Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Teutonul invincibil - BMW 330i
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3, 4
Leone
Nici o marca de masini nu a creat si nu va crea vreodata masina perfecta. nimeni, nici macar BMW. Atunci de ce sa idolatrizam marca asta?
James Kilowatt
QUOTE(HalbaSus)
BMW face masini bune, uneori ele sunt urate, dar per total ofera performante bune care pot compensa pentru multe "greseli", dar idolatrizand o marca, sau o natiune, reusiti sa demonstrati cat de limitati sunteti.


Atunci cand pe langa idolatrizarea unei marci/natiune apare si excluderea sau denigrarea automata a celorlalte, nu mai e doar limitare ci fanatism. LA urma urmei poate sa-ti placa o marca fara sa le consideri pe celelalte junkuri.
f1anatic
E posibil sa luam o pauza de citeva zile cu subiectul acesta.
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...62&start=80
(cititi postul lui Mike Omega).
Iulian HondaFan
biggrin.gif
Iulian HondaFan
Impulse a vrut neaparat sa se dea arbitrul elegantei si in design interior... dar ce scrie el singurel cu manutza lui il caracterizeaza mai bine decat m-as stradui eu. postul semnalat de F1anatic dovedeste ca tembelul nu are macar notiuni elementare de relativitate estetica.

ca si in materie de masini are impresia ca numai ce-i place lui e valoros, frumos, performant si tot restul sunt "targoveti", "tarani", etc...

cred ca misiunea noastra este numai sa il provocam nitzelus ca paranoia i se da singura in stamba...
Geroge73919
Fiti atenti la astia care au scris articolul asta biggrin.gif http://biz.yahoo.com/weekend/vcars_1.html se pare ca si astia au intrat in gura voastra, mai bine cei care au scris articoulul citeau acest thread si vedeau ca aici e nijte ecsperti care este .... si se reorientau sa puna alta marca


PS Eh ce sa ii faci tot BMW, ca sa va faca ciuda voua :wave: Hai pa i nu uitati BMW :punk:
James Kilowatt
Ia fa un calcul mic cat costa devalorizarea pe bune

Locul 1 - BMW :1:

Base price: $44,900
Value retained after two years: 67%
After three years: 60%
After five years: 44%

Locul 2
Honda CR-V SUV

Base price: $20,600
Value retained after two years: 65%
After three years: 59%
After five years: 42%

Locul n-spe, la mijlocul clasamentului.
oyota 4Runner SUV

Base price: $27,635
Value retained after two years: 62%
After three years: 56%
After five years: 40%

Ultimul loc
Volvo XC90 SUV

Base price: $36,135
Value retained after two years: 56%
After three years: 51%
After five years: 38%

Si acum sa facem calculul, dupa 3 ani

La BMW pierzi 17690usd :1:
La SUV-ul honda de pe locul 2 pierzi 8446usd (de doua ori mai putin decat bmw-ul :ntz: )
La mijlocul clasamentului 12159 euro
Ultimul loc, volvo 17706usd

Parca arata putin altfel cand publici valoarea absoluta a devalorizarii, si nu cea procentuala. Multi citesc, putini pricep.... :ntz:

In plus, in linkul de pe forbes urmeaza clasamentul eficientei energetice. E vreun BMW pe acolo ? blush.gif Prima germana in general pe ce loc e, si ce junkuri sunt pe primele locuri rolleyes.gif ?
http://www.forbes.com/2006/10/06/toyota-fo...lthisSpeed=6000


Sau chiar most Satisfying Cars, desi personal nu prea cred in valoarea unui asemenea clasament, pentur ca nu cred in intelepciunea consumatorului (si nici in cea a cumparatorului de SH care da primul clasament, de altfel)
http://www.forbes.com/forbeslife/2006/08/0...808satisfy.html
Iulian HondaFan
valorile reziduale tot nu s-au schimbat... si acum 3 ani tot aceeasi ierahie era: BMW, Honda, Lexus/Toyota...

exprimarea proportionala mi se pare corecta. masinile de lux te costa mai mult decat cele obisnuite, daca ar fi altfel toata lumea ar umbla in masini de lux.
ozz86651
QUOTE
cizme de latex si costum de piele


Invers :angel:
James Kilowatt
Fiecare cu preferintele lui laugh.gif
Leone
Si topul ala spune ce? ca bmw are valoarea cea mai buna la revanzare? pai ce, eu dc imi cumpar un bmw ma gandesc cum sa-l vand mai bine?? geez....asta spune multe despre masina asta....dar nu in sens pozitiv!
DORU
Citesc si nu-mi vine sa-mi cred ochilor si urechilor: aveti timp, chef si nervi de a face "Local Combat"... :argue: blush.gif
f1anatic
QUOTE(DORU)
Citesc si nu-mi vine sa-mi cred ochilor si urechilor: aveti timp, chef si nervi de a face "Local Combat"... :argue: blush.gif


De ce am eu impresia Dorule ca tu vrei sa iei la pumni pe cineva...dar nu stii cum sa il provoci la o confruntare fizica ? blush.gif biggrin.gif
f1anatic
QUOTE(Impulse)
Restul il sustin: daca tunerul se numeste AMG, AC Schnitzer, Hamann, Hartge, unda andere, acesta este un tuning profesional. Ce faceti voi se numeste amatorism si in general il vezi de la distanta.


