Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Despre politie..
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic > Probleme Sociale
Pages: 1, 2, 3, 4
Watcher
QUOTE
sa li se interzica exact ca la medici sa profeseze

Teoria e buna, practica ne omoara.
Recte, in Romania, din 89 pana azi nu am auzit de vreun proces de malpraxis (da, nici macar Ciomu)
Asta deoarece trebuie intai ca o comisie (de medici) sa decida daca a fost sau nu malpraxis ;-)
vio
dap ai dreptate dar prin tribunal iti poti face dreptate chiar si peste o comisie de politisti corupti ...
adrian_flavius
Pai, Vio, eu deja am un proces pe rol, cu faza cu permisul...al doilea termen va fi pe 5 ianuarie, vreau sa vad daca juristul politiei se prezinta...daca (si sunt sanse mari s-o fac!) castig, urmeaza si un proces de abuz in serviciu, contra agentului...ieri seara m-am luat in clatza cu vreo doi, care se pregateau sa puna radar-ul pe Fratii Golesti, in Pitesti...am oprit in dreptul Logan-ului alb, B-27-SDW, la bordul caruia era radar-ul, si i-am intrebat daca ei cunosc normele metrologice cu privire la masuratorile care se fac cu ajutorul radar-ului...adica nu au voie sa faca masuratori pe ploaie (ploua marunt de tot, dar ploua...), si in conditii de lumina foarte slaba (era deja intuneric)...stii ce mi-au raspuns?...D-voastra sunteti de la vreun audit, de la minister?...adica pe ei ii durea undeva de ce norme aplicau sau nu, ei vroiau sa stie daca trebuie sa-si pazeasca pielea, si cum trebuie sa-mi raspunda, in functie de "pozitia" pe care o ocupam eu...
StefanVVTi
Trist e ca asa sunt 90% din ei... turned.gif
FAR EASTERN
Adriane, si cum ai oprit ca sa-i intrebi asta?
NGZ
Din cate stiu eu ploaia poate influenta masuratrorile radarului, dar intunericul nu cred sa introduca vreo eroare.

adrian_flavius
QUOTE (FAR EASTERN @ Dec 9 2008, 10:28 AM) *
Adriane, si cum ai oprit ca sa-i intrebi asta?



Pai Fratii Golesti este strada cu sens unic, 4 benzi pe sens...prima este, de obicei, ocupata cu masini parcate...baietii de la circulatie isi parcheaza Loganul pe banda a 4 a, care si ea, in mare parte, este folosita pe post de parcare...deci Loganul se pozitioneaza cu fata spre noi (contra-sens, cum s-ar spune...), asa ca nu a fost greu sa ma opresc in fata lui, si sa pun o simpla intrebare...nu vad care ar fi si unde ar fi o problema sa-i intreb ceva...e un drept pe care cred ca ni l-am castigat...iar eu personal nu prea mai vreau sa fac rabat la nimic de la un timp incoace...m-am "inrait", cum s-ar spune...

LE: ...aveam si informatiile celelalte, plus ca ma stiam cu trusa sanitara, vesta reflectorizanta si stingatorul in portbagaj, plus toate actele posibile si imposibile in masina...baietii m-au intrebat daca am autorizatie de circulatie de la politie, pentru bara aia rupta...cand le-am spus ca da, nici nu au mai vrut s-o vada...cautau nod in papura, deh... thumbsup.gif

@NGZ: ei habar nu au cand si cum se pune radar-ul...asa ca a mers chestia...m-am cam lamurit cu agentii: poti sa le spui/reprosezi aproape orice, cu conditia sa folosesti atitudinea si tonul "potrivite"...
klm
CITAT(adrian_flavius @ Dec 9 2008, 01:38 PM) *
m-am cam lamurit cu agentii: poti sa le spui/reprosezi aproape orice, cu conditia sa folosesti atitudinea si tonul "potrivite"...

N-as prea crede insa iti doresc multe succese in continuare smile.gif.
adrian_flavius
Nu succesuri? whistling.gif laugh.gif...

Sunt constient ca nu poate merge de fiecare data...mai sunt si unii care stiu ce vorbesc...dar sunt putini...oricum, nu am de gand sa declar razboi total politiei rutiere...nu este cazul...vreau doar sa se mai "civilizeze" un pic si s-o lase mai moale cu "hunting-ul"...sa dirijeze circulatia intr-o intersectie aglomerata din Pitesti nu le convine...e mai usor sa stea calare pe radar si sa agatze pifani...sau sa controleze trusa sanitara si stingatorul...
Mariustom
CITAT(adrian_flavius @ Dec 9 2008, 10:18 AM) *
... si i-am intrebat daca ei cunosc normele metrologice cu privire la masuratorile care se fac cu ajutorul radar-ului...adica nu au voie sa faca masuratori pe ploaie (ploua marunt de tot, dar ploua...) [corect], si in conditii de lumina foarte slaba (era deja intuneric) [fals]...

