Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Accidente
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Lada
Pages: 1, 2, 3
Horia49540
asa e , ai dreptate, cel mai rau ii enerveaza cand ii ignori :bash:
da' uneori asa mi-as dori sa fiu politai...sau macar militian biggrin.gif sa-i invat minte :bash: :bandit:
Adelin Daniel47895
QUOTE(REMUS69209)
salut,Eu cred ca nu neaparat o masina noua ofera si o siguranta mai mare.Cel ma la indemana ex.(foarte trist din pacate)este accidentul Laurei Stoica.Daca ar fi avut macar o Lada(sa nu mai zic de o Volga)eu zic ca avea mai multe sanse decat cu un CLIO DIN 2005

Inteleg dragostea voastra pentru lada.... dar aici deja se intrece masura. NU SUNT FAN CLIO....dar sa nu-mi spui tu mie ca la un impact la o viteza totala de 180kmh mai ramane ceva din lada...si dak ramane te asigur ca nu ramane nimik din pasageri. CLIO are structura de rezistenta facuta in asa fel incat sa se comprime treptat si sa absoarba socul. Intr-un accident au loc 3 impacturi: 1) intre cele 2 masini 2) intre pasager si masina si cel mai important 3) intre organele interne ale pasagerului. Corpul uman nu e facut pentru viteze ce depasesc 50 kmh...de aceea nu face fatza unei deccelerari subite. Aici intervine structura masinii menita sa absoarba din soc+airbagul care impiedica lovirea de bord cat si o viteza mai mica de franare a organismului. Pe langa asta sunt multe alte considerente precum volanul, pedalele forma bordului, forma parbrizului, centurile de siguranta...sunt lucruri care ITI POT SALVA VIATA!!!!
Din cate am citit mai sus majoritatea accidentelor se datoreaza atat problemelor tehnice ale masinilor cat si a sofatului periculos. Va asigur ca pe o masina mai vioaie nici voi nu v-ati abtine sa nu conduceti mai sportiv. Dar am intalnit soferi de lada inconstienti..adik veneam din spate cu 100-120kmh, am semnalizat cu 500m inainte k sa nu am probleme si cand ajung la 20m (eram deja pe contrasens) sa il depasesc se baga in depasire fara sa semnalizeze fara nimik am franat brusc pana la 60 kmh si tot mergeam mai tare... pana la urma a trebuit sa franeze si cel pe care-l depasea ca sa nu intre in cel de pe contrasens. Ma deranjeaza masinile vechi la capitolul poluare si siguranta pasageri, in rest sunt un fan...imi plac ca sunt "old school"
Cosmin65397
@Adelin. Care e mai inconstient ? Tu ca mergi cu 100-120 sau cel care merge cu 60Km/ora ? Deci cine risca sa faca mai multe accidente? Gandeste-te la ce spui!!!
Adelin Daniel47895
De obicei cand fac o depasire nu o fac la 50 kmh....plus ca tocmai terminasem de depasit o coloana de masini pe un drum unde se circula in general cu viteza de 100kmh... si ma pregateam de a 2-a depasire asa k normal am accelerat iar... plus k pentru un megane sport precum cel pe care-l conduceam 120 kiar nu inseamna cine stie ce viteza. Nu zic ca eu sunt soferul model, dar conduc cu viteza numai cand imi permite masina si drumul...cand conduc ceva mai lent sau cand conduceam VW transporter nu-mi permiteam sa depasesc 70 nici in linie dreapta. Makr o semnalizare dak-mi dadea omu putin mai devreme sa nu ma sperie in halu` ala...
k.68177
QUOTE
Ma deranjeaza masinile vechi la capitolul poluare si siguranta pasageri

