Help - Search - Members - Calendar
Full Version: anvelope de iarna, jante
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4
Stiinta82
Salut,
in maxim o saptamana trebuie sa schimb anvelopele de iarna si am 2 variante:jante de 15 de tabla si anvelope 195/65/R15 sau direct anvelope de 205/55/R16 si jantele de aluminiu(ca bani ies la fel);am gasit pe net dar pana sa lansez comanda trebuie sa stiu exact daca urmatoarele jante se potrivesc ptr masina mea:
6X15 4X100X54 ET:45

voi ce ma sfatuiti:sa schimb si jantele sau doar anvelopele?

multumesc
ktullu
QUOTE (Stiinta82 @ Nov 14 2008, 02:39 PM) *
Salut,
in maxim o saptamana trebuie sa schimb anvelopele de iarna si am 2 variante:jante de 15 de tabla si anvelope 195/65/R15 sau direct anvelope de 205/55/R16 si jantele de aluminiu(ca bani ies la fel);am gasit pe net dar pana sa lansez comanda trebuie sa stiu exact daca urmatoarele jante se potrivesc ptr masina mea:
6X15 4X100X54 ET:45

voi ce ma sfatuiti:sa schimb si jantele sau doar anvelopele?

multumesc


Schimbi si gentile deoarece:
janta mai mica e mai buna iarna, cauciucul e mai ieftin, protejeaza discurile de frana, cauciucul de vara sta fara geanta si se poate deforma(de fapt se deformeaza ambele seturi tot schimbandu-le)
Colonelu'
Trebuie cumparate si prezoane pentru jante de tabla, pt ca cele actuale sunt pentru jante de aliaj.
ZORRO
CITAT(Stiinta82 @ Nov 14 2008, 03:39 PM) *
Salut,
in maxim o saptamana trebuie sa schimb anvelopele de iarna si am 2 variante:jante de 15 de tabla si anvelope 195/65/R15 sau direct anvelope de 205/55/R16 si jantele de aluminiu(ca bani ies la fel);am gasit pe net dar pana sa lansez comanda trebuie sa stiu exact daca urmatoarele jante se potrivesc ptr masina mea:
6X15 4X100X54 ET:45

voi ce ma sfatuiti:sa schimb si jantele sau doar anvelopele?

multumesc


La avensis jantele sunt cu 5 piulite (nu prezoane) de prindere, nu patru.
Mergi pe jante de tabla si anvelope pe 15, este si mai confortabil iarna (balonul mai mare la cauciuc), si mai economic (scapi de schimbatul si echilibrarul anvelopelor de 2 ori pe an), si protejezi si jantele de aliaj mai bine.
Piulite gasesti si de la dezmembrari , se potrivesc si de la alte tipuri de masini.
Colonelu'
QUOTE (ZORRO @ Nov 15 2008, 01:58 PM) *
La avensis jantele sunt cu 5 piulite (nu prezoane) de prindere, nu patru.

De unde ai scos-o dom'le cu piulitele? Eu nu am vazut asa ceva pe masina mea!!!
Uite aici o imagine de piulita: http://www.suruburi-import.com/images/piulita%20imagine.jpg
Piulite aveam la Dacie.

guerilla
pai si tu cu ce prinzi janta pe prezon??? nu tot cu o piulita? ca doar nu o prinzi in nituri.
avensisul are prinderea rotii in cinci prezoane cu cinci piulite.
vio
mashinile Toyota au prinderile Piuitza- Prezon deci el tre sa isi caute piulitze tongue.gif tongue.gif tongue.gif


parca la Fiat e Prezon-Piuitza (in butucu rotzii)
deci s-a zis corect ca tre sa ishi cumpere piulitze tongue.gif
Stiinta82
multumesc de raspunsuri

o sa merg pe varianta cu jante de 15;o sa le schimb la Auto-Soft si sper sa aibe ei tot ce-mi trebuie
acum trebuie sa mai fac rost de bani;sper sa pot da comanda sapt viitoare

si pana la urma jantele 6X15 4X100X54 ET:45 se potrivesc sau nu?
vio
CITAT(Stiinta82 @ Nov 15 2008, 05:19 PM) *
multumesc de raspunsuri

o sa merg pe varianta cu jante de 15;o sa le schimb la Auto-Soft si sper sa aibe ei tot ce-mi trebuie
acum trebuie sa mai fac rost de bani;sper sa pot da comanda sapt viitoare

si pana la urma jantele 6X15 4X100X54 ET:45 se potrivesc sau nu?



