Help - Search - Members - Calendar
Full Version: condusul agresiv
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6
T u d o r
Si cati nu sunt asa... smile.gif Niste cretini care cred ca daca au cateva tone in plus isi permit, pe principiul jocului "let's play chicken"... Eu de regula claxonez sau dau semnal din faruri inainte de depasire, preventiv.
Oricum, nesimtirea creste direct proportional cu dimensiunile atelajului. Pe vremuri erau cunoscuti soferii de TIR turci pentru acest gen de manevre, te trezeai cu ei depasind in curbe... si tu erai pe sensul opus... biggrin.gif Parca de ceva vreme nu am mai avut astfel de peripetii cu ei, dar le-au luat locul romanii cu mai mult succes, parca. smile.gif

Scuze celor de pe forum care conduc masini grele si nu se regasesc in cele spuse de mine. Celorlalti care se regasesc... multa sanatate, vorba lui BooneK9.
AlexTM
Ia zi, poate-i nastea nevasta biggrin.gif biggrin.gif
T u d o r
Gemeni... tongue.gif

Colega, nu m-as da la ei oricum, ca sunt mult prea mari. biggrin.gif MAi degraba ideea e sa te feresti, ca se dau ei la tine.
booneK9
Intamplarea face ca o mai patisem acu vreo 7-8 ani cam in aceeasi zona. De fapt vreo 3 km mai incolo, intre Buftea si Crevedia. La volan era tata. Un tir de CV nu a vrut sa se lase depasit. Pe aceeasi reteta. Ne-a lasat sa intram in depasire, apoi cand eram cam in dreptul cabinei lui s-a uitat la mine, a accelerat si tragea usor stanga. Mai nasol a fost cand a iesit unul de la benzinarie (adica din stanga) iar noi nu mai aveam loc sa ne regrupam in spatele tirului. Am "parcat" in santul de pe stanga drumului. Fara daune. Pur si simplu am oprit in sant.
Astia care conduc carute de-astea sunt soferi profesionisti nu?
Succes lor. Si poate un politist care sa le salte permisele. Poate cand raman fara salariu incep sa se gandeasca la faptul ca vitejismul lor face vanzare la cosciuge.
Cretinoizi.
ozz86651
Un TIR "accelera"? Tirul abia se misca, cit poate sa accelereze? mai ales pe ultimii metri cind esti in dreptul cabinei...
Daniel65671
Nu mai sunt camioanele de pe vremea DAC-ului. Am vazut TIR-uri alergand si cu 120 Km/h!
Sonny
Cum sa nu accelereze? Eu mergeam odata intre 2 Tiruri (80) si urma un deal, se fac 2 benzi pe urcare, tirul din fata se da pe banda 1 eu accelerez pana pe la 100 pe banda 2 sa trec, cand vad cum vine din spate al doilea tir cu flashuri nervos, am accelerat repede pana pe la 120 si am reusit sa trecem amandoi(putin si pe contrasens) pentru ca se termina prima banda si vroia sa intre celalalt Tir. Eu am fost de vina, dar chiar nu ma asteptam sa urce asa repede.
Mariustom
Suntem deja un pic offtopic.gif și sper să terminăm blush.gif
Legat de TIR-uri, uitați unele lucruri:
- în general, din câte știu, sunt limitate electronic pe la 120 km/h blink.gif ;
- au un cuplu necesar deplasării și urcării (mai ales blush.gif ) CU încărcătură, astfel încât viteza lor să scadă foarte puțin. Mă refer la penultimele și ultimele generații de capete de tractor blush.gif ;

Așa că, să nu mai subestimați TIR-urile, doar pe unii șoferi de TIR :bash: biggrin.gif
Baby Blues
Daca tot am ajuns la capitolul acesta sa stiti ca am resimtit socul condusului prin Romania la intoarcerea in tara. Imediat ce am trecut de Nadlac sa stiti ca-mi venea sa inebunesc dupa zece zile de condus prin Ungaria, Austria si Italia.
Am patit inclusiv faza de mai sus cu un autocar nervos care ma claxona pe la 120 in panta si depasire. Am patit inclusiv triplari in curba cu dubite de transport , etc,etc. Oricum dupa 10 km de la intrarea in tara imi veneea sa fac calea intoarsa. biggrin.gif
Am ajuns la concluzia ca nu drumurile sunt de vina ci nesimtirea in trafic a romanilor. Si din pacate nu sunt putini. La o cale ferata unde astepyta o coloana de sute de masini ( parca prin Arad), intodeauna se gaseau destepti ( si nu putini) sa intre pe contrasens si sa se bage in fata.
In Viena daca nu reuseam sa ma incadrez pe banda care trebuia si semnalizam dreapta sau stanga cu intentia de -a schimba banda se opreau si ma lasau sa trec fara probleme , mai ales daca vedeau nr. strain.
AlexTM
Welcome to Rumeinia.
Si eu am exact senzatia asta. Tot incercam sa dam vina pe drumuri, ca dac-ar fi mai bune am conduce mai calmi, dac-ar fi autostrazi nu ne-am grabi asa tare, etc...
Sa fim seriosi.
booneK9
QUOTE(Mariustom)
... Așa că, să nu mai subestimați TIR-urile, doar pe unii șoferi de TIR :bash: biggrin.gif ...

