Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Centura de siguranta
Masini.ro Forum > Masini.ro > Masini.ro
Pages: 1, 2, 3
bogdanM
Am preluat o idee de la un alt topic (multumiri lui Florin Ristei), referitor la purtatul centurii.

Intrebarile care se pun sint:
1: Purtati centura in oras?
2: Obligati/rugati pasagerul din fata sa poarte centura?
3: Purtati centura in afara orasului? Aceeasi intrebare, cu pasagerul.
4: CA PASAGER, purtati centura?

Eu intreb, eu raspund:
port, nu oblig, dar cu cine merg isi cam pune centura cind ma vede punindu-mi-o pe a mea. CA PASAGER nu port (n-am circulat decit prin oras, ca pasager).

Sincer sa fiu, se mai intimpla sa nu-mi pun centura, dar ma simt ciudat astfel.
Luka
1. Nu port centura in oras
2. Nu rog pe nimeni sa-si puna centura
3. DA, atat eu, cat si pasagerul trebuie sa purtam centura
4. In oras, nu port centura ca pasager; in afara, da
CRG
da la toate 4. ignoranta doare.
Luka
QUOTE(CRG)
ignoranta doare.


Poti sa explici, te rog?
mike.omega
Am adaugat si un poll biggrin.gif
Votez cu prima optiune si nu cred ca trebuie mentionat ca in codul rutier scrie ca fiecare ocupant de loc dotat cu centura de siguranta este obligat sa o poarte, indiferent de drumul pe care merge masina :wave:
Mariacu
Primul lucru care il fac cand ma urc la volan este sa-mi pun centura, indiferent daca conduc prin oras sau in afara. Chiar ma simt aiurea daca nu o port. Cat despre ceilalti pasageri, ii las pe ei sa decida, niciodata nu i-am obligat sa poarte centura.
DragosS
Era mai bine sa avem optiunile:

1.Da,o port tot timpuk
2.Da,numai in afara orasului
3.Nu
bogdanM
multumesc pt chestionar. chiar ma intrebam cum se face un poll.
DragosS
1: Nu,niciodata
2: Nu
3: Da,de fiecare data si recomand asta si pasagerului.
4: In oras nu,iar in afara orasului nu imi place sa merg ca pasager.Dar daca sunt obligat o port automat.
mike.omega
QUOTE(DragosS)
Era mai bine sa avem optiunile:

1.Da,o port tot timpuk
2.Da,numai in afara orasului
3.Nu


1. Din moment ce votezi cu una din primele 2 optiuni inseamna ca o porti tot timpul.
2. Vezi ultima optiune
3. Cred ca e clar biggrin.gif
CRG
QUOTE(Luka)
QUOTE(CRG)
ignoranta doare.


Poti sa explici, te rog?


Pur si simplu sansele sa rezisti unui accident sunt mult mai mari. Plus ca daca cei din spate nu si le pun, vin peste tine la un impact frontal.

ps: ai vazut "Angel eyes" duminica? biggrin.gif
CipponeG
La mine e mai simplu! Bip-aie atat ptr sofer cat si ptr pasager pana nu-si pun centurile!! Stiu ca are optiune de dezactivare dar n-am vrut s-o scot! Asa ca daca nu vreau sa aud "galagia" imi pun centura!!
Andrei55037
Eu port in 99% din cazurile in care merg in oras centura iar in afara absolut mereu chiar daca sunt pasager pe locurile din spate. Pe ceilalti nu ii oblig sa o poarte in oras, afara insa da.
DORU
Port centura ori de cate ori ma urc la volan sau pe locul pasagerului din fata. Si ii rog in general pe cei care ma insotesc s-o poarte.
Va atrag atentia ca in regulamentul de circulatie se specifica obligativitatea soferului de a atrage atentia pasagerilor sa poarte centura; in plus, in caz de contraventie, el va suporta amenda corespunzatoare.
Watcher
Nu port centura in oras decat daac stiu ca terbuie s-o alerga RAU de tot.
Port intotdeauna centura in afara orasului.
Pasagerul face ce vrea. Cand iesim din oras le spun ca eu imi pun centura si le recomand sa faca la fel. daca nu si-o pun, nu fac scandal.
Cand sunt pasager, port centura numai daca
a) sunt afara din oras
cool.gif soferul e intr-adevar lousy.
f1anatic
DA. Port centura...la fel si pasagerul din fatza. Cu mentziunea ca ocazional nu o port daca sint in procesul de parcare al masinii si/sau mut masina dintr-un loc (parking meter) in altul (garage, after 3 PM). Distantza ar fi de circa 200 de m in fatza spitalului unde este tot timpul politzie si limitele de viteza de 20 mph si 4-way STOP signs sint respectate la singe.

