Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Concursul de pronosticuri - editia Interlagos 2008
Masini.ro Forum > Auto Motor Sport > Formula 1 > History
Pages: 1, 2, 3
AZAZEL
glock era pe slick. el nu a mai fost la stand. asa a si ajuns inainte de final pe 4

familia lui massa se bucura degeaba.
am impresia ca tat'su a fost primul ce si-a dat seama ca glock a fost depasit.
chiar nu credeam ca glock va fi ajuns. ma gandeam: doamne , iar a pierdut hamilton. ma bucuram la culme. ce final, sa castigi campionatul in ultima curba.

boii de la tvr nici nu si-au dat seama ce s-a intamplat . souneau ca massa e campion
Oana
20krpm, exagerezi... eu sper doar sa-i retraga atestatul lui glock... nu mi-a venit sa cred, am urlat si eu ca si familia lui massa si mi-a picat fata cand am vazut ca hamilton a trecut al 5-lea linia de start...
in schimb vettel, jos palaria...
OvidiuH
I-a informat cineva de la boxe. S-a văzut pe reluare "schimbarea la față".
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Nov 2 2008, 10:04 PM) *
exagerezi... sper doar sa-i retraga atestatul lui glock... nu mi-a venit sa cred, am urlat si eu ca si familia lui massa si mi-a picat fata cand am vazut ca hamilton a trecut al 5-lea linia de start...
in schimb vettel, jos palaria...



oana, nu-i asculta pe aia de la tvr care spuneau ca glock s-a lasat.

glock asa putea merge . mai tare nici vorba.

heidfeld in belgia era pe intermediare si, ultimul lui tur a fost cu 20 de secunde mai rapid ca cel a lui massa ce, in acel moment era pe slick.

hehe!
eu mi-am dat seama in "timp real" de ceea ce se intamplase.
vedeam cum vettel si hamilton au trecut ca acceleratul pe langa glock.
hamilton nici el nui credea ca se poate. a avut noroc.
Oana
in niciun caz nu ma iau eu dupa comentatorii astia de 2 lei... dar din reluare asa se pare, ca l-a lasat
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Nov 2 2008, 10:09 PM) *
in niciun caz nu ma iau eu dupa comentatorii astia de 2 lei... dar din reluare asa se pare, ca l-a lasat


exista o relatie de prietenie intre glock si hamilton????

se va vedea oricum pe datele ce se vor lua de la toyota daca glock s-a lasat. eu nu cred asta totusi.
20krpm
cind toata lumea schimba pe inters, io ce spuneam de glock, oana?... nu fi si tu blind ferrari fan, care-si doreste o cursa rezolvata in afara circuitului. sincer si mie mi se pare ciudata caderea aia a lui glock, 9 secunde in 2 ture, si vreau sa vad inca odata cit de tare a plouat. se poate sa fi avut si o iesire de pe traseu, si... ce mai stiu eu. inca nu se poate judeca. oricum, felicitari massa, care a facut tot ce trebuia facut, si let's face it, a pierdut campionatul la un singur punct, ca si altcineva anul trecut.
James Kilowatt
QUOTE (AZAZEL @ Nov 2 2008, 04:11 PM) *
se va vedea oricum pe datele ce se vor lua de la toyota daca glock s-a lasat. eu nu cred asta totusi.



Nu cred ca au cum sa vada dupa nici o data daca un baiat cu slick "s-a lasat" prin baltoaca.

