Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Sfat achizitie LCD
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Multimedia & IT- Electronice
Pages: 1, 2, 3
danipbi
Va salut cu respect, daca tot vine luna coadourilor, as vrea sa-mi fac un cadou personal, un Lcd. thumbsup.gif
Apelez la voi, care cunoaste-ti mai bine, cam ce ar trebui sa caut, ce marca si cam ce caracteristici sa aiba.
Bugeul ar fi undeva intre 1500-1800 lei, as vrea cu diagonala de 81 cm, full hd daca se poate. Mentionez ca am cablu analog, dar are semnalul destul de bun. Astept pareri...
RD-Woo
QUOTE (danipbi @ Nov 19 2010, 08:41 PM) *
Bugeul ar fi undeva intre 1500-1800 lei, as vrea cu diagonala de 81 cm, full hd daca se poate.


La banii astia mai pui 400-500ron si alegi SSG sau LG, diagonala 81cm, full HD si tehnonolgie LED.
este diferenta in privinta calitatii, te convingi singur la o comparatie LED-LCD conventional..
danipbi
Am gasit la Domo un led tv, diagonala de 81, dar nu e full hd. Pretul e 1880 lei. Parca ma tenteaza... Pentru full hd e cam scump pentru mine, conteaza asa mult sa fie full hd?
Lucian107416
la televizor nu. Doar daca vizionezi Blu-ray, si oricum, diferenta foarte mare de calitate nu e
solmar
Vezi ca pe 20-21.11 e oferta la Metro, LG-urile fara TVA.
RUE
am primit si noi sms cu metro pe la 6 siceva azi de dimineata...
danipbi
QUOTE (solmar @ Nov 20 2010, 01:57 AM) *
Vezi ca pe 20-21.11 e oferta la Metro, LG-urile fara TVA.


Acum am intrat pe siteul lor, si nu vad nici o oferta din asta...
solmar
QUOTE (danipbi @ Nov 20 2010, 07:16 PM) *
QUOTE (solmar @ Nov 20 2010, 01:57 AM) *
Vezi ca pe 20-21.11 e oferta la Metro, LG-urile fara TVA.


Acum am intrat pe siteul lor, si nu vad nici o oferta din asta...


Am primit informatia pe SMS, ca toata lumea. E mai usor sa tragi o fuga pana la primul Metro; pe site nu cred ca se updateaza asa repede.
danipbi
Inteleg ce zici, dar cel mai apropiat Metro e la 120 km de mine, si maine is la servici toata ziua, asa ca... verymad.gif
getodac
Acum o luna am cumparat de la Altex un Sony Bravia cu doar 1.700 lei,
diagonala 81, full HD, 4 intrari hdmi, scart si cel mai important este intrarea USB.
Programele HD inca nu le-am testat pt ca inca nu am intrat in posesia decodorului de la firma de cablu, dar vede foarte bine de cand am montat decodorul digital.

Uitate pe net vezi si lamureste-te ce este cu modelul asta si daca iti satisface dorintele incearca la altex poate mai este valabila oferta.
danipbi
Cam greu sa gasesc Sony full hd la pretul asta. Am vazut ca unele modele au incorporat un tuner terestru analogic. Cu acesta se va vedea mai bine posturile analog?
bogcot76
QUOTE (danipbi @ Nov 19 2010, 10:06 PM) *
Am gasit la Domo un led tv, diagonala de 81, dar nu e full hd. Pretul e 1880 lei. Parca ma tenteaza... Pentru full hd e cam scump pentru mine, conteaza asa mult sa fie full hd?


Eu unul as lua un LCD full hd (adica 1080 versus 720) decat un LED HD ready. Diferenta la filme nu e foarte mare, e adevarat, dar este. Si eu cum sunt maniac din fire prefer sa vad un film 1080 la un tv cu 1080 linii. Si la diagnoala asta sunt chiar mai ieftine cu vreo 3-4 milioane. Pe de alta parte, la banii aia de LED hd ready daca mai pui 2-3 milioane poti lua un LCD full HD de 94. Nu o sa-ti para rau. Eu am luat anul trecut unul de 94 si regret acum ca nu am luat unul de 106.
danipbi
E bun si ala cu diagonala de 81, pai pana acum a fost bun tv-ul normal cu diagonala de 54? Cred ca pana la urma imi iau hd ready, pt ca il folosesc mai mult ca un tv normal (filme, stiri, meciuri, antena 1, pro tv, sport.ro) plus de asta conteaza si pretul, pe criza asta, mi-a redus Baselu salariul... confused.gif

Totusi sunt foarte nehotarat... teehee.gif
Rebel
De acord cu bogcot: prefer un LCD full HD in locul unui LED ready. Si cu cat mai multe HDMI inputs possible.

