic ca in seara cand a jucat Romania cu Olanda ma intorceam la 12,30-1 din oras si m-a oprit politia.Cred ca era filtru pentru bautura dar tot ce au facut a fost sa se uite cam 5 minute la masina.Nici nu mi-au cerut permisul,doar autorizatia temporara.Stateam degeaba cu el in mana. biggrin.gif Oricum au fost de treaba astia.Si asa din obisnuinta le-am dat in prima faza talonul de la Seat!Au ras si ei!
madalina
dar paote prin bara , ceva modular ? :angel: blush.gif biggrin.gif stiuu si eu ... zic ca je n-are biggrin.gif
DragosV
Mama ce mi-a sarit tot forumul in cap bicycle.gif biggrin.gif ! Detector de radar - m-am grabit! Cat era consumul instant daca ai apucat sa vezi la 200+? Sau la alte viteze mai mari, gen 160? Cat km a avut trip-ul in care ai avut 5.5 consum?
Andrei Suzuki
Hai ma ca glumeam,ce drak. :angel: biggrin.gif
DragosS
Pai a avut vreo 55-60 km.Oricum am observat ceva interesant.Nu la 200 pentru ca eram prea concentrat la drum ci pe la 150.Am accelerat pana la 150 si am cuplat cruise-controlul.Deci eu nu mai apasam pedala.In prima faza consumul era pe la 7,5-8.Pe urma a scazut pana pe la 5,5.Asta dupa vreo 3-4 km.In accelerare usoara pe la 150-160 este cam 10-12 consumul instant.Dar reprizele sunt excelente chiar si de la 140 in sus.Parca pe la 185-190 se mai slabeste un pic.Pana atunci urca remarcabil.
DragosV
Vreau si eu, vreau si eu - nu mai am rabdare. Cred ca in ziua cand imi iau masina termin si rodajul. Plec seara si nu mai vin pana dimineata! Cand aud de 5.5 la 150 nu-mi vine sa cred daca raportez la consumul meu de acuma - 12l la 150 si de 18l la 200.
Andrei Suzuki
Cand pleci,treci si pe la mine ca stau pe langa iesirea din BUc spre Ploiesti.La fix. laugh.gif
DragosS
Asa imi propusesem si eu dar uite ca am apucat sa ies din oras abia cand am terminat rodajul!
DragosS
Apropo de drumuri lungi:masina se simte excelent la drum lung.Chiar si la viteze mari nu ai senzatie de viteza si masina pare lipita de sosea.

Suspensiile sunt alt lucru de care am fost placut impresionat.Absorb foarte bine eventualele socuri si creeaza un confort pe care nici nu il visam in Seat-ul meu. biggrin.gif
Andrei Suzuki
QUOTE(DragosS)
Asa imi propusesem si eu!


Si tu iti propusesei sa treci sa ma iei si pe mine? laugh.gif
DragosS
Pai eu imi propusesem sa te salut cand te vad prin oras,dar de cate ori iti vad masina se intampla sa fie mama ta la volan! Dar lasa ca organizam o intalnire ad-hoc si ne plimbam reciproc atunci!
DragosV
Pai asa gandesc si eu cu intalnirea!

E diferenta mare intre confort (la suspensii) intre ce e acuma si modele mai vechi!
DragosS
Oricum cred ca este diferita destul de mult suspensia de Vectra fata de cea de Astra.Mai ales daca activati si butonul SPORT!
DragosV
Da asa e! Si pe normal este mai tare ca e pachetul sport! Daca mai apesi si sport te doare spatele! Dar merita sacrificiul! Oricum eu sunt obisnuit (oarecum) ca pe masina actuala am amortizoare pe gaz care sunt foarte rigide.
DragosS
Si la mine la Seat erau tari!Dar imi plac mai mult astea mai confortabile.Mai ales ca masina este foarte stabila!

