Help - Search - Members - Calendar
Full Version: masina de familie pana in 4000 de euro
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4
xamez
decizia este foarte grea, avand in vedere ca suma de bani pe care o ai este destul de mica.
poate un ford scorpio varianta americana sunt masini robuste ,motor de 2200 pe benzina dar treci pe gaz .
poate este o varianta .
RUE
pe la 4000 se invart opel zafira chiar si cu 7 locuri, dar versiunea din 2001-2004
James Kilowatt
Logan? rolleyes.gif
cameleontheone
QUOTE (Titi1988 @ Feb 7 2011, 12:29 PM) *
nu gasesc nicaieri un site unde sa fie trecute toate dimensiunile interioare la masini, front leg room rear leg room etc. pleaaaaseeee rolleyes.gif
PS l-ar ajuta si pe cameleon sa vada care este mai mare la interior. sa nu fie chiar un off-topic nesimtit whistling.gif

buna,am vazut undeva pe un forum sau chiar aici dimensiunile si daca imi amintesc bine ford mondeo era mai mare dar precizez ca nu cu mult,apropo ai un mp!
cameleontheone
QUOTE (RUE @ Feb 7 2011, 08:20 PM) *
pe la 4000 se invart opel zafira chiar si cu 7 locuri, dar versiunea din 2001-2004

buna,sa sti ca si la opel zafira cu 7 locuri m-am gandit dar pentru aceata inca nu am gasit pareri despre fiabilitate si siguranta,oricum mersi de propunere.

QUOTE (James Kilowatt @ Feb 7 2011, 10:11 PM) *
Logan? rolleyes.gif

logan nu,nu vreau sa supar pe nimeni dar nu imi place este o masina buna dar nu pentru ce imi trebuie mie.

QUOTE (xamez @ Feb 7 2011, 07:42 PM) *
decizia este foarte grea, avand in vedere ca suma de bani pe care o ai este destul de mica.
poate un ford scorpio varianta americana sunt masini robuste ,motor de 2200 pe benzina dar treci pe gaz .
poate este o varianta .

buna,totusi cred ca 4000 de euro nu este o suma mica,pentru cea ce caut eu pot sa cumpar o masina buna de bani astia,fiecare isi alege in functie de buget al meu asta e,oricum mersi de propunere dar nu este o varianta pentru mine.
Baby Blues
N- am citi tot topicul dar banuiesc ca Opel astrs clasic break ar fi o varianta buna, motorul 2.0 diesel fiind un motor fiabil puternic si usor de intretyinut. In general masina este usor de intretinut si o masina de incredere. Zafira este pe aceiasi platforma de la astra. Break-ul ofera destul de mult spatiu chair si pentru o persoana pretentioasa ( a se citi "carausa" )biggrin.gif Zafira este ok dar pierzi la stabilitate. Asa poti cauta si Renault-uri Scenic sau kangoo
Rebel
Te-ai gandit la varianta 4000 avans la vreuna mai noua intoarsa din leasing si cu plati lunare? Poate ar merge, si poate ai posibilitatea ca intr-o anumita perioada de timp sa "stingi" valoarea ramasa si intre timp conduci ceva ce poate iti doresti.

Oricum, cu Skoda sau Mondeo nu cred ca dai gres.
Ar trebui sa te apuci sa cauti, poate gasesti ceva bun si ingrijit. Cine stie...
Titi1988
http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C17294382.html din Cluj dar nu ii inmatriculata
Titi1988
http://www.autovit.ro/ford-mondeo-C17050592.html

http://www.autovit.ro/ford-mondeo-C17196477.html

ai de unde alege daca stii sa cauti thumbsup.gif
Lucian107416
Zau? Daca retin bine tu ai cautat 2 ani dupa o masina SH, suma disponibila era aproape tripla, si pana la urma s-a adus din Germania. Iar Ford-urile astea sunt unul in Neamt/Bucuresti, unul in Craiova ? De bate de multe ori tara in lung si-n lat ajunge la concluzia ca mai bine-si cumpara masina noua.
PS. Suma e prea mica pentru o masina de familie de calitate. Gaseste o solutie sa modifici bugetul
Titi1988
am cautat aproximativ 3-4 luni si nu a ajuns nimeni in Germania...
Asa ii cu SH cauti si cauti pana gasesti masina perfecta. Nimeni nu a spus ca ii usor whistling.gif

Skoda aia este chiar in Cluj...

