Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Topic de dat cu capu', bata, lantzu' sau ce are fiecare
Masini.ro Forum > Marci de masini > Marci de masini > Toyota
Pages: 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19
vio
drabisane au facut asta pe toata lungimea pasajului dar au inceput de la Bujoreni au demolat la cora acolo tot si acu ajunsera aci la intersectie ..
stasu
Stie cineva cum functioneaza radarele noi? Daca nu te opresc in trafic, iti trimit poza acasa?

Ms
stasu
Am gasit raspunsul, nu se trimite nimic acasa, daca nu esti oprit inseamna ca ai cam scapat smile.gif
vio
io zic ca nu e asa .... taicamiu a luat una asa cu un radar nou ...a venit amenda exact dupa 3 sapt .
OCTAN_95
privesc acum stirile legate de explozia de la maternitatea din bucuresti, inadmisibil ce vad , in fata intrarii troneaza ditamai limuzina, incurcand evident evacuarea, numai la noi se poate asa ceva HALAL ROMANIA !
vio
cred ca e parcare acolo ... intrarea de ambulanta parca e in alta parte nus sigur , dar pe jos se vedeau urmele de marcaj parcare ..
OCTAN_95
observatia ta este corecta, Vio. Da cine a facut parcare in fata intrarii este mare "meserias"
vio
daca nu este intrare decat de vizita cred ca se poate ... dar ti-am zis , nush exact cum e caroiaju jos. nu stiu chiar toate strazile pe dinafara la marcaje si semne smile.gif) smile.gif)
vio
vazusi ca spuse acu.... mashina aia de super lux BMW care cred ca era la a vreo 4 mana cazatura , era parcata ilegal . oricum lu ala nu o sa i se intample nimic ... si pot pune pariu ca ala de o conduce nici nu stie legea macar
vio
acu se vazu la tv clar ca in fatza intrari sunt trasate clar linii de parcare. ilegal este acu doar daca nu erau rezervate si ocupate de saracii "handicapati" in lipsa de locuri sau comoditate infantila.
drabisan
Si mai are si permis de AG smile.gif
OCTAN_95
Ieri la intrarea in Orsova dinspre Herculane, "baietii veseli" au postat o masina civila (un jeg de opel alb) cu radar la mai putin de 100 m de intrarea in localitate (in localitate) iar echipajul oficial era la aprox 500 m, nu puteau fi vazuti de la distanta pt ca erau in curba eu mergeam in sens invers iar la mom la care am trecut aveau 4 masini oprite.
Credeam, speram, ca se va incheia cu "panda", din pacate........
vio
da ce cauti bre la Baile Herculane ?! te lasaara pivotzii , bucshi ceva? sau te plimbi asa toata ziulica
OCTAN_95
fusei pana-n "prazilia"
M A R I A N
Se pare ca pana la urma voi reusi sa "marit" Yarisul si Loganul. Voi incerca sa fac schimb cu o Mazda BT-50 2008. Nu stiu nimic despre masina, sper sa n-am probleme.
Initial am incercat sa ma lipesc la un Ford Ranger dar cineva mi-a zis ca sunt proaste...
M A R I A N
QUOTE (M A R I A N @ Jun 22 2010, 09:06 AM) *
Pe partile laterale ale anvelopelor fata Uniroyal de pe Yaris au aparut crapaturi care fac imposibila folosirea lor in continuare. Urmeaza ca firma care le-a livrat sa le preia si sa le investigheze.


Reclamatia mea a fost admisa si voi primi banii inapoi. Sincer, nu mai speram.
vio
CITAT(M A R I A N @ Sep 26 2010, 10:18 PM) *
Se pare ca pana la urma voi reusi sa "marit" Yarisul si Loganul. Voi incerca sa fac schimb cu o Mazda BT-50 2008. Nu stiu nimic despre masina, sper sa n-am probleme.
Initial am incercat sa ma lipesc la un Ford Ranger dar cineva mi-a zis ca sunt proaste...


