Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Depasirea coloanei
Masini.ro Forum > Masini.ro > Circulatie
Pages: 1, 2, 3
T u d o r
Foarte corect! Pacat ca au revenit asupra legii aleia care te obliga sa dotezi masina cu cauciucuri de iarna.

Am auzit o gramada de argumente stupide de genul "vai...ne obliga acum sa mai dam banii si pe alea, astia nu se uita cat e salariul in Romania?" Dar cand omori pe cineva sau provoci un accident ca umbli cu o gioarsa neconforma cu nimic conteaza tot salariul?!
solmar
Astia trei de i-am intalnit pe Cheia sunt taticii tuturor coloanelor de pe planeta. Pastrau o distanta intre ei de max 5 metri, rulau cu suficient de multa viteza sa nu-i poti depasi intr-o linie scurta pe serpentine si suficient de incet sa te oftici ca mergi cu masina. Chiar accelerau cand drumul era liber, dar fereasca sfantul sa se angajeze in depasirea camionului... Am semnalizat de doua ori depasirea si m-am bagat la loc. Ii fugareau turcii cand vedeau ca sunt depasiti si dadeau cocs. Toti trei! Eu semnalizam, ei accelerau si micsorau distanta.
Camionul din fata lor mergea mult mai bine, fara gluma. Cum Skoda mea n-are propulsie atomica n-aveam cum sa-i fac in scurt si nici nu merita sa risc, trebuia sa-i execut in bloc. Noroc ca am intrat intr-o localitate si i-am depasit pe toti, inclusiv camionul care evident a fost fair play. Vreo 20 de km nu m-a depasit nimeni. Va dati seama ce nervi si-au facut aia din spate?

Mircea, probabil aglomeratia si politia erau mai pe zi. Eu am trecut pe acolo mai spre seara (am plecat din Cta tot inainte de Craciun pe la trei dupa-amiaza) si nu era deloc potera. Era si mai putin aglomerat... Intradevar cauciucurile de iarna fac diferenta, dar si soferul. Prinzi pe serpentine cate unul care se taraie pe banda a 2-a si nu-l poti depasi, te seaca de energie si nervi.
DRAGOS
Pe bucata dintre cheia si ploiesti era sa predau si eu permisul odata, tot din cauza unora din astia. Am mers vreo jumatate de ora in spatele a 4 indivizi + un camion. Loc sa ma bag intre ei nu vroiau sa-mi faca, de depasit camionul nu aveau de gand. Cand am ajuns in localitate si am prins o linie dreapta am deapsit tot...iar in capat stateau baietii cu MCV-ul.
pmhoria
Voi tocmai ati intalnit cativa klm pe drum whistling.gif
T u d o r
Si doi-trei Alex. biggrin.gif
HalbaSus
Comportamentele astea ar trebui sanctionate intr-o forma sau alta... in opinia mea fiecare e liber sa mearga cu cat ii permite constiinta si/sau nevasta... eu nu oblig pe nimeni sa mearga in ritmul meu dar nici nu imi place sa fiu obligat sa merg in ritmul lui.
Singurele dati cand ma enerveaza (dar doar la modul de "uite-l si pe asta" nu la modul "stai sa il invat minte") sunt cei care desi vad ca incerc sa depasesc camionul se baga totusi in fata mea iar apoi cand se elibereaza drumul si putem depasi amandoi camionul se tarasc ca melcii in depasire (fie fiindca au masina slaba fie pentru ca nu stiu sa foloseasca schimbatorul de viteze). Foarte rar, cand ma mai apuca si pe mine spiritul justitiar si vad ca de pe contrasens nu vine nimic pentru o bucata luuuuunga si berbecul din fata mea depasese cu viteza melcului turbat atunci intru in depasire in spatele lor, pun semnal stanga si ma urc peste ei de parca as fi intr-o masina cu acceleratia blocata... apoi cand intr-un final termina depasirea ii depasesc si pe ei si imi vad de drum.
solmar
Problema mare n-ar fi antitalentele ca in fine, il injuri in gand, i-ai umplut frigiderul de carne, intr-un tarziu il depasesti si-i zambesti gales... si ai uitat de el, se vor chinui si altii cu el.
Problema in trafic sunt d'alde Fitipaldi, care vin din spate, fac pressing, forteaza, se inscriu ca dementii in depasire fie ca le iese sau nu si te pun si pe tine si pe altii in pericol, pentru ca la un moment dat pe drum apare o groapa, sau un obstacol, sau un pieton, un caine, o pisica, o bunaciune.... pe care ei n-au cum s-o ia in calcul, si care in mod normal ar putea fi evitata, dar in tromba nu mai au cum si atunci fie fac semne disperate cu farurile celor de pe sensul opus, fie se baga peste tine si indiferent cat de prudent conduci, inevitabil iti bulesti masina pe o bordura sau intr-un sant .... Nu-ti vine sa cobori cu coarba sa-l iei la indoit!?
Si cireasa de pe tort sunt evident cei care vin in tromba, depasesc tot si apoi trag pe dreapta/stanga peste 1 km....
Mircea104901
QUOTE (solmar @ Jan 3 2011, 07:51 AM) *
Si cireasa de pe tort sunt evident cei care vin in tromba, depasesc tot si apoi trag pe dreapta/stanga peste 1 km....

E... hai, 1km e bine. Ce zici daca depasesc si imediat dup-aia franeaza sa faca stanga sau dreapta? whistling.gif
Sau pe autostrada iti taie calea sa "prinda" iesirea ninja.gif
getodac
QUOTE (solmar @ Jan 3 2011, 11:51 AM) *
Problema in trafic sunt d'alde Fitipaldi, care vin din spate, fac pressing, forteaza, se inscriu ca dementii in depasire fie ca le iese sau nu si te pun si pe tine si pe altii in pericol, pentru ca la un moment dat pe drum apare o groapa, sau un obstacol, sau un pieton, un caine, o pisica, o bunaciune.... pe care ei n-au cum s-o ia in calcul, si care in mod normal ar putea fi evitata, dar in tromba nu mai au cum si atunci fie fac semne disperate cu farurile celor de pe sensul opus, fie se baga peste tine si indiferent cat de prudent conduci, inevitabil iti bulesti masina pe o bordura sau intr-un sant .... Nu-ti vine sa cobori cu coarba sa-l iei la indoit!?


