Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dealeri Toyota Raspund la intrebari
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
bhp
QUOTE(vio70407)
pai ce l mai simplu, suna in Pipera si expunele prb ta de schimb , dar cred ca mai degraba se rezolva cu leasingu.


am sunat si la pipera si la leasing, dupa ce am postat, si concluzia este ca cei de la toyota pot lua masina daca am leasing-ul inchis, iar cei de la leasing mi-au spus ca nu au aceasta optiune, singura fiind sa achit masina, uramand sa fac alt contract pe masina noua.

asta e romanica noastra

multumesc
vio
nasol. imi pare rau ca nu reusesti altfel sad.gif poate daca reusesti sa plasezi leasingul altcuiva ...
lucian14
Eu zic ca la o preluare de leasing la Corolla gasesti clienti usor... biggrin.gif
bhp
QUOTE(lucian14)
Eu zic ca la o preluare de leasing la Corolla gasesti clienti usor... biggrin.gif


smile.gif) parca te-ai baga smile.gif)
lucian14
Eu ma bagam sigur dar tocmai am facut leasing la un Yaris sapt. trecuta wink.gif
Emanoel Adrian-2
O intrebare distinsului nostru coleg de la Toyota, d-ul Dan,
Unde se produce Toyota Land Cruiser 100 (cea care se aduce in Romania) ??.
Multumesc anticipat !.
Adrian E.
DAN
QUOTE(Emanoel Adrian-2)
O intrebare distinsului nostru coleg de la Toyota, d-ul Dan,
Unde se produce Toyota Land Cruiser 100 (cea care se aduce in Romania) ??.
Multumesc anticipat !.
Adrian E.


Japonia
Emanoel Adrian-2
Multumesc Dan,
ma indrept cu pasi repezi catre una,dar cel mai probabil o sa o cumpar din Arabia,am un contract acolo si se pare ca preturile sunt cu 40% mai mici ca in Europa.Poti sa-mi spui ceva de garantie ? ar trebui sa fie internationala,sau cel putin asa mi se pare firesc mie .
Multumesc pentru promptitudine si iti doresc succes !.
DAN
QUOTE(Emanoel Adrian-2)
Multumesc Dan,
ma indrept cu pasi repezi catre una,dar cel mai probabil o sa o cumpar din Arabia,am un contract acolo si se pare ca preturile sunt cu 40% mai mici ca in Europa.Poti sa-mi spui ceva de garantie ? ar trebui sa fie internationala,sau cel putin asa mi se pare firesc mie .
Multumesc pentru promptitudine si iti doresc succes !.


Garantia se acorda pe continent.Deci e separat pentru ASIA, EUROPA, etc...
Hoinar
Salutare din nou, intrebare pt Dan, accesoriile pt Auris prezentate aci: http://www.toyota-europe.com/cars/new_cars...ccessories.aspx pot fi comandate si la noi? Unde gasesc un catalog cu preturi?
Multumesc.
DAN
QUOTE(Hoinar96191)
Salutare din nou, intrebare pt Dan, accesoriile pt Auris prezentate aci: http://www.toyota-europe.com/cars/new_cars...ccessories.aspx pot fi comandate si la noi? Unde gasesc un catalog cu preturi?
Multumesc.

