Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Difuzoare - alegere
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Tuning > Interior
Pages: 1, 2, 3, 4
Fuscobal
Depinde cat de bine vrei sa iasa. Pentru un utilizator obisnuit 5 mil ar fi suma de baza. Pentru competitii, cred ca poti sari de 10mil pentru 2 portiere !
Marius43590
nu fac reclama,
http://www.clearsound.ro/product_info.php?...;products_id=76
daca te pricepi putin sa instalezi tu, te costa mai putin
Crivat34193
am inteles ca de fapt ar fi in jur de 10000000-15 milioane toate usile,in mare parte depinzand si de materiale.....In fine.Pe moment am sa pun doar extreme door kit pe care l-am luat si sa vedem.Totusi ma macina un lucru:in cazul sistemelor gen Bose,Jbl,Etc care sunt optionale pentru sistemele stock se face aceasta insonorizare?Ca ma gandesc ca nu stau aia pe linia de montaj sa spuna asta are bose si ii punem asta nu,etc.Adik doar in cazul schimba doar componentele audio mai aduga ceva ce modelul stock nu are(un amplif mai rasarit sau un sub).Gresesc?Ca ma uit de ex la Meganul meu care vine cu Cabasse(un nume totusi)si care e la fel de neinsonorizata ca una clasica ,cu sistemul normal.
Marius43590
eu as face chestia aia de pe link, dar nu acum si din pacate nu stiu cand....
Fuscobal
Door kit ala e cam la limita. Din cate am vazut eu la o masina cu portiere normale, nu a ajuns si a trebuit sa mai cumpere. Daca mai ai si vreo masina sport in 2 usi, nu stiu ce te faci. Bulk ala e cea mai buna afacere. Daca faci raportul pret/suprafata, iesi mult mai bine !
cioaba
daca tot vorbiti despre difuzoare, stie cineva ce dimensiuni au difuzoarele din usa fata la megane 1? ma intereseaza valoarea aia unica in inch, ca stiu si eu sa le masor cu sublerul, dar pe cutie in magazin gasesc doar o valoare. sa fie diametrul exterior? blink.gif
radu67277
QUOTE(cioaba)
daca tot vorbiti despre difuzoare, stie cineva ce dimensiuni au difuzoarele din usa fata la megane 1? ma intereseaza valoarea aia unica in inch, ca stiu si eu sa le masor cu sublerul, dar pe cutie in magazin gasesc doar o valoare. sa fie diametrul exterior? blink.gif


16,5 cm sa scrie pe cutie .
cioaba
mersi! o sa transform in inch sa vad daca merge ce am vazut eu.
Darius76093
Hai ca va intreb si eu acum poate stie careva la Astra Classic ( G ) ce dinensiuni au difuzoarele fata/spate ca as fi tentat sa le schimb cu altele. Ms mult beer.gif
r4mp
si pe mine ma tenteaza sa schimb sonorizarea dar nu prea sunt bani... ceva alternative mai eftinache dar si mai bune pt sistemul meu ce ar fi?

radio-cd ( fara mp3 ) cu amplificare 4x35
2 tweetere - 4 ohm 40W
2 midwoofere - 4 ohm 40W 16.5cm (cele din portiere.. n`am stiut sa traduc :angel: )
2 full-range - 4 ohm 40W 16.5cm

am mai scris pe undeva ca nu pot sa schimb radio-cd`ul pt ca e integrat in bord.. dar presupun ca se poate lega amplif la el

as vrea ceva gen.. cele fata sistem tweeter + dif , spate difuri full range ( sunt in aripa masinii cum ar veni... ) si un woofer blush.gif

ps: cum ar fi mai bine? 2 amplifuri ( pt boxe si separat pt woofer ) sau un amplif pe ... 6 canale ( 4 + 1 in punte pt woofer )
Armadyllo
Salutare.Eu nu ma laud,dar cu un Pioneer (fara mp3,asa l-am gasit pe masina),si boxe Clarion,sunt destul de incantat.Playerul ....scoate...scriu ei 4x45 W,nu ajunge el in veci acolo,dar suna bine.Clarionul e SRR1725,de 16.5 cm, 2 cai.Le-am cumparat 50 E sa le pun in portiere.Da cucu....masura era de 16.5 al diametrului,dar de acolo unde se prindea membrana si nu mai incapea conul.Asa ca le-am lasat frumusel pe alea care erau mai bune(proba audio),ca aveam 4 de acelasi tip,iar Clarionul l-am pus in spate.Nu sunt cine stie ce....dar se aude binisor.

