Help - Search - Members - Calendar
Full Version: "Cosmetizarea" masinii
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Pages: 1, 2
A K U
As dori sa aflu unde pot face o cosmetizare interioara a masinii, adica spalat si curatat tapiteria si toate elementele de plastic (habitaclu si portbagaj) la marea arta. Am fost prin noiembrie la un furnizor de servicii de genul asta care are o locatie in spate la McDonalds Virtutii (nu dau numele, sa nu se creada ca le fac reclama) si mi-au cerut 100 de euro pentru habitaclu, portbagaj si motor. Acum, ce sa zic, pretul nu ar fi o problema, dar, ca in tot ce priveste masina, mi-e sa nu iau teapa. Masina are o tapiterie superba, de plush beige, dar care se murdareste destul de repede si arata ca dracu' cand nu e curata. Nu as vrea informatii de genul "am auzit ca aia de la...fac treaba buna". Vreau sa stiu daca cineva a facut chestia asta intr-un anumit loc si a fost foarte multumit. Banuiesc ca la spalatoriile auto nu e cazul sa ma duc pentru operatia asta. Si inca o intrebare: aceasta curatire poate afecta cumva tapiteria, incalzirea din scaune sau alte dracovenii? As vrea sa fac operatiunea asta cat de curand, asa ca ma intereseaza foarte tare subiectul.
Multam fain beer.gif
robert
Am un prieten care a facut 2 masini in locul numit de tine si am vazut ca masinile au iesit super, ca noi.El a facut si exteriorul, polish, chestii din astea.Au spalat la meserie tapiteria,mochetele, plafonul,bordul,parfumat interiorul, etc.Sincer vreau sa ma duc si eu la ei luna aceasta, pentru ca vreau sa vand masina si e bine sa arate super.Chestia e ca la prima masina nu a iesit chiar bine, si omul a vb cu unul din sefi si au repetat operatiunea ca sa iasa chiar perfect.Concluzia e ca treb sa vb si eu la fel, sa nu am surprize, ca angajatii sunt...angajati uneori.
A K U
Da, si eu ma gandeam sa ma duc tot acolo, dar vroiam sa ma asigur ca sunt seriosi. Cat l-a costat pe prietenul tau toata operatiunea si cam cat a durat?
DORU
Iti propun Expert Detailing. arigato.gif
r4mp
si pe mine m`ar tenta o astfel de operatiune, pentru ca am tot un material f sensibil, care atrage scame :minigun: si sunt unele imbinari pe usi de ex de unde nu se poate trage praful cu aspirator normal la spalatorii.. si mereu ramane mizerie :thumbdown: . ce am auzit de la un prieten, ca la astfel de spalatorii profesionale, exista un fel de spray cu care iti da pe bord , pe consola centrala, si nu exista nici cea mai mica problema cu butoanele, cica ar fi super fast dry blink.gif problema e ca nu reusesc sa dau de el sa`mi mai dea detalii.
A K U
QUOTE("DORU")
Iti propun Expert Detailing. arigato.gif


He, he, eu am zis sa nu le dau numele, sa nu le fac reclama blush.gif Esti prieten cu sefu' de-acolo ? biggrin.gif Ti-ai "facut" masina la ei?
guerilla
am vazut la ei pe site ca pentru grupuri se acorda discounturi. nu se poate forma un grup omogen de 5-6 masini? biggrin.gif
DORU
Adi, nu cunosc pe nimeni acolo. Intentionam sa merg la ei anul trecut in toamna, dar n-am mai ajuns. Oricum, daca se formeaza un grup sa prindem un discount bunicel, ma alatur cu placere incepand din 16 iunie.
A K U
Ti-ai dat seama ca glumeam beer.gif Eu vreau sa ajung la ei urgent, cred ca poimaine o sa-mi fac o programare. Daca ma duc, o sa va spun ce si cum.
A K U
Si oricum, daca se intampla cumva sa nu ajung sambata si daca ne strangem cateva masini, count me in.
robert
QUOTE("Adi56550")
Da, si eu ma gandeam sa ma duc tot acolo, dar vroiam sa ma asigur ca sunt seriosi. Cat l-a costat pe prietenul tau toata operatiunea si cam cat a durat?

