Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce vor fetele ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
bogdan47077
interesanta discutie..dar iar...revenim la fete si ce vor sau doar bagam cate un cuvant despre ele si despre distractiile noastra cateva pagini?tongue.gif
Mojito
Da ,dupa atente vizite dealeri, drive teste forumuri nationale si internationale in perspectiva alegerii masinii ca utilizare aproape 100% sotie, in proportie 80-20 urban/extraurban intr-un oras aglomerat si plin de nervi sotia a ales HONDA JAZZ 1.4 iDSI CVT.
Iulian HondaFan
felicitari, si sa fie intr-un ceas bun. nu cred ca sunt f. multe Jazz in Ro... masinile sunt f. bune ( vezi topicul de fiabilitatea marcilor) dar cam scumpe acolo din cauza ca vin din Japonia.
Mojito
Corect Iulian,
Multumesc pentru felicitari.Este adevarat.
Sunt scumpe dar daca iti doresti cu adevarat ceva trebuie sa faci si eforturi pentru a-ti satisface in aceasta viata placerile. Din cauza taxelor vamale inrobitoare am fost nevoit sa aleg varianta leasing.
Ca paranteza nu am devenit sclavul ei (al masinii si al ratei de leasing vorbesc).Deci mergem inainte.
Salutari cordiale
Marius
bogdan47077
din ce in ce mai multe fete vad zilele astea cu Coupe de la Hyundai sai cu Cayenne...oare de ce?
HalbaSus
Ti-am zis ca si a mea nevasta tot hyundai coupe vrea, masina e frumoasa chiar si cu ochi masculini... n-are ce sa nu-ti placa la ea... si e ieftina comparativ cu dotarile care le are... Cayene-ul e si el un SUV cu forme mai moi si mai "mladioase" decat un X5 de exemplu.. plus ca e si ala un "status symbol"... si pana si femeile au nevoie de asa ceva uneori... Ah, mai e o chestie cu SUV-urile si femeile ca ele prefera siguranta above all la masini, iar masinile mari, cu aspect robust compenseaza oarecum fragilitatea lor si le face sa se simta mai sigure in trafic... acum Cayene-ul poate nu e cel mai bun exemplu...
James Kilowatt
.... ceea ce demonstreaza ca inca au nevoie sa fie formate si educate biggrin.gif Masivitate nu inseamna musai siguranta, iar de spirit civic nici nu se pune problema... smile.gif
In ce priveste imaginea si statutul social al celor care merg cu suv-urile in oras, sunt de acord regele angliei, tony blair biggrin.gif A fost o vreme cand si kilogramele de aur afisate insemnau statut social, insa intre timp gusturile s-au mai rafinat. Si probabil se vor mai rafina si la masini....
HalbaSus
tare faza cu regele biggrin.gif

Hai ca nu-i cu mult mai mare un ML decat un E-class... (sau un x5 decat o serie 5)... la siguranta activa stau mai prost in general (stabilitate ceva mai mica decat la sedanuri) dar sincer daca e sa ma lovesc frontal prefer sa fiu in X5 decat in seria... dar asta e cu totul alt topic care s-a mai discutat la versus. let's not get into that.

E interesant ca fetele nu prea isi doresc berline mari (E-class, S-class si competitia) dar isi doresc SUV-uri... inexplicabil...
James Kilowatt
Pai a postat iulian undeva o comparatie intre seria 5 si X5 la BMW. A iesit cam ciufulit X5-ul, mai ales avand in vedere tonajul. Ceva mai prost la siguranta ocupantilor, si mult mai prost la siguranta celor din afara....

De poluare nu mai zic nimic, ca oricum problema sunt americanii care nu vor sa semneze protocolul kyoto biggrin.gif
bogdan47077
poate pentru ca seria 5 e mai evoluat decat X, are cativa ani buni in fata..si cei de la BMW sunt mai preocupati de el....si la vanzari trebuie sa stea mai bine...e mai reprezentativ pentru firma!
madalina
QUOTE(MR28673)
.... ceea ce demonstreaza ca inca au nevoie sa fie formate si educate biggrin.gif Masivitate nu inseamna musai siguranta, iar de spirit civic nici nu se pune problema... smile.gif .


Nu e o problema specific feminina. Mai degraba masculina.