nu nu merg deloc 4x100 = 4 prezoane , iti tre 5x100:P restul e oki ar merge si un 6.5x15 J
OCTAN_95
CITAT(Colonelu' @ Nov 15 2008, 05:53 PM) *
CITAT(ZORRO @ Nov 15 2008, 01:58 PM) *
La avensis jantele sunt cu 5 piulite (nu prezoane) de prindere, nu patru.

De unde ai scos-o dom'le cu piulitele? Eu nu am vazut asa ceva pe masina mea!!!
Uite aici o imagine de piulita: http://www.suruburi-import.com/images/piulita%20imagine.jpg
Piulite aveam la Dacie.


ce ai dat tu aici este o piulita normala M tz, nu are nicio legatura cu ce se foloseste la roti
ZORRO
Colonele, ai cam dat-o in bara !
Prezon pentru roata de masina este cam asa!!!
La tine pe masina ce dispozitive ai de prindere a rotilor (daca piulite nu folosesti )?
Colonelu'
Sa lamurim treburile inginereste:
Prezon -> PRIZÓN s.n. Tijă metalică filetată la capete, folosită la îmbinarea demontabilă a două piese; șurub-prizonier. [Pl. -zoane, var. prezón s.n. / < fr. prison, cf. germ. Prison].
Poza postata de tine exemplifica perfect termenul.

Sincer, in momentul acesta in care scriu si dupa atatea posturi aparute intre timp, nu mai stiu ce am pe masina. Pentru ca nu am dat rotile jos decat pentru a pune anvelopele de iarna in iarna trecuta si apoi a le remonta pe cele de vara in primavara, nu mai stiu exact ce am pe masina. Fiind cu cap innecat la exterior tind sa cred ca sunt prezoane. Maine poate am sa dau jos unul si am sa vad. Pana atunci o noapte buna tuturor.
DAN
Sunt piulite.... whistling.gif
22nst
prezonul la masina ta ramane pe butuc!
tu strangi acolo cu o piulita

(pozele sunt de la avensis)
StefanVVTi
Ce-mi place discutia asta laugh.gif E prezon! Ba nu-i, e piulita!! beer.gif beer.gif
OvidiuH
"Popular" mai sunt numite si prezoane. smile.gif
adrian_flavius
Ne mutam pe combat?...eu cred ca ni se trage de la lipsa de subiecte (ceea ce inseamna lipsa de probleme la masini...lol...)...asa ca ne paruim pe numele unor amarate de piese, in timp ce altii se intreaba de ce cade turbina sau de ce se rupe arborele cotit... whistling.gif
Colonelu'
Pe de o parte ma bucur ca forumul s-a mai animat din aceasta mica contrazicere.

Pe de cealalta parte trebuie sa imi cer scuze public fata de voi pentru ca am facut o afirmatie gresita. Dupa cum am spus si mai sus, am umblat asa de rar la roti incat nici nu mai stiam exact ce tip de strangere am. Dupa cum se va vedea si in pozele de mai jos, confuzia mea a fost data de faptul ca unul din capetele piulitei este infundat, ceea ce m-a dus cu gandul ca ar fi prezon. In final imi cer inca o data scuze fata de toti.