Pai pentru un "grup" de minim 5 masini/luna costa cam 5.5 mil, complet(interior,exterior,motor).Am inteles ca in banii astia daca vrei iti iau si masina din fata casei si o aduc ei a doua zi.Deci de pe o zi pe alta dureaza toata treaba.
A K U
Eu vreau sa fac numai interiorul si fara motor. O sa-i sun astazi sa vad daca ma pot programa maine dimineata. Va tin la curent, asta daca va intereseaza, desigur... blush.gif
Dragos45550
spalatoria galbena de pe bd timisoara , de dupa plaza romania ,unde au acut acuma si un showroom moto , cu echipamente etc; pur si simplu ireprosabil tot din punctul meu de vedere , spal masina la ei de 3 ani si mereu am fost multumit ;acuma..stiti cum e...conteaza si cum pui problema smile.gif
sincer , le dau mereu 20 000 la exterior , si cam 50 000 cand fac si degresarea ,si geamuri etc , si o fac super ;ultima investitie : polish...pur si simplu bestial,cu totul alta masina , e " ca noua"-astra din 2001
Mikidutzaa
Si cam cat costa tratamentele astea?

P.S. Se merita o degresare?
Seri
Din cate am vazut la "Roata de rezerva", nu este o spalatorie banala. Iti spala mocheta, iti curata bine tapiteria, iti poate scoate zgarieturile din parbriz, prin slefuire. 100 euro mi se pare foarte mult!
Dragos45550
100 000 spalat exterior , 150 000 degresare si da , chiar se merita dupa parerea mea , o data la o luna sa faci si o degresare ;
eu am facut un polish , 1 800 000 la masina mea , si a iesit..impecabila -nu a fost cu polishare abraziva , doar ceva"mai bland" , ca nu era vopseaua matuita rau " si apoi a dat un luciu-super bine...chiar se vede diferenta la greu ;masina mea e alba si a iesit ...ca atunci cand mi am lut o smile.gif am mai dat 500 000 si mi au facut ceruirea la masina , asta nu e obligatoriu , rezultatul : inchide toti porii din vopsea, praful depus pe masina , o parte , se duce mai usor , chair daca dai cu o carpa numai , protejezi un pic suplimentar vopseaua-producatorul spune ca operatiunea asta "are efect" cam 6 luni -stratul asta de ceara nu e obligatoriu , dar se merita ; tot aici iti fac daca vrei si interior , tapiterie , tot ce vrei tu ;ar fi bine s te duci sa studieze problema si....vezi daca iti convine sau nu ;
"le fac reclama" pentru ca eu spal la ei si sunt multumit , atata tot...nu am nici o legatura "comerciala" cu locul ala smile.gif
am vazut masini super jegoase la interior pe care le aduc "baietii" din germania sa le vanda in targ " care au iesit impecabile .salut
Ghita A.
QUOTE(Dragos45550)
... 150 000 degresare si da , chiar se merita dupa parerea mea , o data la o luna sa faci si o degresare ;
...


Explica-mi si mie te rog, ce inseamna degresare. Nu am mai auzit termenul asta, si nici pe cineva sa faca asa ceva la masina.
Dragos45550
e o solutie degresanta cu care se da pe toata masina ;apoi tipul de la spalatorie ia frumusel o carpa si incepe si freaca la masina....bineinteles o carpa moale , si freaca " cu mila" smile.gif daca ai pe masina de exemplu musculite multe "culese de la un drum lung" , decedate saracutele , si uscate acolo de ceva vreme , sau chestii cazute de prin copaci , etc..in mare parte ce nu iese la o simpla spalare , prin treaba asta,la o spalare mai insistenta si cu o solutie speciala , iese...depinde de cat de adanc au intrat chestiile alea in vopsea , mizerii , bitum , etc..
DORU
QUOTE(Adi56550)
Eu vreau sa fac numai interiorul si fara motor. O sa-i sun astazi sa vad daca ma pot programa maine dimineata. Va tin la curent, asta daca va intereseaza, desigur... blush.gif


