Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Se merita sa cumperi din Ungaria un Ignis?
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
sandor-csaba
QUOTE (bbogdanmircea @ Apr 16 2008, 08:39 AM) *
cardul are o limita de bani pe zi...

ce zici?ignis
fan66hd
QUOTE (laurh @ Apr 15 2008, 05:52 PM) *
Am ajuns in Ungaria sa iau un Ignis. De fapt o sa il iau maine, pt ca actele dureaza 2 zile.
Singura mea temere e urmatoarea. Masina pe care am mai gasit-o noua (la un dealer din budapesta) nu are aer conditionat.
Ei au zis insa ca pt 250000 forinti monteaza AC in 2 zile. Am mari emotii despre cat de serios va fi montat acel AC. Voi ce credeteti ? E atat de simplu ? Banuiesc ca s va monta acolo la acel dealer AC-ul.
In plus, nu am reuist fara sa platesc cei 361.000 de forinti dar ei mi-au garantat ca odata inmatriculata in romania sa le trimit actele prin care dovedesc ca e inmatriculata in romania si ei imi vor trimite intr-un cont banii. Sincer ma indoiesc de acest lucru, dar ei par sa vorbeasca foarte serios. Acum om vedea.
Oricum, pana acum , masina costa 11230 E (1.3, 4WD, AC, alba) . Dc as mai recupera si cei 361.000 ar fi super, dar dupa cum spuneam, eu am dubii.
As vrea sa va ami intreb ce scriu cei de la suzuki in manualul masinii vis-a-vis de rodaj-ul masini, cam pana la ce turatie ati tinut-o in prima mi de kilometri. Intreb pt ca maine noapte voi pleca cu a din budapesta spre bucursti, si numai sa merg cu 90km/h nu am chef biggrin.gif
Are cineva un masnual al masinii in format electronic ?

Te felicit pentru alegerea facuta. E cumva si 4x4?
De la ce dealer ai luat-o pana la urma?
In legatura cu taxa de 361000, ti-am spus ca eu nu am platit-o din start. Dealerul de la care am luat masina urmeaza sa o recupereze de la autoritatile lor.
Poate ca ai bafta si ti-o vor returna dar formalitatile am inteles ca dureaza cateva luni (3-4).
fan66hd
Scuze, sunt distrat.
Acu vad ca e 4x4.
S-o stapanesti sanatos si sa te bucuri la maxim de ea.
Poate ne arati si niste poze.
bbogdanmircea
QUOTE (sandor-csaba @ Apr 16 2008, 02:40 PM) *
QUOTE (bbogdanmircea @ Apr 16 2008, 08:39 AM) *
cardul are o limita de bani pe zi...

ce zici?ignis


fain dar nu are AC?
sandor-csaba
QUOTE (bbogdanmircea @ Apr 18 2008, 05:51 PM) *
QUOTE (sandor-csaba @ Apr 16 2008, 02:40 PM) *
QUOTE (bbogdanmircea @ Apr 16 2008, 08:39 AM) *
cardul are o limita de bani pe zi...

ce zici?ignis


fain dar nu are AC?

l-am pus doar pt. ca la limbile vorbite scrie D si GB. poate merita sa vorbesti si sa intrebi de alt IGNIS dupa preferintele tale.
sandor-csaba
pt.cei interesati in achizitionarea unui ignis iata o firma din satu-mare care aduce printre altele si suzuki ignis,swift din ungaria!suzuki
liviuv
Se merita luat si un Swift din Ungaria. Pentru cei interesati am detaliat aici experienta: Achizitionare Swift 1.3 GS Ungaria.
laurh
QUOTE (fan66hd @ Apr 18 2008, 04:17 PM) *
Te felicit pentru alegerea facuta. E cumva si 4x4?
De la ce dealer ai luat-o pana la urma?
In legatura cu taxa de 361000, ti-am spus ca eu nu am platit-o din start. Dealerul de la care am luat masina urmeaza sa o recupereze de la autoritatile lor.
Poate ca ai bafta si ti-o vor returna dar formalitatile am inteles ca dureaza cateva luni (3-4).

Am luat-o de la http://www.suzukiobuda.hu/
Intre timp am avut si prima problema. Inca de cand am alimentat prima oara, cand am deschis busonul am sesizat ca era presiune in rezervor. Spre rusinea mea am neglijat problema ... Asa ca taicamiu a rmas cu ea in pana in drum spre buzau ... a crapat capacul de la pompa de benzina ... a curs benzina din rezervor ... A mers la un service in apropiere unde i-au lipit aia capacul cu nu stiu ce solutii , aparent fara probleme. Partea proasta este ca acum se aude un zgomot de la pompa de benzina ... adica efectiv se aude cum merge, un bazait de motoras, foarte zgomotos. La relanty, cu gemurile inchise, aproape ca acopera zgomotul motorului. Nici nu vreau sa ma gandesc cate probleme voi avea cu garantia, mai ales ca s-a umblat la ea. Dar ce era sa faca ?
Deocamdata nu am certificatul ei de garantie pt ca a ramas la delaer in ungaria. Trebuie sa le trimit copie dupa actele de inmatriculare in romania, ca ei sa imi completeze certificatul de garantie si sa mi-l trimita prin posta. Au zis ca nu se poate altfel, dar mi-au garantat ca il vor trimite, cert este ca deocamdata nu il am. Nu ma asteptam insa sa am probleme asa repede cu ea. E cert ca undeva era o problema cu sistemul de aerisire al rezervorului ... acum s-a rezolvat prin crestarea garniturii de la buson ... cam jenant pt o masina noua, japoneza ( sau ungureasca ? biggrin.gif).
Dc aveti experiente care m-ar putea ajuta in rezolvarea problemei mele ...
In plus, fac un apel ... dc are cineva un manual in romana sau engleza in format digital ... sau dc ma pot intalni cu cineva sa fac un xerox ... as ramane dator ...
bbogdanmircea
QUOTE (sandor-csaba @ Apr 22 2008, 01:54 PM) *
pt.cei interesati in achizitionarea unui ignis iata o firma din satu-mare care aduce printre altele si suzuki ignis,swift din ungaria!suzuki


