IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Cum se regleaza farurile pe fatza ?

This topic is about Cum se regleaza farurile pe fatza ?, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Cum se regleaza farurile pe fatza ?
f1anatic
post Sep 5 2004, 03:27 AM
Post #1


Subaru Anti-Hero
******

Group: Moderator
Posts: 5.323
Joined: 13-May 04
From: F 1 World
Member No.: 25.368



Faza Scurta/Lunga

De citeva luni ma tot pling ca farurile mele nu mai lumineaza corespunzator. Ca nu mai pun suficienta lumina pe sol...

Zis si facut. Am mobilizat pe tata (acum vreo juma de ora - 7:45 PM ora Chicago), si am procedat ca la carte...cartea tehnica a masinii.

Am apropiat masina cu botul de zid. Am marcat proiectia centrului luminos (faza mica) al farurilor pe zic. Le-am unit cu o linie orizontala. Am trasat prin cele 2 puncte cite o linie verticala, perpendiculara la sol (teren plat, masina fara incarcatura, rezervor pe jumatate). Si am dat inapoi 8 metri (adica 25 feet). Oroare. Reglate corect, ar trebui ca centrul luminos sa fie vreo 5 cm mai jos de linia orizontala si vreo 5 cm la dreapta liniilor verticale (ca sa nu orbesti traficul care vine din fatza). Masuratorile in sitemul imperial: 2 inch sub, respectiv la dreapta. Ale mele erau vreo 20 de cm la dreapta si vreo 30 cm mai jos. Deci erau si prea jos, bateau si prea in dreapta. Pai eu care ma plingeam de lumina pe sol...daca le dadeam si mai jos, nu mai vedeam deloc in fatza la distantza legala. Pe moment am hotarit sa le tragem inapoi in stinga, ca macar pe verticala centrul proiectiei de la distantza sa bata pe linia verticala trasata de noi pe zid. Una peste alta...la a doua rasucire de cheie, s-a rupt tija de aluminiu care trage ansamblul becului.

Munca s-a terminat brusc. Am mentionat mai in gind, mai in voce tare totzi mesterii amintitzi cu rosu in calendarul bisericesc. Miine urmeaza sa dam farurile jos, sa vedem daca putem rezolva acasa...(tata sigur poate la servici). Luni e sarbatoare (Labor Day - Ziua Muncii). Deci mi-am facut de munca si eu...i-am facut de munca si lui tata. Nu...nu e de cumparat faruri noi...dar de munca...este... Si de cumparat becuri noi. Am 100/80 Plasma-White dar am uitat ce producator. Pe care le voi da la garbage. S-or fi consumat, s-or fi "tocit", e clar ca nu mai eram multzumit de ele. Acum 3 ani cind le-am luat erau albe de speriat...acum sint cam albastrui...si chiar daca inca orbesc cind te uitzi la ele...nu mai pun lumina pe sol. Nici farurile nu le aveam reglate eu cum trebuie...dar daca le reglam corect (trebuiau inaltzate) chiar ca nu mai vedeam nimic. In intuneric perfect, lumineaza...dar la lumina de strada, semi-intuneric...nu se vede nimic pe sol.

Am vazut insa pe piatza PIAA PLATINIUM X-TREME WHITE 120/100 W si am sa le iau pe alea. Sint scumpe...100 de bani de-ai nostrii dar am intzeles din surse multiple ca sint cele mai bune.

Intrebari:

Cum reglatzi voi luminile (faza mica) ?
Ce becuri folositzi (am mai auzit si de OSRAM Super Silver) ?
Ce imi recomandatzi...daca imi scapa vreun detaliu ?


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 20th May 2024 - 06:24 AM