Cheap Tuning facut de firme non-AMG, Schnitzer, Hamman, Hartage, unda adere

http://www.cobbtuning.com/products/Default...2442&v=more

Cobb Tuning Turbo Up-Pipe

QUOTE
While there is definitely no shortage of uppipes on the market, we feel as though there was still some room for improvement. For our development, we first took several factory uppipes and had them 3D “scanned” by using a CMM (Coordinate Measuring Machine). This gave us the critical dimensions of the flanges, angles and distances to within 0.0005". This information was this used to build an incredibly accurate 3D CAD model. From there, several configurations were tested in CFD (Computational Fluid Dynamics) software to find the design that offered the best flow rate and velocity necessary for optimal performance and turbo response.

For production, we employ a ceramic shell investment cast process that is by far more accurate than traditional sand casting methods. Due to the high tooling costs involved with producing investment cast pieces, it’s very rare for aftermarket pieces to utilize this method. We chose this route due to the quality and accuracy it provides us.


Mda. Noi astia taranii cu obrazul gros si gusturi de put de la distanta..trebuie sa inghitim lufturi de 0.0005 inch = 0.013 mm. Eu unul ma simt coplesit.

Over and Out.

(Intimplator am dat peste informatia asta, si nu doream sa creada si altii ca singurele firme de tuning sint in Nemtia)
Iulian HondaFan
ca veni vorba de valori reziduale (dupa edmunds.com):

QUOTE
Top 10 Cars With the Best Residual Value
By Warren Clarke


Included is the percentage of its original value that each vehicle is likely to retain after five years with an annual mileage of 15,000 (aprox. 25000km/an =125000km pe 5 ani) blink.gif . Our residual value percentages are based on each car's national True Market Value (TMV®) price plus typical options and destination charge. Rankings and figures are updated monthly.

1. Honda S2000 — 51.7% :1:

2. Mini Cooper — 51.5%

3. Acura TSX (aka Accord european) — 47.7% :coolspeak:

4. BMW M3 — 47.6% :harhar:

5. Mercedes-Benz SL-Class — 47.0%

Mercedes-Benz SLK55 AMG — 47.0%

7. Infiniti G35 — 46.9%

8. Acura RSX ( aka Integra)— 46.5%

9. Lexus SC 430 — 46.5%

10. Subaru Impreza WRX STI — 46.4% :clapping:


Honda are 3 masini in lista, mai multe decat pricare alt producator... arigato.gif

si SUV-uri si camionete:

QUOTE
1. Toyota 4Runner — 49.3%

2. Honda CR-V — 49.0%

3. Toyota Sequoia — 48.9%

Lexus GX 470 ( aka LandCruiser)— 48.9%

5. Toyota RAV4 — 48.8%

6. Jeep Wrangler — 48.6%

7. Toyota Tundra — 48.4%

8. Toyota Tacoma — 48.0%

9. Ford F-350 Super Duty — 47.2%

10. Acura MDX — 47.0%


in ultima lista sunt nu mai putin de 6 Toyote...

http://www.edmunds.com/reviews/list/top10/index.html
DORU
QUOTE(f1anatic)
De ce am eu impresia Dorule ca tu vrei sa iei la pumni pe cineva...dar nu stii cum sa il provoci la o confruntare fizica ? blush.gif biggrin.gif


Te inseli de data asta... biggrin.gif
Mi-am terminat munitia intr-un litigiu oficial solutionat abia ieri.
Peace time! :angel:
Impulse
QUOTE(f1anatic)
E posibil sa luam o pauza de citeva zile cu subiectul acesta.
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...62&start=80
(cititi postul lui Mike Omega).