+1
Cu siguranta la genul asta de kamikaze au facut aluzie si KLM cu Alex...
Alex-F1
QUOTE (getodac @ Jan 3 2011, 09:02 AM) *
Cu siguranta la genul asta de kamikaze au facut aluzie si KLM cu Alex


Multumim, multumim domnu' biggrin.gif ....uite in sfarsit cineva care ne apreciaza la adevarata valoare!!!! yup.gif arigato.gif Nu ca si inteleptii astia doi.... tongue.gif

QUOTE (pmhoria @ Jan 3 2011, 06:08 AM) *
Voi tocmai ati intalnit cativa klm pe drum

QUOTE ( T u d o r @ Jan 3 2011, 06:14 AM) *
Si doi-trei Alex


Mi-a placut si asta:

QUOTE (mike.omega @ Jan 3 2011, 02:14 AM) *
eu "citesc" soferul din masina pe care urmeaza s-o depasesc si daca vad urme de muschi umflati si tendinta de a accelera cand este depasit, am grija sa-l iau prin surprindere si sa nu poata reactiona


E de-al meu si asta! biggrin.gif
solmar
Mircea
am fost eu indulgent, dupa sarbatori.... Deh, ai nostri ca brazii! Soselele parca ar fi pustii fara ei.
solmar

+++
Agresivi la volan

Comportamentul agresiv al șoferilor și legile prea blânde duc la producerea unor accidente foarte grave. De altfel, chiar dacă numărul accidentelor a scăzut față de anii precedenți, statisticile arată că România încă este țara cu cea mai mare rată a mortalității pe șosele și cu cele mai grave accidente din Uniunea Europeană.

Specialiștii în circulație explică acest comportament violent al șoferilor prin faptul că aceștia sunt frustrați în viața de zi cu zi, iar condusul este pentru ei o prelungire a cotidianului, a lipsurilor materiale și spirituale.

Potrivit generalului în rezervă Virgil Vochină, „există studii care demonstrează că șoferii care depășesc imprudent și ilegal suferă de fapt de «complexul de stânga»". Acești oameni nu excelează pe niciun plan și atunci simt nevoia de a fi undeva în frunte. Astfel, depășesc tot ce le stă în cale, punând în pericol atât viața sa, cât și pe a celorlalți participanți la trafic".
+++
sursa
http://www.adevarul.ro/actualitate/evenime..._401960357.html
Alex-F1
"șoferii care depășesc imprudent și ilegal suferă de fapt de "complexul de stânga". Acești oameni nu excelează pe niciun plan și atunci simt nevoia de a fi undeva în frunte"

Hmmm, io n-as baga mana-n foc pt. asta.....n-au ei de unde sa stie atat de exact daca careva exceleaza sau nu in vreun domeniu.....poate n-or fi oameni cu prea multa materie cenusie, dar f. posibil unu sa fie un f. bun si renumit bucatar, altu ginecolog, altu mecanic auto s.a.m.d. confused.gif
T u d o r
QUOTE
Acești oameni nu excelează pe niciun plan și atunci simt nevoia de a fi undeva în frunte.


E valabil si pentru cei care nu te lasa sa-i depasesti, nu? biggrin.gif

Eu de statistici sunt satul. Astia sunt ca in bancul ala cu Dusterul. Chiar nu realizeaza ca de vina sunt soselele? Lipsa autostrazilor?! Cica suntem frustrati... pai in p**a (pana) mea normal ca sunt frustrat daca viteza medie de deplasare e 40 km/h si eu trebuie sa ajung la Arad.
Alex-F1
Ce-i Tudorica, acum te simti si tu atacat? biggrin.gif Pai asa si io ma simt atacat atunci (de catre tine), dar nu ma supar si recunosc ca ma numar si eu printre cei care nu exceleaza la niciun capitol.....decat sa excelez la cateva capitole si sa fiu praf la altele, prefer sa fiu la mijloc aproximativ pe toate planurile vietii. Si acuma pe bune vorbind, ia sa aud io pe careva de aici spunand la ce anume exceleaza!!! ninja.gif De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, ar fi si la mine un domeniu unde as putea considera ca excelez, dar nu spui care.... whistling.gif biggrin.gif Si cand spunem "a excela", nu ne referim la a fi asul asilor in domeniu, ci ne referim strict la sensul cuvantului (din DEX: "a excela" = a se deosebi, a se remarca, a se distinge în mod deosebit)....hmmm....si cu cat ma gandesc mai mult, parca-mi mai vin in minte domenii in care excelez..... arigato.gif Ce m-am scos!!! 36182451.gif
drabisan
QUOTE ( T u d o r @ Jan 3 2011, 08:50 PM) *
QUOTE
Acești oameni nu excelează pe niciun plan și atunci simt nevoia de a fi undeva în frunte.


E valabil si pentru cei care nu te lasa sa-i depasesti, nu? biggrin.gif

Eu de statistici sunt satul. Astia sunt ca in bancul ala cu Dusterul. Chiar nu realizeaza ca de vina sunt soselele? Lipsa autostrazilor?! Cica suntem frustrati... pai in p**a (pana) mea normal ca sunt frustrat daca viteza medie de deplasare e 40 km/h si eu trebuie sa ajung la Arad.


