Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ridicare masini parcate (i)legal
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3
vio
pai stefan, daca te uiti tu in stanga o sa vezi ca dungile alea albe de presemnalizare sunt continue , caz in care nu ai dreptate pt ca nu ai voie sa opresti sau sa staionezi in zona asta sau mai precis la mai putin de 50 m de semafor ... io asa vad prb din punct de vedere regulamentar. practic ocupai banda 1 care este posibil ca la semafor sa aiba lumina intermitenta pt viraj la dreapta . eu unu astoa le-as lua mashinile si carnetu pt blocarea caii de rulare intentionat , asa cam 3 luni si o amenda de vreo 2000 roni ... io zic ca sunt mici amenzile inca , daca ar face amenda de la 1500 ron in sus nu o sa isi mai permita nimeni sa parcheze aiurea. .amenda sa fie pt parcare nu pt ridicare . deci banu sa intre la politie nu la javre
Baby Blues
QUOTE (vio @ Jun 29 2009, 01:37 PM) *
pai stefan, daca te uiti tu in stanga o sa vezi ca dungile alea albe de presemnalizare sunt continue , caz in care nu ai dreptate pt ca nu ai voie sa opresti sau sa staionezi in zona asta sau mai precis la mai putin de 50 m de semafor ... io asa vad prb din punct de vedere regulamentar. practic ocupai banda 1 care este posibil ca la semafor sa aiba lumina intermitenta pt viraj la dreapta . eu unu astoa le-as lua mashinile si carnetu pt blocarea caii de rulare intentionat , asa cam 3 luni si o amenda de vreo 2000 roni ... io zic ca sunt mici amenzile inca , daca ar face amenda de la 1500 ron in sus nu o sa isi mai permita nimeni sa parcheze aiurea. .amenda sa fie pt parcare nu pt ridicare . deci banu sa intre la politie nu la javre

In lege spune sa nu parchezi la mai putin de 25 de metri de intersctie iar daca vezi din dreptul de unde am facut eu poza, (unde se afla si masina mea de altfel) mai sunt vreo 5 masini x 4 metri + distanta dintre masini + distanta de la ultima pana la coltul intersectiei= < 25 m.
N-am nimic cu respectarea regulilor de circulatie, doresc sa le respect, dar in momentul in care se merge pe "japca" iar banii mei ajung sa imbogateasca vreun smecher , prieten de-al primarului sau al cuiva de pe la primarie, atunci ma cam enervez.
Daca n-am explicat foarte bine , masina mea se afla pe locul de unde am facut prima poza. Cea de-a doua poza arata unde era intersectia. Prima banda oricum nu se folosea pana unde eram eu, deoarece era statie de taxi si dupa cum se vede din poza chiar nu incurca masinile parcate aici, deoarece la dreapta este interzis virajul. Avand in vedere ca nu este niciun semn de parcare interzisa, trage si tu concluzia. Inca odata repet ca sunt de acord cu ridicarea masinilor, dar aceasta sa se faca de primarie, politie, etc si nu de clientela politicienilor nostri jegosi. Sanctiunea mi-a fost data pentru ca am parcat la mai putin de 25 de metri de coltul intersectiei.
In fundalul primei poze se vede semaforul suspendat. cam acolo era intersectia fata de locul unde mi-am parat eu masina. biggrin.gif
vio
io te cred , stiu multe locuri in S6 asa , dar e bine sa te asiguri de 10 ori inainte ...ei sa stii ca asta poate sa iti zica , ca erai parcat in zona de presemnalizare si doar cele 3 locuri de taxi sunt autorizate .
Baby Blues
Nu incerc sa ma scuz dar sa stii ca m-am invartit de 3 ori pe langa masina si m-am uitat la toate semnele dar tot nu mi-am dat seama care sunt semnele care mi-au interzis parcarea. Nu mai stiu care este distanta la care se pun semnele de presemnalizare dar eu parcasem inaintea acestora dupa cum se vede din prima poza a celor doua topicuri in care am pus poze. Din pacate inainte de-a parca am mai intrebat si doi taximetristi daca am voie sa parchez acolo si daca se ridica masinile iar ei mi-au raspuns (razand in gand) ca pot fara nicio problema ca de-acolo nu se ridica masini.
vio
stii versurile alea din Parazitii : Cum fac sa mut zebra ca am calcat un fraier .... cam asa e si cu astia ...biggrin.gif
Baby Blues
QUOTE (vio @ Jun 30 2009, 12:49 AM) *
stii versurile alea din Parazitii : Cum fac sa mut zebra ca am calcat un fraier .... cam asa e si cu astia ...biggrin.gif

