Help - Search - Members - Calendar
Full Version: achizitie
Masini.ro Forum > Masini.ro > Versus
Pages: 1, 2, 3, 4
solmar
Sincer n-am cautat prin Constanta. M-am uitat la una acum ceva vreme... Dar putem sa ne vedem la o bere (desi e vremea mustului, a tulburelului...)
solmar
Test mini one. Negocieri....wink.gif
solmar
E cineva din Craiova care poate sa dea o fuga la nenea asta sa vaza masina!? Multumesc.

http://www.autovit.ro/mini-one-C30846998.html
solmar
Inca n-am luat nimic...
In schimb un prieten si-a luat un Golf 6, 1.2 TSI 105 CP benzina. Gasim o carte tehnica? Multam fain.
pmhoria
1.2 TSI? Eu nu as lua motorul ala ... prea multi s-au plans de el. Check forumurile skoda si vw.
James Kilowatt
Pe forumul skoda exista o adevarata miscare impotriva motorului ala, se pare ca a avut zornait de distributie si probleme cu turbina cu repetitie, iar interventia constructorului destul de aleatoare. Au fost asa-zisele actiuni "saiba 1" "saiba reloaded" "saiba strikes back" pentru intampinarea problemelor cu turbina, schimburi de lant/intinzator, si cateva resoftari care au nemultumit proprietarii.
Acum e posibil ca asta sa fie o problema primelor modele iar cele mai recente sa fie ok. Oricum, aia de pe skoda sunt in pragul depresiei din cauza lor.
solmar
Tough luck! Daca-i asa probabil ca va activa si el in curand pe forumuri!
solmar
QUOTE (pmhoria @ Oct 17 2013, 09:07 AM) *
Check forumurile skoda si vw.


Am cautat, n-am gasit. Adevarul e ca nici n-am cont pe forumurile astea si posibil sa fie sectiuni la care nu am acces.
danutv
La Skoda se plange lumea incearca pe skoda-club.ro.

Sunt altii care spun ca VW nu are atatea probleme cu acest motor, cred ca ar mai bine sa intrii pe vwforum.ro si sa intrebi pe cei care stapanesc asa ceva.

Daca tot ai ajuns la TSI, incearca 1.4 de 122cp, de asta lumea este multumita.

Bafta
DORU
Mai multumita decat cei cu 1.2 TSI, nu multumita biggrin.gif
solmar
Off topic! N-am ajuns la nici un TSI. Un prieten (de altfel nu foarte apropiat) a cumparat un VW 2012 adus de afara.... Am crezut ca gasesc o carte a masinii pe aici, nimic mai mult.

On topic. Cand se va face achizitia (la momentul asta se oscileaza intre Mini nou/2H si Trezia) va anunt.
AlexTM
Negru nu merge la masina asa mica.
Asta-i cea mai faina. Si TVA deductibil:
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/mini-...Features=EXPORT
Mircea104901
Nu sunt fan Audi, dar pentru nevoile doamnei asta e mult mai potrivita. Din toate punctele de vedere. Parerea mea.
Diesel
sad.gif fara cutie automata nu se poate?
James Kilowatt
Eu nu m-as baga A3 dizal, plecand de la Mini pe benzina sau de la Fiat 500. Nu ca ar fi o masina proasta, insa daca tot te spurci la A3, de ce sa nu iei in calcul si Golf? Si la o adica daca tot ar merge si Golf, Octavia ce-are?

Plus ca nu m-as baga la una cu kilometri multi avand in vedere ca si ea va merge multisor si ca fiind navetista, va fi dependenta de ea si nu-si va putea permite sa stea prin service-uri. Apropo, la capitolul fiabilitate Mini nu e stralucit, iar versiunea automata cu atat mai putin. Fiat 500 sta mai bine masurat si de nemti si de englezi.
Totusi cu un 1.6 aspirat cum ai gasit pe la 40kkm cum ai gasit ar trebui sa fie OK cativa ani.

