Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Subaru: poze & video
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Subaru
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
sorintudosie
QUOTE (Zetics @ Feb 14 2010, 11:28 AM) *
Eu vorbesc de zapada intarita si / sau framantata. Am fost in vacanta cu un prieten cu un Defender, incaltat cu asa ceva:


Eh, dupa ce si-a pus lanturi pe fata, a zis ca este alta masina, desi lanturile parea insignifiante fata de crampoanele alea.


Din cate vad eu este Matador Wisentta M/T, care este o anvelopa de vara pentru teren accidentat (sol moale, noroi, iarba, pietris, nisip...), normal ca ati avut probleme si a fost nevoie de lanturi.

Sa incerce sa puna pe Defender cauciucuri de iarna pt. OffRoad si mai vorbim.
GLC120
Sorin, poti de un exemplu de <cauciucuri de iarna pentru off-road> ? unsure.gif
bogcot76
QUOTE (cezarm @ Feb 14 2010, 07:13 PM) *
QUOTE (bogcot76 @ Feb 14 2010, 06:46 PM) *
Lanturile se intelege ca le puneti pe toate 4 rotile. Oricum la masinile cu VDC cum e a mea stiam ca este contraindicata montarea lanturilor. Scrie si prin carte parca pe undeva. Si in general pe orice masina cu ESP sau orice sistem echivalent.


Nu ca m-ar fi interesat vreodata (nu cred ca voi ajunge vreodata sa ma bag cu OBK asa de tare in r..at incat sa fie nevoie de lanturi), dar in cartea tehnica a utilajului meu, constructorul recomanda utilizarea lanturilor DOAR pe puntea fata.
In alta ordine de idei, iarna asta (de fapt de prin august de cand cu "strategica") sunt incaltat cu GoodYear Eagle Ultra Grip si satisfactia a fost maxima. Am "dovedit" cu usurinta fel de fel de SUV-uri, care Touareg, care Sportage, care 4007, etc.


Da asa e, mea culpa (legat de lanturi). Oricum, cu VDC - ul asta mai bine fara lanturi. Am un prieten cu Passat care a f...t ESP-ul cu lanturile. Sunt de acord cu faptul ca daca ajungi sa ai nevoie de lanturi la Forester/Obk esti chiar in mare rahat.
Zetics
I-am spus si eu prietenului ca alea nu sunt de iarna, insa sunt sigur ca pe zapada toca la marea arta. A mers pe zapada intarita cu ele pana a ramas suspendat. Dup-aia si-a pus lanturi, insa si-a pus numai pe fata pentru ca cealalta pereche o imprumutase unuia si deci n-o avea la el.

As fi insa si eu curios care ar fi niste gume de iarna pentru acel defender, 235/80R16 parca avea.

PS: pe site-urile pe care ma dau eu n-am gasit nimic la dimensiunile astea!
bobita
QUOTE (sorintudosie @ Feb 14 2010, 10:26 AM) *
QUOTE (Zetics @ Feb 13 2010, 10:36 PM) *
Vreti sa faceti diferenta? Puneti lanturi pe zapada!


Daca ai cauciucuri serioase nu mai ai nevoie de lanturi. Eu, cu cauciucurile pe care le am, Dunloup SJ6,
http://www.dunlop-tires.com/dunlop_roro/ty...grandtrek_sj_6/

pot sa pun lanturi si nu cred ca merg mai departe.

Pana acum am tot incercat si m-am lamurit, sunt pentru cauciucurile specializate (Poate ai vazut, cu o pagina in urma, cum am reusit sa scot dintr-un sant de 1,5m o duba de peste 2t, pe viscol, cu cauciucurile astea).

Ma duc destul de des la munte, sunt pasionat de schi, daca pana anul trecut aveam ceva emotii sa ajung in anumite locuri sau ajungeam cu greu(a trebuit sa incerc de mai multe ori sa urc o panta mai abrupta), cu cauciucuri All Season, acum in aceleasi locuri urc ca si pe uscat. thumbsup.gif

Pentu plimbarile montane de la vara intentionez sa mai cumpar un set de OffRoad de la BF Goodrich cu jante, se pot schimba in 10 min si ai plecat fara stres unde vrei.