Si nu prea cred ca prin F1 se fac blaturi intre echipe ca-n liga lui mitica smile.gif Desi FIA face eforturi....
OvidiuH
Glock a terminat la 6 secunde în spatele lui Hamilton. Se vede și pe reluare că mergea ca pe gheață. Azazel a dat un exemplu bun mai sus.
AZAZEL
hmmm
s-ar putea sa imi schimb opinia.

am vazut ultimile doua tururi.
glock nu era nicicum in vizor nici in ultima jumatate a ultimului tur.

si a aparut brusc!!!

se va vedea oricum, daca glock a ridicat piciorul de pe gaz.
pt ca fie ele slcik , daca tru mergi la ralanti , nu mi se pare corect.

si hai sa fim seriosi, hamilon a pierdut anul trecut de muiere ce a fost si anul asta pierdea tot pe mana lui. si lasati prostiile cu FIA. hamilton si-a meritat penalizarile in acest an si ca pilot a persistat mai mult in greseli comparativ cu massa.
plus ca nu a avut defectiuni tehnice.
hamilton a furat un titlu mondial pe care nu-l merita cum nu a meritat nici anul trecut.
sunteti entuziasmati ca el e rookie. ei si ce?
campionatl in 2007 a avut 17 etape si nu 15. iar ceea ce au facut pilotii in acel an s-a contorizat in 17 curse si nu in 15.
in acest an a beneficiat de cea mai buna masina, o masina indistructibila si a terminat sezonul intr-un mod penibil: cu doar 5 victorii si 98 de puncte si tremurand ca o fata mare la vederea falusului.

later edit: se vede intr-adevar ca dupa ce a fost depasit de tpata lumea, glock accelereaza si fundul masinii ii fuge in toate directiile.
Oana
QUOTE (20krpm @ Nov 2 2008, 09:13 PM) *
cind toata lumea schimba pe inters, io ce spuneam de glock, oana?... nu fi si tu blind ferrari fan, care-si doreste o cursa rezolvata in afara circuitului.

spuneai si tu ce spuneam si eu, ca titlul e in mana lui glock, de nu mai stiam cu cine sa tin in ultimele 2 tururi, ba cu vettel, ba cu glock... oricum, nici nu as vrea sa mai castige massa acum, dar ma enerveaza glock... pai a pierdut 6 secunde in ultimul sector si l-a depasit hamilton fara nicio greata pe o portiune uscata?

in ultimul tur glock a pierdut 3 sec in primul sector, 9 in al doilea si 6 in ultimul... asta comparativ cu hamilton
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Nov 2 2008, 10:32 PM) *
in ultimul tur glock a pierdut 3 sec in primul sector, 9 in al doilea si 6 in ultimul... asta comparativ cu hamilton


18 secunde intr-un tur. mi se pare dubios.
massa a piedut in belgia 20 de sec fata de heidfeld insa massa era pe locul doi si isi dorea sa fie sigur 100% ca va termina acolo, mai ales ca avea zeci de secunde avans fata de locul 3.



de unde ai datele astea oana?
OvidiuH
Dacă nu se făceau atâtea măgării în culise, discuția asta era încheiată de câteva săptămâni.
Ca și anul trecut însă, vorbele dispar, cifrele rămân.
Oana
@ovidiu, daca ai ceva de spus legat de cursa asta, spune... daca nu, nu mai pune paie pe foc

@azazel, le am de pe live timing-ul de la formula1.com...
in ultimul tur hamilton a scos 1:26.126 iar glock 1:44.731
OvidiuH
Am tras o concluzie la finele sezonului, poate mai puțin plastică decât cele făcute de unii anterior.
AZAZEL
apropo, cu doua tururi inainte de final, trulli era la 3 secunde in spatele lui hamilton si a terminat la 30 de secunde in spatele lui.
oare si asta era pe slick?
f1anatic








a3des
E cu atat mai dulce victoria finala, cu cat vad cat de mult ii doare pe unii.
Fiecare a primit exact ce a meritat. A fost un deliciu cand am vazut fetele celor de la boxele ferrari care nici nu intelegeau ce se intampla si sper ca toti cei care l-ati hulit si il huliti in continuare pe Lewis ati avut aceleasi fete contrariate, fara habar ca nemernicul ala britanic a castigat campionatul exact asa cum si-a propus.
Le astept cu nerabdare pe urmatoarele 7 sa mai stearga niste ranjete de pe fata multora smile.gif
f1anatic
QUOTE (a3des @ Nov 2 2008, 02:58 PM) *
E cu atat mai dulce victoria finala, cu cat vad cat de mult ii doare pe unii.
Fiecare a primit exact ce a meritat. A fost un deliciu cand am vazut fetele celor de la boxele ferrari care nici nu intelegeau ce se intampla si sper ca toti cei care l-ati hulit si il huliti in continuare pe Lewis ati avut aceleasi fete contrariate, fara habar ca nemernicul ala britanic a castigat campionatul exact asa cum si-a propus.
Le astept cu nerabdare pe urmatoarele 7 sa mai stearga niste ranjete de pe fata multora smile.gif