O masina destul de solida tehnic care s-ar putea sa ii placa si la design mi se pare Citroen DS3. Vine tot cu acelasi1.6 120CP, automata, si la banii aia gasesti una aproape noua, in garantie, sub 20.000km, si e mai fiabila overall decat Mini, singurele probleme aparute au fost la versiunea 1.6 turbo (prezent si pe Mini). Si mie unuia mi se pare sensibil mai confortabila decat Mini, care devine repede obositoare. Mini e fun sa te joci cu ea insa sa faci naveta .. dunno... e prea dura.
La DS3 cica ar avea doua probleme - greierii si vopsea fragila. Trebuie vazut daca apar pe ttoate generatiile sau nivelele de echipare.
Mircea104901
Ok. Alta varianta. Mai buna decat Audi A3 (am zis A3 ca e mai "fasneata", mai "usurica", mai aproape de Mini).
Break - e bun de familie, cine stie cand ai nevoie. Plus ca sunt mai ieftine whistling.gif
Diesel - pentru km multi. Plus mai confortabila de condus (cuplu mare la turatii joase, etc.).
Automata - Muuuuult mai confortabila. Pierderile prin consum sunt mici la generatiile actuale de masini. Depinde de constructor, unele cutii sunt mai eficiente decat manualele. Si mai rapide.
Eu zic ca se potrivesc mai bine decat Mini la ~ aceiasi bani. Eu as lua C-ul.
JK - A3 > Golf > Octavia. Din punct de vedere al constructiei: tehnologie, materiale, etc. Diferenta de pret e ~1000-2000 EUR la SH, deci merita.
James Kilowatt
Da, sunt de acord in mare, insa e o frontiera difuza, si e cu atat mai difuza cu cat discutam de SH. Oricum dupa mine A3 nu se incadreaza la premium, decat in versiune quattro. Altfel niciun fwd nu mi se pare cu adevarat premium, Iar A3 e (pentru mine) doar o compacta cu plastic ceva mai bun pentru care platesti nejustificat de mult. A da, si unele versiuni au scaune faine. Si de fapt asta e valabil si pentru vw, faptul ca golf > octavia e groaznic de discutabil, daca ma intrebi pe mine de la o vreme numa' marketingul e de ei.
Insa sunt offtopic.

Ontopic ideea era ca plecand de la 500/mini mi se pare aiurea sa ajungi in final la Octavia trecand prin tot felul de frontiere difuze.
Mi se pare acceptabil sa ajungi la o decapotabila de exemplu, fie ea si cu doar doua locuri. Din cate inteleg eu Solmar cauta o masina cool, nu neaparat una foarte utila, ca una utila are deja.

Le
Uite, sunt dispus sa fac un compromis, Audi TT mi se pare OK chiar daca nu e quattro smile.gif
AlexTM
C-ul are motor de 2.2, inmatricularea + taxele ulterioare sunt mari.
solmar
Alegerea e facuta. Mini second hand, cutie automata intr-un buget de cca 15k eur. Ramane doar sa vedem pe care. Halba a fost cel mai pe faza.
James Kilowatt
Uite si alte pareri in versusul tau smile.gif

http://www.autocar.co.uk/car-news/motoring...per-vs-fiat-500

Daca stai sa citesti ce spun, practic desfiinteaza mini-ul, preferinta lor e 500-DS3-mini. Cu o parte din concluzii eu sunt de acord. Mini nu mi se pare o masina de navetist prin hartoapele romanesti, confortul e la furat. E o masina de euroring daca vrei smile.gif
Astilalti doi (fiat/citroen) s-au trezit mai tarziu si au avut timp sa vada punctele slabe de la Mini si sa le evite.

Si topgear admit faptul ca DS3 e mai practic decat Mini. Si e si mai ieftin pe deasupra.
HalbaSus
Mircea, tu vrei sa bagi masinile din garajul meu in garajul lui solmar ? A3, C... chiar asa vrei sa ma copieze.

@James:
A3-ul e fun! Nu te mai lega de el tongue.gif Si raportul utilitate/fun e mai bun decat la mini, raport mai bun utilitate/fun ai doar la 120d, daca te poti obisnui cu designul exterior/interior. Nu stiu daca e premium sau nu, are pret premium asta e clar, dar de fun e fun... si e mai fun decat un golf sau alta compacta similara (e alta discutie ca de banii de A3 dizal poti cumpara un clio d-ala cu motor de 200 cp).

Daaaar.... spre diferenta de tine (care ai rezolvat deja aceasta problema) solmar nu cauta masina de fun ci masina pentru sotie... care din cate am inteles e relativ incepatoare, deci ma indoiesc ca o intereseaza cat de bine poti sa o arzi in drifturi cu masina respectiva.

