Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Problema parcare - vecini
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3
HalbaSus
Sau ma pun cu kalasul in geam biggrin.gif

Latter edit: defapt ideea cu cainele nu e deloc rea, langa noi se construieste o biserica, si cum materialele de constructie nu sunt intr-un spatiu imprejmuit au legat doi caini in apropia caramizilor si a restului de materiale... nu sunt de rasa dar par suficient de nervosi. Oare cum ar fi sa legi un caine de carligul de remorcare al masinii ? Totul e sa tragi frana de mana si sa lasi masina in viteza... si sa nu iei un caine prea puternic... ca altfel poate observi cum masina ta fugareste o pisica biggrin.gif
Skywalker
Cu vecinii nu am probleme in legatura cu parcatul masinii dar ce ma dispera la culme este faptul ca unii isi parcheaza masinile cum da domnu'. Este loc de 3 masini si parcheaza 2 acolo asta chiar ma claca pe nervi :evil:
booneK9
Dragilor, de azi sunt fericitul posesor al unui loc de parcare in fata blocului, in parcare noua, marcata.
Pretul -- 77 ron pana la sfarsitul anului.
Pretul mi se pare relativ mare avand in vedere ca pentru banii astia nu beneficiez de nimic in plus prin comparatie cu ani si ani cand tot acolo imi parcam masina. Ma rog, poate doar comfortul ca daca pune unu' masina acolo am argumente sa :bash: ... ooops, am vrut sa spun argumente de discutie... biggrin.gif
Partea rea e ca nu mai e loc de joaca pentru copii.
Iulian82778
Salutare!

Am parcurs, vreo 3-4 pagini din forum si am luat decizia de a ma incrie si eu cu urmatoarea speta:
Actiunea se petrece in Bucuresti si are 2 capitole
I. inainte de '89, prin anii '84-'85, pe langa numarul restrans de masini nu existau nici locuri de parcare, astfel incat posesorii de autoturisme au amenajat pe terenurile din jurul blocurilor locuri de parcare (curatare, tasare, betonare, etc.);
II. in 2005-'06, ADP-ul si Primaria preia o initiativa de marcare si partajare, si isi asuma rolul de administrator al acestor parcari, semnand acorduri de inchiriere.

Intrebare: In baza carui Legi sau orice act normativ, una din cele 2 institutii mentionate mai sus, administreaza si incaseaza taxa pt. locurile de parcare pe care nu le-a amenajat?

Regards!
HalbaSus
QUOTE
Intrebare: In baza carui Legi sau orice act normativ, una din cele 2 institutii mentionate mai sus, administreaza si incaseaza taxa pt. locurile de parcare pe care nu le-a amenajat?

In baza dreptului de proprietate publica/privata a statului sau al auritatii publice locale. Terenul din jurul blocurilor e al statului sau al "primariei" (ca sa nu mai folosesc din nou sintagma "autoritate publica locala") iar acestia (in majoritatea cazurilor primaria) il pot da in administrare oricarei institutii, societati, regii doresc. In baza aceluiasi drept de proprietate pot pune taxe de parcare pe parcarile "publice".

Ca unii proprietari au amenajat cu mana lor terenul respectiv nu schimba statutul juridic al terenului care ramane in proprietatea statului.