Hmm, poluare? Ce zici daca iti zic, cand am facut itp-ul, pt un opel (creca era astra [ era asa mia mic ] din '98 ), mi-au bagat masina in hala cu spatele, au conectat firele la opel, si sonda de noxe au bagat-o la mine in esapament ? Si crede-ma, Opelul avea catalizator, dar al meu ce are ? La siguranta, da e adevarat, impactul cu volanul ( ma refer la volanele vechi ) poate fi dureros. A mea nu are airbag biggrin.gif, dar are scaun cu tetiera, centura pe role, volan cu 3 spite. Deci cam satisfac capitolul siguranta. Si sper ca si voi v-ati facut ceva modernizari/modificari. Chiar merita.
Adelin Daniel47895
Cand am zis masini vechi m-am referit la tot ce are peste 20 ani...ford, citroen, cadillac, dacia....etc... Nu toata lumea isi permite masina noua, si multi prefera sa tina lada din `70 decat un sh din `90 si probabil au dreptate. E o pasiune si o dragoste pentru acest automobil pe care unii o manifesta insa se exagereaza si nu imi place atitudinea aceea prin care unii se lauda cum au facut alte masini praf in accidente.
Georgian40398
Ei, nu e chiar laudat ca am facut praf alte masini.
Dar eu de ex dupa ce m-am ciocnit de 2 ori, pot sa zic ca ma bucur sincer ca am o masina rezistenta, altfel m-ar fi costat enorm reparatiile. Ce sa mai zic de masinile astea noi, cu bot de plastic/fibra ce o fi. Daca aveam asa ceva ori ma usca CASCO, ori ma usca factura... Eu am avut (din nefericire) coliziune frontala cu vreo 50 km/h (cealalta masina era pe lateral) si am putut pleca mai departe fara avarii serioase. Altminteri eram probabil cu faruri sparte si alte avarii precum radiatorul, capota...
Adelin Daniel47895
Si eu am avut parte de accidente, iar masina mea poate a fost mai rezistenta la anumite chestii, si au costat o groaza reparatiile (platite rca), da sincer nici nu ma intereseaza astea...tot fier ramane, e bine ca n-a patit nimeni nimik!
E foarte scumpa o bara de fibra...
Horia49540
QUOTE(Adelin Daniel47895)
dar sa nu-mi spui tu mie ca la un impact la o viteza totala de 180kmh mai ramane ceva din lada...si dak ramane te asigur ca nu ramane nimik din pasageri.
CLIO are structura de rezistenta facuta in asa fel incat sa se comprime treptat si sa absoarba socul.
cu 100-120kmh, am semnalizat cu 500m inainte k sa nu am probleme si cand ajung la 20m (eram deja pe contrasens) sa il depasesc se baga in depasire fara sa semnalizeze fara nimik am franat brusc pana la 60 kmh si tot mergeam mai tare... pana la urma a trebuit sa franeze si cel pe care-l depasea ca sa nu intre in cel de pe contrasens.
Ma deranjeaza masinile vechi la capitolul poluare


1- mai ramanea ceva, nu stiu cu pasagerii cum e treaba, ca n-am vazut, am vazut doar cand eram mic un accident frontal intre o lada si ceva sport (era inainte de 89) cu niste straini, lada se sifonase, iar masina straina era sus aruncata pe un deal, si soferul ei era taiat la cap
2- clio are structura de carton pe langa alte masini mai vechi de aceleasi dimensiuni, fara suparare
3- peste 100 la ora nu mai este legal, deci...
dar normal ca or fi si nesimtiti si cu lada, si cu wartburg, si cu merzan, si cu mai stiu eu ce
bine macar ca noi nu cunoastem nici unul dintr-asta cu lada, ci numai baieti super biggrin.gif
4- la poluare- cand politia si RAR o sa aiba masini euro 4 o sa duc si eu lada mea la cimitir: ma refer la toate masinile, nu doar passaturile, de ex camioanele alea de duc jandarmii sa bata manifestantii, scot fum mai mult decat un vapor, si totusi au si itp si toate cele, NU E CORECT

