Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dealeri...sau dorinta de avinde
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3
20krpm
FGS, tornada, si nu faci si tu pentru noi o poza cu fata aia care te-a-nvirtit asa frumos?... daca nu cu ea, barem cu airbagurile. smile.gif smile.gif

watcher: in nici un caz nu e chestie de romania; sint de fapt tare putini vinzatori in retail care stiu cu adevarat ce vorbesc, si stiu sa-si prezinte produsele. la majoritatea am impresia ca ar fi la fel de eficienti daca s-ar miorlai incontinuu, "te rog, cumpara, te rog, cumpara". mi se pare ca am povestit, anul trecut cind am luat honda, ca vinzatorul de la magazinul la care m-am dus sa dau o tura cu ea incepuse sa-mi spuna ca are pe ea motorul de la masinile de formula 1 ("oh really?... that engine that only lasts for 2 races?..."), si imi arata cit de spatioasa e (doh... cred si io, mi-ajungea pin la piept individul). dar aveam acolo cu totul alta preocupare, vroiam sa ma dau cu masina, asa ca l-am ignorat. noi cei de-aici de pe forum ii prindem usor ca spun traznai, dar pentru 90% din clientii lor pot spune orice daca o spun suficient de convingator. sa vezi cum sint invatati ce sa spuna, si cum sa procedeze ca sa iasa din situatii stinjenitoare, si sa arunce cu rahat in concurenta...

A K U
Acu’ vreo 2 saptamani zic hai sa dau un telefon la dealerul Dacia Adras de pe strada Brasov, ca-i la o azvarlitura de bat de mine sa la fac o intrebare de 2 masini, pentru parintii nostri (tata, respectiv tata socru). Ambii au Opel (Ascona si Kadett) vechiute, dar inca foarte bune. Oricum, la cei 5 mii de km pe care-i fac pe an nu prea au nevoie de mai mult, dar un aer conditionat, o servodirectie, un geam electric acolo nu strica. Bun, deci sun, vorbesc cu o doamna (doamna, nu tanti, da?) care ma asculta, imi cere informatiile de care are nevoie, nr. de telefon si zice “va sun intr-o juma’ de ora cu calculatia respectiva, rate, avans etc.”. Inutil sa va mai spun ca nu m-a sunat. Probabil din masochism, vinerea trecuta (pe 18 aprilie) ii sun iar. De data asta am vorbit cu un domn Mihai (domn, nu nene, da?). Domnu’ Mihai, foarte amabil, pe un ton usor amuzat si foarte volubil “a, stiti, probabil a uitat colega sa va sune” huh.gif Uitare humanum est, zic io si-ntreb pana la ce ora au deschis. “Pana la 8, dar incercati sa veniti pana pe la 7”. Probabil o ora le trebuie oamenilor sa numere banii, sa mature pe jos, o cafea inainte de plecarea acasa, ce stiu eu. Am ajuns chiar mai devreme, pe la 18.30. Intru, ma uit in stanga, ma uit in dreapta, niste oamini la mese cu alti oamini, intreb si eu o duduie cu cine pot vorbi, duduia se adreseaza unui coleg “cutarescu, esti ocupat?”, omu’ zice, ati ghicit, “da”, ma ia in primire o alta don’soara. Ii spun despre ce e vorba, parintii pensionari, vor si ei sa conduca un pic mai bine (vorba vine), amandoi pe la 60 de ani, daca se poate cu un avans si rate pe cati ani poate Adrasu’. Domnisoara se uita la mine, eu astept raspuns, ea zice “trebuie sa mergeti la banca sa intrebati pe cati ani pot face ratele”. “pai, nu lucrati cu bancile?”, “da, dar tocmai s-au schimbat normele, si e o mare agitatie, ca aia, ca ailalta”. “Bun, si alta solutie sa aflam nu exista?”, intre io, enervant. “Pai nu prea, mergeti la banca”. Am mai intrebat-o ceva, ea s-a facut ca-mi raspunde, era evident ca de-abia astepta sa-mi iau talpasita, am zis seara buna si m-am carat de acolo. Profesionisti desavarsiti. Acuma, poate nu e vina lor, ca si-or fi facand oamenii plinul cu cumparatori cu banul jos si nu-i mai intereseaza niste nasparlii care vor Loganul lor in rate. Sau poate ca mai avem mult pana departe in ceea ce priveste serviciile. Ce sa zic…Astept sfaturi de la voi cu privire la un alt dealer caruia sa ma pot adresa in aceasta problema si care sa nu ma trimita pe la banci sa aflu ce-ar trebui ei sa stie.
DRAGOS
Dealer Suzuki , BS motors

