Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dealeri...sau dorinta de avinde
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3
Razvan100780
Perfect de acord cu tine Watcher. Am fost un pic exagerat in post-ul meu din cauza faptului ca cel pe care l-am citat pare sa fie genul de persoana care isi bate joc de timpul si de nervii celor care se ocupa cu vanzari auto.

De ce spun asta? Pai hai sa vedem cu ce masini povesteste el ca a facut test-drive: TRIBECA, OUTBACK, STI (toate masini sportive, poate cu exceptia Tribeca), apoi M5 (e clar vrea ceva puternic, dar nu e hotarat daca vrea ceva de curse sau ceva de fitze), pentru sotie Fiesta ST (poate doamna este copilotul- acum sunt chiar rautacios), la Audi voia sa faca test cu un motor care dupa cate se pare nici macar nu-l prea interesa, doar stia ca exista.
Toate cele de pana acum sa zicem ca sunt oarecum comparabile, macar ca idee- toate masini scumpe, unele foarte performante. Dar in continuare se duce la VW. Te astepti sa fi vrut sa mearga cu un Tuareg V10 TDI sau mai stiu si eu cu vreun R32 dar nu, el vrea sa duca in redline motorul de 150 CP de pe Passat. Urmeaza interesul pentru SEAT- ma gandesc ca l-o fi interesat Cupra pentru altceva nu inteleg ce putea cauta pe acolo. Ce ma nelamureste total este cand ajungem la Dacia... oare de la astia ce voia, vreuna d-aia de mergea prin CNR prin 2000 cu motor de 300 de cai?

Omul oricum pare ca are bani de vreme ce zice ca si-a luat Seria 5. Si aici ajungem la diferenta de civilizatie. Intr-o tara cu un nivel mai ridicat ca la noi cineva cu 50000 EUROI in buzunar nici macar nu s-ar gandi sa se spuce sa intre in 7-8 showroom-uri auto si sa testeze vreo 10-12 modele din care stie ca de fapt il intereseaza doar 3-4. Asta in primul rand pentru ca o persoana care are atatia bani stie cat de important este fiecare minut petrecut inafara biroului care ii aduce banii, si in al doilea rand pentru ca are destul bun simt incat sa stie ca la fel si partenerii lui (aici ma refer la dealerii auto) pun acelasi pret pe timpul lor. Insa la noi mersul la dealer-ul auto si stresatul vazatorului, ca in reclama la AUDI, este FUN.

Pot sa pun pariu ca discount-ul oferit la BMW a fost cerut si defapt nu oferit.

Poate sunt rautacios, dar avand apropae pe cineva dintr-un astfel de sistem stiu care este stresul generat de astfel clienti.
Watcher
Iarasi cred ca ai dreptate doar pe jumatate smile.gif
Adica sunt convins ca lucrand in vanzari (prietena fratele, etc) dai de oameni care mai mult te chinuie si fara sa intentioneze sa cumpere. Dar this is the job, cum il faci si pe ala sa cumpere wink.gif

Chestiile cu care cred ca gresesti:
QUOTE
Pot sa pun pariu ca discount-ul oferit la BMW a fost cerut si defapt nu oferit

Nu e nici o rusine sa negociezi si sa ceri discount. This is how you get to 50 000 EUR arigato.gif , Daca reusesti sa scoti Seria 5 la pret de Passat esti foarte tare nu zgarcit smile.gif

Doi la mana: ai cateva idei/preferinte, dar nu stii de unde sare iepurele - de ce sa nu testezi mai multe masini? E legal, e moral sa vezi daca nu cumva te incanta mai tare passatul decat seria 5 si economisesti o gramada de bani, etc.

Sa iti spun de ce mi-a placut mie la Toyota si la Subaru (Radacini) : 'haideti, dati-i mai tare, mai tare, luati-o si prin gropi sa vedeti cum se simte' smile.gif

Dupa parerea mea vanzatorul trebuie sa vanda, indiferent de ce face clientul trebiue sa ii gaseasca punctul slab si sa ii vanda produsul smile.gif
Nu sa se fereasca sa 'piarda timpul ' cu un client pe care crede ca nu il va convinge doar dupa cum a intrat in showroom. Bad attitude sad.gif
Razvan100780
Nu te contrazic cu nimic decat cu faptul ca in general omul stie cam ce gen de masina vrea sa-si ia. Daca are 50000 de euro si-l intereseaza seria 5, dar se duce la Dacia e clar ca se plictiseste acasa.

Normal ca vanzatorul trebuie sa vanda si sa-i trateze cu maximum de atentie pe toti cei care intra in showroom, insa vanzatorul nu este sclavul clientului. O relatie normala vanzator client este una cu cartile pe fata de genul: eu te consiliez si te ajut sa gasesti cea mai buna masina pentru ce ai tu nevoie, dar in acelasi timp fi si tu cinstit si spune-mi cateva lucruri de genul: chiar vrei sa-ti iei masina? cam ce gen de masina vrei? cam cati bani ai? pentru cine vrei sa-ti iei masina.

In ceea ce priveste discount-ul insa nu pot fi de acord cu tine. Normal ca oriunde in lumepreturile se negociaza, si poate in vest chiar mai mult decat la noi,dar exista diferente majore. In primul rand pretul se negociaza cand este vorba de flote. Acolo este absolut natural (poate fi vorba chiar si de 2 masini). In al doilea rand pretul acolo se negociaza pentru ca este vorba de clienti fideli care isi cumpara a 5-a masina de la acelasi dealer (nu numai de la aceeasi marca). Si in al treilea rand la ei nu se negociaza niciodata pretul le o masina aflata in promotie, pentru ca e de prost gust dupa ce ca stii ca obtii discount de 10% la o masina sa mai ceri tu inca 1%.