Fix despre asta era vorba. Despre agresivitate in general, care daca vine la pachet cu gabarit mare devine mai mult decat o gluma proasta.
Nimic de zis, mare parte din soferii masinilor mari sunt ok, dar o tampenie facuta cu tirul devine de j'de ori mai nasoala decat aceeasi intamplare cu o masina mica. Si de-aia trebuie sa fie mult mai atenti si mai corecti decat orice alt participant la trafic. Asta ca sa nu mai spunem ca sunt soferi profesionisti, adica asta le e meseria. O greseala din partea lor trebuie apreciata cu alta masura decat in cazul soferilor amatori.
Dar, ma rog, e doar parerea mea.
air_wolf
de murit nu poti muri decit o data.
ozz86651
Nimeni nu contesta cuplul tirului, dar asta nu are treaba prea mare cu acceleratul. Raportul putere/masa e important. Un tir, fie si gol, cintareste foarte mult, si putere are destul de putina, poate 400CP, pentru ca e facut pentru economie nu pentru curse. Cu alte cuvinte cu orice masina ~100CP nu ar trebui sa ai absolut nici o problema pentru ca un TIR cintareste binisor mai mult decit 4-5 masini. In mod normal cind depasesti ar trebui sa vii foarte lansat in dreptul cabinei tirului, poate cu 20-40kmh in plus, pentru ca ai avut timp toata lungimea tirului sa accelerezi, deci chiar la rapoarte putere/masa mi se pare imposibil sa se uite la tine pe geam si sa accelereze cind tu mai ai 5-10 metri si termini depasirea si ai minim 20kmh in plus. Chiar crede cineva ca zvicnesti acceleratia la un tir si sare 20kmh la ora viteza?
Eu presimt ca a fost o depasire din aia cu 2kmh diferenta de viteza care a durat o eternitate. Nu ca-l scuz pe idiot, dar genul asta de depasiri sint nesigure oricum.
PS: n-am condus tir niciodata dar am condus de citeva ori camioane mai mici (nu foarte mici) cu motoare V8-V10 si sint lente ca naiba, iar tirul e si mai lent.
Lucas
Vad ca se vorbeste aproape doar de T.I.R.-uri...dar ce ziceti de taximetristi ( no offence cine e taximetrist pe aici ) ? Eu de foarte multe ori am intampinat, pe dealuri cu serpentine , T.I.R.-isti care erau super de treaba...imi faceam semn cu mana pe geam cand era liber din fata. De multe ori cand era iarna afara si era foarte frig....si de aia, tot dadeau geamul jos si imi faceam semn ca pot sa-i depasesc. Bine-nteles ca nu aveam incredere deplina in ei fiindca am auzit multe faze cand faceau semn si de fapt venea masina din fata. Dar eu inca nu am luat tepe din astea. Nu cred ca ar trebui sa ii generalizam ca fiind in proportie majoritara porci sa zic asa. Mai multe faze urate am patit cu taximetristi. Parca in oras , ei sunt singuri pe drum. Nu zic ca troti sunt asa. Multi m-au lasat sa ies dintr-o intersectie cand deja credeam ca innebunesc de nervi ca nu ma lasa nimeni. De obicei cei la varsta a 2-a sunt mai de treaba. Cei tineri , in proportie foarte mare sunt niste nesimtiti. Nu o data am apasat pe pedala la maxim ca imi sarea cate un taximetrist in fata cand nu ma asteptam.
ernest111602
Adevarul e ca pe soselele noastre mai trebuie multa "civilizatie" si "politete" rutiera.
Rar esti lasat sa faci la stanga de cineva din coloana care vine din sens opus, sau sa iesi de pe o strada laterala, cand pentru asta nu ar fi nevoie de frana ci pur si simplu o ridicare a piciorului de pe acceleratie.
La servici mai conduc, cand e nevoie, un microbuz(8+1) si am destul de des drumuri in Bucuresti cu diverse delegatii, sau pe la aeroporturi. Am observat ca, fata de acum 4-5 ani, desi sunt multi viteji, nesimtiti, prost crescuti etc(deh...oras mare) nevoia si aglomeratia si-a spus cuvantul si au aparut si soferi care te lasa sa schimbi banda, sa virezi, nu mai claxoneaza la semafor cand se face galben dupa rosu, desi sunt in coada, ba chiar iti multumesc cu avariile daca-i lasi sa faca si ei acele miscari.
E adevarat ca nu sunt prea multi dar totusi e un inceput promitator, spre deosebire de celelalte orase in care, unii, au inceput sa se comporte, precum bucurestenii=micii baroni locali si mai ales odraslele lor cu masini bengoase,conduse cu o mina atarnata afara iar in cealalta cu telefonul(tin volanul cu cotul)la care nu aud nimic,avand muzica data la maxim in boxele CD-ului. (claxoane, depasiri +opriri aiurea, banda ocupata numai de ei, etc.)
Pe sosele sunt tot felul de "Schumacher"-i de care caut sa ma feresc fiindca nu pot sti daca nu cumva respectivul chiar are o problema urgenta de rezolvat sau trebuie sa ajunga la o anumita ora undeva, iar in caz ca nu, ce castig daca ma incapatanez sa-i tin piept ?: produc o situatie conflictuala care poate genera
tot felul de probleme, de la cresterea pulsului pana la un accident. Zau ca nu merita.CEL MAI DESTEPT CEDEAZA PRIMUL. yes.gif
Baby Blues
QUOTE(ernest111602 @ Oct 30 2007, 11:29 PM) *
Adevarul e ca pe soselele noastre mai trebuie multa "civilizatie" si "politete" rutiera.
Rar esti lasat sa faci la ... Zau ca nu merita.CEL MAI DESTEPT CEDEAZA PRIMUL. yes.gif