Pe autostrada oblig TOTZI pasagerii sa poarte centura. Nu cred ca e cazul sa caut statistici cum ca centurile de sigurantza salveaza viatza...iar air-bag-urile doar fac ranile sa fie mai usoare...
bogdanM
mi-am adus aminte de o chestie: prin filme vad accidente in care pasagerul (daca nu si soferul) zboara prin parbriz. clar, daca ai centura nu-ti poate zbura decit jumatatea de sus (scuze pt. morbiditate), dar totusi, mi se pare aproape imposibil sa se petreaca asa ceva.

cei care ati vazut sau auzit de accidente adevarate: stiti daca e posibil, totusi?
Vlad6
Eu o port mereu dar pe pasgeri doar ii sfatuiesc. Daca nu ma asculta la prima curba luata cu viteza sau frana se hoatarasc ca ar fi bine biggrin.gif
Acum serios vorbind la pasageri folosesc urmatoarea replica " sfatul meu ar fi sa-ti pui centura pentru ca tabla se repara mai usor decat un om iar testele de siguranta la masina sunt facute cu centura pusa"
DragosS
QUOTE(mike.omega)
QUOTE(DragosS)
Era mai bine sa avem optiunile:

1.Da,o port tot timpuk
2.Da,numai in afara orasului
3.Nu


1. Din moment ce votezi cu una din primele 2 optiuni inseamna ca o porti tot timpul.
2. Vezi ultima optiune
3. Cred ca e clar biggrin.gif


Nu chiar.Citeste din nou variantele.Ocazional nu inseamna neaparat in afara orasului.
James Kilowatt
Eu port intotdeauna si le cer asta si pasagerilor
eddie
Eu nu plec de pe loc fara centura,cine merge cu mine isi pune centura.Si totusi am patit-o si eu ! Pe o autostrada din Florida,am fost atentionat de un sofer de pe banda din dreapta ca baietelul meu din spate nu are centura pusa ! Chestia aia mi-a scapat....pur si simplu
P.S. pentru cei ce nu purtati centura,ce ati face daca un sofer v-ar arata sa va puneti centura?
Indiferent de raspunsuri,suntem departe de a trai intr-o tara civilizata unde legile circulatiei sunt respectate.Ma intreb ce s-ar intampla daca am avea intersectii 3-ways sau 4-ways ca in USA,fara alte semne si semafoare.Legea spune ca se intra in intersectie in ordinea sosirii in intersectie !!!! biggrin.gif
DragosS
Pai daca un sofer mi-ar spune ca nu am centura in oras i-as zice ca stiu!Daca s-ar intampla in afara orasului i-as multumi si mi-as pune centura.
Florin Ristei
Port centura doar in afara localitatii.

Pasagerul (din dreapta) poarta centura OBLIGAT de mine, in afara localitatii (in oras nu-i zic nimic).