Dupa ce am folosit prima data lanturile (pe forester) ieri, desi nu sint convins ca era chiar nevoie, dar eram curios, caci si eu credeam, ca si tine, ca nu ai ce face cu ele pe masinile noastre daca ai cauciucuri bune,pot zice asa: diferenta intre o masina cu cauciucuri de iarna cu lanturi si una cu aceleasi cauciucuri dar fara ele,e fix aceeasi ca intre o masina cu cauciucuri de iarna si aceeasi masina cu cauciucuri de vara.
M A R I A N
QUOTE (bogcot76 @ Feb 13 2010, 01:43 PM) *
... Nokianurile WR2 care sunt all-season...


E ceva curios aici. In 2008 am luat 4 Nokian WR G2 pentru Yaris si scria pe ele "All Weather Plus".
In 2009 am luat alte 4 pentru Outback si scrie M+S. Nu vad diferente in profilul celor 2 seturi.
Se comporta excelent pe zapada si cele din 2008 si cele din 2009.
pista
Marian, in topicul cu Jante si Cauciucuri Vara/Iarna - Subaru s-a discutat recent despre Nokian WR G2.
pista
Zetics
Super tare! Dar ca multe treburi ingineresti, desi rampele am fost proiectate perfect, nimeni nu s-a gandit sa lase suficient spatiu si pentru franare... teehee.gif
GLC120
Eu am auzit ca avea spatiu dar avea probleme cu discurile ovalizate, se certase cu SMT dealerul sa i le schimbe in garantie si nu au vrut.

Acum vor trebui sa repare toata masina in garantie, e vina lor ca se strica la o simpla saritura.
Zetics
Ce rău cîrcotas esti!
bakero
ce rai si cruzi sunteti cu SMT....
pista
Impreza STI spec C Nurburgring Time Attack - Best Motoring International
http://www.youtube.com/watch?v=_kdTgjpFWC4

GLC120
3 Impreze de la Pro-Drive:

http://www.autocar.co.uk/VideosWallpapers/...249668&CT=V
Mircea104901
bogcot76
thumbsup.gif
barboso
Pe asta l-ati vazut ?
pista
Duminica trecuta mi-am luat rămas bun de la Outback...
vlademir
Condoleanțe, man! Voi veni la anu' prin Odorheiu să îți fac în ciudă.
Noroc mare cu noua japoneză. Și La mulți ani!
Zetics
Whaaaaaaaaat??
Eh, asta e viata presupun!

In schimb, vad o alta masinarie draguta la semnatura! wub.gif
Sa o stapanesti sanatos!
pista
Va multumesc !
P.S. Nu stiu daca se observa dar in filmulet e masina mea... drive.gif
Zetics
Asta am dedus-o! laugh.gif
I-ai mai dat un cox inainte sa te dai la AWD wannabe-uri! tongue.gif
cezarm
@pista chiar imi pare rau ca ai parasit "comunitatea" subaristica, da, vorba lui zetics, asta-i viata! Sa-ti traiasca MPS-ul!
Eu deja am ajuns cu AMR-ul la 48 de ore pana sa plec de revelion la Rasinari. Acum 2 ani am prins o zapada pe cinste. Cand am vazut ninsoarea de acum, mi-a mai crescut inima. Om face si ceva plimbari pe picioare dar sigur o sa ne tavalim prin zapada cu masinile. Suntem in formatie, zic eu devenita clasica: Outback2007, Forester2005, Allroad 2003 si avem si un nou membru, un Forester2010 diesel.
Desi poate le-am mai prezentat odata revin cu 3 fotografii.
pista
Zetics, fata de Subaru e chiar un AWD wannabe, de fapt un 4WD sau daca vrei un +FWD. thumbsup.gif
Cezarm, daca nu mai am Subaru inseamna ca am parasit "comunitatea" subaristica ? rolleyes.gif Un OBK 2.5XT sau Legacy GT era solutia ideala pentru mine dar am ales o cale mai simpla...
bogcot76
Sunt convins Pista ca ramane undeva acel feeling subaru de care vorbeai mai de mult. Oricum, felicitari pentru noua achizitie, sa te bucuri de ea !!! ( nu am apucat sa o fac pana acum). La Multi Ani tuturor.
rzw75
prima zapada mai mare ne-a prins la predeal (trei brazi), si ne-am jucat putin ca eram aproape singur pe zapezile alea smile.gif

