Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Masina mea
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Skoda > Octavia 1
Pages: 1, 2, 3, 4
DORU
Felicitari !
ionel106985
Poze
ionel106985
Ieri 18 iunie 2009 am fost la a treia revizie nr. km. 42.000 .
Schimbat;
- Ulei Castrol Edge.
- filtru polen cu carbune activ,
- filtru aer,
- montat claxon bitonal,
- completat antigel ,

Pret 690 RON .

Pe factura apar trei filtre care ar putea fi al treilea ?
DORU
Cel de ulei ! biggrin.gif
ionel106985
Azi la 45.300 Km am observat ca amortizorul stanga spate curge. Am facut un test si dreapta are 65 si stanga are 42 (nu stiu ce reprezinta asa arata pe moniturul calculatorului). Avand in vedere ca masina este in garantie credeti ca as avea sanse sa fie scimbat pe garantie ?
Am sunat la Adria Suceava si au spus ca la trenul de rulare garantia este de 10.000 km ....... si deci nu poate fi schimbat pe garantie. Ati mai auzit de asa ceva. Cred ca garantia este cea mai mare teapa din Romania .
DORU
Certificatul de garantie stipuleaza ce subansamble si / sau piese fac obiectul garantiei si in ce conditii... Nu cred ca amortizoarele vor fi schimbate in garantie, ai deja peste 40.000km si termenul stipulat in contract a fost depasit.

In privinta cifrelor 65/42...ai facut un test de amortizoare si rezultatele iti arata uzura lor. Dpmdv este indicat sa le schimbi pe ambele spate !
Acum, ai operat un test de amortizoare si pt cele fata? Daca nu, este recomandarea mea expresa. Abia apoi vei sti ca cel mai probabil TREBUIE SCHIMBATE TOATE 4 ODATA !
ionel106985
Astazi 22.08.2009 la 45600 km am schimbat doua amortizoare spate. Stanga spate era varza. Cel din dreapta si el curgea dar se prezenta in conditii mai bune decat fratele sau .
Doua amortizoare BILSTEIN . 240 ron/bc .
Manopera 60 RON .
Cele din fata sunt la 71 % .
Avand in vedere drumurile din frumoasa Romanie care amortizoare sunt mai indicate cele pe gaz sau cele pe ulei?
Drumuri bune !
DORU
QUOTE (ionel106985 @ Aug 22 2009, 06:45 PM) *
Cele din fata sunt la 71 % .
Avand in vedere drumurile din frumoasa Romanie care amortizoare sunt mai indicate cele pe gaz sau cele pe ulei?


Ai grija ca si cele pe fata sunt la capat de viata...schimba-le curand !

Eu am amortizoare Monroe Reflex, atat pe gaz cat si ulei... compromisul ideal.
ionel106985
Amortizoare Monroe Reflex se gasesc si pentru SOT. La cele de fata daca am 71% trebuie schimbate ....... Intre ce valori sunt considerate bune . Daca am PDG pe masina trebuie un alt fel de amortizoare ? Merci .
HalbaSus
QUOTE (DORU @ Aug 22 2009, 08:13 PM) *
QUOTE (ionel106985 @ Aug 22 2009, 06:45 PM) *
Cele din fata sunt la 71 % .
Avand in vedere drumurile din frumoasa Romanie care amortizoare sunt mai indicate cele pe gaz sau cele pe ulei?


Ai grija ca si cele pe fata sunt la capat de viata...schimba-le curand !

Eu am amortizoare Monroe Reflex, atat pe gaz cat si ulei... compromisul ideal.


Nu stiu daca toate testerele sunt la fel, dar cineva de un service care avea tester pentru suspensii spunea ca un amortizor NOU montat pe masina, iese cam la 70% dupa o saptamana de folosire, deci 71% e foarte bine.
DORU
QUOTE (ionel106985 @ Aug 23 2009, 02:15 PM) *
Amortizoare Monroe Reflex se gasesc si pentru SOT. La cele de fata daca am 71% trebuie schimbate ....... Intre ce valori sunt considerate bune . Daca am PDG pe masina trebuie un alt fel de amortizoare ? Merci .


Cele Reflex sunt pt drum greu, recomandate in ETKA pt Octavia 1 4x4. Deci da, la PDG amortizoarele sunt intarite.

Eu am realizat un singur test de amortizoare, acum 3 ani costa 40 RON parca, acolo am aflat ca tot ce iese sub 70% este deja "in vizor" pt ca se afla pe ultima parte a duratei de viata ca raspuns la probele de drum. Daca Halba zice ca stie ca difera de la aparat la aparat, ei bine asta nu stiu sa-ti spun.
G e o r g e
la legacy am avut un 95% ... la 40 000 + km . era defect aparatul ?

in alta ordine de idei , la cate basituri de passaturi , asesuri si mai stiu eu ce vad pe strada ,carora le tremura rotile pe cea mai mica denivelare , ma intreb ce face politia in acest sens .
DORU
QUOTE (G e o r g e @ Aug 23 2009, 07:18 PM) *
la legacy am avut un 95% ... la 40 000 + km . era defect aparatul ?


