Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce aveti in portbagaj ?
Masini.ro Forum > Service/Reparatii & Tuning > Aria Tehnica Masini.ro
Pages: 1, 2, 3
ozz86651
Nici eu n-am mare lucru in portbagaj. Adica n-am stingator, triunghi, flares (!)... am niste hirtii, chitante de la cumparaturi, pliante de la magazine si alte gunoiaie, dar nu "lucruri". In masina imnauntru am harti, acte, o lanterna consumata, pixuri, ochelari de soare din aia ieftini de la benzinarie si cam atit.
HalbaSus
Ahh... am si eu o intrebare, vad ca multa lume are sticle de apa in masina... voi cum o pastrati rece ? sau o schimbati zilnic ?
La mine apa are un circuit destul de interesant in masina, adica nevasta-mea de cate ori urca in masina vine cu o sticla de apa (mai ales in perioada asta bea foarte multa apa), ulterior sticla ramane in masina si e scoasa deobicei a doua zi cand vine cu alta sticla... prima fiind clocotita (vorbesc de sticle de 2 litri, nu pet-uri de 0.5).
Am o lada frigorifica dar e prea mare ca sa o tin habitaclu (iar in portbagaj e destul de inutila pentru ca ideea e sa aiba ce bea in masina, nu la destinatie). Am torpedou refrigerat dar acolo nu ar incapea sticla de apa sus amintita... si nu stiu cat de eficienta ar fi racirea apei timp de 5 minute dupa ce masina a stat 8 ore la soare...
Ma gandeam sa inlocuiesc apa cu ceai... ceaiul se poate bea si cald, nu ? deci daca ar avea 40 de grade sau 10 grade nu ar conta deloc... presupun... pentru ca eu nu beau ceai.
AZAZEL
nu schimb apa zilnic.
tin sticla de apa sub unul din scaunele fata chiar in dreptul fantelor pe unde intra AC-ul pt picioarele pasagerilor spate. indiferent cat de cald este afara, cand dau drumul la AC apa se raceste imediat. cel putin cand aveam a4-le, instalatia de aer conditionat nu avea nevoie de mai mult de 5 minute pt a scadea temperatura apei cu 10-15 grade celsius iar dupa o perioada mai mare de timp , apa era ca si scoasa de la frigider.
solutia asta pt racirea apei face minuni.
StarorenzaAbsinth
In portbagaj am:

-subwoofer

- 2 amplificatoare

-3 surubelnite

-patent

-compresor de bagat aer in cauciucuri

-o cheie reglabila

-un cutit

-trusa de prim ajutor

-triunghi

-cric si cheie de desfacut roata

-roata de rezerva

-lopata

-o sticla cu apa plata

-o bata de lemn

- un gratar

- carbuni

- manusi de piele

- 1 litru benzina

- lichid parbriz

- niste saci de culoarea negru


In masina am:

- 3 tuburi spray cu piper (eficienta de la 6 m)

- un parfum

- 10 CD-uri

- niste dosare

- 5 pachete de Kent 8 rolleyes.gif

- Aveam intr-un timp si niste pastile cu derivat de amfetamina.

- cateva plicuri 3in1

- o cutie cu 3 buc de Vasco da Gama trabuc

- o pipa

- O punga cu migdale

- si...inca ceva, dar este secret biggrin.gif

Naiba stie ce mai am huh.gif
Rebel
Doua din portbagajele mele:

Click to view attachment


Click to view attachment
NGZ
CITAT(StarorenzaAbsinth @ Jul 29 2009, 02:09 AM) *
In portbagaj am:
.....

-o bata de lemn

.....



Trebuie sa ai un portbagaj mare. Da' la ce-ti folosete bata ?
G e o r g e
la sti am o punga de lichid de parbriz si una cu apa pentru intercooler waterspray.
la C o punga cu multe chestii prin ea , manusi , racleta de parbriz , caciula , un compresor , lichid de parbriz .
in C la interior mai am o lanterna , incarcator de masina, cd uri si cam atat .

pungile de lichid de parbriz sunt mai tot timpul prin masina , se termina una , iau alta ... dar cum 5L are una mai ramane cate un pic in ea si pana se termina ....