As mai vrea sa precizez ca un dif fara cutie,poate sa fie Bose, Jbl,sau nus' care,fara cutie nu inseamna nimic.Deci indiferent ca sistemul acustic este Bass reflex,sau incinta inchisa,trebuie neaparat cutie.

Frecventa:din ceea ce stiu eu...omul poate percepe sunetele,incepand de la 18 Hz...si pana pe la 18-19000.....iar mai incolo,ultrasunetele,percepute de caini,pisici,si alte animale + insecte.Perceptia omului in legatura cu frecventa este de forma unei linii curbe.Deci incepand de la bas....crescand spre medii,si apoi coborand spre inalte.De aceea,pentru o egalizare optima,respectiv amplificarea sunetelor din benzile pe care omul le percepe mai greu,equalizer-ul ar arata invers proportional cu perceptia umana.O linie curbata in jos....aproximativ.Deci daca vrei dif cu una 2, 3 cai,cauta sa fie cam de la 35 Hz in jos(limita minima),chiar daca nu o sa rasune chiar de acolo,dar conteaza.Iar in sus...20000,22000,cum mai pun producatorii.Am vazut pe un site dif-uri care ziceau ei ca scot pana la 34 KHz....habar nu am ce om aude pe acolo,probabil era facut pentru Gradina Zoologica,sau pentru teste ceva.
Dif-urile majoritatea au in datele tehnice,un grafic cu raspunsul pe frecventa,respectiv puterea fonica,calculata in decibeli.Normal se citeste curba basului acolo unde ajunge sus,tot raportata la decibeli.Nu stiu daca ma intelegeti,dar nu gasesc alta forma de explicatie in momentul asta.Se zice ca puterea maxima supotata de aparatul auditiv omenesc,este de 120 foni/decibeli.

Normal daca cautam dif-uri,cel mai bun e ala,pe o singura cale.deci daca vrem bas.medii ,inalte = 3 dif-uri.Ala cu 10 cai pe unul,are si dezavantajele lui.Ar mai fi dif-urile cu magnet,cu Neodyum,sau cu magnet dublu,pentru amplificarea campului,respectiv fidelitate.

Cum a spus alt coleg mai sus:Inalte in bord,medii in portiera,si Bass in spate.Nu cred ca este nevoie de dif-uri in portierele din spate,daca ai sub luneta basul ,sau tun in portbagaj.
Ca firme....am ascultat mai multe,dar Jbl-ul m-i s-a parut bun,DLS,Clarion asa si asa...nu regreti,Blaupunkt,sony si pioneer,nu prea mi-au placut(la boxe).Pacat ca nu s-au lansat mult astia de la Eminence in domeniul asta! OFF TOPIC...aveam acasa doua Eminence,nu de masina,de 300 W,/15 inch,aprox 38 cm.Bune bune...foarte multumit.

Impedanta:sincer la 2 ohmi...nu prea vad calitate super.in sus e bine.Daca ai 2 de 8 Ohmi le pui in paralel si iti da 4 Ohm.Dar nu se prea fabrica pt masina de 8 Ohm.Impedanta mica e buna pt spatiu deschis.Conteaza mult si filtrele.Daca e facut de nenea care repara ceva chestii electrice.,nu sunt sigur ca ies bune,deci conteaza firma,Daca e/nu facuta bobina pe miez de fierita.Ca difuzoare se fac kk..lau ,de multe firme.Dar putine stiu sa le faca bine...si alea isi merita costul.Parerea mea e ca la sisteme audio,daca vrei calitate,nu te pui la cateva zeci de euro.