Mie greu sa cred ca te abtii dar oricum e cea mai buna solutie . Vad ca daca lasi de la tine , ceilalti soferi ( idiotii ) cred ca o faci ca semn de aroganta si tot te taxaza. biggrin.gif
C Z R
Cel mai mult pe acest distins forum poti observa cum ""unii"" ii judeca pe altii pentru lucruri pe care desigur le fac toti, dar nu au puterea si demnitatea morala s-o recunoasca.
Toti incalcam regulile de bun-simt nu mai vorbim de cele de sofat(citeste: circulatie).
Cine spune ca nu le incalca niciodata, in nici o imprejurare(citeste: conjunctura) minte cu nerusinare, se numeste si ipocrit cu fata umana.
Da eu incalc multe reguli de circulatie si asta cand ma grabesc, pe de alta parte nu am nici o scuza pentru ca pun viata mea si a tuturor din jurul meu in pericol, dau o nota proasta in fata constiintei mele si in ochii tuturor care sunt martori la comportamentul meu deplorabil.
Idee: stiu ce fac zilnic, de ce continuu sa fiu un deplorabil, un ticalos?
Raspuns: Asta fac toti si totul merge asa cum merge, parca striga constiinta.
Leac: Suntem romani asa ca pentru noi nu exista inca antidot.
Daniel Bogdan
CZR, tu esti unul dintre romanii aia depresivi care se plang toata ziua ca sunt romani, nu? Daca esti, o sa te rog sa vorbesti numai pentru tine si sa nu generalizezi.

Cat despre incalcarea regulilor de circulatie, macar o data, cat de putin, ma tem ca nu ai citit titlul topicului: "condusul agresiv". Nu are legatura cu regulile de circulatie, ci cu amabilitatea si bunavointa ( sau lipsa lor ) pe care le manifesta soferii in raport cu colegii de trafic.

Asa, si faza cu sa ridice piatra numai cine asa si pe dincolo, las-o in Biblie unde ii e locul, da? se poate?

Multumesc
C Z R
QUOTE(Daniel Bogdan @ Nov 3 2007, 01:07 PM) *
CZR, tu esti unul dintre romanii aia depresivi care se plang toata ziua ca sunt romani, nu? Daca esti, o sa te rog sa vorbesti numai pentru tine si sa nu generalizezi.

Cat despre incalcarea regulilor de circulatie, macar o data, cat de putin, ma tem ca nu ai citit titlul topicului: "condusul agresiv". Nu are legatura cu regulile de circulatie, ci cu amabilitatea si bunavointa ( sau lipsa lor ) pe care le manifesta soferii in raport cu colegii de trafic.

Asa, si faza cu sa ridice piatra numai cine asa si pe dincolo, las-o in Biblie unde ii e locul, da? se poate?