pai parca e aceiashi mashina Ford/Mazda ....
Legionaru'
Ce mai stiti de DAN de la Iasi?
Nu prea a mai aparut pe aici in ultimul timp. confused.gif
Colonelu'
DAN s-a mutat cu slujba la unul din distribuitorii de piese import ce are depozit in Iasi. S-a reprofilat omul, ca doar nu era sa moara de foame in lipsa vanzarilor de masini noi.
vio
este ma , si acu e online pe mess... dar de , depinde dupa praz 36182451.gif
cristsib
Numar de Toyota:
Click to view attachment
Mariustom
offtopic.gif cristsib, poza a fost deja postată de mine aici:
http://masini.ro/forum/content-page/15718/...ures/page/2040/
ninja.gif
cristsib
Scuze, cred ca mi-a scapat, numai ieri am vazut-o cand am primit-o de la un fost coleg de facultate.
vio
buei ..poza o am inaine sa o postezi tu Dn "Tom si jeri" .nu se pune 36182451.gif 36182451.gif
Mariustom
offtopic.gif
cristsib, no problem smile.gif
Vio, nu contează cine a postat primul, eu doar am arătat că a fost deja postată pe forum.
În privința originalității pozei și a întâietății în posesiune, chiar nu mă interesează dacă o aveai și o păstrai, fără a o publica.
Eu am găsit-o pe un alt forum și am "dat-o" mai departe imediat, la toți. Că d-aia ăsta-i forum, să socializăm, nu ???
Nu aveam de ce s-o păstrez iar apoi să mă laud că "oooooo, dar de când o am"
No comment ...
ninja.gif
RUE
Sunt intr-un concurs cu unul din bloguri pentru a castiga in Timisoara un drive test la Porsche Timisoara pe facebook. De fapt am scris un mic articol pe blogul meu si am pus link ul pe pagina facebook a lui Porsche Timisoara si pot castiga in 22 noiembrie un weekend de drive test cu Audi A1.
Cine tine cu mine da un like si comment la articolul meu dar va avertizez ca pt a ma putea ajuta e musai sa dati LIKE si paginii Porsche Timisoara care da posibilitatea sa apara like si comment la articol.

Multumesc (Vio Valentino - Articol: Masina influenteaza viata!)

O prietena a castigat acum un an un drive test de weekend cu Yeti...
toynjoy
QUOTE (RUE @ Nov 7 2010, 12:56 PM) *
Sunt intr-un concurs cu unul din bloguri pentru a castiga in Timisoara un drive test la Porsche Timisoara pe facebook. De fapt am scris un mic articol pe blogul meu si am pus link ul pe pagina facebook a lui Porsche Timisoara si pot castiga in 22 noiembrie un weekend de drive test cu Audi A1.
Cine tine cu mine da un like si comment la articolul meu dar va avertizez ca pt a ma putea ajuta e musai sa dati LIKE si paginii Porsche Timisoara care da posibilitatea sa apara like si comment la articol.

Multumesc (Vio Valentino - Articol: Masina influenteaza viata!)

O prietena a castigat acum un an un drive test de weekend cu Yeti...


Probabil ca la plecarea in drive testul de weekend i-au zis:

http://www.mediashow.ro/334097

Deci ai nevoie de un Yeti!Bafta! teehee.gif
OCTAN_95
Pentru cei ce vor apuca sa urmeze unul din traseele din indicator ii sfatiesc sa ocoleasca zona cu pricina, imaginea spune destul
(pt cei ce nu recunosc zona este iesirea din Onesti, chiar langa o anumita benzinarie situata pe dreapta la iesirea din localitate.
vio
tan tanaaaaaaaaa
stasu
Sunt frustrat din cauza unui cui de tractare de Renault MEgane sad.gif, oare de ce constructorii auto nu le fac universale.

Si acum povestea, am fost sunat sambata de un prieten sa-l tractez pana la un service in Cluj ca i se bulise masina(Renault Megane Combi 1.5 dci, 2005).

Totul a fost frumos pana am realizat ca Renault-ul nu avea nici cric nici cui de tractare sad.gif, sa va spun sincer am umblat 5 ore in cautarea acestui cui si am dat

si zeci de telefoane pe la prieteni, amici si rude, pe langa asta am facut si peste 100 de km prin oras tot pentru acest lucru. Cu aceasta ocazie vreau sa le

"multumesc" celor de la Arabesque, care au o armata de Megane-uri si nu au dorit sa ma ajute(toti mi-au zis ca nu au cui, sau ca l-au imprumutat) si celor

care au strambat din nas cand le-am cerut sa ma ajute si nu au facut-o(desi le promiteam garantie(bani, buletin, rinichi ninja.gif , etc)), spunand: "Imi pare

foarte rau". As dori sa-i dau nota 10 tongue.gif unu-i profesor de rezistenta materialelor din politehnica, desi eu ii urasc(si ei pe mine, cred), nu pe toti(desi inca fac

parte din una din catedrele politehnicii), pentru cuiul minune smile.gif. Pana la urma am tractat masina, desi era foarte grea, Toyo s-a descurcat bine, sper ca nu s-a

prajit prea tare ambreiajul smile.gif si intr-un final s-a rezolvat si problema, care era legata de un senzor de la supapa EGR.