Goe iarasi iti dadusi cu stangu-n dreptu'. :doh: L-ai citat pe Mike Omega cu raspunsul lui
QUOTE
...si poate intre timp iti achizitionezi si cateva reviste de profil(case nu auto), or sa te lamureasca mai repede decat oricine cum e cu culorile.
PS: eu am casa roz cu alb

care a vrut neaparat sa ma convinga ca alea nu sunt culorile casei ci ca asa arata peretii deoarece sunt nefinisati. Doar de-aia ma trimisesi la reviste nu, domnule?
Dude, daca erau peretii doar pusi nu erau marginile puse, nici prizele montate, mocheta asezata si mobila deja aranjata. In plus peretii vin doar in cateva culori simple de la fabricant (gri, roz,bleu) nu in "n" nuante de verde, galben ori cacaniu, si nici un fabricant de pereti nu sta sa iti dea tie boltile cu galben... biggrin.gif

Pana la urma a venit proprietarul si v-a lamurit ca ii treaba cu Feng Shui si prin urmare este crominanta aleasa de el in casa.

Anyway boys, daca va uitati nitel la case cu stil nu veti gasi pereti verzi, bolte galbene, usi albe, intrerupatoare albe peste verde ca sa arate ca fundu', frigidere negre peste care domina un dulap maroniu. Nici sistemele audio nu stau pe policioare cu firele atarnate, ci sunt gazduite in standuri sau cabinete special destinate, cablurile merg frumos matisate si nu se vad, and so on. Ma rog, iata ca reiese si perceptia in ceea ce priveste masinile: pe unii nu ii deranjeaza imperfectiunea ci pot trai bine merci si cu "merge si asa" si sunt total indiferenti pentru ca in general mediu in care ai crescut iti confera niste standarde iar altii nu le accepta si sunt perfectionisti.

Nu doream decat sa scot in evidenta ca oriunde te-ai duce, iei cu tine si bagajul caracterial si personalitatea. Unii mai muncesc sa se cultive in timp, sa mai invete lucruri noi, altii se cultiva pe camp odata cu semintele.

about Feng Shui:
Si drogurile sunt utilizate de mii de ani si dau senzatia de placere sau bucurie, euforia iar pentru altii chiar aduc echilibrul intre energie, timp si spatiu dar asta nu inseamna ca eu trebuie sa le si adopt...

In fine, Feng Shui sa fie. arigato.gif
Cand nu o merge tehnica cu doua deste pe gat mai accesez linku' :puke:
Pana una alta am gasit Feng Shui pentru masina asa ca amatorilor le sugerez un carnat cat mai mare atarnat de oglinda, tapiserie rosie, tetiere verzi si covorase galbene ca sa va odihniti ochii. blink.gif Nu uitati ca in conformitate cu Liqi Pai trebuie sa parcati masina doar cu motorul catre est ca sa nu il incarcati cu energie negativa. Va doresc VANT din fata si APA in rezervor!
biggrin.gif
ozz86651
Impulse dragule, ai incurcat topicul. Aici vorbeam de regele preamaritul superiorul invincibilul extraordinarul fantasticul cavaler teuton. Soo to be made in china biggrin.gif.
Topicul cu casa e alaturea, pe strada ailalalta.

QUOTE
si dau senzatia de placere sau bucurie, euforia iar pentru altii chiar aduc echilibrul intre energie, timp si spatiu


Macar acu avem o explicatie stiintifica. Lasa ciuperca jos. biggrin.gif
mike.omega
Impulse: eu vroiam doar sa te fac sa intelegi ca peretii verzi intr-o casa nu sunt un lucru neobisnuit. Ca sunt alaturati langa alte nuante care tie nu ti se pare OK este vorba de atlceva, de gusturi! De asta tie iti place BMW(gustul tau) si de asta lui ii place Honda(gustul lui). Inteles? smile.gif

Cat despre feng shui sau mai stiu eu ce.... personal nu agreez sa vina x sau y si sa decida pt mine in casa mea, ca asa se poarta! :evil:

Si tu ti-ai vopsi incaperea intr-o culoare care nu-ti place?! Poate lui ii place acea culoare, nu e treaba noastra :angel:
Impulse
TRUE! arigato.gif

Imi cer scuze. Fiecare este indreptatit sa aleaga ce doreste in casa sa.
In fapt nu am facut nimic altceva decat sa ma cobor la nivelul lui HondaFan desi si nu prea imi sta in fire. Dar pot sa o tin si asa daca asa cer vremurile. :angel:

inseamna ca eu am inteles gresit faptul ca tu crezi ca peretii au culorile respective intrucat sunt nefinisati.