cameleontheone
QUOTE (Baby Blues @ Feb 8 2011, 12:23 AM) *
N- am citi tot topicul dar banuiesc ca Opel astrs clasic break ar fi o varianta buna, motorul 2.0 diesel fiind un motor fiabil puternic si usor de intretyinut. In general masina este usor de intretinut si o masina de incredere. Zafira este pe aceiasi platforma de la astra. Break-ul ofera destul de mult spatiu chair si pentru o persoana pretentioasa ( a se citi "carausa" )biggrin.gif Zafira este ok dar pierzi la stabilitate. Asa poti cauta si Renault-uri Scenic sau kangoo

buna,m-am gandit si la varianta opel dar sincer nu prea imi place,zafira din cate am citit nu este asa fiabila pe cat pare.

QUOTE (Rebel @ Feb 8 2011, 02:47 AM) *
Te-ai gandit la varianta 4000 avans la vreuna mai noua intoarsa din leasing si cu plati lunare? Poate ar merge, si poate ai posibilitatea ca intr-o anumita perioada de timp sa "stingi" valoarea ramasa si intre timp conduci ceva ce poate iti doresti.

Oricum, cu Skoda sau Mondeo nu cred ca dai gres.
Ar trebui sa te apuci sa cauti, poate gasesti ceva bun si ingrijit. Cine stie...

inca nu am luat in calcul posibilitatea aceasta dar o sa ma gandesc,oricum caut pot sa zic permanent masini dar trebuie sa si imi placa si sa fie si ingrijite.
cameleontheone
QUOTE (Titi1988 @ Feb 8 2011, 11:03 AM) *

buna,m-am uitat la masini si stiu ca caut,problema este sa gasesc si cea ce imi place arata bine ford-ul oricum inca mai caut.
cameleontheone
QUOTE (Lucian107416 @ Feb 8 2011, 11:53 AM) *
Zau? Daca retin bine tu ai cautat 2 ani dupa o masina SH, suma disponibila era aproape tripla, si pana la urma s-a adus din Germania. Iar Ford-urile astea sunt unul in Neamt/Bucuresti, unul in Craiova ? De bate de multe ori tara in lung si-n lat ajunge la concluzia ca mai bine-si cumpara masina noua.
PS. Suma e prea mica pentru o masina de familie de calitate. Gaseste o solutie sa modifici bugetul

buna,normal ca nu o sa ma plimb prin tara in lung si-n lat dar nici nu pot sa zic ca o sa cumpar o masina noua pentru ca momentan nu e in buget,iar in legatura cu suma definitia de "masina de familie de calitate" poate diferi de la om la om in functie de perceptia si experienta fiecaruia.

QUOTE (Titi1988 @ Feb 8 2011, 02:35 PM) *
am cautat aproximativ 3-4 luni si nu a ajuns nimeni in Germania...
Asa ii cu SH cauti si cauti pana gasesti masina perfecta. Nimeni nu a spus ca ii usor whistling.gif

Skoda aia este chiar in Cluj...

da ai dreptate nu e usor sa cauti,e ok skoda dar daca era si imatriculata o luam si daca ieseau testele ok aveam masina,momentan inca mai caut variante pentru ca nu cred ca respectivul lasa atat din pret.
Titi1988
la orice masina cel mai bine este sa suni, dar inainte de asta uitate la dotarile din poze ala masinii si la dotarile din descriere. Sunt multi care pun in plus dotari...
Cand suni il intrebi de carte service si revizii la reprezentanta.-nu le are inchizi
Il intrebi de km daca sunt adevarati si ii spui ca vrei sa mergi sa o verifici la o reprezentanta-nu este de acord inchizi
Ii spui ca nu ai suma aia de bani si il intrebi care este ultimul pret.-de acolo mai poti sa scazi cam 100-200 de euro la negocierea finala.
in legatura cu actele un copy paste a lui 22st
Radierea este simpla
Dupa ce faceti contractul de vanzare - cumparare, el merge la circa financiara si o scoate din evidenta. Gata, asta este tot smile.gif
Tu trebuie sa iti faci RCA pe numele tau si sa o inmatriculezi.