Cand sunt pasager, o port obligatoriu in afara orasului.
sergiutruta
Eu port centura si in oras si in afara, cand conduc sau cand stau in dreapta. Daca stau in spate, de obicei nu port centura.
In privinta obligarii pasagerilor sa puna centura, nu m-am gandit niciodata. Poate ca dupa postul asta o sa incep sa le zic biggrin.gif
Watcher
Daca cineva m-ar atentiona ca nu port centura as ridica mana in semn de multumesc. (ce te asteptai ? tongue.gif ) Si sunt serios cu asta. Este clar ca omul e bine intentionat.
Tot asa procedez si cand ma atentioneaza cumea ca am farurile aprinse ziua...
malin34426
Rar , mai uit sa pun centura. Dar pe cel din dreapta il rog sa o faca mereu. Am patit-o in 2001 cand la 60 la ora pe banda din dr , unul de pe banda din stg s-a gindit sa faca drepta si m-a lovit in usi aruncandu-ma intr-un stalp aflat la 6m in fata. (deci nici vorba de frana). Eu am avut volanul de care sa ma sprijin , dar varul meu a spart parbrizul cu fata si a capatat 6 cicatrice (cam vreo 14 copci). De aceea iubesc mitsubishi galant e16a, e un tanc. Imediat dupa am inceput sa port centura si ii pun si pe ceilalti sa o poarte. Apoi am scris o brosura si despre centuri si airbaguri.
Conform statisticilor purtarea centurii reduce riscul de accidentare cu pana la 45% la care airbagul mai adauga cam 30%. Pe cel din dreapta centura il obliga la o pozitie adecvata in scaun si il protejeaza cat de cat si de intalnirea cu airbag-ul care daca se produce sub 30 cm de plansa de bord il poate omora. Mi se pare inteligenta ideea americanilor cu centura care se pune singura . Se pare ca totusi nu a rezistat si n-am gasit pe nicaieri o explicatie. poate ma lumineaza cei de peste "garla"(Iulian& co).
Si ca o paranteza , ca sa stim cui multumim:
Centura a fost inventata de un francez Gustave Desire Liebau in 1903 si era in doua puncte (peste brau). aFost montatapentru pima data ca dotare din fabrica in 1947 pe Tucker in America. In 1958 un inginer de la Volvo a inventat centura un trei puncte (cea de azi) .
Airbagul a fost folosit in timpul razboiului la avioanele de vanatoare., dar pentru masini a fost inventat de americanul John W. Hetrick in 1952.
Sa la fie tarana usoara !
adi45619
Imi pun centura in mod reflex. Asta pt ca mi-a salvat viata la propriu. arigato.gif Dupa 'sinistru' aveam echimoze si escoriatii pe pielea de pe clavicula si pe abdomen jos in stg si dreapta. Eu am scapat intreg, centura s-a smuls din punctul de sus si masina a ajuns la fier vechi(era o Dacie 1310).
Paul46623
Nu stiu daca am dreptate (cel mai probabil nu), dar eu stiu ca acel tip de centura e doar in doua puncte. Noile reglementari de siguranta auto l-au declarat insuficient.
madalina
Port centura intotdeauna. Nu ma simt bine la volan fara centura. O fosta colega de serviciu, cu un ten superb si l-a distrus pentru ca a intrat o dobitoaca in ei, soferul purta centura n-a patit absolut nimic, desi masina a fost lovita in stang. ea, in dreapta, fara centura, a spart oglinda cu fruntea si tate cioburile i-au cazut pe fata.

Pasageruui din dreapta in 99% din cazuri ii spun sa poarte centura. Celor din spate, niciodata.

Ca pasager in dreapta port inttodeauna centura, in spate extrem de rar.
Anjin
La mine este reflex. Pur si simplu cand ma urc la volan nici nu ma mai gandesc si trag de centura sa o fixez. Mi se mai intampla cand ajung la garaj sa ma dau jos sa deschid usile si pe urma urcandu-ma inapoi mane se duce automat spre centura... desi nu mai am decat de parcat masina in garaj si evident ca nu mai e nevoie si ma opresc.
Dar impulsul asta este. biggrin.gif