da dar preturile incep de la 6500 deci mult cu aproape 1000 de epuroi fata de Ungaria
liviuv
QUOTE (laurh @ Apr 27 2008, 11:26 AM) *
Deocamdata nu am certificatul ei de garantie pt ca a ramas la delaer in ungaria. Trebuie sa le trimit copie dupa actele de inmatriculare in romania, ca ei sa imi completeze certificatul de garantie si sa mi-l trimita prin posta. Au zis ca nu se poate altfel, dar mi-au garantat ca il vor trimite, cert este ca deocamdata nu il am. Nu ma asteptam insa sa am probleme asa repede cu ea.


Si eu mi-am luat Swift-ul tot din Ungaria, dar de la Suzuki Pest, Budapesta, de unde am primit toate actele, inclusiv manualul service al masinii. Mai ramane doar sa le trimit eu o copie a certificatului de inmatriculare dupa ce o inmatriculez pentru a-si putea recupera ei acea taxa de 361.000 HUF.

QUOTE (laurh @ Apr 27 2008, 11:26 AM) *
In plus, fac un apel ... dc are cineva un manual in romana sau engleza in format digital ... sau dc ma pot intalni cu cineva sa fac un xerox ... as ramane dator ...


M-ar interesa si pe mine un manual de Swift in romana sau engleza.
sandor-csaba
QUOTE (bbogdanmircea @ Apr 27 2008, 10:50 AM) *
QUOTE (sandor-csaba @ Apr 22 2008, 01:54 PM) *
pt.cei interesati in achizitionarea unui ignis iata o firma din satu-mare care aduce printre altele si suzuki ignis,swift din ungaria!suzuki


da dar preturile incep de la 6500 deci mult cu aproape 1000 de epuroi fata de Ungaria

pretul mai depinde si de cit de bun negociator esti,poate ajungeti la un compromis!un drum chiar si pina in tara vecina +alte cheltuieli poate ajunge in jurul a 5-600 euro.
tabek
cu 500 de euro eu am facut turul Europei anul trecut, hai sa nu exageram totusi... smile.gif
fan66hd
QUOTE (laurh @ Apr 27 2008, 12:26 PM) *
QUOTE (fan66hd @ Apr 18 2008, 04:17 PM) *
Te felicit pentru alegerea facuta. E cumva si 4x4?
De la ce dealer ai luat-o pana la urma?
In legatura cu taxa de 361000, ti-am spus ca eu nu am platit-o din start. Dealerul de la care am luat masina urmeaza sa o recupereze de la autoritatile lor.
Poate ca ai bafta si ti-o vor returna dar formalitatile am inteles ca dureaza cateva luni (3-4).

Am luat-o de la http://www.suzukiobuda.hu/
Intre timp am avut si prima problema. Inca de cand am alimentat prima oara, cand am deschis busonul am sesizat ca era presiune in rezervor. Spre rusinea mea am neglijat problema ... Asa ca taicamiu a rmas cu ea in pana in drum spre buzau ... a crapat capacul de la pompa de benzina ... a curs benzina din rezervor ... A mers la un service in apropiere unde i-au lipit aia capacul cu nu stiu ce solutii , aparent fara probleme. Partea proasta este ca acum se aude un zgomot de la pompa de benzina ... adica efectiv se aude cum merge, un bazait de motoras, foarte zgomotos. La relanty, cu gemurile inchise, aproape ca acopera zgomotul motorului. Nici nu vreau sa ma gandesc cate probleme voi avea cu garantia, mai ales ca s-a umblat la ea. Dar ce era sa faca ?
Deocamdata nu am certificatul ei de garantie pt ca a ramas la delaer in ungaria. Trebuie sa le trimit copie dupa actele de inmatriculare in romania, ca ei sa imi completeze certificatul de garantie si sa mi-l trimita prin posta. Au zis ca nu se poate altfel, dar mi-au garantat ca il vor trimite, cert este ca deocamdata nu il am. Nu ma asteptam insa sa am probleme asa repede cu ea. E cert ca undeva era o problema cu sistemul de aerisire al rezervorului ... acum s-a rezolvat prin crestarea garniturii de la buson ... cam jenant pt o masina noua, japoneza ( sau ungureasca ? biggrin.gif).
Dc aveti experiente care m-ar putea ajuta in rezolvarea problemei mele ...
In plus, fac un apel ... dc are cineva un manual in romana sau engleza in format digital ... sau dc ma pot intalni cu cineva sa fac un xerox ... as ramane dator ...

