Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina mea
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 1
Pages: 1, 2, 3, 4
pmhoria
Pai TDI-ul e recunoscut pt faptul ca papa ulei. Acuma mie nu mi se pare grav ca mai trebe completat din cand in cand. Oricum e bine sa ai la tine uleiul in portbagaj si cand se aprinde becul de ulei in bord de abia atunci sa completezi.
In rest km catmai multi si drive safe.
ionel106985
QUOTE(DORU @ Oct 29 2007, 06:44 AM) *
Azi intreb sa vad daca are cineva.



Dorule ai mai gasit fisierul cu accesoriile sau macar codul de la sertarasul respectiv. astazi sunt prin Iasi si poate dau o fuga la dealerul de aci sa vad daca are asa ceva ....
Am ajuns la 5000 Km. Consumul mediu afisat pe calculatorul de bord memoria 2 este de 5.6 % . Motorina pun Alpin Diesel E5. Toate bune .
DORU
Cu scuzele de rigoare pt intarziere, nu am gasit ce trebuia. Sau nu am gasit persoana amabila sa ma serveasca. Vezi la OPEN Service...
ionel106985
Astazi au fost cam -4 grade si alti greierasi au aparut cred din cauza gerului. Dreapta spate la cupola cred se aud plesnituri ca de plastic , nasol rau. Cred si de la usa dreapta spate se aude si de acolo ceva . Asa e si pe la voi fratilor.... Inca nu am ajuns in service cu ea dar aper sa ajung cat mai repede. Se aduna cam multe dupa aia.
Sa auzim de bine .
toma_daniel_florin
salut
si la mine la o octavia 2 1,9 tdi la ambreaj are un usor tremurat, si cu ocazia asta il intreb si pe DORU daca e normal si la fel si la lichidul de spalat parbrizul am prea putin,cred. ca nu arata limita minima sau maxima nici pe vas si nici in carte nu arata asa ceva.
DORU
Tremurat? Incearca sa descrii mai fidel ce se intampla...altfel nu pot sa-mi imaginez, crede-ma.
toma_daniel_florin
cind plec cu a 1 a de pe loc, la forfecare(ambreiaj/acceleratie) se simte in pedala de ambreiaj o usoara trepidatie, cam pe la jumatatea cursei.in rest totul e ok.
DORU
Incearca sa cresti putin turatia la plecare, vezi se mai intampla?
ionel106985
Astazi la 5940 Km iar am fost atentionat sa verific nivelul uleiului. Am mai completat cu 150 ml. Ultima data acum 2000 km am mai pus 150 ml. Asa e si la voi ..... La fiecare 2000 km completati cu ulei sau ar trebui sa dau o fuga pe la service ca pe langa ulei s-au mai adunat si cativa greierasi cam galagiosi . O zi buna !
DORU
Pana in 10.000km - la prima revizie - se completeaza (in fct de mai multi factori!) pana la 7-800ml ulei. Vezi sa respecte norma VW 506.01 sau 505.01 pt motoare PD !
ionel106985
Am inteles si m-am linistit . Asta e. Norma este respectata.
O zi buna ..
ionel106985
Azi la 6700 Km iar am fost avertizat sa completez cu ulei . Am mai pus 200 ml si o sa ma uit la joja sa vad pe unde e nivelul. Pana acum am pus in jur de 500 - 550 ml ulei. Astept sa vad ce va fi dupa 10.000 de km . In rest totul e ok , mai putin greierasii ...... O zi buna ....
ionel106985
Azi am sunat la reprezentanta Skoda Suceava sa intreb de kit incalzire in scaune. Pret in jur de 400 ron . Cum e ? E mult e putin? Persoana cu care am vorbit mi-a spus ca daca imi montez incalzirea in scaune imi pierd garantia pe partea electrica. Voi ce credeti e normal asa ceva . Doar operatia o face o persoana autorizata ........ Trebuie sa ma duc pe la ei sa vorbesc direct nu prin telefon . Mi se pare o mare prostie ........
ionel106985
Din momentul in care te avertizeaza ca trebuie sa alimentezi cati KM mai poti face ? Rezerva suplimentara de 7 litri este consumata in momentul in care te avertizeaza pentru alimentare ?
De cateva zile portiera de la sofer nu se mai inchide cum se inchidea in sensul ca trebuie impinsa ceva mai tare . Daca o las asa din inertia ei se inchide doar in prima siguranta . De ce oare ? Se poate regla ? De trantit nu a fost trantita ca doar eu am condus .
A mai aparut un greieras in dreptul volanului,unde se unestebordul cu parbrizul. Un zumzet care se aude in momentul in care te pui in miscare . La releanti nu . De unde sa vina ?
O zi buna !
ionel106985
Am urmatoarea problema . Cu patru persoane in masina geamurile lateral spate imi transpira si pot spune ca chiar ingheta . Cum ar trebui setata clima pentru a ramane geamurile curate . Eu o dau pe ECON 22 grade in masina treapta de ventilatie la jumatate si aerul sa sufle pe gurile din bord de langa geam . Este corect ? Voi ce setari faceti ? Trebuie o temperatura mai ridicata ?
DORU
Trebuie setata o temperatura de 25C si o viteza superioara de ventilatie...seteaza si butonul de dezaburire parbriz daca ai Climatronic sau roteste-l in aceasta pozitie daca ai AC semiautomat.
ionel106985
Acum cand temperaturile sunt scazute putem sa punem Clima pe Auto ?
DORU
Sub 5C nu-ti va functiona compresorul de AC.
robert92637
QUOTE(DORU @ Jan 9 2008, 10:05 AM) *
Sub 5C nu-ti va functiona compresorul de AC.

