Help - Search - Members - Calendar
Full Version: Discutii despre limba Romana
Masini.ro Forum > Discutii generale > Off Topic
Pages: 1, 2, 3, 4, 5
guerilla
conform dex sunt sinonime. daca o fi vreo diferenta eu nu o stiu.
20krpm
bine, in dex... dar eram curios cind se foloseste "mi-am cumparat o masina" si cind se foloseste "am achizitionat un autoturism". ca e totuna ca rezultat, asta stiu (you got screwed one way or another, cu alte cuvinte smile.gif ).
T u d o r
Iti zic eu. biggrin.gif

"Mi-am cumparat o masina" spui cu amicii. "Am achizitionat un autoturism" spui cand vrei sa-i rupi cooru' unuia cu eruditia ta. Alta diferenta nu cunosc sa existe. E o formulare mai "academica". Daca vrei, poti spune o fraza simpla si apoi sa cauti in dictionar sinonime ale cuvintelor pe care le-ai spus. Sinonime mai pompoase. Cam asta e diferenta.
Rebel
Gresit:

A cumpara inseamna a intra in posesia unuil lucru, bun, obiect in schimbul unei sume de bani.

A achizitiona inseamna a procura un anumit produs, a procura produse pe cale de achizitii.

In general un obiect este achizitionat spre a fi suspus vanzarii ulterioare unde va fi cumparat.

In timp, definitia initiala a degenerat , cuvintele au devenit sinonime intrucat in fapt ambele cuvinte definesc tranzactia de a obtine ceva in schimbul unei sume de bani, diferenta fiind de nuanta.

Eu unul, asta stiu.

T u d o r
Mda, etimologic cuvintele difera ca origine. Dar de-a lungul timpului au capatat sensuri destul de apropiate. Achizitie presupune o procedura prealabila cumpararii. Dar cand tu spui (tu = persoana fizica) "am achizitionat un autoturism" te referi stricto senso la notiunea de cumparare, ca doar nu ai organizat o licitatie.
Oricum nu te contrazic decat asupra sensului clar al problemei dezbatute. In rest, achizitia este o forma mai larga si mai complexa a cumpararii si presupune si niste masuri prealabile nu doar intrarea in posesie odata cu platirea bunului.
20krpm
o sa iau de buna varianta denumita "gresita" a lui Tudor. cred ca din cauza ca el traieste in tara in care se vorbeste romaneste. intrebarea mea vine de la faptul ca am crezut ca "a achizitiona" e vreo alta forma de afacere cu dealerul de masini, io stiu, ceva gen leasing sau mai stiu io ce. dar daca e chestie de vorbire pretins elevata, de dat pe spate a interlocutorului, "am achizitionat un autoturism, in p* mea", imi explic ce am vazut chestia asta.
hdi
QUOTE (20krpm @ May 7 2009, 12:23 AM) *
"am achizitionat un autoturism, in p* mea"


36182451.gif
Rebel

Si totusi un magazin achizitoneaza marfa si nu o cumpara.
Un client "cumpara". Un distribuitor "achizitioneaza".
ozz86651
S-ar purtea sa fie asa si din cauza ca e un cuvint mai mult folosit in afaceri si cu privire la persoane juridice/firme etc. Nu cred ca are de a face cu revinzarea. De exemplu firma X poate achizitiona un teren pe care sa-si construiasca noul sediu. Deci firmele achizitioneaza, oamenii cumpara.
Interesant e ca nu am prea auzit pe nimeni ca si-a achizitionat un ciunga, tigari, bere sau piine de la brutarie, se foloseste numai in legatura cu anumite obiecte. Probabil de valoare mai mare.
FAR EASTERN
QUOTE (Rebel @ May 7 2009, 01:44 AM) *
Si totusi un magazin achizitoneaza marfa si nu o cumpara.
Un client "cumpara". Un distribuitor "achizitioneaza".


Pentru ca de cele mai multe ori, magazinul nu plateste cash. Sunt diferite forme de a "inchide" un contract de achizitie. Plata la vanzare, la termen, livrari periodice si plati ale livrarilor anterioare, etc...
Cum ar fi: "CAP Corni a incheiat contracte de achizitie cu crescatorii de vite..."
Rebel
Pai asta spuneam si eu mai sus: "a procura produse pe cale de achizitii".