Mi se pare absolut ciudata patania ta.
Eu am constatat la fiecare alimentare ca am depresiune in rezervor si in nici un caz suprapresiune.
Si am deja peste 3500 km facuti in diverse conditii si fara nici cea mai mica problema si sper sa ramana asa pentru mult timp de-acu inainte.
Totusi oare care sa fie sursa suprapresiunii din rezervorul tau?
sandor-csaba
QUOTE (tabek @ Apr 29 2008, 09:56 AM) *
cu 500 de euro eu am facut turul Europei anul trecut, hai sa nu exageram totusi... smile.gif

la alte cheltuieli nu numai banii de benzina se inteleg ci si cele pt. transcriere,numere,asigurare etc. dupa care daca mai ai 500 euro poti face turul europei.
laszdav
QUOTE (fan66hd @ Apr 29 2008, 12:23 PM) *
QUOTE (laurh @ Apr 27 2008, 12:26 PM) *
QUOTE (fan66hd @ Apr 18 2008, 04:17 PM) *
Te felicit pentru alegerea facuta. E cumva si 4x4?
De la ce dealer ai luat-o pana la urma?
In legatura cu taxa de 361000, ti-am spus ca eu nu am platit-o din start. Dealerul de la care am luat masina urmeaza sa o recupereze de la autoritatile lor.
Poate ca ai bafta si ti-o vor returna dar formalitatile am inteles ca dureaza cateva luni (3-4).

Am luat-o de la http://www.suzukiobuda.hu/
Intre timp am avut si prima problema. Inca de cand am alimentat prima oara, cand am deschis busonul am sesizat ca era presiune in rezervor. Spre rusinea mea am neglijat problema ... Asa ca taicamiu a rmas cu ea in pana in drum spre buzau ... a crapat capacul de la pompa de benzina ... a curs benzina din rezervor ... A mers la un service in apropiere unde i-au lipit aia capacul cu nu stiu ce solutii , aparent fara probleme. Partea proasta este ca acum se aude un zgomot de la pompa de benzina ... adica efectiv se aude cum merge, un bazait de motoras, foarte zgomotos. La relanty, cu gemurile inchise, aproape ca acopera zgomotul motorului. Nici nu vreau sa ma gandesc cate probleme voi avea cu garantia, mai ales ca s-a umblat la ea. Dar ce era sa faca ?
Deocamdata nu am certificatul ei de garantie pt ca a ramas la delaer in ungaria. Trebuie sa le trimit copie dupa actele de inmatriculare in romania, ca ei sa imi completeze certificatul de garantie si sa mi-l trimita prin posta. Au zis ca nu se poate altfel, dar mi-au garantat ca il vor trimite, cert este ca deocamdata nu il am. Nu ma asteptam insa sa am probleme asa repede cu ea. E cert ca undeva era o problema cu sistemul de aerisire al rezervorului ... acum s-a rezolvat prin crestarea garniturii de la buson ... cam jenant pt o masina noua, japoneza ( sau ungureasca ? biggrin.gif).
Dc aveti experiente care m-ar putea ajuta in rezolvarea problemei mele ...
In plus, fac un apel ... dc are cineva un manual in romana sau engleza in format digital ... sau dc ma pot intalni cu cineva sa fac un xerox ... as ramane dator ...

Mi se pare absolut ciudata patania ta.
Eu am constatat la fiecare alimentare ca am depresiune in rezervor si in nici un caz suprapresiune.
Si am deja peste 3500 km facuti in diverse conditii si fara nici cea mai mica problema si sper sa ramana asa pentru mult timp de-acu inainte.
Totusi oare care sa fie sursa suprapresiunii din rezervorul tau?


Si la mine este o suprapresiune in rezervor si se aude bazaitul pompei de benzina. Pana acum eram convins ca presiunea in rezervor este un fenomen normal.
mad76
QUOTE (laszdav @ Jun 15 2008, 06:54 PM) *
QUOTE (fan66hd @ Apr 29 2008, 12:23 PM) *
QUOTE (laurh @ Apr 27 2008, 12:26 PM) *
QUOTE (fan66hd @ Apr 18 2008, 04:17 PM) *
Te felicit pentru alegerea facuta. E cumva si 4x4?
De la ce dealer ai luat-o pana la urma?
In legatura cu taxa de 361000, ti-am spus ca eu nu am platit-o din start. Dealerul de la care am luat masina urmeaza sa o recupereze de la autoritatile lor.
Poate ca ai bafta si ti-o vor returna dar formalitatile am inteles ca dureaza cateva luni (3-4).