In Romania lumea are impresia ca daca bunul pe care il cumpara are valoare are (10000 EURO intrand deja in aceasta categorie) inseamna ca aia care il vand sunt niste hotomani care se imbogatesc pe seama lui si ca au de unde sa scada pretul. Probabil ar fii surprinsi sa afle ca de exemplu la un bax de apa minerala luata de la orice hipermarket procentul de profit al hipermarket-ului este mai mare decat cel de la o masina de vreo 10000. Ma intreb daca stiind chestia asta data viitoare cand se duc acesti domni la Carrefour o sa ceara dscount pentru ca isi cumpara apa minerala.

Iar ultima si cea mai deranjanta problema a clientilor romani este practica de a face licitatii intre dealerii aceleiasi marci. Merg la unul cer dicount , se duc la urmatorul si cer discount mai mare.
T u d o r
Razvan, ce te deranjeaza asa de tare lucrul asta? Mie mi se pare mai mult decat corect, in masura in care un contract intre doua parti reprezinta un act de vointa al ambelor. Daca eu obtin cel mai bun pret printr-o negociere, insemna ca l-am fortat pe vanzator?
Si negocierea incrucisata de ce e unfair? Eu cand am luat masina i-am disperat pe toti dealerii de compacte din zona, ma stiu si acum. biggrin.gif Si chiar mi-au cerut unii calculatiile de la concurenta, sa putem discuta un discount care sa-i aduca in fata.
Iar meseria de dealer auto presupune si multi care se plimba pe acolo sa vada cum mai merge o masina sau alta. E un risc asumat, pentru 10 insi care-ti calca pragul, daca "prinzi" unul singur e bine. La pretul pe care il obtii, dealerul nu uita ca nu pune la profit doar adaosul la pretul de vanzare. Banii adevarati ii castiga la service. De asta te asigur ca mi s-a oferit aproape pretul cu care a luat el masina, in ideea ca ulterior eu o voi intretine la el si-si scoate parleala. Nu e nici asta un lucru rau, desigur. smile.gif
Razvan100780
Tudor imi pare rau sa te anunt ca intr-o frima lucrurile nu merg chiar asa cum spui tu. Intr-o societate normala fiecare departament pentru a-si justifica si acoperii niste cheltuieli trebuie sa faca un profit, iar profit facut de service nu este folosit pentru a acoperi pierderi de la alte departamente decat temporar. Apoi urmeaza oameni dati afara si salarii neplatite. Normal ca in timp se aduna mai multi bani de la service insa este problema service-ului prin felul in care isi presteaza serviciile sa-si pastreze clientii, nu cel al departamentului de vanzari sa-i aduca clienti noi prin discount-uri.

Lumea in Romania intelege prin calitate a serviciilor doar disponibilitatea de a primi reducere de pret. Nu conteaza cum arata showroom-ul, cum arata si cum vorbeste ala care vinde masina si nici cat de corect este cu clientul. Cuvantul magic este 5 % reducere. Normal ca vanzatorul respectiv ti-a cerut calculatii de la concurenta ca sa compare cum iese la pret pentru ca el avea un target pe care daca nu-l facea nu-si lua banii, dar fi sigur ca a doua zi dupa ce ti-a livrat masina nici nu a mai vrut sa auda de tine, asta daca nu cumva erati prieteni dinainte.
Watcher
Cu ultima afirmatie iarasi nu ai dreptate, uita-te ce scrie pe threadul asta de la inceput pana aici: toata lumea pomeneste de cum au fist tratati, de ce cunostinte au dealerii, etc.
T u d o r
Razvan, si eu zic la fel ca si Watcher. biggrin.gif Chiar si eu am spus la vremea respectiva povestea periplului meu printre dealerii din Valcea, cu plusuri si minusuri. In privinta faptului ca nu mai (sau mai) vrea sa ma vada dupa ce mi-a vandut masina, ma scuzi dar ce ar fi trebuit sa faca? blink.gif Sa-mi scrie felicitari de pasti si craciun ca si-a luat procentul cel mai mare de la vanzare dintre toti clientii? Va spune ca sunt un prostovan care a platit cat a cerut el si atat. Negocierea nu este spoliere, nu te inteleg aici. Un dealer, sau de fapt un vanzator in general nu-ti poate oferi un pret sub cel cu care a cumparat el, nu? Din procentul lui de profit imi ofera cat poate sau cat vrea. Si DACA vrea. smile.gif Asta nu presupune ca ma va "scuipa" dupa incheierea contractului, sau daca o face e treaba lui. Nu inteleg de ce cainezi aici soarta bietului dealer coplesit de marlanii care vor sa-l jupoaie de profit. Am fost la firme care mi-au oferit de la usa reduceri sau accesorii gratuite, la altii am negociat. Asta nu presupune ca i-am jupuit de 3 randuri de piei, daca nu aveau de unde nu-mi dadeau si gata.
Lucian55
1. La VW am fost acum 1 an daca nu mai bine cand la stop in oras erau baietii de la ei care te invitau la test drive cu Noul Passat (abia aparuse). De obicei nu am ce cauta eu pe acolo dar avand in vedere ce mi-au promis test-drive m-am dus. Am citit in brosuri despre FSI si m-am gandit sa vad ce ii poate capul. Masina nu avea motor rece pentru ca a trebuit sa astept vreo 5-10 minute sa se intoarca altcineva care facea test-drive.
Este problema mea daca iau amenda ca am condus cu 180km/h pe drum de 90km/h. Nu cred ca il deraneaza, sau i se scade ceva la salariu celui cu care faceam test drive-ul.
2. La Seat am fost cu un prieten care isi cauta masina si m-am oferit sa il duc cu masina pana acolo, prilej cu care mai aruncam si eu o privire.
3. La Dacia am fost in showroom cand am dus Nissan-ul la service pentru revizie. Nu vroiam sa fac vreun test drive nici daca mi-l ofereau, dar vroiam sa intreb ceva despre o Laguna.
4. Intr-adevar fiecare minut in afara biroului nu imi aduce bani dar la urma urmei ce te intereseaza pe tine ce fac eu cu timpul meu ? Iar daca te refereai la oamenii pe care "i-am deranjat" sa fac test drive cu masinile pe care ei le vand, biroul lor este si in masina, nu numai la ghiseu.
5. Prima oara ( cand am cumparat bmw 530xd-ul) discountul a fost cerut ( care era problema in a economisi cateva mii de euro ? nu am prins ideea), iar a doua oara a fost oferit de ei. Trebuia cumva sa il refuz ?
6. Ma durea undeva daca nu primeam nici un discount de la nici un dealer, pentru mine alte chestii conteaza, discountul fiind doar inca un factor de decizie.
Razvan100780
Frumoasa explicatie din partea lui Lucian. Din cauza punctelor 2,3,4,5 si 6 trebuie sa-mi cer scuze fata de el, nu si fata de altii.