Pai la ce ne-ar trebui autostrazi? Sa se alinieze toti pe banda 2-a? E o gluma sadica sad.gif
Apropo, se cheama depasire cind trec de un tralalalala (sa nu le spun numele) care merge cu 110 pe banda 2-a pe autostrada? E legal? Ca stiu sigur ca daca depasesc vreun alt tralalalala pe linie continua pe sosea cu 90 cind el merge cu a 5-a cu 70 sa bata recordul la consum e ilegal (dar ma fereste pe mine de o enervare)! Sint off-topic, dar intreb ca ma roade.
T u d o r
QUOTE (Alex-F1 @ Jan 3 2011, 09:06 PM) *
Ce-i Tudorica, acum te simti si tu atacat? biggrin.gif Pai asa si io ma simt atacat atunci (de catre tine), dar nu ma supar si recunosc ca ma numar si eu printre cei care nu exceleaza la niciun capitol.....decat sa excelez la cateva capitole si sa fiu praf la altele, prefer sa fiu la mijloc aproximativ pe toate planurile vietii. Si acuma pe bune vorbind, ia sa aud io pe careva de aici spunand la ce anume exceleaza!!! ninja.gif De fapt, daca stau sa ma gandesc bine, ar fi si la mine un domeniu unde as putea considera ca excelez, dar nu spui care.... whistling.gif biggrin.gif Si cand spunem "a excela", nu ne referim la a fi asul asilor in domeniu, ci ne referim strict la sensul cuvantului (din DEX: "a excela" = a se deosebi, a se remarca, a se distinge în mod deosebit)....hmmm....si cu cat ma gandesc mai mult, parca-mi mai vin in minte domenii in care excelez..... arigato.gif Ce m-am scos!!! 36182451.gif


Bai termina-te ca chiar nu am vrut sa te atac. Ce naiba, doar ne stim de atata vreme. Chestia cu replica a fost o gluma, adica o intepatura asa... prieteneasca. tongue.gif Si stim la ce excelezi, la facut liniute cu pisicutele la semafoare. teehee.gif

Drabisan my friend, nu te consuma. E plin de de-astia si noi avem o varsta. biggrin.gif
Alex-F1
Nu-s io asa de umblat ca altii pe autostrazi, dar....desi incarcarea benzilor pe autostrada se face tot de la dreapta spre stanga (adica banda 1 pt. viteze mai mici si banda 2 pt. viteze mai mari), io zic ca nu e ilegal sa treci cu 120 km/h (pe banda 1), pe langa unul care circula cu 100 km/h (pe banda 2), daca ala chiar nu vrea sa se dea la o parte. Deci nu se considera depasire! Alte pareri? turned.gif

Stai linistit Tudore, nu-i nicio problema....stiu prea bine ca a fost "o intepatura asa... prieteneasca".....doar si io mai fac de astea cu unii...nu spui cine, persoane importante.... whistling.gif Si vezi ca nu stii la ce excelez.....mai gandeste-te.... biggrin.gif
mike.omega
Bre! Eu duminica am parcurs si A1 si A2. Pe ambele "autostrazi" (mie imi place faza aia cu spatii de serviciu de pe A1, e bestial!) toata lumea mergea pe banda I, ca mergea cu 100 sau cu 140. Cand era de depasit se depasea pe banda II iar apoi se revenea pe I. Ba chiar la un moment dat mi s-a parut periculos ca erau unii care trageau dreapta in fata mea de parca ne plimbam pe bulivard cu 50kmph.

De unde deduc eu ca exista ceva conduita insa cum n-am vazut padure fara uscaturi, tot pe A1 n-am reusit sa ajung din urma un nene cu o Dacia 1310. Mergeam frumusel cu 125(la consum teehee.gif ) iar ala se departa vizibil dry.gif
Sau am dat peste un altu cu un Symbol care mi s-a bagat in fata din scurt desi el accelera de pe la 100 iar eu veneam din spate cu ceva mai mult, si tot el s-a suparat cand i-am dat un flash.

PS: azi de diminieata am fost copilot pana la Cernavoda, a fost CRUNT!!! nema masini pregatite, nema deszapezit, nema material antiderapant. Am facut 1h si 30 de min pe un drum pe care duminica(deci cu o zi inainte) am facut ~40 de min, fara sa ma grabesc prea tare smile.gif
T u d o r
Ma, deduc din supararile voastre ca eu am reusit sa ating intelepciunea suprema. Am peripetii de-astea o gramada la activ dar nu le mai bag in seama. In f*t in gura pe moment, m-am linistit si am uitat. biggrin.gif
solmar
QUOTE ( T u d o r @ Jan 3 2011, 08:50 PM) *
Cica suntem frustrati... pai in p**a (pana) mea normal ca sunt frustrat daca viteza medie de deplasare e 40 km/h si eu trebuie sa ajung la Arad.


Ce calcule crezi ca fac eu cand plec la drum spre Sibiu (500 Km)!? Si am experienta unui parcurs de 6 pana la 11 ore!? Aveam o satisfactie pana acum, sa ajung in 2 ore la Bucuresti, dar incepand cu 10 Ianuarie, la Cernavoda incep lucrarile si drumul va fi deviat asa ca s-a dus naibii si "distractia" asta. Sper sa nu ma ramolesc cand in sfarsit va fi gata autostrada de la Constanta la Sibiu... sper sa apuc ziua aia cand ajung la Sibiu in 3 ore. Hai, fie 4 ore!
T u d o r
Tu chiar speri ca astea sa se intample in zilele noastre? biggrin.gif Macar copiii nostri sa apuce sa faca Valea Oltului pe autostrada.
Diesel
Tudor, ne agatam si noi de orice speranta avem, suntem fericiti ca macar incep lucrarile de autostrada. Tu stai in mijlocul tarii si te plangi de ajuns la granita in 6 ore. De la iesire din CT pana la urcarea pe A2 avem 56km iar drumul de 40min de care zice Mike se face asa cum te duci tu la Tg Jiu wink.gif la 4am.

Din pacate autostrada o sa ocoleasca Valea Oltului, vezi aici.