Sincer, o valoare prea buna pt km aia...doar daca i-ai facut pe drumuri expres si europene ONLY laugh.gif
HalbaSus
Nu stiu daca toate testerele masoara la fel... spre exemplu un service de-asta a facut promotie (la amortizoare) si oferea testare gratuita la amortizoare, am fost impreuna cu 2 colegi, unul cu o honda accord de vreo 20.000 de km, o alfa din preistorie, si mertul meu care avea atunci ~5000 de km. La mine si la accord au iesit valori intre 65%-70%, la alfa a iesit aproximativ tot asa pe fata dar numai 40-45% pe spate.
DORU
Ciudate rau valorile pt 5000 /20.000km !
ionel106985
De ceva timp se aude un greieras undeva in partea dreapta sub parbriz de pe langa filtru de polen . E posibil ca de la revizie , pe care am facut-o recent, sa nu fi pus ceva la locul lui meseriasii ... Are cineva o poza din care sa reiasa modul cum se scoate palsticul care vine deasupra filtrului de polen . Sa fie lipit ? Merci .
DORU
Nu este lipit, cadrul se monteaza prin presare.
ionel106985
QUOTE (DORU @ Aug 29 2009, 02:34 PM) *
Nu este lipit, cadrul se monteaza prin presare.


Multumesc .
Sa inteleg ca trebuie sa trag de el IN SUS mai tare ?
DORU
Sau cu ajutorul unei surubelnite, incearca pe laturile mari ale cadrului...
ionel106985
QUOTE (DORU @ Aug 30 2009, 11:59 AM) *
Sau cu ajutorul unei surubelnite, incearca pe laturile mari ale cadrului...



Am incercat si nu a mers . Tind sa cred ca e lipit de parbriz. Trebuie sa ma duc la cineva care stie .
O alta problema .
De ceva timp cand merg pe un drum mai prost asftaltat, de asta nu ducem lipsa , vibreaza ceva in partea stanga fata a masinii prin zona stalpului de la portiera si undeva deasupra bordului in partea dreapta. Ce sa fie ?
DORU
Vibreaza plasticele...se numesc GREIERASHI ! banana.gif
ionel106985
Care ar fi diferenta dintre amortizoarele pe gaz si ce le pe ulei ? Ce este mai indicat ? Dupa cum am mai scris in posturile anterioare am schimbat amortizoarele spate care erau pe ulei si am pus pe gaz. Acum mi se pare masina mult mai rigida . Sa fi gresit ca am pus pe gaz....
DORU
In principiu, amortizoarele pot fi pe gaz, ulei sau si gaz si ulei. Cele pe gaz sunt mai rigide. De aceea si resimti pe spate o amortizare mai ferma.
ionel106985
Dupa schimbarea amortizoarelor spate de pe ulei pe gaz, masina este mult mai rigida. Se simte fiecare hop oricat de mic ar fi el, si cum nu ducem lipsa de ele masina se comporta foare rau . Am facut o mare greseala. Saptamana asta vreau sa cumpara doua amortizoare Monroe pe ULEI si sa le schimb iar. Sper ca masina sa se comporte ca la inceput. Asta e . De unde as putea comanda 2 Amortizoare spate pe MONROE PE ULEI ?

Masina are acum 53.000 KM. Merge foarte bine iar singura problema a fost cu amortizoarele . Sper sa le rezolv .
ionel106985
QUOTE (ionel106985 @ Nov 29 2009, 06:50 AM) *
Dupa schimbarea amortizoarelor spate de pe ulei pe gaz, masina este mult mai rigida. Se simte fiecare hop oricat de mic ar fi el, si cum nu ducem lipsa de ele masina se comporta foare rau . Am facut o mare greseala. Saptamana asta vreau sa cumpara doua amortizoare Monroe pe ULEI si sa le schimb iar. Sper ca masina sa se comporte ca la inceput. Asta e . De unde as putea comanda 2 Amortizoare spate pe MONROE PE ULEI ?

Masina are acum 53.000 KM. Merge foarte bine iar singura problema a fost cu amortizoarele . Sper sa le rezolv .