Multumesc


D-le Daniel Bogdan, in primul rand m-ati atacat(cuvantul depresiv este o invectivare gratuita) direct incalcand regulamentul acestui forum care spune clar sa nu ataci persoana, ci ideea lui.
Eu am vorbit la modul general: unii, nu am spus toti(nici macar majoritatea) si nu la modul particular, nominalizand pe cineva in mod special.
Condusul agresiv inseamna incalcarea regulilor de circulatie, altfel eu nu vad ce inseamna aceasta expresie: adica daca eu sunt foarte nervos si nu incalc absolut nici o regula atunci de ce naiba mai exista acest topic?? poti sa-mi spui si mie pe cine intereseaza in trafic starea mea emotionala atat timp cand sunt corect in trafic?? ne cunostem intre noi toti soferii, de cand? de astazi?
Ce inseamna amabilitate si bunavointa in trafic ca unul nu ma lasa sa trec pe alta banda?? e vorba de agresivitate aici, sau de rautate mai degraba?? ce inseamna ca daca am prioritate totusi, vai!, sa-l las pe altul saracutul?? eu cred ca tu nu ai inteles prea bine titlul(tema), agresivitatea este o forma primitiva de a spune complexului si "straniului" nesimtirea in trafic mai degraba in stransa legatura cu incalcarea grava a regulilelor de circulatie, cu nepasarea, cu rautatea s.am.d.
Repet: daca nu incalc absolut nici o regula si totusi sunt un om agresiv nu vad ce rost mai are aceasta tema, unde bate, catre ce?
Cat depre ultima Dvs. propozitie, sincer, arata clar ideea de orgoliu(mandrie) nemasurat pe care-l are omul in societatea noastra contemporana, aceasta reflexandu-se clar si in sofatul agresiv de pe soselele batatorite ale tarii noastre mult-iubite.
Daniel Bogdan
Pai daca te-am atacat - desi cuvantul depresiv nu este o "invectivare", ci mai degraba un termen medical, tu poti sa il iei oricum ai chef - presupun ca un moderator o sa-mi faca ceva nu? Fingers crossed, poate voi fi pus la punct.

Vad ca-ti place sa despici firul in 4. Sa incalci regulile inseamna de exemplu sa treci pe rosu, sau sa depasesti limita de viteza. Asta nu este o dovada de agresivitate. Sa fii agresiv inseamna de exemplu sa te dai jos cu bata la stop sa bati pe unul, sau sa il scuipi. Asta nu este o incalcare a regulilor de circulatie. Desigur pot fi gasite si cand cele 2 se suprapun.

Atat ma simt dispus sa iti explic. Daca ai inteles bine, daca nu - sanatate. Poate mai intervin si altii, sa spuna cum vad ei problema - ca mine sau ca tine.

P.S. Urarea de sanatate nu reprezinta o invectivare, sper sa nu te simti atacat.
MotorHead
Condus agresiv este, de exemplu, atunci cand mergi la 10 cm in spatele altei masini, sau cand te bagi la mustata.
C Z R
QUOTE(Daniel Bogdan @ Nov 4 2007, 12:56 PM) *
Pai daca te-am atacat - desi cuvantul depresiv nu este o "invectivare", ci mai degraba un termen medical, tu poti sa il iei oricum ai chef - presupun ca un moderator o sa-mi faca ceva nu? Fingers crossed, poate voi fi pus la punct.

Vad ca-ti place sa despici firul in 4. Sa incalci regulile inseamna de exemplu sa treci pe rosu, sau sa depasesti limita de viteza. Asta nu este o dovada de agresivitate. Sa fii agresiv inseamna de exemplu sa te dai jos cu bata la stop sa bati pe unul, sau sa il scuipi. Asta nu este o incalcare a regulilor de circulatie. Desigur pot fi gasite si cand cele 2 se suprapun.

Atat ma simt dispus sa iti explic. Daca ai inteles bine, daca nu - sanatate. Poate mai intervin si altii, sa spuna cum vad ei problema - ca mine sau ca tine.

P.S. Urarea de sanatate nu reprezinta o invectivare, sper sa nu te simti atacat.


D-le Daniel Bogdan ma simt desigur bine atunci cand mi se pune un simptom PeNeVe si absolut gratuit. Nu doresc ca vreun moderator sa va faca "ceva".
Si da eu unul am cedat aveti dreptate in totalitate, imi pare rau de "agresivitatea" mea inumana de a "despica firul in patru" si a nu vorbi despre aspectul penal al infractiunilor comise la volan(sau in afara lui).
Multumesc pentru urarea de bine.
Mariustom
Terminați amândoi, că nu sunteți copii sad.gif

Dacă nu vă puteți abține, vă invit la un versus în Combat, să vă dați "cap în cap" biggrin.gif
O fi mare Bucureștiul, dar cred că găsiți voi un loc în care să vă luați la starwars.gif cu beer.gif până la drunk.gif

Că de nu, whoops.gif (țintă) sunteți ambii whistling.gif thumbsup.gif
T u d o r
Cu rugamintea ca Mariustom sa nu ia ce spun acum drept o noua escaladare a disputei, vreau sa spun si eu ceva.

Ma refer la CZR, care a scris in primul post:
"Cel mai mult pe acest distins forum poti observa cum ""unii"" ii judeca pe altii pentru lucruri pe care desigur le fac toti, dar nu au puterea si demnitatea morala s-o recunoasca."