Nu sunt expert in sistemele audio,stiu si eu cate ceva,dar sper ca am mai lamurit pe unii care sunt mai slabi la cunostinte in domeniul asta decat mine.
r4mp
si totusi un mic ajutor si pentru mine la alegerea boxelor? :angel: si ca sa completez.. la unele posturi de radio imi mai haraie.. antena e intacta. de la ce ar putea fi? nu am radio`ul bun sau probleme cu firele?
Vlad6
daca doar la unele posturi haraie ar trebui sa fie receptia ( inclusiv conexiunea la antena ) sau aparatul....parerea mea
Armadyllo
Parerea mea:daca haraie numai la anumite `posturi e de vina receptia.Daca haraie la toate,...e conexiunea cu antena...firele sau chiar aparatul.Radio-ul emis in FM...sunt de fapt undele ultrascurte.FM este banda cu o buna calitate,chiar foarte buna...dar trebuie mai mare putere in antena de emisie.Nu vorbim de undele lungi...care ajung si pana la 11 KM ...unda,una singura.Se propaga foarte usor...ocolind dealuri cladiri.Oscilatia se propaga pe verticala.Numai ca sistemul este destul de arhaic...pentru ca nu ofera calitate.
Cele ultrascurte se propaga greu...nu ajung departe,daca are putere mare de emisie antena...cam tot ce prinzi tu pe radio este din reflexie...adica din respingere (cladiri,corpuri dure etc.)...deci daca esti aproape de statie...sunt foarte multe reflexii,si prinzi bine...daca esti departe...prinzi ce mai`....ramane.Important este:puterea de emisie a statiei radio.Sper ca m-ai inteles cumva.
r4mp
multumesc armandyllo pentru raspuns. era vorba de radio deea ( sper sa nu supar pe nimeni pentru reclama ) care e un post relativ nou ( 1 an ). si poate nu emit ei atat de " puternic ". oricum nici recieverul meu nu e extraordinar ( stock ) asa ca adevarul e pe undeva la mijloc blush.gif
Armadyllo
QUOTE(Mihai63569)
, -daca optezi pentru un woofer iti recomand sa nu il instalezi fara un condensator de macar 1 farrad pentru ca wooferul este mare consumator de curent si nu vrei sa ai fluctuatii de fiecre data cand da cu basu.
Multa bafta.


Mihai ...sa fim seriosi..."condensator de macar un farrad"????
Ai vazut tu condensator de asta?ar avea marimea aprox ca unei camere de locuit..2/3m.aproape biggrin.gif .Din cate mi-aduc aminte eu...a fost un experiment :s-a construit un condensator de 1 farrad,s-a incarcat,(curent) normal,nu stiu cat a stat la operatiunea asta,dar dupa aia nu au mai putut sa-l descarce complet si l-au dinamitat.Citisem asta cu ceva timp in urma.

De aia unitatile de masura la condensatori sunt in : "nano-"...si "micro- farrad"!Sigur e asa...

In plus....cum recomanzi colegului nostru sa lege condensatorul? vorba ta"sa il instalezi"..serie sau paralel?.poti sa ai si mama filtrului de bas...daca ai legat condensatorul in serie...nu auzi nici un "dum" asa ca:la inalte in serie si la bass in paralel,numai ca la bas mai ai nevoie si de o bobina!Din cate imi amintesc...ca nu am mai intrat de mult in contact cu domeniul asta...
Armadyllo
No offence please... arigato.gif
radu67277
Hai sa nu dam informatii eronate daca nu stim...
Condensatorii se folosesc in instalatiile car-audio si cel mai mic ( dupa stiinta mea ) e de 0,5 farazi. Se recomanda 0,5 farazi pentru fiecare 500w rms.
http://www.electronixwarehouse.com/car/acc.../capacitors.htm
Andrei Suzuki
Eu am condensator de 1F pe masina,deci se poate.
Lucas
Sa va intreb ceva. Care difuri ar fi mai bune ( adica sa scoata sunetul cat mai clar la puterea mentionata de ei ).
1. JBL P6550C
diametru woofer 16,5 cm
putere: 90W RMS, 270W max
impedanta: 4 ohmi
raspuns in frecventa: 45Hz - 21kHz
adancime instalare 62 mm
diametru decupare 143 mm
2. Mac Audio Opympic 2.16
dimensiune - 16.5 cm
putere 160W RMS (260W max)
raspuns in frecventa 30Hz-26kHz
91dB
crossovere incluse
con de kevlar
tweeter titaniu
3. DLS MS6
diametru woofer 16.5 cm
tweeter UP1C, 28 mm
putere 100W RMS / 160W max
sensibilitate: 92 dB (1W/1m)
impedanta: 4 ohmi
crossover: low pass 6 dB & high pass 12 dB

