Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutie & Pronosticuri - editia Melbourne 2009
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Pages: 1, 2
Oana
chiar in topicul asta, de exemplu, au fost pronosticurile primei etape... iar saptamana asta te asteptam aici
klm
Deslusesc putin discutia: laurentiu, pronosticurile pentru urmatoarea editie le poti posta aici, topic unde vei gasi si modul de punctare; pentru discutiile despre cum s-a ajuns la modalitatea aceea de calcul (discutii la care ai participat si tu) uite-te aici iar rezultatele de pana acum le gasesti pe acest topic cu o pagina in urma, adica aici.
laurentiu
Am inteles. Va multumesc mult pentru explicatii smile.gif
AZAZEL
odata cu aparitia echipei Brown GP mi s-a reconfirmat contributia decisiva pe care a avut-o Michael Schumacher la castigarea numeroaselor titluri la piloti si constructori de catre Ferrari.
Oana
n-ai vrea sa ne explici tu care a fost contributia lui?ca noi nu stim... dar nu aici, ca esti off topic

LE: iar semnatura ta spune un mare adevar: era in contract! in contractul ala pe care ei ar fi putut sa nu-l semneze...
Oana
in speranta ca nu e pacaleala de 1 aprilie, FIA revine asupra deciziei de a-l penaliza pe trulli, dupa ce a intrat in posesia inregistrarilor radio ale mclaren, din care reiese ca hamilton a fost sfatuit sa-l lase pe trulli sa treaca... trulli chiar le-ar fi spus comisarilor ca l-a depasit pe hamilton pentru ca a incetinit si a schimbat traiectoria ca si cand s-ar fi retras din cursa
http://f1.gpupdate.net/en/news/2009/04/01/...er-trulli-pass/
AZAZEL
am auzit de treaba asta cu inregistrarile si se pare ca asa a fost.
totusi, cel mai probabil este o pacaleala de 1 aprilie tinand cont ca pe alte 3 site-uri ce le frecventez, recent au scris ca cei de la toyota si-au retras plangerea.
20krpm
oricum ar fi fost, tot n-avea niciun sens. trulli a spus ca l-a vazut pe hamilton incetinind si ca a crezut ca are ceva cu masina, si l-a depasit. dar odata ce l-a vazut venind inapoi, trebuia sa-l lase sa treaca. nu faptul ca l-a depasit sub safety car a fost penalizat, ci faptul ca nu i-a facut semn sa treaca inapoi in pozitia lui dupa aia. una peste alta cred ca a fost o confuzie generala in momentele alea - lui hamilton i-au spus mecanicii sa-l lase pe trulli sa treaca (cred c-au avut impresia ca hamilton a depasit dupa ce a aparut safety car-ul), trulli nu stia daca trebuie sa treaca sau nu, aia de la toyota probabil ca nu s-au dumirit ca ceva s-a-ntimplat decit la sfirsitul cursei, si asa mai departe.
AZAZEL
cred ca treaba asta se va termina cu recastigarea locului 3 pt trulli si penalizarea lui hamilton. acesta din urma a dat declaratii contradcitorii : initial a spus ca l-a lasat pe trulli sa treaca si spoi a spus ca nici vorba de asa ceva. practic fia l-a amenintat ca daca se dovedeste ca a dus oficialii in eroare, va fi penalizat.

aflam astazi al 13 CET.
Oana
si am aflat. hamilton si mclaren au fost descalificati. "The Stewards having considered the new elements presented to them from the 2009 Australian Formula One Grand Prix, consider that driver No 1 Lewis Hamilton and the competitor Vodafone McLaren Mercedes acted in a manner prejudicial to the conduct of the event by providing evidence deliberately misleading to the Stewards at the hearing on Sunday 29th March 2009, a breach of Article 151c of the International Sporting Code." - atitudine de campion mondial, ce sa mai...

clasamentul, final sper, arata asa:
1 Button
2 Barrichello
3 Trulli
4 Glock
5 Alonso
6 Rosberg
7 Buemi
8 Bourdais
AZAZEL
vezi ce mama omida informata sunt !!!
am anticipat asta inainte de termen.

ma bucur de ma tavalesc pe jos.
poate va invata si hamilton ca nu e bine sa arunci cu vorbele si sa iti schimbi declaratiile dupa cum bate vantul.

ma bucur enorm pt trulli, acesta fiind intre preferatii mei alaturi de webber si heidfeld.
Oana
kimi nu mai este preferatul tau? whistling.gif

am recalculat si punctajul nostru:
azazel - 12
20krpm - 6
oana - 5
hdi - 4
AZAZEL
cum sa nu fie!
cei trei enumerati anterior sunt preferatii mei intre pilotii batuti de soarta.
Oana
20krpm
yeah... arbitrajul astora e ceea ce se numeste "disgusting". pin la urma din ce-am auzit pina acum se confirma ce-am crezut - era o debandada generala la evenimentul respectiv.

deci, trulli iese pe iarba ca avea cauciucurile zob, iar hamilton il depaseste. e neclar daca asta era sub yellow flags sau nu. (e neclar pina si pentru trulli, daca e sa ascultati inregistrarea radio pe la 3:30.) dar inclin sa cred ca asta se intimpla sub yellow flags. hamilton trece de el, si nu stie exact daca trebuie sa-l lase sa treaca inapoi sau nu. echipa ii spune "lasa-l sa treaca". el declara in presa imediat dupa cursa:
QUOTE
I was forced to go by. I slowed down as much as I could. I was told to let him back past, but I mean ... I don't know if that's the regulations, and if it isn't, then I should have really had third
. hamilton il lasa pe trulli sa treaca. trulli trece de hamilton si nu stie exact daca trebuie sa il lase iarasi pe hamilton sa-l depaseasca sau ba. stewarzii il penalizeaza pe trulli pentru chestia asta. pe urma, pe baza declaratiei de mai sus lui hamilton, curtea lor de apel il penalizeaza pe hamilton. voi n-aveti decit sa pricepeti ce vreti, bazat sau nu pe propriile voastre favoritisme, dar eu nu vad altceva aici decit o situatie pe care arbitrii de cursa si-au creat-o singuri. e fix ca-n bancul cu bicicleta...

