Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Service-uri Toyota sau autorizate de catre Toyota
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
manuel_avramescu
Salut.

M-am tot uitat... Am tot citit...

Nu prea am dat pe forumuri de niciun alt service despre care sa se faca vorbire cum ca ar repara Toyota in Bucuresti. Toti posesorii de Toyota merg la Pipera sau la Vitan?

Stiu ca cele 2 din titlu sunt recunoscute de Toyota Romania. Dar asta nu inseamna ca dupa ce se termina garantia, nu exista si alte service-uri unde sa poata fi reparata - intretinuta in mod decent o masina Toyota, si la un pret la fel de decent.

A incercat cineva asa ceva? Ca doar nu toate Toyotele din Romania au maxim 3 ani vechime...
zefir34016
QUOTE (manuel_avramescu @ Mar 9 2009, 10:19 AM) *
Toti posesorii de Toyota merg la Pipera sau la Vitan?

Evident ca nu. Eu de doi ani am trecut (revizii, achizionat/montat/echilibrat cauciucuri de iarna) la Toyota Ruse.
La 70 km de Bucuresti. Ok, plus taxa de pod cca. 25 lei x 2. Vigneta de BG (5 Eur 7 zile) nu e nevoie sa cumperi. Nu circuli afara din localitate (Ruse).

http://dealers.toyota.bg/dealers/69EBEFA4-...C-CA1DB9CD4608/

Platesc factura lor in leva cu MasterCard in lei. Iese exact la la curs BGN/RON oficial BNR.
Highly recommended.
22nst
Sa nu facem reclama la service-uri
In buc sunt doar cele doua cunoscute!
S O R I N
Ionele asta nu e reclama ! Este o informatie care poate fi de ajutor colegului sau oricui de pe forum.... te ai pripit..
drabisan
Si ar mai fi ceva de adaugat: cine are timp sa vina in mizeria de Pipera sau pe Splai, chiar cred ca ar trebui sa ia in calcul si drumul la Ruse.
Eu nu-mi permit dpdv timp sa evit Pipera (e la 50m de job) si nici as avea doar un "nimic" de reprosat celor din Pipera, dar altfel chiar as prefera un drum la Ruse decit un drum in Pipera. Cit despre mers in Splai...sigur as alege Ruse mult inainte de drumul pina la Toyomotors.

Chiar nu mi se pare o reclama! De ce sa nu recomande oamenii experientele bune?
22nst
Vezi ca nu stii biggrin.gif
Au fost 2 posturi, din care unul facea trimitere catre un service oarecare (cica si el lucreza cu toyota)
Watcher
Ba eu zic sa afcem reclama :-)
Ca astora 2 le-am facut destula reclama, sa le facem si la altii.
Deoarece astea sunt scumpe rau. Pe piata piesele se gasesc pe la jumatate :-O
vio
CITAT(Watcher @ Mar 10 2009, 07:29 PM) *
Ba eu zic sa afcem reclama :-)
Ca astora 2 le-am facut destula reclama, sa le facem si la altii.
Deoarece astea sunt scumpe rau. Pe piata piesele se gasesc pe la jumatate :-O



la jumate de ce?! ... decat consumabilele sunt la jumate de pretz , piese piese la Toyota sunt f bune la pretz , daca te duci la alte magazine te jupoaie crede ma ca am cautat ceva pt Corolla si am vazut ce e scump si ce nu...
pretorian
salut,

si eu sunt de parere ca nu facem reclama daca dam o informatie despre un service specializat Toyota, eu unul cunosc un service si sunt foarte multumit de ei, mai ales ca patronii au fost angajati Toyomotor( Toyota sud), toate modificarile care le-am facut la masina sunt facute in service-ul lor, daca hotarati ca nu e reclama dau si informatiile.