Amin! :starwars:Attachments
Baby Blues
D.G.P.M.B a trimis intampinare la primul termen, urmand , banuiesc ca la cel de-al doilea sa se inceapa sa se judece pe fond. Intampinarea este seaca , facuta dupa un model in care au schimbat doar numele meu si art. din codul rutier pe care l-as fi incalcat. Nu au nadus absolut nicio dovada ca m-as fi aflat la mai putin de 25 de metri de intersectie si nici ca as fi incalcat vreo regula de circulatie. Pur si simplu au scris sec ca : Potrivit art. 143 lit a din OUG 195/2002 este interzisa stationarea voluntara a vehiculelor in toate cazurile in care este interzisa oprirea voluntara. Eu tot n-am inteles care este dovada c-as fi oprit fara drept in acea zona. A masurat cineva distanta, am incalcat indicatia vreunui indicator?
PS: Ma mananca in fund sa trimit pozele lui Rebel instantei. biggrin.gif
roadempire
teehee.gif nu mai vad eu bine?! am devenit tara corectituninii sau am eu impresia ca s-a stricat masina si au venit aia sa o care....... whistling.gif !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
FAR EASTERN
S-a-ntamplat si la noi...
Tiberiu61940
se pare ca ridicatul masinilor nu e tocmai legal:
avocat net
Baby Blues
Zilele astea masina surorii mele a fost ridicata in acelasi sector in care mi-a fost ridicata si mie. Si devine interesant cum a fost ridicata: Daca este s-o luam dupa carte este 100% legal. Vara mea are o masina care se numeste Chevrolet Spark. Stiti masina,nu? Adica... masinuta . Da, este Matizul acela cu sigla de la Chevrolet: micuta, draguta pentru o femeie. Si sa vedem ce s-a intamplat. Nu dau detalii despre locul exact de parcare pentru ca s-a putea sa gresesc. Ideeea este ca pe partea dreapta a drumului municipalitatea a tras foarte scump niste dungi pe asfalt, astfel ca noi sa stim cum sa parcam masinile. In momentul cand se termina banii nostri, adica dunga alba de pe asfalt se termina si locurile de parcare , deci apare semnul de parcare interzisa cu semn aditional. Astfel dunga se ingusteaza, apare semnul iar noi nu mai parcam. Verisoara mea , in spiritul romanesc a crezut ca daca are masina mica si daca parcheaza jumatate pe dunga , jumatate in afara ei chiar sub semnul de interzis cu tablita aditionala in susul strazii, ( deoarece romanii care mai parcasera inainte nu respectasera exact dungile trase de catre municipalitate) n-o sa fie sanctionata de catre aparatorii legii romanesti, aducatori de bani la bugetele statului si la bugetele altor firme private, care au atatea parti bune cate nu pot eu sc rie in aceasta pagina si in aceste randuri care sunt foarte putine pentru ele- locuri de munca, bani la stat, etc). A gresit, deoarece in Romania fata de alte tari occidentale cu democratie neconsolidata, legea este aplicata mai mult decat in spiritul si litera ei, fiind deseori speriata ea insasi de modalitatile in care si cum este folosita. Astfel cerberii legalitatii activitatii romanilor, si-au facut datoria mai mult decat cu prisosinta , luand mai mult decat legal mica masinuta care incurca circulatia pe strazile amenajate de catre edilii celui mai mare si mai cochet oras al tarii, cu strazi largi, flori si parcuri frumoase, etc, care nu-si permite sa faca concesii nici macar unui cetatean care incalca legea. Astfel, ma rog ca in continuare, ca acestia sa poata apara strazile Bucurestiului chiar si de simplii cetateni cinstiti care mai si gresesc , dar care pe viitor vor lua in considerare faptul ca in Romania, fata de alte tari, legea nu va putea fi incalcata nici in cele mai adanci cotloane ale ei, cotloane probabil necunoscute si celor mai mari avocati ai ei. Succes la vot!
T u d o r
Scuze dar ce scrii tu aici mi se pare aiurea. Adica in afara de frustrarea de a-ti (a-i) fi blocata masina si cu amenda de rigoare ce ar fi trebuit sa se faca? Daca nu o amendau si nu era sora ta ce ai fi scris aici? Ca uite autoritatile "romanesti" care aplica legile "romanesti" cu metode "romanesti" etc etc etc.

