Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Ce vor fetele ?
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3
cometa
eu am "bulbucata", cum i s-a spus pe aici. de ce? pentru ca, puse pe hartie, la motorizari oarecum asemanatoare, cu fix lucrurile pe care le-am dorit eu (abs, airbaguri, inchidere centralizata, AC, geamuri electrice), fiesta se incadra si in buget. ah, si e verde smile.gif nu comentez biggrin.gif
Obuzel
Hai sa va povestesc cum a ales a mea consoarta.
Am constatat ca avem nevoie de a doua masina in familie si am hotarat impreuna sa o avem. Am stabilit caietul de sarcini. Acesta era:
- sa fie la fel de mica sau mai mica decat Felicia (masina mea anterioara care ei i-a placut la condus)
- sa aiba 4 usi, deh copii sa sara afara din masina la scoala (gradinita)
- sa nu fie rata pe luna peste 140 de EUR si avansul peste 2000

Ei, si eu am plecat vreo saptamana pe la dealeri si am pregatit pentru ea un short list cu Panda. Fabia, Kalos, Picanto si 107.
Au picat din start Fabia scoasa de mine pt. ca mi-a ajuns cu Skoda (hai sa incercam si altceva), Panda pentru ca e "prea patrata" si 107 deoarece e "buzat".
Am plecat sa vedem Kalos si Picanto. Vazut Kalos, parut prea mare. In drum spre reprezentanta Kia iata si Citroen. Vede a mea o masina galbena si zice "Bobita, ce e aceea, pentru ca arata bine?". Ne oprim, vedem, C1, luam oferta, eu intreb tehnic, ea intra in masina si regleaza scaunul si examineaza interiorul. Pe cand am ajuns la Kia deja eu stiam ca am alergat o saptamana in zadar deoarece ea in 5 secunde a hotarat.
Acasa totusi m-a pus sa fac un tabel cu 2 coloane: lungimea masinii pentru parcare usoara si consumul. Bineinteles ca a castigat C1.
De unde concluzia mea cel putin limitata la una bucata sotie:
"Fetele vor ceea ce le place estetic".

Oricum pe urma am stat amandoi timp de oora pentru a alege intre "trei culori", rosu, galben si albastru. Eu vroiam galben, ea nu voia sa iasa in evidenta, ea vroia albastru dar nu se vedeau bandourile, si astfel am ajuns la ceea ce se vede.


Pe urma sotia mi-a cerut un short-list cu ce sa spuna daca o intreaba cineva amanunte despre masina. Culmea e ca dupa ce a avut-o a interesat-o cata cai are. blink.gif

Culmea e ca sunt absolutamente indragostit de aceasta masinuta!
eddie
@asarban,sa stii ca vorbind despre Clio,nu poti spune ca este un carucior cu reactie....masina a alergat la curse de nu-ti inchipui !
Mie mi-ar place pentru distractie numai un Clio RS de 2,0 cu 182 C.P.,asa,sa rad de multi...Nici nu-mi permit sa spun de Clio de 3.0.
guerilla
sau poate ibiza, fabia sau polo :angel:
Mihai63349
Nevasta-mea, cand s-a pus problema sa schimbe tico (anul trecut), bazaia ca 206, ca KA (scuzati cacofonia, nu o rezolvam nici cu virgula...), ca poate C3 - uite ce frumusel e! ...
Am luat frumusel toate marcile la rand si, bazandu-ma pe faptul ca o cunosc mai bine decat se cunoaste ea insasi, am ales eu. :clapping:
Si, logic, am ales bine... :1:
Renault Scenic 1,6 113 CP, pret negociat 12300 + TVA.
Ce a obtinut conducatoarea? O masina spatioasa - nu mai trebuie sa apeleze la mine cand se duce la cumparaturi -, o lungime nu prea lunga - putin peste 4 m, deci usor de parcat - , pozitie de condus inalta, buna pentru tocuri si conducere in regim de fusta, vizibilitate foarte buna, cu parbrizul ala cat China, siguranta printre cele mai mari - deci o las si cu copiii. In plus, o masina care arata f. bine si in care femeile arata f. bine.
Iar pretul? Ceva in plus fata de un 206 similar.
Ca nu stiu ce cu fiabilitatea? La 8-10000 km pe an... nu ma intereseaza.
eddie
Cand am schimbat masina sotiei,acum 2 ani,adica un Tico din 2000 la 34.000 de km.,am cautat o masina sa intruneasca toate pretentiile.
Am ajuns la Clio Extreme,pentru dotari,motorizare,confort si consum,dar la pretul de ....12.670 euro DDP !
E mult mai sefety decat un Tico,are un consum care ma costa mai putin,copiii merg la scoala si gradinita intr-un confort sporit.Masina de fapt este masina de oras,iar sotia merge la cumparaturi cu ea numai pentru maruntisuri,restul cara baiatul cu Zafira ! :help:
Obuzel
Apropo, Clio III RS are motor de doi litri aspirat si 200 de CP. Mie mi se pare ca cei de la Renault au facut treaba buna.
madalina
QUOTE(Obuzel)
Hai sa va povestesc cum a ales a mea consoarta.
Am constatat ca avem nevoie de a doua masina in familie si am hotarat impreuna sa o avem.
Ei, si eu am plecat vreo saptamana pe la dealeri si am pregatit pentru ea un short list cu Panda. Fabia, Kalos, Picanto si 107.