P.S. Pozele le-am facut pe graba cu telefonul, asa ca scuze pentru calitate.
22nst
A facut un caine pipi pe roata ta ? teehee.gif
ZORRO
Colonele , ai facut o simpla afirmatie gresita, nu e cazul sa-ti ceri iertare ca doar nu ai jignit pe nimeni. Greseala e omeneasca !
vio
io zic sa il ridicam in furci pe colonel si sa il expunem la sensu giratoriu acolo nude o iei spre Iashi la dr si la stanga spre suceava sa vada moldovenii ce patzesti daca vb asa pe gratis despre toyta biggrin.gif ninja.gif
Colonelu'
QUOTE (vio @ Nov 17 2008, 06:52 PM) *
io zic sa il ridicam in furci pe colonel si sa il expunem la sensu giratoriu acolo nude o iei spre Iashi la dr si la stanga spre suceava sa vada moldovenii ce patzesti daca vb asa pe gratis despre toyta biggrin.gif ninja.gif

Domnu', ai mila de mine, ca am fost gentleman si am recunoscut public ca am gresit, punand si dovada. smile.gif
OCTAN_95
Combinat si cu poza din avatar care este cat se poate de graitoare, acceptam scuzele.
La proxima intalnire tre sa dai un rand de bere !!! (eu nu beau bere) tongue.gif
vio
SHOW NO MERCY .... drag.gif in furci ...
Stiinta82
Am cuparat pana la urma, dupa multe documentari si cautari,Dunlop Winter Sport M3;au costat 800 RON la Metro Berceni

acum mai trebuie sa rezolv cu jantele,dar sper ca saptamana urmatoare sa incalt masina ca deja e tarziu
Stiinta82
Revin cu o problema urgenta:
-din ce am inteles de la @zorro pot sa cumpar jante de tabla de octavia, golf... ca se potrivesc cu inel de centrare;
am sunat la un magazin (http://www.cartuning.ro/) si mi-au spus ca inele de centrare sunt doar ptr jantele de aliaj si nu pot sa cumpar jante de tabla decat de Toyota (care nu prea gasesc, sau sunt foarte scumpe)

ce e de facut?vand anvelopele deja cumparate si iau altele de 16"? sad.gif
guerilla
da tu ai auzit doar de un magazin care sa vanda produse din astea in Romania? de ce nu suni si la altii. cauta ce iti trebuie tie si nu te apuca sa vinzi gumele nou cumparate.
OvidiuH
QUOTE (Stiinta82 @ Nov 19 2008, 12:29 PM) *
Revin cu o problema urgenta:
-din ce am inteles de la @zorro pot sa cumpar jante de tabla de octavia, golf... ca se potrivesc cu inel de centrare;
am sunat la un magazin (http://www.cartuning.ro/) si mi-au spus ca inele de centrare sunt doar ptr jantele de aliaj si nu pot sa cumpar jante de tabla decat de Toyota (care nu prea gasesc, sau sunt foarte scumpe)
ce e de facut?vand anvelopele deja cumparate si iau altele de 16"? sad.gif

Nu prea vad logica. Suna si in alta parte, sunt zeci de asemenea magazine.
Stiinta82
QUOTE (OvidiuH @ Nov 19 2008, 01:17 PM) *
QUOTE (Stiinta82 @ Nov 19 2008, 12:29 PM) *
Revin cu o problema urgenta:
-din ce am inteles de la @zorro pot sa cumpar jante de tabla de octavia, golf... ca se potrivesc cu inel de centrare;
am sunat la un magazin (http://www.cartuning.ro/) si mi-au spus ca inele de centrare sunt doar ptr jantele de aliaj si nu pot sa cumpar jante de tabla decat de Toyota (care nu prea gasesc, sau sunt foarte scumpe)
ce e de facut?vand anvelopele deja cumparate si iau altele de 16"? sad.gif

Nu prea vad logica. Suna si in alta parte, sunt zeci de asemenea magazine.



pai atunci spune-mi si mie un magazin unde gasesc, ca nu prea m-a ajutat ce am gasit pe google
OvidiuH
Eu am luat de la Wheelbase (janta.ro).
Stiinta82
QUOTE (OvidiuH @ Nov 19 2008, 12:33 PM) *
Eu am luat de la Wheelbase (janta.ro).