Totusi domnule Omega:
pentru "taran' se ia vacanta si pentru "tembel" nu se ia nimic. Drept ii? blush.gif
mike.omega
Eu ti-am dat vacanta ca ai iesit din combat zone, arie preferata tie dupa BMW ca sa ce?! sa mai ataci un pic ca poate n-aveai ce face :thumbdown:

PS: am priceput biggrin.gif Si totusi, sa stii ca peretii nefinisati pot fi verzi daca folosesti gipscarton rezistent la umezeala, ala e verde din fabrica tongue.gif
R a z v a n
voi de fapt va iubiti si nu va dati seama...am anulat la surprize surprize si am rezervat la "din dragoste" - caravana iubirii
HalbaSus
Eu zic sa organizam un turneu cu mai multe competitii. Probele ar putea fi:
- Table (cel mai bun din 3 partide a cate 3 jocuri)
- Drag race (cel mai bun timp 1/4 mile din 3 incercari)
- scuipat distanta
- alergare in saci
- concurs de baut bere (eu bineinteles nu particip, ca nu ar fi corect)

Ce ziceti... va bagati ? Practic toate probele pot fi disputate "on-line", trebuie doar o camera video si conexiune internet.
Xalanx
QUOTE(R a z v a n)
voi de fapt va iubiti si nu va dati seama...am anulat la surprize surprize si am rezervat la "din dragoste" - caravana iubirii


caravana = posta? blush.gif
florin55503
QUOTE(HalbaSus)
Eu zic sa organizam un turneu cu mai multe competitii. Probele ar putea fi:
- Table (cel mai bun din 3 partide a cate 3 jocuri)
- Drag race (cel mai bun timp 1/4 mile din 3 incercari)
- scuipat distanta
- alergare in saci
- concurs de baut bere (eu bineinteles nu particip, ca nu ar fi corect)

Ce ziceti... va bagati ? Practic toate probele pot fi disputate "on-line", trebuie doar o camera video si conexiune internet.


pai si cine arbitreaza si cum, in caz de rezultate neconcludente?
Mariustom
Salutare :wave:
Această zonă "Combat zone" a fost creată special ca fiind locul unde "userii incinsi isi pot refula frustrarile", așa cum scrie în dreptul titlului, în pagina principală.
De aici și până la certuri repetate între MODERATORI, mi se pare distanța mult prea lungă. Această arie a fost creată ca zonă-tampon pentru refulările userilor, dar nu pentru certuri repetate între moderatori.
Atunci când intru pe acest forum, doresc să citesc doar lucruri interesante despre auto (în special) (așa am crezut, că pentru asta a fost creat acest forum) nu certuri cu limbaje "elevate" între cine: între moderatori, care au datoria și obligația de a MODERA, nu de a crea conflicte.
Chiar dacă unele certuri aduc un zâmbet, agresivitatea lor, ritmicitatea precum și participanții lor îmi provoacă un dezgust amar despre argumentele lor, chiar dacă unele sunt fondate.
Drept care, propun ca acest fel de "discuții" între moderatori să nu mai aibă loc, fără provocări din nici o tabără, iar dacă vor mai fi, să se aplice ce a zis admin-ul:
QUOTE
... la primul atac pe care-l mai vad intre doi moderatori, cel vinovat zboara instant.

Citatul a fost luat din mesajul admin-ului din data de 11 iun 2006, de aici .
Aceasta este părerea mea și o susțin !!!
DORU
Chiar daca imi asum oprobiul public, sustin propunerea ta.
Discutiile in contradictoriu tb sa fie purtate prin MP, nu pe forum, mai ales cele intre moderatori. arigato.gif
HalbaSus
Da ce ? Userii sa aiba dreptul sa se certe in voie si noi moderatorii nu ? biggrin.gif

A "modera" nu e sinonim cu "a concilia". Nu consider ca moderatorii au mai putine drepturi sa se certe decat toti ceilalti useri, da si ei trebuie sa respecte regulamentul la fel ca toti ceilalti useri, dar asta nu inseamna ca trebuie sa fie "mai catolici decat papa".
T u d o r
MODERATÓR, -OÁRE, moderatori, -oare, s.m. și f., s.n., adj. 1. S.m. și f., adj. (Element) care moderează, ponderează, frânează, potolește. 2. Persoană care conduce o dezbatere, de obicei, publică, o masă rotundă, o emisiune cu mai mulți participanți.

Sursa: DEX Online


Acum, sa ne legam putin de explicatii... Ma refer aici la faptul ca un moderator, conform DEX-ului, include si ideeile de ponderare si de potolire. Ori, logic vorbind, numai ideile astea nu le inspira userilor simpli certurile repetate, de pe Combat si nu numai. Nu spun ca trebuie sa fie un consens general, o idee idilica de forum, dar atacurile la persona, insotite de invective nu fac cinste nimanui, indiferent cat de multa dreptate ar avea. [/quote]
R a z v a n
da, in restul zonelor. aici e si ei in concediu.
Impulse
Sunt perfect de acord cu Mariustom si Doru. La urma urmei aria asta este o mare porcarie (Mike Omega, chiar nu imi place aceasta arie ) si ma voi abtine sa mai calc pe aici mai ales ca in acest fel i-as da satisfactie lui Halba in ceea ce priveste justificarea inventiei sale.