Si ca sa revin la problemele cu vecinii: ieri au dezumflat din nou o roata de la A3-ul sotiei :bash: Noroc ca sunt rezistente rotile astea si rezista pana la prima benzinarie unde se pot umfla. Am observat ca in zona respectiva parcheaza deobicei 3 sau 4 dacii... nu stiu care dintre proprietarii acestor masini e autorul acestor fapte... Dar o sa aflu, si o sa am o discutie amicala cu acest autor prin care sper sa-l conving sa renunte la aceste tactici.
eddie
Eu in caz de pana,ca probleme cu vecinii nu am,umflu roata cu un compresor pana la prima vulcanizare.Nu prea ma risc sa merg cu ea dezumflata,s-ar putea sa se taie si sa ma coste mult mai mult !
HalbaSus
Pai asta fac si eu/sotia... mergem la prima benzinarie sa umflam roata. Am si un compresor din acela care se baga la bricheta dar e total inutil... am incercat vre-o 10 minute sa umflu roata cu el si fara nici un rezultat. Stiu ca se poate taia roata dar pana acum ca norocul a rezistat... Poate ar trebui sa-mi iau si eu cauciucuri run-flat blush.gif
Iulian82778
A fi sau a nu fi in proprietate publica, pentru ca statul prin organele administrative locale, in speta Primaria, sa detina dreptul de proprietate asupra unui bun imobil sau mobil acesta trebuie trebuie sa fie trebuie sa trecut in domeniul public sau sa fie de utilitate publica, iar eu nu am gasit ca terenurile din jurul blocului sa fie de inclusa in categoria terenurilor ce pot fi incluse in domeniul public ca sa nu spun ca nu are nici utilitate publica, fiind plin de iarba, copacei s.a.m.d.

In ceea ce priveste rotile dezumflate, bucurai si pe vecinii tai cu asta ... smile.gif)
HalbaSus
QUOTE
A fi sau a nu fi in proprietate publica, pentru ca statul prin organele administrative locale, in speta Primaria, sa detina dreptul de proprietate asupra unui bun imobil sau mobil acesta trebuie trebuie sa fie trebuie sa trecut in domeniul public sau sa fie de utilitate publica, iar eu nu am gasit ca terenurile din jurul blocului sa fie de inclusa in categoria terenurilor ce pot fi incluse in domeniul public ca sa nu spun ca nu are nici utilitate publica, fiind plin de iarba, copacei s.a.m.d.


Dreptul de proprietate al statului este de 2 feluri: publica si privata, pentru a fi publica trebuie sa faca parte intradevar din domeniul public, dar pentru dreptul de proprietate privata nu e necesar sa fie trecut in domeniul public. Pur si simplu acel teren apartine primariei si poate face ce vrea cu el, sa-l vanda, sa-l concesioneze, sa-l inchirieze, sa construiasca blocuri, sau orice ii taie capul.
guerilla
QUOTE(Iulian82778)
Salutare!

Am parcurs, vreo 3-4 pagini din forum si am luat decizia de a ma incrie si eu cu urmatoarea speta:
Actiunea se petrece in Bucuresti si are 2 capitole
I. inainte de '89, prin anii '84-'85, pe langa numarul restrans de masini nu existau nici locuri de parcare, astfel incat posesorii de autoturisme au amenajat pe terenurile din jurul blocurilor locuri de parcare (curatare, tasare, betonare, etc.);
II. in 2005-'06, ADP-ul si Primaria preia o initiativa de marcare si partajare, si isi asuma rolul de administrator al acestor parcari, semnand acorduri de inchiriere.

Intrebare: In baza carui Legi sau orice act normativ, una din cele 2 institutii mentionate mai sus, administreaza si incaseaza taxa pt. locurile de parcare pe care nu le-a amenajat?

Regards!