La urmatoarea abatere o primesti !

QUOTE (oana87995 @ Nov 2 2008, 01:49 PM) *
il urasc pe glock... ce s-a intamplat cu el?


Si tu o primesti la urmatoarea. Aici nu exista ura...Daca o ai, nu o afisezi.

QUOTE (AZAZEL @ Nov 2 2008, 02:01 PM) *
glock era pe slick. el nu a mai fost la stand. asa a si ajuns inainte de final pe 4

familia lui massa se bucura degeaba.
am impresia ca tat'su a fost primul ce si-a dat seama ca glock a fost depasit.
chiar nu credeam ca glock va fi ajuns. ma gandeam: doamne , iar a pierdut hamilton. ma bucuram la culme. ce final, sa castigi campionatul in ultima curba.

boii de la tvr nici nu si-au dat seama ce s-a intamplat . souneau ca massa e campion


stiu despre calitatea comentatorilor romani de F1. Dar cu asemenea limbaj nepotrivit, te adaug la lista celorlati 2.
AZAZEL
mancam ceva.
m-am oprit pt ca a inceput sa ma intepe inima ingorzitor.
daca vedeti ca nu mai adaug nimic inseamna ca am patit ceva.
nici nevasta-mea nu e acasa.
OvidiuH
F1anatic, ți-a mai scăpat o perlă pe pagina anterioară. smile.gif
f1anatic
Dar discutati, civilizat.

Acum ca parere personala, Glock l-a ajutat pe Hamilton. Am si videoclipul, l-am vazut de vreo 8 ori, am pus si citeva secvente din el. Glock era pe slicks, pe jos era uscat, si cu toate astea, Hamilton, pe Intermediates, "era in aparenta mai iute" decit Glock pe portiunea uscata. Pai asa ceva...nu prea e posibil. In fine... ca rezumat al parerii personale despre sezon:

1) Hamilton merita campionatul, dar parca Massa l-a merirtat mai mult
2) Daca s-a ajuns aici, este pt. ca Ferrari au facut multe greseli, nu neaparat Massa (Singapore, Ungaria etc)
3) Hamilton a fost ajutat sa cistige.
4) Sistemul de Punctaj este absolut oribil...Massa cred ca are 2 victorii mai mult ca Hamilton, si totusi a pierdut.

Bafta multa in continuare. O sa citesc atent si daca discutia o ia si pe alta natura, mai nepoliticoasa la adresa altor persoane implicate in discutie sau la adresa pilotilor...voi interveni.

QUOTE (AZAZEL @ Nov 2 2008, 02:28 PM) *
hamilon a pierdut anul trecut de muiere


Il las pe Azazel in pace pt. asta, nu vedeti ca sufera de inima thumbsup.gif
Dar...avertismentul de mai sus ramine valabil si se considera de la data cind l-am dat.
Oana
ne-a stricat f1anatic toata distractia ninja.gif
pana va reinvina cineva discutia, sa vorbim si de concursul nostru... castigatorul din acest an este 20krpm, pe care il asteptam sa ne arate ce cadou isi face biggrin.gif
www.pronosticf1.info
multumiri si felicitari tuturor celor care au participat si va asteptam si anul viitor...
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Nov 2 2008, 11:51 PM) *
ne-a stricat f1anatic toata distractia ninja.gif
pana va reinvina cineva discutia, sa vorbim si de concursul nostru... castigatorul din acest an este 20krpm, pe care il asteptam sa ne arate ce cadou isi face biggrin.gif
www.pronosticf1.info
multumiri si felicitari tuturor celor care au participat si va asteptam si anul viitor...