Naiba ne mai intelege pe noi mai fratilor, zau asa. Asa nu e bine, altfel nu e bine, nimic nu ne convine, vrem ordine dar sa ne ierte pe noi, sa-i ordoneze pe altii.

PS: zi-le si ca Basescu e de vina, ca e la moda. laugh.gif
Baby Blues
Nu raspund decat spunandu-ti ca recunosc ca sunt frustrat biggrin.gif
mike.omega
Eu am patit-o in vara lui 2008. Am parcat pe marcajul de statie de taxiuri, care nu era ocupat pentru ca taximetristii stateau un pic mai la colt, la intrare la hotelul Iaki smile.gif
Pe la pranz cand am vazut ca mi-au blocat masina am zis ca daca tot o sa le platesc 100 de ron(acum am inteles ca e mai mult) taxa de deblocare si amenda sa las masina acolo. Zis si facut. La 6 seara ma duc la masina si ii sun pe cei de la Politia Locala. Imi spune nenea ala ca e la Rex(adica 500 de m mai incolo) si ca vine in juma de ora. Trece juma de ora, trece o ora, imi multumesc ca aveam dupa mine bakerolls si apa, trec 2 ore, pe la 8:15 seara apare nenea politistu si se pune pe scris P.V. Il intreb respectuos de ce a durat atata si im raspunde ca a avut multe deblocari.

Pe mine cel mai mult m-a deranjat atunci faptul ca m-au tinut 2 ore si 1/2 aproape pe trotuar asteptand sa apara ei... Inteleg sa astept 15-30 de minute dar nu 2 ore!!!

Sa va mai zic cat i-a luat lu nenea politistu sa scrie P.V.-ul si ce caligrafie mi-a facut?!
Sa va mai zic ca a doua zi zona aia de statie taxi era full de masini si niciuna blocata?!

Singura parte buna e ca de atunci prefer sa parchez la mama dracu si sa ma asigur de 3 ori unde las masina smile.gif
solmar
am cautat un topic despre locuri de parcare si n-am gasit asa ca scriu aici desi cred ca trebuia sa caut bizon sau altceva asemanator.

pana anul asta am avut garaj in spatele blocului. in vara toate garajele au fost daramate (adica le-am daramat obligati de primarie iar acum speram sa nu se construiasca vreun bloc sau alta constructie care sa ne ia fata). pe locul garajelor daramate parcam masinile. intr-una din seri (sambata sau duminica trecuta) am gasit locul ocupat de un "vecin". evident am parcat in alta parte. am considerat ca e o intamplare. apoi toata saptamana trecuta m-am trezit cu masina "vecinului" parcata exact in fata locului de parcare astfel incat sa nu pot sa parchez masina pe locul de parcare. pe durata zilei n-am avut nimic de comentat, nu sunt acasa, n-am de ce sa ma isterizez. ieri dupa-amiaza (18.00) aceeasi poveste. am hotarat sa-i dau o lectie "vecinului" si-am parcat masina perpendicular in spatele lui. a avut nevoie de cateva minute bune de manevra sa poata iesi. am urmarit o parte din scena de la geam. asta undeva seara pe la ora 22.00. am coborat si am parcat masina. tot el (si sotia lui) cu gura mare ca suntem vecini si nu se face, ca sunt nesimtit, etc. eu m-am abtinut de la comentarii.
1) "vecinul" nu e la prima abatere. de cate ori i-am atras atentia politicos a replicat ca n-a fost el, probabil altcineva. ma mintea cu tupeu in fata. niciodata nu m-a rugat/apelat sa-si poata parca masina daca are nevoie.
2) orice alt vecin care m-a rugat sa-si parcheze masina pe locul meu de parcare a fost servit la cleste.

intrebare: am procedat corect? duminica seara, in general seara nu raspund serviciile publice la telefon asa ca nu exista un suport din partea autoritatilor. politia nu are motorina/benzina si asta nu e vreun caz de extrema urgenta.