Tot pe aceasta cale am realizat cat de rea, egoista si nepasatoare a devenit lumea sad.gif
M A R I A N
Ce stiti, micutele astea 3 - Aygo, C1, 106 - mai sunt gemene pe bune sau difera calitatea?
Despre motor, eu stiam ca e cel de pe Yaris, 998 cmc, 69 CP.
cristsib
Din cate stiu sunt gemene doar pentru ca au acelasi sasiu si motor, in rest fiecare este montata de firma proprie deci ar trebui sa difere. Ca o paranteza, pentru Aygo am fost chemat la service sa adauge o saiba la pedala de acceleratie, nu cred ca au fost chemate si C1 sau 106.
M A R I A N
Am citit undeva ca sunt facute in aceeasi fabrica in Cehia dar nu scrie si pana unde merg asemanarile.
Sunt curios daca si la capitolul suspensii/sistem de franare au aceleasi repere.
De exemplu, la Mazda mea am o gramada de repere identice cu Ford Ranger, desi nu sunt fabricate in acelasi loc.
OCTAN_95
Amanunte de acest fel ai putea afla cu ajutorul celor de la reprezentante din cartile de reparatii prin compararea codurilor, sau de la un magazin de piese auto daca ai seriile de sasiu a 3 masini (Pj, C si T).
cristsib
Aygo este sigur facuta in Cehia, de celelalte nu stiu. Pe de alta parte probleme cu pedala de acceleratie au avut multe tipuri de Toyota, ma indoiesc ca toate au aceeasi pedala. Dupa cum spuneam, nu cred ca au fost chemate si C1 sau 106 pentru remedieri la pedala, deci ar fi diferente mai mult decat elemente de caroserie.
T u d o r
Sunt aceeasi masina, facute toate pe aceeasi linie de asamblare. Difera doar elementele de brand, design exterior si cateva mici detalii. Tehnic sunt identice. Daca vrei Toyota o sa platesti mai mult pe un C1 sau 107, atata tot. Deh, imaginea de marca... biggrin.gif
laurentiu
Eu nu inteleg de ce se merita sa dai mai mult pe un Aygo care e mai scump decat un C1 de exemplu,
Legionaru'
Din pasiune pentru marca?
Imi place mai mult designul Aygo-ului?
Conditii de garantie mai bune?
laurentiu
-Daca vorbim de niste masini low buget nu cred ca se pune problema de pasiune. Ideea e sa faci o afacere cat mai bunasi sa scoti masina cu cat mai multe dotari la pretul cel mai mic. Cine isi cumpara Logan de exemplu nu isi cumpara ca e fan Dacia.
-Designul mai masculin fata de celelalte inseamna cel putin 500 de euro in plus. Asa cum am mai zis, e vorba de o masina ieftina unde fiecare suta de euro conteaza.
-Atata timp cat masinile sunt aproape identice dpdv tehnic nu poate fi considerat un argument important. Pentru ca timpul a aratat ca oricare dintre cele 3 sunt fiabile. Sau aici se duc cele cateva sute de euro in plus pe care le cere Toyota pentru Aygo, la garantie.
_Constantin_
Pardon, service-urile Peugeot si Citroen sunt notorii pentru slaba pregatire a mecanicilor. Faptul ca nu s-au semnalat probleme majore la ele nu inseamna ca sunt extrem de fiabile iar daca se strica prefer sa repar o Toyota decat un Citroen.

Chestia cu fiecare suta de euro conteaza poate e valabila pentru unii, pentru mine nu. Nu consider ca a lua cele mai multe dotari cu cel mai mic pret e dezideratul de baza cand cumpar o masina. E important dar nu primeaza. Iar cu chestia cu designul ... hai sa fim seriosi, ai scuti 500 euro si ai cumpara o masina care nu iti place cum arata doar pentru ca e mai ieftina?
laurentiu
CITAT(_Constantin_ @ Dec 1 2010, 03:53 PM) *
Pardon, service-urile Peugeot si Citroen sunt notorii pentru slaba pregatire a mecanicilor. Faptul ca nu s-au semnalat probleme majore la ele nu inseamna ca sunt extrem de fiabile iar daca se strica prefer sa repar o Toyota decat un Citroen.