Ma intereseaza!
Am cumparat mai multe produse pt cosmetizarea masinii, val totala ~700 mii lei vechi de la MA-Fra. Acum sa vad cata munca depun pt a scoate masina la lumina si apoi va zic si eu cam cat as evalua ce fac cei de la Expert Detailing... :angel:
Dragos45550
hmmm..te duci la ei sa iti spele masina cu "cosmeticele" tale..?! smile.gif pai..tocmai asta era inclus in pretul "spalarii "parca... solutiile si manopera smile.gif
uite..itu dau un exemplu..la mine polosharea a fost 1 mil 800 mii ca nu a fost nevoie decat de un tip de pasta de polish , dar daca masina era varza mai era nevoie de inca ceva si ajungeam pe la vero 3 mil asa.. .
incerc sa zic..ori iti faci masina cu cosmeticele tale pe care ai dat banii singur , cu manuta ta si multa rabdare , ori te duci la ei si le zici: ia masina si fa o luna...ei stiu cu ce si cum smile.gif
parere strict personala...
Ghita A.
Ca si cum ai merge la restaurant cu carnea de acasa, ei doar sa ti-o prepare... Intr-adevar mi se pare cel putin curios.
Asta daca am inteles bine cum pui problema, poate ne inselam...
Dragos45550
smile.gif am cautat o comparatie de genul asta..nu am gasit insa nimic reusit blush.gif
DORU
QUOTE(Dragos45550)
hmmm..te duci la ei sa iti spele masina cu "cosmeticele" tale..?! smile.gif pai..tocmai asta era inclus in pretul "spalarii "parca... solutiile si manopera smile.gif
uite..itu dau un exemplu..la mine polosharea a fost 1 mil 800 mii ca nu a fost nevoie decat de un tip de pasta de polish , dar daca masina era varza mai era nevoie de inca ceva si ajungeam pe la vero 3 mil asa.. .
incerc sa zic..ori iti faci masina cu cosmeticele tale pe care ai dat banii singur , cu manuta ta si multa rabdare , ori te duci la ei si le zici: ia masina si fa o luna...ei stiu cu ce si cum smile.gif
parere strict personala...


Dragos, chiar aveam de gand s-o fac singur. De aceea ziceam ca voi aprecia dupa ce termin daca muinca depusa de ei merita suma facturata ! biggrin.gif
A K U
N-am reusit sa o fac frumoasa sambata trecuta, dura cam 4 ore si nu aveam decat 2 jumate la dispozitie.
Crezi ca iese cum ar iesi la ei, Doru? Ai aspirator de curatat scaunele, cu apa si sampon? Si eu m-as ocupa de ea singur, intr-o sambata, cu o berica rece langa mine biggrin.gif
Dragos, e vorba de spalatoria de langa benzinaria Lukoil de pe Timisoara? Eu am stat in zona cativa ani, mi-am spalat masina de multe ori acolo si nu mi s-au parut deosebiti. Acum e adevarat ca n-am mai fost acolo de foarte mult timp, dar daca tu chiar ai fost multumit de ei, s-ar putea sa ma duc macar sa le fac o intrebare.
In alta ordine de idei, am niste zgarieturi pe capota si pe usa fata dreapta (de la "prieteni" :bash:) destul de adanci, se vede tabla. Se poate rezolva cumva, fara sa vopsesc toata capota si usa?
Dragos45550
nu nu vorbesc despre nenorocitii aia care au facut 150 000 exterioru si tot ca un ....spala smile.gif dupa intersectia cu linia de tramvai ,de la plaza romania , prima pe dreapta , e cam la 2-300 de metri de intersectie ;deci in sensul ala de mers, treci de intersectie
A K U
Da, asta a fost si parerea mea, si atunci nu era 150,000... biggrin.gif Stiu de care spalatorie vorbesti, am fost acolo o singura data. Cand trec pe acolo, sunt de fiecare data cel putin 7-8 masini. O sa-i incerc, sa vedem ce zic beer.gif
DORU
QUOTE(Adi56550)
Crezi ca iese cum ar iesi la ei, Doru? Ai aspirator de curatat scaunele, cu apa si sampon? Si eu m-as ocupa de ea singur, intr-o sambata, cu o berica rece langa mine biggrin.gif