klm
Baby, de acum incolo sora-ta va mai parca jumi-juma?
Somar, e locul tau de parcare, platit si semnalizat corespunzator?
StefanVVTi
Eeeeeh! Uite ce am gasit eu pe un alt forum...legea-i lege! biggrin.gif
solmar
QUOTE (klm @ Nov 9 2009, 12:45 PM) *
Baby, de acum incolo sora-ta va mai parca jumi-juma?
Somar, e locul tau de parcare, platit si semnalizat corespunzator?


da. altcum nu mai scriam. e si un lant cu lacat acolo, peste care se poate trece. nu l-am inchis niciodata. asa, sa fiu eu baiat bun.
am procedat corect?
solmar
se pare ca a priceput mesajul. acum blocheaza pe altcineva, pe vecinul din stanga mea. pana s-o supara si el! evident pe timpul zilei sunt destule locuri (nemarcate) de parcare dar individul a ales sa stea pe locul cuiva...
T u d o r
Daca e locul tau prin contract la primarie atunci solutia dupa parerea mea e sa chemi ADP sau firma insarcinata cu ridicarea masinilor parcate ilegal (dupa caz, la Valcea initial a fost o firma apoi a preluat ADP-ul sarcina, ca aia se nesimtisera si abuzau) sa-l amendeze sau sa i-o salte. Dupa o experienta de-asta sigur va tine minte ca ala e locul tau si cum ai spus, va bloca pe altul. biggrin.gif
mike.omega
In CT nu stiu sa fie posibilitatea de a ridica masina. Noi suntem experti in caracatite smile.gif
Singur cale amiabila e sa suni la politie si sa-l reclami pe nenea ala ca parcheaza abuziv pe locul tau platit la primarie.

Eu mi-am gasit masina blocata de o tanti cu un cielo desi locurile de parcare acolo nu sunt platite si nici tanti cu cielo nu frecventaza zona biggrin.gif Prima data am facut un pic de off road. A doua oara am bagat tot offroad doar ca i-am lasat un mesaj in geam prin care ii multumeam politicos(chiar am scris frumos tongue.gif ).
solmar
boon, cu politetea nu merge ca am incercat. cu cat esti mai baiat bun si lasi de la tine cu atat se considera bun comun si se trateaza ca atare. puteam sa fiu scarba din prima zi in care a calcat stramb, dar mi-am zis ca nu e cazul. hai fie si un lup mancat de oaie ca nu se face scandal doar pentru un loc de parcare....

am ajuns la concluzia ca asa e natura lui, mai ales ca azi pe zi a blocat pe altcineva. ieri putea sa parcheze practic pe locul meu si aveam si eu loc in spate. cand dorea sa plece venea si spunea frumos ca are nevoie de spatiu. dar nu, el a parcat si cāș si prost (ocupand 2 locuri). eu nu puteam parca pe locul meu si daca nu aranjam masina cu sublerul, blocam si restul parcarii. acu imi pare rau ca n-am facut poze. iar la sfarsit tot individul urla ca descreieratul ca eu sunt nesimtit si nu sunt vecin bun. bleah...
nu se pune problema sa recurg la forta fizica si nici la schimburi de epitete. pierdere inutila de timp si nervi. iar ADP/politie duminica seara - sa fim seriosi!

din pacate nu pot decat sa ajung la concluziile urmatoare:
1. daca esti bun esti luat de prost
2. urmare incidentului asta stie ca pe locul x din parcare e unu care nu stie de gluma
3. dar de fapt n-a invatat nimic din moment ce parcheaza pe urmatorul loc "liber"
4. in plus cred ca traieste cu impresia ca a fost nedreptatit ....
5. bizonul nu se schimba decat constrans
Baby Blues
QUOTE (klm @ Nov 9 2009, 12:45 PM) *
Baby, de acum incolo sora-ta va mai parca jumi-juma?
Somar, e locul tau de parcare, platit si semnalizat corespunzator?