dpdv legal primaria poate sa ia decizia asta.
daca cei care au amenajat locul acela au autorizatie de constructie, proiect si facturi de la firma de constructii, atunci pot obtine (in instanta sau amiabil) o reducere a tarifului de parcare pana la recuperarea investitiei.
Alex-F1
Nah, de vreo 3-4 zile la noi in spatele blocului este santier mare, se face strada brici si locuri noi de parcare, deci vreo 30-40 de masini (inclusiv a mea) nu mai pot parca momentan acolo, ca nu mai au pe unde sa intre si fiecare parcheaza pe unde apuca! Aseara io am ajuns acasa pe la ora 00:30, am gasit un loc liber in parcarea unui bloc vecin si-am parcat acolo, iar azi pe la ora 13:00 cand am mers la masina....ghici ce gaseeeesc???...un bileeeet la stergator, cu urmatorul continut (am biletul in mana): "nu cred ca este normal ca cei ce locuiesc in blocul din dreptul parcarii sa nu-si poata parca masinile in fata imobilului din cauza altora ca tine, ce nu locuiesc la adresa. Multumesc pt. intelegere. Pt. neclaritati, telefon......." blink.gif Oarecum de bun simt textul, n-am ce zice, putea fi si mai "dur", dar totusi nu mi-a venit sa cred ca omul si-a lasat si telefonul! L-am sunat si l-am rugat sa coboare sa stam putin de vorba, dar cica nu era acasa, asa ca am conversat la telefon vreo 4 minute, in care i-am explicat ca am parcat acolo din cauza ca nu mai am unde parca la blocul meu si ca nu e deloc cu rea intentie, ci pur si simplu as vrea sa-mi parchez si io masina pe undeva in jurul blocului si parchez unde gasesc si io un loc liber.....l-am rugat sa ma inteleaga si el pe mine, sa se puna in locul meu.....omul se pare ca a inteles cat de cat, dar mi-a spus "sa nu devina obisnuinta".... biggrin.gif Interesant e ca am mai parcat ocazional acolo (o data la 2 saptamani sa zicem), cand nu gaseam nici un loc liber la blocul meu si nimeni n-a zis nimic....chiar ii ziceam sotiei "oare cand voi gasi si io la stergator un biletel cu vorbe de duh?" biggrin.gif ....si iata ca in sfarsit l-am gasit.... Acuma stau si ma gandesc: santierul la noi la bloc va mai dura ceva....habar n-am cat....dar io cred ca minim 2-3 saptamani....sa mai parchez acolo sau nu? :scratchchin: Io i-am zis omului ca, pana e gata parcarea la noi, parchez si io pe unde pot si n-a zis sa nu ma mai prinda prin "parcarea lui"....deci inclin sa cred ca nu va trece la fapte neortodoxe daca o sa mai parchez acolo.... :angel: E drept ca ar mai fi o parcare mare ceva mai incolo, la vreo 50m....o sa mai parchez si pe-acolo, dar uneori era plin si acolo.... Whatever, sper sa nu denatureze treaba si sa ramana in limitele bunului simt si ale omeniei...
Arheopterix
De ce nu te duci la ADP si inchiriezi un loc de parcare,in parcarea noua?
Alex-F1
Hehehe....crezi ca n-am fost? Am fost si nu se poate! blink.gif Cica in Timisoara nu exista asa ceva!!! Acuma ori o fi adevarat, ori cocoana aia de-acolo n-avea chef de munca....ca vezi Doamne, am deranjat-o de la cafeluta + tigara si de la mult mai importantele barfe cu celelalte colege... :bash: Dar o sa ma mai interesez io pe alte cai, sa vad daca chiar asa este.... Oricum n-ar fi bai mare daca n-as putea inchiria un loc, fiindca in general locuri sunt destule in jurul blocului (pana in 50m distanta de bloc)....ar mai fi inca o parcare mare, care noaptea e ocupata doar 20%, in fata blocului, peste sosea, dar trebuie sa ocolesc blocul (intrarile in bloc sunt in spate) si sa mai trec si soseaua, care e destul de circulata! In spate e super....ies din bloc si sar direct in masina...e fain mai ales cand ploua :angel: Cam in 40% din cazuri gasesc loc chiar in fata iesirii din bloc....practic mai bine nici nu se poate....sunt 6-7 metri intre bloc si masina! arigato.gif
TDiFan
Halba in ce zona stai ? Ca te primesc eu la mine in Nufaru' 2. biggrin.gif
Legionaru'
Va rog sa va uitati cum un bou cu o duba poate ocupa 3 locuri de parcare!