Un spital achizitioneaza aparatura, o primarie achizitioneaza utilaje, un post de televiziune achizitioneaza camere noi, putem continua cu exemple ce includ bunuri, materiale, componente, etc.
Exista situatii in care a achizitiona nu are sensul de proprietate rezultat din cealalta forma numita cumparare; achizitionarea se adreseaza persoanelor juridice si fac obiectul unui patrimoniu public sau privat.

Deci nuanta nascuta dintre cele doua cuvinte este destul de accentuata iar eu unul nu as folosi cuvantul achizitionat in descrierea bunurilor personale intrucat este total gresit.
hdi
Sau mai simplu: thumbsup.gif
http://dexonline.ro/search.php?cuv=achizitie
StefanVVTi
Eu nu suport sa aud "ultimile zile", "ultimile masini"....din ce in ce mai multa lume foloseste "ultimile", in loc de "ultimele"! verymad.gif
hdi
QUOTE (StefanVVTi @ May 7 2009, 09:06 AM) *
Eu nu suport sa aud "ultimile zile", "ultimile masini"....din ce in ce mai multa lume foloseste "ultimile", in loc de "ultimele"! verymad.gif


astea-s deja fineturi....eu nu-i mai suport pe reporterii zile care vorbesc cu "mah". Nu stiu daca ati observat noul stil. Exemplu:
"Traficul-mah este mah-aglomerat la mah-iesirea din Bucuresti...."
FAR EASTERN
sau "mbah" a la Basescu.
klm
"Sau <<mbah>>-ul lui Basescu."
FAR EASTERN
Cica a inceput sa se poarte "gen" . De unde o mai fi aparut si asta.... unsure.gif

Cred ca daca mai citesc mult cuvinte cu al doilea "i" la sfarsit, fac AVC. verymad.gif Ex: vei primii, vei gasii, ETC. Arrrrgh!!!!!!
ozz86651
Sau litrii, kilometrii.
FAR EASTERN
QUOTE (ozz86651 @ Nov 12 2009, 01:43 AM) *
Sau litrii, kilometrii.

Lasa ozz, formele alea mai pot fi intalnite intrun anumit context... totusi. La modul extrem, dar se pot intalni.
klm
Coraborate cu "vrei sa fi gagica mea?"
Mariustom
CITAT(klm @ Nov 12 2009, 01:51 PM) *
Coraborate cu "vrei sa fi gagica mea?"

whistling.gif http://dexonline.ro/search.php?cuv=coraborate
unsure.gif ninja.gif
HalbaSus
Colaborate nu exista, dar e mai corect decat "coroborate" care inseamna cu totul altceva.
klm
Greseala mea sweat.gif blush.gif , corect, Halba [nu gasesc un zambarici care-si arunca cenusa pe cap...]
Am observat pe blogul meu ca dupa ce am citit vreo 2 mesaje cu sh, k, fi, nui si alte de astea pusai un i-ti (noroc ca pot corecta in voie) deci daca stai mult pe langa rahati sigur incepi sa puti...
air_wolf
k antrun anumit moment toti face greselile care spurca limba care ese si an care ne balacim totii. ca care nu trebuie sa folosesti preputzozitiili care cica ca exista iar semnele ale ., si altele care este ele pe lumia asta este pentru fraieri ca jmekerii foloseste limag k pe mirc si sa da smardoi la fete frumoase care asculta manele la telefon in metrou sa vada jmekerii ca ele e disponibile si care nu merge la metrou merge cu bemve si asculta la decibelii care iese din bas si cupleaza ifonu la mufa si da play si cinta salamul dezici cal apuca de oo
cu gramatzica e ca dracu ca daca sa face si cica este in scolile noastre care n-a vazuto pa interior decit la okazii cum care este balu la boboace cu fete frumoase ji manele da jmekerie da vine stapinu inelelor cu S8 tdi tunat de rigiier original da fabrica full extras fara piele asa da ziceam da gramatzica care este ea acolo si care nu stie nimeni ce fae da foloseste la vacalaureati ca sa iasa din scoli si sa sa apuce de altele care nu ne priveste aici ca nu face obiectul la discutia asta
masinili ie pasiunea mia, ca si moatoarili de pa 2 si 4 sau mai multe roti ca alea din filme si ferrarri care ie marca mea da baza ca si lamborgini sau aston marin adica care masini da masini da nu sa pune nici una cu pasatu lu varu meu care e tdi da 1.9 M turbo power cu tobe da la esapament de raba de inox si jante oz rasinc si caucicuri da la pirelii care rupe aslaftul cind care pleaca da pe loc pa strada dsfundata dan pipera in care sade... are si cont pa hiv (hi5 care nu stie ba) si acolo e multe asarici care se dau la porcina da n-are sanse ca baluba lu varmiu face cit 10 in latime da sa rupe pasatu daca se aseaza pa dreapta...