Am luat-o de la http://www.suzukiobuda.hu/
Intre timp am avut si prima problema. Inca de cand am alimentat prima oara, cand am deschis busonul am sesizat ca era presiune in rezervor. Spre rusinea mea am neglijat problema ... Asa ca taicamiu a rmas cu ea in pana in drum spre buzau ... a crapat capacul de la pompa de benzina ... a curs benzina din rezervor ... A mers la un service in apropiere unde i-au lipit aia capacul cu nu stiu ce solutii , aparent fara probleme. Partea proasta este ca acum se aude un zgomot de la pompa de benzina ... adica efectiv se aude cum merge, un bazait de motoras, foarte zgomotos. La relanty, cu gemurile inchise, aproape ca acopera zgomotul motorului. Nici nu vreau sa ma gandesc cate probleme voi avea cu garantia, mai ales ca s-a umblat la ea. Dar ce era sa faca ?
Deocamdata nu am certificatul ei de garantie pt ca a ramas la delaer in ungaria. Trebuie sa le trimit copie dupa actele de inmatriculare in romania, ca ei sa imi completeze certificatul de garantie si sa mi-l trimita prin posta. Au zis ca nu se poate altfel, dar mi-au garantat ca il vor trimite, cert este ca deocamdata nu il am. Nu ma asteptam insa sa am probleme asa repede cu ea. E cert ca undeva era o problema cu sistemul de aerisire al rezervorului ... acum s-a rezolvat prin crestarea garniturii de la buson ... cam jenant pt o masina noua, japoneza ( sau ungureasca ? biggrin.gif).
Dc aveti experiente care m-ar putea ajuta in rezolvarea problemei mele ...
In plus, fac un apel ... dc are cineva un manual in romana sau engleza in format digital ... sau dc ma pot intalni cu cineva sa fac un xerox ... as ramane dator ...

Mi se pare absolut ciudata patania ta.
Eu am constatat la fiecare alimentare ca am depresiune in rezervor si in nici un caz suprapresiune.
Si am deja peste 3500 km facuti in diverse conditii si fara nici cea mai mica problema si sper sa ramana asa pentru mult timp de-acu inainte.
Totusi oare care sa fie sursa suprapresiunii din rezervorul tau?


Si la mine este o suprapresiune in rezervor si se aude bazaitul pompei de benzina. Pana acum eram convins ca presiunea in rezervor este un fenomen normal.

greyMD
salut,

as avea si eu o intrebare.
odata ce cumperi o masina din Ungaria (sa zicem cu pretul care e afisat pe site) mai trebuie sa achiti careva taxe ?
sau achiti doar in tara unde aduci masina (in cazul meu ar fi Republica Moldova) ?

mersi si sper ca am fost inteles.
sandor-csaba
QUOTE (greyMD @ Jun 19 2008, 01:54 PM) *
salut,

as avea si eu o intrebare.
odata ce cumperi o masina din Ungaria (sa zicem cu pretul care e afisat pe site) mai trebuie sa achiti careva taxe ?
sau achiti doar in tara unde aduci masina (in cazul meu ar fi Republica Moldova) ?

mersi si sper ca am fost inteles.

in ungaria mai platesti pt intocmirea actelor in jur de 300 euro, dar daca citesti cu citeva pagini mai sus am postat cheltielile aferente in forinti.salut!
greyMD
mersi de raspuns prompt.

mai am o intrebare: cum ar fi un ignis vizavi de un hyundai getz ?

nu am vazut nici unul pe strazile noastre si nu stiu cum ar arata si ce marimi are ?

mersi
tabek
Uita-te aici pentru specificatii Getz: http://www.hyundai-motor.ro/showroom/index...85&action=3
si aici pentru Ignis: http://www.suzuki-romania.ro/modele/ignis/...gs-93cp_23.html
La dimensiuni sunt aproape identice, Ignis e mai inalt, portbagajul la Getz e mai mare, 288L fata de 236, insa la Ignis cu bancheta rabatabila ajunge la 526L. Motoarele ca si performante sunt cam egale, consumul declarat e mai mic la Getz cu 0,5L.
Si eu vreau sa aduc un Ignis din Ungaria, intre Getz si Ignis aleg Ignis, imi place mai mult aceasta masina.
greyMD
mersi de linkuri.

acu` ma gandesc ca odata ce nu prea vad ignis`uri pe strazile noastre, o sa fie naspa la faza service si reparatii...
getz`uri sunt extrem de multe aici.
laszdav
QUOTE (sandor-csaba @ Jun 19 2008, 04:33 PM) *
QUOTE (greyMD @ Jun 19 2008, 01:54 PM) *
salut,

as avea si eu o intrebare.
odata ce cumperi o masina din Ungaria (sa zicem cu pretul care e afisat pe site) mai trebuie sa achiti careva taxe ?
sau achiti doar in tara unde aduci masina (in cazul meu ar fi Republica Moldova) ?

mersi si sper ca am fost inteles.

in ungaria mai platesti pt intocmirea actelor in jur de 300 euro, dar daca citesti cu citeva pagini mai sus am postat cheltielile aferente in forinti.salut!


Eu am adus acum 2 luni si am cheltuit pentru acte cam 18000 forint, cam 280 lei.
greyMD
hmm

diferenta mare dintre cheltuielile voastre.

oricum, mersi de informatii celor ce au raspuns!
cribo25
QUOTE (laurh @ Apr 27 2008, 09:26 AM) *
QUOTE (fan66hd @ Apr 18 2008, 04:17 PM) *
Te felicit pentru alegerea facuta. E cumva si 4x4?
De la ce dealer ai luat-o pana la urma?
In legatura cu taxa de 361000, ti-am spus ca eu nu am platit-o din start. Dealerul de la care am luat masina urmeaza sa o recupereze de la autoritatile lor.
Poate ca ai bafta si ti-o vor returna dar formalitatile am inteles ca dureaza cateva luni (3-4).