Ca si idee cat de hoti sunt unii citeste aici postul cel lung al meu
http://masini.ro/forum/content-page/23498/...a-mea/page/220/

mai revin cu sfaturi dar acum sunt presat de timp
succes
cameleontheone
QUOTE (Titi1988 @ Feb 8 2011, 09:19 PM) *
la orice masina cel mai bine este sa suni, dar inainte de asta uitate la dotarile din poze ala masinii si la dotarile din descriere. Sunt multi care pun in plus dotari...
Cand suni il intrebi de carte service si revizii la reprezentanta.-nu le are inchizi
Il intrebi de km daca sunt adevarati si ii spui ca vrei sa mergi sa o verifici la o reprezentanta-nu este de acord inchizi
Ii spui ca nu ai suma aia de bani si il intrebi care este ultimul pret.-de acolo mai poti sa scazi cam 100-200 de euro la negocierea finala.
in legatura cu actele un copy paste a lui 22st
Radierea este simpla
Dupa ce faceti contractul de vanzare - cumparare, el merge la circa financiara si o scoate din evidenta. Gata, asta este tot smile.gif
Tu trebuie sa iti faci RCA pe numele tau si sa o inmatriculezi.

Ca si idee cat de hoti sunt unii citeste aici postul cel lung al meu
http://masini.ro/forum/content-page/23498/...a-mea/page/220/

mai revin cu sfaturi dar acum sunt presat de timp
succes

da,interesanta lectura,oricum am invatat ceva din ea

GabiA
dupa parerea mea orice break, diesel si adus din germania de samsari are mult peste 250 de mii km fara nici o exagerare

in fine. urmatorul anunt nu se incadreaza in preferintele tale si prima data mi s-a parut foarte dubios.

http://www.autovit.ro/opel-astra-C17148154.html

minusuri
-in spate suportul de numere are inscriptia unui magazin de piese auto si este diferit cu cel din fata. deci este foarte posibil sa fi fost lovita. cat? doar la un service poti sa afli.
-poze cu kilometrajul. nok si useless.
-interiorul tradeaza o usoara urma de uzura. la astra este destul de rezistent.
-este o poza si cu cartea service. a fost completata de aceeasi persoana si cu acelasi pix si in 2008 si in 2010. sa fim seriosi. si in plus de fiecare data a schimbat lichidul de frana dar evita sa schimbe distributia la 60 de mii. dar poate este pe lant.
- nu cred ca are esp si controlul tractiunii
- depaseste bugetul, dar poate il negociezi aproape de 4000.
- motorul poate fi subdimensionat dar cu siguranta nici o balena diesel si care fumega la orice accelerare nu e o racheta.

dupa ce i-am scris minusurile si dand o cautare dupa diesel break si in 4000e mi-am dat seama ca totusi nu este o varianta foarte proasta pe langa jafurile de masini care mi-au iesit la cautare

plusuri
- 2006
- nu are mai mult de 150-170 mii km reali.
- pe benzina
- costuri mici de intretinere
- cumparata din romania
- verificabila
- teoretic fiabila.
- geamuri electrice
- oglinzi electrice
- cauciucuri iarna
- din tg mures. din cate am inteles esti in cluj.

dar nu dau eu banii ninja.gif
DORU
Trebuie sa fii un f bun cunoscator al unei marci auto pt a descifra corect asa-zisele informatii din anunturile de pe net.

Cate inadvertente, minciuni si dezinformari citesc eu in aria de vanzare Skoda... nici nu ma mai mir ca sunt atatia care se pacalesc de numa, dar sunt si ei vinovati ca nu se informeaza dinainte.
Anul trecut am cautat pt un prieten o Skoda, am verificat cum stiu eu vreo 7 masini si erau toate cu probleme multe la activ sau istoric service in ultimii 2 ani complet misterios... Masini cinstite gasesti RAR azi la noi, acummai ramane sa te si pricepi sa le cauti !
Lucian107416
QUOTE (cameleontheone @ Feb 8 2011, 08:34 PM) *
buna,normal ca nu o sa ma plimb prin tara in lung si-n lat dar nici nu pot sa zic ca o sa cumpar o masina noua pentru ca momentan nu e in buget,iar in legatura cu suma definitia de "masina de familie de calitate" poate diferi de la om la om in functie de perceptia si experienta fiecaruia.

Te inseli. Nu tine de perceptia fiecaruia. Tine de pretul initial al masinii, de gradul de uzura, intretinere si aspect general. Daca vrei o masina care sa nu-ti cauzeze probleme si sa nu-ti inghita bani cu nemiluita trebuie sa faci cumva sa cresti bugetul initial. Simplu ca buna ziua. Esti liber sa faci ce vrei cu banii tai, parerea mea a fost exprimata.
Titi1988
QUOTE (Lucian107416 @ Feb 9 2011, 08:20 AM) *
QUOTE (cameleontheone @ Feb 8 2011, 08:34 PM) *
buna,normal ca nu o sa ma plimb prin tara in lung si-n lat dar nici nu pot sa zic ca o sa cumpar o masina noua pentru ca momentan nu e in buget,iar in legatura cu suma definitia de "masina de familie de calitate" poate diferi de la om la om in functie de perceptia si experienta fiecaruia.