Arheopterix
Eu am o groaza de boi de acest tip.
Tot felul de soferi vin cu duba de la servici acasa.
A K U
Cei care locuiti prin Dr. Taberei, cum a fost cu locurile voastre de parcare aseara, la marele meci? Eu am fost nevoit s-o urc jumatate pe bordura ca acolo era singurul loc disponibil. Oricum, nu cred ca s-a mai uitat cineva aseara ca era locul de parcare al omului marcat cu vopsea...
A, si inca o chestie: s-a gasit un destept cu ditamai tancu' de Chrysler 300C sa-mi impinga masina, in bara spate, cu numarul lui de leasing. Masinile astea nu au parktronic? Era chiar asa de greu sa o dea 5 cm inapoi cand a vazut ca mi-a atins bara? Plina lumea asta de "dashtepti"... :bash:
CRG
aseara am ajuns special mai devreme (in dr taberei), sa fiu sigur. Si da, unul din cele cinci locuri platite era ocupat de un musafir.. :angel:
A K U
Bun, si in cazul asta, proprietarul de drept, ca sa zic asa, ce poate face? Sa-l astepte pana se intoarce si sa-i faca scandal? E clar ca n-ar avea niciun rezultat pentru ca daca i-ar fi pasat respectivului, nu ar fi parcat acolo in primul rand. Asa ca tot omu' ala care n-are nicio vina ramane cu nervii, ca pe nesimtit o sa-l doara in paispe. Nu stiu, bai frate, sa fie a naibii, eu cand ma duc cu masina la prieteni pe undeva, ma uit si-n stanga, si-n dreapta, si-n sus, si-n jos, sa nu-i ocup locul vreunuia, sa nu ocup doua locuri, sa nu blochez pe cineva care vrea sa iasa sau sa intre. Mor cand ii vad pe dobitocii astia care parca isi arunca masinile in parcare din avion.
florin55503
pana acum 2-3 ani nu prea aveam probleme cu locul de parcare. dar au aparut tot 6 dube (multilucreza ca distribuitori) si ocupa spatiu in disperare.
CRG
N-am o problema majora cu cei care parcheaza ocazional pe locul meu. Avem o tara "care este".. nu e vina noastra ca stam in blocuri comuniste.

De obicei parchez in fundul concetateanului (efectiv n-am unde sa parchez altundeva in apropiere) si astept sa claxoneze.

asta e. pe viitor proprietatea privata va rezolva multe.
air_wolf
iar mi-am gasit masina atinsa azi de dimineata... concluzia: n-o mai repar pe asta si imi repar toyota. prefer sa plinga si sa se enerveze altii. :bash:
grenouille
desi garez cat mai departe de locurile platite/mostenite , azi noapte cineva IAR mi-a zgariat masina. toata partea dreapta e numa zig zaguri...
o lasasem intr-o zona unde chiar nu lasa nimeni masinile - ca e plina de bolovani si relativ stramba; masinile cu garda mai joasa nu prea au ce cauta acolo...
imi vine sa plang, are doar 4-5 luni de cand am scos-o de la service pentru probleme similare
florin55503
mie mi-au furat numerele de la masina azi noapte si azi de dimineata m-am trezit cu politia la usa intrebandu-ma daca sunt posesorul unui opel. cei care au furat placutele de inmatriculare le-au montat tot pe un opel dar vectra si au spart asta noapte o benzinarie.
buimac (era 6 dimineata)evident am spus da, dar nu au vrut sa imi raspunda la intrebare imediat. dobitocii nu s-au interesat si de modelul masinii. la insistentele mele mi-au spus ca s-a dat o spargere la o benzinarie in otopeni cu un opel cu nr mele. disperat ma uit pe geam crezand ca mi s-a furat masina. din fericire era la locul ei. cobor la masina cu ei stau cat fac poze, amprenteaza si apoi ma duc la sectie sa declar numerele furate si sa imi dea dovada. a durat relativ putin.
A K U
QUOTE(fortelady)
desi garez cat mai departe de locurile platite/mostenite , azi noapte cineva IAR mi-a zgariat masina. toata partea dreapta e numa zig zaguri...
o lasasem intr-o zona unde chiar nu lasa nimeni masinile - ca e plina de bolovani si relativ stramba; masinile cu garda mai joasa nu prea au ce cauta acolo...
imi vine sa plang, are doar 4-5 luni de cand am scos-o de la service pentru probleme similare


