Help - Search - Members - Calendar
Full Version: ridicare masini parcate (i)legal
Masini.ro Forum > Discutii generale > Combat zone
Pages: 1, 2, 3
OvidiuH
QUOTE (Alex-F1 @ Jun 18 2009, 04:39 AM) *
Concluzia mea: cu sau fara parcari destule, sa se ridice TOT ce e parcat ilegal si sa te friga la buzunar cand iti iei masina! Sunt sanse mari ca respectivul sa nu mai recidiveze {de prea multe ori}, deci oricum am fi pe drumul cel bun! thumbsup.gif

Asta ar insemna sa ridice aproximativ 75% din masinile din Bucuresti, de exemplu. Ultima statistica arata ca la 4 masini inmatriculate in Bucuresti exista un loc de parcare. Ca sa nu mai punem la socoteala masinile aflate in tranzit sau din alte judete. Sunt perfect de acord cu necesitatea disciplinarii soferilor, insa trebuie facuta cu cap.

Momentan in 5 din cele 6 sectoare din Bucuresti unde se ridica masini, sunt patrulate in permanenta doar anumite artere, mereu aceleasi. Sunt zone deja stiute unde se afla masini de ridicari. Daca ai evitat acele zone, poti sa-ti lasi masina pe unde vrei. Nu-i va pasa nimanui. Apoi, pe strazile supravegheate, se intampla adesea tot felul de mizerii precum cea descrisa in primul mesaj al topicului. Ridicarea nu se face pentru a fluidiza traficul, nici vorba, in 90% din cazuri sunt masini ce nu afecteaza in vreun fel circulatia. Ei doar vor sa-si faca baremul. Toate firmele de ridicari nu cotizeaza in niciun fel la bugetul local (cel putin in Bucuresti), iar banii platiti de invinuit ajung in procent de 100% in buzunarul acestora. Incasarile unei asemenea firme, dintr-un singur sector, ajung la aproximativ 2,5 milioane euro anual.

Totul este doar o afacere. Oamenii platesc, firmele astea prospera, iar locurile de parcare raman aceleasi. Mici sanse sa civilizam pe cineva in modul asta.

solmar
proaspata
T u d o r
Skoda aia e a ta? Si de ce blochezi dom'le masinile altora? ar trebui sa se sesizeze politia din oficiu in cazul tau. biggrin.gif
solmar
Vin, parchez, trag un claxon si iese matracuca pe balcon sa-mi zica ca nea caisa vine peste juma de ora! Auzi la ea! 36182451.gif
A iesit iures, a venit si mahalagioaica de nevasta-sa sa-si elibereze hormonii pe casa scarii. It was nice! rolleyes.gif I-am si inregistrat dar din pacate am apasat gresit pe buton si n-am imortalizat matracuca isterica in actiune. Ulterior i-am spus desteptului ca nici macar nu stie sa pacheze, ca ocupa doua locuri parcand asa (ca in poza). Tupeu tot pe ei, sa le arat dovada ca eu platesc pentru locul de parcare.... Ce pacat ca nu s-a inregistrat...
Dupa ce-am parcat fiecare pe locul lui si a intrat in casa il astepta inca o portie ... adevarul ca ii era cam rusine de circul nevestii. 36182451.gif
T u d o r
Dar nu era mai usor sa chemi politia comunitara sa-l amendeze? rolleyes.gif Asa te-ai ales si cu ciorba de limba a matracucii si el n-a invatat nimic. Pe ghefsanii astia doar la buzunar poti sa-i arzi sa simta, altfel sunt nesimtiti complet la orice alt fel de argument.
solmar
O tot tinea cu suntem vecini, da' suntem vecini dom'le... nu se face! Auzi musiu, nici nu stii cum ma cheama in calitatea mea de vecin si doi ce dracu ai facut mataluta pentru mine in calitate de vecin, care esti?
...
Urla dementa pe scari: 112, 112, 112 si pe mine ma distra ca tehnic vorbind avea loc sa iasa, nu era blocat total, asa ca nu putea politia sa spuna nimic. I-am spus ca data urmatoare chem eu politia sa-i dea amenda si casca ochii mari si-mi dadea exemple de vecini buni care-l lasa sa parcheze 36182451.gif Am facut de asa natura incat sa urmeze o continuare... si o sa-l atac next time la capitolul nevasta! Pe matracuca am ignorat-o complet, murea de oftica, urla ca un magnetofon vechi...