Cand sunt in dreapta deasemeni imi pun centura indiferent daca sunt in oras sau in afara... desi am observat cu amuzament ca unii soferi se uita la mine ciudat ( un fel de " ce , nu ai incredere in felul cum conduc?")
Nu am mai calatorit de mult in spate dar acolo din pacate nu imi puneam centura ( la Dacie nici nu am )

In privinta pasagerilor cam toti isi pun centura cand merg cu mine in masina. Nu ii oblig dar le spun daca vad ca nu "se simt" dupa primele minute de cand am plecat de pe loc.
V l a d
in oras nu port centura, in afara da si le cer si pasagerilor sa o poarte.
Nu de alta da nu prea vad rostul centurii in ambuteiaj biggrin.gif
adi45619
Am auzit de un caz de la chirurgie plastica. Le-a venit un tip care nu si-a pus centura de siguranta si l-a plesnit airbagul rau peste fatza intr-un accident. Nu avea nimic in rest dar la fatza au trebuit sa lucreze ceva. biggrin.gif
gabi4
E bine sa porti centura. asta cu siguranta. pana acum ca pasager intotdeauna aveam grija sa port centura. acum ca am dobandit si permisul de conducere cu atat mai mult
Nicolae30758
si la mine a devenit un reflex. imi pun centura oriunde in oras sau afara. din pacate nu le cer si celor din spate sa si-o puna, cu toate ca ar trebui. pasagerului de pe "scaunul mortului" insa da.
Luka
QUOTE(V l a d)
in oras nu port centura, in afara da si le cer si pasagerilor sa o poarte.
Nu de alta da nu prea vad rostul centurii in ambuteiaj biggrin.gif


Stii ca gresesti, nu? biggrin.gif Daca recunosti, eu unul te iert ca si eu fac la fel blush.gif
Vlad60979
Desi sunt adeptul centurii de siguranta aproape 100%, stiu evenimente in care cel care a purtat centura a murit dar arata "de parca era viu" vorba politistului din banc, dar si cazuri care au scapat tocmai datorita faptului ca nu au purtat centura altfel erau morti.
Fiecare accident este unic chiar daca se desfasoara in aceleasi conditii climatice, cu aceeasi masina si la aceeasi viteza. Niciodata nu poti stii...
Mai bine esti constiincios si prevazator.
cristyyy
o port in 90% din cazuri, iar daca eu port, ii pun si pe pasageri sau cel putin pe cel din dreapta sa faca la fel. bicycle.gif
nu de altceva, dar in cazul unui accident, tot eu sunt tras la raspundere ...
Alex46215
port intotdeauna centura si ii sfatuiesc pe pasageri sa o poarte.o port si in calitate de pasager
madalina
Cine a mers astazi pe Str. Traian a avut ocazia sa vada ce se poate intampla in oras, chiar pe o straduta. Intr-o curba, o masina a intrat intr-un zid pe contrasens, apoi s-a oprit intr-un pom. Airbagurile erau sarite, pomul era intrat binisor in masina.

Daca cine a fost in maisna n-a purtat centura, daca a scapat de accident binisor, de lovitara airbagului mai greu...

Imi pare rau ca nu am putu face fotografii.
DragosS
Nimeni nu e perfect! biggrin.gif

Acum serios vorbind,va dati seama ce viteza putea sa aiba acea masina pe o straduta daca a intrat in halul ala in pom.Daca ii sarea un copil in fata?Multi si-o si cauta cu lumanarea.Si mie imi place viteza si merg destul de tare in afara orasului.Dar una este sa mergi cu 150 in afara orasului pe drumuri cu 2 benzi pe sens si alta este sa mergi cu 80-90 pe stradute inguste.
madalina
Nu stiu cum s-a petrecut accidentul, insa acolo este o urba destul de urata, iar daca i-a aparut un pieton in fata si mergea cu 60, nu prea avea alternativa.