daca 20krpm doreste sa-si faca un cadou , f bine.
asa cum am spus si la inceputul sezonului cadoul il voi face eu pt acest concurs.
Oana
atunci ma bucur ca nu am castigat eu whistling.gif
AZAZEL
QUOTE (oana87995 @ Nov 2 2008, 11:57 PM) *
atunci ma bucur ca nu am castigat eu whistling.gif


adica ce insinuezi?
nu pricep!
f1anatic
http://de.youtube.com/watch?v=erVfEs5-p-w


Ultima tura.
20krpm
QUOTE (AZAZEL @ Nov 2 2008, 04:43 PM) *
apropo, cu doua tururi inainte de final, trulli era la 3 secunde in spatele lui hamilton si a terminat la 30 de secunde in spatele lui.
oare si asta era pe slick?

da, si trulli era pe dry weather. si ce ma face totusi sa cred ca glock intr-adevar a picat pe bune asa de mult (pentru conformitate: 9.7 secunde in 3 tururi, nu alte cifre pe care le vad vehiculate pe aici) e faptul ca trulli a pierdut locul la kovalainen, si ca a terminat la 30 de secunde in spatele lui hamilton si-a lui vettel. conditiile din ultima tura au fost, probabil, mizerabile. pe de alta parte insa glock e unul din putinii soferi din paddock pe care nu l-am auzit vorbindu-l de rau pe hamilton. daca asta spune ceva sau ba - nu ma hazardez sa-mi dau cu presupusul. mai mult ca orice vreau sa vad declaratiile lui glock, vettel si trulli.

imi pare rau pentru massa. am revazut scena de la final, cind exaltarea s-a transformat brusc in nedumerire, si apoi in ciuda. e inuman sa se intimple asa ceva. massa a avut nevoie sa cistige cursa plus ceva noroc, a facut totul perfect, dar n-a avut norocul. din pacate norocul nu face parte din sport, ci din rezultatele lui. abia astept sa vad campionatul viitor, si am senzatia ca in loc de doi soferi buni dar copilarosi, o sa avem doi soferi buni si maturi.
Oana
QUOTE (AZAZEL @ Nov 2 2008, 11:00 PM) *
QUOTE (oana87995 @ Nov 2 2008, 11:57 PM) *
atunci ma bucur ca nu am castigat eu whistling.gif

adica ce insinuezi?
nu pricep!

pai cine stie ce premiu marca alonso imi pregateai... acum, sa fiu sincera, ar fi fost bine sa fie cu alonso si nu cu glock...
20krpm
oh gosh, hai nu mai scoateti iara de la naftalina povestile cu premiul. premiul il dau tot eu, si cu asta basta.
AZAZEL
QUOTE (20krpm @ Nov 3 2008, 12:11 AM) *
da, si trulli era pe dry weather. si ce ma face totusi sa cred ca glock intr-adevar a picat pe bune asa de mult (pentru conformitate: 9.7 secunde in 3 tururi, nu alte cifre pe care le vad vehiculate pe aici)


gresesti.
glock a facut penultimul tur cu 1.28 iar pe ultimul cu peste 1.44
inainte de ultimul tur intre glock si vettel erau 15 sec.
GLOCK s-a lasat fara doar si poate.
a incetinit si in locul unde a fost depasit era uscat.

timpul prost scos si de trulli probabil a fost pt a acoperi ce urma sa faca glock. chipurile nu se putea merge cu slick.

nerusinare.
AZAZEL
later edit:

toyota a fost a doua echipa mclaren azi.
va mai aducedti aminte la inceputul cursei cum l-a depasit hamilton pe trulli?