In ceea ce priveste insa faza cu 180km/h da, sa stii ca daca se intampla ceva pe traseu si ala din dreapta ta avea de suferit. Daca omorai pe cineva mergand ca dementul cu 180 Km/h si ala din dreapta ta avea de suferit si daca intrai intr-un stalp la 180 de km/h iarasi avea de suferit si celalalt. Scopul si utilitatea drive-test-ului le-am explicat in primul meu post. Daca nu sunteti de acord cu explicatia mea este problema voastra insa aceea este definitia unui drive-test in orice manual de vanzari. Sunt firme unde ai fi fost intrebat cu ceviteza intentionezi sa rulezi si ai fi aflat probabil cu stupefactie ca nu vei putea sa faci drive-test la ei.

Nu contest faptul ca noi toti vrem sa dam mai putini bani pe masinile pe care le cumparam insa ce voiam eu sa spun este ca masinile sunt un produs de consum si au un pret, pret care acopera niste costuri si care trebuie sa-i aduca celui care face afaceri si un profit. Am mai dat un exemplu, de ce nu negociaza nimeni pretul apei minerale la supermarket??
Watcher
Pentru ca este vorba de alt tip de produs:
1) infinit mai multa lume isi permite apa decat isi permite Seria 5 smile.gif, deci am putea spune ca este mai ieftin si cu cat pretul e mai mic, e mai greu de negociat. Literalmente ma refer: ce faci, mai scoti 100 lei vechi, da cum ti-i da? :wave:

2) apa gasesti pe toate drumurile, negocierea se face prin aceea ca nu mai cumperi de la magazinul din colt unde costa 14 lei baxul ci de la Carrefour unde este 12 lei baxul smile.gif
Seria 5 nu gasesti pe toate drumurile, iar la bucuresti aia de la BMW sunt niste scarbosi imposibili (prietena care si-a cumparat RangeRoverSport s-a chinuit sa ii convinga sa ii vanda si ei o masina...) Asa ca merita negociati pana la ultimul ban :minigun:
AZAZEL
haideti sa va arat un dialog intre mine si reprezentantii porsche romania:


Stimati domni,

Nu v-as fi trimis acest e-mail daca nu as fi fost profund deranjat de
atitudinea la volan a unui coleg de-al dumneavostra.

In data de 8 iulie cand ma intorceam din Mamaia spre Bucuresti, un
individ care conducea un Audi TT cu nr de inmatriculare IF13 PBN (
individ care probabil va este coleg), a inceput sa-si bata joc de
ceilalti participanti la trafic. Fiecare depasire o facea obligandu-i pe
ceilalti sa iasa efectiv pe pe carosabil, obligandu-i sa franeze in asa
fel incat exista riscul sa fie loviti din spate de catre ceilalti
participanti la trafic. Si in zonele in care existau doua benzi de
circulatie pe sens, trecerea de pe o banda pe cealalta o facea incercand
sa intre in spatii de maxim 3 metri intre doua masini. Nu aveai de ales
decat sa-i accepti nesimtirea franand (riscand astfel sa fii lovit din
spate iar colegul dvs sa-si continue drumul nestingherit), sau sa fii la
fel de nesimtit si sa accepti o acrosare cu acesta. Un alt participant
la trafic a incercat sa-i aplice acelasi tratament si, a renuntat sa-si
puna mintea cu cea odihnita a colegului dvs pt ca individul care
conducea autoturismul Audi TT a incercat ulterior de mai multe ori sa-l
scoata de pe carosabil.



Imi pare rau ca imaginea marcii Audi si imaginea firmei care reprezinta
interesele acestei marci in Romania este patata de oameni fara bun simt,
lipsiti de scrupule, teribilisti, imaturi si, tocmai acesti oameni sunt
cei care ar trebui sa demonstreze contrariul cel putin in momentul in
care isi asociaza personalitatea cu nistre brand-uri de pe urma carora
probabil isi castiga existenta.



Nu as vrea ca acest mail sa fie interpretat ca apartinand unui om
frustrat pt ca nu conduce un Audi, ci al unui om care are o experienta
de 200.000 km rulati pe sosele si care nu a vazut asemenea atitudine din
partea unui participant la trafic.

As vrea ca acest mail sa nu treaca neobservat si acel coleg al
dumneavoatra sa primeasca macar o mustrare. In cazul in care veti lasa
continutul acestui mail neobservat, nu trebuie sa aveti remuscari,
vanzarile marcii Audi merg si fara un comportament decent in trafic al
celor care reprezinta aceasta marca.



P.S. Stau si ma gandesc ca daca acel individ conducea un Audi TT,
probabil pozitia lui in PBN este pe un nivel ierarhic superior si,
tocmai el ar trebui sa fie un exemplu ; sau, tocmai pentru faptul ca are
o oarecare pozitie in PBN, acest mail va trece neobservat.


Stimate Domnule Marius ......,





Voi incepe prin a imi cere scuze in numele Porsche Romania, pentru
evenimentul neplacut la care ati fost nevoit sa participati atat
Dumneavoastra cat si restul participantilor la trafic, in data de
08.07.2007.