Pentru moment m-au dezamagit rau. no.gif
Pe 3 aprilie am dat avansul. Initial povestea era asa: in max 2 saptamani aveti seria sasiului si din momentul ala in max 5 zile aveti masina. huh.gif
Acu' 10 zile cand i-am sunat mi-au spus ca in 2 zile am seria de sasiu si masina poate fi ridicata in maxim 4 zile dupa ce primesc seria. Adica chiar mai devreme decat termenul initial.

Suntem in 21 aprilie. Azi discut cu unul din agentii de vanzari si imi spune ca discutam dupa 5 mai. verymad.gif

Mi-au blocat si dosarul de casco. Initial vorbisem cu o cunostinta care lucreaza in asigurari ca in 2 saptamani sa fie pe faza pt seria de sasiu. Aiurea!

Mi-a spus ca pentru intarziere imi dau discount 200 si ceva de euro. I-am spus ca nu sunt tocmai multumit si mi-a zis ca poate discutam si de elron si cotiera. ermm.gif

Asa ca adios masina de Paste. Intru in faza de asteptare. Masina saraca nu are nicio vina dar abureala asta mi se pare inadmisibila.
DRAGOS
Eurial Ploiesti, dealer Peugeot.

Nota 2!

Am fost astazi sa ne uitam (eu si taicamiu) la pejo 207. Intru in showroom, ne invartim nitel pe langa 2-3 masini si ne acosteaza un baietas cu pantalonii intr-o rana si camasa jumatate iesita. Asta nu era nimic, dar cand a deschis gura mi-am dat seama cu cine avem de-a face.

Ne-a intrebat de buget, primul lucru. I-am zis ca avem 13000-14000 ddp. A schimbat brusc tonul. Deja eram total neinteresanti, niste sarantoci. Plus ca nici cu ceafa groasa si lantul de aur de la gat nu stam prea bine.

Am spus ce ne dorim, ca dotari si motor. S-a chinuit tata vreo 10 minute sa-i explice ca nu ne interseaza deloc 207-le 1,4 hdi trendy, fara niciun fel de optiuni, pe care vroia sa ni-l vanda.
A ajuns intr-un final la concluzia ca trebuie sa urcam mai sus in gama. Ne-am oprit la un 207 premium care costa vreo 15 mii.
Dar era in promotie. 14300 ddp.
Mi-a zis ca are 2 pe stoc, in curtea dealerului. Bun, hai sa le vedem.
Sa le vedem pentru el a insemnat sa ne duca in curte si sa zica: "alea sunt".
L-am intrebat daca are ceva chei, sa ne uitam si pe dianuntru.
"n-am"

Atitudine de plictisit. Si nu-si cunostea deloc marfa.

Next:

Model auto, dealer skoda. Nota 8-9.
Amabili, isi cunoasteau bine marfa, dar din pacate nu-i ajuta deloc masina. (noua fabia, care dupa ce ca e urata e si extrem, extrem de scumpa.


In final, IPSO-renault. Si aici m-am oprit.

nota 9,5-10.

Dealer extrem de amabil si foarte bine documentat. Ne-a oferit inclusiv un drive-test pe loc, dar nu aveam timp. Mi-a raspuns la n intrebari legate de clio. (prin comparatie, dealerul peugeot deja batea din picior nervos la a doua intrebare despre 207)
Nu a strambat din nas nicio secunda si plus de asta masina era si-n oferta. In plus fata de oferta mi-a dat si prima revizie gratuita.
adrian_r5
QUOTE (DRAGOS @ May 24 2008, 12:28 AM) *
In plus fata de oferta mi-a dat si prima revizie gratuita.


