Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Cum se regleaza farurile pe fatza ?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
f1anatic
Faza Scurta/Lunga

De citeva luni ma tot pling ca farurile mele nu mai lumineaza corespunzator. Ca nu mai pun suficienta lumina pe sol...

Zis si facut. Am mobilizat pe tata (acum vreo juma de ora - 7:45 PM ora Chicago), si am procedat ca la carte...cartea tehnica a masinii.

Am apropiat masina cu botul de zid. Am marcat proiectia centrului luminos (faza mica) al farurilor pe zic. Le-am unit cu o linie orizontala. Am trasat prin cele 2 puncte cite o linie verticala, perpendiculara la sol (teren plat, masina fara incarcatura, rezervor pe jumatate). Si am dat inapoi 8 metri (adica 25 feet). Oroare. Reglate corect, ar trebui ca centrul luminos sa fie vreo 5 cm mai jos de linia orizontala si vreo 5 cm la dreapta liniilor verticale (ca sa nu orbesti traficul care vine din fatza). Masuratorile in sitemul imperial: 2 inch sub, respectiv la dreapta. Ale mele erau vreo 20 de cm la dreapta si vreo 30 cm mai jos. Deci erau si prea jos, bateau si prea in dreapta. Pai eu care ma plingeam de lumina pe sol...daca le dadeam si mai jos, nu mai vedeam deloc in fatza la distantza legala. Pe moment am hotarit sa le tragem inapoi in stinga, ca macar pe verticala centrul proiectiei de la distantza sa bata pe linia verticala trasata de noi pe zid. Una peste alta...la a doua rasucire de cheie, s-a rupt tija de aluminiu care trage ansamblul becului.

Munca s-a terminat brusc. Am mentionat mai in gind, mai in voce tare totzi mesterii amintitzi cu rosu in calendarul bisericesc. Miine urmeaza sa dam farurile jos, sa vedem daca putem rezolva acasa...(tata sigur poate la servici). Luni e sarbatoare (Labor Day - Ziua Muncii). Deci mi-am facut de munca si eu...i-am facut de munca si lui tata. Nu...nu e de cumparat faruri noi...dar de munca...este... Si de cumparat becuri noi. Am 100/80 Plasma-White dar am uitat ce producator. Pe care le voi da la garbage. S-or fi consumat, s-or fi "tocit", e clar ca nu mai eram multzumit de ele. Acum 3 ani cind le-am luat erau albe de speriat...acum sint cam albastrui...si chiar daca inca orbesc cind te uitzi la ele...nu mai pun lumina pe sol. Nici farurile nu le aveam reglate eu cum trebuie...dar daca le reglam corect (trebuiau inaltzate) chiar ca nu mai vedeam nimic. In intuneric perfect, lumineaza...dar la lumina de strada, semi-intuneric...nu se vede nimic pe sol.

Am vazut insa pe piatza PIAA PLATINIUM X-TREME WHITE 120/100 W si am sa le iau pe alea. Sint scumpe...100 de bani de-ai nostrii dar am intzeles din surse multiple ca sint cele mai bune.

Intrebari:

Cum reglatzi voi luminile (faza mica) ?
Ce becuri folositzi (am mai auzit si de OSRAM Super Silver) ?
Ce imi recomandatzi...daca imi scapa vreun detaliu ?
Iulian HondaFan
eu nimic... mai am si de invatat de la tine, daca am timp o sa mi le testez si eu asa sa vad cum sunt.
James Kilowatt
Eu mi le reglez prin incercari. In mod normal trebuie sa "bata" cam 40m, si ma joc cu ele pana reusesc asta. Si le reglez usor asimetric, sa bata mai mult in dreapta. Ele sunt de la mama lor asimetrice, insa nu destul de asimetrice pentru gustul meu.
Interesante becuri se mai vand in america... o sa-mi iau si eu cand vin laugh.gif In Europa toate sunt 65/55W (sau cam asa ceva), mai mari se spune ca sunt interzise... In romania gasisem unele Tesla de 100/80W sau cam asa ceva si atunci mi se paruse super. Nu stiu daca se compara cu becurile de la voi, insa oricum sunt mai bune decat becurile banale care se vand pe aici.
G e o r g e
le reglez in service .

trei variante pentru becuri :
1.2.phillips - blue vision sau vison plus
prima varianta da o lumina un pic albastruie
a doua varianta cu pana la 50% mai multa lumina
3.becuri XENON din targ biggrin.gif 90 w cu 100w , dau lumina albastruie , multa si cata vrei :cheers: a se folosi doar dc ai farurile f f f bine reglate.
f1anatic
QUOTE(MR28673)
In mod normal trebuie sa "bata" cam 40m, si ma joc cu ele pana reusesc asta.