@StarorenzaAbsinth doar atat ai ? cam putin ... whistling.gif
admin
QUOTE (StarorenzaAbsinth @ Jul 29 2009, 02:09 AM) *
In portbagaj am:



-un cutit

-lopata

-o bata de lemn

- manusi de piele

- 1 litru benzina

- niste saci de culoarea negru

- si...inca ceva, dar este secret



Si cam cu ce te ocupi matale?.....Pun pariu ca ai si un chinez acolo, ala e secretul..lol
f1anatic


QUOTE (StarorenzaAbsinth @ Jul 28 2009, 05:09 PM) *
In portbagaj am:

-un cutit

-lopata

-o bata de lemn

- manusi de piele

- 1 litru benzina

- niste saci de culoarea negru

- si...inca ceva, dar este secret biggrin.gif

Naiba stie ce mai am huh.gif



Intre timp am aflat eu ce e secret si tine el in portbagaj. De fapt, am facut o poza pe furis, aseara, in timp ce deschidea portbagajul pt a re-aranja continutul.




HalbaSus
F1anatic, StarorenzaAbsinth e o ea... deci nu vad ce sens ar avea sa tina o femeie in portbagaj, eu cred ca ai gresit masina... tongue.gif
klm
O ea cu o femeie in portbagaj: incep sa ma indragostesc wub.gif !!!
StarorenzaAbsinth
O femeie in portbagaj?! dry.gif De ce sa o tin in portbagaj? O pot tine langa mine iluvff.gif

Am o bata de lemn pentru a-l "paraliza" pe chinez.
Un cutit ca sa-l "termin".
Manusi de piele ca sa nu las amprente.
Saci de culoarea negru ca sa-l bag intr-un sac.
O lopata pentru a-i sapa o groapa.
Si litrul de benzina este pentru mine.

Doar nu credeti ca:

Am un cutit pentru desfacut chestii. Nu se stie niciodata cand ai nevoie de unul.
Manusi de piele pentru iarna. In general imi plac ca aspect.
O bata de lemn...si atat.
Niste saci de culoarea negru in care bag sticle goale, ambalajele, cutiile, chistoacele etc. Arunc sacii la gunoi cand ajung la destinatie.
1l benzina in caz ca ramane cineva fara benzina pe drum, sau daca raman eu.

Cu ce ma ocup eu? Cu multe chestii wink.gif
guerilla
eu sint curios cati dintre voi s-au dus la portbagaj ca sa faca inventarul inainte sa vina sa scrie aici.
eu habar nu am ce e in al meu, in afara de sacii de dormit, cortul si izoprenele care sint inca acolo de la ultima iesire nu stiu ce mai e. 36182451.gif

Rebel, tu masinile le tii de parca acum le-ai ridicat de la dealer unsure.gif
air_wolf
QUOTE (guerilla @ Jul 29 2009, 11:30 PM) *
eu sint curios cati dintre voi s-au dus la portbagaj ca sa faca inventarul inainte sa vina sa scrie aici.
eu habar nu am ce e in al meu, in afara de sacii de dormit, cortul si izoprenele care sint inca acolo de la ultima iesire nu stiu ce mai e. 36182451.gif

Rebel, tu masinile le tii de parca acum le-ai ridicat de la dealer unsure.gif


ale lui or fi poze de la dealer. cum naiba sa tii portbagajul asa???

btw, am gasit si paianjeni in portbagaj...
Alex-F1
QUOTE (guerilla @ Jul 29 2009, 06:30 PM) *
Rebel, tu masinile le tii de parca acum le-ai ridicat de la dealer


Si eu la fel....ordinea e un lucru prioritar in viata mea.....tind sa cred ca incepe sa devina o obsesie..... whistling.gif
klm
CITAT(guerilla @ Jul 29 2009, 11:30 PM) *
eu sint curios cati dintre voi s-au dus la portbagaj ca sa faca inventarul inainte sa vina sa scrie aici.