Personal as sta departe de LG dar asta e relativ. Propun Sony. Eu tocmai am luat intr-o camera mai mica un 40" LED ce are si internet ready (iti mai trebuie un sticker ce se conecteaza la USB), motion sensor si alte acareturi si sunt foarte multumit.
danipbi
Totusi pe raft la Flanco, LG-ul se vedea mai bine ca Samsung, ambele full hd...
Rebel
Erau amandoua reglate similar? Nu stim...
Oricum, depinde si pretul si perceptia ta. ia ce iti place dar sa iei full HD.
Lucian107416
full hd nu are nici un avantaj pentru televiziune. Daca omul nu are niciodata intrari full HD nu merita sa-si cumpere fullHD, pentru ca televiziunea e pe 720p. Un tv full hd are niste "calcule" de facut pentru a mari imaginea. Eu zic ca mai degraba folosesti diferenta de bani la ceva util. Daca e mica, atunci da-o pe full HD. La acelasi pret, eu as zice ca mai bine LED cu HDReady decat LCD cu full HD
ozz86651
Eu zic ca cea mai importanta caracteristica e diagonala. Ia-l pe cel mai mare. Eu initial am vrut 42", apoi am luat 46" si cind l-am montat mi-am dat seama ce bou am fost ca n-am luat 52. Peste 52 pe vremea aia era foarte scump.

LE: n-am cablu si nu ma uita la tv, doar filme.
Rebel
QUOTE (Lucian107416 @ Nov 21 2010, 12:06 AM) *
full hd nu are nici un avantaj pentru televiziune. Daca omul nu are niciodata intrari full HD nu merita sa-si cumpere fullHD, pentru ca televiziunea e pe 720p. Un tv full hd are niste "calcule" de facut pentru a mari imaginea. Eu zic ca mai degraba folosesti diferenta de bani la ceva util. Daca e mica, atunci da-o pe full HD. La acelasi pret, eu as zice ca mai bine LED cu HDReady decat LCD cu full HD


Isi cumpara un Xbox sau PS3 sau un DVD blue-ray poate mai tarziu. De ce sa nu beneficieze de el?
Eu tot ce am luat e HD si nu m-as mai uita la o rezolutie mai mica Un televizor nu-l mai folosesti numai la TV zilele astea; sunt o multitudine de aplicatii in full HD si numai cand ai nevoie iti dai seama ce alegere proasta ai facut.... Un player blu ray un computer, filme in Hd, etc.
Asta e exact cum ti-ai lua acum o masina fara USB & bluetooth; Nu doare dar conteaza...
Lucian107416
Rebel, tu te-ai uitat la bugetul tv-ului? sigur ca poti recomanda omului sa-si ia un BMW in loc de citroen, dra totusi...
Rebel
Nu stiu preturile de acolo dar am dedus din postarile voastre de mai sus ca ar fi similare intre un LCD cu full Hd si un LED fara. Eu votez LCD Full hd. Daca bugetul e fix atunci nah, vede el.
getodac
QUOTE (danipbi @ Nov 20 2010, 06:39 PM) *
Cam greu sa gasesc Sony full hd la pretul asta. Am vazut ca unele modele au incorporat un tuner terestru analogic. Cu acesta se va vedea mai bine posturile analog?


Ba gasesti, trebuie dor sa cauti in mai multe locuri, uite dovada ca se poate in scanarea de mai jos.
Nu stiu cat de mare este camera in care vrei sa pui tv-ul dar iti spun ca diagonala de 82 cm pentru o sufragerie de apartament cu doua camere este uriasa, cred ca am exagerat cu dimensiunea, televizorul anterior a fost un crt de 56 si era suficient, care face fata cu brio in dormitor. Iti recomand full HD, deja mai toate firmele de cablu ofera intre 5 si 10 posturi hd si in curand vor fi mult mai multe. Analog, dupa o reglare atenta si corecta, posturile se vad foarte clar mult peste un crt, diferenta intre analog si digital este vizibila dar nu uriasa.