Nu-i soara-mea ! E verisoara mea! Mi se pare ca unii sunt mai catolici decat papa. N-o sa ma mai obosesc sa explic ceea ce am vrut sa zic deoarece m-as bucura sa fim toti atat de principiali, corecti, etc, asa cum am arratat ca suntem aici pe forum. Nu-i asa ca nu downloadati filme de pe torente sau dc++? whistling.gif
Diesel
Normal ca nu... avem troieni si tot felul de virusi instalati care permit accesul unor hackeri la hdd-urile noastre si piratii astia stocheaza muzica si filme pe ele wink.gif

In rest, pot spune cu mandrie ca in Constanta au schimbat ingieneru care deseneaza marcajele de pe strazi si acum probabil avem un fost secretar de partid care sufera de OCD (adica e de bine). Din pacate pozele din goagal earth sunt din primavara asta , inainte de a se apuca tovarasul inginer de treaba. De asemenea avem niste politisti destul de heirupisti care se pun pe treaba imediat (imediat ce urla sefii la ei) si amendeaza cate o strada intreaga. Asa cum a patit Mike smile.gif

Ideea e ca avem si noi marcaje pentru parcarea masinilor paralel cu axul drumului iar la capatul parcarii este un fel de triungi unde poti parca masina "pe jumatate". Problema este ca e GRESIT sa parchezi acolo pentru ca incurci soferii care incearca sa foloseasca banda I. In Constanta strazile sunt relativ inguste pentru traficul actual si s-au desenat benzi foarte inguste. Bulevarde cu 2 benzi pe sens au ajuns bulevarde cu 3 benzi pe sens, dar banda I este inutilizabila din cauza masinilor parcate neregulamentar.

Pe scurt: sunt un pic uimit de cat de frumos sunt desenate strazile, pacat ca majoritatea soferilor ignora delimitarea benzilor. Daca am avea si semafoarele sincronizate, ar fi o chestie.
ozz86651
QUOTE
Nu-i asa ca nu downloadati filme de pe torente sau dc++?


Eu nu, niciodata. Dar una e sa downloadezi filme (a se citi "sa faci ceva ilegal", ca de alea fac zilnic), sa fii prins si sa-ti platesti amenda sau ce-o fi si totul sa se termine aici. Alta e cind faci dracia sa vii sa te vaicaresti TOT TU ca de ce platesti. A, si nu esti tu cel care initiaza topicuri de genul "rusinea de a fi roman", te plingi peste tot ca ce naspa e in Romania ca nu se aplica legea samd? Unii oameni n-au simtul ridicolului...

Apropo, a dat banii tai sau ce te ventilzezi asa? eu nici nu-mi cunosc toti verii, iar aia pe care ii cunosc habar n-au de amenzile de parcare pe cale le platesc eu. Mentalitatea asta de clan e ca-n sicilia. Intelegeam sa te enervezi daca plateai tu personal, da asa imi pare foarte nenatural...
klm
Multi dintre noi vrem egalitate "dar nu pentru catei"...
Stiu ca poate fi neplacut cand tu (vara-ta) iti iei amenda pentru ca ai 1 mm peste locul de parcare in timp ce un X5 parcat in mijlocul intersectiei este ocolit cu constiinciozitate de militie insa asta nu scuza de niciun fel fapta propriuzisa.
Am o intrebare oarecum on-topic: am vazut cativa politisti parcati total aiurea in timpul "exercitiilor" de "filtrare" a traficului (de ex opriti pe treceri de pietoni); cati dintre voi au atentionat organu' sa o taie de acolo si sa gaseasca un alt loc unde sa nu incurce traficul?
mike.omega
Dureaza mult prea mult timp sa-i explici organului cum incurca el traficul biggrin.gif
klm
Dureaza cateva secunde: ii ceri datele de identificare, il intrebi intre ce ore are seful lui audienta si il rogi sa zambeasca putin cat ii faci o poza cu masina pe trecerea de pieteoni.
T u d o r
Gata ma, a gresit si el si acum v-ati gasit sa-i dati la cap toti. biggrin.gif