Cu riscul de a ma repeta: daca vrea mini, cumpara mini, piticii au tot timpul dreptate. Nu conteaza motivul pentru care vrea mini sau ca exista masini care ar fi mai bune pentru aceasta treaba. Si ia-l SH, ca daca dupa ce iei mini isi da seama ca defapt vrea altceva, sa nu pierzi foarte mult in devalorizare.
mircanu
14k E ptr un mini second hand mi se pare cam mult. E o masina funky nu zic nu, dar scumputa ptr ce stie sa faca. Platesti mult ptr sigla.
Eu unul mai repede as da banii aia pe un A3 SH. Uite aici un exemplu bun
http://suchen.mobile.de/auto-inserat/audi-.../184556266.html

Insa, si eu cred ca atunci cand ti se pune pata pe ceva nu mai are rost sa dezbati. Mini va place, mini va fi, insa A3-ul ar fi o alegere mai buna, zic eu.
Bafta
DORU
14k eur un Mini sau A3 sunt bani aruncati, poti lua masini mai masini din toate pct vedere, daca judecam doar dupa marime/motor/utilitate/etc

Eu am alta conceptie: masinile din clasa mica nu merita nici un ban peste 10.000 euro, indiferent cu cate fire de aur ii cusut volanu' biggrin.gif
solmar
Oameni buni, daca ti-ai lua masina in fiecare zi atunci ai avea posibilitatea sa te dai cu toate marcile... Din pacate iti iei masina rar si piticii inving ratiunea in multe cazuri. Avem destule optiuni mai ieftine, una din ele chiar extrem de ieftina. Dar what the hack! O viata ai si daca nu-ti faci damblalele in viata asta... atunci o sa-ti para rau cand tragi linie la sfarsit. Exista si riscul sa fie incomoda la mers dar sufera baba la frumusete!
DORU
Iti inteleg pct de vedere, eu insa am altul si nu consider ca trebuie sa-mi satisfac toate damblalele viata asta, daca imi pot permite. thumbsup.gif
Mircea104901
QUOTE (solmar @ Oct 23 2013, 04:45 AM) *
Oameni buni, daca ti-ai lua masina in fiecare zi atunci ai avea posibilitatea sa te dai cu toate marcile... Din pacate iti iei masina rar si piticii inving ratiunea in multe cazuri. Avem destule optiuni mai ieftine, una din ele chiar extrem de ieftina. Dar what the hack! O viata ai si daca nu-ti faci damblalele in viata asta... atunci o sa-ti para rau cand tragi linie la sfarsit. Exista si riscul sa fie incomoda la mers dar sufera baba la frumusete!

Sunt de acord cu tine, dar daca faci o investitie pe termen mediu (adica daca vrei sa o tii mai mult de 1-2 ani), si pentru conditiile date de exploatare, sunt de parere ca Mini nu e potrivit de nici o culoare. De fun, imagine (e o masina frumoasa si potrivita pentru doamne) se potriveste, dar s-ar putea sa-ti iasa prin rinichi dupa o perioada mai lunga de exploatare. Si, crede-ma ca "oboseala" acumulata o va resimiti peste cativa ani, nu imediat.
Din cauza asta am propus o masina mult mai confortabila pentru distante lungi zilnic.

Halba - nu am realizat coincidenta. thumbsup.gif Initial am propus A3 pentru ca e mai micuta, si se incadra cat de cat bine. Cat despre C-Klasse - mi se pare un "best-buy" la bani de Mini, si o masina buna din multe puncte de vedere.
HalbaSus
QUOTE
Din cauza asta am propus o masina mult mai confortabila pentru distante lungi zilnic.


Asa e... mini-ul nu e cruiser... dar din cate inteleg eu masina va fi folosita de o incepatoare... deci slabe sanse ca o sa vrea sa puna pe cruise control si sa asculte muzica in surdina... La inceput totusi e interesant condusul iar o masina gen mini (sau dacia supernova) te tine mai "legat" de drum decat un C (sa nu mai vorbesc de cruisere serioase gen S sau A8).

Cu mini am mers doar ca pasager si doar in oras (ce-i drept, la viteze de extraurban, dar totusi eram in oras), nu mi s-a parut chiar asa de grav, era comparabil cu A3-ul ca si comfort (sa fim intelesi, A3-ul nu e nici pe departe "comfortabil" in sensul traditional al cuvantului). Deci ca e A3 ca e mini, daca faci naveta cativa zeci de km/zi mare diferenta nu e. De la mini la C e cale lunga, si nu stiu daca e cea mai potrivita masina pentru un incepator. Daca prima masina e un mercedes cu automata vei avea probleme extrem de mari la a doua masina biggrin.gif In plus nu ii va mai placea sa circule cu paduretul tongue.gif

James Kilowatt
Eu daca ar trebui sa aleg o masina, si eu as prefera probabil A3, e o alegere mai pragmatica.