am sunat si mi-au spus ca nu au si ca inelele de centrare se folosesc doar la jantele de aliaj
merci oricum

cred ca va trebui sa cumpar jante ptr avensis desi sunt dublu la pret fata de skoda sad.gif
guerilla
QUOTE (Stiinta82 @ Nov 19 2008, 01:31 PM) *
pai atunci spune-mi si mie un magazin unde gasesc, ca nu prea m-a ajutat ce am gasit pe google


eu am lucrat cu apco.ro si cu nico-tyres.ro
ZORRO
Inelele de centrare le face orice strungar, latime 10-12 mm, diametru interior este diametrul de la butucul rotii (54 la noi parca) si diametrul exterior al inelului este diametrul interior al jantei de tabla. (57 la octavia 1) Le faci din otel, duraluminiu sau teflon.
adrian_flavius
voi ati incercat sa vedeti cat de aiurea vine o janta de tabla cu piulitele de jante de aliaj de la Avensis? am incercat eu, si am renuntat la idee...pentru ca veneau ca naiba...asa ca am pus anvelopele de iarna pe jantele de aliaj...un set de piulite originale Toyota, pentru jante de tabla, are un pret prohibitiv...vreo 500 de euro plus TVA...
OvidiuH
Bine ar fi sa iei 2 seturi de jante. Daca le montezi si demontezi anual strici si janta si cauciucul.
22nst
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 19 2008, 03:37 PM) *
voi ati incercat sa vedeti cat de aiurea vine o janta de tabla cu piulitele de jante de aliaj de la Avensis? am incercat eu, si am renuntat la idee...pentru ca veneau ca naiba...asa ca am pus anvelopele de iarna pe jantele de aliaj...un set de piulite originale Toyota, pentru jante de tabla, are un pret prohibitiv...vreo 500 de euro plus TVA...

cum sa coste 500 euro? poate lei
eu am cumparat anul trecut de la toyota, piulite pt jante de tabla (originale)
10 lei piulita smile.gif
Stiinta82
Am fost la Auto Soft si mi-au zis ca nu este indicat sa folosesc inele centrale ptr jantele de otel

asa ca daca e cineva interesat sau cunoasteti pe cineva care e interesat le vand cu 1.9 mil bucata

telefon 0731038394
adrian_flavius
QUOTE (OvidiuH @ Nov 19 2008, 04:01 PM) *
Bine ar fi sa iei 2 seturi de jante. Daca le montezi si demontezi anual strici si janta si cauciucul.


Ovidiu, asta si intentionez...adica achizitia a inca un set de jante, odata cu anvelope de vara k lumea...adica Toyo Proxes, dupa sfatul lui Drabi si al lui Florin... da' mai intai sa ma lamuresc cu diametrul si care e diferenta intre R16 si ZR16...jantele stock vor ramane cu anvelopele de iarna, cele pe care le am acum pe masina... apropo, si eu vreau sa scap de Turanze, daca e cineva interesat, please PM...si eu le dau ff ieftin...
M A R I A N
QUOTE (adrian_flavius @ Nov 19 2008, 12:32 PM) *
da' mai intai sa ma lamuresc cu diametrul si care e diferenta intre R16 si ZR16...


Eu am schimbat pneurile originale ale TS-ului care erau R17 cu altele ZR 17 si nu este nici o diferenta
OvidiuH
ZR este indicele de viteză (>240 km/h), din ce știu.
PalCo
CITAT(adrian_flavius @ Nov 19 2008, 03:37 PM) *
voi ati incercat sa vedeti cat de aiurea vine o janta de tabla cu piulitele de jante de aliaj de la Avensis? am incercat eu, si am renuntat la idee...