Aspirator auto normal am, din cel cu apa si sampon, nu. biggrin.gif
Am in schimb diverse solutii de curatat tapiteria, tabla, jantele, etc si sper sa-mi reuseasca operatiunea, planificata intr-ul din urmat 2 week-end-uri.
A K U
Solutiile iti curata tapiteria la suprafata, nu in profunzime. De-aia folosesc aspiratoare care sa traga mizeria si praful DIN tapiterie si nu DE PE ea. Sau, ma rog, asa cred...
DORU
Ai dreptate, insa in noiembrie am platit 750.000 lei si mi-am curatat integral interiorul prin curatare / spalare, asa ca acum fac doar o intretinere mai speciala, am avut huse intre timp.
A K U
Pai unde ti-ai facut curatarea asta integrala a interiorului cu 750,000, ca tocmai asta vreau sa fac si eu.
DORU
O spalatorie langa Billa Postavarul (Titan). Inainte de benzinaria MOL, pe o strada la dreapta la 50m pe stanga!
Dragos45550
la spalatoria aia de care am zis eu evident e full cam mereu in weekend , la orice ora , cel putin 4 masini asa;incearca sa te duci in timpul saptamanii , eventual ori dimineata ori seara , dar dupa 9 asa smile.gif
A K U
Imi facusem o programare la spalatoria aia mai sus de Plaza Romania ieri la 10 dar mi-a zis sa nu ma duc pentru ca nu era soare si mai batea si vantul (dupa doua saptamani in care au fost 93 de grade in fiecare zi :bash:). Ma costa 1.5 mil. interiorul si spalare exterioara inclusa in pret. Mi se pare rezonabil fata de 3.6 mil., acum depinde de cat de bine iese. Tipu' m-a asigurat ca o sa iasa super misto (el are un Rover cu exact acelasi tip de tapiterie biggrin.gif). Probabil peste 2 saptamani ma duc iar, daca tine vremea cu mine.
Pana una-alta, cum pot scapa si eu de niste zgarieturi fara sa vopsesc toata zona respectiva (capota, usa, spoiler)? Singur nu ma bag s-o fac sa nu fiu nevoit sa vopsesc toata masina dupa aia blush.gif Am intrebat si eu la cateva vopsitorii si mi-au zis "A, nu se poate, domn'e, tre' sa vopsiti toata usa (sau capota) sa iasa ca lumea". Nu vreau s-o vopsesc pentru ca mi-e ca ma trezesc din nou cu zgarieturi a doua zi si nu vreau sa fac spume, vreau numai sa le "acopar" cumva. Any ideas?
HalbaSus
Pentru zgaraieturi superficiale (adica din alea care nu se simt la pipait) exista polish sau ceva pasta speciala pt zgaraieturi, dar cred ca nu e vorba de asa ceva, si eu am pe usa din dreapta niste zgaraieturi lasate de un biciclist tampit si nici eu nu stiu ce sa fac cu ele... si mie mi s-a zis ca doar cu vopsire scap de ele sad.gif.
Dragos45550
pot sa va spun cum am facut eu..nu iese " ca noua" , adica tot se vede daca te uiti cu atentie ,e mai bine ca inainte dar mai prost decat daca o revopsesti ;
se ia un creion de retus care contine exact vopseaua de pe masina , o pasta de polish , scratch remover , etc...care contine un pic de asa ceva.... si o carpa ,mai dura
se "picteaza" zgarietura aia , se pune vopsea fix pe "santul " facut ,cum era la mine " pana la os" smile.gif ;dupa ce dai cu vopsea , stai sa zic 10 15 20 de min , sa se usuce putin , apoi cu carpa si pasta de polish , te apuci si freci , ca sa se duca surplusul de vopsea care e " in afara " zgarieturii si ca sa se astupe klumea ; cine vrea sa faca operatiunea asta , ii pot arata intai cum a iesit la mine , si daca vrea..incearca...
eu am avut o zgarietura asa de vreo 40 cm pe aripa , am revopsit o pe casco , la 1 luna am "primit " una la fel pe capota..cineva ma iubeste tare de tot cred smile.gif ,tot adanca , adica daca dadeam cu unghia , "agata" ;
dupa ce mi am luat hartia de la casco , sa pot revopsi oricand capota , m am hotarat sa incerc sa o "scot " eu , sa vad ce iese..si a iesit destul de bine zic eu , inomparabil fata de cum era;cine vrea imi poate da un pm sa ne vedem sa ii arat cam cum poate iesi... daca nu..spor la treaba smile.gif
A K U
Nu, din pacate nu e vorba doar de zgarieturi superficiale (sunt si din alea, dar putine). Sunt adanci, e luata vopseaua si se vede chiar si tabla (care are culoare ruginie). Ce se intampla daca pur si simplu le "astup" cu vopsea, cu o pensula fina? Poate dauna? Bine, clar ca nu o sa se vada foarte frumos, dar chiar nu as vrea s-o vopsesc (cel putin pana cand o sa ma mut la curte) pentru ca riscul de zgariere ramane acelasi...A, si tabla nu e indoita sau infundata, e numai zgariata, deci nu necesita indreptare.
A K U
Dragos, cred ca asta e solutia si in cazul meu. Unde pot gasi creion de retus la culoarea masinii si ce alte paste si rahaturi imi mai trebuie? Culoarea e albastru metalizat.
Luka
Creion de retus gasesti in Carrefour. Sunt ca niste markere si exista un catalog de corespondenta cu diversele tipuri de vopsea pe marci.
Dragos45550
mai bine iti faci creion special dupa culoarea masinii tale , dupa cod..asa stii ca SIGUR e nuanta care trebuie;da , poti sa "pictezi" zgarietura , eu am scris mai sus ce am facut , am mai "ascuns o " pe urma folosind o pasta de poilish..a iesit bine zic eu.
eu am creion opel a costat 10 euro , mi l a luat cineva din germania dar sigur pot face si in romania sau iti faci singur..... iei codul sau numele culorii si se rezolva...la mine e alb casablanca , codul..numai stiu...asa scrie pe stalp , la fel scrie pe cutie
A K U
Gata, am facut masina "boboc" la interior. Am dus-o la spalatoria aia de pe Timisoara, dupa Plaza Romania. Sunt multumit de felul in care a iesit, mai ales ca tapiteria e foarte pretentioasa si era murdara rau. Se cunoaste ca a fost curatata, chiar daca nu e cum a facut-o mama ei. Oricum, imbunatatirea e majora. I-am luat huse, i-am schimbat si covorasele (si alea erau tot crem), parca e alta masina cand te sui in ea. A fost uda cam o zi dupa ce-am curatat-o in special podeaua unde a fost de frecat, nu gluma, dar s-a uscat bine, nu miroase si inca nu mi-au aparut "harti". M-a costat 1,5 mil. cu o spalare exterioara bonus (de fapt 1,2 mil. si 300 mii "atentia" la baieti).
In legatura cu zgarieturile, cred ca am mai intrebat vreo cinci insi si toti mi-au zis ca acel creion de retus se duce la prima ploaie sau spalare si ca singura solutie ar fi vopsitul. Eu oricum nu m-as fi bagat sa o fac eu cu creionul, da' acum cred ca nu-i mai fac nimic. O sa astept pana ma mut la casa si atunci o s-o vopsesc beer.gif
booneK9
Ma gandesc sa fac un polish. Preventiv. Masina nu arata rau, dar am observat cateva puncte pe capota fata unde am incasat pietricele. In cele mai grave cazuri am puncte de 1mm unde vopseaua a sarit.
Aveti vreo sugestie? Am sunat la firma propusa pe prima pagina (nu spui care) si mi-au zis sa le fac o vizita. Pretul e peste 4 milioane. Nu ma dau banii afara din casa, dar mai bine platesc mai mult si am calitate.
Asadar, intrebarile: A facut cineva polish? Puteti da referinte? Daca va e frica sa nu fie considerate reclama, astept pareri via mp.
Multumesc.
Ghita A.
De trei saptamani am facut eu polish. Aceleasi puncte de 1 mm de care spui tu le aveam si eu. Problema e ca dupa polish in loc de 10 puncte micute erau cam 30 de puncte micute si mi s-a spus ca e normal ca acolo era vopseaua slabita de la alte pietricele si e normal la polish sa cada de tot. Deci s-au inmultit punctuletzele. Zgarieturile s-au dus cele firave, cele adanci - semiadanci sunt tot acolo - deci nu o sa vezi vreo deiferneta mai ales ca o sa te uiti atent sa vezi vopseaua frumoasa. Prin zgarieturi adanci nu inteleg zgarieturi unde s-a dus vopseaua, alea nu mai sunt zgarieturi - sunt cratere de-a dreptul.
Foarte bine au iesit in schimb lateralele masinii: super - nota 10- dar capota pot sa spun ca arata mai rau decat inainte.
In general se vede o imbunatatire a aspectului masinii in special de la o distanta de 2-3 m si mai departe, dar personal nu as mai face chestia asta a doua oara.
booneK9
oooooooops,
Atunci intrebarea ar trebui sa fie "merita, iar daca da unde?"
Cam nasol ce-mi povestesti. Recunosc ca m-ai cam bagat in ceata. Pana acum auzisem doar lucruri bune despre polish. Pe de alta parte recent am mai auzit doua trei pareri despre ineficacitatea creionului de rectificare... Eh, ce sa fac, ce sa fac?
A K U
He, he, si eu am aceeasi problema, booneK. Zgarieturile pe a mea se vad destul de rau, da' chiar n-am chef s-o vopsesc si a doua zi s-o gasesc iar zgariata. Asa ca, daca nu le pot acoperi cumva, ca sa o vopsesc mai tarziu, cand voi avea garaj (cat de curand, sper), pur si simplu o s-o las asa. Asta e, ma deranjeaza, dar n-am incotro blush.gif
Ghita A.
QUOTE(booneK9)
oooooooops,
Atunci intrebarea ar trebui sa fie "merita, iar daca da unde?"
Cam nasol ce-mi povestesti. Recunosc ca m-ai cam bagat in ceata. Pana acum auzisem doar lucruri bune despre polish. Pe de alta parte recent am mai auzit doua trei pareri despre ineficacitatea creionului de rectificare... Eh, ce sa fac, ce sa fac?