Cat despre educatie in domeniul auto, in Romania, mai e fosrte mult de lucru cu intreaga populatie in general.
costin48132
Sotia mea conduce acum un 206 din 2002 hdi, dar spune ca s-a saturat de ea si ca vrea ori un cc ori un jeep. eu sunt de parere sa ramana la cc (307,megane,vw) voi ce spuneti ca ar da mai bine?
costin48132
problema e ca a apucat sa conduca 1 saptamana nissan patrol gr si i-a placut foarte mult
P.S. adevaru e ca e prea mare pt. o femeie care nu-i stie de ce e capabila masina asta :angel:
James Kilowatt
QUOTE(madalina)
QUOTE(MR28673)
.... ceea ce demonstreaza ca inca au nevoie sa fie formate si educate biggrin.gif Masivitate nu inseamna musai siguranta, iar de spirit civic nici nu se pune problema... smile.gif .


Nu e o problema specific feminina. Mai degraba masculina.

Cat despre educatie in domeniul auto, in Romania, mai e fosrte mult de lucru cu intreaga populatie in general.



Corect, ambele puncte. Si nici macar nu e doar in Romania smile.gif
Lucas
A mea mama ar dori un Peugeot 206. Asta ar dori si gata. Degeaba am vrut sa-i schimb gusturile si i-am pus poze cu Tuareg, X5, E-Klasse, C-klasse. Nu si nu. 206 ca e mica, se poate strecura usor in trafic, parcari usoare etc. Acuma....eu biggrin.gif as dori un CL AMG negru cu spinnere. Am aceasta slabiciune pt. aceasta masina. Ea ca nu mi-ar fi buna acea masina (bine-nteles ca nu se pune problema ca mi-ar putea-o cumpara...dar vorbea asa) ca nu e practica etc. Panaam fost pe un drum cu serpentine si s-a crucit cum s-a balansat Tico-ul. A zis ca sunt nebun. Nu stiu daca e adevarat.
Hai ca am dat-o putin in off-topic. Ideea ar fi ca iei ii place 206-le.
bogdan47077
amice, tu ai tico si ii arati X5, Tuareg, c,s......adika.....de ce nu ii arati navete spatiale...ca la ce visezi si tu.....nu vreau sa te jignesc...dar era topic ce vor femeile...esti femeie..sau de ce ne explici ca ai tu slabiciune pentru spinnere pe masina aia care arata mai normal fara...(gusturile nu le discut) unde mai pui ca sunt sigur ca o sa treca biata femeie de la un tico la ditamai X5....ma lasi??
pe bune te mai intreb..ma lasi???
unde mai pui ca e si diferenta mica+/- mare (de consum, de intretinere...mai ales de pret) intre ele....
Mojito
Nu stiu exact ce vor fetele in totalitatea lor dar cunosc preferintele femeilor si domnisoarelor din cercul meu si al sotiei de cunostinte:
Se incepe cu designul exterior si cu marimea(volumul )masinii. E urita ,e patrata, e inalta e joasa e nu stiu cum.... biggrin.gif
Se continua cu numarul de masini de acelasi tip pe strada ( sunt prea multe de acest tip,sau : am vazut si la... una ca aceasta deci eu nu vreau) biggrin.gif
La sfirsit culorea. blush.gif