Despre normele metrologice am mai zis, aici, unde nu zice nimic de ... întuneric whistling.gif
thumbsup.gif ninja.gif
NGZ
"@Adrian_Flavius: ei habar nu au cand si cum se pune radar-ul...asa ca a mers chestia...m-am cam lamurit cu agentii: poti sa le spui/reprosezi aproape orice, cu conditia sa folosesti atitudinea si tonul "potrivite"... "

Adriane, nici eu nu-i iubesc pe politisti, da' ce-nseamna sa te legi de ei asa fara motiv ?!
Pai nu esti tu cel care te declarai foarte ofensat ca politia romana "ataca" oameni nevinovati ? Nu spuneai ca inventeaza, ca insceneaza ?
Pai si noi facem tot asa ? Pai cum ramane cu lupta pentru adevar, drepatate, onoare, ... si... (nu-mi mai vin in minte alte cauze nobile) ?
Cristi2
n-are treaba radarul cu intunericul, doar ca sint curios cum iese poza pe timp de noapte.
si un pic off toipic : Cioma chiar a pus-o, daca mai retin trebuie sa achite o suma mare impreuna cu spitalul si nu cred ca mai are dreptul de a profesa.
si mai sint ceva cazuri, dar ce-i drept extrem de rare.
Alex-F1
QUOTE (NGZ @ Dec 10 2008, 03:11 AM) *
Adriane, nici eu nu-i iubesc pe politisti, da' ce-nseamna sa te legi de ei asa fara motiv?!


Pai lasa sa vada si ei cum e..... biggrin.gif Baga mare Adriane, rupe-le fashu.....si io m-as lua din cand in cand de ei, da' niste chestii ilegale pe la masina ma impiedica sa fac asta, asa ca-i musai sa ma abtin!!! drag.gif
adrian_r5
QUOTE (Alex-F1 @ Dec 10 2008, 10:17 AM) *
da' niste chestii ilegale pe la masina ma impiedica sa fac asta, asa ca-i musai sa ma abtin!!! drag.gif


Pai nu te duci cu masina linga ei ...

Si pe mine ma tenta intr-o vreme sa ma duc la politia rutiera si sa-i intreb cum de chiar vis a vis de sediul lor, linga semnele cu oprirea interzisa e plin de masini care blocheaza prima banda ...
Alex-F1
QUOTE (adrian_r5 @ Dec 10 2008, 05:04 AM) *
Pai nu te duci cu masina linga ei


Pfffff, ai dreptate bre....... woot.gif
adrian_flavius
Treaba asta merge acum, ca e perioada de "schimbari" la ei, si nu stiu cum sa reactioneze, adica nu mai sunt "bazati"...dupa ce s-o schimba sefu', n-o sa mai fie asa de usor...asta insemnand ca o sa stau in banca mea...
RUE
eu cred ca un politist ce ia mita nu cere explicit, totul vine de la cei care comit greseli.
deci nu ei sunt vinovatii principali.

apoi ca unii se pun strategic din toate punctele de vedere pentru a avea un numar cat mai mare de conducatori surprinsi, asta este.
cel mai tare ma doare cand stau cu radarul sau patruleaza pe Drum European si umbla carutele si biciclisti etc fara semnalizare, trece cate un autobuz sau raba cu coloana de fum etc
FAR EASTERN
QUOTE (RUE @ Dec 10 2008, 05:13 PM) *
cel mai tare ma doare cand stau cu radarul sau patruleaza pe Drum European si umbla carutele si biciclisti etc fara semnalizare, trece cate un autobuz sau raba cu coloana de fum etc



E un fel de robocopi, cu directiva "prinde vitezomanii" activata. smile.gif
NGZ
CITAT(adrian_flavius @ Dec 10 2008, 03:31 PM) *
Treaba asta merge acum, ca e perioada de "schimbari" la ei, si nu stiu cum sa reactioneze, adica nu mai sunt "bazati"...dupa ce s-o schimba sefu', n-o sa mai fie asa de usor...asta insemnand ca o sa stau in banca mea...



Mai Adriane ai putine mila, nu mai baga spaima-n bietii politisti !
Eu sunt convins ca politaiul ala care dirijeaza circulatia (vara la 40 grade si iarna la minus 20) n-are nicio treaba cu partidul de la putere. Rationamentul tau mi se pare absolut copilaresc.
Incep sa inteleg ca ai fost puternic marcat de intamplarea cu radarul.
adrian_flavius
NGZ, eu am fost marcat de nesimtirea unora, nu de radar-ul ala...si nu am nimic impotriva astora care-si fac treaba prin intersectii...chiar as vrea sa vad mai multi dirijand EFECTIV circulatia (in Pitesti trebuie sa cauti cu lumanarea un agent care dirijeaza circulatia si fluidizeaza traficul...)...pe ei ii doare in cot...

Copilaresc sau nu, rationamentul ala imi permite sa ma "descarc" un pic...
klm
Nu prea inteleg eu partea cu "punctele strategice". Care e problema? Problema e ca nu poti sa-i vezi de la 100km si sa te opresti la timp din prostii?

StefanVVTi
Agentii care "activeaza" in intersectiile din Bucuresti am impresia ca dirijeaza semafoarele... In >2 luni n-am vazut unul sa faca ceva mai interesant decat semne cand se face verde pentru diferitele semafoare din intersectie ... ceva de genu "ai verde, treci!" laugh.gif
adrian_flavius
Epopeea permiselor "de Pitesti"...
adrian_flavius
N-am mai scris demult pe aici...si se cam impune...