Uite de-aia nu ma duc eu sa vopsesc zgarieturile pe care le am pe masina, pen'ca imi e teama sa nu patesc acelasi lucru peste o zi, doua sau o luna. Ca sa nu mai vorbesc de aia care-ti "ating" masina cand o parcheaza (cum naiba se descurca astia in trafic daca nu pot feri o masina parcata, nu stiu). O singura solutie pentru nenorocitii care zgarie masini: calcati cu steamrolleru' pe cap! no.gif bicycle.gif :bash:
grenouille
daca ar fi fost atinsa din cauze de parcare incorecta nu as fi zis nimic...
accidentele se intampla.
da' asa... cine a venit, a venit cu un cui (cheie? cutter?) si mi-a scrijelit portierele din dreapta+ aripa din fata... faptul ca voi plati un loc de parcare nu o sa il opreasca pe ala de mi-a "pictat-o" sa vina iar si sa mi-o zgarie.
am vb cu soramea acasa, masina altei fete (un mitsubishi ) garat in apropiere avea spatele lovit destul de tare.
ieri sau alaltaieri i-am vazut masina, nu avea nimic. o fi coincidenta... n-o fi?
stau si ma gandesc, muncesc ca proasta de-mi ies ochii din cap ca sa pot trai decent, sa am o masina cat de cat ok si vine un nesimtit noaptea si-si bate joc de munca mea
Arheopterix
O camera de supravegere ar fi bunna.
Baby Blues
nu cred ca ar rezolva nimic camera biggrin.gif Cea mai buna rezolv este garajul . Si eu mi-am gasit masina zgariata de cateva ori, dar foarte putin.
Acum am un mare noroc:Vecinul de palier are loc separat si pot sa parchez in spatele lui. cand are nevoie sa plece se uita pe geam si dacamasina mea este parcata suna la usa si ma roaga sa o mut. Am scapat de soferi dar de vreo luna un vecin mi-a spus ca au trecut niste copii de tigani ce tarau ceva dupa ei si mi-au atins spatele masinii. Ce sa faci.
grenouille
QUOTE(Arheopterix)
O camera de supravegere ar fi bunna.

am pe la firma, po' sa incerc sa montez una. da n-o sa stau cu ochii pe camera tot timpu'. si ce naiba sa fac eu la un metru jumate ai mei daca sunt 2-3 indivizi? ies la ei... sa ce?
pana la urma se rezuma totul la educatie si la bun simt, care nu se cumpara de la piata...
Arheopterix
Exista un sistem de inregistare video ca in magazine.Adica filmeaza din3,4 secunde.
Daca gasesti masina ok,imprimi noaptea urmatoare peste.Daca o gasesti avariata,te uiti pe ea,si o duci la politie sa ii identifice pe Neandertali.
Vor fi acuzati de distrugerea avutului sau asa ceva si risca dosar penal.
Au mai facut asta si altii.
Baby Blues
Eu sunt curios ce au rezolvat? Banuiesc ca nimic. Nu se gasesc hoti filmati cu camere la furst in magazine baremi asa. O asigurare e mai sfanta. Parerea mea!
Arheopterix
Au dat o data la stiri.
Un vecin filmat cum zgarie cu cheia o masina.
Cica a incurcat-o cu legea.
Am vazut si o varianta americana.
A K U
QUOTE(stefan_adrian)
Eu sunt curios ce au rezolvat? Banuiesc ca nimic. Nu se gasesc hoti filmati cu camere la furst in magazine baremi asa. O asigurare e mai sfanta. Parerea mea!


Da, asigurarea e buna, da' ce fac, vopsesc masina din 2 in 2 saptamani? Eu am asigurare, dar nu m-am dus cu ea pentru ca nu am timp. O s-o vopsesc atunci cand o sa am garaj. Pana atunci, Dumnezeu cu mila, ca de tampiti nu ducem lipsa...
grenouille
QUOTE(stefan_adrian)
Eu sunt curios ce au rezolvat? Banuiesc ca nimic. Nu se gasesc hoti filmati cu camere la furst in magazine baremi asa. O asigurare e mai sfanta. Parerea mea!

