Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Dealeri Toyota Raspund la intrebari
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7
Sandu82940
Eu zic sa nu dai spaga! Gindeste-te ca asa il obisnuiesti sa primeasca, si la urmatorul client poate nu va fi atit de amabil si se va astepta sa primeasca ceva in virtutea inertiei! ! Sau amabilitatea lui s-ar opri in momentul in care dai avansul, dupa aceea.....! Cred ca ceea ce spune acum e veridic si trebuie sa ai rabdare! Oricum in contract scrie un termen si numai daca depaseste acel termen poti sa te duci peste ei! Asa ca nu mai forta lucrurile la modul asta! Parerea mea! Dar pina la urma faci cum vrei tu cu banii tai!
adrhc100833
QUOTE(Sandu82940)
... Cred ca ceea ce spune acum e veridic si trebuie sa ai rabdare! Oricum in contract scrie un termen si numai daca depaseste acel termen poti sa te duci peste ei! Asa ca nu mai forta lucrurile la modul asta! Parerea mea! ...


Da' mosule, stai linistit ca nu am fortat pe nimeni; totusi nici nu-mi place sa las lucrurile sa mearga prost daca pot face ceva sa mearga bine. Si pt ca traiesc pe pamant, intamplator chiar pe taramul spagilor, aud de la unii si de la altii povesti cum ca lucrurile se misca subit-instant ca unse daca marci spaga. Totusi nu ma conformez militareste acestui sfat ci ma interesez; intreb pe cei care au mai multa experienta cu toyotistii daca intr-adevar asa stau lucrurile. Cei de la care aud faza cu spaga au experienta cu opel ... Oricum, si pe topicul "Totul despre Auris" am primit un raspuns despre asta si incep sa inclin ca asta e adevarul, se sta pe la Bulgari, asta e. wallbash.gif
Clauss92942
poti face ce vrei, spaga, genoflexiuni sau flotari... ca ea tot cand se poate vine biggrin.gif
DAN
Acum, ca m-am intors la Toyota(de ieri), voi continua eu acest topic, si voi incerca sa fiu la fel de prompt si sa va ajut cu sfaturi sau mai stiu eu ce, pentru orice probleme sau nelamuriri care le aveti....
drabisan
Succese si mai mari! beer.gif
Dan52141
QUOTE(DAN)
Acum, ca m-am intors la Toyota(de ieri), voi continua eu acest topic, si voi incerca sa fiu la fel de prompt si sa va ajut cu sfaturi sau mai stiu eu ce, pentru orice probleme sau nelamuriri care le aveti....

bine te-ai reinators, succes mai departe !

Pana la urma de ce nu se aduce si la noi modelul D-CAT, de ce nu se pot pune optionale, de ce unele firme din romania, de mai mica anvergura pot face acest lucru, de ce ei sunt mai flexibili ? blush.gif
DAN
Nu iti pot raspunde momentan decat la intrebarea cu D-CAT-ul...nu o sa se aduca prea curand la noi.Motivul e ca motorul are un filtru de particule care este foarte sensibil la motorina cu un continut ridicat de sulf.Si este deajuns sa alimentezi o singura data cu euro3 sau euro4 de la vreun peco mai nasol si deja vei avea probleme.Toyota il schimba pe garantie, pentru cei ce au D-CAT aduse prin alte "mijloace", dar il schimba o data, de doua ori....biggrin.gif.Si pana nu vor fi la noi in tara minim 3 producatori(nu distribuitori) de motorina euro4 acel model nu se va importa oficial la noi.
M A R I A N
Bine ai revenit, Dan!
Cand mi-am pus vineri senzorii de parcare la voi la service la Iasi, pe Calea Chisinaului, baiatul de la receptie nu stia sa te fi intors. biggrin.gif
Oricum, tare electricianul vostru! Mi-a placut la service la voi. Si ai avut dreptate, chiar poti sta langa masina in service. :clapping:
DAN
QUOTE(Marian67562)
Bine ai revenit, Dan!
Cand mi-am pus vineri senzorii de parcare la voi la service la Iasi, pe Calea Chisinaului, baiatul de la receptie nu stia sa te fi intors. biggrin.gif
Oricum, tare electricianul vostru! Mi-a placut la service la voi. Si ai avut dreptate, chiar poti sta langa masina in service. :clapping:

In afara de manager,nu stia nimeni pana ieri...tongue.gif
S O R I N
Salut Dan si bine ai revenit oficial printre noi.

Avand in vedere ca sectiunea toyota a acestui forum este cea mai activa

cred ca o sa ti acupe ceva timp sa poti sa raspunzi la toate intrebarile

posesorilor de toyota sau viitorilor posesori.