enjoy, eu mai pot continua dar mi-as da ban permanent de unul singur... sad.gif cam astiasin, dca va uitati pe hi5 sau alte idiotenii de genul...
FAR EASTERN
air_woooooooooolf!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif wallbash.gif
Rebel
Vai de mama noastra, Air Wolf, la inceput am crezut ca-i o gluma conceputa de tine dar daca asta este un text adevarat atunci problema este grava. Eu le-as da ban la cetatenie la astia. Cine angajeaza asa un analfabet? La maturat strazi vere ca avem nevoie!
air_wolf
QUOTE (Rebel @ Nov 13 2009, 06:53 PM) *
Vai de mama noastra, Air Wolf, la inceput am crezut ca-i o gluma conceputa de tine dar daca asta este un text adevarat atunci problema este grava. Eu le-as da ban la cetatenie la astia. Cine angajeaza asa un analfabet? La maturat strazi vere ca avem nevoie!


e o gluma, dar cuvintele scrise acolo si ortografia si topica frazelor nu-s glume. asa scriu unii... din pacate. si multi incearca sa-i imite pentru ca este "kooool". isi trage un prost o poza linga o gagica sau un motor si fraierii pun botul. asta pentru ca ei nu mai socializeaza decit pe chat... noi de bine de rau am avut o copilarie fericita, ne injuram in romana nu in mirceasca, ne bateam in romana nu in cuvinte pe net...
DRAGOS
mai, cam 80% din indivizii ce fac parte din generatiile de dupa '90 se pot regasi in compunerea lui airwolf biggrin.gif dei ar za fiuciar!

Diesel
Si ca sa il speriem un pic mai mult pe Rebel, 80% din masculii inculti au vise umede cu BMW-uri seria 3 cu numere de Bulgaria, asta cand nu vand telefoane sau alte chestii. Si da, au si joburi unii. Rebel, cand mai treci prin tara? biggrin.gif
Rebel
Pai sper la vara sa vin sa mai exersez limba romana. Am noroc cu forumul asta si cu cartile de-acasa ca de scris in romana nici macar cu parintii nu mai scriu. Ne auzim la telefon sau pe messenger.

Am observat ca fac si eu greseli si sufar din pricina asta. Lipsa de exercitiu ma determina de multe ori sa apelez la internet... ca deh, dictionarele si alte unelte benefice culturii sunt acasa in Romania...confused.gif
air_wolf
QUOTE (Rebel @ Nov 13 2009, 07:56 PM) *
...ca deh, dictionarele si alte unelte benefice culturii sunt acasa in Romania...confused.gif


rbel, dictionarele sint piciorul ideal pentru sifonier: nu se strica, suporta o presiune mare, au inaltimea potrivita. DEX RULEZ! 36182451.gif
klm
Air, eu am descoperit ca daca sar cu gratie peste fraze scrise in felul ala ma ajuta sa-mi pastrez mintea limpede.
E clar ca fiecare facem greseli mai mari sau mai mici insa niciodata nu m-am simtit jignit ca am fost corectat, rusinat, iritat da insa nu jignit.
Rebel
Air , faci tu misto dar acasa am si de sinonime si de neologisme, manuale de sintaxa si morfologie, etc., si daca ai stii de cate ori plang dupa ele...

ozz86651
"ai sti"

biggrin.gif
FAR EASTERN
Vezi ozz,exact ce spuneam. verymad.gif Ma intreb de unde s-a molipsit Rebel... unsure.gif
klm
CITAT(Rebel @ Nov 16 2009, 10:41 PM) *
acasa am si de sinonime si de neologisme, manuale de sintaxa si morfologie, etc., si daca ai stii de cate ori plang dupa ele...