Pe aceasta cale va aduc la cunostinta ca in perioada 06 - 09.07.2007,
acest autoturism a fost acordat in Test Drive, persoana aflata la volan
nefacand parte din randul angajatilor Porsche Romania.



Cu toate acestea va multumim pentru sesizare, vom atrage atentia
conducatorului auto, insa din pacate nu putem demara nici o actiune
legala impotriva acestuia.



A fost semnat un proces verbal de predare/primire, prin care
conducatorul auto s-a angajat sa respecte legea si normele rutiere in
vigoare, urmand ca la semnalarea unei nereguli de catre organul de
politie rutiera Porsche Romania sa furnizeze datele de contact ale
firmei sau persoanei in cauza.



Regretam ca am fost indirect implicati intr-un astfel de eveniment,
politica firmei facand mentiuni extrem de riguroase in ceea ce priveste
comportamentul la volan al angajatilor Porsche Romania, atat la
conducerea masinilor personale si cu atat mai mult la conducerea
masinilor de firma.



In speranta ca veti putea da uitarii aceasta situatie neplacuta va
asteptam Joi 12 Iulie 2007 orele 20.30 la Piscina Complexului Sportiv
Dinamo, Sos. Stefan Cel Mare, Nr.7-9, Intrarea Barbu Vacarescu, la
prezentarea colectiei "Amor" by Passion du Brasil, unde Porsche
Bucuresti Nord, va participa ca partener.





Cu stima,

Andrei DUICA



Consilier AUDI

Porsche Bucuresti Nord

Tel: 208.36.31

Fax: 208.36.50

Mobil: 0729.600.736

e-mail: andrei.duica@porsche.ro <mailto:andrei.duica@porsche.ro>

www.audi.ro <http://www.audi.ro/>


mentionez ca mail-ul meu a fost trimis catre 2 directori generali de la porsche romania ( nu stiu cum dracu de au 2) si catre directorul de vanzari a diviziei audi. probabil ei s-au interesat cine a dat masina in test drive , iar consilierul de vanzari care mi-a raspuns a fost persoana care a incredintat masina pe mainile netrebnicului.

oricum, dragut din partea lor ca mi-au raspuns si ca m-au invitat la evenimentul respectiv.

ar trebui sa fie si ei mai atenti cui dau masinile in test drive si sa miroase si ei daca individul caruia predau masina reprezinta un potential cumparator.

sper din tot sufletul ca individul respectiv sa nu fie angajat PBN si ei prin mail-ul care mi l-au trimis sa nu incerce sa-si spele imaginea.
Baby Blues
M-as mira sa dai un Audi TT in test drive fara un reprezentant al firmei langa sofer. Sincer! :bash:
Costica101668
ba se dau, chiar pentru perioade mai mari de un week-end. Pentru persoane "importante".
Baby Blues
Si care-s criteriile ? Cine e "mai important" decat altul? Ca ala banuiesc ca era doar un maimutoi.
AZAZEL
QUOTE(stefan_adrian)
Si care-s criteriile ? Cine e "mai important" decat altul? Ca ala banuiesc ca era doar un maimutoi.


individul era un maimutoi.
un pustan de max 30 ani. cred ca de fapt avea 25-27 ani. mai era cu o proasta in dreapta si probabil a vrut sa-i arate ce barbat este el.
Baby Blues
QUOTE(AZAZEL)
... un pustan de max 30 ani. ....

Vezi ca sunt cam multi pustani pe aici! biggrin.gif
Lucian55
Se dau masini in test-drive prelungit. Si mie mi-au acordat un 320d care vroia un prieten sa il testeze timp de o zi dar lui i-a fost respinsa cererea ( probabil nu a inspirat incredere ). In schimb eu l-am primit probabil fiind client de-al lor. Probabil si baiatul ala cu TT-ul era client al marcii. Sau poate taicasu.
Costica101668
[quote="AZAZEL"][quote=stefan_adrian]Si care-s criteriile ? Cine e "mai important" decat altul? Ca ala banuiesc ca era doar un maimutoi.[/quote]