Baby Blues, te-a mancat in cursul calatoriei sa te dai lovit aci, na. 36182451.gif
Baby Blues
Prima data m-am gandit sa nu raspund dar mi-am zis ca pana la urma oricum nu conteaza, deoarece deontologii vor gasi intodeauna cusur unor oameni, indiferent daca isi exprima frustari, pareri sau pur si simplu asa sunt ei. Pe scurt ca sa nu irosim iar pagini intregi , dactilografiind aberant despre cum sau despre cum nu trebuie sa ne comportam in societate, as dori sa aduc la cunostinta celor care se considera "nepatati", faptul ca sunt "patat", ca sunt "OM", gresesc, si-mi recunosc greselile (de cele mai multe ori). Pentru aceasta nu doresc ca nimeni sa-mi spuna mie pe forum despre cum trebuie sa ma comport in societate sau despre cum sa-mi enunt convingerile. Dintr-odata m-am trezit alaturi numai de elvetieni mai precisi decat ceasurile lor si mai catolici decat papa. Mai ca-mi vine plang! Incheind as dori sa aduc la cunostintai, faptul ca in municipiul Buzau la biserica unde ma duc eu, duminica de duminica, la slujba , 2 tigani si o baba , apeleaza la mila publica cersind crestinilor care ies de la slujba bani, coliva, mere si bomboane. Eu zic sa respectam legea si ori sa le facem dosar penal , ori sa-i amendam pe nenorociti. Le putem gasi o groaza de invinuiri, nu? Timp de o luna, am putea baga in puscarie toti cersetorii din oras. Astept voluntari deontologi.
ozz86651
Tu vad ca tot o tii pe a ta. Eu ti-am zis ca daca faci ceva ilegal, si ajungi sa platesti, taci din gura. Daca faci scandal pe principiul eu am furat, da ala a omorit si scapa nu o sa gasesti mila nicaieri.
AZAZEL
lui frate-miu ala mai mic i-au ridicat masina de doua ori anul asta si a platit peste 700 ron de fiecare data. abia a terminat scoala, platestee chirie o gramada, castiga putin si aceste doua ispravi l-au termint cu banii.
de fiecare data masina a fost ridicata ilegal si de fiecare data in sectorul 3.
solmar
Revin si cu o poza la ce va povesteam acum ceva vreme. Se pare ca au trecut 2 saptamani de la incident iar omu' nostru are memorie de scurta durata. Atat doar ca se risca pe timp de zi. Parcheaza dupa cum vedeti, ocupand 2 locuri. Eu tin masina de obicei pe locul din fata, unde era pe vremuri garajul. Iese din discutie un conflict armat (eu cca 100/183; el categorie inferioara). Vecinii din stanga/dreapta au cate 2 masini. Cel din stanga mai precaut ocupa ambele spatii disponibile.

Data trecuta i-am parcat masina transversal in spate... si tot el era cu gura mare ca l-am blocat. wink.gif
mike.omega
Nu te supara, dar daca tot platesti niste bani la primarie pe an(e inchiriat nu?) atunci de ce nu e marcat locul?
T u d o r
Si de ce nu chemi politia comunitara de fiecare data? Daca-l amendeaza de cateva ori cred ca devine mai sensibil. smile.gif
vio
in sect 6 buc i-a potolit pe baietii de genu asta ..parcarea de reshedintza nu se mai poate ocupa deloc de catre altcineva in afara de proprietar nici ziua nici nopatea nicicand ,,, daca dai tel in cursul zilei de la 7-8 dim pana la 8-9 seara vine si ridica mashina , daca dai intre orele acestea vin comunitarii si dau , si dau ,... 1500 roni amenda platibila in 48 de ore ...coolll...
Legionaru'
Pe tine de doare la basca, ai 3 locuri de parcare. ninja.gif
vio
unde 3 ma ? .... am 2 mahini aici atat ... restu e la fratimiu ... tre imi e ca daca ma mut la casa se muta acolo autobaza 36182451.gif
air_wolf
QUOTE (solmar @ Nov 27 2009, 05:20 PM) *
Data trecuta i-am parcat masina transversal in spate... si tot el era cu gura mare ca l-am blocat. wink.gif


daca suna la politie si la ridicari aveai probleme, chiar daca aveai dreptate. te putea incadra la sechestrare de bunuri daca avea un avocat bun.
situatii de genul acesta se rezolva mult mai simplu prin schimb de nr de tel. si mica intelegere intre vecini. altfel toata lumea pierde. totul e sa stii cum sa-i explici ca puteti cistiga amindoi.
solmar
QUOTE (air_wolf @ Nov 30 2009, 08:09 PM) *
QUOTE (solmar @ Nov 27 2009, 05:20 PM) *
Data trecuta i-am parcat masina transversal in spate... si tot el era cu gura mare ca l-am blocat. wink.gif


daca suna la politie si la ridicari aveai probleme, chiar daca aveai dreptate. te putea incadra la sechestrare de bunuri daca avea un avocat bun.
situatii de genul acesta se rezolva mult mai simplu prin schimb de nr de tel. si mica intelegere intre vecini. altfel toata lumea pierde. totul e sa stii cum sa-i explici ca puteti cistiga amindoi.