Eu am fost unul dintre cei care i-au "judecat" pe altii, iar faptul ca, citez din memorie, mi-ai pus o eticheta PeNeVe m-a deranjat. Mi se pare corect sa faci afirmatii de acest gen atata timp cat cunosti pe celalalt si stii deja ca ce spui e adevarat. Deocamdata nu am avut onoarea sa ne intalnim, poate o vom face la vreo intalnire a forumistilor (de la care eu am lipsit pana acum sad.gif ) si vei vedea, CZR, ca nu fac pe lupul moralist. Imi place sa respect regulile, imi place sa fiu elegant in trafic, imi place sa respect pe ceilalti si chiar O FAC. Am vrut si eu sa iau atitudine la adresa postului tau din care am citat, dar m-am abtinut pentru ca nu am vrut sa incep eu o disputa. M-am simtit si eu vizat, oricum.
O discutie pe un ton ridicat nu ma atrage, asa ca nu mai am ce comenta aici. Am vrut doar sa-mi spun parerea, vis a vis de acest subiect care s-a infierbantat. smile.gif
James Kilowatt
Eu cred ca trebuie facuta o distinctie intre bunul simt si regulament.
Regulamentul iti permite sa fii neam prost si sa nu permiti cuiva sa schimbe banda, insa asta nu inseamna ca manevra are vreo legatura cu bunul simt.
Sau regulamentul iti interzice sa mergi cu 120 pe o strada pustie, insa daca o faci nu inseamna ca esti magar.

Magar esti sau nu esti, indiferent de natie sau de scuza pe care ti-o gasesti.
C Z R
Cel mai tare ma deranjeaza, pe mine unul(vorbesc numai din prisma mea), ca las pe oricine oricum oricand in trafic sa treaca de pe o banda pe alta, sa ma depaseasca, dau prioritate, etc. pur si simplu sunt extrem de tolerant, si totusi mie aproape niciodata(cu mici exceptii) nu mi se da prioritate nici macar cand o am, nu mi se permite manevra de a trece de pe o banda pe alta s.a.m.d, si merg foarte mult zilnic, nu sunt deloc sofer de sambata si duminica, fac manevre numai la milimetrii si stiu sa respect pe toata lumea chiar si atunci cand nu trebuie, dar asta ma face sa fiu multumit sufleteste.

Nota: Daniel Bogdan si Tudor pe mine nu ma intereseaza disputele, controversele, polemicile etc. si nici nu vreau sa aduc injurii nimanui, imi cer scuze pe aceasta cale celor lezati intr-un fel de mine, dar repet ipocrizia imi displace total. Pe de alta parte totusi nu inteleg de ce atunci cand eu sunt atacat sau invectivat nu se sesizeaza nimeni, este o enigma pentru mine.
Mariustom
La ultima frază mă simt direct vizat și răspund ca atare: nu m-am sesizat când doar o parte a "baricadei" a atacat sau invectivat, ci când "nivelul de zgomot" al discuției a depășit norma aprobată de UE laugh.gif
Și nu m-am adresat unuia sau altuia, ci amândurora.

Dacă sunt acuzat de părtinire, doresc probe tongue.gif biggrin.gif

Mesajul meu poate fi luat în glumă (datorită și iconițelor) dar este serios !
Luka
Off: Marius, cred ca ai putea sa scrii un mesaj si sa comunici ceva numai din iconite tongue.gif
ernest111602
C Z R :"fac manevre numai la milimetrii " = conducere agresiva. ninja.gif Parerea mea!
C Z R
QUOTE(ernest111602 @ Nov 5 2007, 11:46 PM) *
C Z R :"fac manevre numai la milimetrii " = conducere agresiva. ninja.gif Parerea mea!


Am zis deja ca sunt foarte agresiv uneori(cand ma grabesc foarte tare, in caz de urgenta sau cand ma apuca pandaliile si sunt foarte obosit si vreau urgent sa ajung acasa) asa ca...eu sunt unul dintre care au curajul sa recunoasca pe fata...
ernest111602
Felicitari pentru " curajul....",pentru restul insa verymad.gif no.gif
20krpm
rolleyes.gif ca tot veni vorba de agresivitate combinata cu hypersensibilitate - daca astea-s relatiile voastre cu un necunoscut atunci cind tineti degetele pe tastatura, stau si ma-ntreb cum or fi cind sinteti stapini pe vreo suta de cai putere.
ozz86651
Eh, toata lumea se ciondaneste pe internet. Fata in fata e cu totul altceva. Mi-e imi pare rau de impulse. kiss.gif biggrin.gif
C Z R
Da si mie imi pare rau ca nici macar aici pe forum nu are nimeni curajul sau sangele in cojones sa recunoasca ca este agresiv, iar fata in fata nici atat, dar ca anonimi cu usile si geamurile bine inchise toti sunt mari eroi care injura, ameninta si sunt tari bastani.
Daniel Bogdan
CZR,

Asta e un topic despre condusul agresiv. Fiecare vorbeste despre ce/cine vrea referitor la subiect. Tu alegi sa vorbesti despre tine. Foarte frumos, dar asta nu inseamna ca toti trebuie sa ne aliniem si sa vorbim despre noi. Eu vreau sa vorbesc despre altii. E OK? Daca vrei sa consideri ca nu am curaj, sange sau mai stiu eu ce, e treaba ta.