si ca un rezumat a ideilor mele pe care le-am exprimat pe acest forum pana acum: nu zic ca lada e perfecta, nu m-am nascut in lada, sper sa nu mor cu lada in garaj (si in nici un caz la volanul ei biggrin.gif ), dar zic ca lada, ca si multe alte masini de conceptia ei (anii 60, tabla si piese uneori chair supradimensionate pentru efortul la care sutn supuse), este o masina foarte buna, usor de intretinut, care isi indeplineste excelent toate obligatiile din caietul de sarcini, si de care voi fi intotdeauna mandru
nu este ...porsche...sa zicem...da' nici cazan nu poti sa-i spui
e ceva original, frumos, si mai ales bun si rezistent biggrin.gif
sa ne traiasca beer.gif biggrin.gif :wave:
Georgian40398
Oricum, sa vad zic cum conduc eu lada mea:
- in oras 50-60 max 70 in pasaje libere
- in afara 80-100 max 110 pe sosele libere, dar nu o tin mult, ca face zgomot cam mare si stau incordat blush.gif Prin sate reduc la 50-60, max 70 daca e genul de sat scurt, se vede iesirea de la intrare...
- depasiri fac numai la masini f lente, daca e unu care merge cu 90 si eu cu 100 prefer sa stau in spatele lui cu 90.
- ma jeneaza camioanele care merg cu viteza mai mare decat pot frana, dar mai mica decat un autoturism si ocupa si jumate din banda a doua... Ma jeneaza masinile conduse foarte rapid, sa zicem ca in ritmul meu vreau sa fac o depasire regulamentara, ma asigur in spate si in fatza, dar in depasirea mea mai lenta vine tare din spate unu cu faruri, care initial era departe. Imi da claxoane, eu nu renunt la depasirea mea :evil: si cam iese cu mici porcarii... Aici ma enerveaza astia care conduc foarte repede, ca te surprind mereu si cred ca nici ei nu fac fatza la situatii delicate, nu sunt asa de meseriasi pe cat duc masinile alea...
blush.gif
Marcel73386
Mda .... bine subliniat adelin .... bun raspuns Horia ... pana la urma cred totusi ca nu conteaza ce conduci atata timp cat sti bine in ce te-ai urcat, adica ... posibilitatile si limitele masinii, hibe ascunse si puncte tari ... sincer cu Lada mea stiu la ce sa ma risc, unde sa ma bag si unde nu, si cred ca fiecare sofer ar treb sa-si cunoasca f bine caii si balamalele.
Nu se poate intelege ... faptul ca noi cei care conducem Lada ne referim la taria caroseriei ... asta e .... este un punct forte, care coroborat cu faptul ca viteze de peste 100 km rar se practica la volanul ei si demarajul destul de slab ... vin sa sporeasca vrem nu vrem sigurantza pasagerilor :angel: ..... daca nu sari in sus nu prea ai de unde sa cazi ... Franele ... nu e nici o problema cu ele ... atata timp cat esti constient ca Lada nu e numai din fier facuta ... iar reviziile si verificarile le faci fiindca ti la tine si la ea .. nu findca sunt impuse de ce stiu eu ce institutie sau organ ... aici vine alt avantaj pt o masina care tre mereu supervizata ... ca te tzine mereu in priza fatza de una care .... " tre sa mearga " fara alte probleme si te trezesti cu surprize
Mama ce m-am ... bicycle.gif ..... pauza
gabriel cretu
180 la ora.....??????? si clio......asta mi-a ramas in cap dupa ce am citit (sau megane....nu conteaza)
stiti in ce masina a murit Diana (printesa) si ce viteza avea???????
Oare mai are rost vreun comentariu?????
Marcel73386
tre sa spun ca .... accidente nu am avut cu Lada ( conduc una de 11 ani ) .... poate sunt un norocos, poate sunt un sofer bun.... insa am simtit un lucru .... Ladutza nu m-a lasat la greu niciodata si m-a facut sa ma simt stapan pe situatie .. m-au ajutat franele, chiar si greutatea ei
Ce sa zic .. au fost impresionante momentele cand ..... am gasit Lada cazuta intr-o garla adanca de 4 metri - am zis cu totii ca si-a luat zborul ca nu mai era nicaieri, disparuse de unde o lasasem....
A fost opera tatalui meu - cum a facut nu mai conteaza - ea statea lipita de peretele garlei ca Omul paianjen ..... rosie si incordata smile.gif .... se oprise intr-un zarzan - mare noroc cu el, altfel s-ar fi dat pe spate si nu cred ca ii era bine ... asha ca a scapat cu capota spate sifonata, pe care am si schimbato, dar nimic mai mult ... atata doar ... o minuneeeee. A si a mai fost ceva cand am tras-o afara cu tractorul un bolovan mi-a impins podeaua in sus ....
Sper ca aici sa citim numai chestii funy ... si ... Sa aveti drum bun !
Horia49540
asta da noroc! putea sa scape saraca in apa :dontgetit:
si la faza cu tractorul: sa vad eu cate masini ieseau de acolo lovite asa in podea si mai mergeau drept dup-aia biggrin.gif :wave:
Andrey75353
Un prieten de-al meu si-a luat o Lada2104. Fostul posesor al ei a lovit la 80 la ora un cap de pod. A zdrobit spoilerul (acum a pus de Aro in loc) spart masca si radiator (pus radiator de dacie).

In timp ce o avea cu fatza in garaj, cu spatele afara si o bijuterea, vantul a inchis usa care a lovit din flaps. S-a spart usa de lemn iar flapsul nimic
Mariustom
Salutare :wave:
Măi Andrey, tu faci cumva reclamă mascată la LADA ?
Nu de alta, dar e interzisă reclama pe forum biggrin.gif
Georgian40398
mi-ar place sa incerc o lada 2104, arata bine si poate avea si motor mare beer.gif
Cosmin65397
Salutare! saptamana trecuta mi s-a intamplat beleaua....ce "noroc" am avut si eu cu o utilitara si cu soferul turc.....veneam dinspre centura de la facut km..., dinspre soseaua berceni,am intrat pe bd metalurgiei..soseaua care da spre metro berceni,vad in fata o utilitara ford cam la 5 -7 metri de mine...fara semnal fara nimic.....trec sa depasesc....ajung in paralel cu el cand....vireaza omu la stanga drept in rusoaica....am ricosat din el pe trotuar..lovind usor cu oglinda un pom...redresez si opresc ma uit pe partea dreapta si vad aria infndata si gaurita spre parte staplului...parbrizu spart...pragu indoit ..infundat...usa zdrentze...balamalele usii indoite trase din stalp....stalpu indoit usor bagat spre interior...si usa din spate putin atinsa in partea de jos. Cand am vazut.....m-am incrucit...Soeru turc al utilitarei nici nu m-a vazut cretinu...si nici romaneste nu stia.In cele din urma am ajuns si la candiano unde dupa aprox 1:30 de dezbateri m-a scos nevinovat...soferu turc doar amenda de 500 mii platind si dandu-mi asigurarea lui...
Utilitara nu avea decat gemul oglinzii spart si janta putin zgariata....nici macar suportu(bratul oglinzii) nu era rupt....
Cam asta a fost experientza ..prima...si sper ultima !
Adrian52125
QUOTE
Mai nene... desi nu-s posesor de ladita, totusi am citit, cu interes, si din curiozitate, ca fiecare poate, ca sa mia afle una alta, si din amunzament, de ce nu, de la caz la caz...

Ce m-a mirat foarte tare aici (si cred ca nu numai pe mine): mai nene, va iubiti voi masinile astea (vad ca le divinizati)... dar nu va ginditi ca sinteti niste pericole publice?