Dupa aceea restul e neesential. :wave:
Lucas
1. Nu sunt femeie, nu am tendinte din astea de transsexual. M-a luat off-topicul putin. atata tot.
2. Tico-ul nu a fost ales fiindca asta i-a placut cel mai mult. Nu zic. I-a placut dar au fost si motive financiare. Si da. Am incercat sa-i schimb putin gusturile. Ce are daca o femeie si-ar dorii un X5, nu o masina mica?
Si nu era batut in cuie ca o sa isi ia o masina noua. Am vrut sa ii schimb gusturile putin. Sa viseze la o masina Premium. Nu la un 206 (no offence pt. proprietarii acestor masini).
V l a d
bogdan incearca sa nu mai ataci persoana si sa respecti opiniile celorlalti... asta daca nu vrei avertisment caci trebuia sa iti dau pentru asa ceva... nu mai fi asa de agresiv si expuneti parerea mai bland
bogdan47077
sorry..dar spune tu nu ti se pare un pic ciudat???
si nu am mai atacat pe nimeni pana acum...! oricum asta nu a fost un atac..sau cel putin nu s-a vrut...!
oricum sper sa-ti poti lua..sau macar sa-si ia mama ta!
mama are ibiza si e multumita.....daca treci peste nervii de la service...
oricum de obicei eu ma duc cu ea la revizii..
si pt cine trebuia avertisment??
e topic de exprimat parerile femeilor, nu ale noastre, corect??
asa si mie imi place M3..si?
dar nu am inteles ideea: a zis ca are tico, ca a ales-o din motive financiare si ii arata (zicea el- cu tendinta de a o cumpara-nu doar aratat..) X5, Touareg. (care nu numai ca sunt in clasa premium, dar sunt si alta -vreo 2-3 mai sus-clasa cu totul...)
de asta am rasp asa...
arigato.gif
Sebastian-58
Nu sunt misogin, dar cred ca multe dintre femeile ce conduc pe ici si pe colo nu au ce cauta la volan - unele sunt chiar antitalent... si inainte sa te gandesti sa-ti cumperi o masina mai de doamne-ajuta, trebuie sa inveti sa conduci... Revenind la subiect, daca ar fi sa aleg masina pt o femeie, as alege de ex. un matiz (sau ceva asemanator), tocmai pt ca sunt destul de usoare de condus, si destul de mici ca sa te descurci in traficul din oras... Lucrul ce nu-mi place la unele femei - sunt unele care nu se descurca deloc la volan, dar viseaza la Passat, A6, etc.
James Kilowatt
Si ce, chestia asta nu se intampla si la unii barbati? Viseaza la Jeep si aventuri, insa nu se descurca la primul polei.
Mojito
Revinla topicul initiat de Halba.
Ce vor fetele ?
E o diferenta fata de ce ar alege baietii, fetelor. biggrin.gif
Pot apare surprize.Nu neaparat neplacute. beer.gif
Sebastian-58
Bineinteles, chestia cu visatul se intampla si la barbati - sunt destui grandomani care vorbesc de bolizi, iar ei nu se decurca nici cu o bicicleta...
Revenind la femei, pt ele conteaza mai mult imaginea masinii decat utilitatea - adica sa moara vecina de ciuda...
madalina
Masina ca obiect de status este mai puternic valorizata de barbati decat de catre femei.

Alta e diferenta: barbatii au tendinta de a se interesa de date tehnice, iar pentru femei conteaza in primul rand aspectul pentru ele insele.
James Kilowatt
Am vazut un studiu facut de o publicatie belgiana, pe tema asta. Intr-adevar, barbatii sunt mai interesati de datele tehnice, iar femeile de aspect, ceea ce pana la urma banuiam. In plus, barbatii consulta mai mult reviste/siteuri/forumuri inainte sa decida, fata de fete care consulta barbatii din viata lor biggrin.gif
Alta chestie interesanta, cica barbatii sunt mai fideli unei marci decat femeile, si tind sa prefere (daca nu au fost dezamagiti) sa cumpere de la acelasi concesionar si sa faca intretinerea la acelasi garaj.
madalina
QUOTE(MR28673)
Alta chestie interesanta, cica barbatii sunt mai fideli unei marci decat femeile, si tind sa prefere (daca nu au fost dezamagiti) sa cumpere de la acelasi concesionar si sa faca intretinerea la acelasi garaj.


Cred ca e o greseala de scriere aici. Sau interpretarea este ca si femeile si barbatii sunt fideli unei anumite marci, iar femeile in plus folosesc acelasi concesionar?
James Kilowatt
Nu, ideea e ca doar barbatii sunt mai fideli, si unei marci, si unui concesionar, si unui mecanic sau garaj. Cica barbatii intra in vorba cu mecanicii si garajistii si devin amici. O fi, in Belgia...
catalin51707
blush.gif daca intereseaza pe cineva parerea mea
Pot sa spun ce alegere a facut fosta mea prietena (in detrimentul meu normal!!!! :bandit: ) Audi A8 2003 - se pare ca a excitat o atat de mult incat a preferat sa ne despartim definitiv numai ca sa puna mana pe masina aia! blush.gif
James Kilowatt
In cazul asta, ai scapat la timp de ea! biggrin.gif
catalin51707
biggrin.gif asa au zis toti....si sa mai spui ca fetele nu au gusturi fine!
Sebastian50312
masinile se cumpara dupa posibilitati.Degeaba vrea ea un 307 cc sau un alfa sau un corsa ca poate nu am bani sa ma intind la pretentiile ei.....By the way nevastamea conduce tot ce ii pica la mana.A condus si mertz,si bmw si microbuz
costin48132
Gata am scapat de o grija.Am luat 5 kalos-uri la firma iar unul dintre ele, pe cel rosu l-a luat sotia mea si a zis ca nu mai vrea altceva deocamdata nici nu stie ce fericit m-a facut...... biggrin.gif
Iulian HondaFan
iaca sa mai facem si putina arheologie. un topic vechi si interesant.

