IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Generatia " NOASTRA" !

This topic is about Generatia " NOASTRA" !, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Generatia " NOASTRA" !
Baby Blues
post May 11 2007, 10:03 PM
Post #1


Blues fan
******

Group: Membri
Posts: 2.976
Joined: 9-March 06
From: Blues country
Member No.: 70.361



Am gasit aceasta "scrisoare" pe mail si cu toate ca a mai fost parca un topic cu subiectula sta am vrut sa deschid unul nou cu riscul de a fi linsat de vreun moderato. Daca considera cineva ca pot fi unite atunci...
Cam asta ar fi scrisoarea care m-a facut sa fiu nostalgic si sa stau un sfert de ora si sa ma uit ca prostul in gol. care va regasiti sper sa va placa si sa picati si voi in aceiasi melancolie placuta:

"Aceasta este o scrisoare nostalgica, adresata celor care fac parte din generatia NOASTRA.

Nascuti la sfarsitul anilor 70, inceputul anilor 80, vedem acum in anul 2007 cum casa parintilor nostri este de 50 de ori mai scumpa decat atunci cand au cumparat`o ei, si realizam ca noi o sa platim pentru casele noastre in jur de 50 de ani. Nu avem amintiri despre primii pasi pe luna, nici despre razboaie sangeroase, dar ne pricepem la istorie si la politica mai mult decat cred batranii, care bombane in spatele nostru ca "noi nu stim nimic". Suntem ultima generatie care a jucat `scunsea, Castel,Ratele si Vanatorii, Tara tara vrem ostasi, Prinsea, Sticluta cu otrava, Pac Pac, Hotii si vardistii, ultimii are au strigat "Un doi trei la perete stai", ultimii care au folosit telefoanele cu fise, dar primii care ne-am jucat pe jocurile video (remember Mario?) si primii care am vazut desene animate color.
Noi am purtat jeansi elastici, pantaloni evazati, geci de blugi de la turci, iar cine avea firme gen Lee sau Diesel era deja lider de gasca. Baietii si-au scris numarul fotbalistului preferat cu pasta de dinti pe tricouri, iar fetele si-au cusut pe blugi stelute si inimioare. Noi nu am dat Capacitate, nu am dat grile la admitere si am fost ultimii Soimi ai Patriei, cu costumele alea groaznic de nepotrivite cromatic.
Am invatat poezii in romaneste la gradinita, nu in engleza, si am cantat MULTI ANI TRAIASCA nu HAPPY BIRTHDAY la aniversari. Spuneam misto si fain in loc de cool. Am sorbit din ochi Beverly Hills, Melrose Place, Twin Peaks, Dallas.. si cine zice ca nu s`a uitat ori minte ori nu avea inca televizor.
Ne uitam la desenele animate de la italieni si ne era ciuda ca nu avem si noi subtitrare sa intelegem de ce naiba s`a certat Mila cu Shiro.
Reclamele de pe posturile straine ne innebuneau, si abia asteptam sa vina si la noi inghetata Magnum, sau pustile alea absolut superbe de apa. Intre timp, ne consolam cu Tango cu vanilie si ciocolata si clasicele bidoane umplute cu apa de la robinet, care turnate in cap ne provocau pneumonii. Si uite un motiv bun sa nu mergem la scoala..
Noi am ascultat si Metallica, si Ace of Base, si DJ Bobo, si Michael Jackson, si Backstreet Boys, si Take That, si inca nu auzisem de manele, singurele melodii de joc fiind horele la chefuri, la care nimeni nu stia pasii, dar toti dansam. Dar spre deosebire de copiii din ziua de azi, am auzit atat de Abba, si de Queen, cat si de noile nume gen 50 Cent si Britney Spears. Pe ei daca ii intrebi, "muzica a inceput cu Backstreet Boys, care nici nu mai sunt cool acum, orikum!"
Am citit Licurici, Pif si Hercule (care aveau cadou niste jucarii bestiale) si am baut Cico si sucuri de la tec fara sa ne fie teama ca au prea multe e`uri, iar la scoala beam toata clasa dintr`o sticla de suc fara teama de virusi.
Noi am injurat arbitrul care ne`a furat la meciul cu Danemarca, si poate ca tot noi i`am trimis 10000 de mailuri de "dulce".
Noi nu ne dadeam bip`uri, ne fluieram sa iesim afara, noi nu aveam dolby surround, taceam toti ca sa auzim actiunea filmului, nu aveam Nintendo sau Playstation ci jocuri tetris si jocuri de televizor, de care ne plictiseam la o luna dupa ce le cumparam si le uitam pe dulap, pline de praf.
Abia asteptam la chefuri sa jucam Fantanita, sau Flori, fete sau baieti, sau Sticla, sau Adevar sau Provocare, sau orice ne dadea un pretext sa pupam !pe gura! pe cine "iubeam". Noi suntem cei care inca au mai "cerut (sau li s`a cerut)prietenia", care inca roseam la cuvantul "SEX", care dadeam cu banul care sa intre in farmacie sa cumpere prezervative, pe care apoi sa le umplem cu apa si sa le aruncam in cap la colegi, care am completat mii de oracole, sperand ca iubitul sau iubita va citi acolo unde scrie "De cine iti place?" ca ne place de el/ea.
Este uimitor ca inca mai suntem in viata, pentru ca noi am mers cu bicicleta fara casca, genunchiere si cotiere, nu am avut scaune speciale in masini, nu am aruncat la gunoi bomboanele care ne cadeau din greseala pe jos, nu am avut pastile cu capac special sa nu fie desfacut de copii, nu ne`am spalat pe maini dupa ce ne`am jucat cu toti cainii si toate pisicile din cartier, nu am baut doar apa imbuteliata, ne-am tavalit si balacit prin toate baltile si nu am tinut cont de cate lipide si glucide mancam.
Noi am auzit cum s`a tras la Revolutie, noi am fost martorii a trei schimbari de bancnote si monede, noi am ras la bancuri cu Bula, noi am fost primii care au auzit`o pe Andreea Esca, noi suntem cei care mai tinem minte emisiunea "Feriti`va de magarus".

