IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

Permis auto categoria B inainte de 18 ani?

This topic is about Permis auto categoria B inainte de 18 ani?, the author, , wrote about: ... To read more just scroll down

> Permis auto categoria B inainte de 18 ani?
zzeus87870
post Sep 22 2006, 09:52 PM
Post #1


perioada de proba


Group: Membri
Posts: 8
Joined: 21-September 06
From: Bucuresti
Member No.: 87.863



Buna seara,
Citesc mai tot timpul posturile de pe forumul masini.ro, dar nu am vazut niciodata discutia despre condusul inainte de 18 ani.(poate ma insel).Ma intereseaza in mod direct acest subiect pt ca as mai avea inca 2 ani pana la implinirea acestei varste biggrin.gif.
Am vazut pe diferite forumuri ca ar exista o subcateogrie B1, de la 16 ani, putand a fi conduse masini cu masa maxima de 550 kg...( a aparut acum o masina, care se incadreaza la aceasta categorie, "microcar" ,daca nu ma insel, insa pretul ei este greu acesibil in jurul a 10 000 E).
Intrebarea mea este urmatoarea : se poate obtine permisul categoria B cu derogare?cineva mi a spus ca a vazut la TV o persoana care a obtinut permisul la 16 ani, dar neputand conduce masini mai mari de 1000 cm.Limita asta mi se pare mai normala decat limita 550 kg, in care nu intra aproape nicio masina.
In Australia, de ex, (am un prieten acolo), de la 16 ani poti conduce masina, numai avand alaturi o persoana matura ce poseda permis auto.
Va multumesc pt secundele acordate pt citirea acestui topic.
Go to the top of the page
 
+Quote Post

Posts in this topic


Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

1 User(s) are reading this topic (1 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 16th May 2024 - 04:19 AM