whistling.gif

hc robert75
Pretorian,as vrea sa-mi trimiti un PM cu datele service-ului, daca se poate .Merci!
Cei de la Inchape sunt jalnici, mai ales ''oamenii'' de la tinichigerie: Popa, Ahmet si pustiul ala obraznic care are pretentie la spaga grasa...
Watcher
Pretorian, scrie domne' numele si contactul aicea...
hc robert75
22nst lucrezi cumva la unul dintre dealeri astia?prea le tii partea,monopolul si cenzura banned.gif fac parte din regimul trecut.noi toti accesam acest forum pentru informatii, asta ar trebui sa fie rolul lui.
22nst
Pentru a nu creea confuzii si pentru ca nu stiti ce s-a cenzurat si ce nu, o sa dezaprob toate posturile care fac referire la ce am scris mai sus.
Daca un alt moderator considera ca am gresit, nu-i problema, corectez.
M A R I A N
Eu zic ca topicul asta ar trebui mutat cu totul in aria de mai jos - Service/Ateliere auto (care s-a deschis recent) ca sa ne putem dezlantui la critici, laude, adrese, numere de telefon, numele mecanicilor etc. Eu tare as vrea sa incep niste discutii despre unele service-uri...

http://masini.ro/forum/category/106/Servic...paratii-Tuning/

Deci, cine este pentru?
StefanVVTi
Mie imi e indiferent! Oricum, n-o sa fac niciodata revizia in Bucuresti! banned.gif
hc robert75
QUOTE (22nst @ Mar 20 2009, 06:48 PM) *
Pentru a nu creea confuzii si pentru ca nu stiti ce s-a cenzurat si ce nu, o sa dezaprob toate posturile care fac referire la ce am scris mai sus.
Daca un alt moderator considera ca am gresit, nu-i problema, corectez.

Tu nu doar dezaprobi, ci te-ai apucat sa cenzurezi parerile celor care nu gandesc ca tine. banned.gif
Printre altele ai sters si ce am scris eu acum cateva zile...
22nst
da? ok... las totul sa fie vizibil!
manuel_avramescu
DAAAAA!!!!

M-am intors!!!!! De doua ori mai rau si de doua ori mai urat!!!!

Multumesc lui "22nst" si "guerilla" pentru interdictia de doua saptamani la a mai scrie mesaje pe forum. Motivatia a fost pe masura celor doi: am avut tupeul de a scrie:
__________________________________________________________________________
Am auzit de GTC Auto Trade (Str. Sf. Nicolae Nr. 4C, Popesti-Leordeni, Ilfov).

A mai auzit cineva ceva?

Baietii spun ca ar fi "partener Toyota"
__________________________________________________________________________

Mesaj care, normal, nu mai apare.... (judecati voi)

Dar sa ma intorc la tema, pentru ca altfel nu voi mai posta aici nici in urmatorii DOI ANI!

Am fost la sus numitii.

Surpriza! Chiar sunt autorizati TOYOTA. Doar ca foarte recent. Nici nu prea aveau cum altfel, din moment ce locatia are doar 3 saptamani. Nici nu s-a facut inca lansarea oficiala.

Impresie?

La servicii, nu au toate briz-briz-urile celorlalti, dar nici nu le lipsesc prea multe. Sa zicem ca nu e foarte glaomorous, dar e curat, au buda, au sala de asteptare, au cafea, au ziare si au si posibilitatea de a sta si te holba la masina in timp ce o iau mesterii la ciocane, nu printr-un geam ci direct. Sculele sunt noi, lucru care e logic tinand cont ca e deschis recent (mai exact s-au mutat recent dintr-o locatie mica in spatiul actual).

La pricepere... eu nu ma pricep. Cu atat mai putin ii pot judeca pe altii. Ce au avut de facut au facut. Asta e tot ce pot spune. Ce am mai vazut prin ograda, ma face sa cred ca se pricep. Printre altele, pregatesc masini pentru off-road...

La jecmaneala... au nota 10. Exemplu: am cerut sa mi se schimbe discurile de farna spate (in urma a ceea ce mi-au spus cei de la Inchape, la prima verificare). Mai mult, am cumparat discurile de frana (ca de altfel toate celelalte piese si consumabile, din alta sursa si am venit cu ele acolo). Mi s-a explicat, in cuvinte simple, ca nu e cazul si ca nu e cel mai indicat lucru sa arunc cu banii. Daca tin neaparat, mai pot astepta macar pana cand le vine randul si la placute, adica peste macar 10.000 km. Daca faceau ce cerea clientul, isi incasau banul si atat.