Daca nu sunt fiabile, atunci cum sunt?
Da, adevarul e ca cei din serviceurile Toyota sunt absolventi ai facultatii de mecanica.
Inteleg ce vrei sa zici cu cele cateva sute de euro care nu primeaza, insa vorbim de niste masini care costa cel mult 10000 de euro, nu de masini de peste 25000 acolo unde dealerul isi permite sa isi opreasca el cei 500 de euro in cauza (iar tu nici nu te prinzi de lucrul asta). Cei 500 de euro in plus ai putea sa-i folosesti altfel. dDe exemplu niste dotari in plus, niste cauciucuri de iarna sau, de ce nu, o iesire la munte sau la mare de cateva zile ca tot esti entuziasmat ca ti-ai cumparat masina. smile.gif
Legionaru'
Eu zic sa arunci o privire si pe lista de dotari si pe lista de preturi totusi! thumbsup.gif
M A R I A N
Ideea este ca nevasta-mea isi doreste una de-asta mica insa n-are emotii dpdv al marcii, ci numai al pretului (asteapta cu emotie doar introducerea celor 5 prime de casare din 2011). Asta e, e criza. N-are nevoie decat de servodirectie, airbag si aer.
Insa am ajuns la un compromis in sensul ca, daca un Jazz, un IQ, un Yaris sau chiar un Aygo sunt scumpe pentru banii disponibili, macar sa fie o masina care, teoretic, dpdv tehnic, e o Toyota dar e mai ieftina, cum este C1.
cristsib
Pana la urma fiecare isi ia ce crede ca are nevoie. Acum doi ani am ales Aygo pentru ca era singura cu 4 air-bag-uri si cu cutie automata. Singurul regret este consumul, am vrut o masina mica, de oras care sa consume putin si cel putin pana acum (are 5.100km) consuma in draci adica 8,2-8,5/100km exclusiv urban. Cam acelasi consum il am cu Clio de la firma, 1,4 benzina.
M A R I A N
Este enorm consumul. Yarisul pe care l-am avut cu acelasi motor consuma intre 6,5 si 7% urban. Nu tin minte sa fi ajuns la 8% chiar in conditii de trafic infernal.
Poate este de la transmisia MM
vio
de ceva timp am la indemana o 'Le Sharet' sau mai corect zis un Renault Megane II bicorp diesel 1,5 .... consum in orash 5-5.5 mers linistit , 6 - max 7 daca schimb numa la 3600 asa cand am impresia ca deja depasesc io din scaun motorul ...
cristsib
Pana acum am zis ca vina este impartita 50-50% intre transmisia MM si rodaj. Daca este asa, ar trebui sa inceapa sa scada de acum. Daca nu scade, insemna ca vina este 100% a transmisiei, desi in carte spune ca, urban, consumul ar trebui sa fie 5,5.
vio
cartile zice multe ... probabil ca o fi 5,5 daca schimbi la 2000-2400 de ture si mergi fara sa stai la semafoare de cate 2 ori la unu.
laurentiu
CITAT(Legionaru' @ Dec 1 2010, 05:13 PM) *
Eu zic sa arunci o privire si pe lista de dotari si pe lista de preturi totusi! thumbsup.gif


Pai am avea asa (inainte de toate precizez ca este vorba de cele mai ieftine versiuni in 5 usi):
107 echipare One (cea mai slaba): ABS, airbag-uri frontale, bancheta rabatabila, volan reglabil pe inatime, imobilizator electronic motor, servodirectie, roata de rezerva normala. Astea cred ca ar fi cele mai importante dotari. Pret: 7619 DDP

C1 echipare X: aceleasi dotari ca 107 (evident nu am luat in calcul dotari gen stergatoare sau tetiere). Pret: 8950 DDP (deci cu aproximativ 1300 de euro mai mult decat 107)

Aygo: cel mai ieftin in 5 usi este oferit cu echipare Terra care are aceleasi dotari ca celelalte doua + aer conditionat si costa 9380 de euro (deci un plus de aprox. 2300 de euro (!) si are in plus doar AC fata de cel mai ieftin 107. Mai este o versiune Crea care ar fi 8420 de euro. Insa este numai in 3 usi, nu are AC, dar este cel mai ieftin Aygo. Este asadar mai scump cu aprox. 800 de euro decat 107, in conditiile in care 107 este in 5 usi. Daca ar fi in 3 usi atunci diferenta ar fi probabil mai mare de 1000 de euro. Eu zic ca oricum o dai Aygo este (mult) mai scump. smile.gif
M A R I A N
Laurentiu, cam asa se pune problema si la noi (AC-ul este necesar).
Eu credeam ca C1 e cel mai ieftin insa s-ar putea sa ai dreptate cu 107.
Azi am gasit 3 prime de casare cu 2000 RON deci pretul final este sensibil redus.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.