Marea problema totusi domnule Mike Omega este aceea ca nu imi face deloc placere sa dau pe aici INSA domnul Halba muta aici ceea ce el presupune ca ar fi nu stiu ce ca sa dovedeasca utilitatea acestei arii care nu face altceva decat sa inrautateasca relatiile deja existente. Cu alte cuvinte domnia sa decide cine trebuie sa ia suturi in fund si cand, intrucat pe aceasta arie ati permis limbajul necontrolat si libertatea de a jigni fara a suferi consecinte!
Mey Halba, eu te-am mai rugat o data: daca altii aduc thread-ul respectiv in situatie de combat, faci o copie si o pui acolo cu reply-urile lor de combat. Insa cele civilizate sa ramana la versus.
Domnul Halba isi justifica actul prin faptul ca " ca jumatate din lista nu se comercializeaza in romania." Dude, la versus am avut "n" masini pe care altii nu si-i le pot permite sau nu se comercializeaza in Ro si nu le-ai mutat la versus!!! :bash:
In fapt esti capul rautatilor, si vrei ca mai toate postarile mele sa ajunga in lada de gunoi inventata de tine ca sa "beneficiez" din partea celor rai de un limbaj adecvat! De asemenea vrei sa ma aduci in starea de "politist de care rade toata lumea". Probabil ca multi si-au dat seama ce faci. Oricum ai gandi domnia ta, afla ca am si eu oameni care ma apreciaza si care considera drept benefica prezenta mea pe forum. Sunt aici pentru ei si pentru cei care gasesc informatiile mele utile. Pentru mine nu reprezinta nici un fel de problema sa fac fata unei adunaturi de baietei neobrazati care recurg la orice pentru a discredita o persoana. Esenta este ca nu imi pasa.

Anyway Halba, versus-urile demne de a fi postate, reale si afisate in mod rezonabil vor sta in aria mea. Tot ceea ce va ajunge in lada de gunoi inventata de tine nu se va mai bucura de prezenta mea!

Am fost si rezonabil candva, si am incercat sa fiu si obiectiv dar ati avut grija sa ma loviti in permanenta cu un limbaj josnic si comparatii lipsite de bun simt.

Drept este ca nu este normal sa gasim aceste discutii aici insa ce nu inteleg eu este de ce instigarea si tentativa, jignirile repetate, apropourile lipsite de bun simt nu sunt amendate mai ales cand sunt evidente, adminii neluand nici o masura impotriva respectivilor, insa cand apare raspunsul celuilalt -care tot asteapta sa i se faca dreptate- imediat se iau masuri. Doru a fost cel care a incercat sa ii tempereze pe initiatori inca de la inceput, insa cum nu are puterea necesara a apelat la bunul simt al unora care insa s-au dovedit a fi insensibili.

ori altii emit cu zambetul pe buze epitete "deosebite", demne de a sta in aceasta lada de gunoi si nu patesc nimic iar eu pentru faptul ca il numesc pe unul "taran" iau concediu. Curat murdar Moncher!

Asa ca domnule Mike Omega, Domnule Admin , poate luati in consideratie si prezenta argumentatie si veti incerca pe viitor sa fiti rezonabili si impartiali. Sper ca toate incalcarile ce se produc pe celelalte arii ce nu tin de Lada de Gunoi sa fie amendate in mod corespunzator asa cum m-ati amendat si pe mine.

va multumesc!
f1anatic
QUOTE(Impulse)
:bandit:
:argue: , :boxing: ,
va multumesc!

biggrin.gif
Ma simt coplesit de evenimente, de propuneri si de solutii. Astept instructiuni pentru ca de buna seama nu sint capabil sa judec mai departe.

Ce pot insa gindi cu procesorul meu lesinat : daca asta e lista de moderatori/administratori, toate certurile, limbajul de cartier, discutiile inversunate, "name-calling" exista intre mereu acelasi moderator si ceilalti. Discutii contradictorii mai exista intre ceilalti moderatori...dar certuri niciodata. In ceea ce ma priveste nu imi aduc aminte sa ma fi certat cu...Madalina, George, Halba, MR, Iulian, Doru, Eddie - poate idei diferite om fi avut, dar nu imi aduc aminte sa ma dedau la mai mult. Si nici pe astialalti intre ei nu imi aduc aminte sa se fi certat.


admin
Catalin78
DORU
E d d i e
f1anatic
G e o r g e
guerilla
HalbaSus
Impulse
Iulian HondaFan
madalina
mike.omega
MR28673
Rai
suzuki_bs
V l a d


Eu sint incapabil sa trag concluzii. Nu prezint decit faptele. Discutiile si concluziile sa le traga aia cu carte...eu ma duc sa stau in banca mea ca pe urma sint taiat de la ciocolata.