Acuma Mac Audio...nu stiu...vad ca incep sa infloreasca pe masinile din romania sistemele audio de la ei, dar chiar nu stiu daca sunt de calitate sau nu. Am auzit ca mac Audio-urile , cica s-ar importa la noi sub pretul pietei de dincolo fix de aia ca sa se lanseze pe piata. Cred ca depsre mac audio era vorba. nu stiu sigur ca faza asta am auzit-o mai demult.
DLS....firma buna dar au fost multe cazuri in care s-a stricat diful. Sa umblu cu garantii, etc...cam mult de lucru. Nu stiu ce sa zic.
Acuma mentionez ca nu imi trebuie bass puternic deoarece va veni inlocuit subwooferul cu ceva mai puternic. Astea mi le trebuie in usuile din fata. Voi ce ziceti ? care ar fi mai bun ? raport pret/calitate , sunetul cel mai bun ( clar si natural ma refer).
Lucas
JBL-ul la 6.150.000 lei
Lucas
DLS-ul la 5.200.000 lei
Lucas
Mac Audio-ul la 5.490.000 lei

Acuma bine-nteles ca va veni antifonare usi fata + plafon + portbagaj.
Lucas
Ah. Ar mai fi magnat Xcess 216
diametre: 16,5 cm woofer, 2 cm tweeter
putere 120W RMS (180W max)
raspuns in frecventa 32-32000 Hz
Pret : 3.950.000 lei. Acuma ce mai vreau sa stiu este daca de exemplu merita sa dau diferenta de aprox. 2 mil intre maganturile astea, si jbl-urile alea. Si nu numai in cazul asta. merita sa iau cel mai scump ? calitatea sunetului este cu mult mai buna decat altui difuzor din lista prezentata.
Lucas
.
Andrei Suzuki
Eu zic sa mergi pe DLS (dintre astea) cu ochii inchisi,dar asta ar fi alegerea mea. Incearca sa le asculti pe undeva.
r4mp
la nishte dif`uri de .... 50 - 60 w .. exista volum la amplifuri? pt ca nu prea am gasit sub 75 w .... ( 2 x 75 w in 4 ohm ).. are vreo legatura puterea maxima a difuzoarelor ( care sa zicem ca la un dif de 60 w rms este de 100 max )?
Andrei Suzuki
Alege ampliful a.i. puterea lui REALA sa fie mai mare decat puterea REALA a difuzorului.
Crivat34193
Usor off topic:Ca o idee am fost azi la expozitia Tiriac Auto si am fost curios cum se auzea un sistem Bose in Mazda 6.Am fost f atent la insonorizare,si cu parere de rau trebuie sa spun ca se auzeu si la acest sistem usoare zbarnaieli ale plasticelor.Ceea ce m-a facut sa ma gandesc daca nu cumva este mai avantajos sa iau sistemul stoc,sa schimb boxele cu unele mai bune plus insonorizare si eventual un amplif.Vorbesc in general,exemplul cu mazda este intamplator,legat doar de ideea de a asculta un sistem "de fabrica"mai rasarit.Ma gandeam astfel ca nici aceste sisteme mai scumpe vad ca nu au insonorizare.De ce oare?la cat se cere pe ele sunt nu mi se pare normal
HalbaSus
Si maica-mea are sistem BOSE pe ML si si la ea zbarnaie plasticele (bine, am mai zis-o si cu alte ocazii ML-ul e asamblat ca naiba... ). Banuiala mea e ca plasticele alea sunt proiectate pt boxe "normale"... apoi pun unii boxe BOSE (care au un bas mult mai puternic) si automat incepe zdranganeala... Dar calitatea unui sistem BOSE foarte greu o reproduci cu produse aftermarket... nu zic ca nu se poate... dar e ff greu.
Crivat34193
Te contrazic.Am un amic cu un Passat 2003 cu instalatie clasica(adik cd-ul stock incorporat in sistemul de navigatie) dar boxe DLS.Se aude demential,numai ca nici el nu si-a facut antifonare si se mai aud mici,dar discrete zbarnaieli.Calitatea,claritatea puterea si fidelitatea sunetului nu erau cu nimik inferioare celor din Mazda cu Bose.Plus ca el nici nu a amplificat boxele si nici n uavea subwoofer.Pur si simplu te "masa"sunetul la volum mai maricel. biggrin.gif
Armadyllo
QUOTE(Andrei Suzuki)
Alege ampliful a.i. puterea lui REALA sa fie mai mare decat puterea REALA a difuzorului.