Nu suntem nici la alcoolicii anonimi nici la concursul de recunoscut asa ca te rog mult termina cu subiectul "eu recunosc voi nu" ca devii plictisitor.

Daca vrei, pe langa recunoscutul cu care te lauzi povesteste-ne despre ce ai facut tu in trafic, concret, si o sa vorbim despre tine.

Sper ca nu te-am invectivat...
Baby Blues
Imi place si mie sa ma gandesc cu ce oare o fi gresit tastatura calculatoarelor de nu srieti on topic. hai sa deschidem un nou topic despre agresivitatea scrisa pe net ( sau pe forum) . Eu n-am inteles nimic din sfarsitul topicului asta. biggrin.gif
20krpm
hai ma... e strict agresivitate demonstrata smile.gif smile.gif
C Z R
Da ma hai sa-i criticam pe altii ca la asta ne pricepem cel mai bine: mama ce mi-a taiat ala fata vruuummm avea nr: B-XX-XYZ, mama ce statea ala in fundul meu, mama ce se baga astia de pe alte drumuri, mama ce jungla e, auleo, ce injuraturi am primit, tata ce flegme, wow, ce bata mare avea ala, ce mi-a zgariat masina si mi-a zis ca e profesionist, etc.

Daniel tata daca tot iti place atat de mine scrie-mi si mie o declaratie de dragoste, ca de la ura la dragoste si invers e un singur pas.

Rationament user: Mama ce perfect in imperfectiunea mea ma simt, ce lectii in viata am de dat, ce tare sunt, toti sunt cum sunt si eu sunt buricul pamantului si toti sunt vai de mama lor...
T u d o r
CZR, ce e rau in a fi corect? Majoritatea celor care se comporta agresiv si nesimtit la volan sunt oameni needucati, cu mari lacune de comportament in general. Indiferent cati bani au... sau mai corect as zice ca banii multi sunt un factor agravant. Dar fondul prost e de vina, oricum. Mie mi se pare ca cei care sunt alaturi de tine pe acest forum sunt in proportie covarsitoare oameni cu o educatie peste medie. Atentie, indiferent de studii, educatia nu inseamna doar note mari la scoala. smile.gif De ce crezi ca suntem reprezentativi pentru marea masa a soferilor? Si de ce pleci tu de la premisa ca toata lumea te minte, ca de fapt suntem mai rai ca aia raii? Crede-ma, suntem aici din motive de pasiuni comune, nu am facut o cooperativa a celor care sunt "agresivi la volan" si nu recunosc.

Iar limbajul tau a devenit deja prea agresiv, daca-mi permiti o atentionare. Parerile ti le poti exprima si respectandu-l pe celalalt. Cum de altfel ai observat la majoritatea celor care au postat aici. smile.gif
Mariustom
verymad.gif Mai puțin și mut unele mesaje în Combat, într-un topic nou, că tare "catâri" sunt unii no.gif
C Z R
Am scris o replica, dar cred ca nu se merita sa continui dialogul asa ca cer ca acest mesaj sa fie sters, multumesc.
air_wolf
in ultimele 3 saptamini am constatat ca iadul este in bucuresti. am ajuns sa fac 200m in 45 de minute din cauza unor cretini care nu inteleg sa nu treaca pe galben sau pe rosu, care nu inteleg ca te bagi degeaba intr-o intersectie blocata. in conditiile astea, nu cred ca poate fi condamnat cineva pentru claxonat sau pentru ca-i umple frigiderul cu carne dobitocului(acei) care forteza si ramine blocat acolo.

paranteza: mai nou am descoperit ca daca ma bag prin zonele cu lucrari ajung mai repede luind-o prin groapa sapata decit pe sosea. e distractiv sa vezi cum incearca si altii sa o ia pe acolo si ramin blocati sau pierd piese din masina drive.gif asta e distractia de dimineata/seara care imi mai descreteste fruntea.

revenind la agresivitate: e normal sa speculezi greselile participantului la trafic. e normal sa vrei sa treci cind esti pe verde. e normal sa doresti sa te alaturi celorlalte masini dintr-o coloana. e normal sa vrei sa ajungi unde ai treaba.
ce mi se pare anormal: sa nu semnalizezi; sa mergi pe linia de tramvai; sa stai ca boul 10 minute fara sa incerci sa intri in trafic; sa blochezi intersectia; sa treci pe rosu.