In drum spre reprezentanta Kia iata si Citroen. Vede a mea o masina galbena si zice "Bobita, ce e aceea, pentru ca arata bine?". Ne oprim, vedem, C1, luam oferta, eu intreb tehnic, ea intra in masina si regleaza scaunul si examineaza interiorul.


I-ai explicat sotiei ca C1 si 107 sunt aceeasi masina? Intamplator, sotia ta a economisit niste bani, C1 fiind mai ieftin in aceeasi configuratie decat 107. biggrin.gif
Bianca81932
biggrin.gif yupey, in sfarsit s-a stabilit ca I'm for real blush.gif wow, multumesc mult halba biggrin.gif
Apropo baieti, pana sa am sansa sa vad clio III RS, am vazut ieri intamplator pe strada un STI nou. Super masina, sper ca azi sau maine cel tarziu sa ajung la reprezentanta sa aflu mai multe detalii smile.gif
booneK9
QUOTE(Bianca81932)
...Super masina, sper ca azi sau maine cel tarziu sa ajung la reprezentanta sa aflu mai multe detalii ...

Adica s-o iei la un test drive. Ca ala ofera suficiente ... detalii relevante.
ooops, ala e un subaru? cum ziceai ca te cheama? Daca totusi nu esti cine zic gurile rele biggrin.gif atunci sa nu te iei dupa Armadyllo. Ramai sa gandesti ca o dama, doar-doar aduci un suflu nou... biggrin.gif
no offence Armadyllo, none intended
Bianca81932
QUOTE(booneK9)
QUOTE(Bianca81932)
...Super masina, sper ca azi sau maine cel tarziu sa ajung la reprezentanta sa aflu mai multe detalii ...

Adica s-o iei la un test drive. Ca ala ofera suficiente ... detalii relevante. aaaa, ala e un subaru? cum ziceai ca te cheama?


La test drive nu cred ca o pot lua, ma duc la SMT sa o vad si din cate stiu nu fac test drive uri inca cu impreza. Si lol, normal ca stiu ca e subaru tongue.gif cand ziceam de detalii ma refeream la date tehnice smile.gif ...si ma cheama Bianca, by the way blush.gif
Bianca81932
smile.gif nu ma supar asa usor ....si mersi pt compliment blush.gif
Bianca81932
Baieti, come on, hai sa vorbin despre subiecte de comun interes, sunt convinsa ca sunt destul de numeroase lucrurile despre care am purea discuta, si cu mult mai relevante decat orice tine de persoana mea blush:
Just for info : ca tot sunt la ce vor fetele.....well, fata asta s-a decis, vrea impreza biggrin.gif iar sapt viitoare merge la test drive cu STI ul
Obuzel
QUOTE(madalina)
I-ai explicat sotiei ca C1 si 107 sunt aceeasi masina? Intamplator, sotia ta a economisit niste bani, C1 fiind mai ieftin in aceeasi configuratie decat 107. biggrin.gif


Da, dar am zis ca a spus ca 107 e "buzat' tocmai pentru a puncta ce vor fetele.
Sergiu75148
QUOTE(madalina)
I-ai explicat sotiei ca C1 si 107 sunt aceeasi masina?


Oare nu vad eu bine ? Ca nu prea-s la fel... Sau o masina e formata numai din motor, cutie de viteze si niste piese de la transmisie ? Caroseria, dotarile interioare, astea ce-s ?


Totusi, parca nu-i chiar ACEEASI masina... :angel:
madalina
stii, un pic de informare: c1, 107, aygo sunt masini fabricate dupa acelasi proiect, in aceeasi fabrica, cu aceleasi materiale, pe aceeasi linie de productie, singura diferenta este data de forma caroseriei. Dotarile interioare sunt aceleasi la acelasi nivel de dotare. daca pentru tine forma creeaza diferenta, ok, e alegerea ta.
masina este in principal motor, transmisie, partea tehnica. exceptand cazurile cand iei masina pe post de statuie blush.gif
AlexTM
Pai forma CREAZA diferenta. Deci mi se pare normal sa le privesti ca masini separate.