mgabi
@Pista - Sa-ti traiasaca. 6MPS-ul e una din putinele masini pe care le-as mai avea pe lista pe langa subaru.
PS: n-a parasit cu totu' familia, e tot integrala wink.gif. Asteptam niste gogosi si cu msp-ul sa vedem care-s mai meseriase wink.gif
sorintudosie
Weekendul trecut m-am intalnit cu bunii mei prieteni in localitatea Baiculesti, jud Arges, pentru a serba ziua de ‘1 Mai Muncitoresc’.
Printre gratare, vin ,bere si … multe altele, am simtit nevoia de putine actiune si cum o panta din apropiere ne cam face cu ochiu’ am incercat urcarea ei.
S-a dovedit sa fie mai greu decat am crezut pentru ca plouase cu putin timp inainte , iarba era uda, la fel si pamantul de sub ea, iar panta avea cca 40 de grade.
Masina este echipata cu anvelope Bridgestone Dueler All / Terrain 694 aproape noi, dar combinatia de iarba uda si pamant ud mi-a dat impresia ca sunt pe gheata.


Filmuletul aici...
Diesel
Am corectat link-ul.

Ce fel de diferential central are padurarul? ca la capatul rampei mi se pare ca invarte doar o singura punte.
sorintudosie
QUOTE (Diesel @ May 2 2011, 02:22 PM) *
Am corectat link-ul.

Ce fel de diferential central are padurarul? ca la capatul rampei mi se pare ca invarte doar o singura punte.


Deferentialul central si spate sunt LSD cu vascocuplaj pe cand diferentialul fata este deschis.

Tu vezi masina dintr-o parte...sigur se rotea roata opusa pe puntea din fata.
Diesel
Mi-am dat seama de asta abia dupa ce am scris. Oh well, in UK e un advarat sport sa te cateri pe dealuri d-astea biggrin.gif data viitoare fii mai insistent.
G e o r g e
QUOTE (sorintudosie @ May 2 2011, 03:10 PM) *
Weekendul trecut m-am intalnit cu bunii mei prieteni in localitatea Baiculesti, jud Arges, pentru a serba ziua de ‘1 Mai Muncitoresc’.
Printre gratare, vin ,bere si … multe altele, am simtit nevoia de putine actiune si cum o panta din apropiere ne cam face cu ochiu’ am incercat urcarea ei.
S-a dovedit sa fie mai greu decat am crezut pentru ca plouase cu putin timp inainte , iarba era uda, la fel si pamantul de sub ea, iar panta avea cca 40 de grade.
Masina este echipata cu anvelope Bridgestone Dueler All / Terrain 694 aproape noi, dar combinatia de iarba uda si pamant ud mi-a dat impresia ca sunt pe gheata.


Filmuletul aici...

spatele e deschis smile.gif pe testatelea ...
sorintudosie
QUOTE (G e o r g e @ May 2 2011, 05:57 PM) *
QUOTE (sorintudosie @ May 2 2011, 03:10 PM) *
Weekendul trecut m-am intalnit cu bunii mei prieteni in localitatea Baiculesti, jud Arges, pentru a serba ziua de ‘1 Mai Muncitoresc’.
Printre gratare, vin ,bere si … multe altele, am simtit nevoia de putine actiune si cum o panta din apropiere ne cam face cu ochiu’ am incercat urcarea ei.
S-a dovedit sa fie mai greu decat am crezut pentru ca plouase cu putin timp inainte , iarba era uda, la fel si pamantul de sub ea, iar panta avea cca 40 de grade.
Masina este echipata cu anvelope Bridgestone Dueler All / Terrain 694 aproape noi, dar combinatia de iarba uda si pamant ud mi-a dat impresia ca sunt pe gheata.


Filmuletul aici...

spatele e deschis smile.gif pe testatelea ...


La sfarsitul anului trecut cand am schimbat uleiul in diferentialul spate si cutia de viteze am gasit placuta cu seria de identificare:

Poti sa te uiti aici...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.