Oricum prin ce a ce faci tu aici sa stii ca esti de laudat.

Bravo,bravo si iar bravo... :wave:
guerilla
uelcam bec Dane. beer.gif
DAN
QUOTE(S O R I N)
Salut Dan si bine ai revenit oficial printre noi.

Avand in vedere ca sectiunea toyota a acestui forum este cea mai activa

cred ca o sa ti acupe ceva timp sa poti sa raspunzi la toate intrebarile

posesorilor de toyota sau viitorilor posesori.

Oricum prin ce a ce faci tu aici sa stii ca esti de laudat.

Bravo,bravo si iar bravo... :wave:


arigato.gif arigato.gif arigato.gif arigato.gif arigato.gif
S O R I N
Este posibil sa se aduca la cerere camry sau chair avalon?
DAN
QUOTE(S O R I N)
Este posibil sa se aduca la cerere camry sau chair avalon?


Din pacate nu...sad.gif..cel putin pentru moment...
S O R I N
Nasol. Uitandu ma aseara pe toyota.com am ramas uimit cat de bine arata

aceste doua modele si nu sunt scumpe.

Inca ceva ,daca resusesc sa aduc prin metode proprii unul din aceste doua

modele ,service -ul s ar putea face (garantia ) ?
DAN
Sigur ca da...
S O R I N
M ai surprins cu acest raspuns.

Credem ca nu este posibil. :smokin:
S O R I N
Inca ceva.

Pt Lexus GS sau ES adus din America de poate face service -ul ?
DAN
da, se poate..dar de ce sa iti iei GS din america?cand il poti lua de aici?biggrin.gif
S O R I N
Este mai ieftin acolo.. blush.gif
DAN
si costurile de a aduce masina in tara?biggrin.gif
S O R I N
Si asa tot mai ieftina cade...
vio
SORINE alea de acolo sunt preturi fara taxe si fara TVA daca te ai uitat la toyota.com, gandeste te cat iti ia un transport de acolo pana aici.oricum la americani Toyota e privita ca Dacia la noi si GMC urile sunt ca mashinile grupui VAG pt romani smile.gif
S O R I N
Asculta ma ,stiu ce vorbesc.

O cunostinta si a luat Q7 din America si a costat mai putin decat aici cu tot

cu taxe,tva si alte alea.
vio
asa o fi ... poate e facut acolo Q7 .
G e o r g e
QUOTE(vio70407)
SORINE alea de acolo sunt preturi fara taxe si fara TVA daca te ai uitat la toyota.com, gandeste te cat iti ia un transport de acolo pana aici.oricum la americani Toyota e privita ca Dacia la noi si GMC urile sunt ca mashinile grupui VAG pt romani smile.gif


sunt preturile DDP acolo pe site smile.gif
DAN
QUOTE(S O R I N)
Asculta ma ,stiu ce vorbesc.

O cunostinta si a luat Q7 din America si a costat mai putin decat aici cu tot

cu taxe,tva si alte alea.

Daca l-a costat cu mult mai putin si masina nu era noua, iti povestesc pe private despre ce este vorba...biggrin.gif
vio
QUOTE(G e o r g e)
QUOTE(vio70407)
SORINE alea de acolo sunt preturi fara taxe si fara TVA daca te ai uitat la toyota.com, gandeste te cat iti ia un transport de acolo pana aici.oricum la americani Toyota e privita ca Dacia la noi si GMC urile sunt ca mashinile grupui VAG pt romani smile.gif


sunt preturile DDP acolo pe site smile.gif



ciudat de obicei la americani se dau preturi de fabrica pe site fara taxe ai alte cele pt ca ei au sisteme de taxare dif pt fiecare stat . eu asa stiu , daca nu e asa ... beer.gif blush.gif
S O R I N
QUOTE(DAN)
QUOTE(S O R I N)
Asculta ma ,stiu ce vorbesc.

O cunostinta si a luat Q7 din America si a costat mai putin decat aici cu tot

cu taxe,tva si alte alea.

Daca l-a costat cu mult mai putin si masina nu era noua, iti povestesc pe private despre ce este vorba...biggrin.gif



Masina este noua.
Han.solo
Relativ la preturile SUA:
1. Nu exista TVA in SUA, ci doar o taxa locala la vanzare, care in unele state e 0.
2. Evident ca nu sunt taxe, daca o aduci aici platesti de cand intra in Europa taxele.