Iar daca Dragos ar edreptate si respectivul avea viteza mare si de pe contrasens venea cineva cu vitea regulamentara, dar fara centura, ca nu se intampla accidente grave in oras, ce se intampla cu cel nevinovat?
HalbaSus
La audi (de altfel si la vw-uri noi) este un o bipaitoare care suna fara incetare daca nu si-au pus pasagerii din fata centura (si depasesti o viteza "de parcare")... sincer ma enerveaza acest "safety feature"...

In oras (cand conduc alte masini, nu audi) nu port centura... in Oradea nu exista drumuri mai lungi de 15 minute (pe aglomeratie)... si daca ai mai multe drumuri de facut prin oras pe de o parte e enervant, pe de alta dupa primul drum probabil uiti sa o mai porti (asta in caz ca nu exista o bipaitoare care sa te exaspereze ca o mamica grijulie biggrin.gif)...

In afara orasului port tot timpul centura... Pasagerii poarta si ei in afara orasului... si eu o port daca sunt pasager in afara orasului...


Dar daca tot veni vorba de siguranta: cati dintre voi va reglati corect tetierele (sper ca stiti ca ele nu sunt acolo doar pt comfort).
sergiutruta
si ce inseamna mai exact reglarea corecta a tetierei? blush.gif
Luka
Pai inseamna sa fie la un nivel de inaltime corect. Daca sunt prea jos, la un eventual accident, capul ti se va duce spre tetiera, in spate, insa aceasta fiind prea jos, iti poti rupe gatul biggrin.gif
Eu le am reglate astfel incat, daca las capul pe spate, sa se sprijine pe tetierain totalitate.
mike.omega
In caz de accident pe langa centura este foarte importanta si tetiera pentru a sustine capul. De asta diversi constructori au dezvoltat sisteme inteligente de actionare a tetierelor in caz de accident si altele.
Dupa mine la tetiera conteaza forma, materialul din care e facut si pozitia sa fata de scaun si capul meu biggrin.gif
HalbaSus
Conteaza mult tetiera... me knows... cand m-a lovit "soferul profesionist cu dacie papuc rablagita" din spate... am tras o ceafa serioasa tetierei... Noroc ca era bine reglata...

E foarte important sa fie blocabila... la opel ca norocul e blocabila, la fel si la audi... la sharan din pacate e mobila (adica nu se poate bloca)... in cazul unui impact puternic nu iti opreste capul ci permite ruperea gatului... (dar pt asta trebuie sa fii lovit zdravan)...
BandiT
La drumuri lungi port centura tot timpul, si atrag atentia si la pasageri sa o poarte.
la drumuri scurte sau prin orase nu port centura...si nici nu atrag atentia eventualilor pasageri..
stiu ce prevede legea , dar din punctul de vedere al centurii o incalc.
bogdanM
Mi-am adus aminte de un accident (ma rog, singurul) pe care l-am avut cu masina: in oras, pe ploaie, mergeam cu 50Km/h si dadeam sa intru dinspre Pache Protopopescu in rondul de la Izvorul Rece, si un tembel de taximetrist (INCEPATOR!!! nu cred ca avea mai mult de un an de cind avea carnetul) - si a intrat in rond desi trebuia sa-mi cedeze prioritatea. L-am troznit cu partea din stinga, fata, in partea lateral dreapta. Eu aveam Matiz, el Dacie berlina. Desi aveam centura, am dat cu capul in geamul lateral - destul de incet cit sa nu-mi apara cucuie. Ma intreb cum era daca nu aveam centura, poate ajungeam cu capul in suportul din fata...
florin55503
in oras nu o port in schimb in afara da. dimineata poti sa citesti ziarul linistit in masina in pasajul de la unirii. iar in zilele astea cu greva de la metrou, poti sa iei si masa sau sa o pui de un gratar deca esti rapid.

cat am stat o ora la piata sudului pe undeva sa astept pe cineva 4 accidente s-au intamplat ieri. multumim metrorex
DragosS
@HalbaSus: cred ca se poate dezactiva acea bipaitoare de la audi.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.