Inapoi la topic: mi-a luat destul de mult sa inteleg ca in traficul din Constanta ajung la destinatie in acelasi timp indiferent daca ma grabesc sau nu. Astfel am decis sa nu ma mai grabesc tot timpul, ci doar atunci cand e eficient sa te grabesti.
adrian_flavius
QUOTE ( T u d o r @ Dec 30 2010, 06:43 PM) *
Eu vad doua situatii distincte:

prima: coloana stationeaza din diverse motive - semafor, drum in lucru, accident, etc. E FOARTE de porc sa o depasesti sa te bagi ca smecherul in primul loc unde poti forta reintrarea. Astia sunt jmkrii.

a doua: coloana se deplaseaza cu viteza celui mai incet, adica a primului. Din diverse motive (femeie, incepator, zelos, nesigur, pensionar si oricare combinatie intre acestea) se deplaseaza cu 40 km/h pe un drum cu limita de 90. Ce faci? Sa nu fii jmkr nu depasesti si tot asa? Adica toate masinile trebuie sa stea dupa cel din fata? Poate el nu se grabeste, poate are o problema mecanica, poate sa fie orice. Pentru un TIR sau pentru un diesel de 1.2 aspirat ar fi o problema depasirea. In principiu eu depasesc coloanele acolo unde se poate (linie discontinua, vizibilitate, toate conditiile de siguranta). Ma bag in depasire si daca e posibil depasesc tot ce pot. Daca cel din fata da semnal ca vrea si el il las, chiar daca asta inseamna sa incetinesc. Alternativa la ce zic eu ar fi sa nu depaseasca nimeni, inteleg de aici cu exceptia celui de-al doilea din coloana. Pai daca ala nu vrea sau nu poate ce e de facut? Formam coloane de 100 masini?


+2...sau chiar +3...cam la fel fac si eu...de aia e bun cuplul la masina, in scurt...si pentru ca nu cred in autostrazi prea multe, prea curand, in Romania, cand o fi sa schimb Totosul, urmatoarea va fi tot diesel, da' mai spre 170-200 CP, asa...

QUOTE ( T u d o r @ Jan 3 2011, 09:41 PM) *
Il f*t in gura pe moment, m-am linistit si am uitat. biggrin.gif


...e cea mai buna solutie...te descarci rapid si te iei de altele, mai importante...
solmar
QUOTE (Diesel @ Jan 4 2011, 09:19 AM) *
Din pacate autostrada o sa ocoleasca Valea Oltului, vezi aici.


Vezi Tudore... daca comentezi! Ciuciu autostrada. Asa daca erai baiat de baiat.... poate trecea una si prin Rm-Vl.
pmhoria
QUOTE (solmar @ Jan 4 2011, 09:54 AM) *
QUOTE (Diesel @ Jan 4 2011, 09:19 AM) *
Din pacate autostrada o sa ocoleasca Valea Oltului, vezi aici.


Vezi Tudore... daca comentezi! Ciuciu autostrada. Asa daca erai baiat de baiat.... poate trecea una si prin Rm-Vl.


Daca se va face autostrada pe acolo .. si inclin sa cred ca ala va ramane traseul, Valea Oltului o sa fie libera ca o autostrada thumbsup.gif
getodac
O autostrada de la un capat la celalalt al tarii este mai mult decat necesar de construit rapid. Ruta Arad – Deva – Sibiu – Pitesti – Bucuresti – Constanta, pare a fi cea mai scurta varianta de la est la vestul tari si ar face legatura mai rapida intre cateva zone importante dpdv economico-social, se pare ca Moldova va mai trebui sa astepte, eu personal astept terminarea tronsonului Cernavoda - Constanta si contruirea mult promisei autostrazi Bucuresti - Ploiesti inainte sa implinesc 40 de ani ca sa ma pot bucura si eu cateva decenii de ea whistling.gif
T u d o r
QUOTE (pmhoria @ Jan 4 2011, 12:39 PM) *
Daca se va face autostrada pe acolo .. si inclin sa cred ca ala va ramane traseul, Valea Oltului o sa fie libera ca o autostrada thumbsup.gif



Yep... thumbsup.gif
klm
Inainte de a raspunde fac niste precizari; termenul coloana are 2 intelesuri:
1. cand mergi ca melcul in traficul urman/extra urban - cand pleci de la mare/munte;
2. o insiruire de masini care circula extra-urban cu viteza de croaziera.
Pentru ca eu conduc preponderent in mediul urban si, de cele mai multe ori, am parte de mers in coloana cand plec de la mare (sau din Bucuresti) m-am referit exclusiv la punctul 1.
CITAT(pmhoria @ Dec 31 2010, 01:39 PM) *
@klm
Si cum ajuti tu economia nationala daca mor niste nevinovati care veneau pe contrasens si jmekerul care nu e lasat de tine .. da in ei?

Cred ca esti constient ca un accident la viteza de 20-30 kmh nu poate duce la decesul sau ranirea grava a pasagerilor insa duce la deteriorarea tablelor care duc la bucuria servisurilor/vanzatorilor de componente auto smile.gif.
In oras in general nu prea las masini sa se strecoare, ba chiar s-a intamplat ca mai multi jmekeri sa blocheze contrasensul si sa-si ia carne de la tiristi/microbuzisti/etc, ce sa le fac eu?!
CITAT(Diesel @ Dec 31 2010, 01:52 PM) *
Kml, iti uram, spre binele tau, sa nu fii nevoit niciodata sa te grabesti.

Ba m-am grabit/ma grabesc de multe ori insa (cel putin cred ca) o fac in cea mai mare siguranta.
CITAT( T u d o r @ Dec 31 2010, 02:28 PM) *
Dap, accidentele se intampla de regula cand un klm se intalneste cu un jmkr. biggrin.gif Bro, deci care e diferenta dintre tine si el dpdv al educatiei?