Daca pentru voi si pe voi va doare fix in pix... ginditi-va la cei nevinovati de linga voi si la consecintele care pot avea loc... atit pentru cei tineri (si mai ales copii) dar si pentru cei in virsta.. la urma urmei sint si ei tot oameni, nu?

Cum de aveti curajul sa va laudati cu aa ceva si sa faceti caz si haz de necaz de (si cu) astfel de lucruri?

Hai sariti acu' pe mine (ca si pe colegu' cu meganu' si pe posesorii de subaru) ca etnia lu' o peste... unu' pentru toti si toti pentru unu'... sa ma...

Nu zic nu, or fi amintiiri frumoase, e greu sa te desparti de ele. O fi in adevar tancuri si unele dintre ele n-or fi avind probleme (vezi careva pe aici care zicea ca-si mai scoate pasagerii prin parbriz)... dar marea voastra majoritate... am vazut ca aveti probleme. Si mai aveti curajul sa va si avintati... Ba a cedat una, ba alta... cu asa ceva nu e de gluma. De parc-ar fi un bec sau o siguranta.

Nu e treaba mea si nu ma bag, orice lucru are viata lui si sfirstiul lui odata si-odata... Mai exista si programul de innoire a parcului auto, care, mai nou, este valabil si in 2006.

Cu tot respectul, dar cred ca orice cuvinte sint de prisos! Sa auzim de bine

Si iata ce se imtampla cand unii nu gasesc locul de dat cu capul!Afla tu taticu' ,ca o completare la interminabila ta inteligenta ,ca retromobilismul e practicat in toata lumea.Eu am fost in Utah in America unde daca stai sa te uiti pe soselele de acolo o sa vezi destul de des masini de prin anii 60',70' trecand.Chiar am o poza pe care o sa o scanez in care apare pe soseaua dintr-un cartier White City un Chrysler din anii 50'.Dar de ce sa nu ne laudam cu masinile noastre.Afla tu ,baietica ,pentru cultura ta generala ca nu toti suntem muritori de foame,ci conservam niste masini din placere.Daca e sa fiu si eu neam prost ma laud si eu ca pe langa Lada mai am si un Omega Caravan ,2003 si planuiesc sa mai imi iau o Volga(Gaz 21) si un Renault 10.De acord sunt cu tine in ce spui ca unele masini vechi nu au tot ce le trebuie si sunt pericole dar de aici pana la ce ai spus tu e mult.Intr-adevar franele si directia trebuiesc verificate si reparate regulat la fiecare masina nu numai la cele vechi.Daca e sa vorbim despre pericole ,cred ca Lazile noastre sunt mai putin periculoase decat motociclistii care circula cu viteze mari,taie fata,nu opresc la semafoare.Acum cateva zile un motociclist a lovit o batranica intr-o intersectie din Militari.Da' deh, aia "ie cul buei"Supermegamarfa.
Eu am avut 4 accidente la viata mea 3 cu Lada si unul cu vechea masina DSN.Primul cu Lada l-am facut din vina mea pentru ca stateam ca boul de vorba volan si am intrat intr-o Nubira la trecerea de pietoni.Al doilea l-am avut cu un papuc ,care a incercat sa parcheze de pe banda a doua,al treilea de curand cand un Ka al unui incepator s-a frecat de mine.Cu DSN iar a fost vina mea pentru ca nu am adaptat viteza la ploaie si am intrat intr-o Dacia 1310 parcata pe marginea soselei.Conteaza si masina dar mai mult conteaza soferul,pana la urma ala care l-a omorat pe Teo Peter nu avea Lada.Iar in accidentul in care a murit acel tanar regizor au fost implicate 2 masini noi.Bine ca se face spume la gura pentru scoaterea din circulatie a masinilor vechi ,insa nimeni nu face nimic impotriva tuturor jagardelelor care se gasesc prin trafic!
florentin43993
Pt. Cosmin
Vad ca si tu ai intrat in clubul "Norocosilor".Nici nu vreau sa ma gandesc prin ce treci acum.De abia am scapat de drumurile la tinichigiu.Acum TU "sufletul intalnirilor" ai dat de necaz.Sa ne tii la curent cu repararea Rusoaicei tale.Si sper ca in toamna sa ne intalnim din nou.De abia ii facuse-i motorul.Acum o sa pui si aparatul de sudura pe EA.Bine ca nu ai fost tu de vina, ca altfel te scutura-i de niste bani .Oricum ai sa scoti si tu din buzunar pt spaga ,de asta sunt sigur.Cel putin asa a fost la mine.
Te Salut si sper sa aud vesti bune in curand! arigato.gif
Dragos56563
Maestre, ca sa zic... Asta e... Se intimpla. Cel putin, esti sigur ca iti faci masina k lumea. Bafta !