Deci: marti am avut ceva treaba prin cartier...asa ca am dat ocol la cateva blocuri, sa ies in parcarea din spatele celui in care sta mama...mergand eu agale, ce-mi sare-n ochi, tras pe dreapta? Logan-ul alb de politie, AG-23-UAS, cu radar-ul in geam...mai sa fie...pe aleea respectiva exista o restrictie de 40 km/h, da' ma jur pe ce vreti voi ca e prima oara cand vad/aud de radar printre blocuri...oricum in zona respectiva e si o scoala (scoala nr 7, pentru cine stie zona...strada se numeste Horia, Closca si Crisan, prescurtat HCC...duce de la Piata de la depou si pana la Autobaza Prundu...), sunt copii care se joaca, cam toata lumea merge incet pe acolo...

M-am gandit ca or fi tras si ei la umbra, sa imbuce ceva...m-am dus la mama, am rezolvat ce aveam de rezolvat, la intoarcere am luat-o special pe acelasi drum, in sens invers, cu detectoru' montat in geam...buey, a-nceput sa piuie de mama focului... verymad.gif ... am oprit si eu in dreptul lor, am deschis geamul si am asteptat sa deschida si ei...si i-am intrebat frumos daca pe ordinul lor de misiune scrie strada HCC...la care alora le-a cam sarit mustaru', ca vezi doamne, el are ordin de misiune general, pe tot Pitesti-ul, si pune radar-ul unde vrea...erau baietii "la vanatoare", si eu le stricam "acoperirea"...exact asa mi-a spus unul dintre ei (sunt unii noi, nu le-am mai vazut fetzele pana acum...), ca ce stau in drum, sa vada si altii ca e radar-ul acolo?!?...le-am spus ca am tot dreptul sa aflu pe ce se duc banii mei de impozite, si ca daca mai continua cu tonul respectiv, pot face si eu oricand o reclamatie mai sus pentru abuz in serviciu...si am si martori (erau o gramada de oameni prin jur, pe multi ii cunosc, am copilarit in cartierul ala)...apoi am ranjit la ei si m-am carabanit...mama lor de ghertzoi... verymad.gif verymad.gif
Diesel
Ar trebui o actiune ca a carcotasilor. Un panou pe care scrie ATENTIE RADAR!!, eventual cu o sageata ceva sa fie clar care e masina. Sa il vanturi un pic pe langa ei.

PS: eu astept o amenda de 65kmh pe limita de 50 si una de 125kmh pe limita de 90 sau 100 (DN22C stiu ca are statut de drum european, are si ceva inscriptii cu E)
adrian_flavius
Eu m-am fript o data cu 122 km/h in localitate, gata, mi-a ajuns, acum sunt baiat cuminte...am nevoie de "carticica"... laugh.gif

Da' nu ma pot opri sa-i bag in ma-sa pe toti indivizii astia iesiti la "vanatoare"...ce naiba, ei ar trebui sa fluidizeze traficul si sa asigure siguranta lui, nu sa dea amenzi...scopul principal al radar-ului este PREVENTIA, nu pedepsirea...daca le spui treaba asta, incepi sa vezi ca nu prea au neuron...vorba carcotasilor aseara, se cauta agenti de politie, cerinta obligatorie: IQ maxim 50...
Oana
pe mine ma seaca pe creier chestia asta cu prevenirea... de ce sa previi? ca sa-i dai posibilitatea soferului sa uite cat mai repede ce a facut? ia sa-i dea o amenda usturatoare sau sa-l lase fara permis, sa vezi ce nu mai face a doua oara... dar nu. hai sa pierdem o gramada de timp, bani si sa tinem politistii ocupati in diverse campanii de prevenire, cand ei ar fi fost mult mai eficienti daca ar fi stat, pur si simplu, pe strada. nici nu e nevoie sa fie intr-o masina radar, ci doar sa fie prezent pe strada si sa-l vada soferii ca este acolo drive.gif
din punctul meu de vedere politistul e platit sa aplice legea, nu sa previna. insa nu sunt de acord cu vanatoarea in trafic...
guerilla
spitalizarea sau mai rau decesul provocat din accidente rutiere nu pot fi "sterse" sau "educate" cu niste amenzi usturatoare. de asta mai bine previi decat sa cheltui mai mult (daune, cheltuieli sociale derivate, etc)
Alex-F1
Mah, io intotdeauna mi-am inchipuit radarul ca fiind ceva care "te prinde" si pe buna dreptate asa trebuie sa fie! Pai daca stii de prezenta lui acolo, care mai e smecheria, cum te mai poate prinde? Cum se mai anunta si pe la radio: radar pe strazile cutare si cutare.....damn, ce tampenie! La fel si cu detectoarele astea....chiar mare mi-a fost mirarea cand am auzit ca s-au inventat!!! E ca si cand am fost copii, cand, in prezenta parintilor sau a altor adulti, ne abtineam sa injuram, dar, cum eram singuri, dadeam drumu la "vocabular".... whistling.gif Dom'le, radarul trebuie sa fie incognito, sa te prinda in flagrant, atat! ninja.gif Sau politisti pur si simplu prezenti pe strazi, cum zicea si Oana! Ca la noi pe asta se bazeaza majoritatea soferilor care {constient} comit o ilegalitate: "lasa ca n-o fi chiar aici/acum vreun politai sa ma vada ce fac"! Offf, viteza si graba asta din ziua de azi nu stiu unde-o sa ne duca....
Oana
QUOTE (guerilla @ Apr 9 2009, 12:22 PM) *
spitalizarea sau mai rau decesul provocat din accidente rutiere nu pot fi "sterse" sau "educate" cu niste amenzi usturatoare. de asta mai bine previi decat sa cheltui mai mult (daune, cheltuieli sociale derivate, etc)

