IPB

Welcome Guest ( Log In | Register )

"Cosmetizarea" masinii

This topic is about "Cosmetizarea" masinii, the author, Dies Irae, wrote about: As dori sa aflu unde pot face o cosmetizare interioara a masinii, adica spalat si curatat tapiteria si toate elementele de plastic (habitaclu si portb ... To read more just scroll down

3 Pages V   1 2 3 >  
Reply to this topicStart new topic
> "Cosmetizarea" masinii
A K U
post Jun 6 2006, 01:50 PM
Post #1


Shape-shifting Master of Darkness
******

Group: Membri
Posts: 1.210
Joined: 23-September 05
From: Chisinau. Bd. Chisinau.
Member No.: 56.543



As dori sa aflu unde pot face o cosmetizare interioara a masinii, adica spalat si curatat tapiteria si toate elementele de plastic (habitaclu si portbagaj) la marea arta. Am fost prin noiembrie la un furnizor de servicii de genul asta care are o locatie in spate la McDonalds Virtutii (nu dau numele, sa nu se creada ca le fac reclama) si mi-au cerut 100 de euro pentru habitaclu, portbagaj si motor. Acum, ce sa zic, pretul nu ar fi o problema, dar, ca in tot ce priveste masina, mi-e sa nu iau teapa. Masina are o tapiterie superba, de plush beige, dar care se murdareste destul de repede si arata ca dracu' cand nu e curata. Nu as vrea informatii de genul "am auzit ca aia de la...fac treaba buna". Vreau sa stiu daca cineva a facut chestia asta intr-un anumit loc si a fost foarte multumit. Banuiesc ca la spalatoriile auto nu e cazul sa ma duc pentru operatia asta. Si inca o intrebare: aceasta curatire poate afecta cumva tapiteria, incalzirea din scaune sau alte dracovenii? As vrea sa fac operatiunea asta cat de curand, asa ca ma intereseaza foarte tare subiectul.
Multam fain beer.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robert
post Jun 7 2006, 04:50 PM
Post #2


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 377
Joined: 30-November 04
From: Bucuresti
Member No.: 36.557



Am un prieten care a facut 2 masini in locul numit de tine si am vazut ca masinile au iesit super, ca noi.El a facut si exteriorul, polish, chestii din astea.Au spalat la meserie tapiteria,mochetele, plafonul,bordul,parfumat interiorul, etc.Sincer vreau sa ma duc si eu la ei luna aceasta, pentru ca vreau sa vand masina si e bine sa arate super.Chestia e ca la prima masina nu a iesit chiar bine, si omul a vb cu unul din sefi si au repetat operatiunea ca sa iasa chiar perfect.Concluzia e ca treb sa vb si eu la fel, sa nu am surprize, ca angajatii sunt...angajati uneori.


--------------------
Passat 1.9 TDI 130CP 2005
Passat 2.0 TDI 140CP 2006
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A K U
post Jun 8 2006, 09:41 AM
Post #3


Shape-shifting Master of Darkness
******

Group: Membri
Posts: 1.210
Joined: 23-September 05
From: Chisinau. Bd. Chisinau.
Member No.: 56.543



Da, si eu ma gandeam sa ma duc tot acolo, dar vroiam sa ma asigur ca sunt seriosi. Cat l-a costat pe prietenul tau toata operatiunea si cam cat a durat?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jun 8 2006, 10:21 AM
Post #4


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Iti propun Expert Detailing. arigato.gif


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
r4mp
post Jun 8 2006, 10:47 AM
Post #5


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 363
Joined: 20-July 05
From: Bucuresti
Member No.: 51.711



si pe mine m`ar tenta o astfel de operatiune, pentru ca am tot un material f sensibil, care atrage scame :minigun: si sunt unele imbinari pe usi de ex de unde nu se poate trage praful cu aspirator normal la spalatorii.. si mereu ramane mizerie :thumbdown: . ce am auzit de la un prieten, ca la astfel de spalatorii profesionale, exista un fel de spray cu care iti da pe bord , pe consola centrala, si nu exista nici cea mai mica problema cu butoanele, cica ar fi super fast dry blink.gif problema e ca nu reusesc sa dau de el sa`mi mai dea detalii.


--------------------
ex stilo 1.8
actual punto sporting 2003
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A K U
post Jun 8 2006, 12:23 PM
Post #6


Shape-shifting Master of Darkness
******

Group: Membri
Posts: 1.210
Joined: 23-September 05
From: Chisinau. Bd. Chisinau.
Member No.: 56.543



QUOTE("DORU")
Iti propun Expert Detailing. arigato.gif


He, he, eu am zis sa nu le dau numele, sa nu le fac reclama blush.gif Esti prieten cu sefu' de-acolo ? biggrin.gif Ti-ai "facut" masina la ei?
Go to the top of the page
 
+Quote Post
guerilla
post Jun 8 2006, 12:26 PM
Post #7


Warp Member
******

Group: Membri de onoare
Posts: 4.752
Joined: 9-May 03
From: Bucuresti
Member No.: 12.270



am vazut la ei pe site ca pentru grupuri se acorda discounturi. nu se poate forma un grup omogen de 5-6 masini? biggrin.gif


--------------------
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jun 8 2006, 12:29 PM
Post #8


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



Adi, nu cunosc pe nimeni acolo. Intentionam sa merg la ei anul trecut in toamna, dar n-am mai ajuns. Oricum, daca se formeaza un grup sa prindem un discount bunicel, ma alatur cu placere incepand din 16 iunie.