Goe
mike.omega
In primul rand, nici mie nu-mi face placere sa postez pe aici si nici nu sunt 100% de acord cu aceasta arie dar cum nu depinde de mine, nu am ce face.
Apoi... Impulse, nu te obliga nimeni sa raspunzi la provocari, daca te simti ofensat poti sa ne anunti(pe noi adminii) si gasim o solutie smile.gif
Dpdv tehnic nu se poate multiplica un topic, se poate doar muta lasand in urma o "umbra" prin care sa poate fi accesat, adica nimic in cazul nostru.

Aria aceasta se doreste a fi una de refulare dar s-a specificat clar ca si bunul simt trebuie sa existe, cand am intervenit cat de putin mi-am luat-o imediat ca doar aici e Combat Zone!
S-a vrut o astfel de arie, o aveti! Dormi cum iti asterni!
In mod evident putem inchide aceasta arie si orice scandal ce se va ivi pe forum va fi sanctionat si moderator sau nu parasiti acest forum imediat smile.gif
eddie
Eu mi-am spus parerea desprea ,,Combat zone''....

http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t=11178

Acesta este cel de-al doilea mesaj aici si ultimul ! :puke:
Iulian HondaFan
Impulse, modul in care tii sa iti impui gusturile si preferintele si in care consideri orice remarca diferita de opinia ta ca fiind fie rauvoitoare, fie inferioara, fie ofensatoare este de domeniul anormalului... asta este obiectia mea principala.

recunosc ca utilizarea termenului de "tembel" e vulgar din partea mea si imi cer scuze audientei. mea culpa si una dupa ceafa ca mi-am pierdut cumpatul blush.gif ... am momente in care ma enervez si io ca tot omul, desi este total stupid din partea-mi sa o fac referitor la persoana cuiva care organic nu poate fi altfel... na, ca m-am facut singur si prost... biggrin.gif

cum iti permiti tu sa te iei la modul asta marlanesc de zidurile mele? cine te-a invitat pe tine sa te uiti la acele poze? ce demon te impinge sa iti bagi nasul in treaba mea? cum iti permiti sa imi atribui epitete referitor la modul in care imi cheltui banii? asa ai invatat la matale la conac pe Jii? ca daca te uiti cu atata dispret la tarani inteleg ca esti de os boieresc. nu ? :angel:

aduna tot ceea ce am scris eu si pune alaturi de ce ai scris tu si vezi care e raportul. bine asta e o figura de stil, ca imi dau seama ca nu esti capabil de o analiza la rece, ca esti extrem de vanitos si iti este de neconceput sa admiti notiunile de nebun si tine insuti impreuna. tocmai asta ar trebui sa-ti dea de gandit. pe mine daca ma face unul nebun nu m-as supara neaparat... poate ca am facut ceva nebunesc ( toti facem), poate am sarit calul... ma gandesc un moment... dar nu, nu e cazul tau... blush.gif

la mine la tara se zice " nu-ti pune mintea cu nebunul"... si bine se zice. de-aia sunt si io prost blush.gif . asta e greseala mea si promit sa ma tratez.
Iulian HondaFan
QUOTE(R a z v a n)
voi de fapt va iubiti si nu va dati seama...am anulat la surprize surprize si am rezervat la "din dragoste" - caravana iubirii


yeah, its one of those love-hate relationships... biggrin.gif blush.gif
HalbaSus
Impulse, e adevarat ca eu am promovat Combat Zone-ul dar nu a fost doar decizia mea, oricum imi asum "vina" de a fi promovat aceasta arie pe care eu o consider in continuare necesara.
Faptul ca tie iti displace aceasta arie ma mira destul de mult, fiindca inainte de a se infiinta CZ ai primit vre-o 3 ban-uri si multe avertismente pentru atacuri la persoana, ai tinut o pledoarie de era sa ne dea lacrimile despre cum esti discriminat, si iti sunt incalcate drepturile la libera exprimare, si ca esti persecutat ca si comunistii inainte de '45, and so on... acum te poti exprima liber si necenzurat si tot nu iti convine. Macar daca ai fi o mironosita pe care o apuca plansul la prima vorba mai dura as intelege, dar nu e cazul, ai dovedit-o de nenumarate ori ca stii sa jignesti, sa intepi, sa ironizezi oameni, nu vad de ce ar trebui sa-ti plang de mila ca si altii au dreptul sa faca acelasi lucru.

