Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Tuning & accesorii pentru Ignis
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Suzuki > Ignis
Pages: 1, 2
Hai -40582
Carina, pot pune airbag-uri laterale pentru locurile din fatza? Cine mi le monteaza?
Carina Big
"Hai -40582"
Air-bag-urile laterale (pentru locurile din fatza) teoretic se pot monta.
Insa riscul si-l asuma cei care le monteaza.
Exista riscul foarte mare de a nu "sarii" air-bag-urile in momentul impactului, motiv pentru care SRM nu monteaza.
Chiar recent am avut un caz la TM si s-a discutat la fabrica acest aspect iar Producatorul nu aproba asa ceva chiar din contra masina isi pierde garantia total.
Oricum air-bag-uri laterale la Ignis se monteaza doar pe linia de productie in fabrica si doar pentru locurile din fatza.
Daca vreti parerea mea (din punct de vedere personal dar si ca Importator Suzuki), nu recomand montarea acestor air-bag-uri laterale ulterior.
Hai -40582
Pai daca nu sar inseamna ca nu au fost montate cum trebuie. S-ar putea sa ma insel, dar montarea unui airbag nu se rezuma doar la prinderea lui in lacas. Senzorul si logica pentru declansarea exploziei nu se afla in airbag. Ar mai trebui programat microcontrolerul ca sa stie ca are 2 airbaguri in laterale (eventual montat inca un senzor de acceleratie?). Cind spun montarea unor airbauri ma refer si la partea logica care trebuie eventual adaugata/programata. Pare complicat, insa operatia ar trebui facuta cu succes de un service care are pretentia ca "le are"... smile.gif
Gabi29929
Salut!
Si-a luat cineva de aici cauciucuri de iarna si/sau jenti de tabla?
Imi caut jenti si nu stiu exact caracteristicile - probabil 14" am acum 15" dar sunt din aliaj.

Un pret estimativ?
Andrei Suzuki
50 eur janta de 14 din tabla la B&S.
duta41455
Ma poate ajuta cineva cu informatii unde as putea gasi acesorii tuning pentru Ignis ( stopuri, faruri etc )
Multumesc
Andrei Suzuki
Daca gasesti ceva,sa-mi zici si mie pls ca eu m-am saturat cat am cautat.
R.V.28389
Faruri- proiectoare de ceata, m-au interesat si pe mine. M-am dezumflat la dealer cand am auzit ca sunt 400 Euro (si acum am vazut ca si bullbarul e la fel- oare asta e pretul standard pentru orice accesoriu la B&S?).
Cineva mi-a spus ca se potrivesc proiectoare de la Solenza?

RV
Andrei Suzuki
Care stit,sa traduceti:
http://www.yatego.com/q,suzuki,ignis,sport
Florin55133
QUOTE(Andrei Suzuki)


Eu cred ca link-ul se refera la Suzuki Ignis Sport 1600, un alt model. Nu stiu daca se potrivesc accesoriile ca arata altfel http://www.suzuki.com.au/cars_IGNISsport.asp blink.gif
peti32235
Salut.
Uita-te la www.auto-accesorii.ro.
Daca te intereseaza accesori pt Ignis suna-ma la 0722-509492.
Peti
Florin50070
Sursa acelor accesorii fiind Ungaria, sunt multe exemple date pe Suzuki. Mie-mi plac pleoapele pt faruri pt Ignis, mai ales alea gri
Mihai 36955
Sunt belea. M-am uitat si mi se par ieftine.
Sa vad si eu ce au pentru mine si imi iau.
Gabi29929
Eu as vrea ceva dar vad ca firma e tocmai in Dej? Care ar fi optiunile?
Florin50070
Cam ce se poate face in materie de tuning pt Ignis
Florin50070
precum si un link interesant cu preturi pentru accesorii

http://www.autoplastic-a.hu/
Florin50070
tuning2
Florin50070
tuning3
Florin50070
tuning4
Florin50070
tuning5
Florin50070
tuning6
cristi95077
Dupa cateva "peripetii" in ceea ce priveste achizitionarea unui Ignis 4X4, am o mare rugaminte la d-voastra - poate cineva imi raspunde foarte repede (18-21/12) adica inainte sa dau comanda altundeva. Caut bullbar si carlig la preturi rezon :ban:

In alta ordine de idei - va aduc la cunostinta ca cei de la B&S au pus la punct un chici de zic ei "contract" pe care nu si-l cam respecta. In regimul in care platile au fost efectuate la timp, ei nu se grabesc sa puna la dispozitia clintului automobilul, ci clientul daca este interesat, (dupa ce a achitat masina) trebuie sa vina sa si-o ridice personal si asta, din nou ,dupa ce asteapta 4 ore la ei in reprezentanta si ajunge ca dupa 2-3 cafele sa faca foamea.
Cei care se vor duce sa-si ridice masinile sa-si ia de mancare cu ei + rabdare + bani de taxi ca se ajunge greu pe centura Buc.
In speranta ca vor apuca sa citeasca si cei din Suzuki sper sa faca ceva pentru a-si imbunatati serviciile. band.gif
Andrei Suzuki
O sa citeasca cineva de la B&S,te asigur.
Sorin71828
QUOTE
Dupa cateva "peripetii" in ceea ce priveste achizitionarea unui Ignis 4X4, am o mare rugaminte la d-voastra - poate cineva imi raspunde foarte repede (18-21/12) adica inainte sa dau comanda altundeva. Caut bullbar si carlig la preturi rezon


1. Suna la Sara, dealerul Suzuki din Timisoara, sigur au, acolo am intrebat eu, dar mi s-a parur f. scump, parca vreo 400 eu. ( daca bine tin minte )
2 Intra pe auto-accesorii.ro este un nr. de telefon afisat si intreaba. Ei lucreaza numai cu producatorii unguri, iar sansele sa gasesti orice accesorii pentru Suzuki sint f. mari.
Choixalacreme
QUOTE(cristi95077)
In alta ordine de idei - va aduc la cunostinta ca cei de la B&S au pus la punct un chici de zic ei "contract" pe care nu si-l cam respecta. In regimul in care platile au fost efectuate la timp, ei nu se grabesc sa puna la dispozitia clintului automobilul, ci clientul daca este interesat, (dupa ce a achitat masina) trebuie sa vina sa si-o ridice personal si asta, din nou ,dupa ce asteapta 4 ore la ei in reprezentanta si ajunge ca dupa 2-3 cafele sa faca foamea.
Cei care se vor duce sa-si ridice masinile sa-si ia de mancare cu ei + rabdare + bani de taxi ca se ajunge greu pe centura Buc.
In speranta ca vor apuca sa citeasca si cei din Suzuki sper sa faca ceva pentru a-si imbunatati serviciile. band.gif