acum probabil ca fiecare a fost pus in situatia neplacuta de a face cite ceva din chestiile de mai sus. a gresi este omeneste, dar a persista in greseala deja este prostie.
Baby Blues
Agresivitatea legata strict de trafic sau determinata de traic, banuiesc c ala romani este amplificata si de frustrarile zilnice, caci altfel nu se explica agresivitatea inexplicabilia, legata si de necunoasterea crasa a codului rutier. Cel mai bun exemplu este legat de incrucisarea masinilor cand unii fac la stg si unii la dreapa si cand vin din sens opus. Conform legislatiei vechi trebuia sa ocolesti centrul imaginar al intersectiei prin exteriorul acestuia iar acum trebuie sa il ocolesti prin inerior, practic masinile nu se mai incruciseaza. Cine credeti ca stie lucrul asta?
Legionaru'
QUOTE(stefan_adrian @ Nov 10 2007, 11:17 AM) *
Conform legislatiei vechi trebuia sa ocolesti centrul imaginar al intersectiei prin exteriorul acestuia iar acum trebuie sa il ocolesti prin inerior, practic masinile nu se mai incruciseaza. Cine credeti ca stie lucrul asta?


Eu asa fac.
Sa vezi ce ma injura aia cu care fac treaba asta!
A K U
Aseara veneam pe Calea Dorobantilor, dinspre Stefan cel Mare catre Howard Johnson. Eu eram pe banda de langa bordura. Pe banda din stanga, un Bentley. Eu, cam la jumatate de masina in spatele lui, fara sa am intentia sa-l depasesc (imi clateam si eu ochii biggrin.gif). Incet-incet, tipul incepe sa "alunece" spre banda mea. Ii dau un claxon foarte scurt, de avertizare, si concomitent franez usor. Ce credeti ca face (probabil) omul de afaceri cu Bentley? Se baga in fata mea si pune frana! ohmy.gif. La semaforul de la ASE lasa si perdeluta electrica de la luneta sa-l vada mai bine pe saracul care a avut extraordinarul tupeu si nemaivazuta nesimtire sa-l claxoneze pe el, zeul, atragandu-i atentia sa nu iasa in decor cu ochii la frumoasa de langa el. El s-a uitat la mine, eu la el, el m-a injurat in gand, eu printre dinti, cat sa-si faca o idee, si ne-am vazut de drum. Oricum, rabdarea mea cu astia se apropie de final. In curand o sa mi-o pierd de tot la urmatoarea intamplare de genul asta.
ion95129
CITAT(A K U @ Nov 12 2007, 10:05 AM) *
Aseara veneam pe Calea Dorobantilor, dinspre Stefan cel Mare catre Howard Johnson. Eu eram pe banda de langa bordura. Pe banda din stanga, un Bentley. Eu, cam la jumatate de masina in spatele lui, fara sa am intentia sa-l depasesc (imi clateam si eu ochii biggrin.gif). Incet-incet, tipul incepe sa "alunece" spre banda mea. Ii dau un claxon foarte scurt, de avertizare, si concomitent franez usor. Ce credeti ca face (probabil) omul de afaceri cu Bentley? Se baga in fata mea si pune frana! ohmy.gif. La semaforul de la ASE lasa si perdeluta electrica de la luneta sa-l vada mai bine pe saracul care a avut extraordinarul tupeu si nemaivazuta nesimtire sa-l claxoneze pe el, zeul, atragandu-i atentia sa nu iasa in decor cu ochii la frumoasa de langa el. El s-a uitat la mine, eu la el, el m-a injurat in gand, eu printre dinti, cat sa-si faca o idee, si ne-am vazut de drum. Oricum, rabdarea mea cu astia se apropie de final. In curand o sa mi-o pierd de tot la urmatoarea intamplare de genul asta.