:wave:
Horia49540
ghinion ne norocit...
pai succes la reparatii...pacat de ea ca avea motorul nou...
succes :wave:
Cosmin65397
Salutare! Am pozat rusoaica sa o vedeti si voi....
Cosmin65397
a doua poza...
Cosmin65397
a treia...
Cosmin65397
a patra...
Cosmin65397
si ultima....
Despre reparatie ce sa zic...am facut comanda la un rus si s-a dus sa aduca piesele pana marti ar trebui sa le am....costul fiind aproximativ de 900Roni (9 milioane). in pretul asta intrand: aripi fata(stanga -dreapta)+ beculetele de semnal rotunde,praguri stanga-dreapta,aripi spate stanga dreapta,panoul spate(fusta), usile de pe partea dreapta le am de la dezmembrari...ce sa va mai zic...miercuri sper sa intre la reparat, luni il sun pe mecanic sa vad ce zice. In rest ce sa va zic....am umblat dupa piese de am innebunit....Am ramas surprins sa observ ca cei de la ghencea nu au in magazin praguri,aripi spate,panoul spate,cand pe grivita era plin de ele...parca este acelasi patron acolo din cate stiu...si inca ceva ..cica aduc piese la comanda....dar piesele de pe grivita ???? nu or fi oare cele de comanda.....si sunt si la pret ridicat.
Bafta si aveti grija de rusoaice..ca e grav cu piesele...
Daniel82595
hmm in toamna, cand ma interesam eu ce masina sa-mi iau am fost in magazinul de pe ghencea si aveau aripi si multe multe elemente de caroserie. Unde or fi oare? blink.gif
Corhana77862
Cosmin, am 2 aripi noi, dar sunt de 2104. Se potrivesc pe 1200? Daca da, as fi bucuros sa te ajut.

Am avut si eu o buba acu 2 zile. La semafor, la casa de cultura, eram oprit primul in coloana pe banda 1, cam la 5m de semafor. banda 2 era libera. Vine una cu un Logan, pe banda a 2 si cand ajunge in dreptul meu, ia dreapta de volan, sa intre in coloana inaintea mea. Ghinionul ei a fost ca nu a aproximat prea bine partea dreapta, si a harshait cu ambele portiere coltul meu. Bineinteles ca in momentul in care s-a facut verde semaforul, eu am dat inapoi, am ocolit-o prin dreapta si am plecat mai departe. Pe lada, NO sign. Intrebarea ar fi, cum se sanctioneaza faptul ca nu am anuntat garda daca am fost implicat intr-un accident in care nu am fost vinovat?
Cosmin65397
Salut! Aripile de 2104 probabil ca s-ar potrivi daca schimb farul dar nu au aceeasi "linie" ca cele de 1200.oricum am facut rost de piese si masina e si in service,cu ocazia acidentului o fac complet la tablarie.
Eu nu cred ca se intampla ceva daca nu ai anuntat politia...La acidente usoare din cate stiu ,nu mai vine politia la locu accidentului deci tu daca nu ai nimic la masina si aia are doar o zgarietura probabil ca nici nu mai trebuie anuntata politia sau sa te duci sa faca constatare.
ionita56403
mare sef e mizilic din ce imi spuneai tu era rau dar cu un tinichigiu bun nici nu o sa se cunoasca este parfum pe langa altele care m-am chinuit cu tovarasii sa le fac
Georgian40398
Uite ca nu mai stiu topic-ul lui Tzo, fratele meu a avut zilele astea un accident identic, un TIR a intrat in oras in spatele lui (avea dacie super nova). Frate-meu e la spital in Pitesti, are ceva fisuri la coaste, a zis ca la lovitura si-a pierdut cunostinta, iar fundul masinii a ajuns pana la sofer. Era singur in masina. Soferul de TIR a zis la politie ca l-ar fi sicanat frate-meu pe valea Oltului undeva...

Habar nu avem ce putem obtine in cazul asta. Banuiesc ca dauna va fi considerata totala, din asigurarea aluia poate frate-meu sa obtina 2500 euro cat facea DSN-ul lui din 2001 ?

Iar pt spitalizare poate cere daune ?

:evil: sad.gif

Nici nu stiu care e mersul evenimentelor intre timp, ala zice probabil ce vrea pe la politie, iar frate-meu e la spital. O sa il intrebe cineva si pe el ? Desi daca a zis ca si-a pierdut cunostinta la impact...
tzo99516
sal
o sa-si ia bani si o sa vina sa-l intrebe cineva si pe el,voi aveti grija sa stea in spital mai mult de 10 zile ca sa aveti ce sa luati de la soferul de tir nu de alta dar e clar ca e lovitura din spate(si dupa cum arata masina soferul de tir nu a pastrat distanta)si cel care a lovit e de vina!si e chiar prost daca a zis ca l-a sicanat fratele tau ca se incrimineaza ca zice ca a vrut sa dea in el! deci ai grija sa stea in spital mai bine de 10 zile si o sa ai ce sa iei de la om,pt ca daca e cu mai bine de 10 zile de spitalizare e caz penal si omu o sa-si mai vada carnetu cand vreti voi(adica in momentul de fata el nu mai are carnet ca e fractu internat si daca sta mai bine de 10 zile risca puscarie,daca nu traci pe el pierzi tu si nu are rost)ii iei nr de tel vb cu el si ii zici ca dupa ce iese omu din spital si vezi ca e bine va ganditi ce faceti,pana atunci asteptati sa vedeti ce zice doctorul!