Cand ai putine lucruri in masina nu ai cum sa nu stii care si unde sunt.
guerilla
QUOTE (klm @ Jul 30 2009, 12:39 PM) *
QUOTE (guerilla @ Jul 29 2009, 11:30 PM) *
eu sint curios cati dintre voi s-au dus la portbagaj ca sa faca inventarul inainte sa vina sa scrie aici.

Cand ai putine lucruri in masina nu ai cum sa nu stii care si unde sunt.



wolf, auzi mah ca e de la noi 36182451.gif 36182451.gif
air_wolf
QUOTE (guerilla @ Jul 30 2009, 12:56 PM) *
QUOTE (klm @ Jul 30 2009, 12:39 PM) *
QUOTE (guerilla @ Jul 29 2009, 11:30 PM) *
eu sint curios cati dintre voi s-au dus la portbagaj ca sa faca inventarul inainte sa vina sa scrie aici.

Cand ai putine lucruri in masina nu ai cum sa nu stii care si unde sunt.



wolf, auzi mah ca e de la noi 36182451.gif 36182451.gif


36182451.gif 36182451.gif eu ma gindesc ca azi mai bag si 2 cauciucuri de 31 si miine bag si bicla si echipamentul de camping si 2 rucsaci si bicla copilului si a lui nevasta-mea. hmmm... si nu voi deranja nici paianjenii. si luni vind cu o scara de 3m. oare intra? 36182451.gif
FAR EASTERN
Doua poze. Am multe chestii din burete pe acolo, ca sa nu umble dezlegate obiectele... dezlegate. In stanga, de unde iese capatul ala de carton, am un set luat de la Plus, cu shufe, curele de alea cu clicket, corzi elastice. N-am mai facut poza cu compartentul rotii de rezerva...

p.s. vesta de la Asirom a venit la pachet cu alte promotionale, moca, adica fara sa-mi fac RCA la ei...
Rebel
QUOTE (air_wolf @ Jul 30 2009, 05:28 AM) *
QUOTE (guerilla @ Jul 29 2009, 11:30 PM) *
eu sint curios cati dintre voi s-au dus la portbagaj ca sa faca inventarul inainte sa vina sa scrie aici.
eu habar nu am ce e in al meu, in afara de sacii de dormit, cortul si izoprenele care sint inca acolo de la ultima iesire nu stiu ce mai e. 36182451.gif

Rebel, tu masinile le tii de parca acum le-ai ridicat de la dealer unsure.gif


ale lui or fi poze de la dealer. cum naiba sa tii portbagajul asa???

btw, am gasit si paianjeni in portbagaj...


Ale mele sunt ma. Vrei sa stii ca desfac in fiecare vara portbagajul si spal roata de rezerva, cricul, locasul il spal bine si clatesc si pun toate la loc? rolleyes.gif
guerilla
Rebel, meet Alex-F1,
Alex-F1, meet Rebel
thumbsup.gif
biggrin.gif
air_wolf
QUOTE (Rebel @ Jul 30 2009, 06:23 PM) *
Ale mele sunt ma. Vrei sa stii ca desfac in fiecare vara portbagajul si spal roata de rezerva, cricul, locasul il spal bine si clatesc si pun toate la loc? rolleyes.gif


uite o sa spal si eu portbagajul simbata. si pun poze cu ce-i in el, na tongue.gif
am tot incercat eu sa le aanjez in lazi si ladite, da' nu stiu cum se face ca ies de acolo si tot imprastiate ramin. oricum, in seara asta am gasit compresorul sub o cutie de carton biggrin.gif il caut de vreo 3 saptamini...
Watcher
Legat de cum arata portbagajul meu plin cu acele chestii listate:


RUE
la mine:

p.s. are cineva PDA Airis t620?
adrian_flavius
Ha...hahaha...ati deschis cutia Pandorei cu topic-ul asta...