Te inseli. Nu tine de perceptia fiecaruia. Tine de pretul initial al masinii, de gradul de uzura, intretinere si aspect general. Daca vrei o masina care sa nu-ti cauzeze probleme si sa nu-ti inghita bani cu nemiluita trebuie sa faci cumva sa cresti bugetul initial. Simplu ca buna ziua. Esti liber sa faci ce vrei cu banii tai, parerea mea a fost exprimata.


ceea ce vrea sa spuna lucian este ca masinile bune, intretinute etc nu se vand la preturi mici. RAR gasesti o masina ok la un pret mic.
Ma tot uit la anunturile cu Primera si masini ca si a mea cu 50.000-60.000 km din 2006 sau 2007 se vand cu 5000 de euro si au costat initial 16.000 noi. Chiar sunt curios cate dintre ele sunt in starea buna Parerea mea este ca NICIUNA!! nu ai cum sa vinzi o masina atat de ieftin dupa ce ai dat o gramada de bani pe ea.

Am incredere in weltauto pentru ca toate masinile au istoric complet, numai ca la bugetul asta nu gasesti nimic la ei.



GabiA
logan de 1.4 cu ac, abs si 2 airbaguri daca nu ai mai mult de 4000 de euro. poti gasi si un 1.6 dar mai scoti 500e. stiu ca nu este cea mai frumoasa masina, cea mai fancy, nu se uita vecinii cu invidie la tine, dar macar nu ramai cu ea in drum, nu bagi mii de euro in ea dupa.
gandeste-te cat te costa un injector, cat te costa o turbina, cat te costa un ambreiaj, cat te costa un set de amortizoare sau cat te costa sa refaci complet motorul confused.gif

LE: ceva de gen wink.gif http://www.tocmai.ro/dacia-logan-1.-4-mpi-2007-912250.html
cameleontheone
buna stiu cat este de greu sa cauti o masina buna deja am dat ceva telefoane dar sunt niste mincinosi,de exemplu cand am ajus sa intreb de carte service se eschivau si am inchis telefonul ca normal e era ceva dubios,oricum va multumesc de sfaturile acordate pana acum inca mai caut.

QUOTE (GabiA @ Feb 8 2011, 11:02 PM) *
dupa parerea mea orice break, diesel si adus din germania de samsari are mult peste 250 de mii km fara nici o exagerare

in fine. urmatorul anunt nu se incadreaza in preferintele tale si prima data mi s-a parut foarte dubios.

http://www.autovit.ro/opel-astra-C17148154.html

minusuri
-in spate suportul de numere are inscriptia unui magazin de piese auto si este diferit cu cel din fata. deci este foarte posibil sa fi fost lovita. cat? doar la un service poti sa afli.
-poze cu kilometrajul. nok si useless.
-interiorul tradeaza o usoara urma de uzura. la astra este destul de rezistent.
-este o poza si cu cartea service. a fost completata de aceeasi persoana si cu acelasi pix si in 2008 si in 2010. sa fim seriosi. si in plus de fiecare data a schimbat lichidul de frana dar evita sa schimbe distributia la 60 de mii. dar poate este pe lant.
- nu cred ca are esp si controlul tractiunii
- depaseste bugetul, dar poate il negociezi aproape de 4000.
- motorul poate fi subdimensionat dar cu siguranta nici o balena diesel si care fumega la orice accelerare nu e o racheta.

dupa ce i-am scris minusurile si dand o cautare dupa diesel break si in 4000e mi-am dat seama ca totusi nu este o varianta foarte proasta pe langa jafurile de masini care mi-au iesit la cautare

plusuri
- 2006
- nu are mai mult de 150-170 mii km reali.
- pe benzina
- costuri mici de intretinere
- cumparata din romania
- verificabila
- teoretic fiabila.
- geamuri electrice
- oglinzi electrice
- cauciucuri iarna
- din tg mures. din cate am inteles esti in cluj.

dar nu dau eu banii ninja.gif

m-am uitat dar sincer opel-ul mai ales model acesta nu imi place si chiar este ceva dubios la km probabil a fost dat inapoi.