Insa Solmar are deja o masina pragmatica. Avand in vedere ca asta e a doua, isi poate permite fara probleme sa mearga pe mana piticilor, si eu as face la fel in locul lui. Prima masina trebuie sa fie practica, sa poti sa mergi in vacanta, sa tai porcul (dupa normele europene, cu anestezic, cutit certificat si lampa de benzina omologata), etc. LA a doua insa iti poti permite sa ai criterii complet diferite.
solmar
Uitati un amanunt, sunt piticii nevestii, nu ai mei. Eu as lua altceva.
AlexTM
Piticii nevestei sunt intotdeauna cei mai tari. Go for Mini SH.
DORU
Nu-s cei mai tari, dar cine n-are pitici, sa-si cumpere biggrin.gif
Diesel
E bine ca sunt niste pitici hotarati, ca acum 3 ani tot Mini era alegerea.
solmar
Preferinta nu alegerea.
mircanu
QUOTE (solmar @ Oct 24 2013, 11:56 AM) *
Uitati un amanunt, sunt piticii nevestii, nu ai mei. Eu as lua altceva.


Aoleo, si tu te iti dupa sotie? Glumesc.....desigur ca te iei, ca majoritatea de altfel.
Piticii nevestii se pot influenta. Eu am aplicat asta. Daca era sa ma iau dupa nevasta ramaneam la Murano sau luam un Jaguar dupa aia. (Ceea ce nu ar fi fost tragic insa piticii mei voiau Land Cruiser).

Revenind.....O iei pe sotie, ii arati si alte masini, o plimbi cu ele, o lasi sa conduca si incet o indrumi spre ce-ti place tie, sau spre o alegere mai logica. Dar o lasi pe ea sa vina cu ideea. Nu ii zici tu, hai sa luam un A3 sau un C-klasse. Iti spun ca daca o lasi sa mearga cu un C sunt sanse f mari sa-ti zica ca acum vrea Mercedes.
Ideea e ca 14k E e o suma importanta si iti da acces la multe alte masini capabile, de care sotia poate sa se bucure la fel de mult ca de un Mini, sau poate mai mult. Ea va folosi masina la naveta si Mini nu e tocmai masina potrivita ptr asta.
O sugestie, ia automata, orice ai lua. Sotia va fi fericita.
solmar
Automata e negresit. Optiunile finale sunt in ordine:
1. Mini - 2nd hand
2. Honda Jazz - noua
3. Suzuki Swift - noua
Bugetul e 15K. Toate automate. La Mini evident nu ne calificam la masina noua. Honda si Suzuki cu optionale din belsug. Masina in cazul de fata e o necesitate, nu e un moft. Marca probabil va fi un moft.

Mircane, din pacate eu ma vad cu nevasta cam rar in ultimul timp, eu sunt la Cta, ea e la Sibiu (face naveta)... Nu merge sa-i arat, sa facem teste...
pmhoria
Eu as influenta piticii spre Honda Jazz. E f dotata si afara in clasamente e una din cele mai fiabile.
Plus ca are si sistemul ala de ridicat scaunle din spate si poate cara cu ea ce vrea si nu vrea.
DORU
Ca si Horia, la fel as alege si eu din cele 3 ramase in cursa thumbsup.gif
James Kilowatt
Intre noua si SH si eu as alege noua.
solmar
Mircanu are dreptate... yes.gif Si eu influentez subtil catre Jazz... Ma lupt cu piticii de vreo luna. Ramane intre noi! whistling.gif
HalbaSus
1. Piticii au intotdeauna dreptate !
2. Cand piticii nu au dreptate se aplica regula nr. 1 !