Tot ce vezi acolo se poate comanda si la noi.Catalog cu preturi nu exista, dar daca te intereseaza ceva anume dai un telefon in service si ii dai tipului de acolo codul accesoriului respectiv si el iti da pretul.
vio
dupa care ori o sa ramai fara aer ori iti va cade receptorul sau mobilul din mana wink.gif)
M A R I A N
Dane, cand am fost eu la voi la Iasi am auzit o discutie cum ca firma care aduce accesorii Toyota (la service-ul vostru) n-ar fi tocmai promta (era vorba de niste accesorii la un LC parca).
In alta ordine de idei, am vazut ca cei de la Dom Automobile aduc in Romania si Lexus IS 250 AWD. Eu stiam ca pentru Europa nu se aduce decat varianta RW. Atunci cum se rezolva cu garantia la acest model? Ai garantie numai la cei de la Dom Automobile?
lucian14
Am senzatia ca importatorul Toyota Romania are adaos cel putin 100% pe consumabile si piese...
Cred ca cel mai rentabil va fi comanda in afara a pieselor ...
DAN
QUOTE(Marian67562)
Dane, cand am fost eu la voi la Iasi am auzit o discutie cum ca firma care aduce accesorii Toyota (la service-ul vostru) n-ar fi tocmai promta (era vorba de niste accesorii la un LC parca).
In alta ordine de idei, am vazut ca cei de la Dom Automobile aduc in Romania si Lexus IS 250 AWD. Eu stiam ca pentru Europa nu se aduce decat varianta RW. Atunci cum se rezolva cu garantia la acest model? Ai garantie numai la cei de la Dom Automobile?


Da, pentru accesorii pentru LC si hilux noi colaboram cu o firma de prin CJ parca, si asa e..mai intarzie uneori cu livrarea.E vorba de bull-bar-uri, trolii si alte accesorii.
Cei de la Dom Automobile aduc foarte multe masini care nu au garantie in Europa.Dar daca ti se strica ceva la masina, ei trimit piesa in SUA pentru diagnoza, si daca se constata ca e defect de garantie atunci ti se schimba..lucru care dureaza destul de mult.Asa ca cei care isi iau masini de acolo...o fac pe barba lor.
vio
QUOTE(lucian14)
Am senzatia ca importatorul Toyota Romania are adaos cel putin 100% pe consumabile si piese...
Cred ca cel mai rentabil va fi comanda in afara a pieselor ...



am vrut eu sa comand din afara si drept raspuns mi-au indicat sa contactez dealerul Toyota din Buc si sa fac comanda la ei .... deci clar ca sunt mana in mana . decatpoate sa te duci la ei acolo la o reprezentantza din afara si sa faci comanda .... oricum adaosul este la unule repere si 300 %.
lucian14
Ideea e sa comanzi la un magazin de piese, nu la reprezentanta autorizata Toyota. smile.gif
vio
pai cam da , dar cum la noi la toate magazinele gasesti numai de VAG sau PSA sau Renault ..... ori comanda pe net ori toyota pe ca astia nu ti aduc . sunt cam dushi cu pluta , parca nu le -ai da banii pe produs. io tot caut div chestii sa mi iau la mashina si la noi nimic nimic si in afara e oferta asa de bogata , nu stii de unde sa iei mai degraba.

mai deunazi am vrut sa imi iau niste jante de aliaj , m am uitat la site la producator am gasit ce vroiam special pt corolla (avea conficurator de rotzi site ul ) si vb cu cei de aici care vand jante dinalea ( nu dau nume ) si imi zic ei ca pt corolla nu se fabrica asemenea tip de janta ...... blink.gif blink.gif blink.gif ei sunt distribuitori autorizati ....
lucian14
le comanzi direct afara si o sa ai transportul inclus in pretz. sunt convins ca oricum ies mult mai ieftine si asa smile.gif
Hoinar
Si unde s-ar putea comanda afara? Ca pe site la Toyota Europe n-am vazut nici o informatie folositoare pt comenzi...
lucian14
www.buypartsby.co.uk
http://www.japanparts.ro/en/contact.php
Kata
salut!

intrebare pentru dealer: se poate adapta un i-pod la o corolla sedan 2005?
am cautat prin posturile de pe site si nu am gasit nimic foarte relevant, decat un raspuns de mai demult cu adaptarea unui cd-changer cu mp3.
eu nu vreau cd-changer cu mp3, vreau i-pod-ul...