si cum previi? il tragi pe dreapta pe sofer si ii spui ca a depasit viteza legala pe acel sector de drum? voi nu v-ati prins ca la noi nu functioneaza cu vorba buna? o fi functionand prin alte tari, dar sigur la noi nu... romanii profita ca nu poate sa le faca nimeni nimic daca nu-si platesc amenzile, ca primesc o pedeapsa cu suspendare daca omoara un om si tot asa... pana nu se vor trezi factorii de decizie din somnul dulce, dramele vor continua pe soselele tarii. si nicidecum nu este numai vina politiei...
adrian_flavius
Oana, draga, da' eu nu am nimic cu amenda...cand ma refeream la preventie, ma gandeam la faptul ca radar-ul ar trebui instalat acolo unde chiar SE INTAMPLA accidente cauzate de viteza excesiva...ori astea nu sunt deloc in Pitesti, unde cam toate accidentele (din sursele mele din interior, cam 80-85%) sunt tamponari usoare, avand ca si cauze neacordarea de prioritate si neatentia in trafic...cele grave sunt pe anumite tronsoane de drum national, unde nu vezi nici un radar tot anul, si picior de agent nici atat...ca deh, e "plictisitor" sa stai sa fluidizezi traficul...si nu e "profitabil"...e mai bine sa stai "la panda" si sa "vanezi" soferi...

Ca sa ma intelegeti mai bine, continui aici epopeea permiselor din Arges... cu cat citesc si aflu mai mult, cu atat dau de nume cunoscute, sau macar imi vin in minte fetzele unor oameni care se dadeau "rotunzi" si incoruptibili, dar care sunt niste neica-nimeni, da' taie si spanzura in Politia Romana...

O sa respect si eu legea in totalitate, atunci cand EI o vor respecta, nu doar ADAPTA/FOLOSI in propriul lor castig...eu mi-am pus cenusa-n cap, mi-am recunoscut intotdeauna greselile, am platit pentru ele, da' nu suport atata nesimtire la ei, mai ales cand se stiu cu musca pe caciula...
FAR EASTERN
QUOTE (Alex-F1 @ Apr 9 2009, 01:43 PM) *
Offf, viteza si graba asta din ziua de azi nu stiu unde-o sa ne duca....


Pe unii, cu cativa ani mai devreme... sad.gif

@adrian,
QUOTE
eu mi-am pus cenusa-n cap, mi-am recunoscut intotdeauna greselile, am platit pentru ele,
, ba parca nu...
Oana
draga adrian, dupa cum am precizat deja:
QUOTE (Oana @ Apr 9 2009, 12:15 PM) *
nu sunt de acord cu vanatoarea in trafic...


adrian_flavius
asa, asa Oana...deci suntem pe aceeasi lungime de unda... whistling.gif

Far, cand spuneam ca am platit pentru ele, ma gandeam la celelalte amenzi...toate (3 la numar, din 2002 si pana in zilele noastre...) pentru viteza...2 in oras...toate pentru viteze "fenomenale", gen 64 km/h, 68 km/h...ultima (nu aia contestata si castigata in instanta...) a fost pentru un 54 km/h pe un tronson unde era pusa o limita de 40 km/h (in dreptul Institutului de viticultura de la Stefanesti...), SPECIAL pentru "vanatoare"...ca nu e nici un alt "obiectiv" in zona care sa justifice o limita de 40 km/h pe un DN...d-aia am ce am cu ghertzoii astia cu radar-ele...
FAR EASTERN
Adrian, discutam discutii... contestat, castigat...
Esti tu cu sufletul impacat ca, desi aveai viteza aia in localitate, nu "meritai" sanctiune? Da' sincer. Nu conteaza ce finalitate a avut...
f1anatic
Cum adica scopul radarului este PREVENTIA ? Scopul radarului este sa te invete minte; sa invete pe cei care considera ca strada este pista lor de F1. 120 kph in oras ? As vrea sa va pierdeti carnetul pt 5 ani de zile si pirnaie 30 de zile si amenda 5000 USD. Asta in cazul fericit cind NU au fost victime.

QUOTE
spitalizarea sau mai rau decesul provocat din accidente rutiere nu pot fi "sterse" sau "educate" cu niste amenzi usturatoare. de asta mai bine previi decat sa cheltui mai mult (daune, cheltuieli sociale derivate, etc)
Asa si cu liniutzele cum ramine ? Nu mai bine previi liniutzele ?

Sint complet de acord cu conceptul "impotriva vinatorii". Dar asa cum voi va plingeti de militie si de faptul ca sta la vinatoare si o considerati un fel de stigma morala a acestei clase sociale/muncitoresti; asa consider si eu ca majoritatea romanilor au o problema de atitudine si ca se simt indreptatiti sa faca ce le convine lor deoarece considera ca pot interpreta si aplica legea mai bine si mai corect decit ceilalti (ceilalti fiind un termen generic pt oricine de la militia de cartier iesita la pinda; la guvernantii vostri sau ai nostri).
adrian_flavius
QUOTE (FAR EASTERN @ Apr 9 2009, 02:54 PM) *
Adrian, discutam discutii... contestat, castigat...
Esti tu cu sufletul impacat ca, desi aveai viteza aia in localitate, nu "meritai" sanctiune? Da' sincer. Nu conteaza ce finalitate a avut...