La preturi, asa cum am presupus, sunt sub. Mai exact eu stiam de 50 lei / ora de manopera. Lucru valabil dar pentru fosta lor locatie. La noua locatie, este 70 lei / ora. DAR NU E 125 CA LA Inchape!!!

Cand am plecat, am tras linie, am comparat si mi-am dat seama ca am iesit cu ~ 800 lei mai ieftin decat in varianta Inchape sau Toyo Motor, la aceeasi calitate. Chestie care conteaza pentru cineva la care nu cresc banii in copac. Sau nu apar in plicuri pe care scrie Inchape sau Toyo Motor.

Tinand cont ca tot ceea ce am scris mai sus este strict reclama (nu are rost sa neg, sunt cel putin 2 minti luminate prin prejur care sigur vor considera asa, indiferent de argumente), voi incerca sa trec in format digital factura primita si sa o atasez la post intr-un "later edit". De acolo o sa reiasa si lista de operatiuni si preturile si cat sunt cotate. Ca idee, ce am facut la masina este:
- schimb ulei
- schimb filtru ulei;
- schimb placute de frana fata si spate (mi s-a spus ca mai merg inca 10.000 km si nu se merita sa arunc banii)
- schimb discuri frana spate (mi s-a spus ca gradul de uzura al discului si al placutelor recomanda sa mai astept si, eventual, sa fac schimbul atunci cand voi schimba si placutele)
- schimb ambreiaj (intregul chit)
- schimb ulei servo
- schimb ulei cutie de viteze
- schimb filtru aer
- schimb filtru polen
- schimb filtru combustibil
- schimb lichid de frana
- gresare, reglare frane (inclusiv frana de mana)
- gresare, curatare cablu ambreiaj si pedalier
- gresare usi
- schimb bujii
- verificare generala (inclusiv mers cu masina inainte si dupa operatii)

Timpul de lucru a fost de la 9.30 la 15.30.
Piesele le-am adus eu (luate oficial, cu factura, de la un furnizor online care are avantajul unor preturi mai mici = ex. chitul de ambreiaj Valeo a fost 416 lei), mai putin lichidul de frana.
Pretul final a fost de ~ 950 lei.
Piesele si consumabilele puse au mai fost ~ 900 lei.


PS:
Baietii nu au nevoie de clienti. Si nici nu sunt interesati de existenta forumului / forumurilor. Au intrat, au vazut, si-au facut o parere, iar concluzia este ca sunt multumiti cu ce au.
Hoinar
Eu acuma sincer...chiar n-am nimic impotriva reclamei facute de clienti service-urilor...
Pana mea...si eu singur le fac reclama baietilor de la toyota iasi la cat de bine se comporta cu noi cand avem (sau nu) treaba pe la reprezentante/service...
Parerea mea e ca e bine sa punem la comun informatiile noastre legate de domeniul nostru de interes (masinile, service-urile...etc).

ok, posturile de reclama vadita le inteleg, dar cele spuse din postura de client eu le-as lasa cu draga inima.. smile.gif
david1979
in sfarsit cineva multumit. ar fi ok sa spunem si unde merg lucrurile bine. cat despre servicii scumpe si proaste pentru cine doreste, lumea stie unde trebuie mers...
nu trebuie considerata reclama neparat .
acum intrebarea mea e ? sunt reprezentanti oficiali toyota ? service-ul e recunoscut de reteaua toyota ?
OvidiuH
Mulțumim de informații, Manuel. Sună chiar interesant.
vio
poti sa faci revizii si service toyota in orice service autorizat RAR ... nu in orice service agreeat toyota ... la cele ageeate toyota singura avantaj este pt cei care mai au mashina in garantie , restul =0.
22nst
Bine ai (re)venit dry.gif
Nu mai posta in victima, daca ar vedea colegii de pe forum ce frumos ne injurai in privat... eu ma mir ca nu ai luat ban permanent... Dar sa revenim, ce-a fost, a fost...

