IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Cum scap de o amenda radar

This topic is about Cum scap de o amenda radar, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Cum scap de o amenda radar
SOFER60
post Sep 7 2010, 09:55 AM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 3
Joined: 7-September 10
Member No.: 129.024



Salutare!
Am o situatie despre care as vrea sa va cer sfatul. Nu am mai fost in aceasta postura si nu prea ma pricep...
Am luat un radar cu 81 in localitate (asa zic ei).
Procesul verbal a fost intocmit de un alt agent decat cel constatator, undeva la 5km distanta de locatia radarului.
Nu mi-a prezentat nici un fel de certificat de omologare, buletinul de verificare metrologică sau autorizația de operator radar (evident, pentru ca nu el era operatorul).
Am refuzat sa semnez procesul verbal, dar am scris la alte mentiuni ca refuz sa semnez, pentru ca asa mi-a cerut agentul (recunosc ca nu eram expert in materie).
Ce-i drept, agentul nu mi-a zis ca pot sa scriu si altceva in rubrica "alte mentiuni".
Agentul a oprit si un martor, care a confirmat ca nu vreau sa semnez procesul verbal.
Copia procesului verbal mi-a fost adusa acasa de catre 2 agenti rutieri, dupa o saptamana.
Cand persoana care era acasa in acel moment a refuzat sa-l ia (habar nu avea despre ce e vorba), l-au lasat in posta fara nici un plic si au pus-o sa semneze ca a luat la cunostinta ca respectiva hartie este in cutia postala.

Acuma, 2 intrebari as avea:
1. Mai pot sa platesc jumatate din amenda, avand in vedere ca nu am nici o dovada a datei cand am primit procesul verbal acasa?
2. Care ar fi sansele de reusita daca ma apuc sa fac contestarea respectivului proces verbal?

Multam si astept sugestiile voastre!
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

3 User(s) are reading this topic (3 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 8th May 2024 - 03:34 AM