Maimutoi sau nu .... stiu ca se dau masini noi si pentru mai mult de o saptamana la clientii fideli ai dealerului. Si vb de masini de peste 35.000 CIP. Genul de clienti care au mai cumparat o duzina de masini de acolo.
Baby Blues
Misto! Important este sa faca selectia intre maimutoi! biggrin.gif
Mihai98076
Am deschis topicul acesta deoarece am vrut sa imi iau o masina noua si am plecat la colindat pe la dealerii din Bucuresti.Vreau sa va povestesc din experienta mea doarece achizitionarea unui autoturism este o alegere care te va afecta (in mod placut sau neplacut) pe o durata de citiva ani.Prima impresie cind intrii intru-n show-room este facuta de dealeri care uneori ... :minigun: si alte ori.. biggrin.gif .PArtea buna este ca pe unde am fost am adunat si cartile lor de vizita si o sa va spun pe cine sa cautati sau de cine sa va feriti :bandit: in reprezentantele respective.Asa ca nu va lasati pacaliti ,pt ca trebuie sa stiti de la bun inceput ca "pe banii vostrii voi hotariti si nu ei". :argue: .Incep cu citeva sfaturi care cred eu va pot fi folositoare iar pe urma veti gasi impresiile mele despre masini la fiecare marca cu topicul "Drive-Test....".Eu plec de la premiza ca orice masina este pina la urma un ansamblu de mecanisme,asa ca mai devreme sau mai tirziu tot veti avea probleme cu ea.Asa ca la achizitionarea unei masini este foarte importanta partea post cumparare adica partea de service(preturi,promptitudine,etc) care la noi in tara,mai ales in Bucuresti este de 2 lei.Pretul asigurarii si asiguratorii,alta problema.. :bash: .Pe urma cind v-ati ales masina..cereti detalii.Vine cu presuri ,fara,cind vine .Pentru ca dealerii intotdeauna "uita" sa spuna anumite aspecte...Si cereti un discount.Fara discutie."Ce imi dai sa o iau de latine si nu de la altul?" Pentru un discount bun iau masina si din alt oras daca e nevoie..Sfaturile acestea sint bune pentru ca achizitionarea unui autoturism se face odata la citiva ani si multi nu stiu ce drepturi au sau ce beneficii ...si e bine sa stii din timp la ce sa te astepti.Asa ca ne vedem la marcile respective.. beer.gif Nu o sa scriu totul intr-o singura zi ,deoarece am fost pe la vre-o 10-12 firme si am testat diferite masini nefiind hotairt pe o anume masin ade la inceput,si le-am luat prin eliminare.Pe acest lucru se bazeaza si agentii de vinzare care stiu ca mrea majoritate a clientilor nu stiu exact ce masina vor,stiu doar bugetul..
Kata
cred ca ar fi mai util sa postezi tot aici rezultatele testelor, noi nu prea avem de unde ghici la ce marci ai fost la drive-test si e greu sa cauti prin fiecare categorie sa vedem unde ai postat tu. nu crezi?
Sonny
Ar fi o prostie sa alegi masina in functie de dealer. Depinde cum te vede individul din show-room, depinde ce fel de om esti, depinde ce sti despre masini... Daca te lasi influentat de un papagal atunci e fix problema ta.
Watcher
Aha, deci tu daca te duci la un restaurant unde aia sunt nepoliticosi, nu iti iau comanda la timp, nu iti aduc comanda la timp, iti aduc alta mancare, si or sa te pacaleasca la nota, timp in care ti se adreseaza cu 'tu' si oarecum de sus, te vei duce in continuare acolo, ca doar nu te lasi influentat de un papagal, nu?
La fel cu un hotel, un magazin de haine, un magazin de masini.
Daca vanzatorul e prost, de ce sa ii dai tu comision?

Si sigur ca e prost daca 'depinde cum te vede'. El tb sa vanda, nu cred ca vreunul a primit la training indicatia 'vindeti masina asta numai oamenilor cu pantofi in picioare/ numai celor cu 3 ghiuluri/ numai blondelor, etc'
Sonny
Nu se potriveste comparatia, te bagi in seama aiurea...
Sunt mii de restaurante si de hoteluri care ofera cam acelasi lucru, fiecare marca de masina are ceva aparte. Daca tu esti un taran si mergi sa cumperi o marca premium si nu sti nici sa zici buna ziua sau sa legi doua cuvinte e normal sa te ia de sus.
cod
Mie mi se pare comparatia destul de pertinenta.

Eu cand am ales seat-ul dealer-ul a fost slab: nu m-a bagat in seama cand am vizitat prima data show-room-ul, a gresit cifra trimisa spre aprobare la leasing, trebuia eu sa-l sun din cand in cand ca sa mai aflu pe unde e masina, etc... Norocul lui a fost ca masina s-a vandut singura, dar privind in retrospectiva ar fi trebuit sa o cumpar de la alt dealer. Pe de alta parte, dealer-ul de la Volvo a fost cel mai tare om de vanzari cu care am avut de aface pana acum. Din pacate nu a fost ajutat de masina...

Concluzia este: Nu cumparati o masina doar pentru ca cel care o vinde stie sa o vinda bine. Dar si mai important: Daca nu va place de cel care vinde masina, dar vreti totusi masina respectiva, gasiti alt dealer.
Watcher
QUOTE
Nu se potriveste comparatia, te bagi in seama aiurea...

Care va sa zica, cine nu e de acord cu tine, se baga in seama aiurea?
Lasand la o parte ca in scurtul timp pe forum ai dat deja adesea dovada de 'numai eu sunt destept, aveti noroc ca am venit sa va luminez', de data asta te adresezi jignitor, si te rog sa faci ceva pe tema asta.
Poate altii nu vad lumea cu ochii tai si totusi se abtin de fiecare data cand dau de posturile tale sa scrie 'te bagi in seama aiurea'. E o chestie de politete si de bun simt.
air_wolf
QUOTE(Sonny)
Nu se potriveste comparatia, te bagi in seama aiurea...
Sunt mii de restaurante si de hoteluri care ofera cam acelasi lucru, fiecare marca de masina are ceva aparte. Daca tu esti un taran si mergi sa cumperi o marca premium si nu sti nici sa zici buna ziua sau sa legi doua cuvinte e normal sa te ia de sus.


sa nu discutam despre cat de bine crescuti sint 75% dintre cei care vind masini. am fost la un dealer de marca si am stat 20 de minte pina m-a luat unul cu "dar dumneavoastra ce vreti?" iar a doua zi m-am dus cu un amic care de cum a intrat a urlat ca el vrea masina si sa vina cineva sa-l serveasca... e bine, el a avut succes si a facut si test drive. eu costum, el slapi si trening...
asa ca sint unele speciemene de "vinzatori" de masini care nu au ce cauta in showroom. si iti dai seama ca in veci nu voi cumpara marca aia.
C Z R
QUOTE(Sonny)
Nu se potriveste comparatia, te bagi in seama aiurea...


Off-topic: Sincer nu ii iau apararea lui Watcher, caci si eu ma ciondanesc cu el, dar aceasta adresare este fara eleganta si chiar lipsita de bun-simt.

On-topic: Referitor la acest subiect pot spune pe scurt ca Eurial de la Peugeuot si Auto perugia de la Fiat au nota 10 d.p.d.v.