In spate difera mult. Dintre toate, Aygo mi se pare cea mai urita, dupa care vine 107 si C1 la mica distanta. Deci alegerea C1 e una fericita smile.gif
(pareri personale, evident)
madalina
stii cum e asta? ca la aparatele de aer conditionat facute toate pe vapor, dar difera carcasa....

diferenta intre cele 3 este data de: pret de achizitie, pret de intretinere, garantie si service!
Cornel001
nu neaparat... au si anumite componente interne diferite am impresia... Cineva care s-a dat cu ele ar fi remarcat, de ex, suspensia mai buna/silentioasa la Aygo...
madalina
Depinde de starea masinii. M-am dat cu un C1 aproape nou, era perfect. dupa vreo luna am trecu intamplator pe la citreon si masina era de drivetest. nu mai era aceiasi.
Sergiu75148
QUOTE(madalina)
stii cum e asta? ca la aparatele de aer conditionat facute toate pe vapor, dar difera carcasa....

diferenta intre cele 3 este data de: pret de achizitie, pret de intretinere, garantie si service!


Nu numai: diferenta e data si de CAROSERIE, pentru ca (si) d-aia alegi o masina - sa-ti placa, exteriorul si interiorul.
Nu-i totuna daca bagi motorul ala sub o caroserie de LADA sau de Citroen...
madalina
forma sau fond? ca masinile astea au caroserie din acelasi material, cu acelesi elemente de sigurtanta, cu aceeasi rezistanta in timp, dar cu forme usor diferite.

Interiorul este foarte asemanator.

eu aleg o masina pentru tinuta de drum, pentru confort, pentru motor, pentru transmisie, pentru suspensii etc
Obuzel
107/C1/Aygo

Nu pun ce seamana deoarece e prea mult.
Ce difera la exterior:
- 2 buc far + 2 buc bari protectie + 2 bucati blocuri optice spate + 2bucati sigle + 4 anvelope (C1 are Michelin, Toyota cred ca Bridgestone, 107 nu stiu)

Ei si aici e farmecul designului auto, C1 mai seamana cu 107 dar Aygo pare cu totul alta din fata,

band.gif

Ce difera la interior:
- culoarea tapiteriei + volan

Ce difera sub capota:
- capacul vasului cu lichid de spalarea prbrizului, singurul inscriptionat cu sigla proprie, restul e inscriptionat Toyota


Ce difera la pret:
5 usi si dotari similare cu ce are al nostru, adica clima + servo directie
C1 - 8750 DDP la promotie
107 (versiunea One) - 9150 DDP, are in plus tetiere spate si semnal sonor (pe langa cel vizual de la Citroen) pentru centura soferului
Aygo - 9586 DDP, are CD player dar nu are clima

Deci chiar am economisit si niste bani


biggrin.gif
Dragos75034
Sotia mea isi doreste o masina decapotabila mai exact Peugeot 307 CC
clibin009
louis vuitton outlet online
nike running shoes
polo ralph lauren outlet
longchamp outlet
yeezy boost 350
blue jays jerseys
dr martens boots
skechers outlet
timberland outlet
nike air max 2019
ray ban sunglasses outlet
pandora jewelry
michael kors
braves jerseys
timberland boots
mont blanc pens
jordan shoes
kate spade outlet online
coach outlet store
jimmy choo outlet
swarovski crystal
timberland shoes
supra for sale
columbia outlet
indians jerseys
ralph lauren outlet online
michael kors outlet online
cheap air jordans
hermens
ugg boots
pandora sale clearance
nike outlet online
columbia shoes
yeezy shoes
louis vuitton factory outlet
adidas shoes
mariners jerseys
ray bans
diamondbacks jerseys
michael kors outlet
dansko shoes
tory burch outlet online
kate spade outlet online
coach factory outlet
ray ban glasses
timberland outlet
rolex replica watches
tiffany and co outlet
michael kors outlet clearance
polo ralph lauren
kyrie 4
mlb jerseys wholesale
vans outlet store
ronaldo jerseys
nike huarache shoes
salomon outlet
adidas originals
ralph lauren uk
coach factorty outlet store
polo ralph lauren outlet
canada goose sale
michael kors handbags
air foamposite
cheap ray ban sunglasses
harden vol 1
twins jerseys
ugg canada
coach outlet store online
cheap jordan shoes
birkenstock sandals
puma outlet
retro 11
moncler
moncler sale
hermes bags
canada goose outlet
coach outlet store
new balance outlet store
louboutin outlet
coach factory outlet
astros jerseys
ysl outlet
pandora charms outlet
mbt
marlins jerseys
nike sneakers
yeezy boost 350
coach outlet online
kate spade outlet online
kate spade purses
coach outlet store online
philipp plein outlet
adidas yeezy boost 350
pandora charms
polo ralph lauren outlet
supreme clothing
ecco outlet
city royals jerseys
coach factory outlet
michael kors outlet store
clb20180725
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.