Foarte mare: eu respect litera chiar daca nu spiritul iar el face totul sa incalce atat litera cat si spiritul prevederilor legale; in privinta moralei iar suntem total diferiti: eu respect pe toti ceilalti participanti la trafic pe cand el desconsidera pe toata lumea.
CITAT( T u d o r @ Jan 1 2011, 11:25 PM) *
Pai nu stiu...tu ai putea trai cu constiinta impacata ca datorita actiunii sau chiar lipsei tale de actiune a murit un om?
[...]
klm, Alex - sunt convins ca nu faceti asa ci doar sustineti un punct de vedere, asa ca nu va considerati tinta cuvintelor mele.

In cazul acesta eu n-as fi un actor ci decorul, in plus, alegerea ar fi exclusiv in curtea actorilor: jmekerul si, sa-i spunem, nevinovatul. Ceea ce spui ar fi echivalentul situatiei in care tu, din cauza ca ai achizitionat de Craciun jucarii produse in China, esti responsabil de moartea unor copii obligati sa le fabrice; si eu si tu am putea face altfel insa jmekerul care depaseste la 20 kmh o va face si la 100 kmh iar la viteza aia chiar moare cineva.

Ca sa termin situatiile posibile completez cu faptul ca atunci cand am fost in cazul al 2-lea intotdeauna am lasat intre mine si cel din fata suficient spatiu cat sa incapa cel putin o masina medie, apropiindu-ma de el doar atunci cand voiam si puteam depasi. Nu am nimic impotriva celor care vor sa se deplaseze in alt ritm decat al meu si le urez drum bun fara gropi.
Alex-F1
Da' stiu ca se pricepe baiatul asta la invartit limba romana, ca s-a facut inteles mai bine ca mine si pe deasupra pe un ton mult mai diplomatic....o fi avocat sau ceva? biggrin.gif F. bine spus bro, jos cu palaria, sunt 100% in asentimentul tau!!!!! yes.gif arigato.gif
Tiberiu61940
O treaba buna, si baietii de peste balta va pot confirma ca la ei o lege asemanatoare cu asta i-a cumintit pe multi:


Cod Rutier: Un an fără carnet pentru agresori și teribiliști
04 ian 2011, 18:13 | Actualizat (acum 13 min)
REALITATEA.NET

"Depășirile repetate, în zigzag ori frânarea bruscă, slalomul printre mașini" ar urma, dacă parlamentarii susțin inițiativa Poliției, să fie pedepsite de noul Cod Rutier cu suspendarea permisului de conducere, nu doar cu amendă.
Agresiunea în trafic se va pedepsi în Noul Cod Rutier
Agresiunea în trafic se va pedepsi în Noul Cod Rutier / FOTO: REALITATEA TV
Imaginea 1/1

Pentru a pune capăt valului de acte de violență în trafic, polițiștii de la Circulație au propus unele măsuri de pedepsire, inspirate din modelul spaniol.

În noul Cod Rutier, polițiștii vor ca cei care se bat în trafic, pe lângă sancțiunile de ordin penal, să rămână și fără carnet de conducere.

Lucian Diniță a declarat pentru Gândul că instituția pe care o conduce le-a făcut deja parlamentarilor o listă de comportamente "agresive" în trafic. Câteva dintre exemple: "depășirile repetate, în zigzag ori frânarea bruscă, slalomul printre mașini" ar urma, dacă parlamentarii susțin inițiativa Poliției, să fie pedepsite de noul Cod Rutier.

Parlamentarii trebuie însă să definească ce înseamnă "agresivitatea", dar și să stabilească modul în care aceasta va fi dovedită.

În acest moment, agresivitatea în trafic e sancționată în cazul "proferării de injurii sau folosirea de gesturi obscene". Potrivit prevederilor în vigoare, "săvârșirea de gesturi obscene, injurii, adresarea de expresii jignitoare sau vulgare participanților la trafic" se pedepsesc cu 21 până la 100 puncte amendă (un punct de amendă este 67 de lei). Orice alte agresiuni, chiar dacă sunt comise în trafic, cad sub incidența legilor civile sau penale, pentru că pur și simplu ele nu sunt prevăzute în Codul Rutier.

Dacă inițiativa polițiștilor se va materializa, pedeapsa va fi aplicată pentru infracțiunea comisă cu violență în trafic, iar ridicarea permisului ar urma să fie o pedeapsă complementară aplicată de Poliția Rutieră. Dosarul penal se va întocmi la sesizarea victimei, Parchetul urmând să soluționeze cauza. Dacă e faptă penală, iar instanța se pronunță în acest sens, respectivul șofer va putea rămâne fără permis de la șase luni la un an.

Ordonanța 69 din 2008 de modificare a Legii Circulației se află în procedură parlamentară din septembrie 2008.
HalbaSus
QUOTE
Nu am nimic impotriva celor care vor sa se deplaseze in alt ritm decat al meu si le urez drum bun fara gropi.


Pai asta era subiectul topicului, adica cazul 2 dupa cum l-ai definit tu. Despre cei care depasesc coloana la semafor, sau in oras n-ai decat sa scoti kalashul si sa tragi spre cap... ca nu mi se pare foarte grav biggrin.gif

@Tiberiu.

Ori politia e proasta, ori reprezentantul ei, ori articolul e scris foarte prost, ori toate trei....

Ca sanctioneaza agresivitatea in trafic, injuraturile, gesturile obscene, etc... e foarte bine (din cate stiu se pedepsesc si acum) si e totul ok. Dar "depasirile repetate" sunt o forma de a circula intre localitatile din Romania altele decat Bucuresti-Pitesti, Bucuresti-Nu_mai_stiu_unde_se_termina_A2 si Campia Turzii-Gilau... iar slalomul print trafic e o dovada a faptului ca te grabesti, eventual esti vitezoman dar nu a faptului ca esti agresiv. Adica ok, inteleg sa nu fie legal si sa fie pedepsit, dar pentru agresivitate in trafic ? c'mon... e ca si cum ai fuma marijuana si ai fi arestat pentru viol... Ambele sunt ilegale, dar nu e acelasi lucru.
Alex-F1
Se putea sa nu sara Halba de cur in sus? biggrin.gif Io-s perfect de acord cu legea aia, sa-i dea drumul maine....poate asa mai dispar micii Schumacheri si am si io mai mult loc pe strada! banned.gif
Diesel
Asta e inca o portita de abuz pentru politie. Dialog imaginar:
- Buna ziua, agent Tuzgureanu de la circulatie, va rog sa prezentati actele la control.
- Sa traiti, am si eu o intrebare. De ce m-ati oprit?
- Pentru ca circulati agresiv.

