Help - Search - Members - Calendar
Full Version: anvelope de iarna, jante
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4
bebelacus
m-am bucurat in ultimele 2 zile din cauza ca a nins din belsug si la constanta si am putut pune cauciucurile la treaba. presiune normala, am mers peste tot. zapada afinata, zapada batatorita, zapada din aia flendurita de masini si utilaje de deszapezire, gheata, urcat rampe, coborit, curbe...
am facut cam 200 km doar de dragul plimbarii, imi gaseam imdeiat cite un drum sau vreo treaba.
aderenta/tractiune si frinare pe zapada foarte bune. control foarte bun la viteze mai mari. recomand gumele astea cu caldura. nu sint cele mai grozave pe asfalt uscat, adica rup aderenta mai usor si frinarea pare o idee mai lunga (fata de cele de vara - Bridgestone Turanza) dar daca te abtii de la sporturi extreme, adica mergi civilizat, sint ok. in schimb, pe zapada sint super. am mai incercat un avensis de-al unui amic cu Nokian WRg 2 si Pirelli winter carving mi s-au parut sensibil mai bune. am mai mers cu un peugeot 307 cu michelin de iarna, de asemenea ceva mai slabe decit pirelli.
bafta tuturor si distractie placuta pe zapada!
Gabriel60890
La anvelopele de iarna pata de contact este mai mica pe asfalt decat la cele de vara. Amestecul de cauciuc este mai putin dur si isi mentine elasticitatea la temperaturi scazute. Cresterea rigiditatii pneului duce inevitabil la o stabilitate laterala mai slaba si la o aderentza mai slaba. Pentru a obtine rezultatele cele mai bune presiunea trebuie sa fie cea data in cartea tehnica si mai este un secret, umflati-le cu azot atat anvelopele de iarna cat si cele de vara.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.