Ma bucur ca ti-ai gasit un service in care preturile sa te multumeasca.
Preturile la manopera la Toyota Pipera este 125 lei pe ora, dar au o reducere de 25%.
Nu se apropie de cei de la GTC dar...
Te asteptam si cu alte impresii, nu uita, chiar si factura aia de care vb.
paul-cristian
Pe site-ul GTC-ului scrie mare "partenet Toyota" dar site-ul e inca in constructie.
manuel_avramescu
QUOTE (david1979 @ Mar 25 2009, 12:34 AM) *
in sfarsit cineva multumit. ar fi ok sa spunem si unde merg lucrurile bine. cat despre servicii scumpe si proaste pentru cine doreste, lumea stie unde trebuie mers...
nu trebuie considerata reclama neparat .
acum intrebarea mea e ? sunt reprezentanti oficiali toyota ? service-ul e recunoscut de reteaua toyota ?


Eu zic ca poti sa-i suni direct. Este cel mai sigur si mai corect.

Din ce stiu eu, raspunsul este da. Omul chiar s-a scuzat acolo cum ca uniformele angajatilor nu sunt toate noi si cu Toyota, pentru ca abia primise de cateva zile ultimile hartii oficiale. Dar, tinand cont ca este vorba de proceduri si nu e nimic mai scarbos decat partea cu hartogaraia, stampile, aprobari, pentru detalii, suna-i direct.
paul-cristian
Am sunat la ei si....am primit mai multe informatii decat era necesar, placut surprins, sunt autorizati Toyota, preturi cu 25, 30% mai mici decat ceilalti, se poate veni cu consumabilele propii, totul e la vedere, poti sta si langa masina daca vrei cand e pe rampa, ti se explica tot ce doresti si primesti si bonusuri daca esti client fidel. Inca sunt la inceput in noua locatie si inca nu sunt pusi la punct cu utilajele, etc......Cred ca le voi fi client la revizie, dar cu toate ale mele.
PS. Mirmidoane sper ca esti pe faza confused.gif
Watcher
Legat de discutia cu piesele la ToyoRo vs Altii.
Deviz piese comparativ ToyoRo cu Augsburg (care stim ca nu sunt CEI MAI IEFTINI) pentru revizie + altele la Corolla Verso 1.8:

toyo / augsburg
Ulei 347 / 229
Filtru aer 76 / 65
Filtru ulei 40 / 24
Filtru Polen 219 / 112

Placute fata 468 / 229
Placute Spate 268 / 146
Lich frana 76 / 22
Dan52141
QUOTE (Watcher @ Mar 26 2009, 04:15 PM) *
Legat de discutia cu piesele la ToyoRo vs Altii.
Deviz piese comparativ ToyoRo cu Augsburg (care stim ca nu sunt CEI MAI IEFTINI) pentru revizie + altele la Corolla Verso 1.8:

toyo / augsburg
Ulei 347 / 229
Filtru aer 76 / 65
Filtru ulei 40 / 24
Filtru Polen 219 / 112

Placute fata 468 / 229
Placute Spate 268 / 146
Lich frana 76 / 22


Pai ai vazut lista de preturi la revizii si consumabile pe siteul toyota.ro ?
~ 900 RON un schimb de placute fata spate pentru un avensis 1.8 .... 150 RON un stergator de parbriz, pe partea soferului ... confused.gif
Este foarte bine ca apare concurenta !!! Cu cat mai multi cu atat mai bine.
vio
Dan stergatorul si daca il iei din magazin este la fel ca pretz ... mi am luat io anu trecut .. la Toyota era 120 si l am luat cu 110 ... aceiashi marca ...la placutze este enorm . la ulei ... filtre.. din astea traiesc nu din piese
22nst
Preturi de saptamana trecuta de la Toyota Pipera:

Ulei 5w30 - 45 lei
Filtru ulei - 40 lei
Filtru aer - 83 lei

Preturile includ TVA!