Am luat-o de la http://www.suzukiobuda.hu/
Intre timp am avut si prima problema. Inca de cand am alimentat prima oara, cand am deschis busonul am sesizat ca era presiune in rezervor. Spre rusinea mea am neglijat problema ... Asa ca taicamiu a rmas cu ea in pana in drum spre buzau ... a crapat capacul de la pompa de benzina ... a curs benzina din rezervor ... A mers la un service in apropiere unde i-au lipit aia capacul cu nu stiu ce solutii , aparent fara probleme. Partea proasta este ca acum se aude un zgomot de la pompa de benzina ... adica efectiv se aude cum merge, un bazait de motoras, foarte zgomotos. La relanty, cu gemurile inchise, aproape ca acopera zgomotul motorului. Nici nu vreau sa ma gandesc cate probleme voi avea cu garantia, mai ales ca s-a umblat la ea. Dar ce era sa faca ?
Deocamdata nu am certificatul ei de garantie pt ca a ramas la delaer in ungaria. Trebuie sa le trimit copie dupa actele de inmatriculare in romania, ca ei sa imi completeze certificatul de garantie si sa mi-l trimita prin posta. Au zis ca nu se poate altfel, dar mi-au garantat ca il vor trimite, cert este ca deocamdata nu il am. Nu ma asteptam insa sa am probleme asa repede cu ea. E cert ca undeva era o problema cu sistemul de aerisire al rezervorului ... acum s-a rezolvat prin crestarea garniturii de la buson ... cam jenant pt o masina noua, japoneza ( sau ungureasca ? biggrin.gif).Dc aveti experiente care m-ar putea ajuta in rezolvarea problemei mele ...
In plus, fac un apel ... dc are cineva un manual in romana sau engleza in format digital ... sau dc ma pot intalni cu cineva sa fac un xerox ... as ramane dator ...

In manualul de utilizare scrie clar ca busonul de benzina trebuie inchis corect pt. a nu surveni probleme - adica se va roti in sensul acelor de ceas pina se aude click apoi se intoduce cheia si se inchide prin rasucirea acesteia. Se verifica apoi busonul, prin rotire la stinga si la dreapta, ca sa se auda click in ambele situatii.
Vara se degaja vapori din benzina si se aude un mic fasait la deschiderea busonului dar de aici si pina la defectarea pompei de benzina la o masina noua nu cred ca exista vreo legatura...
greyMD
mi`a placut foarte tare masinuta unui rus, arata destul de bine + ca un crossover puternic
ntire2002
arata fain doar estetic.....
practic insa a reusit sa o transforme in masina de oras....
degeaba are garda mare la sol daca a pus bara aia in fata a "scos" tocmai aia 10 cm numai buni de escaladat borduri, bolovani si alte alea....
bronco446
Va salut pe toti poti posesorii de Ignis,in curind voi intra in rindurile voastre(sper).
Am o intrebare(am citit posturile) daca in cartea aia de identitate scrie 06 e sigur ca este E4?.
Am gasit unul din 2003 in Nyiregyhaza si in CI scria 06,dealerul nu stia daca e E4,a dat vreo 10 telefoane si mi-a zis ca e E3,insa eu am auzit ca multi la inmatriculare au primit E4,ce sa mai cred?
bronco446
Scuze am gresit daca scrie 06 e sigur ca e E3?
bbogdanmircea
QUOTE (bronco446 @ Aug 11 2008, 08:23 AM) *
Va salut pe toti poti posesorii de Ignis,in curind voi intra in rindurile voastre(sper).
Am o intrebare(am citit posturile) daca in cartea aia de identitate scrie 06 e sigur ca este E4?.
Am gasit unul din 2003 in Nyiregyhaza si in CI scria 06,dealerul nu stia daca e E4,a dat vreo 10 telefoane si mi-a zis ca e E3,insa eu am auzit ca multi la inmatriculare au primit E4,ce sa mai cred?


la ce pret ai gasit si ce dotari??
laszdav
QUOTE (bronco446 @ Aug 11 2008, 08:26 AM) *
Scuze am gresit daca scrie 06 e sigur ca e E3?


Daca scrie 06 - atunci e E3.
sandor-csaba
QUOTE (bronco446 @ Aug 11 2008, 08:26 AM) *
Scuze am gresit daca scrie 06 e sigur ca e E3?

daca scrie 06 e sigur euro 3
tabek
mbogdanmircea tu inca nu ai cumparat ignisul? sau ti-ai luat alta masina?
eu pe la sfarsitul lui septembrie-octombrie vreau sa ma duc, o sa stau la Budapesta vreo 3 zile, sper sa gasesc ceva bun in timpul acesta...
bbogdanmircea
QUOTE (tabek @ Aug 14 2008, 06:24 AM) *
mbogdanmircea tu inca nu ai cumparat ignisul? sau ti-ai luat alta masina?
eu pe la sfarsitul lui septembrie-octombrie vreau sa ma duc, o sa stau la Budapesta vreo 3 zile, sper sa gasesc ceva bun in timpul acesta...