Alex, vezi poate te opreste si pe tine politia ca accelerezi violent incercand sa dezmortesti motorul. Pe mine ca scartai rotile pe serpentine si tot asa.

Nu sunt impotriva amendarii idiotilor de pe sosea, dar cred ca avem un cadrul legal suficient iar astia de la iRealitatea au scos stirea din sertar ca sa fie la numar.
QUOTE
Ordonanța 69 din 2008 de modificare a Legii Circulației se află în procedură parlamentară din septembrie 2008.


Edit: franarea brusca se sanctioneaza pentru a limita numarul de pensionari ce traverseaza neregulamentar.
DRAGOS
QUOTE (Diesel @ Jan 4 2011, 09:58 PM) *
Edit: franarea brusca se sanctioneaza pentru a limita numarul de pensionari.


cred ca asta vroiai sa spui.
Lucian107416
eu nu stiu ce va agitati asa. Articolul mentioneaza spiritul legii, nu litera ei. Nu s-a stabilit inca nici textul. Exista si modele din alte tari. Sa vedem ce se va obtine. Ideea e buna.
Alex-F1
QUOTE (Diesel @ Jan 4 2011, 09:58 PM) *
cred ca avem un cadru legal suficient


Pe dracu suficient.....legile nu sunt nici pe jumatate atat de dure pe cat ar trebui sa fie.....la noi ar trebui mers fara greturi pana la anularea permisului pe viata.....sau vreti sa spuneti ca voi n-ati vazut soferi care n-ar mai merita sa fie niciodata la volan? Ma pun sa caut pe iutub, ca sa va reamintesc, asa la prima strigare?
solmar
QUOTE (Alex-F1 @ Jan 4 2011, 10:56 PM) *
QUOTE (Diesel @ Jan 4 2011, 09:58 PM) *
cred ca avem un cadru legal suficient


Pe dracu suficient.....legile nu sunt nici pe jumatate atat de dure pe cat ar trebui sa fie.....la noi ar trebui mers fara greturi pana la anularea permisului pe viata.....sau vreti sa spuneti ca voi n-ati vazut soferi care n-ar mai merita sa fie niciodata la volan? Ma pun sa caut pe iutub, ca sa va reamintesc, asa la prima strigare?


Nu legile sunt problema, o lege proasta e perfectibila. Lipseste aplicarea/implementarea lor. Amestecul politic in justitie e poate cea mai mare dintre marile probleme, o alta problema e coruptia interna din justitie. Nimeni nu vrea sa puna un punct si incepand cu acel punct legea sa fie aceeasi pentru toata lumea. Nu exista vointa politica din motive evidente. Daca de maine Romania devine stat de drept, 90% din demnitari trebuie sa-si dea demisiile, peste 50% din functionari deasemenea, samd.

Cel mai recent exemplu e faptul ca CVT e inca in libertate dupa circul de azi.
HalbaSus
Alex, cred ca Diesel a explicat suficient de bine de ce o asemenea lege e o tampenie. Uite, sa zicem ca tu accelerai sa nu lasi ursuletul sa te depaseasca si sa se bage in fata ta la semafor... si vine agentu de politie si zice "ati circulat agresiv, ati accelerat agresiv inainte de semafor desi ati vazut ca e rosu, ati franat brusc (ce inseamna brusc ? brusc fata de ce ? cine masoara si cu ce ?) si ati avut o atitudine agresiva fata de domnu' cu BMW clasic drept urmare va suspendam permisu pe 10 ani... ceeeeee ? comentati ? jap jap... jmeker agresiv care esti tu agresiv....

Ahhh... tu te bazezi ca nu o sa faca asa ca el e bun si impartial si e un fel de mesager al Domnului pe pamant. Guess what ? E un frustrat care nu a reusit sa faca ceva mai bun in viata, suparat ca e umilit zilnic de seful lui direct, de procuror, de toti superiorii, de cativa pilosi care se inteleg bine cu superiorii lui... si tocmai te-a prins pe tine... si i s-a parut lui ca ai fata de sofer agresiv (ca in secret si-a dorit sa fie psiholog) si s-a gandit sa iti arate el ce inseamna autoritate... RESPEKT MY AUTHORITAAA !!!
Alex-F1
Da de ce sa vina agentu la mine si nu la el, a? Io am voie sa accelerez cum vreau cu masina mea, mai ales cand nu am pe nimeni in fata. Care e mai agresiv aici? Io ca bag picioru in ea putin sau el ca nu poate (sau mai bine zis nu vrea) sa stea in spate, frumos si civilizat si sa-si astepte randul la semafor? Si de unde stie agentu ca io am accelerat special pt. a-l bloca pe el? Poate am accelerat ca asa mi s-a nazarit mie, dar agresivitatea celuilalt io zic ca e mai pe fatza! In fine....
JohnSA
Ma, dar voi unde circulati de aveti experientele astea ? Eu nu am intalnit de multisor un agent de circulatie impertinent sau arogant. Pe bune. Chiar radeam de revelion cu avocatu' ca nu am mai avut de mult un proces cu Politia Rutiera. Ii spuneam ca ramane fara paine ca s-au cizelat agentii vizibil, au devenit politicosi si mai mult, de cand au bagat femei, zambim tamp si cersim sa fim pedepsiti.
Ori ati ramas in cap cu folclorul militenesc ori va pierdeti cu firea cand sunteti pedepsiti si o simtiti ca pe o trauma.