In al doilea rand, ideea combat zone-ului nu a aparut din senin, ca am visat intr-o noapte "ce bine ar fi sa facem o arie in care sa ne certam ca orbii", a aparut din cauza certurilor de pe versus care duceau inevitabil la INCHIDEREA topicurilor (mai tii minte topicul cu "lufturile" biggrin.gif), eu consider ca e mai bine sa pastram topicurile deschise si sa avem discutii nemoderate, decat sa inchidem fiecare topic in care iei tu cuvantul de mai mult de 5 ori.

QUOTE
In fapt esti capul rautatilor, si vrei ca mai toate postarile mele sa ajunga in lada de gunoi inventata de tine ca sa "beneficiez" din partea celor rai de un limbaj adecvat!


1. De ce as vrea sa "pierd controlul" asupra postarilor tale, cat timp sunt pe versus le pot sterge, le pot edita, sau pot inchide subiectul, aici nu am nici un drept.
2. Nu stiu daca ai observat dar tu esti cam singura persoana care tine in viata Combat Zone-ul... am putea-o redenumi "Impulse Zone" deoarece tu esti personajul principal pe aceasta arie, daca ne-am gandi strict la "curatenia" forumului si nu la libertatea de expresie a fiecarui membru tu ai fi in momentul de fata banat pentru 100 de ani, asta fiindca nu esti in stare sa accepti ca altii pot avea pareri diferite de a ta si pot fi si respectati in acelasi timp, in schimb esti un foarte bun "flame starter".
3. "ca sa "beneficiez" din partea celor rai de un limbaj adecvat", cea mai tare faza de azi biggrin.gif deja mi-l imaginez pe Impulse personajul principal al unui film american, el e eroul pozitiv care e atacat de "cei rai" dar el in final ii bate pe toti si pleaca cu bmw-ul biggrin.gif foarte tare frate... deci Iulian chiar avea dreptate cand te facea bolnav psihic... you really have issues.
James Kilowatt
@Doru, Tudor & Co

Sunteti offtopic cu discutia despre ce ar trebui si ce nu sa faca un moderator. biggrin.gif

Am propus o dezbatere despre politica de moderare aici
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?t...48&start=40
si nu m-a bagat nimeni in seama, cu exceptia lui Halba.... caruia apropo, ii sustin opinia ca aria asta e necesara si e o solutie mai buna decat avertismente si ban pentru fiecare discutie mai ... pasionala.

Ceva imi spune ca alta solutie decat ban-ul nu exista.... pentru unii. Si ban-ul mi se pare o solutie mult mai proasta decat aria asta. Cum spunea cineva mai sus, cine apeleaza la atacuri la persoana se descalifica singur, indiferent daca e novice sau moderator.

In loc de "Zona in care userii incinsi isi pot refula frustrarile. Sunt permise dialogurile incinse, cu anumite limite." propun sa se numeasca "Zona unde va puteti face singuri de kkt in toata splendoarea" biggrin.gif Ca sa fie mai clar.
air_wolf
ce face bmw-ul din oameni... ii transforma in monstrii!!! biggrin.gif biggrin.gif biggrin.gif
R a z v a n
@Impulse

Vad ca oamenii mai spera sa se inteleaga cu tine si apeleaza la logica si argumente (e adevarat, presarate cu rautati - dar ti-o ceri intr-un mare fel). Eu nu caut sa intru in varteju asta pentru ca nu consider ca am interlocutor si nu-mi place sa dau la perete.
DAR DACA SE INCHIDE COMBAT ZONE DIN CAUZA CA NU-TI PLACE TIE O SA IMI DEDIC TIMPUL LIBER ELUCUBRATIILOR TALE IMBECILE PUNCT CU PUNCT.

Si ca sa lamurim un lucru: o marca atat de frumoasa, cu traditie si prestanta ca BMW nu merita un Vadim ca tine. Prestatia ta e demna de alte marci, cu orizont ingust. Din pacate ai devenit incredibil.

BEY, DUDE, YO, ETC
ozz86651
QUOTE
De asemenea vrei sa ma aduci in starea de "politist de care rade toata lumea".