Far, 100% nu sunt...recunosc...si am mai scris-o si in alte parti, nu numai aici...da', chit ca o spun pentru a mia oara: a fost picatura care a umplut paharul si mi-a deschis ochii...nu mai fac...ce as putea sa spun mai mult de-atat...

F1anatic: cand ai stat de vorba, fata-n fata, ultima oara, cu un militian din Romania? Da' pe bune... daca te nimeresti prin Pitesti, iti organizez eu 2-3 intalniri din astea, si nu zic c-o sa-mi dai dreptate, da' s-ar putea sa-ti schimbi parerea... whistling.gif whistling.gif
f1anatic
QUOTE (adrian_flavius @ Apr 9 2009, 07:32 AM) *
F1anatic: cand ai stat de vorba, fata-n fata, ultima oara, cu un militian din Romania? Da' pe bune... daca te nimeresti prin Pitesti, iti organizez eu 2-3 intalniri din astea, si nu zic c-o sa-mi dai dreptate, da' s-ar putea sa-ti schimbi parerea... whistling.gif whistling.gif



Sint aceeasi peste tot. Sa nu crezi ca astia aici au doctoratul in stiinte sociale.
T u d o r
Eu cred ca discutia asta trebuie impartita in 2 probleme distincte. Una e legata de disolutia autoritatii in Romania si este cauzata atat de incompetenta/rea vointa organelor statului cat si de "soiul rau" care sunt romanii. A doua ar fi legislatia. LEgislatia din tara asta este incredibila, eu intamplator sunt pus in locul de munca sa aplic legea. Ei bine, legea aia (in 2002) a ajuns la ora asta cat 2 bibliorafturi pline cu modificari, norme, proceduri, modificari la modificari, proceduri la proceduri, OG-uri care adauga/scot/schimba articole din lege, samd. Ati inteles ideea. Adica daca esti o persoana din categoria prevazuta la art. 4648 din lege dar care nu face parte din cele prevazute la art. 8797 din norme si coroborat cu art 9786987 din procedura de solutionare a cazurilor care nu fac obiectul art 987945 din OG TZ-spe care modifica HG 3745 actualizata si cu modificarile ulterioare....ei bine, atunci ti se aplica art. 10985926 din normele metodologice de aplicare a legii 253656. Got the idea? unsure.gif
Legislatia este demential de stufoasa si incoerenta, legi se bat cap in cap, institutiii intra in conflict din motive de interpretare diferita a legii...

Din aceste motive se castiga in instanta procese aberante, ocnasi recidivisti sunt judecati in libertate pentru omor si viol cu perversiuni. La noi legile sunt facute de incompetenti sau de interesati.
Oameni buni, legea trebuie sa fie simpla, clara si usor de aplicat. Daca politistii de strada ar fi intrebati cum sa arate o lege pentru ei, aveti convingerea ca ea va arata asa cum am spus mai sus. Idem pentru orice functionar al statului la locul lui de munca. Din pacate, in Romania legile sunt facute de insi in birourile ministerelor, care pe langa lipsa de cunoastere a fenomenului real din teren sunt tributari metodelor de angajare pe PCR. Adica sunt incompetenti.
Rebel
Hmm,

Adrian Flavius,
In primul rand tu nu ai de ce sa te iei de ei. Probabil ca faptul ca ai copilarit in cartierul respectiv ti-a insuflat ceva idei dar, cum poti face asa ceva?
Pai daca tu te iei de ei ca isi fac treaba si altul te vede, si un altul te vede si el, iti dai seama ca le subminezi autoritatea? Si cine esti tu sa ii tragi la raspundere?
Ei sunt platiti sa aplice legea indiferent de cartier si de zona. Scrie 40km/h asta trebuie sa ai mai ales ca zona este intens circulata dupa cum si mentionai dealtfel. Eu asa ceva inca nu am auzit: sa-l intrebi pe politist daca este in ordinul lor de misiune sa faca acest lucru. blink.gif Ai tupeu nu gluma. Fraieri ei ca nu s-au sesizat sa iti faca o belea legala si te invatai minte. Nu am nimic cu tine, nu mi-o lua in nume de rau insa cosider ca ai procedat total gresit.

Aici, nu iti spun nimic exceptand ce trebuie, iti cer actele si te frig. Daca ai vreun complain il faci la forul lor superior, dar ei nu discuta cu tine si nici nu sunt deschisi la comunicare. Si da, il sustin pe fanatic, nici astia nu sunt inteligenti gramada (aici le zice "pigs") dar nu discuta cu tine. daca te amendeaza fara motiv sau consideri ca ai fost nedreptatit, scrii contestatia si mergi in court. Big deal. Eu asa fac.