Si eu auzisem doar lucruri bune despre polish, si nu stiu ce sa zic despre cei la care am fost eu. Pe la noi prin oras sunt destul de laudati, adica lumea este multumita. Eu personal, dupa ce am platit 245 Ron pe un polish ma asteptam la ceva mai mult. Repet, pe laterale masina este la nivelul asteptarilor mele, dar capota si portbagajul (care de altfel erau si cele mai afectate) arata cel putin la fel de rau ca inainte, iar capota 100% arata mai rau. Poate sunt eu mai pretentios, sau poate ca nu sunt dintre cei carora le este rusine sa spuna ca au dat 245 Ron si mai bine tac din gura de rusine. Eu sunt clar NEMULTUMIT si nu cred ca o sa mai fac asa ceva. Din explicatiile ulterioareale mai multor "cunoscatori" am ajuns la concluzia ca polishul este de fapt facut pentru masini noi, care nu prea au mare lucru de remediat. Singurul lucru bun pe care il face polishul este o oarecare stralucire a vopselei, iti da impresia ca e mai bine intretinuta.
Impulse
Nu stiu de unde aveti asemenea asteptari.
Polishul nu repara gaurile ci elimina micile zgarieturi si ceruieste masina pentru o anumita perioada de timp. Fiecare polishare implica o subtiere a stratului de lac, respectiv vopsea (cele nemetalizate). O polisare profesionala lucreaza si mai in profunzime; desigur vorbim de o subtiere de microni dar exista.
De aceea este bine sa faci o polishare, doua pe an doar manual. Este ceva munca dar iese frumos si nu afectezi in mod deosebit stratul de vopsea.
Polishul este foarte bun in sensul ca da masinii un luciu deosebit si acopera vopseaua cu un strat protector dupa cum am spus pentru o perioada de timp.
Gaurile, ciobiturile sau micile cratere rezultate in urma pietrelor numai la vopsitor mai ies: chit, smirghel, fuller, vopsea, lac.
Tocmai de aceea acum pe partea din fata a masinii (1/3 di n capota, oglinzi, spoiler fata) se aplica folie transparenta 3M. Protejeaza masina si vopseaua de pietricele fara sa afecteze aspectul exterior.
Si nu este adevarat: polishul este foarte indicat mai ales la masini vechi. Ia sa vezi cum arata una de 20 de ani intretinuta dar cam mata dupa o polishare profesionala.