La faza cu inregistrarea a inceput sa dea inapoi, mai ales cand a auzit cuvantul avocat! Ce mai, a fost misto! Iar eu eram teribil de calm pe masura ce se infierbantau ei...
RUE
cata distractie la oamenii astia!
la mine e aiurea ca nu am ocazia sa se epuizeze locurile de parcare, uneori e plin si parchez la 30 m iar dupa ce urc vad de pe balcon ca deja sunt 3 locuri de parcare in dreptul scarii.
la mine e iures in timpul weekendului ca am pietele in zona si vine lumea ca manata parcand pe oriunde, iarva, namol, avand parcare privata pe bani la dispozitie sau posibilitatea de a parca undeva si sa mearga cu 5-7 minute pe jos.
nuuu... dar la noi se vrea parca pe usa de la intrare.
DORU
solmar, vad ca din 4 masini, 3 stau cu jumatate in afara locului de parcare - de ce ? confused.gif
T u d o r
Astia din Constanta sunt mai jmekeri. wink.gif
DORU
Ah, ma scuzati biggrin.gif
solmar
QUOTE (DORU @ Mar 5 2011, 05:25 PM) *
solmar, vad ca din 4 masini, 3 stau cu jumatate in afara locului de parcare - de ce ? confused.gif

aia au cate 2 masini si parcheaza asa sa nu se trezeasca in spate cu vreun destept... care vrea sa stea si el 5 minute dar nu stii de unde sa-l iei. de fapt e parcarea antismecherie!
DORU
Wow, am inteles... ohmy.gif
mike.omega
36182451.gif
Un colt e usor de luat pe sus biggrin.gif

Pe de alta parte, de ce vecinu cu fiat nu si-a pus masina mai in fata? de frica sa nu-i blocheze careva spatele?

Ultima data cand am trecut pe acolo era sa calc vreo 2 babe si nu mi s-a parut ca parcarea ar fi fost o problema smile.gif
RUE
oare in TM vor incepe sa oblige la eliminarea bateriilor de garaje?
la CT vad ca e treaba rezolvata, doar ca a ramas ca dracu dupa ele.
solmar
QUOTE (mike.omega @ Mar 6 2011, 06:50 AM) *
36182451.gif
Un colt e usor de luat pe sus biggrin.gif

Pe de alta parte, de ce vecinu cu fiat nu si-a pus masina mai in fata? de frica sa nu-i blocheze careva spatele?

Ultima data cand am trecut pe acolo era sa calc vreo 2 babe si nu mi s-a parut ca parcarea ar fi fost o problema smile.gif


cel cu fiatu mai are si o kia, cel cu matiz mai are si un cielo si un renault megane. asa cum va spuneam a mai ramas o etapa, cea in care o sa-i bag paduchele in cojoc - the next level - in care o sa-l fac sa se certe cu nevasta-sa.
mike.omega
QUOTE (RUE @ Mar 6 2011, 07:24 AM) *
oare in TM vor incepe sa oblige la eliminarea bateriilor de garaje?
la CT vad ca e treaba rezolvata, doar ca a ramas ca dracu dupa ele.


In CT s-au eliminat garajele din dorinta lu nenea primarele care a vrut prin muschiu lui sa faca locuri de joaca pentru copii chipurile. In realitate, destul de putini propietari de garaje plateau taxa sau impozitul aferent la primarie, si deci erau in ilegalitate. Si unde am stat noi la bloc s-au ridicat garaje pentru ca vecinii n-au vrut sa permita amplasare unor pubele mai aproape. Drept "rasplata" au ras 20 de garaje smile.gif

Tot din seria ilegalitati: nu toti au avut garaje tip IPMC, unii aveau containere(din alea lungi), altii incropisera din ceva bca si azbociment si tot asa. Deci existau cazuri in care se platea taxa pentru suprafata de garaj tip dar ei aveau o mica garsoniera acolo biggrin.gif Tin minte ca atunci cand eram copil, era cineva cu un garaj dublu in Tomis Nord care isi trasese curent, cablu tv, adusese o canapea si cand n-avea chef de nevasta se retragea in cuibusoru lui. De curiozitate am sa trec pe acolo sa vad daca mai e in picioare sandramaua.