TRAGE PE EL!FIRAR MAMA LUI SA FIE!
Horia49540
urata intamplare...
aveti grija Georgian
in primul rand multa sanatate fratelui tau
apoi, desi nu e frumos, "arde-l" pe tirist!
ce e aia, ca l-a sicanata pe Valea Oltului? atunci intra la penal la tentativa de omor!
fa cuma zis Tzotzo si mai intreaba cum poti sa-l arzi legal si tare pe nenorocit!
:wave:
Georgian40398
Va multumesc :wave:
Pai din fericire frate-meu nu are mari probleme, are cateva mici fracturi costale, probabil ceva dislocat la un omoplat si bineinteles probleme cu gatul, desi avea tetiera a zis ca nu isi poate ridica capul de pe perna singur...

A zis frate-meu ca la scurt timp dupa accident, dupa ce salvarea l-a dus la spitalul judetean Pitesti (unde trebuie sa zic de conditiile mizere si de un anume doctor care vorbea prietenilor lui frate-meu f. urat de el - il pusesera incaltat in pat, desi el nu se putea descalta... si atinsese cu picioarele peretele) ca au venit 2 politisti de la circulatie zicandu-i ca trebuie sa semneze cum ca accidentarea e usoara... :minigun: Nu a semnat frate-meu, se pare ca TIR-ul a intrat fara franare cu 70 km/h (in oras) in masina stationata la intersectie. Socul a fost puternic, masina e distrusa in intregime, poate doar motorul daca o mai fi bun... L-au scos pe frate-meu pe usa cealalta, deoarece inclusiv usa de la sofer era distrusa...

Poate soferul de TIR le-a dat tare cu spaga ca sa incerce neaparat sa il convinga pe frate-meu sa semneze :evil:

In fine, ce e bine e ca poate azi fratele meu iese din spital, dar o sa primeasca repaus la pat vreo 2-3 saptamani. Insa sper ca el sa obtina banii de masina (se pare ca un coleg cu DSN tot din 2001 a luat doar 50 mils. din asigurare dupa o chestie similara, iar pretul de piata e cam 2500-3000 euro sad.gif ). Daca nu scoate banii din asigurare trebuie sa il dea in judecata pe soferul de TIR, mai are de recuperat si 5.5 mils platiti pentru transportul masinii avariate de catre o firma si sincer cred ca omul ala trebuie sa plateasca si pentru ca l-a bagat in spital :bash:

Atat, frate-meu a zis ca nu vrea sa il distruga, sa il bage la zdup etc. Dar va conta cat de mizer i se va adresa nenorocitul ala cand vor vorbi ! Eu pot pune pariu ca ala i se va adresa ordinar si atunci, cred ca o sa ii fie mai rau.
Horia49540
un asemenea animal trebuie pedepsit, ca sun pline soselele de ei si ucid oameni:bash:

succes si aveti grija! :wave:
tzo99516
nea georgian daca oamenii legii l-au pus sa semneze ca e accident usor,si nu a semnat poa sa se duca si pe la comandant si sa-i explice omului cum sta treaba!daca vreti ca omul cu tiru sa mai aiva carnet si viata ii ziceti ca semnati daca va ia masina.cat despre fratitu faceti bine si tinetil peste 10 zile in spital ca daca nu nu mai pupati nimik de la omul ala cu tiru! dar voi faceci cum vrei! wink.gif
Georgian40398
pai nah, frate-meu a iesit, dupa 4-5 zile, nu a insistat sa stea acolo ca sa il prajeasca pe nea ala cu TIR-ul. ii sau astia de la spital ori ambulatoriu, ori stationare 2-3 saptamani la pat.
dar, daca din asigurare nu ies banii de masina o sa ii zicem clar aluia ca va fi dat in judecata pentru recuperarea daunei, are frate-meu cunostinta avocat. si poate ca va da in felul asta diferenta.
Georgian40398
QUOTE(tzo99516)
cat despre fratitu faceti bine si tinetil peste 10 zile in spital ca daca nu nu mai pupati nimik de la omul ala cu tiru!


dar tu cum ai facut ? cate zile de spitalizare ai primit ? zilele de refacere la pat acasa se pun la spitalizare ?
ti-a cumparat camionagiul masina ? sau ai luat toata suma pt lada de la asigurare ? merci :wave:
tzo99516
nu am avut spitalizare,repaosul nu se pune ca spitalizare,nu am luat nimik de la omu cu camionul(ca a dat el destul la altii biggrin.gif ) si de la asigurare am luat 1105 lei! deci... biggrin.gif
Georgian40398
QUOTE(tzo99516)
nu am avut spitalizare,repaosul nu se pune ca spitalizare,nu am luat nimik de la omu cu camionul(ca a dat el destul la altii biggrin.gif ) si de la asigurare am luat 1105 lei! deci... biggrin.gif


aoleu, nu ai iesit prea bine... pai 11 mils e putin chiar si pt o lada smile.gif
nu aveai nici o posibilitate sa il bagi in proces ? sau macar sa il ameninti cu asta ca sa mai dea ceva bani ?