Off-topic:Am vazut azi in oras un Opel Tigra nou,rosu.E foarte frumoasa masina.Dar este cam pentru femei!Oricum eu zic ca este peste 206cc!
DragosV
Dragos cum mai stai cu consumul? Cati km ai facut? Alte povestiri ceva?
DragosS
Consumul e acum 7,8 in oras,deci a mai scazut un pic.Am cam 1400 de km. M-am tot chinuit si eu cu inchiderea aia centralizata sa o fac sa se inchida automat dar nu am reusit.O sa ii intreb pe cei din service cand ma duc sa le duc numerele rosii.
Sorin44598
biggrin.gif Stimate Dudau,
Constat ca esti anti Opel. In locul tau, nu m-as grabi sa fac afirmatii cu bagajul de informatii pe care le ai (am auzit, am vazut). De la masina ta, la masina prietenului tau, e mare diferenta. Personal, faptul ca pe masina mea ar putea sta emblema Skoda, ar fi cel mai mare cosmar al vietii mele. Si apropo, motorul meu e mai mic decat al prietenului tau, dar nu cred ca m-ai face pe autostrada nici daca as avea numai trei trepte de viteza. A incercat un meserias pe autostrada (si nu cu Octavia ci cu acel model umflat numit Skoda Superb) sa-mi arate ce tare e, da' pe la 195 Km/h deja se dezumflase pilotul din el.
De ce cred eu, ca numai la tipi ca tine (cu Skoda si alte masini de maidan) trag caii sub capota?
Iulian HondaFan
sunt opeluri si opeluri si skode si skode... care e problema? nu-s' ce opel ai mata dar cred ca sunt ceva Skode care "te pot face"... don't worry... asta nu face Opelul mai bun si nici mai prost...
DragosS
In alta ordine de idei azi am facut un drum pana la Buzau.Cu aceasta ocazie am facut 2000km cu masina.Consumul mediu pe acest drum a fost de 5,9.Cred ca e ok pentru ca era destul de aglomerat iar la dus cand era liber am mai calcat-o un pic.
Sorin44598
Salut Iulian,
N-am vrut sa jignesc pe cineva anume sau vreun model de masina in special, insa daca o sa citesti discutia referitor la ce zicea nea asta despre GTS, n-o sa-ti vina sa crezi, auzi colac peste pupaza: a mai picat si vopseau de pe ea :brilsmurf: E posibil, daca vopsirea s-a facut in curtea casei biggrin.gif Nu contest faptul ca sunt masini si masini, dar pana una alta, GTS alearga in campionatul German de turisme alaturi de Mercedes si Audi si a facut mai multe figuri frumoase pana in prezent. Ca sa ajunga acolo, Skoda mai are ani buni inainte, cu conditia ca ceilalti sa stea pe loc biggrin.gif
Iulian HondaFan
am (re)citit postul lui Dudau si la vremea respectiva am facut o remarca la el si eu... daca iei aceeasi atitudine de sens contrar nu are nici un rost... Skoda e o clona VW... pt. performanta m-as uita la ce fac VW-Audi...
DragosS
Bine,oricum diferenta dintre GTS-ul din DTM si cel de strada este mare.Numai daca ne gandim ca acela are motor V8 de 4000 cm3 si 476cp la o greutate de 1035km(cu tot cu sofer)...

Si Skoda partici in WRC dar iarasi Fabia WRC sau Octavia WRC(de acum 2 sezoane) sunt masini preparate special pentru WRC.

In concluzie,Opel este peste Skoda ca marca,dar Skoda are avantajul ca apartine de grupul VAG care o tot trage in sus.

Si ca tot am vorbit de varianta DTM:

Iulian HondaFan
nici Opel nu se poate spune ca trage GM-ul in sus... financiar americanii pompeaza de multa vreme bani in "productia" de pierderi financiare a Opel... fanii Opel sunt insa convinsi ca Opel a avut zile negre tot din cauza deciziilor manageriale ale celor din Detroit... vestea buna este ca in sfarsit vanzarile la Opel s-au inviorat, se pare ca firma are sanse bune sa revina anul acesta la profitabilitate si ca Vectra C si Astra H sunt principalele motive pt. care asta se va intampla...

Frigging' GM should bring some Opel level cars in the ol' US of A though... aici imi e greatza de majoritatea masinilor GM...
DragosV
Dragos - cum stai cu uleiul ca am vazut ca tendinta motoarelor noi diesel este sa consume mult ulei in rodaj. Verifica si tu joja ca ieri am vorbit cu a 3-a cunostinta care a spus ca masina i-a mancat 1 l de ulei in 6 mii de km si ca s-au aprins beculetele pe bord.
DragosS
Verific si va zic diseara!Acum am 3300 km cu masina.Am mai facut un drum pana la Timisoara dar din pacate am avut o urgenta deci nu am avut timp sa il anunt si sa ma intalnesc cu Nonn.
DragosS
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.