cam dubios
Oana
@20krpm, stai sa o luam pe rand:
nu a inventat nimeni timpii aia... live timing-ul zice ca in ultimul tur glock a facut 1:44, iar hamilton 1:26... nedumerirea mea e de ce a pierdut glock atat de mult timp pe ultima portiune, care era uscata? si apoi, vorba lui azazel, parca a aparut prea din neant... ce imi pare rau e stadiile prin care a trecut massa, in doar cateva secunde: ba esti campion, ba nu esti campion... bine ca a fost ultima cursa din sezon, ca altfel nu vreau sa stiu cum ar fi fost urmatoarele lui rezultate. pana in martie are timp sa uite. si ca veni vorba de noroc, cu carul a avut hamilton, nu massa tongue.gif maturitate? poate doar la massa, ca lui hamilton titlul asta o sa-i intunece vederea...

Timo Glock, Toyota (6th):
"I was on dry tyres at the end of the race when it was raining quite badly and it was just impossible on the last lap. I was fighting as hard as I could but it was so difficult to just keep the car on the track and I lost positions right at the end of the lap. Finishing in the top six is a decent result for me because I'd been struggling with the car earlier in the weekend but we were very close to fourth place so I am a bit disappointed. It's the end of my first season with Toyota and I'm happy with it as a whole. It was not easy for me early on but we improved the car a lot and I also improved myself during the year. Since Hockenheim it's been positive for me; beating my target of 20 points and finishing on the podium as well is a good achievement. Now we have to work even harder for next year to make another step forward."

Jarno Trulli, Toyota (8th):
"It was an eventful race. We had a good start and the first laps were pretty good, when I was following Felipe Massa. It started to dry up and we went for dry tyres. Unfortunately I got stuck behind Fisichella who was much slower than me. I didn't have the top speed to overtake him so I lost a lot of time over those laps. As soon as I got away from him I was one of the quickest on the track, I was recovering quite a lot and closing the gap to the guys in front but it was not enough. When it rained we took the choice to stay on dry tyres and we got a point. Having started second we missed an opportunity but overall we have done a good championship and I am pretty happy with that. Now we are aiming to make even bigger progress for next year. Finally I would like to say that my five years working with Richard Cregan has been fantastic and I wish him all the best with his new career."
AZAZEL
sunt sigur ca au mai fost alte masini cu slick pe traseu.
masinile toyota au fost mai slabe in ultimul tur fata de oricare alta(indiferent ca au fost cu slick sau nu ) cu aprope 10 sec .

va urma un scandal.

plus ca:

din ce imi aduc eu aminte, hamilton nu a reusit sa infiga volanul la loc atunci cand a parasit masina. s-a chinuit sa o faca dar nu a reusit. voi mai tineti minte daca a pus volanul?
ce spune regulamentul in acest caz?
f1anatic
QUOTE (AZAZEL @ Nov 2 2008, 04:37 PM) *
sunt sigur ca au mai fost alte masini cu slick pe traseu.
masinile toyota au fost mai slabe in ultimul tur fata de oricare alta(indiferent ca au fost cu slick sau nu ) cu aprope 10 sec .

va urma un scandal.

plus ca:

din ce imi aduc eu aminte, hamilton nu a reusit sa infiga volanul la loc atunci cand a parasit masina. s-a chinuit sa o faca dar nu a reusit. voi mai tineti minte daca a pus volanul?
ce spune regulamentul in acest caz?


Am vazut asta, parca l-a pus, poate doar l-a agatat. Nu as fi surprins insa, sa ma trezesc miine dimineata si sa vad ca echipele Mclaren si Toyota sint sub investigatie.

cui i-a luat foc masina la sfirsit ? era parcat chiar in fata lui Lewis ?
Oana
era masina lui button...
hai ca ar fi de-a dreptul jenant sa-l penalizeze cu secunde ptr asta, ca sa piarda titlul... ca ii da o amenda de cateva sute de mii de $, e alta treaba...
20krpm
QUOTE (f1anatic @ Nov 2 2008, 05:46 PM) *
cui i-a luat foc masina la sfirsit ? era parcat chiar in fata lui Lewis ?