La mine evolutia a fost de la mai mult la mai putin...dupa cum urmeaza:

Dacia - si acum, ca intotdeauna, in afara de chestiile obligatorii (triunghi, vesta, stingator, roata de rezerva, trusa medicala), am asa: trusa de chei fixe completa, de la 8 pana la 19, patent, ciocan, dalta, briceag, 2-3 surubelnite diferite, o trusa de chei tubulare cu clichet (de la 4 pana la 32), cheile fixe de 9-10, 12-13, precum si tubulara cu clichet de 10, patentul si o surubelnita stau in permanenta in buzunarul portierei soferului, nu in portbagaj; mai am o palnie metalica (din aia in unghi), matura, faras, tzshpe mii de sfori (cat mai lungi, ca mereu gasesc cate ceva de legat pe portbagajul de capota), un set de 2 chigi cu strangator (tot cu clichet, luate la pachet de la un super-market) un bidon cu ulei, 1 stergator mai vechi (de rezerva...), 2-3-4 bujii, un cablu cu crocodili si bec, pe care poti sa-l legi la baterie si sa te bagi pe unde nu vezi mare lucru, 1 bec de faza scurta de rezerva; in torpedou am servetele, un set de platina, un capac de delcou nou, un releu de semnalizare de rezerva; sub bord, in fata pasagerului se gaseste (chiar in momentul de fata) un bidon cu lichid de frana...in portiera din dreapta zau ca nu stiu ce mai e, da' e ceva si pe acolo...a, in portbagaj am si o pereche de manusi de PVC...pentru chestii mai "mizerabile"...

Matiz-ul: in portbagaj de obicei nu este decat husa in care incape trusa medicala, triunghiul, vesta si stingatorul), in torpedou servetele, pixuri, ochelari de soare, in portiere CD-uri...si cam atat...

Totos: portbagaj: trusa cu stingator, vesta, triunghi, trusa medicala, o pereche de manusi de piele (de protectie, din alea mai mulate, poti sa muncesti cu ele...), spray-ul cu silicon pentru anvelope si cel cu solutie de geamuri, o rola de scotch (ramase de am uitat eu cand acolo), o plasa cu carlige, cu care poti fixa bagajele...la momentul actual mai este o lada de bere (cu sticle goale...laugh.gif ...pana vineri seara...), si cam atat...a, cred ca mai este si o racleta din aia de parbriz, din plastic, si un bidon de ulei, ramas de la revizie...in portiera soferului se gaseste un briceag, o perna gonflabila (dezumflata, ce-i drept...), in portiera pasagerului e o husa cu CD-uri si cam atat...in compartimentul ala de deasupra bordului nu tin decat un pix si cateva carti de vizita, plus bonurile de benzinarie...in cotiera nu prea tin mare lucru, in afara de servetele si o cutie cu gume de mestecat...iar in torpedou de obicei sta detectorul de radar (cand nu-l iau acasa), ochelarii de soare si manualul masinii, plus o lanterna - momentan cu bateriile descarcate)...asta-i tot.

PS: nici mie nu-mi place haosul, incerc, in limita posibilitatilor, sa tin in frau dezordinea din Dacie...cateodata se poate, cateodata nu...de 2-3-4 ori pe an fac o curatenie generala prin portiere/portbagaj/torpedou...
air_wolf
azi am avut o scara de 3m in portbagaj biggrin.gif inca 5 cm si inchideam complet haionul, dar n-am vrut sa risc sa iasa prin parbriz la o frina mai brusca biggrin.gif
Alex-F1
Vesta io parca stiam ca nu mai e obligatorie....sau??? unsure.gif
RUE
eu mai car si bicicleta uneori in portbagaj la logan:
- a oanei e mica si intra integral,
- a mea cu toata fata si coarnele in afara.
Mircea104901
Hai ma, nu o are nimeni pe Elodia?? ninja.gif
air_wolf
QUOTE (Mircea104901 @ Aug 3 2009, 07:23 PM) *
Hai ma, nu o are nimeni pe Elodia?? ninja.gif


poate ala de la OTV laugh.gif
20krpm
QUOTE (air_wolf @ Aug 4 2009, 04:17 AM) *
QUOTE (Mircea104901 @ Aug 3 2009, 07:23 PM) *
Hai ma, nu o are nimeni pe Elodia?? ninja.gif