Am mai scris despre subiectul respectiv si in topicul urmator:
http://www.masini.ro/forum/viewtopic.php?p...ht=polish#91640
Ciprian68856
Daca doriti o programare la unul din centrele noastre pentru rezolvarea problemelor estetice puteti suna la 0 72xxxxxxx.Nu pomenesc numele complet al societatii si sper sa nu se considere reclama!!
Mai multe informatii la tel.
booneK9
Multzam fain, Impulse.
Acum inteleg ca asteptarile mele erau putin marisoare...
Cred ca cel mai corect (din partea mea) ar fi fost sa intreb cum sa scap de micile cratere produse de pietricelele patriei... Si undeva parca nu am incredere intr-un strat de "plastilina" aplicat de mine in parcare.
Iar pentru cateva puncte parca n-as vopsi-o. cel putin nu inca.
Intrebare: merita sa incerc creioane de rectificare?
A K U
Mda, deci pana la urma polish-ul nu te scapa de probleme, ci numai da un luciu blink.gif vopselei si o acopera cu un strat protector. Pai daca vopseaua e absolut impecabila, de ce sa-mi fac polish? Pentru luciu? Cred ca luciul "natural" al vopselei e mult mai frumos decat polish-ul. Iar cu stratul protector, nici atat. Protejeaza impotriva pietricelelor, a cretinilor care zgarie cu cheia? Nu cred, asa ca mie mi se par bani aruncati pe fereastra. Parerea mea... blush.gif
Ciprian68856
Simplu spus: polisharea este o actiune in urma careia se lustruieste suprafata vopselei.