am gasit o alta discutie in care am inteles ca la avensis se poate comanda interfata pentru i-pod chiar direct de la TR, dar in acea discutie era vorba de avensis 2.2 (masina mai noua decat a mea).

mi s-a pus rau pata pe i-pod (nano sau clasic, nu shuffle) dar daca nu-l pot adapta la masina nu-mi va folosi foarte foarte tare, nu ma omor dupa ascultatul la casca.

thx!
k
guerilla
te costa 180eur in germania. adaptor pt ipod. e scump, dar poti controla ipodul direct din comenzile de pe volan sau din cele de la radio pe care il ai acum.
drabisan
SIGUR exista adaptor original de iPod. Exista un document pe site-ul tech-docs unde e explicat in detaliu cum se instaleaza pe Avensis, Corolla, Yaris etc. si sint si modelele de acum 3-4 ani. Sistemul de comenzi de pe volan functioneaza, la cele care au, plus ca se si incarca iPod-ul - deci il iei in casa doar ca sa mai schimbi lista de melodi. Plus ca se monteaza in torpedo, asa ca poti sa-l uiti acolo...
Nu stiu daca afiseaza numele pe display-ul masinii, care oricum nu e prea generos si nu ar conta...
lucian14
Dar navigatia se poate monta ? Pe radio-cd mp3 la Yaris exista chiar butonul Navy pe consola ...
guerilla
nu vrei sa instalezi navi de la toyota biggrin.gif
ca sa-ti faci o idee, iti pui un car pc, touchscreen, i-pod, camera video spate si creca iti raman bani de benzina sa mergi la iasi laugh.gif
drabisan
QUOTE(lucian14)
Dar navigatia se poate monta ? Pe radio-cd mp3 la Yaris exista chiar butonul Navy pe consola ...


Da, si asta se poate. Dar scorul e absolut halucinant: 2500E fara TVA!
Plus ca in momentul asta hartile nu acopera decit vag Cehia si Slovacia. Austria e ok, dar Ungaria, Romania, Bulgaria sint absolut inexistente.
Grecia exista, pe o harta vinduta numai la ei, doar in greceste...

Mai vrei "argumente"?

Si pretul in Austria sau Germania tot e prea mare: 1500E fara TVA. Hartile sint aceleasi deci uita!

Navigatia, in general pe masini, e o chestie vazuta ca premium, cu preturi in consecinta.
Iti dai seama cit poate sa coste un ecran de 5-6-7 inci si un procesor de 2 lei...Profiturile lor sint fantastice...
Plus ca dai o galagie de bani pe dvd-urile cu harti noi...Trebuie sa ai finante serioase sa dai >150E pe un dvd la zi. Bine, la harti exista si metode mai putin ortodoxe de a face rost de ele...dar sistemul in sine e extrem de scump...
lucian14
Dap ramane sistemul clasic GPS... blush.gif
Kata
QUOTE(guerilla)
te costa 180eur in germania. adaptor pt ipod. e scump, dar poti controla ipodul direct din comenzile de pe volan sau din cele de la radio pe care il ai acum.


cool.
am scris la toyo dar vad ca nu se prea deranjeaza sa raspunda inca.
poate il pot importa si monta ei. nu stiu ce le ia atata, era o intrebare simpla...
daca nu asta e, mai astept, poate gasesc in austria la iarna cand plec la schi. caz in care trebuie sa vad care e treaba cu montajul.
thx!
lucian14
Poate e mai simplu sa suni direct la ei...mai ales ca stiu ca nu fac ei interventiile la partea electronica ci lucreaza cu colaboratori wink.gif
Kata
am incercat dar n-a raspuns nimeni pe acolo (cam ciudat) si nu prea am timp.