Suntem o generatie de invingatori, de visatori, de first-timers... Daca esti de`al nostru...

Felicitari! "

As adauga:
:clapping: drunk.gif beer.gif


--------------------

________________________________
Audi A3 Sportback 2.0 TFSI

Prostia este infinit mai fascinanta decit inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia nu.
Decat sa asculti blues la difuzoarele laptop-ului, mai bine dai manele la maxim. Esti mai castigat!

http://www.youtube.com/watch?v=6DJzH5vbL6s
Go to the top of the page
 
+Quote Post
 
Start new topic
Replies
RUE
post May 17 2007, 11:00 AM
Post #2


mashinutza
******

Group: Membri
Posts: 2.410
Joined: 30-April 05
From: Internet
Member No.: 45.702



cine avea comodore 64 era sef de cartier.. asta mai mult dupa 90.
dar erau CIP urile, spectrum, HC urile etc.
sa nu uitam de Saboteur 1 si 2, de incarcatul jocului de pe caseta audio, tineam butonul de play apasat sa nu dea eroare la citire (foloseam un SANYO muncit mult anterior).
deci erau calculatoare si in 86 in casele oamenilor mai interesati (eu abia in 91 cred ca mi am luat HC si in iunie 94 l-am vandut in consignatie (avea si defecte ascunse si am avut norocul sa ajung la magazin la scurt timp dupa ce se vanduse, am ras banii si gata) pt a plati taxele pt examnul auto... ;-)