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A K U
post Jun 8 2006, 02:14 PM
Post #9


Shape-shifting Master of Darkness
******

Group: Membri
Posts: 1.210
Joined: 23-September 05
From: Chisinau. Bd. Chisinau.
Member No.: 56.543



Ti-ai dat seama ca glumeam beer.gif Eu vreau sa ajung la ei urgent, cred ca poimaine o sa-mi fac o programare. Daca ma duc, o sa va spun ce si cum.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A K U
post Jun 8 2006, 02:16 PM
Post #10


Shape-shifting Master of Darkness
******

Group: Membri
Posts: 1.210
Joined: 23-September 05
From: Chisinau. Bd. Chisinau.
Member No.: 56.543



Si oricum, daca se intampla cumva sa nu ajung sambata si daca ne strangem cateva masini, count me in.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
robert
post Jun 8 2006, 04:37 PM
Post #11


pilot
*****

Group: Membri
Posts: 377
Joined: 30-November 04
From: Bucuresti
Member No.: 36.557



QUOTE("Adi56550")
Da, si eu ma gandeam sa ma duc tot acolo, dar vroiam sa ma asigur ca sunt seriosi. Cat l-a costat pe prietenul tau toata operatiunea si cam cat a durat?

Pai pentru un "grup" de minim 5 masini/luna costa cam 5.5 mil, complet(interior,exterior,motor).Am inteles ca in banii astia daca vrei iti iau si masina din fata casei si o aduc ei a doua zi.Deci de pe o zi pe alta dureaza toata treaba.


--------------------
Passat 1.9 TDI 130CP 2005
Passat 2.0 TDI 140CP 2006
Go to the top of the page
 
+Quote Post
A K U
post Jun 9 2006, 08:20 AM
Post #12


Shape-shifting Master of Darkness
******

Group: Membri
Posts: 1.210
Joined: 23-September 05
From: Chisinau. Bd. Chisinau.
Member No.: 56.543



Eu vreau sa fac numai interiorul si fara motor. O sa-i sun astazi sa vad daca ma pot programa maine dimineata. Va tin la curent, asta daca va intereseaza, desigur... blush.gif
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dragos45550
post Jun 17 2006, 09:53 PM
Post #13


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 239
Joined: 26-April 05
From: Bucuresti
Member No.: 45.543



spalatoria galbena de pe bd timisoara , de dupa plaza romania ,unde au acut acuma si un showroom moto , cu echipamente etc; pur si simplu ireprosabil tot din punctul meu de vedere , spal masina la ei de 3 ani si mereu am fost multumit ;acuma..stiti cum e...conteaza si cum pui problema smile.gif
sincer , le dau mereu 20 000 la exterior , si cam 50 000 cand fac si degresarea ,si geamuri etc , si o fac super ;ultima investitie : polish...pur si simplu bestial,cu totul alta masina , e " ca noua"-astra din 2001


--------------------
Opel Astra G Caravan 1.7 dti 2001
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Mikidutzaa
post Jun 17 2006, 11:13 PM
Post #14


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 235
Joined: 6-June 05
From: Bucuresti
Member No.: 48.545



Si cam cat costa tratamentele astea?

P.S. Se merita o degresare?


--------------------
Subaru Impreza WRX Wagon
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Seri
post Jun 17 2006, 11:41 PM
Post #15


Captain Obvious.
******

Group: Moderator
Posts: 1.312
Joined: 3-August 05
From: Oradea/Cluj
Member No.: 52.535



Din cate am vazut la "Roata de rezerva", nu este o spalatorie banala. Iti spala mocheta, iti curata bine tapiteria, iti poate scoate zgarieturile din parbriz, prin slefuire. 100 euro mi se pare foarte mult!