In primul rand observ ca atunci cand spui acasa te referi la Romania; e frumos thumbsup.gif .
In al doilea rand, desi nu se compara, nu gasesti pe net dictionarele alea?
Rebel
La o greseala de tastare te-ai gandit? biggrin.gif

Serios acuma, stiu perfect ca daca pui conditionalul "ai" trebuie sa "ajustezi" verbul...
Scuzele de rigoare, intr-adevar corect este "AI STI".

Am ramas eu cu o idee de care nu sunt inca lamurit, era ceva legat de conditionarea conditionalului (recte "daca") atunci ramane ca si prezentul... ceva de genul... cred ca este o greseala...
Ia cautati pe net, asa de curiozitate; sa-mi spuneti si mie ce ati gasit si care forma este mai predominanta.

KLM, ACASA este Romania si asa va ramane. Nu gasesc pe net ce este scris in cartile de specialitate pe care le am acasa... iar netul, este plin de greseli si opinii neavizate. Daca cauti pe net dai in balbaiala...confused.gif

Far Eastern, stiu ca nu este o scuza, daca scrii in permanenta ai exercitiu, daca nu, uiti. Ori eu, in afara unor felicitari trimise pe la matusi nu mai scriu nimic in limba materna, iar cand citesti o carte, te ajuta dar nu urmaresti gramatica cat urmaresti actiunea... te invit in lumea emigrantului, poate atunci vei intelege... Poate ca am petrecut prea mult timp printre greseli gramaticale..?
FAR EASTERN
Heh, ce sa zic Rebel... nu-ti ia nimeni capul si e scuzabil IN GENERAL. Mata esti moderator si e bine sa dai exemplu... Activez si eu pe forumuri "straineze" si am observat si acolo greseli ale "bastinasilor". Normal ca i-am corectat... (sunt berbec)... Ma rog, atat cat am putut raporta cunostintele mele de exprimare literara fata de exprimarea lor... oricare o fi fost. Chestia e ca nu am primit reprosuri... chiar au fost incantati oamenii. thumbsup.gif
In fine... ai exprimat o contradictie:
QUOTE
Ia cautati pe net, asa de curiozitate; sa-mi spuneti si mie ce ati gasit si care forma este mai predominanta.
VS
QUOTE
... netul, este plin de greseli si opinii neavizate. Daca cauti pe net dai in balbaiala... confused.gif


biggrin.gif
ozz86651
QUOTE
La o greseala de tastare te-ai gandit?


Da.
Dar pe topicul asta n-ai voie biggrin.gif.
Rebel
Mah, eu nu m-am suparat, chiar ma bucur ca mi-ai atras atentia.
Dar, atata timp cat sunt constient de greseala si vreau sa o indrept nu cred ca am ce-mi reprosa. Mai rau era, daca eram destept si le stiam eu pe toate. biggrin.gif

De net, asta era si ideea: daca cauti pe net exista peste 3milioane de exprimarai "daca ai stii" versus cateva "daca ai sti".
Exista si proze si poezie care foloseste "daca ai stii".

De aceea, ulterior spun ca degeaba cauti pe net ca s-ar putea sa cazi din lac un put.

Iar greseli de tastatura fac destule ca nah, eu sunt putin mai "tanar si nelinistit" biggrin.gif
FAR EASTERN
QUOTE (Rebel @ Nov 19 2009, 11:45 PM) *
daca cauti pe net exista peste 3milioane de exprimarai "daca ai stii" versus cateva "daca ai sti".
Exista si proze si poezie care foloseste "daca ai stii".

De aceea, ulterior spun ca degeaba cauti pe net ca s-ar putea sa cazi din lac un put.

Pai trebuie sa sti ce sa cauti, si apoi, daca poti, sa selectezi din ceea ce gasesti, ceea ce e corect. smile.gif
Rebel
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 19 2009, 08:06 PM) *
QUOTE (Rebel @ Nov 19 2009, 11:45 PM) *
daca cauti pe net exista peste 3milioane de exprimarai "daca ai stii" versus cateva "daca ai sti".
Exista si proze si poezie care foloseste "daca ai stii".