QUOTE (DORU @ Feb 9 2011, 08:51 AM) *
Trebuie sa fii un f bun cunoscator al unei marci auto pt a descifra corect asa-zisele informatii din anunturile de pe net.

Cate inadvertente, minciuni si dezinformari citesc eu in aria de vanzare Skoda... nici nu ma mai mir ca sunt atatia care se pacalesc de numa, dar sunt si ei vinovati ca nu se informeaza dinainte.
Anul trecut am cautat pt un prieten o Skoda, am verificat cum stiu eu vreo 7 masini si erau toate cu probleme multe la activ sau istoric service in ultimii 2 ani complet misterios... Masini cinstite gasesti RAR azi la noi, acummai ramane sa te si pricepi sa le cauti !

da sunt multe anunturi fantoma ca sa zic asa,de exemplu un prieten a vrut sa iti cumpere o masina si respectivul cica ii cerea sa trimita prin western union bla bla bla cand am vazut ce a scris pe mail pentur ca pe telefon nu a vrut i-am spus ca e teapa si nu a mai discutat cu respectivul,deci totusi trebuie cerceta mai amanuntit continutul si ce anume scrie in anunt.
cameleontheone
QUOTE (GabiA @ Feb 9 2011, 11:05 PM) *
logan de 1.4 cu ac, abs si 2 airbaguri daca nu ai mai mult de 4000 de euro. poti gasi si un 1.6 dar mai scoti 500e. stiu ca nu este cea mai frumoasa masina, cea mai fancy, nu se uita vecinii cu invidie la tine, dar macar nu ramai cu ea in drum, nu bagi mii de euro in ea dupa.
gandeste-te cat te costa un injector, cat te costa o turbina, cat te costa un ambreiaj, cat te costa un set de amortizoare sau cat te costa sa refaci complet motorul confused.gif

LE: ceva de gen wink.gif http://www.tocmai.ro/dacia-logan-1.-4-mpi-2007-912250.html

stiu ca toate costa dar dacia logan nu imi place nu ca masina sa nu fiu inteles gresit ci pur si simplu nu e stilul meu,desi este o masina buna am prieteni care au loganuri si sunt chiar multumiti de ele,si am verificat si piesele de schimb la masinile la care m-am uitat si e clar ca la mondeo este mai scumpa intretinerea fata de octavia.
Baby Blues
Am totusi o mica problema: Daca ai 4000 euro, incearca sa gasesti masina de 4000 de euro. In primul rand nu mai cauta neaparat masini cu carte service, impecabile, etc. E de ajuns sa cauti o masina care pusa la anumite teste simple sa-ti spuna ce poate sa faca. Daca cauti masini premium la banii astia , s-ar putea sa gasesti ceva masini "smecherite" care sa te dezamageasca. Gandeste-te ca nu mergi cu km masinii ci mergi cu masina. Exista masini care dupa 40.000 de km sunt un pericol pe drum si exista masini care dupa 500.000 merg impecabil. As prefera o masina intretinuta de 500000 decat o masina haituta la 100000. O masina corecta la 4000 nu vei gasi decat daca cauti juma' de an la o babuta care a tinut-o in garaj. biggrin.gif

cameleontheone
buna ,inca caut am gasit ceva Skoda octavia la 4200 e dar nu raspunde respectivul la telefon deci mai caut.
GabiA
Sincer si eu imi caut o masina pana 4500 E, vreau ceva hatchback pe benzina cat mai nou si deocamdata nu am gasit nimic. Sunt absolut constient ca masini bune si cu bani putini sunt foarte rare si ca undeva va trebui sa fac un compromis. Dar sincer nu mi se pare o idee buna sa iti cumperi o masina cu 500 de mii KM biggrin.gif
In fine, nu conteaza foarte mult.
Titi1988
persoanele care nu raspund la telefon si au in descriere ma puteti contacta doar pe e-mail sunt smecherasi gen "sunt in Anglia etc" that kind of story..
Baby Blues
QUOTE (GabiA @ Feb 10 2011, 09:27 PM) *
... Dar sincer nu mi se pare o idee buna sa iti cumperi o masina cu 500 de mii KM biggrin.gif
In fine, nu conteaza foarte mult.