Mai omule, stai sa vezi la SARA cand astepti vre-o 4 luni si te minte in fatza ca are tot ce ai comandat, iar tu te duci acolo pe banii tai si vezi ca nu e asa.
cristi95077
:brave:
O bila alba pentru B&S. Pe 27 le-am dat telefon si i-am intrebat ce se mai aude cu cartea masinii :argue: . Dupa ce ne-am sunat de cateva ori (mai mult eu decat ei), abia pe 29 a ajuns cartea la mine. Va imaginati cata fuga am bagat sa reusesc sa inmatriculez masinutza.
Deci bila alba unde e ? aha da - mi-au trimis cartea blink.gif blush.gif
Sorry pentru ceilalti care patesc asa ceva insa sper sa ne bucuram (consolam) cu masinile "pe" care le-am achizitionat. :wave:
sprite
Cartea nu o iei odata cu masina? blink.gif
Florin50070
Andrei, cum se comporta filtrul tau sport si de cat timp il ai? As vrea sa iau si eu unul si am auzit tot felul de pareri, opinii si debitmetre arse. Ii bun la ceva sau apa de ploaie ?
Andrei Suzuki
E bun.E bine ca nu il mai schimbi pe asta.Doar il cureti cam odata pe an. Un kit de curatare e cam 10eur si iti ajunge pt cel putin 5 spalari.
Suna mai frumos... Aaa,da.Arata interesant acolo. In rest? Nimic.
Habar n-am de cand il am.De vreo 2 ani..nu mai stiu.
Nu,probleme nu am avut cu el.Nu are nimic debitmetrul sau altceva.
cristi95077
Pentru Sprite.
Tu ai cumparat masina noua de la Suzuki?
Explicatia lor - masina de abia intrase in tara si bla,bla,bla.
Oricum, intre timp am vorbit cu cel care raspunde aici de Suzu si am facut la el comanada de bullbar si carlig.
Apropo` stiti cumva sau ati mai auzit de cauciucuri Nokian de iarna ptr Ignis? Eu am mai auzit de ele si stiu ca-s bune dar nu stiu in ce preturi se invart.
sprite
Da, am cumparat-o, dar e doar un fel de-a spune. Mai exact am achitat-o (vazut, placut, platit pe loc), am semnat contractul, i-am rugat sa-mi puna termenul de livrare pe care-l vor ei numai sa nu ma plimbe; 12 zile lucratoare mi s-a parut rezonabil, desi era vorba de o masina aflata la Curtici, deci pe stoc! Nu mai zic ca, la vremea respectiva, pe saitul B&S inca aparea livrare in 24h... dar, sa nu fim mai catolici decat Papa... Urmau sarbatorile, Craciun, magiun, tutun, etc.
Ei, vineri (joi, de fapt) ar fi trebuit s-o ridic si, surpriza: masina e la ei in curte, dar nu sunt terminate formalitatile la... vama! blink.gif Care, cica nu lucreaza fiind bulversata de prea multa UE. Asa ca e-n coada de peste...
Ce m-a suparat cel mai tare e ca nu s-a deranjat nimeni sa ma anunte... probabil au banuit ca-mi plac surprizele...
cristi95077
UE e-n coada de peste...
Ce m-a suparat cel mai tare e ca nu s-a deranjat nimeni sa ma anunte... probabil au banuit ca-mi plac surprizele...[/quote] bicycle.gif biggrin.gif Sorry

Azi am pus Bullbarul si carligul. Pentru cei interesati a costat cu manopera 1800 RON.

Deci cine stie sa-mi spuna de unde si la ce preturi gasesc Jante + anvelope Nokian ? Imi cer scuze daca s-a mai discutat pe aici de asa ceva iar daca nu, astept un raspuns in sensul asta. arigato.gif
suzuki_bs
QUOTE(cristi95077)
:brave:
O bila alba pentru B&S. Pe 27 le-am dat telefon si i-am intrebat ce se mai aude cu cartea masinii :argue: . Dupa ce ne-am sunat de cateva ori (mai mult eu decat ei), abia pe 29 a ajuns cartea la mine. Va imaginati cata fuga am bagat sa reusesc sa inmatriculez masinutza.
Deci bila alba unde e ? aha da - mi-au trimis cartea blink.gif blush.gif
Sorry pentru ceilalti care patesc asa ceva insa sper sa ne bucuram (consolam) cu masinile "pe" care le-am achizitionat. :wave:


Toti cei care au achitat acciza inainte de ianuarie 2007 sunt scutiti de taxa de inmatriculare. Asa ca ai stat la cozile interminabile intre Craciun si Revelion si probabil te-ai enervat mult . biggrin.gif
cristi95077
:bandit: De enervat nu a fost nevoie mai mult decat pana la primirea cartii Din fericire, de asta data, - traim in Romania. :minigun: Asa ca am reusit inmatrikularea intr-o singura zi.
Si totusi, BS vine de la faptul ca lucrezi la B&S ?
suzuki_bs
cam asa ceva :angel: biggrin.gif
GST
Spionul !!!!! :minigun: Glumeam !! biggrin.gif arigato.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.