oricum nu e urgenta de grad zero, astept sa vad ce zic, deocamdata nici eu n-am prea mult timp nici sa ma duc la service. poate o potrivesc odata cu revizia, prin august-septembrie. pana atunci au timp sa raspunda biggrin.gif
22nst
pe avensis 1.8 vvt-i, fabricat in dec 2006 (modelul cu facelift) echiparea luna,
se poate monta cruise control?
guerilla
bineinteles ca se poate monta.
oficial nu se poate biggrin.gif deci intelegi partea cu garantia la electric, da? laugh.gif
lucian14
Atat timp cat montezi in service autorizat beneficiezi de garantia lor pe partea respectiva a instalatiei. Din ce stiu eu (si scrie si in manualul masinilor) garantia pe restul instalatiei electrice nu ar trebui sa fie afectata Toyota nu are restrictii de acest gen ca alte marci.
nechita107333
am si eu o intrebare.
ce reprezinta inspectia TIP B,la revizia de 30 k si de ce costa asa mult?
lucian14
Probabil ca este o teapa tipic romaneasca pentru a incerca sa justifice niste costuri aberante...smile.gif
22nst
sa inteleg ca de xenon, nici nu incape vorba sa pun after market?
garantia pe partea electrica se pierde atunci cand sunt taiate fire... in cazul in care sunt mufele deja pe masina, adica trebuie doar sa pui becul cu xenon si ridicatoarele de tensiune nu sunt probleme...
DAN
QUOTE(ionel92779)
sa inteleg ca de xenon, nici nu incape vorba sa pun after market?

Ba da,XENON se poate
Kata
dan, ai vazut intrebarea meai cu i-pod-ul? tu ce stii, se poate aduce in romania un astfel de adaptor, ca sa nu ma apuc eu sa-l caut prin toata europa?
multumesc mult!
k
DAN
QUOTE(Kata)
dan, ai vazut intrebarea meai cu i-pod-ul? tu ce stii, se poate aduce in romania un astfel de adaptor, ca sa nu ma apuc eu sa-l caut prin toata europa?
multumesc mult!
k

Nu stiu nimic despre asta...voi incerca sa ma interesez sa vad...
lucian14
Dan, daca esti dragut si corect ar trebui sa raspunzi si la intrebarile incomode ale noastre...tinand cont ca ele daca raman fara raspuns sau explicatii se considera bile negre in defavoarea marcii pe care incerci sa o reprezinti aici pe forum!!! arigato.gif
22nst
dan, si cu instalatia de spalare a farurilor? stiu ca sunt probleme cu politia daca nu ai... si parca masinile care au xenon din fabrica, nu au butonul de reglaj al farurilor?
Kata
thx a lot.

daca se poate vin si pana la iasi sa-l iau smile.gif) aveti un oras tare frumos.
DAN
QUOTE(lucian14)
Dan, daca esti dragut si corect ar trebui sa raspunzi si la intrebarile incomode ale noastre...tinand cont ca ele daca raman fara raspuns sau explicatii se considera bile negre in defavoarea marcii pe care incerci sa o reprezinti aici pe forum!!! arigato.gif

Eu incerc sa raspund pe cat posibil,in limita timpului liber la toate intrebarile care se pun si la care sunt sigur de raspuns...Daca am omis ceva...imi cer scuze pentru ca nu a fost cu intentie...

Oricum,multumesc ca mi-ai atras atentia... :wave:
DAN
QUOTE(ionel92779)
dan, si cu instalatia de spalare a farurilor? stiu ca sunt probleme cu politia daca nu ai... si parca masinile care au xenon din fabrica, nu au butonul de reglaj al farurilor?


Instalatia de spalat a farurilor nu se poate monta ulterior.Cat despre reglajul farurilor, acesta nu exista deoarce farurile cu xenon se regleaza automat...
lucian14
QUOTE(lucian14)
Dan, daca esti dragut si corect ar trebui sa raspunzi si la intrebarile incomode ale noastre...tinand cont ca ele daca raman fara raspuns sau explicatii se considera bile negre in defavoarea marcii pe care incerci sa o reprezinti aici pe forum!!! arigato.gif

1.am si eu o intrebare.
ce reprezinta inspectia TIP B,la revizia de 30 k si de ce costa asa mult?