De aceea, ulterior spun ca degeaba cauti pe net ca s-ar putea sa cazi din lac un put.

Pai trebuie sa sti ce sa cauti, si apoi, daca poti, sa selectezi din ceea ce gasesti, ceea ce e corect. smile.gif



Vezi ca tocmai ce o ciufulisi si matale: "Sa stii" se scrie cu doi de "i".

Conjunctiv
Prezent
eu sã ºtiu
tu sã ºtii
el sã ºtie
noi sã ºtim
voi sã ºtiþi
ei sã ºtie

In ceea ce priveste textul tau pot spune atat: daca as selecta din ce gasesc inseamna ca deja stiu, ori nu asta era ideea.
Stii? biggrin.gif
FAR EASTERN
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 20 2009, 12:06 AM) *
smile.gif

Ghici pentru ce era smile.gif ?????
Rebel
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 19 2009, 08:43 PM) *
QUOTE (FAR EASTERN @ Nov 20 2009, 12:06 AM) *
smile.gif

Ghici pentru ce era smile.gif ?????


Auzi, las-o jos ca macane! laugh.gif
FAR EASTERN
Si mai zici ca nu esti la curent cu vorbirea "literara" de acasa... da' vad ca le stii cu astea "da cartier"... 36182451.gif

Rebel
He, he... hai ma ca nu-s asa de in urma... laugh.gif
klm
AstA da diiiskutziiie mishtoaka, manilor, k la shkoala!
(ma pricep, mi-a luat 1 minut ca sa scriu fraza de mai sus? biggrin.gif)
Rebel
QUOTE (air_wolf @ Feb 5 2010, 09:13 AM) *
stimati domni, FYI, este ralanti. nici relanti, nici ralenti.


Stiu ca in DEX-ul online scrie RALANTI. Dar mai stiu ca in dex-ul online am gasit si mici greseli de editare
Vreau doar sa ma conving ca voi retine forma corecta.

Intrucat limba franceza este cea care a furnizat lumii intregi mai toate notiunile automobilistice si originea cuvantului este asisderea de origine franceza, iata ce am gasit si de ce l-am utilizat pe acesta:

http://www.le-dictionnaire.com/definition.php?mot=ralenti

Définition du mot :
ralenti

Adjectif masculin singulier
dont la vitesse est réduite

Nom masculin singulier
(cinéma) procédé de prise de vue donnant l'impression d'un mouvement lent
régime bas d'un moteur

Expressions
au ralenti &agrave; vitesse réduite, &agrave; faible cuisson, etc


------------------------------------

Définition du mot :
ralentir
> Conjugaison ralentir

Verbe
rendre plus lent
rendre moins intense
aller plus lentement

se ralentir
> Conjugaison se ralentir

Emploi pronominal
diminuer en intensité
se réduire en activité


--------------------------------------------

http://www.linternaute.com/dictionnaire/fr...nition/ralenti/
NGZ
Mai Rebel, m-am uitat prin toate dictionarele si, peste tot, exista numai forma "ralanti". Deci ai gresit. Explicatiile tale sunt valabile intr-un forum frantuzesc, aici nu-nseamna decat scuze.
Si daca tot vorbim despre limba noastra, iti spun ca nu folosesti tocmai corect verbul a trebui. Un exemplu, intr-un text scris de tine ieri in topicul despre gripa porcina:

"Depinde de contract. Daca exista articolul rezilierii cu anumite clauze, nimeni nu poate face nimic. Trebuiesc platite produsele finite pana la data rezilierii.
Cum Novatis a cerut sa onoreze cumva comanda, evident este vorba de o reactie de ordin politic nicidecum juridic.
"

Corect ar fi fost "Trebuie platite...."
FAR EASTERN
QUOTE (Rebel @ Feb 5 2010, 06:22 PM) *
QUOTE (air_wolf @ Feb 5 2010, 09:13 AM) *
stimati domni, FYI, este ralanti. nici relanti, nici ralenti.


Stiu ca in DEX-ul online scrie RALANTI. Dar mai stiu ca in dex-ul online am gasit si mici greseli de editare


La fel e si in cel scris. wink.gif
This is a "lo-fi" version of our main content. To view the full version with more information, formatting and images, please click here.
Invision Power Board © 2001-2024 Invision Power Services, Inc.