Nota: Ofer amanunte daca trebuie...
20krpm
primul sticky din forumul asta exact despre asta discuta - dealeri si experientele celor care i-au vizitat. ar fi bine daca ati posta acolo, posturile voastre o sa aiba mai multa audienta.
mike.omega
Am mutat posturile la locul lor, va rog discutati aici pe viitor smile.gif

@Sonny: fiecare are dreptul la o parere, daca cineva se baga in seama sau nu, nu tine de decizia ta. Sunt persoane pe acest forum care pot decide acest lucru smile.gif
Sonny
Ce sensibili suntem, domnul Watcher "cu cutie manuala", cel mai dotat zmeu din ograda a fost jignit domnule de afirmatia mea, imi cer scuze... apropo nu si-a mai cumparat nicio ruda de-a ta masina sa o pui la semnatura?
Daniel82791
Ce urat.

Aici suntem pe forum sau la piata?

Poate vreun moderator se gandeste sa puna putina ordine.
Mariustom
offtopic.gif Sonny, atenție la limbaj !!!

Și, ai mp blush.gif

ninja.gif
Sonny
QUOTE(mike.omega)
@Sonny: fiecare are dreptul la o parere, daca cineva se baga in seama sau nu, nu tine de decizia ta. Sunt persoane pe acest forum care pot decide acest lucru smile.gif

Cand postezi pe un forum se numeste parere nu decizie... Sunt slobod la gura, dar incerc sa ma adaptez acestui forum. Fiind destul de multi este normal sa ne enerveze unul, altul. Nu cred ca fac rau discutiei generale aceste contre intre utilizatori... o sa fiu mai subtil data viitoare.
Watcher
O noua poveste perefcta pentru threadul asta:
un amic si-a luat Lexus IS si l-am intrebat 'cum de ai trecut de la Leon la Lexus?'
Raspunsul: m-am dus la Audi, am stat ca prostul vreun sfert de ora sa ma bage cineva in seama, m-am dus la o vanzatoare si am rugat-o as imi vanda o masina, si mi-a zis 'sigur ca da, mai asteapta-ma 10 minute'.
A plecat omul catre Toyota sa se uite la LandCruiser si a gasit Lexus colea wink.gif
Cool
leu70
CITAT(Cezar81667 @ Mar 22 2007, 03:42 PM) *
Opel-Chevrolet....o fi oare o boala profesionala, cea cu ignoratul clientului? Sau, daca cineva este suficient de fraier incat sa intre in showroomul lor, isi merita soarta?
:bash:
ce ma nedumereste :angel: Va citesc, cum vi s-a propus un drive test, iar pe mine ma invita sa-mi calculeze modalitatile de plata! :ban: Pai, dreptate e asta?

Nu pot decit sa fiu de acord cu voi ,chiar detin un Chevrolet aveo si sint nemultumit de masina cit si de servicii .Sint la pamint cu toate,pina cumperi masina te aburesc apoi cind ai nevoie mai ales in garantie nici nu se uita la tine ..i-ti spun ca totul este normal la masina chiar daca vii in trei roti si cind iese din garantie chiar trebuie sa inlocuiesti toata masina,,si chiar nu stiu ce vind..
iulian_1976
...traim intr o societate de consum, vanzarea e importanta dar servisarea e si mai importanta acolo e lupta
client si serviceului care apartine de reprezentanta drive.gif
..patronul are tot interesul sa ti schimbe tot la masina cu exceptia pieselor in garantie...
....din ce stiu eu Toyota ofera garantie integrala ...este adevarat? drive.gif
drabisan
QUOTE(iulian_1976 @ Jan 14 2008, 07:57 PM) *
....din ce stiu eu Toyota ofera garantie integrala ...este adevarat? drive.gif



Da, la cutiile automate, ca toti producatorii. La cutiile manuale nu, like usual...
krondet
QUOTE(iulian_1976 @ Jan 14 2008, 07:57 PM) *
...traim intr o societate de consum, vanzarea e importanta dar servisarea e si mai importanta acolo e lupta
client si serviceului care apartine de reprezentanta drive.gif


foarte corect.... cand tot bantuiam targul sa-mi iau masina stranie, un coleg si-a luat opel astra nou, in conditii financiare foarte avantajoase. Cand i-am povestit despre pataniile mele cu Gold-Platin, a inceput sa rada si mi-a replica - "daca nu ai stiut cu cine sa vorbesti...Mergi cu mine, si rezolvam"
imi aduce aminte de monologul lui oma caragiu - N-ai pe cinevaaa?!??
adrian_flavius
Pitesti, in perioada decembrie 2007-ianuarie 2008

Autek - dealer Skoda: destul de dragutzi, mai ales o anumita d-soara, pe care o cunosteam, prin natura profesiei, de la un alt dealer (Dacia); 2 drive-teste, unul sambata, la ora aleasa de mine; cunostinte tehnice - mai slabutza, cunostinte financiare - la fel; in ceea ce priveste condusul, nu a stiut sa-mi dea prea multe detalii/comparatii cu alte masini (i-am spus cu ce marci "concureaza" Skodele ei...desi i-am dat numarul de telefon, desi i-am spus si orizontul de timp in care vreau sa-mi cumpar masina noua, nu am primit nici un telefon de atunci incoace...

World Auto Park - Opel+Chevy: buni, mai ales cei de pe partea Opel; nu am facut drive-test, pentru ca nu am vrut; bine pregatiti, amabili, au raspuns aproape la orice intrebare le-am pus...mi-au cerut numarul de telefon, dar nu l-au primit, pentru ca am renuntat la ideea de a cumpara un Opel.

Royal Motors - Ford: am stat mai bine de 15 minute prin show-room, am admirat absolut toate masinile expuse, fara sa ma intrebe cineva de sanatate; toate masinile erau incuitate, nu puteai sa deschize vreuna, nici portiere, nici port-bagaj; am intrebat eu de sanatate pe unul dintre consilieri...raspuns: daca va place ce e in expozitie, ca nu stam sa configuram nimic in plus...optionale nu prea aducem, asa cum le primiti in pachet...super-aiurea...am iesit val-vartej, si nu am de gand sa mai trec vreodata pe acolo...