multumesc tuturor pentru sfaturi.

multumesc air wolf, chiar n-am dat atentie la acest detaliu. practic a fost obstructie nu sechestrare. si-a mutat/eliberat masina fara interventia nimanui. mai multe manevre. am crezut ca evenimentul ii va declansa reflexul lui Pavlov (parcare gresita = mult mai multe manevre dificile). si apoi el ma priva de un drept pentru care am platit. chestionabil care pe care.

n-am dat mare atentie fenomenului, a inceput sa fie deranjant cand a facut pe desteptul. la un moment dat i-am atras atentia ca nu e prima oara cand se intampla sa parcheze pe locul meu. n-a recunoscut, chiar m-a facut inchipuit. asta a fpst punctul in care s-a risipit toata puterea mea de intelegere. iar cand te intorci seara (sambata, duminica) si il gasesti pe individ pe locul tau nu-ti cade deloc bine. la momentul ala am cautat un alt loc de parcare si-am lasat sa treaca de la mine. cert este ca o concesie de-a mea poate duce la un pas inainte de-al lui. o libertate prost inteleasa. a culminat cu blocarea masinii si scandal pe care nu l-am mai alimentat.

in final am ezitat intre a fi ingaduitor sau nu.

am hotarat - voi face uz de lege. cu proxima ocazie, daca se va repeta, il voi avertiza in scris. si la urmatoarea voi chema politia/primaria sa-i ridice masina.
Hoinar
QUOTE (solmar @ Nov 30 2009, 10:10 PM) *
...
am hotarat - voi face uz de lege. cu proxima ocazie, daca se va repeta, il voi avertiza in scris. si la urmatoarea voi chema politia/primaria sa-i ridice masina.


Esti un simpatic! Promit eu!
Da' daca el ramane nesimtit, tot tu pierzi in lupta asta.
E nasol prin ce treci, dar daca cu cearta nu merge, cu blocat masina nu merge, de ce crezi ca citind o foaie va merge? Esti sigur ca stie sa citeasca?
Eu nu cred ca Politia ii va ridica masina, dar sigur o amenduta o sa-i scada pofta sa parcheze pe locul altuia si va prefera sa-si plateasca si el loc de parcare sau se duca in alta parte.
Eu zic sa incerci direct la politie. Chiar, ca mi-am adus aminte ce zicea un taximetrist iesean, ca ei prefera sa se intalneasca cu politia normala decat cu cea comunitara biggrin.gif, nu poti convinge un politai comunitar sa-l ia de urechi? N-aveti sectorist sau comunitari prin zona sa le spui problema?
solmar
QUOTE (Hoinar @ Dec 1 2009, 12:06 AM) *
QUOTE (solmar @ Nov 30 2009, 10:10 PM) *
...
am hotarat - voi face uz de lege. cu proxima ocazie, daca se va repeta, il voi avertiza in scris. si la urmatoarea voi chema politia/primaria sa-i ridice masina.


Esti un simpatic! Promit eu!
Da' daca el ramane nesimtit, tot tu pierzi in lupta asta.
E nasol prin ce treci, dar daca cu cearta nu merge, cu blocat masina nu merge, de ce crezi ca citind o foaie va merge? Esti sigur ca stie sa citeasca?
Eu nu cred ca Politia ii va ridica masina, dar sigur o amenduta o sa-i scada pofta sa parcheze pe locul altuia si va prefera sa-si plateasca si el loc de parcare sau se duca in alta parte.
Eu zic sa incerci direct la politie. Chiar, ca mi-am adus aminte ce zicea un taximetrist iesean, ca ei prefera sa se intalneasca cu politia normala decat cu cea comunitara biggrin.gif, nu poti convinge un politai comunitar sa-l ia de urechi? N-aveti sectorist sau comunitari prin zona sa le spui problema?