Si ca sa va inflamez de tot , tot cu suspendarea pe perioada serioasa as pedepsi accelerarea voita in timp ce esti depasit indiferent de conditii, acest sport national generalizat la noi.
Despre agresivitate, nu inteleg nici acum de ce nu se suspenda permisul pe perioade intre 3-5 ani fara discutii in cazul oricarui individ care sa da jos de la volan in trafic si sare la bataie la altul.


QUOTE (HalbaSus @ Jan 5 2011, 10:03 AM) *
Alex, cred ca Diesel a explicat suficient de bine de ce o asemenea lege e o tampenie. Uite, sa zicem ca tu accelerai sa nu lasi ursuletul sa te depaseasca si sa se bage in fata ta la semafor... si vine agentu de politie si zice "ati circulat agresiv, ati accelerat agresiv inainte de semafor desi ati vazut ca e rosu, ati franat brusc (ce inseamna brusc ? brusc fata de ce ? cine masoara si cu ce ?) si ati avut o atitudine agresiva fata de domnu' cu BMW clasic drept urmare va suspendam permisu pe 10 ani... ceeeeee ? comentati ? jap jap... jmeker agresiv care esti tu agresiv....

Ahhh... tu te bazezi ca nu o sa faca asa ca el e bun si impartial si e un fel de mesager al Domnului pe pamant. Guess what ? E un frustrat care nu a reusit sa faca ceva mai bun in viata, suparat ca e umilit zilnic de seful lui direct, de procuror, de toti superiorii, de cativa pilosi care se inteleg bine cu superiorii lui... si tocmai te-a prins pe tine... si i s-a parut lui ca ai fata de sofer agresiv (ca in secret si-a dorit sa fie psiholog) si s-a gandit sa iti arate el ce inseamna autoritate... RESPEKT MY AUTHORITAAA !!!

HalbaSus
Experientele mele sunt cam 50:50... unele asa cum spui tu, alteori asa cum spun eu...

Oricum, nu putem sa le dam politistilor oportunitatea de aplica amenzi dupa "cum li se pare lor"... chiar daca 99.99% sunt corecti si buni, acel 0.01% e extrem de ingrijorator.

@Alex, raspunsuri posibile ar fi: pt ca nu-i place de fata ta, pentru ca ai masina modificata, pentru ca e prieten cu ala din BMW, pentru ca asa i s-a parut lui, pentru ca... eu sunt convins ca sunt multi politisti corecti si responsabili... am si intalnit cativa... dar asta nu e un motiv sa ne incredem 100% in rationamentul lor, totusi sunt politisti...
RUE
eu am intalnit un logan mcv de la Hiperdia (analize medicale) care pot spune ca le conduce cea agresiv pe 2 benzi de bulevard schimband banda in fata mea pt a depasi prin dreapta (de fapt nu i o depasire ... in termeni oficiali) si fortandu ma sa franez violent si sa evit (aveam doar 50). a continuat pe take ionescu din timisoara in acelasi mod pana l am pierdut din ochi. am vrut sa sun la 112 dar am scris doar un email pe office@ hiperdia din timisoara si centrul din brasov.
dupa pranz am gasit un email de la domnul in care se scuza ca era f grabit la un caz medical bla bla si ca eu m as fi bagat in fata lui... aberant de enervant deoarece el mergand cu 90-100 ajungea rapid orice masina intrata de pe lateral si eu eram deja de ceva timp incadrat pe bada de margine.
motivul lui cu cazul urgent e tardiv deoarece:
1 firma e doar un centru de analize si nu acorda asistenta medicala de urgenta
2. pe site ul firmei din Brasov, medicul Gorgon e doar manager de marketing la filiala brasoveana sau ceva de genul, nu pus pe o specializare.
i-am comunicat cele concluzionate, sa o lase mai jos si sa aiba sarbatori fericite!
vio
CITAT(HalbaSus @ Dec 30 2010, 10:23 PM) *
Fiecare are dreptul sa mearga cu ce viteza vrea (oricat ar fi de mica) si fiecare din spatele lui are dreptul de a-l depasi... nu suport nici flashurile date celui din fata (care sunt de porc) si nici comentariile ca "am fost depasit desi in ordinea instituita in mintea mea eu eram primul la rand"....



nu ai dreptul sa mergi mai incet ...Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv; bineintzeles exceptind , sof incepatori , scoala , camioanele cu remorca si ce mai e trecut acolo la exceptii.
James Kilowatt
Secolul trecut cand am luat permisul, in obligatiile celui depasit era scris negru pe alb ca trebuie sa mearga cat mai pe dreapta si sa MENTINA VITEZA. Nu sa accelereze, insa nici sa nu franeze. Prin urmare sa faci loc smecherului in anumite situatii e la fel de neregulamentar ca si blocarea lui.
Mai e in vigoare regula aia?

Si ca fapt divers, era s-o comit in Ro datorita unuia care a vrut sa ma ajute. Avea un cazan de Peugeot vechi, lamaia in geam, in fata lui era un logan la fel de lent. Mergeau cam cu 80 la ora, eu am dat sa intru in depasire destul de usor (undeva la 100-110, fara talpa) ca venea un viraj. Numai ce am iesit in depasire din virajul din fata a iesit unul, iar eu am franat (usurel, aveam timp, loc, etc) ca sa intru inapoi. N-am accelerat ca nu eram sigur ca am loc sa trec si de logan, era si putin urcus, nu retrogradasem ca mergeam stilul "limuzina", etc. Cand a aparut cel din inca nu ajunsesem in dreptul lui, eram doar pe banda din stanga si cam la o lungime de masina in spate.

