IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Ericsson P990i: DA sau NU?

This topic is about Ericsson P990i: DA sau NU?, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Ericsson P990i: DA sau NU?
Watcher
post Oct 14 2006, 09:54 AM
Post #1


CFO
******

Group: Membri
Posts: 2.695
Joined: 10-September 04
From: Bucuresti
Member No.: 32.254



De ceva vreme caut sa imi schimb telefonul, caci actualul se apropie de varsta de 2 ani care sfarsitul vietii telefoanelor la mine smile.gif. Am evaluat din informatiile de pe site-uri si incet incet am ramas doar la Ericsson P990i (candidatii cei mai de seama care nu au prins marea finala sunt N80 de la Nokia, Fujitsu Siemens Pocket Loox t830 si vreun Qtec).
Mobilele cu WM5 au iesit din finala pentru, ca WM ma dispera pe PDA si nu are nici pe departe functiile de telefonie cu care m-am obisnuit la TELEFON wink.gif.

Nokia N80 mi se pare ca are un joystick de traforaj plus GUI chiar urat si mi s-a parut si prost organizat meniul. De exemplu WiFiul nu este la Connectivity unde te-ai astepta sa fie... Tot la calitatea fabricatiei mai intra si faptul ca de nou cele 2 parti nu culiseaza doar pe directia teoretica ci mai si joaca lateral. Si ca orice operatie incerc sa fac incepe sa culiseze telefonul.

Acum argumentele PRO P990i: are toate chestiile pe care mi le doresc de la telefon acum: tastatura integrala, ecran mare (chiar touchscreen) si CLAR, full browser, WiFi, camera performanta (urban legends say 2MP de la Sony=3MP de la nokia), posibilitatea de a-ti gestiona singur grupurile de apelanti (oricate), posibilitatea de a accepta apeluri numai de la nr din agenda, (care la Nokia nu e posibil decat daca ii bagi pe toti intr-un grup default), posibilitatea de BLACKLIST pentru 1-n apelanti, calendar destept, radio, Bluetooth si IR. Sa nu uitam si faptul ca e UIQ 3 la lista de plusuri (care urmeaza sa devina un aantaj, acum nu mi se pare sensibil). Ar mai fi de zis si ca acum simt ca imaginea lui ma reprezinta bine.

Ei bine, chestiile negative: nu am mai avut niciodata Ericsson si nu sunt obisnuit cu deviceul - o sa dureze putin pana il cunosc pe dinafara. Ca sa indulcesc treaba asta vreau sa spun ca interfata e destul de intuitiva.

Dureros insa daca e adevarat: lipseste optiunea de profile care la nokia o au toate telefoanele, chiar si alea de 9 USD. Si e o chestie pe care acum o folosesc intens. Deci intrebare pentru cine mai are ericssoane sau poate vreun precursor al lui 990: exista optiunea si nu am desoperit-o eu sau chiar lipseste. Si deci de fiecare data cand vrei sa modifici cine te suna trebuie sa faci operatii pe telefon? Intri in intalnire - modifci, iesi - modifici, te culci modifici, te trezesti - iar, etc. ?? Ar fi un mare gol si pare o tampenie din partea lor.

Alta chestie care mi-ar lipsi este imposibilitatea de a asocia o melodie la un grup de utilizatori - ceea ce te pune in situatia de a nu putea modifica rapid melodia pentru un grup intreg ci trebuie sa parcurgi manual lista de utilizatori - iarasi SUX. Si iarasi e o chestie pe care o folosesc intens. La nokiile destepte poti sa ai si melodie pe grup si pe utilizator (suprascrie apartenenta a grup).

Ar mai fi si treaba cu sincronizarea pe care nu am incercat-o caci nu aveam cum la showroom smile.gif Stie cineva cat de bine merge?

Ma poate ajuta cineva cu sfaturi, raspunsuri, etc.? Chiar si cu sugestii de alte telefoane (care mi-o fi scapat mie pana acum - de exemplu nu am testat nici un blackberry dar nu sunt foarte incantat. One more thing: Nokia E61 simply sux: GUI bleax, no camera, imens si urat desenat, edci sa nu il pomenim;) )


--------------------
Avensis 2.2D4D, PatrolGR RD28TI, cu cutie manuala.
In cautare de masina spectaculoasa, veche si de toata ziua
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic
- Watcher   Ericsson P990i: DA sau NU?   Oct 14 2006, 09:54 AM
- - G e o r g e   clar DA eu am un P910i de care sunt super multum...   Oct 14 2006, 09:57 AM
- - Watcher   In cazul asta zi-mi si mie treaba cu profilele mac...   Oct 14 2006, 10:08 AM
- - G e o r g e   nu are profile . iar eu chiar nu le folosesc ...   Oct 14 2006, 10:09 AM
- - Watcher   Uite la ce folosesc eu profilele si care ma doare...   Oct 14 2006, 10:18 AM
- - HalbaSus   Eu sunt fan nokia, desi recunosc ca N-series-urile...   Oct 14 2006, 10:19 AM
- - Watcher   Depsre PDA: am Asus A636 ca si tine si in afara de...   Oct 14 2006, 10:28 AM
- - G e o r g e   pentru profilele alea ai un utilitar gen : ADVANCE...   Oct 14 2006, 10:41 AM
- - Watcher   Now you're talking Initial am avut impresia ca es...   Oct 14 2006, 11:44 AM
- - HalbaSus   A636 nu e telefon... si nici nu trebuie sa fie... ...   Oct 14 2006, 12:33 PM
- - Watcher   Da, ideala rfi sa ai telefon + pda + camera + lapt...   Oct 14 2006, 01:28 PM
- - Watcher   Dupa mai bine de o luna de folosire pot sa revin c...   Dec 11 2006, 08:57 PM
- - _Theo_   eu te sfatuiesc sa iti iei P990i-ul desi nu mai ar...   Dec 11 2006, 09:30 PM
- - G e o r g e   vezi ca foarte multe din chestiile ce necesita la ...   Dec 11 2006, 10:40 PM
- - Watcher   Multumesc pentru 'incredere' :P La asta jog-dial-u...   Dec 12 2006, 11:04 AM
- - air_wolf   am avut in teste un orange spv3000 si un 5000. 500...   Dec 12 2006, 11:09 AM
- - Watcher   adica lovite cu ciocanul sau calcate cu masina?   Dec 12 2006, 01:47 PM
- - air_wolf   nu, doar utilizate la maxim unul are tastatura si...   Dec 12 2006, 03:49 PM


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 19th May 2024 - 05:59 PM