Ce a ramas in urma e alta poveste. Unii aveau si rampe, deci o adevarata capcana acum. In foarte putine zone s-a curatat si s-a asfaltat, eventual trasate marcaje. In cele mai multe cazuri fostii propietari de garaje parcheaza pe amprenta fostului garaj. Eventual mai platesc si taxa (loc de parcare) pentru asta.
solmar
QUOTE (mike.omega @ Mar 6 2011, 09:09 AM) *
In cele mai multe cazuri fostii propietari de garaje parcheaza pe amprenta fostului garaj. Eventual mai platesc si taxa (loc de parcare) pentru asta.

Tocmai ca eu platesc. Acum doi ani cand le-au daramat ne-au anuntat ca vor veni sa faca si sa dreaga parcarea... si a venit un nene care ne-a spus ca primaria nu mai are bani si va mai dura cu amenajarea. Drept pentru care dosare, bla, bla sa-ti pastrezi locul de parcare. Eu atunci am vrut sa-l trec pe firma (costa dublu) dar dosarul cine stie pe unde zburda... Cert este ca e vreo 2 milioane pe an distractia. Am cuponul acasa si cred ca o sa ma duc sa platesc luna asta (desi am hotarat sa nu mai platesc taxe si impozite la timp).

Si dupa aia o sa-l pun pe nea caisa sa o faca pe nevasta-sa sa-si ceara scuze, daca vrea sa mai parcheze vreodata pe "locul meu". E cel mai cumplit afront posibil adus matracucii, e paduchele din cojoc! Omu va avea de ales intre parcare (masina) si nevasta... Aia va spune nu, ii va face un dus verbal si-l va obliga sa parcheze acolo. Si atunci 112! Alo, domnu' politist... avem o problema! El pierde in ambele variante...
RUE
pana si cand iti schimbi permisul si pui viza in fisa mediacala, psihiatrul te intreaba: TE INTELEGI BINE CU VECINII? :-))
solmar
Pai omu nici macar nu e vecin, nevasta-sa e sora unuia din bloc. D'aia ma calca pe bataturi. O tot tine cu vecine... si cu ce baiat de treaba e el cu locul lui de parcare de unde sta. Si ca nu intelege de ce-l sicanez. Auzi, il sicanez. Mi-a si numarat de cate ori a parcat pe locul meu... de trei ori! Si ca ceilalti vecini nu se supara! Pai daca aia nu se supara de ce nu parchezi pe locul lor? De ce vii la mine cand stii ca ma supar? 36182451.gif
Iar vecinii parcheaza daca au nevoie pe locul meu, nu ne-am jenat niciodata. Nenea asta in schimb are un tupeu fantastic, vrea sa parcheze masina cand si unde i se scoala lui. Ieri (sambata) avea pretentii ca e si locul lui, ca pe timpul zilei poate parca unde vrea si i-am explicat frumos ca se risca. In timpul saptamanii, ziua, n-am nici o pretentie dar cand vin seara de la munca mi se pune pata. Sau in weekend cand vin de la cumparaturi si am de carat...

"Da de ce nu e marcat locul? Da sa-mi dovedesti ca e locul tau!" Cand ai de-a face cu cate un neam-prost ... e teribil de greu sa te abtii.
getodac
Eh lasa macar tu ai loc de parcare si din foto se vede ca locul este destul de aerisit, uni nus atat de norocosi... Aleea ce trece printre blocuri la mine si duce spre o parcare mai larga e ocupata pe ambele parti de masini ca abia poti trece printre ele si sunt ocupate de locatarii mai bengosi cu care nu vrei sa te pui, desi nus marcate sau platite la primarie au stapani, in parcarea din capatul aleii toate locurile sunt cu tablite si platite la primarie, nu exista nici o sansa sa gasesti un loc de inchiriat. Eu am ajuns la o intelegere cu o vecina draguta pe care o blochez partial, este atat de draguta incat iarna asta intr-o dimineata, dupa ce ninsese toata noaptea, cand am vrut sa plec la serviciu aveam masina curatata de zapada, spre rusinea mea nici macar nu stiu cum o cheama.
solmar
poze cu vecina! altfel nu te credem. si aici chiar nu glumesc plus ca stiu sigur ca mai sunt cel putin 10 forumisti de acord cu mine!
getodac
Da o poza cu parcarea nu te multumeste teehee.gif ?
solmar
cu vecina!
mike.omega
Exact! Poze cu vecina! Poze cu vecina! Sau banned.gif

@Solmar: parcarea la persoane juridice se plateste pe luna si e 430ron/an iar la persoane fizice 150 ron/an. Si tre sa te duci la coada la mall turned.gif
solmar
taxa garaj pf 208 lei.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.