Pana la urma, asta este destinatia echipajului, este serviciul circulatie, radarul ala a costat bani publici si destinatia lui este sa determine pe soferi sa respecte limitele de viteza care si ele sunt determinate in functie de mai multi factori.
Pariez ca daca copilul tau s-ar juca prin zona respectiva sau ar studia la scoala respectiva nu te-ai simti prea bine sa il vezi pe Gigi Furiosu' cum baga 80 la ora prin fata scolii.

iti dai seama ca nici ei nu sunt acolo degeaba. Unde nu se intampla nimic, nu vin. Ori s-a plans cineva ori s-a constatat incalcarea legii in mod repetat.
James Kilowatt
In Romania inca exista aversiunea absolut justificata pentru militianul care se crede un mic Dumnezeu. Din motivul asta legea actuala e destul de stricta, nu prea ii mai da voie sa faca ce vrea unde vrea, pentru a preveni abuzurile. La voi probabil daca un militian comite un abuz si faci o plangere undeva, cineva te aculta si e jobul lui sa-l scarmene pe militian.

Cu preventia chestia trebuie inteleasa altfel. Daca vezi un militian in uniforma langa o scoala, o lasi incet, nu ai nevoie sa fii amendat ca sa casti bine ochii pe unde mergi. Prezenta lui acolo te descurajeaza la facut liniute pe langa scoala. Daca langa 2 scoli din 3 e un militian, ajungi incet incet sa ergi incet langa scoala din obisnuita, nu mai e nevoie sa-l vezi acolo de fiecare data cand treci.

La extrema ailalta, ai un drum in plin camp, in linie dreapta, ziua in amiaza mare, si un militian in capita de fan care te amendeaza ca te-a prins cu 105km/h. Da, ai incalcat legea, insa in realitate ai pus pe cineva in pericol? Prezenta lui la "supravegheat traficul" era intr-adevar necesara acolo? daca ma amendeaza pentru asta voi casca mai bine ochii cand trec pe langa scoala? Ajuta pe cineva sa merg in linie dreapta pe camp ziua in amiaza mare cu 89km/h, s-a ameliorat simtitor siguranta traficului?

Eu sunt de acord cu radarele in locurile fierbinti. Acolo e justificat, daca esti peste limita inseamna ca esti imprudent si pentru asta merita sa fii amendat. Insa unele radare n-au absolut nici un sens. Ideea e sa fii amendat pentru imprudenta, nu pentru respectarea habotnica a unei restricii de viteza care la urma urmei e arbitrara (in sensul ca Hamilton sau un mos de 90 ani au aceeasi restrictie de respectat, sau unele restrictii nu au nici o justificare. Lui Montoya i-au luat francezii carnetul pentru ca l-au prins cu radarul cu 220km/h, eu insumi am mers pe acolo cu 180 (mai mult nu prindea junghiul de masina) si nu am omorat pe nimeni. Oare Montoya era periculos?)

In oras, pe polei, poti fi sub limita de viteza si sa fie imprudent, iar pe unele portiuni drum extraurban poti fi o data si jumate peste limita de viteza si sa fii in siguranta. Un radar fix sau un politai idiot nu face asemenea diferenta de nuanta si amenzile date aiurea nu folosesc deloc la siguranta traficului. Cand ei o amenda idioata instinctul e sa umpli frigiderul organului, si apoi sa-ti iei detector si sa casti ochii dupa radar, nu sa mergi prudent. Daca iei amenda si nu constientizezi faptul ca ai facut o imprudenta efectul este fix 0. Ori, de multe ori militianul nu amendeaza imprudenta ci mici incalcari cretinoide ale unei legi uneori absolut arbitrare (exista multe restrictii puse complet dupa ureche).

Pe mine m-a prins o data un radar PE AUSTRADA la 10m dupa semnul de restrictie 90. Aveam 105km/h. (ridicasem piciorul de pe acceleratie si o lasam "sa curga". Am invatat ceva? NU. Merg mai incet data viitoare? NU. Ce-am invatat din asta? Am invatat unde stau scarbele la panda si sa le fac semnul pacii cand trec pe langa ei. Ar fi traficul mai sigur daca franez ca innecatul cand trec pe langa semnul de restrictie? whistling.gif
T u d o r
Intrebare nevinovata:

De ce dupa instalarea unui radar fix intr-o locatie apare subit o restrictie de viteza care inainte nu era? Desigur, pentru ca s-a constatat ca locatia cu pricina constituie un punct negru pe harta rutiera a Romaniei. biggrin.gif Si de la 70 km/h cat era inainte (vorbesc de drum european) brusc devine 50 km/h si in prima saptamana de cand e instalat se percep 1000 amenzi. Care, desigur, intra in buzunarele firmei care a instalat aparatul, un fel de bonus la contract oferit cu marinimie de catre Administratia Drumurilor si Politia Circulatie, dezinteresate desigur. De asta noi romanii avem acest sentiment ca organele statului sunt pentru ele si nu pentru noi si incercam fiecare cum putem sa ne aparam. Precizez ca locatia despre care fac vorbire este pe drumul european care leaga Pitesti de Rm. Valcea, in dreptul localitatii Milcoiu. Traiesc de 37 ani in Valcea si nu am auzit de vreun accident grav in acel loc. E sosea moderna, buna, cu curbe largi si linie continua. Acolo nu se depaseste, nu se merge foarte tare pentru ca nu-ti permite drumul. De ce oare toate camerele radar fixe sunt amplasate dupa colt, dupa copaci, pitite hoteste prin boscheti? Care e scopul lor? sa nu le vedem, sa ne continuam drumul cu viteza excesiva si poate sa provocam un accident cand subit detectorul incepe sa-ti urle in masina si tu franezi brusc?
Nu prieteni, rolul organelor de politie ar trebui sa fie prevenirea accidentelor. Radarul ala ar trebui sa fie pozitionat in cel mai vizibil loc, tocmai pentra ca tu sa-l vezi si sa reduci viteza. Asta e rolul unei politii intr-o tara civilizata. Am condus pe autostrada in Europa, acolo camerele radar sunt instalate pe cadre pe stalpi deasupra drumului, sunt vizibile de la 3 km si instinctiv reduci viteza. Asta cred eu ca ar trebui sa fie rolul lor si nu fraierirea cetatenilor.
Rebel
Well, traiesc "intr-o tara civilizata" sau cel putin asa se spune...
Radarele fixe sunt la intersectii si mai nou se da amenzi "pe verde" deci daca treci cu viteza mai mare dect cea legala pe verde "hop" vine tidula acasa.
Cele mobile sunt in van-uri nevinovate, politia sta in tot felul de maisini, au pana si masini de curse cu care, imbracati in civil "te incita" la semafor ambaland motorul. Am vazut radar in Toyota Tundra si Ford Explorer si am vazut politia in Honda Accord toate masini banale.
Cei care stau cu pistolul radar indreptat stau precum copiii de gradinitia ascunsi dupa reclama lipita pe geamul statiei da autobuz, dupa boscheti, sus pe podul pe sub care urmeaza sa treci sau mai nou, opreste Crown Victoria pe dreapta, ridica capacul portbagajului ca sa ii acopere felinarele alea rosu-albastre de pe plafon si prin crapatura deschisa intre marginea geamului si buza portbagajului te ia cu jucaria.
Sper ca te-am lamurit.
20krpm
QUOTE (adrian_flavius @ Apr 9 2009, 05:18 AM) *
pe aleea respectiva exista o restrictie de 40 km/h, da' ma jur pe ce vreti voi ca e prima oara cand vad/aud de radar printre blocuri...oricum in zona respectiva e si o scoala (scoala nr 7, pentru cine stie zona...strada se numeste Horia, Closca si Crisan, prescurtat HCC...duce de la Piata de la depou si pana la Autobaza Prundu...), sunt copii care se joaca, cam toata lumea merge incet pe acolo...

hm. in conditiile astea zici tu ca un radar e total nejustificat? sau ce vroiai sa demonstrezi?

QUOTE (adrian_flavius @ Apr 9 2009, 05:18 AM) *
am oprit si eu in dreptul lor, am deschis geamul si am asteptat sa deschida si ei...

pe o alee, tu opresti in paralel cu o alta masina? mai ramasese loc pentru altii sa treaca pe undeva?

QUOTE (Oana @ Apr 9 2009, 06:15 AM) *
pe mine ma seaca pe creier chestia asta cu prevenirea... de ce sa previi? ca sa-i dai posibilitatea soferului sa uite cat mai repede ce a facut? ia sa-i dea o amenda usturatoare sau sa-l lase fara permis, sa vezi ce nu mai face a doua oara...

pai asta functioneaza doar pe hirtie, ma oana. tu nu vezi ca ce se intimpla de fapt e ca cei care merg cu 122kmph prin localitate, si recunosc ca merg cu 122kmph prin localitate, p-orma cauta nod in papura ca "sa se scoata"?...

pe de o parte va plingeti ca politia nu are suficienta autoritate ca sa isi poata face treaba in mod eficient; pe de alta parte le faceti sicane si dati spagi, in numele interesului personal. asta cu scuza faptului ca vezi Doamne, militienii in general sint prosti. cit de demn de luat in seama e un protest de genul astuia istorisit - opresti masina in dreptul politistilor care stau cu radarul, ii intrebi "ce cautati ba aici", ei spun "pleaca ba de-aici ca faci umbra", ridici geamul si pleci???...
T u d o r
@Rebel:

Mdeah... intr-o oarecare masura m-ai lamurit. Credeam ca numai in tarile bananiere se procedeaza asa. Pana la urma vina e drept ca ne apartine noua pentru ca incalcam viteza legala, oricum am da-o. Necazul e ca infrastructura rutiera a tarii asteia e asa cum nu trebuie sa fie si exemplu ala cu 8 ore de colo pana colo e adevarat. Am parcurs 800 km pe autostrada (cu viteza legala) in tz ore si apoi cei 400 km de la Arad la Valcea in acelasi interval de timp, in conditiile in care nu am mai respectat viteza legala.
20krpm
nu numa asta, ma Tudore, ci tocmai vorbeam cu cineva - la noi se pedepseste (rau) impiedicarea autoritatilor in exercitiul functiunii, se pedepseste "taunting the authorities" (cind faci misto de politisti - fie ca sint on-duty sau off-duty), iar pentru 50mph intr-o zona cu restrictie de 25 (ca sa pastrez proportiile de 122kmph in localitate) cred ca as fi arestat imediat pentru reckless driving. si e (discutabil, dar indeobste recunoscuta) cea mai democrata tara a lumii.
James Kilowatt
Pai e normal in intr-o tara unde poti sa-ti cumperi arme mai devreme decat poti sa cumperi o bere mi se pare normal sa protejezi organul.... teehee.gif Ar fi o meserie tare riscanta acolo daca orice fast and furious ar avea voie sa se certe cu organul. Oricum, democratia aia a vostra va permite sa aveti detectoare, asta a noatra nu te baga la racoare pentru incalcarea limitei de viteza, insa nici detectoarele nu sunt permise.