era o honda, nu mai stiu a cui, dar pot sa ma uit daca ai impresia ca asta l-ar fi favorizat pe hamilton.
AZAZEL
anyway, dupa aceasta cursa am mai invatat ceva:
- sa-mi displaca hamilton pana la cer si inapoi. massa merita sa fie campion si nu credeam inainte ca voi putea face aceasta afirmatie. din pacate hamilton m-a dezamagit si in acest sezon. imi aduc aminte de ceea ce i s-a intamplat lui massa in singapore, ungaria si in alte curse si apoi ma uit la hamilton. massa pt mine este campion mondial asa cum hamilton este un 0. hamilton a reusit sa se faca iar de ras si sa piarda puncte si imagine in numeroase curse asa cum a facut si in brazilia.
ramane sa vadem cum va fi lamurita problema cu toyota.

noapte buna!!!
20krpm
mi-ar place sa aud teoria fiecaruia dintre voi in situatia in care n-ar fi plouat in ultimele tururi. a mea, negustator de conspirationism, e simpla smile.gif
a3des
Se pare ca au mai vazut si altii rosu-negru in fata ochilor. Sweet!
f1anatic
AZAZEL
f1anatice, asta de unde ai mai luat-o?
OvidiuH
Cat patos domne. Ne legam acum de cum a agatat volanul. smile.gif S-a vazut pe reluare ca pana la urma l-a pus la loc.
pmhoria
M-am uitat si la pozele de pe f1.com si pe youtube si se pare ca Toyota lui Glock a mers clar mult mai incet decat trebuia/putea. Dar stau eu si ma intreb asa ... daca Glock vroia sa-l ajute pe Hamilton de ce nu a trecut si el pe intermediare? Ar fi iesit frumos si ar fi schimbat la un tur diferenta fata de result cand vedea/auzea ca Hamilton e pe 5 si Vettel pe 6.... Daca ar fi schimbat si el cauciucurile ca si restul atunci Hamilton ar fi fost pe 4, Vettel pe 5 iar depasirea lui Vettel nu ar fi contat atat de mult.
Adica eu asta as numi un ajutor real ... mai stai un tur in pista si vezi pe unde stau ceilalati. Si in functie de cat de nevoie e de un loc in fata pt Hamilton te bagi la boxe. Eu cel putin asa as fi facut. Era clar pt toti ca Vettel il va depasi Hamilton (cel putin din mie mi-a fost clar asta cand au trecut pe intermediare) si cand mai erau 3 tururi pana la final intram si schimbam si eu pe intermediare si era gata balciul.
Totusi cred ca cei de la toyota au preferat sa adune cat mai multe puncte dar nici nu au vrut sa intervina in lupta pt titlu. E corect asa? Nu stiu dar in F1 sunt multe exemple de non-combat asa ca pana una alta Hamilton are titlul si la anul cei de la Ferrari nu mai trebuie sa greseasca asa cum au facut-o anul asta.
klm
CITAT(oana87995 @ Oct 31 2008, 11:53 PM) *
oricum nu ajungem nicaieri, ca tu ai dezvoltat in ultimele curse o fobie pentru culoarea rosie, care iti intuneca gandirea tongue.gif mai bine ne vorbesti despre vettel...

Am vazut o mare de tricouri rosii in paddock-ul McLaren iar Vettel fuge pt Toro Rosso deci mai mult ca sigur nu il afecteaza fobia pentru culoarea rosie wink.gif.
CITAT(oana87995 @ Nov 2 2008, 01:50 PM) *
schumy e unul singur tongue.gif

thumbsup.gif
Insa astept ca un anume pilot sa fie adoptat de o anumita echipa!
CITAT(f1anatic @ Nov 2 2008, 10:18 PM) *
4) Sistemul de Punctaj este absolut oribil...Massa cred ca are 2 victorii mai mult ca Hamilton, si totusi a pierdut.