Andrei....daca puterea amplificatorului este mai mare decat cea difului...ai mari sanse sa arzi difuzoarele,sa sara membrana,sau pur si simplu sa " obosesca"

Eu nu am auzit nicaieri o astfel de indrumare.Se stie ca amplificatoarele ca `putere trebuie sa fie sub cea a dif-urilor.Referitor la topic....pozele nu ma ajuta extraordinar.Ceea ce trebuie pus...sunt specificatiile tehnice:banda de frecventa in care lucreaza,frecventa de rezonanta,sensibilitatea,impedanta,diametrul membranei.POzele dupa aia...
radu67277
@Armadyllo
Iar ai avut un moment "blond"..... biggrin.gif


Fuscobal
Hmm, iar observ multe confuzii pe aici :

QUOTE
Dar calitatea unui sistem BOSE foarte greu o reproduci cu produse aftermarket... nu zic ca nu se poate... dar e ff greu.


Nici n-ai idee cat de usor poti reproduce "calitatea" unui sistem Bose. Pune-mi la dispozitie 1000E pentru tot sistemul si iti pot arata ! Trebuie numai sa ai ureche sa auzi diferenta ! Majoritatea prin mai bine inteleg " cu mai mult bas, care sa te maseze, sa te scoata prin parbriz si eventual sa mai si borasti". Daca pentru unii senzatia de voma este echivalata cu cel mai puternic sentiment in muzica, inseamna ca lumea e pe dos.

QUOTE
Andrei....daca puterea amplificatorului este mai mare decat cea difului...ai mari sanse sa arzi difuzoarele,sa sara membrana,sau pur si simplu sa " obosesca"

Eu nu am auzit nicaieri o astfel de indrumare.Se stie ca amplificatoarele ca `putere trebuie sa fie sub cea a dif-urilor.Referitor la topic....pozele nu ma ajuta extraordinar.Ceea ce trebuie pus...sunt specificatiile tehnice:banda de frecventa in care lucreaza,frecventa de rezonanta,sensibilitatea,impedanta,diametrul membranei.POzele dupa aia...


