Help - Search - Members - Calendar
Full Version: solenza mai rapida ca loganul?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
T u d o r
Mai Adriane, spune de la inceput ca esti carcotas... biggrin.gif Ce Dumnezeu tot bagi fitile asa? Ba ca ai auzit tu un zvon, ba ca nu stiu ce... Loganul nu este nici BMW, nici Porsche, dar nu te faci de ras pe o sosea, doar daca esti maniacul vitezei si tocmai te dadusei jos dintr-un STI. Hai sa-ti zic eu de zvonurile tale, ca poate ti-e lene sa te uiti pe site-ul EuroNcap sa te dumiresti singur... Loganul are 3 stele, in conditiile in care nu are airbaguri laterale, nici perdea, si are doar 960 kg. Nu e foarte rau, dar nici foarte bine. Adica este in nota caracteristica a masinii, doar pretul iese din tipar prin..micime. smile.gif

Offtopic vreau sa marturisesc sincer ca azi am facut prima interventie pe garantie, sa nu ma mai banuiasca colegii de partizanat. Am schimbat o colectie tija bieleta directie si un amortizor, ambele pe aceeasi parte. Traiasca garantia de 3 ani, care acopera TOT, nu doar cutia si motorul... biggrin.gif La aproape 35000 km rulati, la majoritatea marcilor care se vand la noi erai bun de plata. Acum, nu stiu ce sa zic despre fiabilitatea masinii, mie mi se pare in continuare buna. In societatea de consum actuala, masini ca Mertz Cobra nu se mai fabrica, asta e clar.

Si iar Off... biggrin.gif In timp ce mi s-a rezolvat problema, m-am dat putin cu 16v-ul pe sosea, acum am avut mai mult timp si eram si singur in masina. Va spun cu toata seriozitatea ca diferenta dintre motoarele de 8v si 16v este MAAARE. smile.gif Masina accelereaza excelent, iar unde motorul de 90 cai plafoneaza, mai ai la 16v inca 1000-1500 ture la dispozitie. Demarajele de pe loc sunt mult mai bune, pentru interesatii de liniutze. biggrin.gif Precizez ca masina mi-a fost reparata in timp bun, cu testare si reglare directie, asa cum scrie la carte. Si fara sa trebuiasca sa-i capiez de cap pe museriasi... smile.gif
Adrian
da, aici ai dreptate, loganu de 105 cai intradevar e bun.
_Constantin_
Cea mai puternica masina cu care am mers ( condus) este un Tuareg V6 care este de departe o balena de masina. Am mers cu Seat FR si am ramas impresionat si totusi cand ma urc in masina mea nu mi-e aiurea ca am doar 110 cp, nu simt ca ma tine ceva in loc. Asa sunt eu ... am 300 cp merg de 300. am 100 merg cu 100. Tatal unui prieten si-a luat la recomandarea mea un Logan 1.4, inainte avand o Dacie 1410 de cativa ani buni. Dupa 3 luni fiind multumit ma suna sa ne intalnim si printre picaturi zice: bai costica... asta e puternica tata, daca nu stii sa te tii la ea te opresti cu ea in pom. Eu am ras si cu fundul, poate cel de 1.6 si 90 sa aiba ceva suflet sportiv dar ala de 1.4 e trotineta si totusi pt el e mai mult decat suficient.

Ce vreau sa spun de fapt ... Loagnul este o masina buna pt cine o vrea asa, cine o vede proasta nimeni nu-i poate schimba parerea pt ca argumente nu prea exista. Tudor ... daca ai sti ca azi poate eram si eu in clubu' Logan... am fost sa dau avansul, eram convins, m-am dus si era plecata masina si cat am asteptat am facut un test cu Laguna 3.2 V6 full, cand m-am urcat in logan dupa aia am zis... hai sa merg 100 m sa nu se supere astia pe mine ca ii chemai degeaba. M-am dat jos si am renuntat. La cateva luni am urcat din nou, de data asta ca pasager si am regretat. Normal ca daca o compari cu Laguna sau Avensis sau Mondeo/ Passat nu e mai buna/frumoasa/puternica/imaginea e slaba dar costa totusi foarte foarte putin. Iar versiunea asta 16v e si mai reusita. Au schimbat mici detalii care contribuie pozitiv la imagine si dau o senzatie "premiumish".

Eu ii admir pe astia de la Dacia, serios. Daca se mai iveste ocazia nu o sa mai refuz "the old girl".
Adrian
daca dacia o sa faca logan cu motor de 1.5 dci cu 80 de cp........ o sa ma gandesc la ea............altfel nu!
si daca ar pune motorul de 1.5 dci cu 100 cp.......atunci o cumpar!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.