acu tb sa vinzi din piese ca sa mai scoti ceva...
Ionut45405
Daca nu s-a schimbat legea intre timp e cam asa:
- certificat medico-legal cu nr de zile de ingrijiri medicale (nu spitalizare sau repaus, la o fractura de piramida nazala am avut in certificat 12-15 zile de exemplu si n-am stat nici o zi in spittal si nici in repaus)
- plangere penala introdusa in termen de 60 de zile de la eveniment la procuratura pe raza careia s-a petrecut
- daca nu depaseste 60 zile (mic ?) poti retrage plangerea oricand (dupa ce iei banutii de la vinovat bineinteles)
- peste cele 60 de zile procesul intra pe rol automat.
Deci primul lucru este certificatul medico legal! Daca zici ca are un prieten avocat poate sa-l sfatuiasca mai bine, eu o luam in mana daca nu ma sfatuiam cu unul atunci cand am avut beleaua...
Sula103604
QUOTE
sa nu te manince in talpa cind il vezi pe unu cu vre-o dacie(si nu numai ) cind face pe smecheru' linga tine la semafor??
..nu merita Ben..azi m-a mancat si pe mine, dac vhiar daca nu eu am fost vinovat eram sa patesc ceva..tractiunea spate rullzz..am simtit cum ma duc iarasi..ca tampitii au pus ciment cu nisip pe asfalt..vb de dacii..azi veneam de la cluj..linistit cca doar nu ma cunoaste nimeni de vitezoman smile.gif)..numai politia biggrin.gif..si vad o Dacie..dina aia cu motor cu injectie..am tot vazut ca franeaza in curbe..eu nu vedeam nevoia de a frana..in fine fiecare cu stilul sau de a conduce..dau sa-l depasesc car deh..el franeaza eu acceleram..ajung in dreptul lui..era GPL'u cuplat (eu am limitat la maxim 90 km/h..am strans surubu..si acuma atata am cu pedala in capat)..ala semnalizeaza si tasneste mai sa dea in mine...logic..pun frana..asfaltu cu pietris..hehe..noroc ca am facut cu o zi inainte franele..ca..a ionceput sa-mi umble un pic spatele..dar am reusit sa ma mentin totusi pe strada..acuma cum zice si ben..m-a mancat sub talpa..am pus switch'u pe benzina si da-i dupa ala..sa-i arat si eu ca am 75 de cai..la 130 km/h ala mai accelerea sa nu pot sa-l depasesc:)))..ce tampit, si iar eram in dreptul lui..eu pe contrasens..el legal..deci nu avea treaba..pana la urma i-am aratat pumnu prin geam :bandit: :bandit: :bandit: ...si am ajuns la 140 tremurand..parca toate clantaneau in masina din cauza drumului...si tot de mancatul in palma..am vrut sa incetinesc si sa-i pun o frana in bot...da m-am linistit..si mi-am dat seama ca nu merita Ivan o astfel de durere...si de azi mi-am zis ca nu ma mai pun cu nebunii de pe strazile Romaniei...ma gandesc ca in August ma asteapta Transfagarasanu si dupa aia marea..oare cati nebuni o sa mai prind blink.gif ..oare cum o sa fie si la noi ca in Bulgaria, cum pov Dl Popescu..ca nu te claxoneaza..interesant de vazut si asta..mno aveti grija la nebunii de pe strazi
Mihai103235
hai ca am si eu o istorie
din maaaare noroc nu este cu RASPUTIN (lada mea biggrin.gif)
pe vremea respectiva eram cu o dacie.....dar merita povestit ca sa intaresc tot ce au zis antevorbitorii mei legat de imbecilitatea posezorilor de carnete de soferi
eram in decembrie pe la ora 18-18:30 , la semafor , primul oprit. in spatele meu o dacie break si in spatele daciei un renault 19. din spate a venit o domnishoara cu un ford focus nou noutz , cu numere rosii , care a incurcat pedalele :bash:
la 70-75 la ora cat avea in loc sa franeze , a apasat acceleratia :bash: :bash: :bash:
si atunci sa vezi durere sad.gif((((((((((((((((((((((((((((((((((((((
fordu a intrat sub renault bicycle.gif renault-ul a ajuns cu rotile din spate pe acoperisul (plafonu) fordului , apoi cele doua masini au intrat in breakul din spatele meu .....scaunul soferului cu tot cu sofer au ajuns pe locul din spate.
Cei 3 au intrat in mine.....am avut pe locul din spate o buna parte din radiatorul si motorul break-ului din spate. In fata mai eram cu un coleg si mergeam sa ii luam masina lui de la service. Din forta impactului s-au rupt ambele scaune , a zburat sistemul de incalzire , muzica , am dat pe spate si am spart consola de volan. si ca sa fie cat mai bine din spatele ford-ului a mai venit un VW Golf care nu a mai putut frana si a intrat si el in siru deja format. Nu va puteti imagina ce carnagiu automobilistic era acolo :bash: ....motoare spate , parbrize , benzina , motorina , lichide de toate felurile , bucati de scaune rupte si imprastiate pe jos , masinile una peste alta , dacia break facuta mai mica ca si un matiz.
si ironia sortii....ca dacia cu care eram era o masinuta tare faina : un exemplar din 1974 , inca totul original pe ea , cu tabla serioasa (care se apropia de zsiguli biggrin.gif ) , tapiterie de piele , motor intact cu set Borgo , cutie frantuzeasca , si tinichigeria totala facuta mai putin de 1 luna (lucea de mai mare dragu)
si toate astea din cauza unei dobitoace care a zis ...citez...."declar ca autovehiculele din fata mea nu era oprite sau incetinite la semafor , si ca primul din coloana a franat in mod nejustificat" ( :bash: adica eu am fost ala....gggrrrrrr)
individa a dat declaratia separat in prezenta avocatilor si noah
va imaginati ca nu i s-a suspendat permisu
iara ma enervez numa cand imi aduc aminte :bandit:
iulian104479
Urata chestie.si totusi,daca erai oprit la semafor inseamna ca era culoarea rosie aprinsa(ca doar nu opreai de placere).cum sa spuna aia ca ai franat nejustificat??si daca mergea cu 75 la ora prin oras,automat isi pierdea carnetul.sau legile sunt diferite pt femei?/S-a ajuns ca fiecare drum mai lung sa fie o cursa de pacalit moartea. cu inconstienti,tiristi,vitezomani,betivi,"soferite"pe sosele.
Mihai103235
QUOTE(iulian104479)
Urata chestie.si totusi,daca erai oprit la semafor inseamna ca era culoarea rosie aprinsa(ca doar nu opreai de placere).cum sa spuna aia ca ai franat nejustificat??si daca mergea cu 75 la ora prin oras,automat isi pierdea carnetul.sau legile sunt diferite pt femei?/S-a ajuns ca fiecare drum mai lung sa fie o cursa de pacalit moartea. cu inconstienti,tiristi,vitezomani,betivi,"soferite"pe sosele.