Pe un difuzor este foarte indicat sa pui un amplificator mai puternic decat puterea suportata de acesta pentru ca :
- Tii gain-ul mai jos si reduci astfel zgomotul de fond
- Ai semnal mai curat la nivel foarte mare ceea ce duce la o viata mai lunga a difuzoarelor si nicidecum la distrugere
- Un amplificator puternic va avea damping mai bun si o dinamica crescuta

Ceea ce este cunoscut este faptul ca un difuzor ce suporta puterea X poate fi distrus la 0.5X daca semnalul este distorsionat dar poate suporta 2X pe termen scurt daca amplificatorul este de exceptie. Toate astea sunt teoretice insa si de aceea cel mai bun instrument de apreciere ramane urechea ( pentru cei ce au asa ceva ). Spun acest lucru intrucat in majoritatea cazurilor puterile nu sunt comparabile. Fiecare masora puterea in alte conditii. Una este putere masurata in laborator pe o sinusoidala pura si alta este puterea debitata de acel amplificator pe muzica care este alcatuita dintr-o infinitate de sinusoidale ce alcatuiesc spectrul audibil, situatie in care randamentul amplificatorului scade in mod tragic si trage si puterea dupa el. Urmariti specificatiile amplificatoarelor high-end pe lampi de casa si veti observa ca amplificatoare de 5-10.000E debiteaza 15W pe canal. Aia este puterea reala pe muzica ! Inebunesc cand vad 4x60W pe toate cd-playerele de pe piata. Nici nu va imaginati ce inseamna 100W la 1000Hz spre exemplu ! Concluzia finala ar fi sa lasati deoparte specificatiile si sa puneti urechea. Numai in acest fel veti cumpara ce va place !
Lucas
Salutare, salutare. Un prieten de-al meu vrea sa-si cumpere pentru un Opel kadett doua perechi de boxe. O pereche in fata de 16.5 cm sau 17 cm , si in spate ovale 6"x9". Cd-player are ceva slabut.... are un Sony CDX-GT300 parca. Acuma el nu cauta putere mare la difuzoare...cauta claritate si sa redea cat mai natural sunetele. Subwoofer isi va lua deci problema bass`ului nu va fi. Acuma va intreb pe voi ce difuzoare sa-si cumpere ? Ar dori ca cele de pe fata sa fie sistem dar nu stie daca se incadreaza in pret....pretul ar fi cam 1,5-2 mil pt. difurile fata si pt. cele din spate cam 2-2.5 mil. Repet ca nu vrea ceva impresiunant...un 40-50 W RMS ii ajung dar acei 40-50 W RMS sa fie redati cat mai natural chiar daca pe fata nu vor fi difuri sistem ( daca nu se incadreaza pt. niste difuri sistem cu banii, isi va mai pune o pereche de tweetere). Si apropo...vrea sa-si faca distantiere din alea din pal sau mdf....dar vrea sa le faca cu aproximativ 2 cm mai mari decat adancimea difului sa pune dynamat extreme din ala pt. boxe....si se gandea sa acopere toata incinta pe dinauntru cu dynamat....e buna solutia asta pentru a imbunatatii cat de cat sunetul ? Si daca-si face incinta pentyru difuri, sa faca vreo doua gauri in incinta ca sa iasa aerul afara ? Sau e mai bine sa fie fara gauri ?
Multumesc mult anticipat....astept cu nerabdare sa ma lamuriti cum ar fi cel mai bine sa`si faca incinte pt. difurile din fata, si daca s-ar incadra cu banii pentru boxe.
Lucas
Ahh...ma scuzati pentru greselile din mesajul de mai sus dar ma cam grabesc la o nunta si mai vroiam sa spun ca mai incolo isi va pune si un amplif. pe 4 canale pentru boxe.
Andrei Suzuki
In primu rand sugereaza-i sa mareasca bugetul pt difurile fata.Eventual sa caute pe spate ceva mai slab.. Oricum,ideea e ca merita mai mult sa cumpere ceva mai bun pt fata.
Iar ca recomandari...e greu de spus. Depinde de gusturi. Mergi frumos tu cu el de mana prin oras si incercati sa ascultati anumite boxe;asa e cel mai bine. Mie poate sa imi placa niste boxe super mult si normal ca le recomand,dar lui poate nu ii plac si dupa aia ma injura pe mine ca le-am propus,intelegi?
Armadyllo
Radu....eu ma refeream la puterea reala...nu RMS...si nus ce treburi.De acord ca puterea amplificatorului sa fie mai mare...dar in cazul in care nu folosesti mai mult de 80% din putere.Pt ca un dif de 300W de ex...daca aii dai 350 W rezista....dar distorsiunile unde le mai punem.Este clar cu gain-ul ca se ppoate tine la un nivel mai mic...si scad distorsiunile...dar parereamea e ca nu trebuie sa abuzezi de putere...in conditiile in care dif-ul e mai slab ca putere (reala).Mai sunt de acord ca un aplificator de 200 W...daca-l folosesti la jumate ca volum...se va aude mai bine decat un aplificator de 120W...aproape la maxim.