poate ala de la OTV laugh.gif

n-o mai are... o avea, da i-a dezumflat-o nevasta-sa. tongue.gif
krondet
mai nou...mi-a crescut in portbagaj o olita (daca tot plimbam marmota prin tara, a ramas olita de ...rezerva)
RUE
olita e utila la interior pt serpentine. e usor sa vomite in ea. macar modulul ala detasabil in care face nevoile ca o bagi sub banchete.
vio
sa scriu si io ce am? ninja.gif ...piesa de baza aspiratoru wink.gif) 5 carpe microfibra, una bumbac, o piele de sters, chingi, plasa de portbagaj , trusa,stingator,triunghi, cheia de roti pt jantele de aliaj, o cheie de 10-12, patent, o shurubelnitza cu capete multe, o pereche de manushi de iahting, niste saci menajeri, un pulverizator cu clean si sol de bord mata. restu mashini este cum o stiti biggrin.gif
xanaxer
поги163.7линиNormПавлРубаMargГуреМороDaviРодиNissClarФролXIIIAlexJuleMaxwBrow1618ПаноКвятwareSidnAnna
янваAtlaOreaOreaFreeDaviАлекAdidXVIIEsthвозрDomaRobiCleaKariMoisжизнМоскЛариWellAquoMaxSMornJameЕвст
сертМитрсертMegaSavaSideКирцErleMeanстудПольElemsatiTommBergQuikVashЕфимКольLionBlakPhilSantRobbXXVI
BernРоссSandMorg01-1ВыпуБеле03-0ZoneменяZoneобидRondZoneсереASASалмаRobeМориRobeВарг1633прогHermAlfr
КисемульВелиStatPaulЛавиStevElecИллюDaiwFranсбор1937ШакиЧакасборАшмахороPL-1StieКитаMabeRomeBookSall
JeanDesiМиха0704ГолуMistБаксMystHEYNначаBookHillJENIтексРазмязыкПотсстилязыкпазлwwwrmailправшнурVite
LighCoctGourЛитРЛитРКузнавтоНареМакеЛитРЛанеВербИллюКетл(194ПокрПопоМихеПобеВаршKarlLiyaГаниБурлWork
упраКиеввосьтексдругGAAPParaсегорепрупраРутгXVIIФилоheavсказРомаХариDaviImagКацаЛубчEricMileгалсГарм
разлEdgaWeisКостБиргPL-1PL-1PL-1МихаМураBraiвырукурсАбдуфакуавтоГолоГолуЛюбиГераtuchkasНекрСоро


прес164.6линиNormПавлРеняРокосореБукчRobeРабиH116ClarПушнРомаЩегоJuleРонгJohnLiveПаноМухиязыкоблаFabr
S59-Clasсертсерт1306ПодбbookTeamперемолиPaulFrauоздоCleaKariGlisAquoSTYLЛариWellсертКитаBeatЦвигСмир
сертTierQuicLewiMargSideJohaтрилJuliOiseлюдеGlasshinFELIMariТурцInteфотоВнотCaroSquiDykeKanwErnaКуге
HaroРоссКоноHaroБ800TitoПестзакаZoneменяZoneчувсRondZoneсереlunaZoneqвсыОтчеUrsuНекрCompБерс(686Micr
ЦареChriВелиSearStepКитаGarfTzigИллюDaiwDonaФедоСодеJoycСодесборукраобычсиреStieFlavMabeбежеAlfrМарт
MorrDesiFavo0704SponMistOlmeAlpiBELLБутаЛеничитаDeutзащиРазмраскПотсукраMOXIпазлDOHCmailPapeшнурувед
ClorШтыкGourDonnЛитРЗахаТищеАношЛитРЛитРguesВоромемуопубРябиМаркГотсЮренИллю(189привактеThisКязиGlad
AbouMattпоучdetaКвашмногStelпослрепрМейлдопоКулуТениSavaElizВороЗасоиздаТимиСиниЗорикролClocвозмРуса
другEdgaначаЛариПетрсиресиресирередаКамеGnosKittВетрЭлькрешеупрастерСиняКарпSwaltuchkasОсинKuni
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.