Dorule tu ce faci, resuscitezi forumul ? ninja.gif
DORU
Dezvolta...ca nu m-a prins.
robert92637
QUOTE(DORU @ Jan 9 2008, 06:27 PM) *
Dezvolta...ca nu m-a prins.

De la o vreme este cam slabuta activitatea pe aici. ermm.gif
DORU
Eu sunt aici pt toti cei care au nevoie de ajutor. thumbsup.gif
AlexTM
QUOTE(DORU @ Jan 8 2008, 10:20 AM) *
Trebuie setata o temperatura de 25C si o viteza superioara de ventilatie...seteaza si butonul de dezaburire parbriz daca ai Climatronic sau roteste-l in aceasta pozitie daca ai AC semiautomat.

Ajuta si pentru geaurile spate? Mai am si eu din cind in cind problema asta.
DORU
Daca te referi la geamurile laterale spate...intr-o oarecare masura, da, insa nu se vor dezaburi perfect.
ionel106985
Ma apropii de revizia de 15.000 Km . Am sunat la Adria Suceava si am intrebat cati banuti sa am la mine .
RAspuns 450 - 500 RON. E mult e putin ce spuneti ? Probleme nu am deosebite decat un greieras in stalpul din partea dreapta si ce va pocnituri la portiera dreapta cand trec peste hopuri mai mari. O zi buna in continuare .
DORU
Pretul este OK, mai ales ca folosesc uleiul lor. Toate bune !
ionel106985
Dorule ce ulei imi recomanzi Mobile 1 sau Castrol ? Merci.
DORU
MOBIL 1 !!!!!!!!!!!!!!!!
ionel106985
Ieri 05.04.2008 am fost la revizia de 15.000 km. Probleme deosebite nu am avut cu masina . Pret 440 Ron . Pe factura apar 5 litri iar 0,8 litri am gasit in portbagaj. Sa inteleg ca au pus in motor 4,2 litri ulei ? Curios ..... Am pus ulei Castrol Edge la recomandarea consilierului service si constat ca la 400 km facuti de la revizie imi arata o medie de 5,5 % . Posibil sa consume mai putin cu acest ulei ? Mentionez ca pana acum aveam un consum undeva in 5,9 - 6,3 %.
DORU
Da, capacitatea baii de ulei este de 4,5l maxim!
Ti-am dat MP.
ionel106985
s-a rezolvat
pbmice
Eu in Constanta pentru Octavia 2 1.6 benzina am platit in februarie 2008 la 12.000 km/1 an, aproape 6 milioane.
Deci cred ca e bine.
Intra si u pe www.XXXXX.info avertisment pt reclama !

Ai warn, la recidivare...

QUOTE (ionel106985 @ Mar 14 2008, 08:56 PM) *
Ma apropii de revizia de 15.000 Km . Am sunat la Adria Suceava si am intrebat cati banuti sa am la mine .
RAspuns 450 - 500 RON. E mult e putin ce spuneti ? Probleme nu am deosebite decat un greieras in stalpul din partea dreapta si ce va pocnituri la portiera dreapta cand trec peste hopuri mai mari. O zi buna in continuare .
ionel106985
Timpul a trecut si nu am mai scris nimic legat de masina mea .