atunci posibil sa-mi pierd rabdarea. in fine, am dat eu prea multa importanta unei chestii banale.
teoretic politia ii face un proces verbal in prezenta primariei care ridica masina - cam asta ar fi protocolul. sau o sa-i instaleze o caracatita pe roata. daca nici asa nu rezolv nimic atunci probabil ca ma voi gandi la niste razbunari perverse.
vio
nu, gresit stii ce sa ii aci daca tot vrei sa ii faci ceva pervers ... leaga roata fatza de puntea spate cu o sfoara sau bara de fatza de roata drepatea fatza si can o sa plece ... hop bara jos sau roti blocate ,,, sau mai nedistructiv ,, un litru de ulei bagat pe tzeava de la toba ... circ maxim .. asat i-am facut-o noi lu unu la bloc acu vreo 15 ani biggrin.gif
cristsib
Mai pierde si politia. Vezi aici.
Baby Blues
Am fost zilele astea prin Bucuresti si-am ramas cateva zile. Din discutiile cu prietenii mei , am inteles ca prin Militari au inceput sa ridice si masinile parcate de oameni prin spatele blocurilor. Va dati seama ca lipsa parcarilor ii face sa le parcheze in toate spatiile gasite libere, in colturi de blocuri, in colturile intersectiilor strazilor de la blocuri , etc. Banuiesc ca si-au dat seama ca nu o sa mai stea mult cu gura in miere si vor sa-si scoata parleala.. Misto!
DRAGOS
Azi erau sa mi-o salte si mie, din fericire eram la vreo 100 metri de masina stiind ca e posibil sa vina baietii. Bineinteles stau la vanatoare: o fosta parcare din centrul orasului a fost transformata in statie de taxi (a 3-a pe o raza de 500 m, in zona sunt aprox 50 de locuri pt taxi-uri la ora asta...nu am vazut niciodata sa fie toate ocupate) si acum baietii stau la vanatoare dupa cei care nu observa schimbarea si isi lasa masina acolo. Foamea e mare, deci trebuie multa atentie unde lasam masinile.

Mi-e groaza ca peste cateva luni ma mut in bucuresti si o sa inceapa lupta pe locul de parcare.
mohordbx
830 RON scosi din buzunar pentru o parcare pe o strada pustie sambata. nuke.gif verymad.gif E vina mea recunosc dar totusi sunt prea multi bani..mult prea multi..pana in 5 milioane era de ajuns. Si mai am de platit si amenda la politie.
vio
mohordbx - o fi scump , dar cred ca decat asa ii poti disciplina pe shoferii din bucuresti. io unu as face parcari prima data si pe urma as mari la 1500 lei amenda , sunt unii mult prea nesimtziti ..

baby blues - le ridica doar pe cele care sunt puse in intersectie si iti taie vizibilitatea , pe trecererile de pietoni , acolo unde incurca in rest sa sti ca acolo lasa mashinile , io stai in militari si stiu tot ce mishca .
mohordbx
Vio, perfect de acord..mi-am asumat raspunderea faptului ca am parcat aiurea. Daca stii strada de la Romexpo si care trece prin fata Univ. Romano-Americane(strada era pustie pur si simplu) nici o masina, nimic. Interesant este ca vre-o duzina de masini pentru a evita ridicarea au parcat pe trotuar, inaccesibil masinilor de ridicare(parcatul pe spatiu verde se pare ca inca e permis). Repet: greseala mea -> lectie invatata.

Ca sa pun paie pe foc iti spun ca masina e cu numere de AG. Daca eram venit doar cu hainele de pe mine, un plin de motorina si 100RON in buzunar in Bucuresti? De unde luam banii neavand card, posibilitate de transfer bancar sambata si nici amici binevoitori? Sau daca veneam nu din Pitesti unde as fi putut pleca asa cu hainele de pe mine pana acolo sa iau bani si sa ma intorc sa-mi recuperez masina, ci veneam din nordul tarii sau oricum o distanta pe care n-o faci in 2 ore?

Practic masina iti este sechestrata (nu ti se da posibilitatea de a achita ulterior taxa ca pe o amenda). E ca si cum politia te-ar opri pentru o infractiune comisa si nu te-ar lasa sa pleci pana nu platesti. Si apoi mai e si atitudinea: le-am spus de cand am fost acolo: am gresit platesc, dar m-am simtit ca un hot de cai. Are voie o singura persoana sa intre in incinta(o parcare imensa). Mai era putin si ma controlau de arme cand eu ma duceam sa le dau bani.

Daca cineva a patit asa ceva in afara as fi tare curios care e procedura acolo. Nu ca la noi ar fi vreodata altfel decat e acum.
Lucian107416
QUOTE (vio @ May 20 2010, 10:45 AM) *
...io unu as face parcari prima data

Unde???
QUOTE (vio @ May 20 2010, 10:45 AM) *
...sunt unii mult prea nesimtziti ..

de acord
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.