Numai ca tipul s-a speriat si a franat si el foarte violent, si m-am trezit cu el langa mine in loc sa fie in fata mea.. noroc ca nu apusaem sa intru inapoi ca ma infingeam in el.. Cand mi-am dat seama ce face am accelerat putin si am intrat in fata lui. Aveam viteze mici, nici cel din fata nu mergea prea tare (n-avea cum sa iasa din viraj cu 200), si nu s-a intamplat nimic, da' m-au cam trecut transpiratiile. Faza de genul alora in care incerci sa ocolesti simultan pe cineva fix la fel cum incearca sa te ocoleasca si el pe tine. Si noroc ca nu i-a venit ideea sa accelereze si el din nou.
Si probabil mi-a si umplut frigiderul ca "i-am luat fata in coloana".
Lucian107416
QUOTE (vio @ Feb 3 2011, 11:45 AM) *
nu ai dreptul sa mergi mai incet ...Art.99. - (1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta în clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savârsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul în mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv; bineintzeles exceptind , sof incepatori , scoala , camioanele cu remorca si ce mai e trecut acolo la exceptii.

Vio, dar noi nu prea avem tronsoane cu limita minima de viteza. Si oricum exista exceptiile care exista, ceea ce fac legea inutila. Asta e ca aia cu schimbarea sensului de pe dreapta pe stanfga: in prima saptamana autobuzele si camioanele, a doua si autoturismele, cu o peroada de tranzitie GREA biggrin.gif
vio
cum nu sunt ? la noi viteza obligatorie cu care trebuie sa te deplasezi e definita , deci se ia ca etalon ea.


JK inca este valabila acel paragraf de lege,dar pt melteni si cefalopozi nu. oricum ei intra la categoria , nus-au asigurat ca depasesc in bune conditi, deci tu esti absolvit de orice vina daca boul iese asa in depasire si nu are loc se baga in fatza ta dar de agata sau io tragi ...wink.gif
Lucian107416
QUOTE (vio @ Feb 3 2011, 10:51 PM) *
cum nu sunt ? la noi viteza obligatorie cu care trebuie sa te deplasezi e definita , deci se ia ca etalon ea.

Unde? Poate viteza MAXIMA obligatorie. De MINIMA obligatorie nu spune nicaieri nimic. Pentru asta exista indicator. Iar pentru autostrazi exista o formulare ciudata de genul" n-ai voie pe autostrada daca masina nu prinde mai mult de 50km/h" . Dar daca masina are viteza maxima peste 50 si tu mergi cu 10 ?
Mariustom
Lucian, s-a mai discutat despre viteza minimă obligatorie, iată răspunsurile mele:
CITAT(Mariustom @ Jul 20 2010, 06:11 AM) *
...
PS: apropo, știu că am mai postat asta
Nu știu să fi fost cel puțin avertizat cineva pt încălcarea acestui punct din Codul Rutier
CITAT
ART. 99
(1) Constituie contraventii si se sanctioneaza cu amenda prevazuta in clasa I de sanctiuni urmatoarele fapte savarsite de catre persoane fizice:
1. conducerea unui autovehicul in mod nejustificat cu o viteza cu cel putin 10 km/h sub limita minima obligatorie stabilita pe tronsonul de drum respectiv;

Există pe undeva "limita minima obligatorie" ??? confused.gif



CITAT(Mariustom @ Jul 30 2010, 06:11 PM) *
CITAT(Mariustom @ Jul 20 2010, 07:11 AM) *
...
Există pe undeva "limita minima obligatorie" ??? confused.gif

Cred că am găsit, în Codul Rutier laugh.gif
ninja.gif

având atașate 2 imagini, precum și alte mesaje asemănătoare ale altor useri în acea pagină wink.gif

JK, dpmdv tu ești principalul vinovat pt acea situație când a trebuit să frânezi în depășire:
Din Codul rutier:
CITAT
(3) Atunci când prin manevra de depasire se trece peste axa care separa sensurile de circulatie, conducatorii de vehicule trebuie sa se asigure ca din sens opus nu se apropie un vehicul si ca dispun de spatiu suficient pentru a reintra pe banda initiala, unde au obligatia sa revina dupa efectuarea manevrei de depasire.

Depășirea a 2 mașini ("cazan" + logan) înaintea unei curbe (sau viraj cum ai zis) și fără vizibilitate destulă (altfel l-ai fi văzut pe cel de pe contrasens) și fără "talpă" e un gest foarte riscant în oricare țară !
Și nu cred că-i OK să acuzi pe alcineva că nu ți-a făcut ție loc că tu te bagi în depășire orbește tongue.gif biggrin.gif
Depășirea în curbe fără vizibilitate este fruntașă în topul accidentelor rutiere down.gif sad.gif
ninja.gif
James Kilowatt
Tocmai, ca sa NU ma bag orbeste, eram obligat sa ies pe banda din stanga ca sa vad ce-i in fata. Ramanand in spate nu aveam vizibilitate ca sa vad daca vine cineva. Aplicarea strict a literei regulamentului inseamna ca nu poti depasi corect decat in linie dreapta si cand cei din fata merg pe dreapta si nu sunt dube sau camioane, sau in cel mai bun caz cand ai viraj usor stanga si deci ai vizibilitate. Cu legea in mana nu poti depasi un camion niciodata, pentru ca pana nu "scoti nasul" nu vezi mare lucru, ori legea cere sa te asiguri inainte sa scoti nasu'.
Nu eram in curba, ci in fata ei. Si nici macar nu eram in depasire in sensul "clasic" al termenului, chiar daca regulamentul zice altceva. Adica nu eram in dreptul celor depasiti, ci doar pe contrasens... e drept, mai aveam putin si eram si in depasire.

Si in plus ma intelegi gresit, si asta pentru ca nu citesti atent tongue.gif Nu m-am suparat pe el pentru ca NU mi-a facut loc, ci dimpotriva pentru ca mi-a facut loc teehee.gif ! Regulamentul ii cerea sa mentina viteza, nu sa-mi faca mie loc, iar daca il respecta nu era nici o problema si nici o faza memorabila, si nici o depasire.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.