Uite un link cu un LG full HD, de 81 care se incadreaza in bugetul tau, mai poti gasi lcd-uri similare la preturi sub ce este pe piata si la magazinele FISC-ului dar acolo nu beneficiezi de garantie.

http://www.emag.ro/televizoare/televizor-l...ld465--p32LD465
RUE
la mine pe DIGI cable de la RDS RCS am si la tvr si la protv si altele un canal HD care nu este disponibil ca si cum ar fi codat sau ceva de genul.
Am abonamentul cu 31 lei cu receiverul ala cu cartela in chirie.
Nu ar trebui sa vad posturile alea ?
bogcot76
QUOTE (Lucian107416 @ Nov 20 2010, 11:06 PM) *
full hd nu are nici un avantaj pentru televiziune. Daca omul nu are niciodata intrari full HD nu merita sa-si cumpere fullHD, pentru ca televiziunea e pe 720p. Un tv full hd are niste "calcule" de facut pentru a mari imaginea. Eu zic ca mai degraba folosesti diferenta de bani la ceva util. Daca e mica, atunci da-o pe full HD. La acelasi pret, eu as zice ca mai bine LED cu HDReady decat LCD cu full HD


Alo, TVR HD e pe 1080i. Cel putin asa detecteaza TV-ul meu. Oricum se vede clar o diferenta intre meciurile Champions League sau Formula 1 de pe TVR HD si meciurile transmise de PRO TV HD, SPort ro HD sau DIGI HD. TVR-ul este mult peste. Mai e cineva care a remarcat treaba asta?

Pe urma, poti sa-mi explici avantajul asta asa de mare al LED-ului fata de LCD? Pai degeaba ai contrast mai mare daca nu ai rezolutie ca lumea. Egal zero.

RUE - eu tot la RDS RCS am cablu si nu am nici un decodor insa prind doar cu TV-ul toate posturile HD din lista.
S O R I N
CITAT(bogcot76 @ Nov 21 2010, 11:14 AM) *
RUE - eu tot la RDS RCS am cablu si nu am nici un decodor insa prind doar cu TV-ul toate posturile HD din lista.


Ce tv ai ?
RUE
eu am un LG de aproape 3 ani de 82 cm, HD ready, 1080 p imbunatatit de fiica mea cu o zgarietura de 10 cm, accentuata la un capat si mai slaba in zona inferioara.... la astea sunt ceva polish uri ca la masini? sad.gif
22nst
Poate sa fie HD ready si 1080p in acelasi timp?
Baby Blues
Eu mi-am cumparat asta :

http://www.domo.ro/Audio-Video/Televizoare..._FullHD_32LV733

Chiar se merita. Am acasa televiziune hd si vreau sa va spun ca isi face toti banii. Este miez sa vezi un meci de Champions League la full HD, sau sa vezi un film blueray. daca ai laptop cu iesire hdmi, face toti banii- il legi si vezi filme la calitate maxima. De asemenea un Fifa 2011 la PS 3 este o incantare. Parearea mea este ca Toshiba si sharp merita toti banii.

Aresi tehnologie 3D Colour Management si 3D Comb Filter.
RUE
QUOTE (22nst @ Nov 21 2010, 02:30 PM) *
Poate sa fie HD ready si 1080p in acelasi timp?



Asa scrie pe el. Poate sa nu fie? alooo.. cunoscatorii?
Oricum, alt tv poate peste 3-4 ani daca mai iau.
Soata exclude sa luam tv in camera Oanei.
In dormitor am un CRT watson de 50 si de cm luat acum 5 ani la ieftineala.
Probabil ca acolo vom lua un LCD candva si nu cred ca o sa iau nici mare si nici ceva scump.
Poate daca mi fac o casa, acolo tre sa fac miscarea cu LCD mare si bengos.
bogcot76
QUOTE (S O R I N @ Nov 21 2010, 12:14 PM) *
QUOTE (bogcot76 @ Nov 21 2010, 11:14 AM) *
RUE - eu tot la RDS RCS am cablu si nu am nici un decodor insa prind doar cu TV-ul toate posturile HD din lista.


Ce tv ai ?


LG SL 8000, 94 cm diagonala. Era printre putinele la vremea aia care oferea atatea facilitati si avea o imagine super cool - adica DVB-C cu MPEG4 (ca asta iti trebuie ca sa nu mai ai nevoie de decodorul lor), 200hz frecventa de refresh si alte rahaturi. Plus ca imi place designul la nebunie - slim si fara margini din alea proeminente.

http://www.flatpanelshd.com/review.php?sub...p;id=1268298025


Pentru intrebarea de mai sus - HD ready prin definitie inseamna 720p din cate stiu eu. Full HD 1080p si deja se vorbeste de Ultra High Definition 4320p - sa te tii nene atunci imagine.
Lucian107416
Orice hull HD(1080p) este si HDReady(720p), in sensul ca reda video 720p
bogcot76
Logic, dar nu si invers.
RD-Woo
Intrebare:
LG 32LE4500 este full HD sau HD ready? pe site-urile comerciantilor din tara si cel al producatorului apar
informatii contradictorii.. ma poate lamuri cineva in mod sigur?