--------------------
Laureate 1.4 aproape PLUS
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- stefan_adrian   Generatia " NOASTRA" !   May 11 2007, 10:03 PM
- - Seri   Am mai citit acest articol acum un an, dar incepea...   May 11 2007, 11:17 PM
- - f1anatic   Da mah...asa este. Eu unul ma identific cu contin...   May 12 2007, 12:27 AM
- - Legionaru'   Si eu! :yup:   May 12 2007, 08:34 AM
- - HalbaSus   si eu si eu... si ar mai fi multe de spus... P.S: ...   May 12 2007, 08:54 AM
- - Alex-F1   Dap.....si eu sunt din "sindicat".... ....desi am...   May 12 2007, 09:11 AM
- - marius68582   Articolul similar se numea "generati cheia de gat"...   May 12 2007, 09:37 AM
- - Mariustom   Credeți-mă, aproape că lăcrimez, citind acele "che...   May 12 2007, 09:55 AM
- - James Kilowatt   Cum se joaca sticluta cu otrava? Numele mi-e cunos...   May 12 2007, 10:17 AM
- - RUE   bah, gratie baietilor mai mari din satul cu pricin...   May 12 2007, 11:05 AM
- - f1anatic   Ce ziceti...sa facem thread-ul asta sticky ?   May 12 2007, 04:28 PM
- - Elena A.   Misto articol....Acum ca ma gandesc bine, am avut ...   May 12 2007, 05:54 PM
- - MotorHead   cam pathetic articolul atatea sunt enumerate inca...   May 12 2007, 06:43 PM
- - marius68582   Despre articoluil de mai jos vorbeam,si parca e si...   May 12 2007, 06:59 PM
- - James Kilowatt   Imi pare rau ca trebuie sa stric romantismul, dar ...   May 12 2007, 07:18 PM
- - MotorHead   James, ai idee pe ce muzica danseaza pustimea in d...   May 12 2007, 07:29 PM
- - Mariustom   James, nu mă jigni Uscături au fost și atunci, s...   May 12 2007, 07:47 PM
- - James Kilowatt   Exact asta spuneam si eu... iar generatia nu e un ...   May 12 2007, 08:30 PM
- - Han.solo   Eu unul in scrisoare nu ma identific decat cu vars...   May 12 2007, 11:00 PM
- - Random   Ori is eu mai batran(1975) un pic ori nu-s in targ...   May 13 2007, 12:10 AM
- - oana87995   wow....doar ce am retrait in seara asta cateva din...   May 13 2007, 02:36 AM
- - f1anatic   Daca as putea sa imi schimb copilaria pe ceva cu c...   May 13 2007, 03:37 AM
- - ozz86651   Sint in mare de acord cu postul lui James cu citev...   May 13 2007, 04:34 AM
- - RUE   eu mi am oprit expunerea in liceu, dar totusi am s...   May 13 2007, 08:34 AM
- - James Kilowatt   @Ozz nu m-am referit neaparat la chestii marete.....   May 13 2007, 11:19 AM
- - Alex-F1   Na pai daca tot ati dat-o-n nostalgie prelungita, ...   May 13 2007, 12:33 PM
- - Lucian55   Interesant articolul, numai ca nu ma regasesc nici...   May 13 2007, 03:09 PM
- - f1anatic   Gata. Trebuie vizionat Liceenii in grup (adica t...   May 13 2007, 06:52 PM
- - stefan_adrian   Filmul Ciresarii l-am vazut dupa ce am citit carte...   May 14 2007, 12:01 PM
- - Skywalker   din 28.06.1977 am prins cam tot ce se putea.   May 14 2007, 03:00 PM
- - air_wolf   sint multe de care ne amintim cu placere. dar sint...   May 14 2007, 11:36 PM
- - stefan_adrian   QUOTE(air_wolf)sint multe de care ne amintim cu pl...   May 15 2007, 04:23 PM
- - air_wolf   QUOTE(stefan_adrian)QUOTE(air_wolf)sint multe de c...   May 15 2007, 04:29 PM
- - stefan_adrian   O minune ar fi singurul lucru care ne-ar schimba t...   May 15 2007, 10:47 PM
- - oana87995   asta-i frunza pe care o stiu eu... de aici m-am a...   May 15 2007, 11:07 PM
- - _Constantin_   Sincer va spun, mi-au dat lacrimile. Uitasem. Mult...   May 16 2007, 12:06 AM
- - Elena A.   Maiculita, mama, cate randuri de haine mi-am rupt ...   May 16 2007, 08:47 AM
- - Alex-F1   QUOTE(_Constantin_)Stau si acum la casa si ma cred...   May 16 2007, 09:34 AM
- - Elena A.   Schema pt frunza era doar un pic diferita la noi d...   May 16 2007, 10:08 AM
- - oana87995   am sa-mi caut oraculul si am sa-i fac cateva poze....   May 16 2007, 01:12 PM
- - Daniel65671   Elena, imi aduc aminte si eu de jocul cu mingea si...   May 16 2007, 01:20 PM
- - Elena A.   Dar de scrijelitul copacilor cu un cutitas bine as...   May 16 2007, 01:26 PM
- - Dies Irae   Cati dintre cei care condamna folosirea excesiva a...   May 16 2007, 02:07 PM
- - Seri   Eu am prins cate ceva din fiecare generatie. In we...   May 16 2007, 02:20 PM
- - Alex-F1   QUOTE(Seri)la oras, unde nu aveam prieteni nici la...   May 16 2007, 02:56 PM
- - Seri   Pai ce, ai vrea sa-ti povesteasca tot filmul inain...   May 16 2007, 05:15 PM
- - air_wolf   QUOTE(Dies Irae)Cati dintre cei care condamna folo...   May 16 2007, 10:35 PM
- - Dies Irae   Ce faceai tu, wolf, cu calculatoru' in '86, cand n...   May 17 2007, 08:38 AM
- - RUE   cine avea comodore 64 era sef de cartier.. asta ma...   May 17 2007, 11:00 AM
- - Seri   Prin '93 erau jocuri foarte faine: F1, Superbike, ...   May 17 2007, 11:11 AM
- - air_wolf   primul primul a fost un sinclair zx spectrum. jocu...   May 17 2007, 09:00 PM
- - stefan_adrian   Eu nu am avut calculator foarte repede dupa revolu...   May 18 2007, 08:50 AM
- - Laurentiu_007   Este prima data de cand sunt inscris pe masini.ro ...   Aug 18 2007, 02:19 AM
- - stefan_adrian   De scoala am si uitat cand ne bateam cu fetele ( d...   Aug 18 2007, 10:42 AM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 27th April 2024 - 01:01 AM