La revizia de 15.000 km 480. ron
La revizia de 30.000 km facuta luna trecuta am platit 720 ron din care 100 ron schimbat stergatoarele si 50 ron montat demontat stalpul stanga fata de la centura datorita unui greieras dar fara nici un rezultat. Dar banii au stiut sa ii incaseze.

In rest masina merge beton.

Am pus folie ilumar pe geamuri fata si spate in IAsi. Pret 500 RON

Am mai montat tempomat 320 Ron .

Am luat 4 genti Rial de 16. Si cam atat.

Urmeaza Xenoane 650 ron dar mai astept putin .

Probleme am la semafoare sau cand sunt in trafic si incetinesc si urmeaza sa introduc in viteza I nu vrea sa intre sub nici o forma . Trebuie sa ridic pedala de ambreiaj si dupa aia intra in viteza. Ce sa aiba ?

Voi mai reveni cu informatii.
DORU
Bine ai revenit !

Pot fi probleme cu sincronul tr. I sau poate legate de placa de presiune din ambreiaj...o costatare in service ti-arfi de ajutor...

In privinta xenoanelor, ma ofer sa te consiliez...nu toate sunt de calitate si mai ales nu toate sunt utile ! Daca iti mai spun si ca pretul de 650 RON este enorm, atunci cred ca te-am facut macar curios...

Numai bine !
ionel106985
Intre revizia de 15.000 sice a de 30.000 masina a consumat 0,70 litri ulei. Cei de la service au spus ca e normal . Voi ce spuneti ?
DORU
Pt un regim mixt urban-extraurban si coroborat cu un stil poate mai alert de conducere, consider consumul in grafic !
ionel106985
De cateva zile am chiar pe mijlocul bordului langa parbriz un greiras . O vibratie gen sticla cu plastic parca asa ceva Ce ar putea fi ?
ionel106985
De la gerurile aceste manerele de la usi au inghetat si acum scartie nasol . Stiti un sprey cu care sa le dam sa se deschida mai bine ?
FAR EASTERN
E un spray mic de la Prevent, lock deicer and lubricant.
DORU
Poti folosi cu succes si WD40 sau ulei...
ionel106985
Portiera dreapta spate iar scoate niste zgomote nasoale . Am fost la service acum 8 luni au zis baietii cau au mai strans-o dar acum iar se aude ce sa fie . Mai are rost sa merg pe la ei ?
Ce efecte negative are un tuning la motorde la 101 CP undeva la 120 CP. Va rog sa ma ajutati sa vad daca se merita mai ales pentru cei ce au facutaceasta operatiune ? Multumesc .
DORU
La mtorul tau cod AXR cresterea SAFE este pana la 131CP... ai grija la cine apelezi pt soft, pt ca un soft bun nu-ti va aduce prejudicii, dar o pers neautorizata iti poate aduce numai necazuri ! Eu ma ocup cu chiptuning-ul si de aceea imi permit sa te pun in garda !

Pt usi...ai nevoie de chei Torx...si poti strange chiar tu insa atentie ca prin presare prea mare a usii se strica chederele...
ionel106985
Da Dorule te cred si as apela cu incredere la tine . Dar eu sunt in Nordul tarii la Botosani si tu esti in Sud la Bucuresti si distanta este de 700 km . Cam nasol ......
DORU
Ti-am trimis mesaj privat !
ionel106985
Am Schimbat Becurile Philips Vision Extreme Racing H4 faza scurta + faza lunga . Pret 94 ron . Se simte diferenta .
ionel106985
Are cineva idee daca in intervalul dintre casetofon si clima La Skoda octavia Tour ar veni Sertarul din bord de la Skoda Superb. Ma enerveaza golul acela si am inteles ca se potriveste . Are cineva de vandut asa ceva ? http://img14.imageshack.us/img14/6199/sertar1.jpg
DORU
Cred ca se potriveste, dar de ce nu intrebi la dealer Skoda la Piese/Accesorii ? Putin probabil sa nu-ti dea dupa cod cateva detalii despre reper !
ionel106985
Am sunat la Adria Suceava si de acum sa se uite . Le-am dat poza si maine sa le mai dau un email .
ionel106985
Am sunat la Dealer si au sa spus ca nu au auzit de asa ceva si cred ca nu se potriveste. MAi studiez problema .
Azi am incaltat-o cu papuci noi 4 cauciucuri Dunlop Fast Response 205/55/R16 . Merge beton .
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.