nu l-am luat, sincer nici nu cred ca o sa mai iau masina...plus ca ma atrage mai mult un Ford Cougar...
oricum faptul ca au scos ajtia taxa mi-a schimbat mult socotelile
o sa mai vad inspre iarna ce si cum
tabek
ce te-a facut sa-ti schimbi decizia, pana nu demult erai incantat de ignis...de la ignis ai ajuns la ford cougar? unsure.gif nu vreau sa fiu rautacios dar din banii pe care ai lua un ignis din 2005 in stare f. buna poti sa iei un cougar de prin 1999 cu muuulti km...in fine, e decizia ta
bafta la cumparare!
bronco446
QUOTE (laszdav @ Jun 20 2008, 05:50 PM) *
QUOTE (sandor-csaba @ Jun 19 2008, 04:33 PM) *
QUOTE (greyMD @ Jun 19 2008, 01:54 PM) *
salut,

as avea si eu o intrebare.
odata ce cumperi o masina din Ungaria (sa zicem cu pretul care e afisat pe site) mai trebuie sa achiti careva taxe ?
sau achiti doar in tara unde aduci masina (in cazul meu ar fi Republica Moldova) ?

mersi si sper ca am fost inteles.

in ungaria mai platesti pt intocmirea actelor in jur de 300 euro, dar daca citesti cu citeva pagini mai sus am postat cheltielile aferente in forinti.salut!


Eu am adus acum 2 luni si am cheltuit pentru acte cam 18000 forint, cam 280 lei.

cum ai facut de ai cheltuit numai 18000 ?mie mi-au calculat aprox.48000 ,eventual daca nu e scoasa din circulatie si tipul e de acord sa-l aduc acasa apoi sa duc talonul inapoi si o radiaza,insa dilerii le radiaza si zice ori ca nu-l intereseaza ce faci cu ea ori ca iti face toate actele contra cost.Mai am o intrebare la care nici vecinii nu tare stiu raspunsul:de ce unele sint VVT chiar din 2003,altele nu sint nici in 2005 sau nu e nici o diferenta?
laszdav
QUOTE (bronco446 @ Aug 15 2008, 07:01 PM) *
QUOTE (laszdav @ Jun 20 2008, 05:50 PM) *
QUOTE (sandor-csaba @ Jun 19 2008, 04:33 PM) *
QUOTE (greyMD @ Jun 19 2008, 01:54 PM) *
salut,

as avea si eu o intrebare.
odata ce cumperi o masina din Ungaria (sa zicem cu pretul care e afisat pe site) mai trebuie sa achiti careva taxe ?
sau achiti doar in tara unde aduci masina (in cazul meu ar fi Republica Moldova) ?

mersi si sper ca am fost inteles.

in ungaria mai platesti pt intocmirea actelor in jur de 300 euro, dar daca citesti cu citeva pagini mai sus am postat cheltielile aferente in forinti.salut!


Eu am adus acum 2 luni si am cheltuit pentru acte cam 18000 forint, cam 280 lei.

cum ai facut de ai cheltuit numai 18000 ?mie mi-au calculat aprox.48000 ,eventual daca nu e scoasa din circulatie si tipul e de acord sa-l aduc acasa apoi sa duc talonul inapoi si o radiaza,insa dilerii le radiaza si zice ori ca nu-l intereseaza ce faci cu ea ori ca iti face toate actele contra cost.Mai am o intrebare la care nici vecinii nu tare stiu raspunsul:de ce unele sint VVT chiar din 2003,altele nu sint nici in 2005 sau nu e nici o diferenta?

Trebuie sa caut chitantele si voi spune exact ce am platit. Din ce imi amintesc am platit nr. Z, asigurarea pt o luna, taxa pentru scoatere din circulatie care in total au fost cam 18000 Ft. Masina am cumparat de la o firma Renault Nyitrai - orasul Szekszard.
bbogdanmircea
QUOTE (tabek @ Aug 15 2008, 01:09 PM) *
ce te-a facut sa-ti schimbi decizia, pana nu demult erai incantat de ignis...de la ignis ai ajuns la ford cougar? unsure.gif nu vreau sa fiu rautacios dar din banii pe care ai lua un ignis din 2005 in stare f. buna poti sa iei un cougar de prin 1999 cu muuulti km...in fine, e decizia ta
bafta la cumparare!


da stiu...momentan sunt foarte indecis...au crescut nebuneste si preturile la combustibili...dar mai ales cu taxa asta e najpa ptr ca au scos-o si de vro 2-3 mii de euro daca stii sa cauti poti aduce o masina care sa te ajute cat de cat...
intr-adevar sunt de acord si eu la faza cu Ford Cougar...singura chestie care nu-mi place la Ignis e ca are consumul cam mare...