eMAG -> full HD

lg.com/uk -> HD ready
bogcot76
Pe site-ul LG spune ca e full HD - 1080p.

http://www.lg.com/ro/tv-audio-video/televi...tv-32LE4500.jsp
bogcot76
Stai ca acum mi-a picat fisa de unde confuzia asta cu HD-ready si Full HD. De fapt, poa sa scrie HD ready 1080p si asta inseamna ca e full HD daca e TV. Toate sunt HD-ready, dar nu toate sunt 1080p. HD-ready dpdv al rezolutiei inseamna minim 720 linii scanare orizontala. Ma rog, sunt departe de a fi in domeniu, insa m-am tot interesat de treaba asta ca a trebuit sa iau de curand un monitor HD profesional si am capu' patrat cu astea. Unele nu-mi sunt clare nici mie.
Alex-F1
Si noi ne-am cumparat luna trecuta (asa, ca sa fim si noi "in pas cu moda", nu ca am fi mari telespectatori biggrin.gif ) un Sony Bravia, HD-ready, 720p, 66 cm diagonala, cu 1.400 RON, din Altex. Am pachet digital aproape full (fara HBO si inca vreo 4-5 posturi, care oricum nu ma intereseaza) de la UPC, inclusiv 10 programe HD, abonamentul e 62 RON/luna.....ce sa zic, se vede lacrima, mai ales programele HD au o imagine ireal de misto! thumbsup.gif Zicea careva mai sus ca nu e mare diferenta intre imaginea de la un semnal analogic si unul digital....eh, la mine e.....e vizibila bine de tot diferenta.....aproape as zice ca nici nu merita un LCD, daca n-ai semnal digital sa bagi in el!
Rebel
HD ori Integrated HD inseamna ca tot echipamentul necesar sa accepte/preia si reproduce semnalul HighDefinition este prezent in televizor.
HD Ready ori HD Capable inseamna ca Televizorul este capabil sa afiseze in HD insa este necesar un tuner/receiver HD care converteste la rezolutii mai mari semnalul OnAir/Cablu sau Satellit.

Atentie,
HD Ready nu este acelasi lucru cu HD Ready 1080 asa cum HD TV nu este similar cu HD TV 1080.
HD TV contine tot echipamentul necesar de decodare a unui semnal digital HD + Digital Video Broadcasting + MPEG4
HD TV 1080 contine tot echipamentul necesar de decodare a semnalului digital HD + DVB + Mpeg4 + display 1080 .


720p HD 1280×720 progressive
1080i HD 1920×1080 interlaced
1080p HD 1920×1080 progressive

Click to view attachment

Si cine zicea ca nu e mare diferenta, ii pot spune sincer ca nu are semnal HD altfel doar un orb nu vede ca la un HD vezi parul din nasul prezentatorului.
getodac
QUOTE (getodac @ Nov 21 2010, 07:13 AM) *
Analog, dupa o reglare atenta si corecta, posturile se vad foarte clar mult peste un crt, diferenta intre analog si digital este vizibila dar nu uriasa.


M-am referit la diferenta intre digital si analog, nu la analog vs HD confused.gif
RD-Woo
De curand am achizitionat LED TV Samsung UE32C5000.
am preferat varianta Full HD si tehnologie LED. foarte multumit.
T u d o r
Care e diferenta in calitatea imaginii intre LCD si LED? Adica exista o diferenta suficient de mare incat sa merite diferenta de pret?
Rebel
QUOTE ( T u d o r @ Jan 22 2011, 07:36 PM) *
Care e diferenta in calitatea imaginii intre LCD si LED? Adica exista o diferenta suficient de mare incat sa merite diferenta de pret?

LED este un LCD ce folosesc tehnologie LED for backlighting in locul tehnologiei fluorescente CFL.
Ambele folosesc liquid crystal diode LCD ce contin twisting crystals technology specifica LCD.

In cazul LED exista doua forme de backlighting:
1. EDGE LIGHTING -care are LED pe marginea ecranului

2. LOCAL DIMMING - care contine grupuri de led-uri in spatele ecranului ce sunt controlate pentru a oferi un mai bun contrast.