sa-mi imi fie iertata urmatoare exprimare de catre adm si moderatori
dar individa in cauza era ceva ...hmmm...."secretara" la o foarte mare companie de aici
si dupa accident au aparut fel de fel de procurori , judecatori , avocati (amici si prieteni de ai soferitei)
in timp ce noi 4 soferi dadeam declaratia la comun , dom'shoara "secretara" presta declaratia intr-o camera alaturata fiind de fata 3 sau 4 avocati si un procuror si 1 singur politist care statea pe hol si fuma :bash:
iulian104479
mda...traim in Romania.
Legat de accidente.azi noapte,in Bacau,o macara care lucra pe un pod peste Bistrita a plonjat in rau(a distrus podul).Daca aveti drum spre nordul Moldovei prin BC inarmati-va cu rabdare,caci doar pe centura BC se face legatura cu E85,si e full.Plus ca s-a izolat sudul orasului de restul orasului.asa ca toti o luam pe centura(cca15-20km in plus!)Drum bun,fara incidente.
mihail81843
Sti ce-mi place mie la voi in bc ,soseua care iese din oras spre ROMAN dincolo de pod citiva km de pista ..... si militieni la pinda biggrin.gif
alex111735
si eu anu trcut in mai la 6 luni decand mi-am luat niva am avut um "mic"accident pentru mine.
m-am intalnit cu unu cu un bmw nu-mi acordase trecerea.
eu aveam vreo 60 si el tot asa
eu mi-am indoit bull-bar-ul si mi-am spart sticla de la far dar ala isi schimba masina.
supriza mare era ca tocmai luase masina din reprezentanta
era un bmw seria 6 atunci in ziua aia luat
primul drum primul accident
si incepe sa ma injure ca ma da in judecata ca o fi ca o pati si pune mana pe mine si i-am zis: i-ati mana de pe mine pana nu-ti scot dinti din gura"
s-o calmat omu dar tot ma injura.
i-am zis ca de ma mai injura o data il bat de nici doctorii nu-l mai asambleaza la loc.
ca ma da in judecat ca alea alea
mi-o dat maxime sun 112 un accident cu victime sa veniti la fata locului.
mie mi-o dat amenda ca am mintit ca erau victime
ala o ramas fara permis xxx luni
amenda de xxx ron
+ ca mi-o reparat masina + ca i-am zis ca sa-mi dea 1000 euro ca m-o injurat sa nu-l dau in judecata(eu aveam martori pe navastamea si pe soacramea) alea in masina erau terminate
infine si vine politia eu lada nica: bull bar zgariat si indoit umpic, far si suport numar.
el bmw m6 : aripa spate, luneta, usa spate, stalp, usa fata, aripa fata, parbriz, roata fata + spate
roata din fata era smulsa de la locul ei, era la 2 metrii de masina.
i-o dat daune de 80% la bmw seria 6 din 2006
lada mea nu are nici un surub la partea de caroserie, tot este sudat si DA domnule V5 u stiu cat
noi veneram lazile pentru ca sunt masini bune, rezistente, sunt lazi de 25 de ani care functioneaza zici ca-s noi si vezi gunoaiele de logan care dupa 3 luni de la fabricatie au fost chemate innapoi ca-s pericole pentru ceilalti participanti la trafic.
numai bine si urca-te intr-o lada si meri cu una si ai sa ramai uimit de cate poate
CRISTI91516
Forza Lada band.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.