pai da, da vorba' la antevorbitori- ce naiba fac, stau cu masina numa in service?
da, am asigurare (ca doar nu sunt atat de inconstienta sa tin o masina fara....). da' pe langa bani, mai e ceva la fel de important - de fapt, mai sunt 2 chestii foarte importante- - nervii mei si umblatu dupa acte, astea cum o sa se contorizeze?
arheopterix, unde se gaseste un sistem de genul asta si cam cat costa? da-mi eventual pe PM ca sa nu se considere reclama
Arheopterix
Nu cred ca fac reclama.
Cred ca am vazut si la SellGross asa ceva.
Cel mai bine e sa intrebi intr-un magazin unde vezi camere de supraveghere.Sau benzinarii.
Arheopterix
Sa va mai spun niste intamplari;

Urmeaza sa ma mut intr-un cartier "rezidential".
Aici am CUMPARAT 2 locuri de parcare.Le-am marcat si pus si vestitele lozinci "NU PARCATI" "PROPIETATE PRIVATA".
Cand am zis cumparat m-am referit cu acte,intabulare etc!

Cum nu m-am mutat inca,vecinii profita si tot ma trezesc cu masini ai lor sau ale musafirilor pe locurile mele.
Primesc raspunsuri cum ar fi "Stiam ca nu locuiti aici..."
La care raspund: "Poate vreti sa dormiti si la mine in casa ptr ca nu locuiesc in ea".
M-am saturat ,si dat viitoare cand mai prind pe cineva,il blochez cu masina mea si chem politia ptr incalcare de propietate.
booneK9
QUOTE(fortelady)
... ce naiba fac, stau cu masina numa in service?
da, am asigurare (ca doar nu sunt atat de inconstienta sa tin o masina fara....). da' pe langa bani, mai e ceva la fel de important - de fapt, mai sunt 2 chestii foarte importante- - nervii mei si umblatu dupa acte, astea cum o sa se contorizeze? ...


Din pacate nu-ti plateste nimeni nici timpul pierdut si nici nervii. Pana cand ne va lovi civilizatia si pe noi, incearca sa nu te mai enervezi. Si nu-ti mai duce masina in service la prima zgarietura. Da, e nasol sa nu ai masina stralucind, dar si asa ... e mai mare daraua decat ocaua. Alergi in sus si-n jos si scoti bani din buzunar pentru ce?
Stiu ca nu asa arata un raspuns care sa te bucure, dar... astia suntem.
mihai83654
Cum ajung si eu la ADP-UL asta? Ca aseara mi-am cumparat masina...si deja m-am enervat cu cineva care mi-a blocat masina...in prima zi...
Dar cu locurile astea cum este exact ? Vine adp-ul si zice locul asta din colt e al tau, sau asta din mijloc sau stai tu si alergi pana gasesti pe unu ce nu plateste si ii iei locul? si apoi te feresti :evil:
Luka
Mergi la ADP si spui ca vrei un loc de parcare in parcarea blocului (daca exista, logic). Trebuie sa ai o copie a actului de spatiu mi se pare.
In continuare, ei verifica daca sunt locuri libere si iti spun. Daca ai noroc si sunt, platesti locul respectiv si l-ai inchiriat.
Urmeaza partea frumoasa, si anume convingerea vecinului sa-ti elibereze locul platit, desi el il are de la un bunic. Se poate apela si la politie daca nu coopereaza...bineinteles, se poate apela si la stramosii lui, in caz ca devine nesimtit smile.gif Regula de baza: fara violenta!

PS: ADP= Administratia Domeniului Public (se gaseste cu google probabil)
PS2: Pt intrebarea ta din celalalt topic, referitoare la masinile pe butuci, se poate reclama la primarie.
Cornel001
Prin vara am facut cerere de loc de parcare pt un loc din unele proaspat infiintate, s-a aprobat, am primit act, o vreme nu a fost folosit dintr-un anumit motiv, in curand insa o sa am nevoie de el, azi cand treceam pe acolo am obs ca unul cu o masina isi marcase numarul pe loc si o ocupa, de vreme ce marcase numarul am banuit ceva, ne-am uitat mai atent pe acte, si in loc sa treaca strada pt care depusesem cererea, trecusera strada pe care stau. Blocul meu este marginit de 2-3 strazi.
Maine se duc ai mei sa vada la administratie ce si cum.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.