Eu am un SONY Bravia de 52 " LCD de care sunt super multumit ( a fost extrem de scump) si care este cel folosit in Home_theatre.
Acum cateva luni am luat pentru jocuri pe Xbox un LED Sony de 40" care vede foarte bine.

Tinand fata de TV distanta corecta in conformitate cu dimensiunea diagonalei as putea spune ca cel LED vede mai bine dar pe undeva tot nu este corect, vorbim de alta diagonala, cel de 52 este foarte mare, este normal daca te aporpii sa vezi altfel decat la unul mic.

Bottom line, sunt extrem de incantat de amandoua.
RD-Woo
Eu am observat diferenta in favoarea LED TV la vizionarea unui film redat de media-player
Lucian107416
oricum amandoua palesc in fata plasmelor
Rebel
QUOTE (Lucian107416 @ Jan 23 2011, 12:48 AM) *
oricum amandoua palesc in fata plasmelor

Si pe-asta de unde ai scos-o?
Sa iti zic cateva dezavantaje?

Sunt grele (au sticla) deci sunt si sensibile si au suprafata reflectorizanta, sunt zgomtoase (sursa), nu prea le place altitudinea rolleyes.gif , nu sunt bune pentru camere bine luminate, sufera de burn pixels... mai vrei?

crede-ma, am o vasta experienta cu ele...
Lucian107416
daca vrei iti mai enumar si eu dezavantaje. Ca mai sunt. Ideea e ca la calitatea imaginii sunt net superioare. Parere personala si subiectiva. Aaaa, si sunt cumparator de LCD. Dar nu urmaresc dvd-uri acasa
Rebel
...sunt cele mai toxice (LED sunt cele mai enviro-friendly), pierd luminozitatea in timp, nu sunt produse in diagonale mici, folosesc mai multa energie,... si mai sunt


Eu urmaresc DVD-uri acasa. Imi place sa le vad in Bluray cu sunetul adecvat in confrotul meu de-acasa. Am o celectie destul de maricica de filme bune.
la televizor urmaresc in HD, Discovery, Oasis, film... in rest ce este al meu sau ce cumpar.
AZAZEL
rebel, de ce nu ai achizitionat samsung?
se spune ca ar fi fruntea in lcd & led.

si eu dupa ce mai scap de datorii, imi iau un led samsung 46 de inch pt camera de zi si 37 pt dormitor.
acum am un lcd samsung de 32 de inch(model 2004) si mi se pare extrem de mic si depasit.
nici mufa hdmi nu are.
Rebel
Leaderii in LCD sunt Sony,
in Plasma sunt Panasonic.

La TV, sunt fan Sony.
Imi place Sony pentru ca sunt lucrate "technician-friendly. Am lucrat in multe aparate la viata mea, Sony este unul dintre singurii care se gandesc si la depanare si le fac logic. In plus imi place tehnologia lor, imi place interfata lor GUI care este foarte friendly, functioneaza toate in tandem si se recunosc una pe alta din mai multe puncte de vedere inlaturand o multitudine se setari (SONY line), sunt gandite una pentru alta ca sa dea o calitate cat mai buna; nu sunt fan Samsung desi le apreciez lucrurile. Prefer Sony si din punct de vedere design, aproach tehnic, etc.
ozz86651
QUOTE
Ideea e ca la calitatea imaginii sunt net superioare. Parere personala si subiectiva.


Asta este, si nu e parerea ta subiectiva ci e masurata. Interesant insa e ca eu si probabil altii vad pe dos, mie imi place mai mult cum se vede LCD cel putin pina la 3000$. Pe mine ma deranjeaza lipsa de luminozitate si saturatia mica (mai naturala de altfel).

QUOTE
Leaderii in LCD sunt Sony,
in Plasma sunt Panasonic.


Nu, nici una nici alta nu-s neaparat adevarate. Daca te uiti in teste Sony rar iese in virf, e foarte posibil ca samsung si lg sa fie mai bune, iar la pret siigur sint in fata. La plasma, cele mai tari erau facute de Pioneer, dara Kuro nu se mai face (oricum era >3000$). Oricum plasma dispare asa ca discutia n-are sens.
OvidiuH
QUOTE (Rebel @ Jan 23 2011, 12:25 AM) *
Leaderii in LCD sunt Sony,

Din cate stiu eu, in ultimii 8 ani liderii de piata pentru LCD-uri la nivel mondial sunt Samsung, atat la numarul de unitati vandute, cat si la profit.
Daca te referi la calitatea imaginii, eu nu as fi atat de categoric. Modele bune gasesti la multe firme. Eu pana acum am optat pentru Samsung si LG.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.