Valahia Investments - Honda: super-dragutzi, test-drive din prima, informatii din plin, nu prea decisi sa-mi vanda masina, nu prea interesati daca mai revin sau nu la ei...au inceput prezentarea cu partile proaste ale masinii si ale lipsei de service...

Next Automobile - Toyota: jos palaria...oamenii astia stiu sa aiba grija de clienti...am intrat pe mana unui consilier care inainte a lucrat la Skoda (deci a avut termen de comparatie pentru una din masinile cu care concura Avensis-ul pe care mi-l prezenta el...); date de contact, mi-a cerut permisiunea de a ma suna ulterior, m-a intrebat cate in luna si in stele, pentru ce iau masina, ce vreau de la ea, variante, motorizare, etc...pentru ca la sfarsit sa ma invite la un drive-test...si sa-mi aranjeze inca 2 cu motorizarile care ma interesau pe mine...in total 3 drive-teste, fara sa ma intrebe daca voi cumpara singur...cel mai scurt a avut 28 km, cel mai lung 42...i-am spus ca vreau sa testez si Mitsu Lancer nou, nu a comentat, m-a rugat sa-i dau un telefon si sa-i spun si lui cam cu ce se mananca masina asta...

Mitsubishi Motors - Expozitiei, Bucuresti: Varza...nu prea bine pregatiti...eu le faceam observatii de genul ca motorul diesel de 140 CP este invechit si, desi este acelasi de pe Skoda Octavia, trage mult mai nasol decat acolo, el imi spunea ca sunt masini gandite pentru alte chestii...eu ii spuneam ca la peste 20 000 euro vreau si sa arate (interior) de banii astia, el ii dadea inainte cu sportivitatea...cand am facut un drive-test, si am ramas dezamagit de performantele dinamice ale masinii, a ramas mai mult decat tacut...plus ca a fost singurul, dintre toti consilierii cu care m-am intalnit, care era imbracat ca pe camp...blugi plus un pulover cam nasol, geaca si un fes din ala din piatza...

La francezi si italieni nu am fost, ca nu ma impac prea bine cu marcile lor...deseneaza bine, dar nu au fiabilitate tehnica...si dai tot banii aia...iar cu mentenanta, nu vreau sa comentez...
AZAZEL
Brady Trade- amabili, isi cunosc produsul, totul a fost super ok in contactele pe care le-am avut cu angajatii acestui dealer Skoda.
krondet
am fost la fiat...dealeritza o fatuca pe care o stiam la nissan.
o intreb despre fiat sedici...imi raspunde ca este facuta pe structura de suzuki RX o privesc lung, si o intreb : suzuki SX ori Lexus RX ?
ma priveste buimaca - daca e suzuki, o fi SX whistling.gif
Watcher
Bucuresti, Honda, Carpati Motors:
Pentru a ajuta un prieten ma duc sa intreb ce diferente care se pot scrie intr-o hartie oficiala wink.gif exista intre Accord si Avensis, Passat, Vectra, etc.
Intru pe usa si ma primeste un tanar foarte tanar si imbracat altfel decat ar trebui sa fie imbracat un vanzator.
"Cu ce te pot ajuta?" TOATA DISCUTIA dintre noi s-a purtat eu adresandu-ma cu DVS si el cu TU.
Ii spun ce vroiam si el pufneste asa superior, insensul 'ba da prost esti' : 'pfff, in primul rand calitatea'.
Bineee, il rog sa cheme pe cineva biggrin.gif si zice ca se duce sa il cheme pe directorul de vanzari.
Dupa 15 minute de asteptat am plecat si m-am dus la Honda Trading. Unde a mers totul foarte bine.

Merg iarasi la Carpati Motors cu un prieten care are HRV sa isi cumpere niste lichide (antigel si lichid de servo).
In conditiile in care nu era nimeni (client), a durat 40 (patruzeci !!!) de minute sa ii factureze cele doua lichide, sa i le aduca si sa le plateasca.

In curte aveau un S2000 pe care l-au facut OZN. Imi placea, asa ca am scos aparatul si am inceput sa ii fac niste poze. Vine iarasi tanarul respectiv, imbracat ca si cum l-ar fi trimis ai lui la piata, ca si cum ar fi venit de la fotbal, IN NICI UN CAZ imbracat ca un vanzator ninja.gif si mi se adreseaza (iarasi cu TU biggrin.gif ):
"TU esti spion?" blink.gif
Eu iau aparatul de la ochi si ma uit stupefiat la el. "Cum adica?"
El: "Pai te-am mai vazut pe aici". Mi-am promis sa nu mai trec pe acolo nuke.gif
Dar dialogul continua. II explic ca sunt potential client, ca i-am adus pe cineva sa cumpere ceva de la ei si ca imi place mult masina si ca merita niste poze.
"Esti de la ziar?" Nu domnule, nu intelegi ca sunt pasionat de masini si imi place cum ati facut-o?"
Imi mai explica ca au modificat-o ei , ca sunt singurul dealer care au asa o masina geek.gif si comentez "e o masina prea frumoasa, dar imi imaginez ca e un chin sa o pastrezi asa'.
El foarte vesel ca a gasit ocazia sa spuna ce ii dadea prin cap : "aaa, STAI LINISTIT ca nu ai bani sa o intretii" woot.gif "Ca s-au mai bagat aici vreo 20 de mii de euro"

La cum arata (si pun poze mai jos) am intrebat daca printre modificari este si kit turbo. Si zice. 'Evident'
Si intreb 'si cati cai are acum?' Si el: "vreo 300".
Eu: "de la 240 cu turbo a ajuns la 300? cred ca mai mult".
El, senin: "nu stiu, ca nu prea ma pricep, nu sunt pasionat de masini. Nici nu am carnet". eu din nou blink.gif "Si de ce vinzi masini daca nu te intereseaza?"