Fuscobal...fa tu o proba....pune un dif de 50 W...la o putere de 100W...si vezi pana la ce volum suporta...si calitatea sunetului...si dupa aia mai vorbim.
Vlad75531
Pai e evident inainte sa pui sunetul ca te gandesti cam ce putere vrei sa ai si calculezi in consecinta. Si intotdeauna o sa pui amplif. mai mare, dar niciodata nu o sa il folosesti la puterea maxima. Vrei calitate asa faci. Vrei sa urle si atat. E Vitan pt. asta!
r4mp
despre " puterea RMS "

http://www.eznec.com/Amateur/RMS_Power.pdf
Lucas
Andrei eu intelg ce zici tu. Dar chestia e ca in Baia mare sunt doua magazine specializate pe sisteme audio pentru masina si pentru casa, iar un magazin dintre ele aduc...cum sa spun ? boxe "no name" si niste SAL-uri. Al doilea aduce Sal si Pioneer si difuri "no name". Hai ca ar fi binisor daca ar aduce de la Pioneer ceva mai de top de la ei...sau de la SAl la fel. Dar aduc doar entry-leveluri, si entry-level-uri cam slabute...cat despre Altex, Domo, Flanco...... ei aduc Panasonic, JVC, Sony...deci in consecinta concluzia ar fi ca nu avem unde sa auzim difuri de la alte marci decat Sony, Pioneer, Panasonic, SAL, JVC. Deci cam slabuta oferta.
Lucas
Am observat o chestie pe un site ( www.caraudioshop.ro ) . Si anume ca difuzoarele Alpine au in medie 40-50 W RMS dar incep de la aproximativ 55 E cele coaxiale de 17 cm , si respectiv 106 E cele sistem, pana la 200 E ( care are 40 W RMS ) .... deci ma gandesc ca diferenta de pret o constituie materialele din care sunt facute difurile si care materiale redau mai bine claritatea si naturaletea sunetului. Zic asta referitor la Andrei care mi-a zis ca prietenul meu sa isi stranga bani mai multi sa`si ia ceva mai puternic pe fata....acuma ma gandesc , daca Alpine-ul face in medie difuri de 40-50 W, inseamna ca ar fi destul pt. o auditie decenta in masina.
Fuscobal
QUOTE
Fuscobal...fa tu o proba....pune un dif de 50 W...la o putere de 100W...si vezi pana la ce volum suporta...si calitatea sunetului...si dupa aia mai vorbim.


Hmm, te rog frumos sa-mi enumeri si mie cele mai bune amplificatoare si difuzoare pe care le-ai ascultat tu. La campionatele europene un JL Audio 13W7 a tinut dublul puterii lui timp de 30 sec si a castigat un pariu substantial !