Samsarii pot sa scrie in bord orice nr. de km. Conteaza cata bunavointa ai tu:D Si pana la urma ce conteaza cu adevarat? Cat scrie pe bord, cati are reali sau cum merge masina? Cat scrie pe bord aranjeaza samsarul biggrin.gif
Titi1988
QUOTE (Baby Blues @ Feb 10 2011, 10:52 PM) *
QUOTE (GabiA @ Feb 10 2011, 09:27 PM) *
... Dar sincer nu mi se pare o idee buna sa iti cumperi o masina cu 500 de mii KM biggrin.gif
In fine, nu conteaza foarte mult.


Samsarii pot sa scrie in bord orice nr. de km. Conteaza cata bunavointa ai tu:D Si pana la urma ce conteaza cu adevarat? Cat scrie pe bord, cati are reali sau cum merge masina? Cat scrie pe bord aranjeaza samsarul biggrin.gif


conteaza CAT merge masina thumbsup.gif ca poate sa mearga bine 1000 de km dupa care sa pice tot de pe ea whistling.gif
laurentiu
Hai sa ma bag si eu in seama.
S-a adus in discutie Volvo S40. Volvo in general si S40 in special pot fi o foarte buna afacere (imaginea de marca mai ales in Romania scade mult pretul sh) sau pot fi o mare teapa. In general Volvo face masini fiabile, nu "pica" mai nimic. Dar atunci cand pica e cam nasol pentru portofel. Si sa nu indraznesti sa o repari la un dealer. vei vedea facturi si de mii de euro. Trebuie sa fi mare fan Volvo sa iti alegi un un S40 cu 4000 de euro. De obicei unul in stare perfecta este de la 6000-7000 in sus. Eu cand mi-am luat Beetle-ul initial gasisem un S40 impecabil... si acum mi-a ramas sufletul la el, insa a trebuit sa fac alegerea cu mintea pentru ca banii pentru masina i-am strans foarte greu.

Doru, esti sigur ca masina asta http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C17277217.html este in regula? Pentru ca pretul ei normal il estimez pe la 5000 de euro. iar kilometrajul ala mi se pare o gluma buna.

Referitor la Mondeo, spun din auzite: este mai fiabil decat Vectra, insa intretinerea e ceva mai scumpa. daca te hotarasti la masina asta, uita-te la un diesel. Este o masina mare si grea, consumul pe benzina fiind destul de mare.

Parerea mea e ca cea mai rationala alegere ar fi Ford Focus break, motor de 1.6 benzina sau 1.4. La 4000 de euro eu zic ca gasesti unul de prin 2002-2003 in stare buna si undeva in jur de 100-110 000 de km. smile.gif
DORU
QUOTE (laurentiu @ Feb 11 2011, 02:14 AM) *
Doru, esti sigur ca masina asta http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C17277217.html este in regula? Pentru ca pretul ei normal il estimez pe la 5000 de euro. iar kilometrajul ala mi se pare o gluma buna.


Eu nu am spus ca e in regula, nici nu am cum ca n-am verificat-o defel, am zis numa ca din poze si descriere merita atentie. Insa evident ca trebuie si verificari amanuntite, pe care eu le-as putea face la sange la orice masina Skoda din ultimii 15 ani si as stii ce e cu ea, departe de orice vorba buna sau cuvant maret dintr-un anunt. Km reali se pot verifica la diesel fara probleme, la fel si istoricul service (partial).
Oricum anuntul are cateva greseli de prezentare, dar trec peste asta, nu sunt multi cunoscatori ai marcii si nici asa pasionati ca mine biggrin.gif
cameleontheone
QUOTE (laurentiu @ Feb 11 2011, 02:14 AM) *
Hai sa ma bag si eu in seama.
S-a adus in discutie Volvo S40. Volvo in general si S40 in special pot fi o foarte buna afacere (imaginea de marca mai ales in Romania scade mult pretul sh) sau pot fi o mare teapa. In general Volvo face masini fiabile, nu "pica" mai nimic. Dar atunci cand pica e cam nasol pentru portofel. Si sa nu indraznesti sa o repari la un dealer. vei vedea facturi si de mii de euro. Trebuie sa fi mare fan Volvo sa iti alegi un un S40 cu 4000 de euro. De obicei unul in stare perfecta este de la 6000-7000 in sus. Eu cand mi-am luat Beetle-ul initial gasisem un S40 impecabil... si acum mi-a ramas sufletul la el, insa a trebuit sa fac alegerea cu mintea pentru ca banii pentru masina i-am strans foarte greu.