Brrrrrrr. Si toata atmosfera prin service era ca la Dacia geek.gif

Iata insa S2000 ul, care mi-a placut:
Click to view attachment Click to view attachment
Click to view attachment Click to view attachmentClick to view attachment
mike.omega
Si nu trimiti si tu un mail la cineva mai mare in functie de la Honda Romania?
20krpm
ce-au schimbat pe-afara, asa la o prima vedere, e vreo $6-7000. practic toata tablaria e schimbata, poate usile sa mai fi ramas. vad ca si gura de alimentare e in alt loc. frine, jenti, aripa aia pe spate... e posibil sa fie p-aproape de suma aia care-a zis-o. curat masina de ricer wink.gif acuma cui ii place asa, ii place. mie masinuta asta mi se pare suficent de misto si numa asa cum vine de la mama ei.

e ciudat, am vazut la mai multa lume, ca voua va place ca vinzatorii sa fie imbracati la costum si sa sara pe voi de cum le calcati pragul pravaliei. io sint invers - prefer sa stau sa ma uit intii la masini linistit, ca sa le vad si preturile, si *p-orma* sa stau de vorba cu cineva, daca am ce. evit cit se poate sa le dau adresa si mai ales numarul de telefon. iar daca e sa vorbesc cu vreunu, prefer sa fie un tip in tricou si pantaloni scurti, decit in costum, cu o camasa alba purtata a 3-a zi la rind si mirosind a transpiratie.
ozz86651
Roatele cred ca sint lejer 2000$, si mie nu-mi prea plac confused.gif. Cauciucuri, de la 1000 in sus. Capota de fibra de carbon, habar n-am, 1-2000? Etrierele sint originale si vopsite sau are frinele schimbate? Ca atunci vorbim de citeva mii bune. Kit aerodinamic + aripa aia nu stiu cit e, dar e si ala ceva mii (2?). De restul nu stim. Clar Watcher, n-ai tu bani. biggrin.gif
Watcher
Daca vreti va pun si o poza cu motorul: turbo, nos, etc. ca sa ajungem la pretul ala.
Acuma ca sa fiu perfect sincer chiar nu imi permit. Adica nu ma lasa sufletul sa dau 70 000 pe o masina cu care sa nu pot merge decat in Germania cand eu stau in Romania ninja.gif

20krpm: si crezi ca daca omul ala nu isi schimba camasa sau nu se spala, cand o purta pantaloni scurti o sa spele tricoul?
Mirositul a transpiratie si purtatul acelorasi haine 3 zile tine de om nu de haine smile.gif
Nu am nici o parere despre 'sa sara pe tine sau sa te lase sa te plimbi'. Imi e foarte usor sa ii transmit ce vreau intr-un mod care sa il faca sa ma asculte smile.gif

Pe de alta parte da, vanzatorul trebuie intr-un fel sau altul sa iti transmita 'ceva'. Ecuatie in care si prezenta are un cuvant de spus in acest domeniu. Sau la banca. Sau la asigurari, sau la vanzarile de echipamente de retea. Nu trebuie sa fie la 4 ace, ci doar business. Si nici nu stau sa judec ce sosete are la pantofii maro sau daca are aceeasi nuanta la curea si pantofi, nici macar daca sunt de bun gust pantofii. Nu facem review de moda, e vorba de intentie.

Pe de alta parte, exista domenii in care nu simti nevoia ba chiar ar fi ciudat ca vanzatorul sa fie imracat business. Spre exemplu: la cel mai tare magazin de aparatura fotografica din bucuresti, toti sunt imbracati in genul fotograf profesionist: blugi negri, bocanci impermeabili all year round, si vorbesc in continuu despre ce iti trebuie sa cumperi si mereu argumenteza convingator.
Tot asa, la magazinul de echipament de alpinism sau de trekking, nu ma astept sa vad vanzatori in costum.

Dar la magazinele de masini in RO situatia este grava. Adica auzi niste ineptii de te doare capul, macar sa arate a vanzator biggrin.gif:D.
Daca arata a elev de liceu cu pulover de 'marinel' atarnand si merge tot ca elevii de liceu si se adreseaza cu TU, si zice ca NU se pricepe la masini, sincer, ce iti mai lipseste ca sa zici ca e un vazantor prost?

Mike:
1) am fost de acord cu prietenul cu care eram ca individul semana fizic la fatza suficient de tare cu o persoana mai mare in schema de acolo incat imi este evident ca nu va fi dat afara smile.gif
2) nu am accord, pe prieteni o sa ii trimit la celalalt dealer/service de acum incolo, am scris aici ca sa fiu sigur ca stie mai multa lume ce incompetenti sunt, nu am nici o dorinta de a isi imbunatati ei activitatea ca sa scriu la Honda Romania. Din partea mea sa se duca toata lumea la concurenta thumbsup.gif

ToRnada
1. NECO MOTORS BACAU = placerea de a cumpara o masina

au avut (au avut pentru ca a plecat) o tipa suuuuper tare din toate punctele de vedere: spirit, look, tantica de abordere, putere de convingere, implicare in reletia su partea de service si nu un ultimul rand un set de airbaguri senzationale woot.gif asortate la un decolteu perfect dimensionat (nici sa mori in fata ei .... dar nici sa pleci dezamagit) rolleyes.gif teehee.gif kiss.gif woot.gif

pacat ca a plecat ninja.gif
mike.omega
Si relevanta este ca?!
Ai cumparat de la ei doar ca masina era vanduta de o domnisoara frumoasa?! confused.gif
ToRnada
CITAT(mike.omega @ Apr 4 2008, 12:49 PM) *
Si relevanta este ca?!
Ai cumparat de la ei doar ca masina era vanduta de o domnisoara frumoasa?! confused.gif


mesajul meu e in ton cu primele posturi din acest topic....daca le citesti vezi legatura...fiecare facea un mic top cu + si -
eu am zic doar locul 1
probleme gogule?? whistling.gif

sper sa nu sari in sus si sa tii la glume thumbsup.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.