Sorin, pentru Camry mai bine astepti sa termine fabrica de la rusi. Acolo se vinde foarte bine...
Preturile sunt clar mai ieftine in SUA decat in Europa, culmea chiar la brand-uri europene cum sunt Audi... am un prieten in SUA care si-a cumparat un Allroad si a ramas trasnit de preturile din Eu. Ca sa nu mai spunem ca un Prius poate fi cumparat sun 20kUSD
Cu garantia... stiam ca e pan-europeana si am citit pe un site ca nu se acorda garantie decat la nivel de continent, chestie valabila si la alte produse (electronice, etc). Dar se pare ca exista si exceptii, vezi Dom Automobile care importa direct din SUA.
Han.solo
Preturile sunt MSRP, adica preturile sugerate de vanzare. Daca la noi asta inseamna ca dealerul vinde mai scump ca-si pune adaos, acolo dealerul face discount fata de lista...
DAN
"MSRP does not include delivery, processing and handling fee of $715. Excludes taxes, title, license and optional equipment. Dealer price may vary."
vio
biggrin.gif
R_A_D_U
Dane, eu n-am mai scris de mult timp dar acum am ocazia sa-ti spun oficial pe forum : "Bine ai revenit!" biggrin.gif . Sper sa bem o bere la revizia de 30 k! beer.gif
DAN
QUOTE(R_A_D_U)
Dane, eu n-am mai scris de mult timp dar acum am ocazia sa-ti spun oficial pe forum : "Bine ai revenit!" biggrin.gif . Sper sa bem o bere la revizia de 30 k! beer.gif
beer.gif beer.gif beer.gif
Te astept!!!!
dorin105059
Buna ziua
Ma intereseaza care mai sunt discaunturile la Yaris de 1,3 sol sau luna in iasi

multumesc
DAN
QUOTE(dorin105059)
Buna ziua
Ma intereseaza care mai sunt discaunturile la Yaris de 1,3 sol sau luna in iasi

multumesc

ai PM
lucian14
Si eu sunt interesat de Yaris 1,4 D4D luna...
apropos din ce m-am interesat nu are filtru de polen ...asta inseamna ca revizia va fi mai mica decat cele care li se schimba si filtrul de polen?
Filtrul de motorina cat costa si la ce interval se schimba?
DAN
QUOTE(lucian14)
Si eu sunt interesat de Yaris 1,4 D4D luna...
apropos din ce m-am interesat nu are filtru de polen ...asta inseamna ca revizia va fi mai mica decat cele care li se schimba si filtrul de polen?
Filtrul de motorina cat costa si la ce interval se schimba?


Da, va fi mai ieftina revizia lipsind acel filtru.
Filtrul de motorina se schimba la fiecare 30.000 km si costa 21 euro+TVA
lucian14
Oferta actualizata ptr. ea mi-o poti trimite si mie pls?
DAN
ti-am dat add pe mess
Hoinar
Salutare,

As putea adauga scaune incalzite dupa ce vine masina? (un Auris).

Multumesc.
DAN
QUOTE(Hoinar96191)
Salutare,

As putea adauga scaune incalzite dupa ce vine masina? (un Auris).

Multumesc.

Ca accesoriu original TOYOTA din pacate nu...
Hoinar
QUOTE(DAN)
QUOTE(Hoinar96191)
Salutare,

As putea adauga scaune incalzite dupa ce vine masina? (un Auris).

Multumesc.

Ca accesoriu original TOYOTA din pacate nu...


Deci nu se poate face nimic fara sa pierd din garantie? sad.gif
Clauss92942
vezi pe cine agreeaza dealerul sau sa-ti faca o oferta.
_Constantin_
Chestia asta cu garantia e mai mult in capul nostru. Eu sunt absolut convins ca daca mergi si vorbesti la service si le explici oamenilor cum sta treaba, mergi cu un electrician si cumperi incalzirea nu cred ca are cineva ceva de obiectat.

Aaaa, daca o pui tu in fata blocului si luata din targ, se strica ceva la electric, normal ca ti-se va refuza garantia.

Eu chiar cred ca service-ul iti va putea oferi o solutie.
Hoinar
QUOTE(_Constantin_)
Eu chiar cred ca service-ul iti va putea oferi o solutie.


Multam, chiar am sa ma interesez la ei smile.gif
vio
stiu ca la Corolla cea veche sg solutie daca nu avea scaune preechipate cu incalzitoarele era schimbatul acestora cu unele care au .
bhp
Dragilor,
am si eu o rugaminte.

In ce masura este implementat sistemul buy back la Toyota?

Ma bate gandul sa dau Corolla pentru un Avensis si nu stiu daca este posibil. Mentionez ca 'rolla este luata in leasing.

Multam
vio
pai ce l mai simplu, suna in Pipera si expunele prb ta de schimb , dar cred ca mai degraba se rezolva cu leasingu.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.