Watcher
Ionel, cele 2 filtre atat mi le-au cotat si mie dar uleiul 73+tva.... WTF???
22nst
Avensis-ul tau este pe motorina si poate ti-au pus 5w40 si de aici diferenta de pret.
OvidiuH
QUOTE (22nst @ Mar 27 2009, 09:49 AM) *
Avensis-ul tau este pe motorina si poate ti-au pus 5w40 si de aici diferenta de pret.

5W40 e si mai ieftin ca 5W30.
22nst
huh.gif Atunci nu mai inteleg nimic...
Poate sunt pe listele cu clienti fideli si am reducere biggrin.gif
cristsib
O parte din oferta primita de la Japanparts la inceputul lui februarie:
FILTRU AER STOC- 40.00 ron
FILTRU POLEN STOC- 58.00 ron
SET PLACUTE FRANA FATA STOC- 150.00 ron
SET PLACUTE FRANA SPATE STOC- 113.00 ron
Preturile includ TVA.
Piesele sunt pentru Ave 1,8
Cristi Horvat
Dupa ce anul trecut Inchape a inchis showroom-ul din Pantelimon, anul acesta va mai inchide inca 2 locatii (Stefan cel Mare si Lujerului) conform articolului din Ziarul Financiar.

In acest moment vor ramane active doar 2 locatii tip 3S (Showroom, Service si Spare Parts) Toyota Motor Center si Inchape Pipera.
basi
Asa este Cristi iar in Tara urmeaza Cluj si Oradea . din cate stiu eu
M A R I A N
Aici vor continua discutiile despre service-urile Toyota sau autorizate de catre Toyota.
M A R I A N
Am sunat azi la Toyota Braila ca sa o programez pe soacra-mea la revizie cu o Corolla inca in garantie (iese peste 2 luni). Am specificat ca masina a fost cumparata de la ei si ca aduc eu filtrele de aer + polen si de la ei cumpar uleiul + filtrul de ulei+ce mai trebuie la revizia asta. Mi-au spus ca nu accepta decat piese furnizate de ei atunci cand masina este in garantie... dry.gif
Se pare ca la unii nu e criza de-si permit sa refuze un client... whistling.gif
Watcher
Am fost ieri la GTC si am facut o revizie (masina are 40 000 km dar am schimbat uleiul si toate filtrele).
M-a stimulat mult faptul ca l-am cunoscut pe Razvan la o intalnire de offroad.

Service-ul este autorizat Toyota deci e 'oficial', asta legat de discutiile de acu vreo 2 pagini.
Totul a mers a-ok, si cu o flexibilitate specifica service-urilor mici (poti sa stai cu masina, am ales uleiurile, etc).

I'm sold.
paul-cristian
QUOTE (Watcher @ Apr 9 2009, 06:57 AM) *
Am fost ieri la GTC si am facut o revizie (masina are 40 000 km dar am schimbat uleiul si toate filtrele).
M-a stimulat mult faptul ca l-am cunoscut pe Razvan la o intalnire de offroad.

Service-ul este autorizat Toyota deci e 'oficial', asta legat de discutiile de acu vreo 2 pagini.
Totul a mers a-ok, si cu o flexibilitate specifica service-urilor mici (poti sa stai cu masina, am ales uleiurile, etc).

I'm sold.

De cand astept aceasta confirmare cu GTC-ul, sunt multe discutii pe celalalt forum despre GTC, daca este sau nu autorizat Toyota si eu vreau sa ma duc la ei la revizie, primesc cu consumabilele mele?
Watcher
Vrei sa te duci cu filtrele tale?
Si la toyota romania se accepta.
100% la GTC te primesc :-)
paul-cristian
stiu ca ma primesc cu filtrele mele si la Toyota dar mai stiu ca Toyota practica preturi destul de piperate la manopera ca doar au locatia in Pipera smile.gif
TIBINEL
QUOTE (M A R I A N @ Apr 9 2009, 12:40 AM) *
Am sunat azi la Toyota Braila ca sa o programez pe soacra-mea la revizie cu o Corolla inca in garantie (iese peste 2 luni). Am specificat ca masina a fost cumparata de la ei si ca aduc eu filtrele de aer + polen si de la ei cumpar uleiul + filtrul de ulei+ce mai trebuie la revizia asta. Mi-au spus ca nu accepta decat piese furnizate de ei atunci cand masina este in garantie... dry.gif
Se pare ca la unii nu e criza de-si permit sa refuze un client... whistling.gif

incearca si ei,cred ca daca te duceai la ei nu te refuzau,cand a cumparat masina, asta nu era o conditie,sau ma insel?