Scris in contract sau doar asa, verbal ?
DRAGOS
Am un cupon cu stampila si semnatura lui. Trebuie sa-l prezint la prima revizie.
mike.omega
Ti-am zis sa nu te duci la Pejo?! Ti-am zis?! tongue.gif laugh.gif
krondet
prin lunile august-septembrie, eram foarte aproape sa achizitionez un Fiat Grande Punto. Fiind in cautare de finantare, am batut showroomul fiat de....multe ori. Masina parea draguta, dar parca aveam o retinere.
De curiozitate am trecut pe la Seat, m-am aruncat intr-o Ibiza si....acum este a mea.
pur si simplu, atat nivelul de prezentare a d-nei de la seat cat si....parca era o atmosfera de "clientul nostru stapanul nostru"....la orice intrebare de-a mea, mai mult sau mai putin stupida, raspunsul era cu acelasi ton calm, si cu explicatia corecta.
la fiat, au fost niste erori in explicatii, balbe si superlativizarea whistling.gif fiatului (din punctul meu de vedere, cine lauda prea mult, ascunde ceva)
FAR EASTERN
Sa-ti traiasca! Buna decizie. Adica intre Fiat si Seat, si eu as fi ales Seat. thumbsup.gif
Alex-F1
Daaaaaa........clar ca nu incape vorba.......e maaare diferenta intre Seat si Fiat......ai facut o alegere inteligenta!!!!! thumbsup.gif Chiar daca designul exterior este mult mai frumos la Grande Punto (dupa parerea mea), o masina de obicei nu se alege doar dupa cum arata la exterior! Sa-o conduci sanatos cat mai multi km fara probleme si sa ai grija de ea!!! beer.gif Sa ne-o arati si noua.... biggrin.gif
OvidiuH
S-o stăpânești sănătos și câți mai multi km fără probleme. Sper ca părerea bună să se mențină și după revizii sau eventuale reparații neprevăzute.
Așteptăm topicul la "totul despre mașina mea". thumbsup.gif
Hoinar
De care Ibiza e? Modelul nou sau vechi?
Sa-ti traiasca si asteptam poze smile.gif.
krondet
QUOTE (Hoinar @ Oct 28 2008, 08:25 PM) *
De care Ibiza e? Modelul nou sau vechi?
Sa-ti traiasca si asteptam poze smile.gif.



modelul vechi...ca cel nou mi s-a parut incomod.
oricum, parerea mea...cea mai buna masina germana este toyota. whistling.gif
cat despre poze, vor apare dupa ce vine fiica-mea din vacanta...ca nu pot sa las ibiza fara fetitza thumbsup.gif
M A R I A N
QUOTE (krondet @ Oct 29 2008, 03:03 AM) *
oricum, parerea mea...cea mai buna masina germana este toyota. whistling.gif


Normal, la ce "cap mare" iti fac zi de zi cu japonezele...ce sa zici si tu... biggrin.gif

Si daca mai e cazul, ti-o spun si aici: Sa o stapanesti sanatos si sa fie cel putin la fel de fiabila ca Toyota! tongue.gif

Vis a vis de poze, lasa ca te prind eu si-ti fac poze blat... biggrin.gif
StefanVVTi
Sa o stapanesti sanatos! Chiar voiam sa spun ca mi se pare mult mai frumoasa generatia anterioara decat asta noua! thumbsup.gif
adrian_flavius
Krondet, nu pot decat sa zic: Ura! si la mai mare...adica cati mai multi km frumosi, placuti, interesanti...acuma, ca sa vada toata lumea de unde atata veselie pe capul meu: vreau cat mai repede date si poze pe topicul Totul despre masina mea...ca Ibiza e pe lista mea pentru schimbarea masinii sotiei, intr-un orizont de timp nu foarte scurt, dar nici prea mare...
StefanVVTi
Referitor la dealeri, nu pot acorda alta nota decat 10+ pentru Mega Auto Iasi!
Totul a decurs perfect, chiar daca n-am fost niciodata acolo, si-i multumesc inca o data lui DAN!! yes.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.