Cashcheta intuneca mintile si pe alte meleaguri, militienii belgoizi sunt ca cei din Romania. Adica unii dintre ei baieti mai rasariti si mai rezonabili, altii "organe" umflate ocupate cu cautatul nodului in papura carora iti vine sa le faci ortodontie cu manivela.
NGZ
Bre Adriane, pai daca in apropiere de locul unde se gaseau cei cu radarul se afla o scoala si locul e plin de copii, cum spui tu ca au pus aparatul fara rost? Pai eu m-as bucura sa stea cu radarul si langa scoala fiica-mi. Asa ca ideea cu vanatoarea, in acest caz, este nejustificata.

Atitudinea asta agresiva fata de politisti o consider absolut copilareasca. Ma refer aici la faptul ca tu chiar consideri ca politistii sunt obligati sa-ti prezinte "autorizatia de lucru", in baza calitatii de "platitor de impozite".Tu crezi ca-i sperii ? Eu cred ca-i enervezi.
Si ar mai fi o chestie care se repeta in posturile tale: tu incalci legea pentru a te razbuna pe politisti. Care e logica ? Consider ca legea (inclusiv cea rutiera) trebuie aplicata in primul rand din respect fata de tine si dupa aceea te poti uita in jur sa vezi ce fac ceilalti.

Sunt de acord ca printre politisti sunt si dintre cei periculosi. Dar nu toti. Eu nu am mai primit o amenda de vreo 7 sau 8 ani si nici nu am dat spaga vreunui politist si vreau sa spun ca in timpul asta nu am stat cu masina in garaj (am mers mai bine de 100000km).

Nu stiu ce sa spun, da' ideea asta de a gasi tot felul de "scuze pe deplin justificate" in a nu respecta legea ma cam nelinisteste.
T u d o r
Chestia cu protejarea scolilor de raceri sau doar imbecili inconstienti se rezolva mult mai usor si fara costuri cu limitatoare de viteza, asa zisele speed bumpers. In Valcea sunt montate inaintea tuturor trecerilor de pietoni din dreptul scolilor si nu-mi amintesc ultima data cand a fost accidentat cineva pe acolo. In schimb se mai pocnesc neatentii in popou, dar astea sunt mizilicuri cu daune minore. Daca radarul ala ar sta mereu acolo i-as gasi utilitatea, altfel e doar o masura de moment si nu are eficacitate in timp.

Legat de lege si organe... Sincer n-as vrea sa fiu politist in Romania. Cred ca e o meserie a dracu' de ingrata, mai ales pentru cineva care tine la demnitatea lui. Sa ai doar obligatii si nici macar dreptul de autoprotectie, sa vezi cum iti scapa toti ciumegii prin mijloace care mai de care mai "subtile", sa nu poti reactiona la injurii decat cu chitantierul si ala mai mult simbolic pentru foarte multi... Naspa, as prefera sa fiu politist in US of A.
James Kilowatt
Eu nu sunt de acord cu discursul asta cu legea in sus si legea in jos pe strada.
Trebuie inteles ce e dincolo de lege.

Care-i de fapt rolul restrictiei de viteza? Sa impuna un condus PRUDENT si in siguranta. Insa de ce 90km/h, si nu 70 sau 120? E o chestie absolut arbitrara, functie de sofer si de masina siguranta poate fi aceeasi pe o plaja destul de larga de viteze. Acum nu poti avea o limita de viteza pentru fiecare sofer, punem si noi o limita medie pentru toata lumea, ca sa facilitam de fapt munca organului. De fapt noi nu de restrictie de viteza avem nevoie, ci de prudenta la volan, insa prudenta la volan nu poate fi masurata de organ cu radarul, asa ca am facut un compromis. Nu poti pune restrictie de imprudenta, asa ca pui restrictie de viteza.

In cazul asta, organul trebuie sa faca si el dovada de oarece flexibilitate si intelepciune. Si organul trebuie sa fie constient ca importanta e prudenta si siguranta, nu respectarea habotnica a restrictiei. Dpdv "lege", un M3 condus de Schumacher cu 91km/h, ziua si pe drum uscat e in afara legii, iar Dacie berlina condusa de o baba de 80 ani cu 89km/h noaptea pe ploaie e regulamentar. Nu vi se pare nimic absurd? Daca trec pe langa scoala (restrictie 30km/h) noaptea, cand copiii sunt in pat, cu 35km/h si cu ochii geana, nu sunt mai prudent decat daca trec ziua cu 29km/h in timp ce butonez aparatul de radio, ma cert cu soacra la celular sau ma joc cu clima bizonica?

Numai ca organul nu poate masura prudenta, el masoara viteza. Exista o legatura intre cele doua, e evident, nu este o legatura rigida, pur matematica, asa ca si aplicarea legii trebuie sa aiba o oarecare flexibilitate. Pentru asta e nevoie e drept de oarece efort intelectual, e drept, si din ce in ce mai putini sunt dispusi sa-l faca, e mai simplu sa lasi "sistemul" sa gandeasca pentru tine.

Cat timp organul o sa aiba creierul in vacanta iar oamenii vor avea senzatia ca sunt vanati, nu protejati, vor aparea bancuri si mistouri cu politisti. E grav daca in democratiile lumii asta a ajuns o infractiune...
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.