iata ce vor ele si ei in America:

http://www.forbes.com/forbeslife/vehicles/...27featA_ls.html

ei:

1-2) Chevrolet Suburban C2500 V8 de 6.0l, 335CP si fo' 550Nm ( cumparatorii sunt 100% barbati) = adica "ei e" mitocani si megalomani = 100% testosteron american

si Mercedes S55 AMG ( tot 100% barbati) = adica altfel de testosteron american; tot V8 dar cu supercharger 604CP...

ele:

1) Saturn Sky ( geamanul Pontiac Solstice si varul Opel GT)
2) Audi TT
3) Mitsubishi Eclipse
HalbaSus
O fosta colega a sotiei si-a luat passat (ca asta isi dorea, stiti voi categoria: "passat frate") dar pe stoc nu aveau decat gri-sobolan (ceea ce l-a incantat pe prietenul ei din acea perioada)... dupa ce s-au despartit (temporar cel putin) era suparata foc ca l-a ascultat pe prietenu'so si nu a asteptat sa vina un passat ROSU :puke: sua bleu biggrin.gif

Se pare ca pt femei culoarea e destul de importanta. Si sotia a vrut A3 rosu (eu as fi mers pe negru) dar la A3 se potriveste mai bine... sa-ti iei passat rosu mi se pare... ciudat.
AlexTM
Te pui cu femeile? Daca ar fi dupa ele, showroom-urile ar arata asa smile.gif
Bogdan54824
Daca tot s-a dezgropat topicul...
Soția mea a fost pusă în situația să aleagă între un Polo și un C3 (mașină de firmă). Eu i-am spus să aleagă ce vrea ea, că doar ea o să o conducă, și până la urmă a ales C3-ul pentru că avea mai multe dotări în banii pe care era dispusă firma să-i cheltuiască.

Acum, dacă o întrebi ce mașină și-ar dori ea, îți spune fără ezitări Beetle smile.gif

Când am cumpărat mașina personală ea punea foarte mult accentul pe bani, adică să ne coste cât mai puțin. Ușor, ușor am reușit să o conving să ne uităm și la clasa din care vroiam eu. Am fost cam pe la toate mărcile, dar nu a fost impresionată de nimic, până când s-a urcat în Corolla și a zis că este mașina pe care o vrea. Exteriorul nu i-a atras atenția, dar interiorul i-a plăcut foarte mult. Am zis doamne ajută, că în sfârșit îi place ceva ce vroiam și eu, și am luat Corolla.
James Kilowatt
La mine sotia oscileaza intre Lancia Ypsilon Bicolor si Mini Rover smile.gif
guerilla
Mini Cooper S Works cumva?
madalina
si eu oscilez intre acceleratie 8.6, 8.8, 9.0, 9.3 sau 9.7, deiscuri sau tamburi pe spate, suspensie MacPherson sau multilink, awd sau tractiune fata etc etc :angel:
James Kilowatt
@Madalina
Tu ai carnet, de aia biggrin.gif
Ea n-are... si avand in vedere ca trebuie sa conduc eu, daca ar putea ar cumpara o masina cu 55CP biggrin.gif
f1anatic
Prietena mea categoric vine dintr-un mediu unde masinile nu sint asa comune: China. Eh, culoare a este foarte importanta...si a considerat argintiu ca fiind corespunzatoare. In rest nu a interesat-o nimic mecanic...dar era important ca masina sa aiba CD player geamurile, oglinzile controlate electric...si trapa (sunroof) precum si piele daca se putea.

Bineintzeles ca asta a avut.

Pentru mine...erau importante frinele pe disc pe fatza si spate, putere dar si economie (2 L, 4 cyl) spatziu dar sa fie si usor de parcat, Airbag-uri, fiabilitate etc.