QUOTE (paul-cristian @ Apr 9 2009, 07:55 PM) *
stiu ca ma primesc cu filtrele mele si la Toyota dar mai stiu ca Toyota practica preturi destul de piperate la manopera ca doar au locatia in Pipera smile.gif

Am cerut lui Cristi o simulare de verificare la 60000,manopere nu difera fata de pipera,ci intradevar e o diferenta de100ron la toate consumabilele in total.Manopera pe la 300ron la amandoua,diferanta totala de la 1300ron aproximativ la 1400ron aproximativ la pipera
paul-cristian
QUOTE (TIBINEL @ Apr 9 2009, 05:18 PM) *
QUOTE (M A R I A N @ Apr 9 2009, 12:40 AM) *
Am sunat azi la Toyota Braila ca sa o programez pe soacra-mea la revizie cu o Corolla inca in garantie (iese peste 2 luni). Am specificat ca masina a fost cumparata de la ei si ca aduc eu filtrele de aer + polen si de la ei cumpar uleiul + filtrul de ulei+ce mai trebuie la revizia asta. Mi-au spus ca nu accepta decat piese furnizate de ei atunci cand masina este in garantie... dry.gif
Se pare ca la unii nu e criza de-si permit sa refuze un client... whistling.gif

incearca si ei,cred ca daca te duceai la ei nu te refuzau,cand a cumparat masina, asta nu era o conditie,sau ma insel?

QUOTE (paul-cristian @ Apr 9 2009, 07:55 PM) *
stiu ca ma primesc cu filtrele mele si la Toyota dar mai stiu ca Toyota practica preturi destul de piperate la manopera ca doar au locatia in Pipera smile.gif

Am cerut lui Cristi o simulare de verificare la 60000,manopere nu difera fata de pipera,ci intradevar e o diferenta de100ron la toate consumabilele in total.Manopera pe la 300ron la amandoua,diferanta totala de la 1300ron aproximativ la 1400ron aproximativ la pipera

Am inteles ca la Toyota ora de manopera e 120 lei fara TVA iar la GTC e 70 de lei (nu stiu daca e sau nu cu TVA)
TIBINEL
cine e GTC,unde are locatia?
StefanVVTi
@TIBINEL : Aici gasesti info necesare! thumbsup.gif
TIBINEL
ok! dar au site in constructie,o sa telefonez pentru mai multe detalii
mortzy
Prin decembrie brusc rămân fără faza scurtă. După vreo oră de bâjbâit pe la siguranțe și de povestit cu Vio ajung la concluzia că s-au ars ambele becuri. Nevasta își ia inima în dinți și merge la Toyota Pipera, că-i mai aproape de noi.
Schimbat becuri + manoperă 180 ron (80 +100 smile.gif ).
La întrebarea: "Garanție ceva?" i se răspunde frumos "hai doamnă că nu este nevoie".
Nici o problemă îi spun la telefon or ține vreo 2 ani măcar.
Surpriză! Acum vreo 2 săptămâni se arde becul drept. Sună la ei și o dau cotită "că nu e din vina lor, că să meargă la constatare etc etc". Cum renumita "garanție pt manoperă" expiră după 3 luni (la fix după ce s-a ars becul) și cum o vizită n Pipera e pierdere de timp am mers la un service de cartier amărât.
Aici un puștiulică în 10 min a schimbat becul (15 ron + 20 manopera). Și întreabă cine a schimbat becul înainte că a uitat să pună clema și juca becul acolo.
No Comment.
_Constantin_
Exact, nu comentez nici eu. Unele operatiuni e mai bine sa le faci singur. thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.