Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Permis auto categoria B inainte de 18 ani?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Juridico-financiar
zzeus87870
Buna seara,
Citesc mai tot timpul posturile de pe forumul masini.ro, dar nu am vazut niciodata discutia despre condusul inainte de 18 ani.(poate ma insel).Ma intereseaza in mod direct acest subiect pt ca as mai avea inca 2 ani pana la implinirea acestei varste biggrin.gif.
Am vazut pe diferite forumuri ca ar exista o subcateogrie B1, de la 16 ani, putand a fi conduse masini cu masa maxima de 550 kg...( a aparut acum o masina, care se incadreaza la aceasta categorie, "microcar" ,daca nu ma insel, insa pretul ei este greu acesibil in jurul a 10 000 E).
Intrebarea mea este urmatoarea : se poate obtine permisul categoria B cu derogare?cineva mi a spus ca a vazut la TV o persoana care a obtinut permisul la 16 ani, dar neputand conduce masini mai mari de 1000 cm.Limita asta mi se pare mai normala decat limita 550 kg, in care nu intra aproape nicio masina.
In Australia, de ex, (am un prieten acolo), de la 16 ani poti conduce masina, numai avand alaturi o persoana matura ce poseda permis auto.
Va multumesc pt secundele acordate pt citirea acestui topic.
r4mp
folosestie functia cautare! s`a mai discutat si s-a ajuns la concluzia ca nu este rentabil. sunt niste masini cu greutate de sub o tona.. in categoria lastun ca sa iti faci o idee! daca vrei sa scapi de ratb, exista varianta scuter... inca odata, foloseste functia CAUTARE
zzeus87870
QUOTE(r4mp)
folosestie functia cautare! s`a mai discutat si s-a ajuns la concluzia ca nu este rentabil. sunt niste masini cu greutate de sub o tona.. in categoria lastun ca sa iti faci o idee! daca vrei sa scapi de ratb, exista varianta scuter... inca odata, foloseste functia CAUTARE