Asa s-a ajuns la Infinity G20 argintiu cu toate optziunile.

Pentru mine...a fost importanta puterea, spatziul, acceleratzia, awd, manevrabilitatea, culoarea neagra sau argintie. Subaru Legacy GT.

Eu am scaune manuale cu rotitze si manete...ea are scaune reglabile electric la sofer si pasager. Eu nu am sunroof...ea si-l tzine deschis tot timpul si isi scoate mina prin el afara (pe mine ma orbeste soarele si trebuie sa port palarie). Ea are piele albastruie eu am huse pe scaune de cirpa-plastic. Ea are 8 speakers la sistemul audio...eu am 6. Ea merge 300 de mile prin oras cu un rezervor de 14 galoane....eu de abia fac 200 cu unul de 16. Ea are cutie automata cu mod Economy, Normal si Sport. Eu...imi fac intinmderi musculare la piciorul sting si mina dreapta.

Sa mai continui ? Bine...ea are masina de lux...eu am una obisnuita.
HalbaSus
f1anatic, stai linistit ca si la mine sotia are trapa panoramica, clima "bizonica", masina rosie, 2005, 10 boxe, jante de 17" - 105 cp si 1420 kg

eu am masina din 2000, cu jante de 15, fara trapa, cu climatizare pe o singura zona, 4 boxe (5 cu subwooferul), geamuri spate cu manivela dar am 1280 kg si 145 cp... deci amandoi ne putem bate consoartele biggrin.gif... la liniuta of course, ca la altceva nu cred ca avem sanse blush.gif
Iulian HondaFan
sunt surprins ca A4 (B5) este asa de usor... A3-ul meu are putin peste 1500kg. blush.gif
Armadyllo
O mai fi pus americanii ceva fier pt stabilitate... biggrin.gif ..apropo...de topic,cunosc si eu o persoana apropiata...care ii place Corola...tot rosie.


Sa fiu sincer...cred ca culorile: alb, negru si rosu sunt cele mai vanate de femei
HalbaSus
Armadylo, nu americanii l-au pus... E vorba de tendinta de ingrasare a masinilor in general. Si A3-ul meu european are peste 1400 kg...
Iulian HondaFan
da, si diferenta de greutate este explicata de transmisie ( DSG-urile au vreo 30-40 kile mai mult) + ceva mai multe optiuni ( desi Halba are trapa care eu nu o am).
HalbaSus
Nu stiu daca trapa adauga la greutate, si chiar daca adauga nu cred ca e semnificativ... greutatea in plus data de rigidizare+ motorase & stuff e compensata de faptul ca suprafata vitrata (destul de mare) e facuta din ceva gen plexiglass (sau cel putin mie nu imi da impresie de sticla... pare ceva usor).

Oricum diferenta de greutate se simte destul de bine (mai ales ca si puterea e mai mare la A4)... dar chiar si inainte de cipuire... masina se misca simtitor mai usor... In schimb pedalele sunt mai "heavy", directia e mai greoaie (ceea ce mie personal imi place, mi se pare mult mai legata de asfalt decat la A3 unde in oras directia da impresia unui volan de playstation fara nici o legatura cu rotile)... Sincer imi place conceptia asta mai "invechita" (greutate mica, directie "grea", gadgeturi putine), chiar daca la masina mea nu am o gramada de accesorii mai mult sau mai putin utile (trapa, geamuri electrice spate, clima bizonala, computer de bord, stergator luneta, etc...)
HalbaSus
Si totusi in topic e vorba despre ce masina si-ar dori sa CONDUCA o fata. Nu intereseaza in momentul de fata care masina creste sex apeal-ul barbatilor. A fost un topic pe tema asta iar fetele de pe forumul nostru s-au abtinut in unanimitate biggrin.gif.

Asa ca lasati afirmatiile "sexiste" (ca sa folosesc un cuvant prutenian) si reveniti la topic.
air_wolf
:coolspeak: de ce n-ar conduce lancia ypsilon? cred ca e masina ideala pentru o fata: nu e bulbucata ca fiesta, inconfortabila ca polo, stearsa ca ibiza sau corsa...
nevasta-mea vrea broasca... cu motor de porsche! sau wrangler :clapping:
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.