Stie cineva cu ce tip de amortizoare vine dotata din fabrica masina ?
ionel106985
Azi am dat comanda de 2 Amortizoare Monroe Reflex . Joi sper sa le montez . O sa vin cu impresii .
DORU
Monroe Reflex sunt si pe gaz, sper ca ai verificat ca nu comanzi unele identice cu cele de acum, nu?
ionel106985
Avand in vedere ca masina are PDG, cei de la reprezentanta mi-au spus ca sunt mixte ULEI - GAZ. Ar trebui sa scrie pe cutie zic eu ....
DORU
Este perfect daca ai apelat la Skoda. Intr-adevar la masinile echipate din fabrica cu PDG amortizoarele pt drum greu sunt mixte !
ionel106985
Ai putea sa imi dai codul de la amortizoarele tale . Am fost la Skoda repreyentanta si spun ca nu exista mixte ULEI GAZ . merci .
DORU
Am sa te rog sa citesti topicul despre masina mea pe forumul Skoda Club Romania, in 2008 am schimbat toate cele 4 amortizoare, posibil sa fi scris acolo codurile. wink.gif
ionel106985
Azi 04.12.2009 am schimbat iar amortizoarele . Am pus Monroe Reflex. Pret achizitie 160 ron / bc. Pret manopera 60 RON. Fata de Blistein sun mai putin galagioase, amortizeaza mai usor. Asta dupa doar 100 km parcursi . Am sa vad la un drum mai lung cum se comporta. Am mai schimbat filtrul de aer si filtrul de polen.
DORU
Bravo !
Monroe Reflex sunt cele recomandate ca originale pt Skoda...eu le consider f bune !
ionel106985
Azi dupa 500 km parcuri pot sa spun ca e mai bine cu noile amortizoare. Am schimbat si presiunea in pneuri fata 2 atm si spate 1,9 atm si am trecut la cauciucurie de iarna .
DORU
No, bine ca te-ai linistit !
ionel106985
Azi mi-a aparut pe MAxi Dot ,, 1500 km pana la service " Avand in vedere ca am fost la service, cum se poate programa din nou intervalul de service ?
DORU
Cel mai sigur si corect cu VAG-Com-ul !

Mai exista o varianta, dar e valabila daca nu ai parcurs mai mult de cateva sute km de la ultima revizie, plus ca dupa ce-o folosesti resetezi INFO din BC si nu-ti va mai fi anuntata urmat schimb ulei sau revizie data urmatoare ...
ionel106985
Masina a ajuns la varsta de doi ani si 5 luni si 59.000 Km . Am schimbat pana in prezent amortizoarele spate si inevitabil consumabilele (Ulei, filtre, etc.). La sfarsitul lunii intentionez sa ii fac trecerea la 131 CP. Dupa ceva documentari am decis sa pun CIP_ul in IAsi la reprezentantul TCM Turbo Ing. Carol Fictus. Revin cu impresii
G e o r g e
eu as zice sa nu pui TCM ... stiu 2 cazuri din 2 prieteni cu vag (doar atatia am cu vag tdi) cu diverse probleme gen turbine cazute.
ionel106985
UN rol important il are si SOFTUL pe care il pui dar mai conteaza si modalitatea de exploatare ulterioara. Am sa vad si o sa revin cu impresii ..
DORU
Fiecare alege si culege...eu sper ca tu sa ai motive de bucurie, cu toate ca personal CUNOSC mai bine ca tine CALITATEA softurilor principalilor tuneri din RO.
ionel106985
Eu te cred . Dar asta ar fi solutia cea mai realizabila . Sa bat sute de Km nu prea pot ...
DORU
Sa ne spui impresiile tale de "dupa" !
G e o r g e
impresiile dupa ... vreo cateva mii de km:) impresiile imediat dupa ... neconcludente.
DORU
Pe acelea, corect.
ionel106985
Ce sa inteleg ...... Ca ar exista o persoana, poate doua, care au cele mai bune softuri si ceilalti tuneri sunt pe langa .... Nu as crede .
DORU
Este vorba de calitatea softului. Si da, exista cateva minti dibace dar si tuneri obisnuiti, cu reusite dar si cu goange la activ.
ionel106985
Ideea cu CIP_ul a fost abandonata . Nu am fost convins ca masina nu ar avea de suferit in urma ,,operatiei ". Si acum la cate radare sunt cred ca a fost o alegere buna . Deci sa nu va asteptati la ,,Impresii dupa...".
Am vopsit etrierele masinii cu rosu imola au iesit bine, dar pe ansamblu avand culoarea la masina bej capucino nu prea sta bine . Cred ca am sa le dau culoarea lor normala . Am sa vad ..
Ma intereseaza aceste proiectoare http://www.car-tuning.ro/content/index.php...;productId=3259. Oare nu se sparg ? Am mai citit pe alte forumuri ca ar exista o folie protectoare. Avetii idee de modul de ansamblare ? Cum ar fi indicat sa fie legate - separat, impreuna cu faza scurta -.
Multumesc.
DORU
QUOTE (ionel106985 @ Apr 12 2010, 08:40 AM) *
Ma intereseaza aceste proiectoare http://www.car-tuning.ro/content/index.php...;productId=3259. Oare nu se sparg ? Am mai citit pe alte forumuri ca ar exista o folie protectoare. Avetii idee de modul de ansamblare ? Cum ar fi indicat sa fie legate - separat, impreuna cu faza scurta -.
Multumesc.


Mai faine is cele din bara, despre acelea ti-as putea oferi infinit mai multe impresii. whistling.gif
ionel106985
Vorbesc de grila sport + proiectoare . Exact cum ai si tu pe SKodita ta . Te rog sa imi dai unele detalii de instalare in special modul de conectare la sursa de curent a masinii si cum le-ai facut sa se aprinda faza scurta + proiectoare, separat . Multumesc.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.