Eeee, o experienta trasa la indigo am avut si eu cu cca. o luna in urma. Iesirea din Urziceni spre Bucuresti, la intrarea pe podul peste Ialomita, duminica seara. Pe sensul de mers Urziceni-Bucuresti in dreptul podului vesnic in lucru se formeaza o "coada" de ...uneori 7 km. unde cea mai mare parte a conducatorilor auto sunt disciplinati si rabdatori sa le vina randul sa intre "in fermoar" pe singura banda de pe pod. Un nene istet foc tot depasea "carnatul de prosti" cand pe contrasens, cand prin dreapta, si iar pe contrasens incurcand astfel si circulatia din sens invers. Nu ii inteleg pe cei care ii fac loc sa reintre in coloana dupa ce le i-a subestimat depasindu-i pe toate partile. in dreptul podului el pe banda 1 eu pe banda 2. Fara semnal, fara mana scoasa pe geam, fara nimic, a inceput sa ma "impinga " pe mine din rand sa se bage el. L-am claxonat civilizat cca 20 secunde acompaniat de semne politicoase din degetul mijlociu si m-am bagat acolo unde imi era locul, adica in coloana. stimabilul "domn" mi-a pus faza lunga in oglinzi si radea ca un prost. Nu mai e nevoie sa va spun ca i-am dat de inteles ca ma orbeste cu faza lunga, i-am facut semn cu luminile de ceata, i-am dat avarii, i-am calcat usor frana, el nimic. Radea si ma facea din faruri. Dupa ce am trecut podul m-am prefacut ca intru in parcare, l-am lasat in fata si ....faza lunga tataie. L-am dus asa pana la iesire din cosereni timp in care mosulica a tot gesticulat ceva cu degetul prin aer, cred ca de bucurie...... As vrea sa-l intalnesc fata in fata sa ii explic cum se conduce. La dracu cu el si cu cei ca el care cred ca cele doua linii continue care separa sensurile de mers sunt pentru a le incaleca cu masina. In rest...respecte pentru toti.
vio
ceva asemator am patit in bucuresti pe cand nu era linia lu 41 modernizata un martzafoi cu o dacie era sa ma ia cu toata partea dr a mashini. bineintzeles el vroia sa schimba dupa dreapta, banda 1, pana pe linia de tramvai daca nu puneam frana sa iasa fum ma lua asa lejer si totbizonu incepe sa ma injure sa ma faca cu ou si cu otzet ca ce caut io acolo blink.gif drept urmare , a intrat el pe sina de tramvai dar ghinion coada cineva facea undeva la stanga si i sa pus in cale . a urmat o depasirire a lui pe contrasens pe linia de tramvai . si cand sa reintre era iar exact in dreptu meu , m am facut ca in reclama aia de la Solentza ca trag stanga de volan si dobitocu a intrat drept in stalpu de tramvai biggrin.gif ce ma racorit faza aia.
Hoinar
QUOTE(vio @ Nov 12 2007, 12:26 PM) *
ceva asemator am patit in bucuresti pe cand nu era linia lu 41 modernizata un martzafoi cu o dacie era sa ma ia cu toata partea dr a mashini. bineintzeles el vroia sa schimba dupa dreapta, banda 1, pana pe linia de tramvai daca nu puneam frana sa iasa fum ma lua asa lejer si totbizonu incepe sa ma injure sa ma faca cu ou si cu otzet ca ce caut io acolo blink.gif drept urmare , a intrat el pe sina de tramvai dar ghinion coada cineva facea undeva la stanga si i sa pus in cale . a urmat o depasirire a lui pe contrasens pe linia de tramvai . si cand sa reintre era iar exact in dreptu meu , m am facut ca in reclama aia de la Solentza ca trag stanga de volan si dobitocu a intrat drept in stalpu de tramvai biggrin.gif ce ma racorit faza aia.


duamni...ce dereglat esti! whistling.gif
ion95129
CITAT(vio @ Nov 12 2007, 12:26 PM) *
ceva asemator am patit in bucuresti pe cand nu era linia lu 41 modernizata un martzafoi cu o dacie era sa ma ia cu toata partea dr a mashini. bineintzeles el vroia sa schimba dupa dreapta, banda 1, pana pe linia de tramvai daca nu puneam frana sa iasa fum ma lua asa lejer si totbizonu incepe sa ma injure sa ma faca cu ou si cu otzet ca ce caut io acolo blink.gif drept urmare , a intrat el pe sina de tramvai dar ghinion coada cineva facea undeva la stanga si i sa pus in cale . a urmat o depasirire a lui pe contrasens pe linia de tramvai . si cand sa reintre era iar exact in dreptu meu , m am facut ca in reclama aia de la Solentza ca trag stanga de volan si dobitocu a intrat drept in stalpu de tramvai biggrin.gif ce ma racorit faza aia.

Domne, pe bune ca ai gresit. Pai da, sunt de acord, ii faci omului urari, ii aduci ofrande verbale, semne din degete simbolizand prosperitate si pace in casa dar sa te prefaci ca virezi spre el ca sa-l sperii....nu se face. Ai gresit si basta. Sfatul mieu: Taci si nu mai spune la nimeni ce ai facut ca ....sincer, nu-i un motiv de mandrie. Rusinicaaaaaaa. Eu numesc asta condus agresiv. Eu. Eu si ...poate si altii. down.gif
varak
De ce a gresit? A facut foarte bine, numai asa poti sa-i inveti minte pe nesimtiti. Daca nu i-ar lasa nimeni sa se bage n-ar mai merge multi "smecheri" agresiv, si poate nu am mai avea toate intersectiile blocate, sau accidente stupide.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.