nu mai spun de alta noutate: arbitrii reanalizeaza penalizarea lui vettel si s-ar putea sa o revoce. ceea ce n-ar fi rau, pentru ca nici eu si nici o gramada de altii cu care discut n-au vazut unde a fost vettel mai vinovat decit kubica in accidentul respectiv. dar simpla revenire asupra deciziei e o chestie care spune deja destul de multe despre trupa aia care a arbitrat la melbourne.
Oana
Transcript of McLaren radio communication:

Phil Prew (race engineer to Hamilton): OK Lewis, you just need to make sure your delta's positive over the safety car line. After the safety car line the delta doesn't matter, but no overtaking. No overtaking.
Lewis Hamilton: The Toyota went off in the second to last corner I overtook him is that OK?
PP: Understood, Lewis. We'll confirm and get back to you.
LH: He was off the track. He went wide.
PP: Lewis, you need to allow the Toyota through. Allow the Toyota through now.
LH: OK.
(Hamilton yields to Trulli, unseen on TV screens)
LH: He's slowed right down in front of me.
PP: OK, Lewis. Stay ahead for the time being. Stay ahead. We'll get back to you. We're talking to Charlie (Whiting, race director).
LH: I've let him past already.
PP: OK, Lewis. That's fine. That's fine. Hold position. Hold position.
LH: Ask Charlie I already overtook him and I've just let him past so...
PP: I understand Lewis. We are checking. Now can we go to yellow G5, yellow Golf 5.
LH: If I don't have to let him past then I should be able to take that position back, because he made a mistake.
Dave Ryan (team manager): Yes, we understand Lewis. Let's just do it by the book. We're asking Charlie now. You are in P4, if you hold this position. Just keep it together.
PP: OK Lewis, your KERS is full, your KERS is full. Just be aware. You can go back to black F2, black Foxtrott 2.
LH: Have you found out from Charlie on whether I can take it back or not?
PP: We're till waiting on a response Lewis, still waiting.
PP: Lewis, work on your brakes please. Front brakes are cold.
DR: Lewis, If we are able to use, to deploy KERS that would be good. If you can deploy KERS please do so now.
PP: OK, Lewis, this is the last lap of the race. At the end of the lap the safety car will come in, you just proceed over the line without overtaking, without overtaking. We are looking into the Trulli thing, but just hold position.
(Hamilton finishes the race fourth, behind Jarno Trulli)

20krpm
nici nu vreau sa ma mai gindesc la asta ca e aiurea de tot. in timpul cursei charlie whiting nu e in stare sa ia o decizie, daca cumva o ia se trezesc comisarii de traseu sa o ia pe dos, ajung sa isi bazeze arbitrajul pe declaratiile soferilor, si dup-aia ii penalizeaza tot pe ei. grow up, people, arbitrati pe ce-ati vazut cu ochii vostri, si daca aveti nevoie de informatii suplimentare intrebati niste neutri, nu intrebati taman partile implicate... pai prost sa fii sa te cheme la consultatii si tu sa sustii un punct de vedere care te defavorizeaza. e de mirare ca pe lewis l-au intrebat ce si cum, si el a aratat spre comisarii de traseu si a spus "whatever they say"? e asa ceva de penalizat cu eliminarea din competitie?
klm
CITAT(20krpm @ Apr 2 2009, 06:41 PM) *
nu mai spun de alta noutate: arbitrii reanalizeaza penalizarea lui vettel si s-ar putea sa o revoce. ceea ce n-ar fi rau, pentru ca nici eu si nici o gramada de altii cu care discut n-au vazut unde a fost vettel mai vinovat decit kubica in accidentul respectiv.

Am vazut intamplarea aceea in direct si in reluari iar parerea mea ar fi ca ambii piloti ar fi cam la fel de "vinovati", adica e un accident normal de cursa, niciunul nu are de ce sa fie penalizat (de altfel nu inteleg ce sa penalizezi? ambii au abandonat).
AZAZEL
chipurile, hamilton a fost indemnat sa minta si acum isi cere scuze:
http://en.f1-live.com/f1/en/headlines/news...403145018.shtml
20krpm
overall, cred ca hamilton mai bine ar invata sa-si tina gura si sa mai termine cu declaratiile. caz valabil si pentru mclaren - gata cu politica aia fara perdele la geamuri si fara reporteri alungati din fata garajului. nu-i ajuta deloc sa fie asa deschisi, tot timpul o iau pe cocoasa. ei si cu williams ce se incapatineaza cu stilul asta traditionalist, si zau daca-si are rostul. sa-l dai afara pe david ryan in vazul tuturor reporterilor - zau, e o chestie care nu se face, e de bucatarie interna. rolleyes.gif din tot paddock-ul, mclaren e singura echipa care se poate alege cu o sanctiune de felul asta. ar fi trebuit dea, dupa 2-3 ani, sa fi invatat sa se comporte corect in pozitia de oaie neagra.
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.