tu ce faci te-ai mai gansit si esti hotarat pe Ignis sau?
btw poate mai tzinem legatura, da-mi un pm sau ceva cine stie daca nu-mi iau poate vin si eu pana in Ungaria sa vad care e treaba
tabek
Acum nu stiu ce sa zic la faza cu consumul, dar un ford cougar 100% consuma mai mult ca un ignis...
Eu cam sunt decis sa cumpar ignis, imi trebuie o masina pe care sa o pot baga si pe drumuri mai grele, o urcare prin munti, chestii din astea...ma gandesc chiar la un 4x4. Consumul nu e asa mare, e normal la motorul pe care-l are, fiind si pe benzina...De fapt nu ma deranjeaza deloc ca ar consuma cu 1L mai mult decat alte masini din aceasta clasa daca e fiabila, si ar cam trebui sa fie din ce am citit eu pe forumuri.
Daca vrei consum mic, cumperi diesel dry.gif
bbogdanmircea
QUOTE (tabek @ Aug 29 2008, 07:42 AM) *
Acum nu stiu ce sa zic la faza cu consumul, dar un ford cougar 100% consuma mai mult ca un ignis...
Eu cam sunt decis sa cumpar ignis, imi trebuie o masina pe care sa o pot baga si pe drumuri mai grele, o urcare prin munti, chestii din astea...ma gandesc chiar la un 4x4. Consumul nu e asa mare, e normal la motorul pe care-l are, fiind si pe benzina...De fapt nu ma deranjeaza deloc ca ar consuma cu 1L mai mult decat alte masini din aceasta clasa daca e fiabila, si ar cam trebui sa fie din ce am citit eu pe forumuri.
Daca vrei consum mic, cumperi diesel dry.gif


sincer eu daca mi-as lua Ignis cred ca l-as pune pe GPL asta daca nu se mai scumpeste gazul...
am citit un Topic de Ford Cougar si nu consuma chiar asa mult, comparabil cu Ignis numai ca nah Cougar are 130 de cai...
si pe mine ma atrage Ignisul dupa cum ziceam
din ce am vazut pe net prin Ungaria cam la 1400000 de forinti s-ar invarti unul bun asta insemnand aproape 6000 de euro...
Amiable
As dori sa-mi achizitionez un Ignis dar ar fi cateva probleme:
1-Nu stiu limba maghiara! Acest lucru mi-ar diminua sansele sa negociez pretul si sa aflu mai multe date despre masina.
2-N-am prea gasit pe net in afara de http://www.hasznaltauto.hu ;http://www.topauto.hu adresele unor parcuri auto din Debretin si Nyíregyháza. Ma gandeam ca as gasi ceva pe langa granita.Vin tocmai de la Iasi si asa fac ~12 ore pe drum...
3-Nu cunosc cum ar trebui sa procedez ca sa ma vad cu masina adusa in Romania. Sa apelez la intermediari care cunosc zona si se ocupa cu asa ceva? Nici nu stiu ce comisioane au...
Ce mai sunt intr-o nebuloasa.
Sorin71828
unul dintre cele mai mari parcuri auto din Ungaria care se ocupa comercializarea auto : www.m3autopark.hu/ ( Acolo scrie : "Vorbim romaneste. ) Exista persoana de contact , telefon, poti sa te intelegi inainte de a pleca la drum ) e mult mai profi decit sa te chinui prin semne ! si te duci la sigur chiar daca mai faci 300 km in plus ( pe autostrada nu conteaza )
sandor-csaba
QUOTE (Amiable @ Sep 10 2008, 02:43 PM) *
As dori sa-mi achizitionez un Ignis dar ar fi cateva probleme:
1-Nu stiu limba maghiara! Acest lucru mi-ar diminua sansele sa negociez pretul si sa aflu mai multe date despre masina.
2-N-am prea gasit pe net in afara de http://www.hasznaltauto.hu ;http://www.topauto.hu adresele unor parcuri auto din Debretin si Nyíregyháza. Ma gandeam ca as gasi ceva pe langa granita.Vin tocmai de la Iasi si asa fac ~12 ore pe drum...
3-Nu cunosc cum ar trebui sa procedez ca sa ma vad cu masina adusa in Romania. Sa apelez la intermediari care cunosc zona si se ocupa cu asa ceva? Nici nu stiu ce comisioane au...
Ce mai sunt intr-o nebuloasa.

incearca pe car4all.ro sau in tirgul de masini din satu-mare unde in fiecare duminica gasesti citeva ignisuri de vinzare.
tabek
Pe la 25sept. ma duc la Budapesta, o sa stau cateva zile daca gasesc un Ignis care-mi place o cumpar. Intrebare: nu stiu cum sa fac cu banii, eu am aprox. 7000Euro in Lei. Cel mai bine cred ca ar fi sa ma duc cu Forinti de aici, dar nu stiu unde pot schimba o asemenea suma...Cei care au fost cum ati procedat? Unde pot schimba in forinti cu cele mai mici pierderi?
multumesc
Sorin71828
QUOTE (tabek @ Sep 11 2008, 05:51 AM) *
Pe la 25sept. ma duc la Budapesta, o sa stau cateva zile daca gasesc un Ignis care-mi place o cumpar. Intrebare: nu stiu cum sa fac cu banii, eu am aprox. 7000Euro in Lei. Cel mai bine cred ca ar fi sa ma duc cu Forinti de aici, dar nu stiu unde pot schimba o asemenea suma...Cei care au fost cum ati procedat? Unde pot schimba in forinti cu cele mai mici pierderi?
multumesc