Lucian, nu te mai uita omule la specificatiile alea legate de putere. De ce nu vrei sa ma crezi ca nu pot fi comparate specificatiile intre producatori diferiti ? Alpine nu au facut niciodata difuzoare de calitate. Singurele difuzoare care suna bine sunt Alpine F1 status dar care nu sunt facute de ei ci le face Scan-Speak pentru ei, ei pun sigla si mai adauga la pret. Acelea sunt intr-adevar niste difuzoare de exceptie ce fac parte din gama Revelator de la Scan-Speak si costa cateva mii de euro ! Daca vreti calitate(inclusiv naturalete), solutiile de pe piata noastra sunt DLS, HERTZ, MB QUART si mai nou FOCAL. Desigur ca la 2mil de lei/pereche nu te poti astepta la mama calitatii ca deh...altfel n-ar mai exista difuzoare de mii de euro ! Inca o data, feriti-va de SAL ca de ciuma. Alea nu sunt difuzoare ci pocnitori. Suna execrabil si nu pot sa inteleg cum au reusit sa acapareze atentia atatora in tara asta, altfel decat prin pret !
HalbaSus
Eu am un subwoofer SAL (astept huiduielile de rigoare) si suna chiar ok, nu am pretentii de cine stie ce calitate dar se aude bine, muzica se aude comparabil cu un jbl pe care l-am mai ascultat. O fi pocnitoare dar "pocneste" rezonabil smile.gif ca sa zic asa, de altfel SAL sunt facute intr-o fabrica din ungaria unde mai sunt facute si ground zero, alpine si inca cateva marci de difuzoare (mai mult sau mai putin necunoscute).
Lucas
Hmmmm....multumesc de explicatii Fuscobal.... eu credeam ca Alpine este firma de top..dar vad ca m-am inselat..deh..omul cat traieste invata. Ok. Deci ma voi uita peste niste DLS-uri mai rezonabile la pret si ii voi zice omului ca astea ar fi mai rentabile sa zicem asa. De sarit in cap oricum nu o sam`i sara fiindca nu se are deloc cu muzica..de exemplu a intrat in ticoul meu si a auzit excramabilele mele LG-uri ovale si a zis ca suna binisor smile.gif) .
Vlad75531
Hertz sunt facute in Italia... Asta inseamna ca trebuie sa fie proaste? Eu zic ca nu. AScultati un sistem Hertz sau un sistem din cele enumerate de Fuscobal, intr-o masina pregatita ok si veti observa singuri diferentza. Eu tot zic de Hertz, pentru ca pentru asta am optat eu. Am avut pe toate masinile pe care le-am avut, incepind de la cielo. UN sistem Hertz facut de cei de la Totall MOtto si era incredibil cum se auzea PENTRU UN CIELO. Acum muncesc sa strang bani sa pun pe VW Bora, dar operatiunea o sa ma coste mii de euro, pentru ca daca vrei muzica ca lumea trebuie sa prepari masina. Insonorizarea, cablaraia costa mai mult decat difurile biggrin.gif . Daca toyota avensis nu ar fi in garantie si ar face astia fitze de la dealer, ce sistem as face si pe aia....
Fuscobal
Da, si masina conteaza enorm. Bora este o alegere fericita in materie de portiere. Sunt insa masini la care trebuiesc modificari masive pentru a scoate ceva din ele. Cel mai recent exemplu este un prieten cu MG ZT 160 caruia i-am recomandat sa-si refaca de la 0 fata de usa ! Omul a pus Focal Utopia pe masina dar degeaba pentru ca fetele de usi au scapari peste tot si flambeaza la simpla apasare cu degetul !
petre 1
Am nevoie de un sfat,vreau sa imi cumpar un set de tweetere si nu stiu cu se fac legaturile,din cate imi aduc aminte Playerele nu au iesiri separate pentru ele,deci cum se leaga?? beer.gif
Vlad6
iti spun baietii unde le monteaza
iti trebui niste filtre dar daca iti iei boxe sistem de obicei sunt incluse in pachet si parerea mea este ca asta este cea mai buna solutie pentru a avea un sistem care se aude bine ( cat de tare hotaresti tu in functie de buget )
Alexandru39403
QUOTE(petre 1)
Am nevoie de un sfat,vreau sa imi cumpar un set de tweetere si nu stiu cu se fac legaturile,din cate imi aduc aminte Playerele nu au iesiri separate pentru ele,deci cum se leaga?? beer.gif


Tweeterele au de regula filtru in ele si se leaga in paralel pe difuzoare. Iti sugerez ca inainte sa dai banii pe ele sa probezi si cum se aude, e posibil sa nu obtii chiar rezultatul dorit.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.