Din pacate acest sistem de punctare care a fost adoptat de fia pentru ca cizmarul neamt (nu o considerati jignire pentru ca o spun cu admiratie si respect) sa nu mai castige campionat dupa campionat este departe de a fi normal si ultimul sezon o dovedeste din plin: pilotul cu cele mai multe victorii a pierdut.
CITAT(AZAZEL @ Nov 2 2008, 11:37 PM) *
din ce imi aduc eu aminte, hamilton nu a reusit sa infiga volanul la loc atunci cand a parasit masina

A reusit.

Avand in vedere ca am reusit sa ma eliberez din bratele unei femei frumoase ca sa vad doar ultimele patruzeci si ceva de tururi ale ultimei curse si am pierdut Hockenheim in favoarea soarelui si a apei oare am voie sa trag o concluzie referitoare la intregul sezon?
Eu zic ca da.
Dpmdv acest sezon isi are campionul pe care il merita; ma enerveaza sintagma "a fost cel mai constant" care zic ca nu are ce cauta in astfel de sporturi, campionii trebuie sa fie magnifici, stralucitori si nu "constanti" verymad.gif .
Am spus intr-un topic ca Massa nu are fata de campion si vad ca brazilianul - care s-a purtat ca un gentleman desavarsit inca odata - a tinut sa-mi confirme afirmatia; la conferinta de presa a spus niste cuvinte pe care nu le vad venind de la un invingator: "I know how to win and I know how to loose!" Imi pare sincer rau pentru el insa ce drq inseamna ca stie sa piarda? "F* this championship and f* Hamilton, I will win next year!" - asta asteptam sa aud; cata diferenta in discursul colegului finlandez: "Ferrari a castigat campionatul si imi pare rau pentru Massa. (adica punct)" si in cel al colegului spaniol: "Echipa a crescut mult (adica paziti-va la anu')!"
Nici mie nu mi-a venit sa cred cat timp a putut pierde Glock; daca ar fi sa ne uitam in trecut cand pistele incepeau sa se usuce vedem ca pilotii cu cauciucuri de ploaie intrau in fiecare baltoaca sa tina pneurile in conditii cat mai bune, timpii pierduti fiind aproape nesemnificativi, ma intreb cata ploaie a cazut in 2-3 minute incat sa te faca sa pierzi 15 sec?! dar nu spun mai multe pentru ca nu se va schimba nimic, laurii se duc spre Hamilton, cel mai tanar campion din istorie, si cam atat despre el.
Vettel: rau tare smile.gif, chiar as vrea sa-l vad pe o masina de top.
Si pentru sfarsit, cum zâce americanu', looking forward to campionatul viitor:
-Hamilton, campion, trebuie sa-si apere titlul;
-Massa, primul pierzator, nu cred sa mai conteze;
-Raikkonen, fostul campion, poate isi da niste palme si face ce stie el sa faca si poate i se da o masina care nu crapa (adica se strica, nu folosesc nicio conotatie sexuala) decat dupa ce trece linia de sosire;
-Kubica, sper sa nu ajunga un vesnic pretendent la locul 2;
-Alonso, alt fost campion, hmm... de aici astept surprize.
Restul pilotilor inca nu pot alerga dupa titlu; Vettel poate ca o sa mai faca o figura frumoasa cum a facut la Monza insa atat timp cat ramane la Toro Rosso nu are cum sa emita pretentii, si, desi sunt destul de sceptic, sa-l vedem pe Bruno Senna smile.gif.
f1anatic
Vettel nu cred sa faca mare lucru la anul. Se muta la echipa "senioare" Red Bull care de ceva vreme e busita rau de catre Torro Rosso. Baiatul are talent masiv....dar trebuie sa il ajute masina. Si in momentul de fata, dupa cum stau lucururile, va retrograda la o echipa inferioara.
20krpm
QUOTE (pmhoria @ Nov 3 2008, 05:49 AM) *
daca Glock vroia sa-l ajute pe Hamilton de ce nu a trecut si el pe intermediare? Ar fi iesit frumos si ar fi schimbat la un tur diferenta fata de result cand vedea/auzea ca Hamilton e pe 5 si Vettel pe 6....