Deci ce culoare va fi mini-ul ?
solmar
Ultimul era gri... biggrin.gif
Diesel
care pitic a cerut automata?
solmar
Not me!
mircanu
Honda mi se pare si mie alegerea cea mai buna din lista ta.
Ai totusi in vedere faptul ca modelul asta de Jazz e pe piata de ceva vreme, i-au facut un facelift deja si probabil va fi schimbat in urmatorii doi ani. E o masina f populara in UK, lumea e f multumita de ea. E practica la capitolul spatiu si fiabila.
Ca minus, cutia automata e CVT si vine cu motorul de 1.4. Daca vb de Jazz eu as lua modelul pe benzina insa cu cutia manuala. E o masina inceata, ia suta in peste 11 sec., nu e o masina de depasiri din scurt, insa cred ca sotia nu are un asemenea stil de condus.

Daca tot esti dispus sa dai 15k E, atunci te poti uite la compacte, Ford Focus mi se pare o masina de luat in seama. De fapt, mi se pare alegea cea mai buna la un bugetul tau si destinatia masinii. Motor de 1.6, putere decenta ptr drumuri lungi, dotari misto. Ca value for money, tinuta de drum, confort e peste Jazz. Fa un test drive cu sotia, s-ar putea sa va placa.
James Kilowatt
Tie de ce ti se pare un minus cutia CVT? La motorasele mici hidramatele le eutanasiaza si mai tare, iar robotizatele simple (cum e a mea) nu-s foarte smooth. Singura optiune ar fi o cutie cu dublu ambreiaj care insa la masinile de tuns iarba cred ca sunt disponibile doar la VAG. Si asa ajungem iar la Octavia, optiunea cea mai anti-pitici cu putinta.

Si mie imi place Focus (daca ar fi sa imi schimba azi masina as alege intre Focus si A-Klasse) insa nu stiu cum se impaca cu piticii altora, mai ales de sex feminin.
mircanu
QUOTE (James Kilowatt @ Oct 25 2013, 04:10 PM) *
Tie de ce ti se pare un minus cutia CVT? La motorasele mici hidramatele le eutanasiaza si mai tare, iar robotizatele simple (cum e a mea) nu-s foarte smooth. Singura optiune ar fi o cutie cu dublu ambreiaj care insa la masinile de tuns iarba cred ca sunt disponibile doar la VAG. Si asa ajungem iar la Octavia, optiunea cea mai anti-pitici cu putinta.


Get real. Octavia?! Vb de masini cat de cat cool. Am plecat totusi de la Mini!

Despre Jazz CVT. E o masina lenta, deci va trebui sa o calci mereu, astfel va deveni zgomotoasa cu CVT-ul.
There are actually two different CVT-equipped Jazzes. The new Hybrid will use one with an automated clutch, while the standard car gets a torque converter. Despite that, the CVT still manages economy figures marginally better than those of the unloved i-Shift, thanks in part to the addition of a new, more aero-friendly bodykit. Suspension has also been softened slightly to improve compliance.

What's it like?
The CVT works well when used for the sort of gentle use most Jazz owners expect – the average buyer is 56 years old. It pulls away smoothly and deals well with gentle acceleration, the engine holding its revs as the transmission slurs its ratios to catch up.
Bigger throttle openings have the little motor screaming though – which has the curious effect of making the CVT Jazz feel slower than it actually is. And in a car like this the transmission’s even-revvier ‘Sport’ mode seems almost entirely pointless.

Sursa: http://www.autocar.co.uk/car-review/honda/...jazz-1.4-es-cvt

Raman la parerea mea initiala. jazz benzinar manual sau Focus.
James Kilowatt
Pai eu nu te contrazic. Insa tre' sa ai grija, ca daca impui prea multe conditii ajungi repejor la Octavia biggrin.gif

Si Mini automat tot CVT e....
AlexTM
Haideti mah, care-i diferenta la cool-ism intre Octavia si Focus? Sau Golf, sau Astra, Auris ... tot un drac. Civicu ce mai rasare.

Mini, da! N-am fost niciodata cu unul, dar e chiar asa de groaznica la o naveta de 50 km? De ce?
mircanu
E clar, ai piticu cu Octavia? Ti l-au dat cand ai cumparat Superbul? rolleyes.gif

Si Mini o fi CVT si nu e un avantaj neaparat. Mini are ceva cp in plus daca vb de ala de 122 cp asa ca nu trebuie calcat atat de tare ca Jazzul. Oricum, am citit pe net ca CVT-ul de la Mini a fost un mare chix.
http://www.autoblog.com/2013/08/25/mini-co...uit-settlement/

Unul dintre motivele ptr care am vandut Murano a fost ca era CVT si nu am putut extinde garantia.

P.S. noul focus e super.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.