Doru, esti sigur ca masina asta http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C17277217.html este in regula? Pentru ca pretul ei normal il estimez pe la 5000 de euro. iar kilometrajul ala mi se pare o gluma buna.

Referitor la Mondeo, spun din auzite: este mai fiabil decat Vectra, insa intretinerea e ceva mai scumpa. daca te hotarasti la masina asta, uita-te la un diesel. Este o masina mare si grea, consumul pe benzina fiind destul de mare.

Parerea mea e ca cea mai rationala alegere ar fi Ford Focus break, motor de 1.6 benzina sau 1.4. La 4000 de euro eu zic ca gasesti unul de prin 2002-2003 in stare buna si undeva in jur de 100-110 000 de km. smile.gif


buna,si eu am vazut un volvo dar v40 parea ok dar cand am vazut cat costa piesele in general sun masini fiabile dar cum ai zis si tu e greu la buzunar,totusi iau in considerare si ceva sedan dar cu portbagaj cat de cat mare
cameleontheone
QUOTE (DORU @ Feb 11 2011, 07:42 AM) *
QUOTE (laurentiu @ Feb 11 2011, 02:14 AM) *
Doru, esti sigur ca masina asta http://www.autovit.ro/skoda-octavia-C17277217.html este in regula? Pentru ca pretul ei normal il estimez pe la 5000 de euro. iar kilometrajul ala mi se pare o gluma buna.


Eu nu am spus ca e in regula, nici nu am cum ca n-am verificat-o defel, am zis numa ca din poze si descriere merita atentie. Insa evident ca trebuie si verificari amanuntite, pe care eu le-as putea face la sange la orice masina Skoda din ultimii 15 ani si as stii ce e cu ea, departe de orice vorba buna sau cuvant maret dintr-un anunt. Km reali se pot verifica la diesel fara probleme, la fel si istoricul service (partial).
Oricum anuntul are cateva greseli de prezentare, dar trec peste asta, nu sunt multi cunoscatori ai marcii si nici asa pasionati ca mine biggrin.gif

buna,imi spui si mie la ca sa ma uit? si in mp daca nu vrei sa se vada pe forum?
DORU
TOP 3 > daca astea ies bine, merita sa mai pierzi vremea si cu alte verificari:

1= sunt km reali ? carte service si - mai important - istoric service verificabil ? wink.gif
2= diagnoza computerizata
3= constatare pe rampa si la ochiul unui meserias vopsitor-tinichigiu

Succes !
James Kilowatt
Eu le-as pune in ordinea exact invers fata de cea a lui Doru. smile.gif

4) As mai adauga ITP valabil, RECENT, sau chiar refacut in ziua vanzarii
5) Drivetest. Sa iti placa sa o conduci si sa te simti bine in ea.
HalbaSus
De accord cu james, cu mentiunea ca la noi ITP-ul e o gluma proasta, nu stiu cat de jalnica ar trebui sa fie starea unei masini ca sa nu treaca prin ITP cu un maxim de 50 de RON avansati celui de la service.
James Kilowatt
Cat costa un ITP in Ro?
Eu as cere sa fie facut de fata cu mine, chiar daca platesc pt asta.
DORU
QUOTE (James Kilowatt @ Feb 11 2011, 09:37 PM) *
Eu le-as pune in ordinea exact invers fata de cea a lui Doru. smile.gif


Nu are nicio logica, daca incearca sa ma insele cu rulajul real, nu mai pierd vremea cu restul, am destule experiente de anul trecut cu unii din clientii mei. Doar daca potentialul cumparator insista as merge mai departe wink.gif


QUOTE (James Kilowatt @ Feb 11 2011, 10:08 PM) *
Cat costa un ITP in Ro?
Eu as cere sa fie facut de fata cu mine, chiar daca platesc pt asta.


De la 60 lei si pana la 120 lei, poti sta in apropiere sa vezi ce se face la masina.
James Kilowatt
Mie cartea de service mi se pare utila daca e, da' daca nu e, pot trai fara ea. Multa lume e satula de preturile umflate si profesionismul unora dintre mecanici si merg la cei in care au incredere. Iar daca masina a fost busita sau are probleme de coroziune nu ma intereseaza unde a schimbat uleiul sau cat de real e kilometrajul, oricum imi piere interesul. Daca are probleme de directie sau suspensie, se lasa cu negociere mai stransa a pretului biggrin.gif
cameleontheone
multumesc de informatii,am notat pana acum am dat de 2 vanzatori neseriosi dar din cate vad din experientele voastre o sa mai fie si alti
GabiA
Uita-te de curiozitate ce pret are o masina buna in germania. Apoi incearca sa intri in pielea unui samsar si sa vrei sa faci profit dar sa platesti si taxa de inmatriculare, traduceri acte, transport, etc.