mda, si asta e un punct de vedere. in orice caz:
1 - glock a ramas surprins ca a jucat un asemenea rol in cursa asta
2 - a vrut sa intre la standuri cu 2 tururi inainte de final, si cei de la toyota i-au spus prin radio ca daca intra are toate sansele sa nu mai poata sa iasa - toti mecanicii incepusera deja sa alerge catre pit wall
3 - hamilton a primit informatia ca e ok daca e depasit de vettel, apoi cind in cele din urma vettel l-a depasit a aflat ca tre sa treaca iara de el...
4 - in cool down lap hamilton inca habar n-avea cu cine se bate si daca a cistigat campionatul sau nu - zicea ca striga in radio "did i get it? did i get it?"
5 - kubica, pe full wets, cu o tura in urma, ne-a aratat cit de mult au contat cauciucurile in ultimul tur; cam aceeasi cadere ca si glock a avut-o si trulli
6 - nu stiu cum va imaginati voi ca la o cursa ca asta toyota planuieste inca de la inceput cum sa faca sa-i ajute pe mclaren, pentru ca nu puteau lua decizia de a-l trimite pe glock cu doua locuri in urma in ultimele ture; cum i-ar fi comunicat ca trebuie sa faca asa ceva?...
7 - cei care ati fost macar o data la o cursa de f1, si n-ati fost numa ca sa va etalati numerele japoneze de la masina, stiti bine ca si daca sinteti in tribuna si nu faceti nimic decit sa va zgiiti la masini, e soare afara si asistati la o cursa schumacherian de plicticoasa, e foarte usor sa pierdeti ordinea masinilor in momentul in care incep sa faca schimburi de cauciucuri.

una peste alta, eu cred ca o teorie a conspiratiei aici e cel putin in masura de 90% nepotrivita. in acelasi timp sint constient ca o teorie a conspiratiei poate sa ignore oricare din aspectele de mai sus, ca asta e menirea ei. daca mai aduceti si ajutoare cu masonii, teroristii musulmani si nu mai stiu ce sint acum la moda prin chestiile astea, aveti sanse de izbinda.

o nota a unui punct de vedere personal. daca pina mai zilele trecute massa mi se parea destul de labil psihic (l-am vazut de vreo doo ori certindu-se aiurea in standuri pentru accidente si frecusuri usoare pe traseu), de ieri mi-am schimbat total parerea despre el. e de admirat cum a reusit sa transforme esecul intr-un succes si intr-un aspect pozitiv al anului asta. jos palaria. dau dreptate tuturor celor care spun ca massa s-a maturizat enorm anul asta.
AZAZEL
cica un nebun de britanic a pariat acum 10 ani 100 de lire ca hamilton va fi campion mondial de f1 iar de ieri omul respectiv este mai bogat cu 200.000 euro.
Mariustom
Info și aici thumbsup.gif
Alex-F1
La cat ati scris voi aici, io ce-as mai putea adauga? Am tinut cu Lewis si ma bucur pt. el banana.gif ..... BRAVOOOOO LEWIIIIIISSSS!!!!!!!!! beer.gif Io am zis si-o mai zic: Massa nu va fi niciodata campoin mondial, deoarece he simply don't have what it takes! tongue.gif

Cica Massa l-a trimis pe fratele sau la boxele echipei Toyota, ca sa-i sfatuiasca pe toti toyotistii sa nu poarte haine cu Toyota in afara circuitului, prin oras etc, din motive lesne de inteles.....si oamenii s-au conformat.....au purtat haine cu motive braziliene sau imprumutate de la Renault si Ferrari laugh.gif ....prea tare faza.....sa-l vada un mecanic de la McLaren pe un toyotist imbracat in haina Ferrari si sa-l intrebe: "da' tu de cand te-ai mutat la Ferrari frate?" biggrin.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.