Interesante becuri se mai vand in america... o sa-mi iau si eu cand vin laugh.gif In Europa toate sunt 65/55W (sau cam asa ceva), mai mari se spune ca sunt interzise... In romania gasisem unele Tesla de 100/80W sau cam asa ceva si atunci mi se paruse super. Nu stiu daca se compara cu becurile de la voi, insa oricum sunt mai bune decat becurile banale care se vand pe aici.


Mai nene, 40 m nu-i cam mult t. faza mica ? (Verificasem si faza mare, aia batea corect, pe centrele marcate de noi, pe linia verticala respectiv orizontala) Poate 40 de metri faza lunga, nu ?

Becurile Tesla 80/100W am auzit de ele. Si ca performantze sint competitive pt. America. Insa...sa stii ca cica si la noi sint ilegale. Dar de a le declara ilegale (adica nu au autorizatie DOT: Dept. of Transportation) si pina la a te opri politzia ca ai faruri prea puternice...este ceva cale. Acum vreo 3 sapt. am iesit seara de la spalatorie si pusesem toate farurile sa mearga (faza mica respectiv farurile de ceatza care si ele sint 100w) si intr-adevar mi-a "flashuit" politzia cu faza alba dar a trecut mai departe. Probabil l-am orbit pe moment.

Faruri asa puternice nu gasesti de cumparat de la dealer, sau magazine de piese auto gen Auto=Trak, Murry's, Pep Boys sau Autozone. Aceste 3-4 firme sint fiecare un lantz de magazine care comercializeaza piese de skimb pt marea majoritate a masinilor, pt. micii mesteri care repara singuri. Da vind becuri, mai puternice dar daca vrei ceva tehnologic superavansat, mergi la diverse firme gen Car Boutique care itzi vind piese si tehnologie de curse. (tot acolo mergi pt. super alarme auto, computer chip, suspensii sport, etc)

Ok...este 8:40 AM si am primit indicatzii sa termin cu Internet-ul ca sa ne apucam de faruri. Hai pa !
f1anatic
Deci am faruri...Reglabile...ce stitzi voi ! Tata s-a autodepasit in geniu ! Nu conteaza ca am pierdut o Finlandia vodka dar in skimb am faruri bre...

Chestia cu reglajul la zid este relativa. Da...merge...dar pina nu am mers intr-un parc dupa caderea noptii, am aliniat masina cu bordura si am inceput sa tragem de fluxul luminos in stinga si in dreapta, sus jos pina am fost multzumit ...n-am facut nici o treaba. Sint relativ reglate acum...faza mare e cam aiurea dar ma rog...rezonabil: eu vad in fatza si pe ailaltzi ii orbeste :-) una peste alta...ca orice bec, si xenoanele mele s-au consumat: facute de APC 100/80 W . Voi cumpara PIAA imediat ce descopar de unde le pot cumpara si duce inapoi daca nu imi convin. In general aic potzi inapoia la magazin cam orice (in limita de 30 de zile si cu chitantza...) dar mai sint si exceptii. CD-uri cu muzica sau software, becuri auto. Dar nu disper...cred ca voi gasi. Pur si simplu vreau sa compar PIA 120/100 W cu APC 100/80 W ale mele. CU toate ca sint convins ca (1) renumele lui PIAA (2) faptul ca becurile mele au 2 ani jumate deci s-au "consumat" (3) PIAA are putere (Watts) mai mare --- va favoriza skimbarea becurilor. Si becuri ca ale mele dar noi, daca pun, vor lumina mai bine. Totul se consuma...mai ales becurile.

Momentan vad mai bine (cu faruril;e reglate)...pina miine poimiine cind sper sa vad si mai bine.
James Kilowatt
QUOTE(G e o r g e)
trei variante pentru becuri :
1.2.phillips - blue vision sau vison plus
prima varianta da o lumina un pic albastruie
a doua varianta cu pana la 50% mai multa lumina
3.becuri XENON din targ biggrin.gif 90 w cu 100w , dau lumina albastruie , multa si cata vrei :cheers: a se folosi doar dc ai farurile f f f bine reglate.


Am cumparat doua philips din alea mai de mult... din Franta. Unul era stricat de nou (arsa faza scurta) si celalalt a tinut doar doua luni, asa ca am devenit suspicios. Poate am avut eu ghinion si am dat peste un lot prost. Mi-am facut din unul dintre ele o lampa de masina laugh.gif Blue vision extra
Oricum, chestia cu 50% lumina in plus e clapa, nu erau cu mult mai puternice decat osramurile care le aveam inainte (si care le am si acum). Si erau departe de vechitura aia de tesla 100/80....

Referitor la reglajul farurilor, scria undeva intr-o carte editata in 1900 toamna de conduita preventiva cum se regleaza la zid.... La ce inaltime trebuie sa fie pata luminoasa, functie de distanta intre masina si zid si pozitia pe inaltime a farurilor.... insa am uitat rapoartele. Daca are cineva cartea aia sa o rasfoiasca si sa ne zica si noua, desi probabil s-au mai schimbat unele lucruri de atunci....
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.