2.Atat timp cat montezi in service autorizat beneficiezi de garantia lor pe partea respectiva a instalatiei. Din ce stiu eu (si scrie si in manualul masinilor) garantia pe restul instalatiei electrice nu ar trebui sa fie afectata Toyota nu are restrictii de acest gen ca alte marci.?

DAN
QUOTE(lucian14)
QUOTE(lucian14)
Dan, daca esti dragut si corect ar trebui sa raspunzi si la intrebarile incomode ale noastre...tinand cont ca ele daca raman fara raspuns sau explicatii se considera bile negre in defavoarea marcii pe care incerci sa o reprezinti aici pe forum!!! arigato.gif

1.am si eu o intrebare.
ce reprezinta inspectia TIP B,la revizia de 30 k si de ce costa asa mult?

2.Atat timp cat montezi in service autorizat beneficiezi de garantia lor pe partea respectiva a instalatiei. Din ce stiu eu (si scrie si in manualul masinilor) garantia pe restul instalatiei electrice nu ar trebui sa fie afectata Toyota nu are restrictii de acest gen ca alte marci.?


1.Inspectia de TIP B reprezinta de fapt revizia de 30k.Nu e ceva ce se factureaza in plus pe langa revizia respectiva.Iar acea revizie costa atat de mult pentru ca se schimba aproape toate consumabilele.Dar sub nici o forma nu ar trebui sa ajunga la preturi de genul 1500 RON..normal la o corolla ,aceasta revizie ar trebui sa coste 245 euro.

2.Orice interventie asupra masinii,in perioada de garantie,este recomndat a se face intr-un service agreat Toyota.Daca se face in alt service,asta nu inseamna ca masina sare automat din garantie.Sa va dau un exemplu....Daca montati o alarma in alta parte decat in service-ul toyota,masina ramane in garantie.DAR,daca ulterior apare o defectiune a instalatiei electrice(in acest caz) si se constata ca se datoreaza instalarii proaste a alarmei(ce s-a facut in alt service decat cel autorizat TOYOTA) atunci da, masina ramane fara garantie la partea electrica....

Sper ca am fost destul de explicit.
lucian14
Raspunsurile sunt satisfacatoare...multumim
M A R I A N
DAN, te rog sa-mi spui si mie cat costa acest sistem pe care l-am vazut pe toyota.ro (si care se poate monta pe New Corolla Sol), daca se poate monta la voi la Iasi si daca nu e vorba cumva de spalatoare, nu de stergatoare (asa cum aveau modelele Volvo mai vechi):"Pentru a spori vizibilitatea si mai mult, sunt disponibile optional faruri cu lampi de putere mare, prevazute cu stergatoare".
As vrea sa-mi spui si daca se pot aduce si monta la voi pentru New Corolla si daca nu cumva ar fi mai bun decat sistemul de mai sus, lampi HID originale Toyota cu spalatoare.
Mersi.
DAN
QUOTE(Marian67562)
DAN, te rog sa-mi spui si mie cat costa acest sistem pe care l-am vazut pe toyota.ro (si care se poate monta pe New Corolla Sol), daca se poate monta la voi la Iasi si daca nu e vorba cumva de spalatoare, nu de stergatoare (asa cum aveau modelele Volvo mai vechi):"Pentru a spori vizibilitatea si mai mult, sunt disponibile optional faruri cu lampi de putere mare, prevazute cu stergatoare".
As vrea sa-mi spui si daca se pot aduce si monta la voi pentru New Corolla si daca nu cumva ar fi mai bun decat sistemul de mai sus, lampi HID originale Toyota cu spalatoare.
Mersi.

Ma interesez in cursul saptamnii viitoare si o sa iti dau PM.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.