IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Să ne amintim - Lecții de istorie

This topic is about Să ne amintim - Lecții de istorie, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Să ne amintim - Lecții de istorie
Mariustom
post Jan 4 2010, 02:25 AM
Post #1


Păcat de acest forum ...
******

Group: Moderator
Posts: 4.288
Joined: 26-March 05
From: D
Member No.: 43.171





http://peromaneste.blogspot.com/2007/03/ds...aici-ca-sa.html

This post has been edited by Mariustom: Jan 4 2010, 02:42 AM
Reason for edit: Completare cu link
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
T u d o r
post Feb 12 2011, 08:54 PM
Post #2


Membru destul de avansat
******

Group: Moderator
Posts: 8.813
Joined: 10-October 05
From: Ramnicu Valcea (Valcea)
Member No.: 57.984



Se vorbea pe alt topic de istoria romanilor. Cea oficiala vs cea reala. Cine stie cum am reusit noi sa ne nastem din cei doi barbati vajnici? Recent am primit pe mail un text care circula si pe internet, iata-l:

M-am întrebat de multe ori care este motorul schimbărilor pozitive într-o societate și trebuie să recunosc că, de cele mai multe ori, sunt tinerii care refuză să accepte un adevăr relativ, mincinos, contestabil. Ei sunt cei ce nu sunt legați de interese politice ori religioase de moment, ei sunt cei ce caută un adevăr absolut.

Deci pe ei îi îndemn să-și întrebe profesorii de istorie și de limba română: cât la sută din Dacia a fost cucerită de romani? Și dacă profesorul știe răspunsul: 14 % din teritoriul Daciei (care se întindea de la vest la est, de la lacul Constanța-Elveția de azi și până dincolo de Nipru). Urmează altă întrebare: câți ani au ocupat romanii cele 14% din teritoriul Daciei? Și dacă profesorul va răspunde: numai 164 ani, atunci puteți merge la următoarea întrebare: soldații "romani" chiar veneau de la Roma și chiar vorbeau fluent limba latină Aici le va fi și mai greu să vă răspundă, căci acei soldați "romani" vorbeau orice limbă numai latina nu! Cohortele aflate pe pământul Daciei cuprindeau soldați din diferite părți ale imperiului roman, uneori foarte îndepărtate. Găsim britani din Anglia de azi, asturi și lusitanieni din peninsula Iberică, bosporeni din nordul Mării Negre, antiocheni din regiunile Antiochiei, ubi de la Rin , din părțile Coloniei, batavi de la gurile acestui fluviu, gali din Galia, reți din părțile Austriei și Germaniei sudice de azi, comageni din Siria, până și Numizi și Mauri din nordul Africii (C.C..Giurescu, Istoria Romanilor, I, 1942,p.130). Și ultima întrebare: cum a fost posibil ca într-un așa de scurt interval istoric toată populația Daciei să-și uite limba și să învețe o limbă nouă, limba latină, de la niște soldați "romani" care nici ei nu o vorbeau? Când toate popoarele civilizate din lume inițiază, desfășoară și promovează valorile istorice care le îndreptățesc să fie mândre de înaintașii lor, găsim opinia unor astfel de "adevărați români", care, nici mai mult, nici mai puțin, spun despre formarea poporului daco-român: "soldații romani au adus femeile și fetele dace în paturile lor și așa s-au născut generații de copii, care învățau numai limba latină de la tatăl lor, soldatul "roman"... Cum or fi venit ele din Moldova de azi, din Basarabia, de pe Nistru, Bug și de pe Nipru, acele soții și fete de traco-geți și carpi, de la sute și sute de kilometric depărtare ca să fie "fecundate" de soldații "romani"? După părerea stimabililor, femeile daco-gete erau și "curve", ba chiar și mute, nefiind în stare să-și transmită limba strămoșească copiilor lor!

Cât despre noi, urmașii lor, cum ne-am putea numi altfel decât "copii din flori" apăruți dintr-o aventură amoroasă a întregii populații feminine daco-gete, la care masculii autohtoni priveau cu "mândrie", așteptând apariția "sâmburilor" noului popor și grăbindu-se, între timp, să învețe cât mai repede și mai bine noua limbă, limba latină , când de la soții, când de la fiicele lor (iubite ale soldaților romani cuceritori) ba chiar și direct, de la soldații romani năvălitori ce le-au înjosit căminele. (va urma)

Dr. Napoleon Săvescu, Fondator & Președinte al "Dacia Revival International Society" of New York


This post has been edited by T u d o r : Feb 12 2011, 09:03 PM


--------------------
Honda Accord 2.0 Executive Premium White

Great minds discuss ideas. Average minds discuss events. Small minds discuss people.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- Mariustom   Să ne amintim - Lecții de istorie   Jan 4 2010, 02:25 AM
- - Baby Blues   Citind cu atentie diversele documente vehiculate p...   Jan 15 2010, 06:00 PM
- - Mariustom   Sa ne amintim: Tragedia vasului Struma   Aug 11 2010, 11:27 AM
- - Mariustom   Să ne amintim: despre Nikola Tesla Alte link-uri ...   Feb 12 2011, 08:43 PM
- - T u d o r   Se vorbea pe alt topic de istoria romanilor. Cea o...   Feb 12 2011, 08:54 PM
- - adrian_flavius   Mai multe informatii interesante gasiti aici: http...   Feb 15 2011, 12:59 PM
- - solmar   Tudor, din ce-am citit eu pana acum pare-se ca lim...   Feb 15 2011, 01:50 PM
- - T u d o r   Invatam italiana usor pentru ca e o limba foarte a...   Feb 15 2011, 04:34 PM
- - James Kilowatt   Dacii nu puteau fi chiar foarte inapoiati, fiind s...   Feb 15 2011, 05:24 PM
|- - solmar   JK Dacii, spre deosebire de istoria sedentara si p...   Feb 15 2011, 06:22 PM
- - James Kilowatt   Nici urmasii lor romanii nu sunt un popor atat de ...   Feb 15 2011, 10:04 PM
- - T u d o r   Politica asta externa seamana cu f**utul. In funct...   Feb 15 2011, 10:18 PM
- - solmar   JK @ Tudor Intradevar o gratuitate si imbecilitat...   Feb 15 2011, 11:48 PM
- - Baby Blues   Adevarat ca trebuie schimbata optica poporului rom...   Feb 16 2011, 12:27 AM
- - solmar   Ce inseamna un razboi actual dpdv informational co...   Feb 16 2011, 01:31 AM
- - ozz86651   QUOTE Teoria lui e ca nu ne tragem de fapt nici di...   Feb 16 2011, 04:16 AM
- - James Kilowatt   Djuvara isi recunoaste si el limitele teoriei. In...   Feb 16 2011, 10:55 AM
- - ozz86651   Suspecta cea mai mare in teoria asta a formarii po...   Feb 16 2011, 11:18 PM
- - Mariustom   Să ne amintim, ca lecție de istorie, despre extrao...   Jul 24 2011, 11:54 AM
- - Mariustom   Să ne amintim, de curajul unora: http://www.histo...   Nov 10 2011, 08:58 PM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 4th May 2024 - 04:45 AM