Eu nu. Eu le folosesc fara probleme. Si stii de ce? Pentru am pus niste capace banale, momentan. Sper sa-mi iau unele originale, fiindca am citit ca-s rentabile (100lei)
Capacele ascund fara probleme aspectul de lumanari pe tort dat de piulitele cromate, care infiletate la jantele de otel, se opresc la partea conica si raman cam 4-5 cm in afara.
Si daca voi gasi si piulite cu 10lei, am sa le iau, ca sa menajez cromul. La fiecare strangere, fiind in forta, se estompeaza luciul.
Stiinta82
Pana la urma am decis sa cumpar si jante aliaj de 15' Dezent F. Daca luam de tabla ptr Avensis mai trebuia sa cumpar si piulite si ajungeam tot la banii aia,plus ca nu am gasit la niciun magazin pe stoc

PS:meci @Ovidiu ptr info cu Wheel Base
OvidiuH
Frumoase jante. Sa le stapanesti sanatos.
steph
Am pus rotile de iarna pe masina sad.gif Am trecut de la Yokohama 205/45 ZR17 la Vredestein Snowtrack2 195/65 R15

Plusuri:

Mult mai mult confort ( nu aveam nevoie de el )
Servo mai usoara
Mai putin zgomot in mers.
Filtrare mult mai buna a denivelarilor.

Minusuri
S-a terminat toata distractia. Parca e alta masina. D`abea astept primavara.
S-a dus dracu stabilitatea. Derapeaza si scartaie in curbe la mai putin de jumatate din viteza cu care intram cu rotile de vara.
Suspensia sport e aproape insesizabila.
Frana pe asfalt uscat mult mai slaba. Sunt convins ca pe zapada se va inversa situatia.
OvidiuH
E greu sa le ai pe toate... smile.gif
guerilla
vezi ca tre sa faci vreo 1000km break-in. apoi o sa fii mai multumit de ele. eu din astea am pe rolla. iarna isi fac treaba cu brio.
vio
mai precis intre 500 - 800 de km . preferat 800 tre sa te duci sa le reechilibrezi . cam in 300 de km se lasa
OvidiuH
Sa le reechilibrezi dupa 800 km ? De asta nu am mai auzit. confused.gif
OvidiuH
Ca un PS, perioada de break in, la care cred ca se referea guerilla, este ceva de genul:

Tyres are comprised of many layers of rubber, steel and fabric. Due to these different components, your new tyres require a "break-in" period to ensure that they deliver their normal ride quality and maximum performance. As tyres are cured, a "release lubricant" is applied to prevent them from sticking in their mould. Some of the lubricant stays on the surface of your tyres, reducing traction until it is worn away. Five hundred miles of easy acceleration, cornering and braking will allow the mould release lubricant to wear off, allowing the other tyre components to begin working together. It is also important to note that your old tyres probably had very little tread depth remaining when you felt it was time to replace them. As any auto crosser or racer who has tread rubber shaved off of his tyres will tell you "low tread depth tyres respond quicker." Don't be surprised if your new tyres are a little slower to respond (even if you use the exact same tyre as before). Their new, full depth brings with it a little more tread squirm until they wear down.
PalCo
CITAT(PalCo @ Nov 19 2008, 08:43 PM) *
CITAT(adrian_flavius @ Nov 19 2008, 03:37 PM) *
voi ati incercat sa vedeti cat de aiurea vine o janta de tabla cu piulitele de jante de aliaj de la Avensis? am incercat eu, si am renuntat la idee...

Eu nu. Eu le folosesc fara probleme. Si stii de ce? Pentru am pus niste capace banale, momentan. Sper sa-mi iau unele originale, fiindca am citit ca-s rentabile (100lei)
Capacele ascund fara probleme aspectul de lumanari pe tort dat de piulitele cromate, care infiletate la jantele de otel, se opresc la partea conica si raman cam 4-5 cm in afara.
Si daca voi gasi si piulite cu 10lei, am sa le iau, ca sa menajez cromul. La fiecare strangere, fiind in forta, se estompeaza luciul.

Am tras niste cadre cu scop de demo.
ACEASTA este solutia cea mai ieftina. Si functionala 100%
Capacele originale nu sunt 100 lei. Ci 100 lei bucata. Cel putin.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.