Nu el, natura ...
Nu m-am putut abtine, scuze biggrin.gif
Flameul nu s-a inventat de ieri si nu pe forumul asta. Mie mi se pare ca Impulse da sare si piper forumului asta si fara aria asta ar fi groaznic de plictisitor si probabil nici nu ma inscriam.
Panselutele, mironositele si alte specii de floricele poa sa nu citeasca, ce dracu. Eu-s pervers, recunosc.
DORU
QUOTE(mike.omega)
In primul rand, nici mie nu-mi face placere sa postez pe aici si nici nu sunt 100% de acord cu aceasta arie dar cum nu depinde de mine, nu am ce face.
Aria aceasta se doreste a fi una de refulare dar s-a specificat clar ca si bunul simt trebuie sa existe, cand am intervenit cat de putin mi-am luat-o imediat ca doar aici e Combat Zone!
S-a vrut o astfel de arie, o aveti! Dormi cum iti asterni!
In mod evident putem inchide aceasta arie si orice scandal ce se va ivi pe forum va fi sanctionat si moderator sau nu parasiti acest forum imediat smile.gif


Da, inteleg pct tau de vedere: lasa libertate oamenilor iar ei isi vor limita singuri masura proprie. Asta o da de obicei educatia sau bunul-simt, insa nu suntem toti la fel. Retineti - nu jignesc pe nimeni acum, evidentiez doar ca nu toti intelegem libertatea de exprimare la fel si nu toti avem aceeasi masura auto-impusa.

Eu consider ca aceasta arie si-a demonstrat putinta. Personal, as aprecia un ban pt o jignire, decat un reply jignitor. Dac unii nu se pot abtine sa fie duri, sa plateasca. O sa ziceti ca nu se gaseste nimeni sa dea cu pietre: adevarat, dar eu unul ma supun celui care va fi ales (sau nu) sa decida cine si cand sa primeasca o penalizare/warning/ban. Cand vom creste cu totii dpdv al limbajului civilizat, voi fi primul care va cere redeschiderea acestei arii. Multumesc ! arigato.gif
HalbaSus
Revin cu o precizare, ieri seara nu prea aveam timp de stat pe net si azi am fost extrem de ocupat.

QUOTE
Domnul Halba isi justifica actul prin faptul ca " ca jumatate din lista nu se comercializeaza in romania." Dude, la versus am avut "n" masini pe care altii nu si-i le pot permite sau nu se comercializeaza in Ro si nu le-ai mutat la versus!!!


Ce ar trebui sa fac cand un user posteaza la Versus un topic cu numele "Teutonul invincibil - BMW 330i" ? Daca mi-as fi luat in serios postul de moderator as fi aplicat regulamentul atunci l-as fi sanctionat pe stimabilul meu coelg pentru incalcarea punctelor 3 si 4 din regulament, deoarece a postat in legatura cu un subiect care a mai fost dezbatut si pentru ca titlul nu e deloc sugestiv, nu face referire decat la o singura masina din comparatie asociat cu un epitet poetic.

Dar vreau sa-l linistesc pe domnul Impulse, ca daca nu mai doreste sa calce pe aceasta arie (eu sincer m-as bucura) atunci nu o sa-l oblig sa viziteze aceasta arie mutandu-i postarile aici. Ma voi rezuma la aplicarea regulamentului.
air_wolf
teutonul are aripi de plastic :puke: la banii aia eu vreau de tabla de 1!!!! adica tanc
ozz86651
Eu vreau toata masina din plastic, de preferinta fibra de carbon. Usor si mai rezistent ca otelul. Da MUUUULT mai scump. Preturi "spatiale".
air_wolf
ozz, cred ca stim ce-i fibra. dar plasticul e PLASTIC!!! o aripa nu poata sa coste mai mult de 10EUR in china, si tu o iei la 250-300eur aici. think!!!!
James Kilowatt
Aripile sunt din platic ca sa nu lase semne micile incidente din parcare, pot suporta o oarecare deformare si revin la loc fara semne. Tabla se indoaie si ramane indoita...

Pretul e alta discutie care tot in combat s-ar termina... biggrin.gif Stim ca in general, pentru calitate trebuie sa platesti, insa inca nu s-a demonstrat ca daca platesti ai si calitate...
ozz86651
Sint foarte multe calitati de plastic, si nu inteleg de ce e plasticul mai rau ca otelul?
florin55503
QUOTE(ozz86651)
Sint foarte multe calitati de plastic, si nu inteleg de ce e plasticul mai rau ca otelul?


e mai nasol cu plasticul pt ca se sparge extrem de repede. daca nu ai casco te trage serios in jos schimbatul unei aripi. la mine la pejo cel putin se sparge destul de usor. ce la o aripa de tabla se poate indrepta fara mari cheltuieli (parca bmw inventase ceva de genul tabla inteligenta care in momentul in care era incalzita revenea la locul eu). de aceea zic eu e doar o politica de reducere a costurilor si decrestere a veniturilor, pt ca asa cum am scris mai in spate e mai rentabil pt bmw sa iti vanda o aripa noua decat sa te duci tu la service si sa iti inndrepte tabla neavand ei nici un venit astfel.

pana acum am vorbit despre lovituri minore
air_wolf
plasticul e foarte ieftin. asa ca nu se justifica jde mii de euro pentru o masina de plastic...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.