--------------------
1994 Opel Astra F 1.8 GSi 125 cp
2004 Opel Astra G 1.6i 103 cp
2007 Opel Astra G 1.6i 105 cp
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dragos45550
post Jun 18 2006, 10:21 AM
Post #16


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 239
Joined: 26-April 05
From: Bucuresti
Member No.: 45.543



100 000 spalat exterior , 150 000 degresare si da , chiar se merita dupa parerea mea , o data la o luna sa faci si o degresare ;
eu am facut un polish , 1 800 000 la masina mea , si a iesit..impecabila -nu a fost cu polishare abraziva , doar ceva"mai bland" , ca nu era vopseaua matuita rau " si apoi a dat un luciu-super bine...chiar se vede diferenta la greu ;masina mea e alba si a iesit ...ca atunci cand mi am lut o smile.gif am mai dat 500 000 si mi au facut ceruirea la masina , asta nu e obligatoriu , rezultatul : inchide toti porii din vopsea, praful depus pe masina , o parte , se duce mai usor , chair daca dai cu o carpa numai , protejezi un pic suplimentar vopseaua-producatorul spune ca operatiunea asta "are efect" cam 6 luni -stratul asta de ceara nu e obligatoriu , dar se merita ; tot aici iti fac daca vrei si interior , tapiterie , tot ce vrei tu ;ar fi bine s te duci sa studieze problema si....vezi daca iti convine sau nu ;
"le fac reclama" pentru ca eu spal la ei si sunt multumit , atata tot...nu am nici o legatura "comerciala" cu locul ala smile.gif
am vazut masini super jegoase la interior pe care le aduc "baietii" din germania sa le vanda in targ " care au iesit impecabile .salut


--------------------
Opel Astra G Caravan 1.7 dti 2001
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Ghita A.
post Jun 18 2006, 04:07 PM
Post #17


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 188
Joined: 9-July 05
From: Alba Iulia
Member No.: 50.831



QUOTE(Dragos45550)
... 150 000 degresare si da , chiar se merita dupa parerea mea , o data la o luna sa faci si o degresare ;
...


Explica-mi si mie te rog, ce inseamna degresare. Nu am mai auzit termenul asta, si nici pe cineva sa faca asa ceva la masina.
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dragos45550
post Jun 18 2006, 09:35 PM
Post #18


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 239
Joined: 26-April 05
From: Bucuresti
Member No.: 45.543



e o solutie degresanta cu care se da pe toata masina ;apoi tipul de la spalatorie ia frumusel o carpa si incepe si freaca la masina....bineinteles o carpa moale , si freaca " cu mila" smile.gif daca ai pe masina de exemplu musculite multe "culese de la un drum lung" , decedate saracutele , si uscate acolo de ceva vreme , sau chestii cazute de prin copaci , etc..in mare parte ce nu iese la o simpla spalare , prin treaba asta,la o spalare mai insistenta si cu o solutie speciala , iese...depinde de cat de adanc au intrat chestiile alea in vopsea , mizerii , bitum , etc..


--------------------
Opel Astra G Caravan 1.7 dti 2001
Go to the top of the page
 
+Quote Post
DORU
post Jun 19 2006, 12:47 PM
Post #19


Super Moderator
******

Group: Moderator
Posts: 8.261
Joined: 11-November 02
From: ORADEA
Member No.: 7.754



QUOTE(Adi56550)
Eu vreau sa fac numai interiorul si fara motor. O sa-i sun astazi sa vad daca ma pot programa maine dimineata. Va tin la curent, asta daca va intereseaza, desigur... blush.gif


Ma intereseaza!
Am cumparat mai multe produse pt cosmetizarea masinii, val totala ~700 mii lei vechi de la MA-Fra. Acum sa vad cata munca depun pt a scoate masina la lumina si apoi va zic si eu cam cat as evalua ce fac cei de la Expert Detailing... :angel:


--------------------


OCTAVIA 1.8T 4X4 - Powered by Dimsport, Milotec, Forge, EBC and Ferodo Racing !

Detalii despre masina mea si Skoda in general pe FORUMUL SKODA-CLUB !

Uneori Dumnezeu ne taie craca de sub picioare ca sa ne aducem aminte ca putem zbura.

"What makes you wise in life is not the success, it's when you go down and come back"
Go to the top of the page
 
+Quote Post
Dragos45550
post Jun 19 2006, 08:13 PM
Post #20


sofer profesionist
****

Group: Membri
Posts: 239
Joined: 26-April 05
From: Bucuresti
Member No.: 45.543



hmmm..te duci la ei sa iti spele masina cu "cosmeticele" tale..?! smile.gif pai..tocmai asta era inclus in pretul "spalarii "parca... solutiile si manopera smile.gif
uite..itu dau un exemplu..la mine polosharea a fost 1 mil 800 mii ca nu a fost nevoie decat de un tip de pasta de polish , dar daca masina era varza mai era nevoie de inca ceva si ajungeam pe la vero 3 mil asa.. .
incerc sa zic..ori iti faci masina cu cosmeticele tale pe care ai dat banii singur , cu manuta ta si multa rabdare , ori te duci la ei si le zici: ia masina si fa o luna...ei stiu cu ce si cum smile.gif
parere strict personala...


--------------------
Opel Astra G Caravan 1.7 dti 2001
Go to the top of the page
 
+Quote Post

3 Pages V   1 2 3 >
Reply to this topicStart new topic
Tags
No Tag inserted yet

2 User(s) are reading this topic (2 Guests and 0 Anonymous Users)
0 Members:

 



RSS Lo-Fi Version Time is now: 3rd May 2024 - 04:57 AM