NU vei cumpara masina asta, care btw arata foarte bine biggrin.gif
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=2

Ci vei cumpara masina asta:
http://suchen.mobile.de/fahrzeuge/showDeta...amp;tabNumber=1

Te mai costa maxim 100E sa dai kilometrajul la 130mii km.
Parca suna mai bine afacerea nu?

PS:
Mai este si varianta sa fie si lovita si cu 300 de mii km. Aici investitia din partea samsarului este putin mai mare. Dar se rezolva cu piese din dezmembrari si putina vopsea!
AlexTM
La masina de familie, deci nu Twingo, Punto, Clio si maxim 4000 Euro si inmatriculata, nu se pot emite pretentii la kilometri.
Daca arata si merge bine, cu o verificare la service, asta e.

DORU
Eu as emite pretentia sa fie o masina cinstita indiferent de pretul de vanzare thumbsup.gif
cameleontheone
si eu sunt de aceeasi parere sa fie o masina cinstita dar din pacate la noi mai rar asa ceva si de aceea este mai greu sa gasesti o masina buna.
Rebel
QUOTE (DORU @ Feb 11 2011, 11:12 PM) *
Nu are nicio logica, daca incearca sa ma insele cu rulajul real, nu mai pierd vremea cu restul, am destule experiente de anul trecut cu unii din clientii mei. Doar daca potentialul cumparator insista as merge mai departe wink.gif

zici tu bine ce zici, mai ales din prisma onestitatii. personal ins m-as uita mai intai la caroserie decat la km, deci sunt in asentiment cu james si Halba. Pentru mine e mai important sa fie masina intacta. Cu km mai multi sau mai putini, in urma inspectiei de rigoare (compresie, etc) poate imi place masina. Sunt masini cu km multi dar ingrijite.
DORU
QUOTE (Rebel @ Feb 12 2011, 07:16 PM) *
Sunt masini cu km multi dar ingrijite.


Si atunci de ce sa dea km inapoi daca arata bine si e ingrijita?
Urasc sa fiu luat de prost sau inselat. banned.gif
GabiA
Din cate stiu, inselatoria se pedepseste cu ani buni de inchisoare. Dar nu in romania dry.gif
Titi1988
QUOTE (DORU @ Feb 12 2011, 08:20 PM) *
QUOTE (Rebel @ Feb 12 2011, 07:16 PM) *
Sunt masini cu km multi dar ingrijite.


Si atunci de ce sa dea km inapoi daca arata bine si e ingrijita?
Urasc sa fiu luat de prost sau inselat. banned.gif


una este daca are multi km si este ingrijita si una este cand are km dati inapoi ca sa te fure vanzatorul..

daca is dati km inapoi mai poti fi sigur ca are facute reviziile? ca manualul de service este original si nu unul tras la xerox si completat chiar de tipul respectiv cu o stampila contrafacuta?


la ordine este
1= sunt km reali ? carte service si - mai important - istoric service verificabil ?
2=verificare optica-verifici vizual masina ( daca a fost lovita si reparata ieftin se observa destul de usor daca stii unde sa te uiti)
3= diagnoza computerizata
4= constatare pe rampa si la ochiul unui meserias vopsitor-tinichigiu

laurentiu
CITAT(DORU @ Feb 12 2011, 04:20 PM) *
CITAT(Rebel @ Feb 12 2011, 07:16 PM) *
Sunt masini cu km multi dar ingrijite.


Si atunci de ce sa dea km inapoi daca arata bine si e ingrijita?
Urasc sa fiu luat de prost sau inselat. banned.gif


Pentru ca numarul de kilometri ai unei masini influenteaza si pretul. In plus e si o chestie psihologica. esti tentat sa consideri ca o masina care are 100-150 000 de km merita mai multa atentie decat una cu 200 000 de km, desi cea cu 200 000 de km a fost mai bine ingrijita, revizii, piese originale etc. Cel putin la noi, atunci cand vrei o masina sh te uiti mai mult dupa nr. de km sa coincida oarecum cu o exploatare normala (aprox. 12000 de km/an). Exceptiile sunt considerate de cele mai multe ori "manarii".
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.