Acest proces poate fi simplu ca o decontaminare sau ca o polishare de curatare – necesitand, poate, un singur pas – sau poate fi un proces de durata care implica folosirea diferitelor paste si a diferitelor tampoane (lana, burete).

Pregatirea unei masini pentru showroom, spre exemplu, poate merge pana la 13 pasi de polishare. Iar in acest caz masina este noua-nouta!

Un alt lucru care ar trebui sa fie inteles este acela ca polisharea este cu totul diferita de ceruire, chiar daca aparent sunt asemanatoare. Polisharea are ca scop lustruirea suprafetei, ceruirea are ca scop protejarea si punerea in valoare a lustrului.

Compozitia produsului cu care se face polisharea este una destul de complexa (un amestec de paste abrazive, rasini, polimeri si diverse alte substante) iar ca urmare si actiunea sa este una complexa: taie din stratul de vopsea, umple imperfectiunile si poate lasa in urma un strat de protectie.

Ca urmare a acestei complexitati, multa lume exagereaza posibilitatile de actiune ale polishului si de multe ori il transforma intr-un produs minune care ar trebui sa rezolve toate problemele (Lasam la o parte faptul ca producatorii si marketerii acestor produse se folosesc de aceasta inclinatie naturala a automobilistului in interes propriu, alimentand-o!). Pentru informare, mai jos gasesti o parte din lista de probleme care POT fi rezolvate de polishul profesional.

Ce probleme ale vopselei pot fi eliminate de polishul profesional?
petele de apa,
oxidarile,
atacurile acide ale gainatului (daca sunt tratate la vreme),
urmele de ploi acide,
lipsa de luciu si zonele matuite capatate la spalatorie,
contaminarile de toate felurile (gazari cu vopsea straina, cu ciment, cu var, pete de la taninul copacilor, rasina de copaci si insecte uscate, s.a.m.d.),
zgarieturile care nu depasesc masa lacului sau a vopselei,
aspectul de vopsea imbatranita,
decolorarile provocate de razele UV
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.