Parerea mea este sa nu schimbi banii, din doua motive : unul, ca este posibil sa faci plata si in euro si iesi mult mai bine fiindca nu pierzi la schimb, iar al doilea, daca va fi totusi nevoie poti sa schimbi acolo fara probleme banii poate la un curs ceva mai bun ca aici.
Eu am schimbat spre exemplu la OTP Bank - in Ungaria la un curs asemanator cursului de la casele de schimb valutar de la noi.
Sorin71828
QUOTE (Sorin71828 @ Sep 11 2008, 12:10 PM) *
QUOTE (tabek @ Sep 11 2008, 05:51 AM) *
Pe la 25sept. ma duc la Budapesta, o sa stau cateva zile daca gasesc un Ignis care-mi place o cumpar. Intrebare: nu stiu cum sa fac cu banii, eu am aprox. 7000Euro in Lei. Cel mai bine cred ca ar fi sa ma duc cu Forinti de aici, dar nu stiu unde pot schimba o asemenea suma...Cei care au fost cum ati procedat? Unde pot schimba in forinti cu cele mai mici pierderi?
multumesc


Parerea mea este sa nu schimbi banii, din doua motive : unul, ca este posibil sa faci plata si in euro si iesi mult mai bine fiindca nu pierzi la schimb, iar al doilea, daca va fi totusi nevoie poti sa schimbi acolo fara probleme banii poate la un curs ceva mai bun ca aici.
Eu am schimbat spre exemplu la OTP Bank - in Ungaria la un curs asemanator cursului de la casele de schimb valutar de la noi.


Scuze n-am fost atent, abia dupa ce am postat am observat ca tu de fapt ai lei si nu euro !!! Ce sa zic, incearca la OTP Bank, vezi ce curs au.
sandor-csaba
QUOTE (tabek @ Sep 11 2008, 10:51 AM) *
Pe la 25sept. ma duc la Budapesta, o sa stau cateva zile daca gasesc un Ignis care-mi place o cumpar. Intrebare: nu stiu cum sa fac cu banii, eu am aprox. 7000Euro in Lei. Cel mai bine cred ca ar fi sa ma duc cu Forinti de aici, dar nu stiu unde pot schimba o asemenea suma...Cei care au fost cum ati procedat? Unde pot schimba in forinti cu cele mai mici pierderi?
multumesc

eu am avut doar 6000 euro in lei pe care i-am schimbat in forinti la o casa de schimb valutar din centrul orasului care nu cerea comision pt. tranzactie.asa am avut asupra mea suma de1.5 mil.ft(in feb.2008)ignis ce zici?
tabek
Multumesc pentru raspunsuri, Csaba am vazut si eu acel anunt, poate o sa merg doar pana la Nyiregyhaza, problema-i ca inainte de 25sept nu sunt liber doar sambata-duminica, altfel as pleca astazi dupa masina. Am sanse sa pot rezolva toate actele sambata??
Aici in Cluj nu stiu daca pot schimba asa multi forinti la casa de schimb dar am sa incerc.
sandor-csaba
QUOTE (tabek @ Sep 12 2008, 12:13 PM) *
Multumesc pentru raspunsuri, Csaba am vazut si eu acel anunt, poate o sa merg doar pana la Nyiregyhaza, problema-i ca inainte de 25sept nu sunt liber doar sambata-duminica, altfel as pleca astazi dupa masina. Am sanse sa pot rezolva toate actele sambata??
Aici in Cluj nu stiu daca pot schimba asa multi forinti la casa de schimb dar am sa incerc.

atentie la programul primariilor unde se intocmesc actele.in general se lucreaza de luni pina vineri!
Amiable
Din cate am citit pe topicurile postate anterior am vazut ca trebuie sa ai in Ungaria cam 300 euro pt taxe + 200 euro pt benzina + ~300 euro cheluieli curente si neprevazute.

In Romania inmatricularea te mai costa ~400-500 de euro, deci per total ar trebui sa am cam 1500 de euro pusi deoparte numai pt. astfel de cheltuieli.

Intrebarea e urmatoarea: cam cat mai lasa din pret dealerii din parcurile auto si/sau proprietarii particulari?

As vrea sa stiu cam cat ati negociat voi. Stiu cunostinte care si-au cumparat diferite masini din Romania si au negociat intre 300 si 500 de euro.
tabek
Amiable, calculul tau este mult prea umflat. Inmatricularea in Romania nu te costa mai mult de 300 euro (max. 150E taxa de poluare+numar+altele), benzina nu are cum sa te coste 200Euro, cu 200Euro faci cam 2500km, ori si daca stai in Constanta nu faci doar in jur de 1300km...300 euro cheltuieli curente si neprevazute...aici poti sa iesi cu muult mai putin, doar daca stai in hotel 3 stele ajunge la suma asta.
Dupa calculele mele o suma realista pentru toate cheltuielile enumerate de tine ar fi: 250Euro taxe Ungaria+250E inmatriculare+250E benzina+cheltuieli=750E deci cam jumate din ce ai scris tu. Din suma asta mai scadem 250Euro inmatricularea, pentru ca cand te duci in Ungaria nu ai nevoie de acesti bani, deci ajungem la suma maxima de 500Euro (in cazul meu se poate si cu mai putin)....+pretul masinii
In legatura cu negocierea nu stiu daca si cat se poate, la intrebarea asta sper as-ti raspund peste 2 saptamani rolleyes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.