in primul rand, ms pt raspuns.Am incercat sa caut pe forum despre acest subiect.Am folosit keywords ca :"permis auto", "16 ani" , "Derogare"..etc etc dar nu am gasit nimic concret.
Acum m am tot uitat pe net despre SB acesta si am gasit pe un site al uniunii europene art 6(2) al directivei 91/439/ECC : Member States may derogate from the minimum age requirements laid down for categories A, B and B+E and issue such driving licences from the age of 17 years
mike.omega
Legea din RO nu permite permis decat de la 18 ani incolo, nici scoala nu te lasa sa o faci fara sa fi implinit varsta! Si sincer fac foarte bine biggrin.gif
R o b e r t
Eu m-am apucat de legislatie la scoala de soferi cu cateva luni inainte sa implnesc 18 ani (adica astazi blush.gif ), insa n-am putut sa intru pe traseu in tot timpul asta...
ai dreptul sa conduci o masina (la scoala sau nu) numai daca ai 18 ani impliniti
florin55503
ai 16 ani? unde te grabesti sa iei permisul? nu se poatesa te apuci de scoala. daca chiar vrei sa conduci au aparut niste masinute (destul de scumpe iti poti lua o masina adevarata)cu motor de scuter.
Paul46623
Daca vrei absolut neaparat o masina de la 16 ani, trebuie sa stii ca sunt scumpe bine de tot (ca toate produsele pentru o 'piata' de nisa). N-au mare branza de putere si nu sunt fenomenal de sigure (but then again, asta se poate spune si despre Trabanturi). Masinutele astea ce se pot conduce cu B1 au motoare diesel de 500 cc si aprox 20 cp. Din cate stiu, campionul national la karting - juniori are una.
Armadyllo
"Limuzinele " astea aici ...se num Aixam....si costa cam 10-12 mii de eur, si nu ai nevoie de carnet sa le conduci....dar nu stiu varsta minima. Eu personal...ma c...c pe ele de masini.(suzati expresia masini) biggrin.gif .. numai sa le vezi cum arata....si cum incurca traficul....ca nu bat mai mult de 60-70...deci nu se merita...ia-ti un scooter...si mai asteapta 2 ani :wave:
zzeus87870
Am inteles ca la ora actuala se poate conduce o masina cu masa max 550 kg, cu B1.Oricu sa vedem ce o sa se intample cu intrarea in UE.AM postat mai sus ce am gasit pe un site al uniunii europene, faza cu "membrii uniunii pot deroga obtinerea permisului la 17 ani.Oricum banuiesc ca sunt niste conditii pt asta, nu oricine poate beneficia de acest privilegiu. blush.gif Nici macar Trabantu nu intra in categoria max 550 kg, are 600 biggrin.gif, dar mi se pare ca FIAT 500 ar intra in categoria asta :wave:
Baby Blues
Sincer pt soferii din Romania numai de la 16-17 ani sa nu le mai dea carnet de conducere ca in rest avem tot felul de teribilisti de 18 -20 de ani care au luat cu banii de la tata motoare puternice dar pe care habar nuau sa le conduca. nu am nimic personal cu tine . Am intalnit la 16 ani adolescenti mult mai echilibrati decat mine biggrin.gif . dar majoritastea? in Spania am inteles ca sunt niste masinute mici , ceva in genul celor de care ati scris voi pt care nu -ti trbuie permis. trebuiesc doar inmatrculate. le-am vazut. Mi-au parut niste custi de plimbat cateii. mai bine iti iei un scuter. Oricum mai mult incurci treaficul cu ea. Si pe deasupra erau si f.scumpe!
eddie
Se poate face scoala de soferi cu 3 luni inainte de implinirea varstei de 18 ani,asta conform noii legi.
Nasta97050
Va salut pe toti pasionatii de masini din Romania si pe toti aceia care au benzina in sange.
Vreau sa revin si sa redeschid acest subiect al masinilor ce se conduc cu B1 incepand cu varsta de 16 ani.
Legislatia actuala permite asa ceva, chiar si inainte permitea, dar datorita faptului ca nu existau la acea ora pe piata romaneasca astfel de firme care sa comercializeze masini care se conduc cu B1, subiectul a fost deformat si luat in bataie de joc.
In concluzie...
Exista posibilitatea de a lua carnetul de la 16 ani.
Masina de examen trebuie sa aiba caracteristicile tehnice ce o pot face accesibila tinerilor cu varsta de peste 16 ani(aici recomand achizitionarea masinii si adaptarea ei cu dubla comanda-cel mult 300RON-gasirea unei scoli de soferi si efectuare orelor pe masina ta, cu tarif special, tinand cont ca scolarizarea se efectueaza cu masina ta).
Dupa obtinerea carnetului se da jos dubla comanda, daca mama sau tata doresc pastrarea ei pentru o perioada de timp nu va suparati, este pentru voi!!!ATENTIE!!! Dubla comanda nu afecteaza rezistenta sau viteza masinii!!!
Referitor la conditiile de siguranta, sunt aceleasi ca la trabant, tico, matiz si toate din gama mini...caci daca-ti este scris sa mori, mori si pe trotuar...dupa parerea mea sunt mult mai sigure decat un scooter sau motocicleta...
Referitor la preturi care incep de la 7000-8000 euro in functie de dotare si aspectul pe care il imbraca fiecare model in parte, vreau sa va spun ca exista si modele cu airbag care ajung la 13.000 euro.
Evident ca ele...preturile sunt destul de piperate pentru piata din Romania, dar faptul ca poti conduce de la 16 ani, cred ca merita efortul, pentru un "pusti cu stare".
Referitor la stabilitate, viteza, manevrabilitate, chiar acum m-am intors din Italia unde am testat cateva modele(nu dau nume ptr a nu face reclama) si va pot spune ca va inselati toti aceia care credeti ca aceste masini nu fac fata traficului si va mai spun ca sunt unele care au un tunning de ramai cu gura cascata. Nu vreau nici sa spun ca vulpea care nu ajunge la struguri spune ca sunt acrii!!! Caci daca toti am avea bani sunt sigur ca ne-am lua cate una de la 16 ani.

Pentru toti cei cu bani, pentru care tata face o investitie pentru ei la varsta de 18 ani cumparandu-le o masina care face 100 km/h in mai putin de 6 secunde, cred ca acesta este un inceput bun, numai bine la 18 ani, esti format si rutiero-educat, numai bun pentru una bucata bolid:).
Astfel cred eu ca s-ar reduce numarul accidentelor grave din romania, provocate de teribilisti, fara experienta unei masini puternice.

Retineti ca tari ca Italia, Franta, Anglia, Spania, etc. folosesc aceste masini...dar tot noi romanii ocupam primele locuri la accidente grave din Europa(viteza excesiva)!!!!

Nu sunt dealer de astfel de masini, sunt tanar, am cochetat cu pilotajul in raliu, sunt instructor auto in Brasov...printre altele si stiu ca mi-ar fi placut ca la 16 ani sa am si eu o astfle de jucarie:)

Pentru toti cei care au nevoie de ajutor, sugestii, consultanta va stau la dispozitie don_razvan2000@yahoo.com

Va salut!!!
mike.omega
Raportat la veniturile romanilor(cei multi) sa dai 10.000 de euro pentru o masina pe care sa o tii 2 ani si cu care sa te poti deplasa numai in oras e ceva hilar!

Apropo, mai sti cum era la 16 ani?! Toti eram cu capu-n nori si chiar daca visam numai masini habar n-aveam ce inseamna ele!
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.